MG, EN, 1884. Zaterdag 13 September. N°. 796. che randen, nes enz,, lorlogièn. MEIJER. TSTROO KERING ’ZIG, JHOVEN, r R, Gouda, 'abriek van skleursel, msel, irt 1870.) I, ll Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. een sorti oonhoven. n st raat, beveelt zioh bij pij van len wordt Vitrage- gelijk? BINNENLAND. Blik- en BUITENLAND. Overzicht. Dan toch bescherming t;. van VAN NOOTEN ix voor de aan mag ik S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. betrekking hoeft >t een bezoek uit, rassen spreek, t hoofdgebouw, i der Haar, reld. iber 1884. Schoonhoven. t Cadeaux voor m dan door van is., de 5 ons. irs begunstiging eene nette en SCHOOiïHOVENSCHE COURANT. levensteekens aanschouwd; opdrachten van werk uit het buitenland niet zeldzaam meer vooral in de vakkaj$*cheepsbouw en bruggenbouw. Laten we evenwel niet somtijds een vogel over het touw vliegen Om maar iets te noemenDuitschers graven op onzen bodem yzeroer; de landbouwers zijn blij het aan hen tegen hooge pryzen te kunnen verkoopen. Kunnen wy het zelf niet verwerken, en zoo ja, wazrom niet? Ten slotte: Ofschoon er xeer veel re denen zyn, om in de tegenwoordige om standigheden wat toe te geven, zouden wy het voor onze ny verheid verderfelyk noemen indien de weg, door den Bestuurdersbond aanbevolen, voortdurend werd bewandeld. Onze industrie moet in elk opzicht, ook wat den prys harer producten betreft, de buiten landsche de loef leeren afsteken. De Mudir van Dongola, wiens oprechtheid vroeger al eens betwijfeld werdschijnt weer reden tot wantrouwen gegeven te hebben. Hij wordt scherp in ’t oog gehouden. Dat het bezit van koloniën behalve lusten ook lasten medebrengtondervindt Duitsch- land nu reeds. De voorloopige gouverneur te Kamerun heeft een aanval van de negers te verduren gehad en is ter nauwernood den dans ontsprongenterwijl anderen waaronder ook Engelsche beambtengelijk men beweertde grenspalen van het nieuwe gebied hebben uitgerukt. De bevelhebber der Duitsche kanonneerboot Wolf heeft in- tusschen de bezittingen reeds vermeerderd door de Duitsche vlag ook aan de Spenoer- baaide SandwichhavenKaap Cross en Kaap Frio te hjjschen. De Russische keizer ia te Warschau door de bevolking met geestdrift ontvangen. Hij bezocht de kerken en don schouwburg en zal een groot bal by wonen. Te Skreini vice, een plaatsje nabij de Duitsche en Oosten- rijksche grenzen zal de ontmoeting met de Oostenrijksche en Duitsche keizers plaats hebben. In Italië begint de cholera een zeer be denkelijk karakter aan te nemen. De laatste sterftecijferste Napels vooralzijn groot; De schrik en de angst die zich van de be volking hebben meester gemaaktzoonrede de overdreven en zonder overleg genomn quarantaine maatregelen der gemeentebe sturen, werken de ziekte zeer in de hand. De regeering is nu tusschenbeide gekomen. De koning en de minister brachten een be zoek aan de hospitalen te Napels. langs dezen weg liek van Schoon- bij hen van af igbaar zal zijn 203, [DVLEESCH ERLARDEN, ibosch JHADÏ, ROE- E GOEDEREN, op vaste en zeer VEE kan ook tijd van zes en aanvragen van nlichtingen ge- tot den Agent ssel, den Heer tentoonstellingen do Turftnarkt. ihe grutten gebrui- n, zegt de zwakke I :weit werken, zegt rutters! Men heeft Nederland, die hun m, dat ze voor een zuivere beste waar ;en sluit zich aan VREUGT, e STOLWIJK. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. M.: ▼oor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterhjk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Omstuwd door een breede schare van dankbare vrienden en warme vereerders, en gelukkig door het bewustzijngeen enkelen vijand te hebbenviert heden onze beroemde BEETS te Utrecht zijn zeven- figsten jaardag. Wat Nederland hem verschuldigd is, weet ieder. Als dichter en als prozaschrijver neemt hij onder de eerste mannen van onze eeuw een waardige plaats in. Hoog hield hij steeds de banier van het idealeeen stroom van reine en grootsohe gedachten welt uit zyn geschriften op. Den verdienstelijken godgeleerde, den edelen mensch met zijn breede opvatting van waarachti gen broederminden dichter, die de harmonie onzer taal tot haar volle recht deed komenmaar boven alles den onster- felyken Hildebrand, wiens Camera Obscura zoo menig oogenblik van ons leven ver vulde, op bhjde zoowel als op droevige dagen brengen wij onze nederige hulde. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw de heer J. A. Bohringer, alg. voorzitter der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen en predikant te Amsterdam. Bij Koninklijk besluit zjjn bij den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken benoemdtot essayeur te Arnhem, H. G. Beekhuis, thans com- mies-stempelaar te ’s-Hage; tot commies stempelaar te *s-Hage, B. A. Carbasius, thans in gelijke betrekking te Arnhem; tot oommies-stempelaar te Arnhem, L. J. Huber, thans aide-essayeur te Leeuwarden. Z. M. de Koning zal, wegens het nog zoo kort geleden plaats gehad heb bend overlijden van Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, de zitting der Staten- Generaal ditmaal niet in persoon openen. De opening zal nu door het Kabinet, als Commissie daartoe door Z. M. gedelegeerd, geschieden, terwijl het openingswoord door den Minister van Binnenlandsche Zaken zal worden uitgesproken. Woensdag werd aan het Mi nisterie van Waterstaat, Handel en Nij verheid te ’8 Hage aanbesteedHet maken van oevervoorziening, het leveren en plaatsen van stoppelen enz. aan het verruimde ge deelte van den Vaartschen Rijn tusschen het huis „De Liesbosch” en het huis „de Wiers” onder de gemeenten Jutfaas en Vreeswijk, provincie Utrecht, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Minste inschrijver was de heer A. Prins Thz. te Sliedreeht voor f9496. Maandag werd aan het ge bouw van het provinciaal bestuur te ’s Hage. aanbesteed: het onderhoud der haven te, Stellendam, van den dag van goedkeuring der besteding tot ultimo December 1885. Minste inschrijver de heer H. De Groot, te Sliedreeht, voor f9580. Door dijkgraaf en hoogheem raden van Delfland is Vrydag aanbesteed: het maken van rijs- en rietboslagwerken op de buitenbermen en taluds der hooge boe- zemkaden van het stoomgemaal „Van der Goos”. Minste inschrijver de hoer Wijnand ’t Hoen te Alblasserdamvoor f749. De Internationale Landbouw- Tentoonstelling te Amsterdam. IV. Wanneer deze brief onder de oogen uwer lezers komt, behoort onze Internationale Landbouw-Tentoonstelling alweer tot de ge schiedenis. Maar bij voortduring zullen wij met eoro op haar mogen wijzen, want zij zal met gulden letteren opgeteekend blijven in de geschiedboeken van den Landbouw. Zij is geslaagd van het begin tot het einde; jammer dat het weer haar zulke booze parten heeft gespeeld. Het bezoek ware dan heel wat grooter geweest en de commissie had waarlijk wel een druk bezoek van haar grootsche onderneming verdiend. Juist op den laatsten dag begon het weór zich wat op te knappen en bleef het droog, maar dagen had het zóó geregend, dat het terrein van de tentoonstelling letterlijk on begaanbaar was geworden. Dat het publiek er onder die omstandigheden zeldzaam werd, ligt voor de hand. Dat slechte weêr en die modderpoel op het terrein zijn de eenige verontschuldigin gen voor de talrijke thuisblijvers. Anders zou het van zooveel duizenden landbouwers en veehouders onverantwoordelijk genoemd kunnen worden, dat zij zulk een zeldzame gelegenheid om hun kennis te verrijken ongebruikt hadden laten voorbij gaan. Want zeldzaam was de gelegenheid. Wan- neer toch zal in ons land wederom zulk een uitgebreide verzameling van dieren, van landbouwwerktuigen en gereedschappen en akkerbouwgewassen te zien zijn P In de eerste 10 jaren zeker niet. Maar wat of er dan zoosl te zien was? vragen sommigen misschien. Lieve hemel, als ge dat weten wilt, hebt ge mij waarljjk niet noodig. Gij koopt dan eenvoudig een Catalogus en zijt precies op de hoogte. Bovendien, met den besten wil van de wereld zou het mij ondoenhjk zijn u daarvan een ook maar oppervlakkig ver slag te doen. Bedenk toch dat de catologus tusschen de 4 en 5 duizend nummers telt en dan zult ge zelf begrijpen dat de ruimte, welke noodig zou zijn om ook maar het voornaamste aan te stippen het bestek van een courant nog verre zou overschrijden. Ik bepaal mij dus tot een enkele op merking, tot het weêrgeven van een enkelen indrukonze zuivel-boter en kaas was zeer goed vertegenwoordigd. Van kaas tenminste de hoofdsoorten. Wat echter velen vergeten hebben, is dat het oog ook wat wil hebben. Alles was eenvoudig op een groote tafel of op een plank neêrgezet en daarmede uit I Slechts eenige handelaren in boter en kaas en een paar collectieve inzendingen maken op dezen regel een uitzondering. Vooral komt in deze lof toe aan deheeren Wijsman Zn. voor de even grootsche als smaakvolle en praktische wjjzewaarop zij onze zuivelproducten onder de oogen der bezoekers hebben gebracht. Hun zooge naamd „kaaspakhuis” was een der grootste aantrekkelijkheden van de Tentoonstelling. Een andere aantrekkelijkheid leverden de modelboerderij en het bureau van de Engel- sche inzenders op. Beide gebouwen waren van papier, van „Wilisden paper”, een geheel nieuwe uitvinding, welke in menigerlei opzicht van groot nut kan zyn; vooral voor dakbedekking, voor dekking van hooi bergen, schelften enz. Het is een zeer goedkoop materiaal en de vertegenwoor diger van den uitvinder, de heer v. Steoden te Rotterdam verzekert dat eenige jaren lang voor soliditeit wordt ingestaan. De Engelschen zijn toch geboren uitvin ders! De Amerikanen trouwens niet minder; misschien nog meer. Bij ons komen uit vindingen slechts sporadisch voor. Vooral op landbouwgebied komen het meerendeel der werktuigen, ter besparing of ter ver eenvoudiging van handenarbeid uit den vreemde. De Tentoonstelling heeft dit bij vernieuwing geleerd. Zij heeft tevens doen zien dat onze voornaamste agenten in land bouwwerktuigen wakkere mannen zijn, die de nieuwste vindingen, die allerlei werk tuigen en gereedschappen en van allerlei systemen in voorraad hebben. De inzen dingen van elk dier hoeren afzonderlijk was een tentoonstelling; in het klein. Van de werktuigen sprekende, mag ik niet onopgemerkt latendat dozen keer voor het eerst de Engelsohe dorschmaohines, die steeds geacht werden de beste te zyn geheel door het Fransohe fabrikaat zijn geslagen. De Franschen althans hebben *1 de bekroningen ontvangen, welke voor deze werktuigen waren uitgeloofd. En de jury heeft geen uitspraak gedaan, vóórdat zij de verschillende werktuigen ook in werking heeft gezien. De akkerbouwgewassen waren, voor zoo verre zij uit Nederland kwamen bij na alle ingezonden door Landbouw-vereenigingen er werd dus uit een geheele streek collec tief opgetreden, waardoor telken male eon gemakkelijk overzicht word verkregen van hetgeen op zekere grondsoort werd geteeld en hoe de uitkomsten daarvan waren. Het is een loffelijk voorbeeld ter navolging op andere tentoonstellingen. Als ik over akkerbouwgewi verwijl ik in gedachten in het w en dóór zijnde mag ik niet verzuimen met een enkel woord gewag te maken van de prachtige inzendingen der Rijks- Landbouwschool te Wageningenwelke de belangrijkheid dier inrichting en de veel zijdigheid van het onderwjjs daar gegeven, ten duidelijkste doen in het oog springen. Ik heb met opzet deze vermelding uit gesteld tot nu, om mijn geschrijf over de Tentoonstelling te kunnen besluiten met het noemen van. een dor schoonste inzen dingen, welke er te vinden was. En hiermede nemen wij afscheid onze Landbouw-Tentoonstelling. B. S. uitgang van de industrie; er kunnen zich omstandigheden voordoen, en deskundigen beweren dat zulks thans inderdaad het geval is, waarbij het noodig is een théore» tisch volkomen verdedigbaar beginsel ty- delyk op te geven. Als de arbeidende klasse gebrek lijdt, moeten de arbeiders gezinnen stoffelijk ondersteund worden; de particuliere liefdadigheid springt dan wel in de bres, maar ook de gemeenten en de staat zullen moeten bydragen, en de som van al die geldely ke offers zal dan hoogst waar schijnlijk meer bedragen dan de hesparing verkregen door gunning van het werk aan den buitenlander, gezwegen nog van den materiëelen achteruitgang van het arm lastig geworden werkmansgezin, en het nadeel veroorzaakt door bestendiging van den toestand van werkeloosheid. Aan den anderen kant, zyn er toch ook billy kheidsgronden die ons zouden doen aarzelen. De Minister heeftdoor onbeperkte open stelling van de inschrijving, een zedelijke verplichting aanvaard jegens de mededin gers in het buitenland. Zij hebben moeite gedaanhebben kosten gemaakt om aan de aanbesteding deel te nemen, en al is het nu geen bepaald wetteljjk vereischte, stil zwijgend wordt toch aangenomen dat, bij voldoende waarborgen voor de soliditeit van het kapitaal en van den arbeidde laagste inschryver de rechthebbende is. Bij afwij king van dien regel kan het niet andersof de buitenlandsche concurrenten moeten zich verongelijkt gevoelen. Men zegt dat bij die aannemers van elders de kans veel grooter is dat zybij onverwachten tegenspoed, het werk laten zitten en de regeering, als zij het dan op hun kosten laat voltooien, zeer veel moeite heeft om haar recht te doen geldenmaar als daarvoor eenige vrees be staat, moet zij toch op feiten berusten, en dan mogen zulke aannemers in 't geheel niet worden toegelaten. Men zegt ook, dat bij hen de kosten van het toezicht hooger zyn, omdat men scherper op hen moet letten, zoo bij de levering van materiaal als bij de bearbeiding. Indien dat waar is, dan is het toch zeker ook mogelijk die meerdere kosten in een bepaald cijfer aan te geven, dat de aanbesteder dan bij de laagste aan- nemingssom moet optellen om vervolgens te zien of zij dan nog de laagste is. Mo- gelijk zou, als de bewering juist was, de balans ten voordeele van den Nederland- schen industriëel overslaan. Wie den billykheidsgrond dien we hier boven aan voerden erkent, zal misschien wenschen dat voortaan bij aanbestedingen voor het Ryk de buitenlandsche concur rentie werd uitgesloten, gelijk, indien we ons wèl herinneren, met sommige kleinere werken weleens wordt gedaan. In dat geval werd geen vreemdeling in zyn rechten verkort. Wy gelooven dit geneesmiddel erger te mogen noemen dan de kwaal. De mede dinging houdt de geestkracht staandeals men weet dat men moet concurreeren tegen uitstekende industriëelendan zal men ook zijn best doen om uitmuntend werk te le veren en zoo laag mogelyk te ramen. Is de mededinging beperkt tusschen de enkele groote inrichtingen die Nederland, bezit, dan wordt de prikkel vry wat verstompt, en zullen onze groote werken veel duurder worden. We herhalen dus, ’t is niet gemakkelijk, hier te beslissen. Er is nog één overwe ging, die niet voorbijgezien mag worden; als men een werk aan een Nederlander opdraagt, die het met onze eigen landge- nooten ten uitvoer brengt, dan keert een niet onbelangrijk deel van de kosten in de schatkist terug, in den vorm van directe belastingen of van accynsen. Dit indirecte voordeel mag ook wel op eenige procenten getaxeerd worden. Nog één vraag, vóór, we van dit onder werp afstappen. De leden van den Be stuurdersbond, als vertegenwoordigers van de arbeiders verzoeken, op den keper be schouwd, bescherming, niet slechts voor zich, maar ook voor hun patroons, de indus triëelen. We zyn niet doctrinair genoeg om te zeggen»Bescherming strijdt tegen onze staathuishoudkundige begrippen, der halve zouden wy het afkeuren als de Minister het hier besproken verzoek inwilligde”. Maar wordt er wel genoegzaam onder zocht hoe het toch komt, dat de aannemer van elders voor minder kan inschryven? Dooreen genomen, zyn de arbeidsloonen daar ginds hooger dan hier; de buiten lander wordt uver het algemeen scherper op de vingers gekeken het transport naar Java zal zeker voor den Nederlander ge- makkelyker en goedkooper zyn dan voor een Franschman of een Duitscher, en toch! ’t Is waar, de voornaamste grond stoffen, yzer en steenkolen, moeten we van elders ontvangen terwyl de buitenlander, inzonderheid de Duitscher, ze in zijn eigen omgeving vindt; maar wy hebben toch ook enkele groote industriëele ondernemingen, die aanhoudend groote massa’s verwerken, en voor wie het meerder ver voer juist zulke belangryke verschillen zou opleveren. Ziet, er zyn in onze industrie krachtige iz., crplnatst van do De Franschen hebben een aanvang ge maakt met de uitvoering van het 2de ge deelte van hun programma: het bombarde ment van Ke-Lung op Formosa, met het doel om zich van de kostbare bergwerken aldaar meester te maken. China schijnt thans echter zijne maatregelen beter geno men te hebben, dan bij den aanval op Foochow. Althans reeds eenmaal staakten de Franschen hun aanval, hetzij dus ge dwongen of niet. Een onverhoedsohe in val van China in Tonking schijnt ook niet tot de onmogelijkheden te behooren. De regeering neemt de zoogenaamde réprésaille- maatregelen van Frankrijk hoog op en schijnt er voorloopig ook niet aan te denken om aan de eischen toe te geven. Zy heeft „wegens den oorlogstoestand” de monding dor Cantonrivier doen blokkeeren. Shangaï is ten gerieve van den handel onzijdig ver klaard. Door den Franschen afgevaardigde Barodet is, in een schrijven aan den Presidentop de buitengewone bijeearoeping der Kamers aangedrongen. Het liberale Brussel heeft zijne begin selen Zondag jl. jammerlijk verloochend. Het heeft niet geduld dat de contra-mani- festatie der clericalen plaats had. De stoet, 70 a 80.000 personen sterk, met vaandels en muziekkorpsen, uit alle oorden des lands saamgekomdp, werd al dadelijk, toon zij zich georganiseerd had, begroet met gesis en gefluit, dat al zeer spoedig in handtaste lijkheden overging. De optocht word uit eengejaagd, vaandels en instrumenten ver nield, waarbij deze on gene zelfs min of meer ernstig verwond werd. De politie en schutterij waren onmachtig de orde te hand haven. Geheel Brussel was in opstand en kwam eerst weder tot rust toen het doel geheel bereikt was en aan geen optocht houden meer te denken viel. Ook elders, vooral te Antwerpen, werden bij hun terug keer uit Brussel, de manifestanten ernstig bedreigd. Met algemeone stemmen heeft de Senaat eene motie tot afkeuring vau het gebeurde aangenomen en den Procureur des Konings en den Gouverneur van Brabant is het instellen van een nauwgezet onder zoek opgedragen. Dit zal zeker door nie mand ontkend worden, dat de beteekenis der oppositie togen de onderwijswet onder het gebeurde danig geleden heeft. In Engeland weet men beter hoe het behoort. Het aantal gehouden bijeenkom sten manifestaties en meetings voor en tegen de houding der Lordsin zake de nieuwe kieswet, is reeds legio, zonder dat er too- neelen als te Brussel plaats hadden. Dezer dagen hielden de liberalen, ten getale van 70.000 met 50 muziekkorpsennog een optocht door Glasgowterwyl minder tal rijke bijeenkomsten te Swansea en Carlisle plaats hadden. Te Macclesfield hielden de Tones eene betooging, maar nergens werd de orde verstoord. Te Edinburgh hield de premier Gladstonecone redevoering voor een gehoor van 15.000 personenmeest werkliedentegen het Hoogerhuis. Zeer eigenaardig werd hem na den afloop een bijl en zijn echtgenoot eon zilveren inktko ker aangeboden. Uit wat gesproken werd schijnt opgemaakt te mogen worden, dat de regoering niet aan het verlangen van het Hoogerhuis, om kieswet on verdeeling der kiesdistricten gelijktijdig aan de orde te stellenzal voldoen. Northbrook en Wolseley zijn te Ca'ïro aan gekomen om de expeditie tot ontzet van Khartrum te organiseeren ou te leiden. De Bestuurdersbond van de Vakvereni gingen te ’s Graveuhage wendde zich onlang* schriftelyk tot Z. Exc. den Minister van Koloniën om de aandacht der Regeering te vestigen op de aanbestedingen ten be hoeve van het Rykin verband met den ongunstigen toestand waarin de Nederland- sche industrie verkeert, waardoor op de groote fabrieken de werkzaamheden zeer werden beperkt of een aantal arbeiders ontslagen. Inderdaad zijn de berichtendie we daar omtrent uit verschillende oorden des lands ontvangen, zorgwekkend. Industriëele on dernemingen op welker voortbestaan de hoop van een aantal hoofden van gezinnen is gebouwd, zyn gesloten, en de werklie den zyn broodeloosterwyl de kansom nog vóór den winter elders geplaatst te worden voor de meesten uiterst gering is. In de ambachten gaat het niet veel beter; voor zoeyerre er nog van een zomer-cam- pagne sprake kon zyn, eindigde deze reeds in het midden des jaars, en voor zeer velen zyn tegen het aanstaand wintersei zoen ondanks den lagen nrys der noodza- kelykste levensmiddelen, de vooruitzichten zeer donker. Terecht zegt de bovengenoemde Bond in zyn adres: »Wat zal de toekomst ons brengen? Die vraag trilt op veler lippen en in veler hart. •Aan den goeden wil om den werkman te helpen ontbreekt het, dit wordt door den Bond gaarne erkendallerminst. Tegen den loop der omstandighedende ongunst der tydenkan door maar weinigen iets met vrucht worden gedaan. Een tal van oorzaken werkte mede om de tegenwoor dige malaise in 't leven te roepen.” Toch is er, naar adressant’s meening, één middel waardoor tegemoetkoming kan worden verleend in den nood der arbeidende klassen. Het ligt als het ware voor de hand. Immers, als werkverschaffing redding brengt, is het dan niet zeer natuurlyk dat men allendie iets kunnen laten verdienenop wekt, om hun landgenooten te begunsti gen en niet hun bestellingen aan vreemde lingen op te dragen? Welnu, er is geen grooter werkgever dan de Staat, door de belangryke werken die hy tot stand doet brengen. •Maar, door den Staat wordt bij het aanbesteden dier werkenook de vreemde mededinging toegelaten. De Bond eerbie digt die handelwyze, met het oog op den eisch der zuinigheid, en met een beroep op zekere économische stellingen verdedigd, al schynt oppervlakkig zulk een onbeperkte concurrentie met bet specifiek Nederlandsch belang, voor hetwelk een Nederlandsche regeering allereerst te zorgen heeftniet wel in overeenstemming te brengen. Hetgeen in gewone tyden als regel voor billyk en nuttig wordt gehouden daarby zal men toch wel niet altyd in bui tengewone tyden als regelbehoeven te volharden. Er zyn toch belangen, die nog hooger staan dan de eischen van besparing en économie. >Uwe Excellentie gelieve die belangen in ’t oog te houden bij haar beslissing voor het gunnen der belangryke aanbesteding van jl. Maandag. »De Nederlandsche industriëelen zyn voor de belangrijkste perceelen de laagste inschrij vers niet. De theorie en ’t financieel be lang van den Staat zouden dus tegen den Nederlandschen patroon en werkman uit spraak moeten doen. >Maar de Bond zou geloovendat de practische eischen van het oogenblik en het belang van de Vaderlandsche nijverheid wier bloei op den financiëelen toestand van den Staat zulk een grooten invloed heeft, er toe moeten leiden, ditmaal althans en nu de nood onder den werkman zoo groot is, een besluit ten gunste van de Neder- landsche inschrijvers te doen nemen. Uwe Excellentie zal den Bond wel willen toestemmen dat in dit geval de zuinigheid wel eens de wysheid zou kunnen bedriegen.” Ten einde het adreswaarvan we hier een gedeelte afschreven, nader in de wel willende beschikking des Ministers aan te bevelen, begaven drie leden van het Bond zich later nog in buitengewone audiëntie by het Hoofd van het Departement van Koloniën. Hun pleidooi voor een recht vaardige zaak werd met belangstelling aan gehoord. De aanbesteding gold den Spoor- weg-aanleg op Java; voor twee perceelen waren Nederlanders de laagste inschry vers, maar vofcr de grootste werken, o. a. metalen bovenbouw over 218 bruggen, moesten zy voor vreemdelingen onderdoen. Als deze regelen gedrukt zyn, zal de Minister waarschynlijk wel reeds een be sluit genomen hebben; wy willen gaarne aannemen, dat het ditmaal niet gemak- kelyk zal geweest zyn. Er is inderdaad voor de inwilliging van het verzoek zeer veel te zeggen. De be sparing van eenige duizenden guldens weegt met op tegen de gevaren van verarming van een groot getal werklieden en achter-

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1