9 Zaterdag 27 September. N°. 798. 1884. erjassen, GOUDA. Gouda, )LEN. NK, IEEKOLEN. ivaliteit, k f 0,60, nraliteit, f 0,85, valiteit, k f 0,65, in naburige ge rand, franco aan Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. JGGEMAN. tuigen. ü- i kleursel, asel, 11 b >on hoven, L"j EEN LOFLIED. BUITENLAND. binnenland. itoonsteUingen Hl 9 i 1 d rente tan 3 pCi. en conditie der i., Sooreiuia, S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgew» imachines kanten. Gijp <fc de longh. elfabrikanten. II. J. Koopman. an Oldenborgh 4 Zonen- SGHODNHOYENSCHE ÜÜIJR.AM'. inot 73 leerlingen, (die roods vroeger 'd. rand, enz. J. J. B. J. Bouvy. ■oorten van .eel. Zwijndrecht. ■aars. Co. II 217, het incatwoeren L van ketels. a ii op te geven aan r. Dienaren HUIJZEN. i' )riek van 1870.) de Tnrftnarkt. I pgaven. io en Oliën den. maker. 1 n eeno prachtige en. idt Co. chtingen en hem gowelddad:g in de borat en bij don arm gegrepon en moedwillig geduwd, met het il hem van zijn erf te verwüdoi nkt voo: lor na of bij gedeol- Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrydags-namiddag». Alle binnenlandsche Advertentiön, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. zien dat ippdyke zaakjes beter *etvm dan wy gedaan tyd, en zou weleen» t willen iemand de maatscha; j F^bb J'nntön it ingestaan, van van af f 14,—. Bedenk ook, hoe flink we tegenwoordig zorgen dat ieder zyn plicht doet. In zekere kleine gemeente werd onlangs een man aangesteld voor de straatreiniging. Toen hy een poos zyn functiën had ver richt, bemerkte het Bestuur dat hij zyn Toezigt, DAAL, Notaris, er ’s Hage. •ELOOS. e wij zen kan dat irkregen ov®r de e TANPHALS- a geschiedt het leriohten, dat «ij chtende lijn eeno {KOLEN, welke en sullen worden r het beroep naar Ds. P. Ris Lambers te geitelde wateritand rerbonden, roorSpoor- Directe Stoomboot. gelegde. Mr. Van Gigch, ook voor dozen beklaagde als verdediger optredende, hoopte dat de rechtbank in ruime mate verzach tende omstandigheden zou toopassen. In deze zaken uitspraak over 8 dagen. In den volgenden zomer zal te IJmuiden eene badgelegenheid worden opgericht. Do Naamloozo Vennootschap, die het bad in exploitatie zal brengen, heeft 500 meter strand gebuurd, aan van gende 100 meter bezuiden do Zuidpier. To Nieuwerkerk a/d IJ sol is overleden do 81-jarige Marinus Vrijenhoek, die als vrijwilliger don veldtocht van 1831/32 had medegemaakt. Te Leiden zjjn in de vorige week weder twee gevallen van pokken voorgekomen. Eene der schoonste maansver duisteringen in deze eeuw zal den 4den October a. s. plaats hebben. Te 8.25 treedt de maan in de schaduw der aarde, en te 9.25 begint de totale verduisteringdie tot 10.58 duurt. De collecte voor do soholon met den bijbel heeft opgjbracht te Hoen- koop, Hekendorp en Snelrewaard met Oude- water, Papekop, Diemerbroek, de Vliet en Roosendaal f 178,77. Beroepen naar Moerkapelle (toez.) de heer C. Bouthoorn, oand. riek. Co. iten. ik Co. rs, ene. A. P. Schotel, .kanten, ingen, Gebouwen, Linden. ers. L. Vliegcnthart. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgons uitgegeven. Pegs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. werk niet afkon, er moest noodig een man by. Best, die tweede werd ook aan gesteld. -T- Ja, maar hoe iou men ««-zeker kuMQI zyn, dat die lui hun plicht deden? Op welke manier zou men zich wapenen tegen de verklaarbare zucht tot pijpjesrooken buurpraatjes maken en naar de windrich ting kijken? Een schrandere bol in den Raad betoogde, dat vhet corps straatrei- nigers” niet zonder ^toezicht” kon zijn, en stelde daarom voor, een opzichter van den reinigingsdienst aan te stellen. Het denk beeld vond toejuiching, en bij de eerlang te behandelen gemeentebegrooting zal de zaak tot een beslissing worden gebracht. En zoo is het. Er moet toezicht wezen, anders kun je de menschen niet tot plicht betrachting brengen. Voor het toezicht op de opzichters zorgen de inspecteurs, dezen staan weer onder contróle van de hoofd-inspecteurs, en hoe het dan verder is, weet ik niet. Deze ambtelyke hiërarchie is een kostelijke parel in de kroon van den constitutioneelen slaat. Toch, hoe uitstekend die inrichting ook zijn mogemen vindt waarlijk lieden die haar afkeuren. Zij redeneeren aldus: Wanneer ge u eenvoudig verlaat op iemands plichtbesef, zal hy misschien in vier van dé tien gevallen juist doen wat ge van hem vordert, in drie minder, maar dan im drie ook veel meer, - want in elke klasse vindt men personen die door het eergevoel tot buitengewone krachtsinspaning worden geprikkeld. Maar zet bij die tien menschen nu een stuk of wat opzichters, en zij zullen, zoodra dezen hun hielen hebben gelicht, op hun taak af dingen, en er weldra een eer in gaan stellen, als zij »den ouwe” een rad voor de oogen kunnen draaien. Het overmatig toezicht geeft geen voldoende waarborgen voor goed werk, want in evenredigheid van zyn scherpte vermeerdert ook de vleepheid” der ondergeschikten; maar wel oefent het een verderfelijken invloed uit op het karakter, omdat het bewustzijn van eigen verantwoordelijkheid er door vermindert. Nergens hebben we onze begrippen van contróle vollediger toegepast dan op het ge bied der financiën, zooals ieder weet; en dat er niettemin daar nog veel ongerechtig heden plaats vinden in den vorm van getint- Onze maatschappij, myne vrienden, •n ik bedoel hier byzonderlyk de op haar voortreffelijke inrichting terecht roem dra gende Nederlandsche, zit zeer goed in elkander. We hebben alles netjes gere geld. Niemand behoeft zich te verbeelden dat ergens een schakeltje te veel of te weinig of op een verkeerde plaats is aan gebracht. Vroeger hield men er, want ik wil bewyzen dat myn lofspraak op duchtige gronden steunt, een beginsel op na, dat eigeniyk volstrekt geen beginsel was. Het heette vertrouwen. Men rekende er zoowat op, dat men te doen had met eerlijke lieden, die toewijding gevoelden voor de belangen aan bun zorgen opgedragen, en plichtbesef genoeg om niet te kort te doen aan hetgeen hun geweten hun voorschreef. En ja, een enkele maal kwam men wel- eens bedrogen uit, er was gebouwd op een zandhoop dien men voor een rots had aangezien, doch, dooreen genomen kwamen toch de meeste dingen goed terecht. Er was geestdrift die tot geestkracht voerde, er werden kloeke daden verricht en prach tige uitkomsten verkregen. Maar toch die uitzonderingen 1 Een volgend geslacht heeft begrepen, dat de koorden strakker toegehaald moesten worden. Het »vertrouwen” is een net, welks mazen zeer wijd zijn; wettelyke voorschriften en by verordening vastge stelde bepalingen zouden, zoo dacht men, veel beter aan het doel beantwoorden. En zoo is men begonnen, een uiterst kunstig samengesteld gebouw op te trekken, waarin alle maatschappelijke verhoudingen netjes zijn vastgelegd. ken directeuren, spoorloos verdwenen kassen enz., komt misschien alleen daardoor, dat er in den hemel en op aarde nog zeer veel dingen zynwaarvan vriend Horatio met al zyn wijsbegeerte niet gedroomd heeft. Laat bijvoorbeeld eens een gemeen tebestuur een of ander werk, dat Jiet netjes en flink in orde wil hebben, op- drageh aan een ingezetenedien iedér kent, van wien men weet dat hij stipt eerlijk is, en die een reputatie als wèrk- man heeft op te houden! Of Gedepu teerde Staten ook gauw hun veto zouden uitspreken! Het werk moet worden aan besteed; het moet gegund worden aan den laagsten inschryver, en al wist men ook op zijn vingers uit te tellen dat die zelfde laagste inschryver door knoeierig werk met slecht materiaal te leveren er meer aan zal verdienen dan de hoogste zou gedaan hebben, toch is gene de man; de yopzichter” moet dan maar zyn oogen gebruikenNet of deze er onop houdelijk by kan staan en ieder onderdeel in alle bijzonderheden nagaan, zoodat, ook bij de scherpste dwarskijkerij, de knollen die voor citroenen ter markt komen vrucht baar zijn als komkommers in *84. ’t Spreekt vanzelf dat goede burgers gaarne de richting volgendoor het Staats- of gemeentelijk gezag aangegeven. Wie een nieuw varkenshok wil laten timmeren, besteedt het werk aan; dan is hy zeker van op ’t goedkoopst bediend te worden. Het Rijk gunt den buiten lander openbare werken en leveranciën, en de burgerij laat haar benoodigdheden uit Frankr'yk en Duitschland komen. Den eigen stadgenoot vertrouwt men niet; óf hy is een domoor, die niet weet aan welke fabrieken hij de beste stollen moet inslaan tot de matigste pryzen, óf een inhalig individu, datmet geen betamelyke winst tevreden, iemand laat betalen dat hij er van schreeuwt. Neen, leve de vrye con currentie, en leve het buitenland, dat op zoo uitnemende wyze en bijna gratis in al onze behoeften voorziet! Daar zyn wel eenvoudige en ouderwetsche lieden die beweren dat, zoo de contante be talers hun inkoopen elders gaan doen, onze landgenooten met een massa minder so- liede personen opgescheept blyven zitten en dus noodzakelyk te gronde moeten gaan; dat die stadgenoot een lid is van het gezin waartoe ook wij behooren, en dus aanspraak heeft op onzen steun, dat hy door ons en wy dofrr hem leven, dat er een band van gemeenschappelijkheid van belangen bestaat, dat wy hem en hy ons met vertrouwen moeten beje genen, en meer zulke bakerpraatjes uit de oude doos. Ik blyf er byonze tyd is een heerlijke Overzicht Nadat eindelijk na voel gepraat en over weging was besloten generaal Gordon, te Karthoum door do opstandelingen belegerd en geheel ingesloten, te hulp te komen en aan dat besluit een begin van uitvoering gegeven was door de zeuding van generaal Wolseley naar Egypte, die druk bezig is nu do expeditie te organiseeren, komt eens klaps het bericht verrassen, dat het Gordon gelukt is hot beleg te verbroken on de op standelingen te verspreiden, zoodat hij zelfs oen deel zijner troepen kon afstaan tot ont zet van eene naburige st»d. Eene onge dachte uitkomst dus voor Engeland, waar men zeker niet zondor zorg was omtrent het lot der expoditietroopen. Uit de be richten van Gordon en die van don Mudir van Dongola, die do eerste blijde bood schapper was, zou men geneigd zijn op te maken, dat in Soudan alles tot rust is we dergekeerd; de weerspannige hoofden, die niet gedood of verslagen zijn, hebben zich onderworpen. Het zal dus Wolseley thans weinig moeite kosten zich met Gordon to voreenigon, zooals nog steeds in hot plan ligt. De uit Engeland aangovraagde ver sterking is echter afgeschreven. Gordon blijft intusschen eene bezetting van Soudan door Turksohe troepen wen- schelyk achten. Tot een prijs geven van Soudan, waartoe Engeland en Egypto be sloten hadden, schijnt hij dus niet te kunnen adviseeren. Het bericht dat Engeland voorwaardclijk eene nieuwe Egyptische leening zou waar borgen, wordt van andere zijde ton stelligste tegengesproken. Daarentegen wil do Egyp tische regoorlng, ten einde -rioh uit do ne telige financiëolo omstandigheden to redden, beschikken over de gelden dio dienen moeten 1 tot amortisatie van schuld, doch de consuls van Duitschland, Oostenrijk en Frankrijk hebben hiertegen protest aangoteekond, ter wijl Italië en Rusland dat voorbeeld waar schijnlijk spoedig volgen zullon. De Engolsche marine leed dezer dagen weder oen verlies door het vergaan van een kanonneerboot, waarvan de gehoelo beman ning, op 6 man na, eon prooi der golven word. De ministers zijn nog steeds propaganda makende voor hunne beginselenterwijl de vergaderingen vóór en tegen het Hoerenhuis mede nog altijd in vollen gang zijn. Do verkiezingen voor den DuUschen Rijks dag zijn tegen 28 petober uitgeschreven. Omtrent het samenzijn der drie keizers te Skierniwig wordt nog nader gemelddat. deze ontmoeting meer bijzonder ten dool had eeno versterking der vriendschappelijke betrek kingen tusschen Oostenrijk en Rusland die in den iaatsten tijd niet meer zoo har telijk waren als vroeger. Dit doel moot bereikt zijn en de Csar zouin verband hiermede, weldra eon tegenbezoek to Woonon afleggen. Polen en dit is misschien ook al oen gevolg van ’s keizers bezoek aan die pro vincie zou oen soort van zolfbostuur krijgen, terwijl hot gebruik der Poolscho taal voortaan voor gerechtshoven en scholen zou worden voorgesohreven. In eene vergadering van Europeesche koop lieden te Shangaï is besloten zich tot de regeering van Duitschland, Engeland on Amerika te wonden, met het verzoek om bemiddelend op te treden tusschen Frankrijk en China. Voor de Frausche regeering, die blijkbaar min of meer verlegen is mot den toestand in China, zou dit eene uitkomst zyn. La loi maudile, zooals de Belgische libe ralen de niouwo onderwijswet noemen, is bekrachtigd en afgekondigd. Terzelfder tijd is door den Burgemeester van Brussel eeno aanbeveling aan de inwoners der hoofdstad gericht, om als goede burgers do wot te gehoorzamen en zich van alle betoogingen en samenscholingen te onthouden. Do ver jaardag dor omwenteling van 1830, den 25 dezer, gaf nochtans tot enkele wanorde lijkheden aanleiding, waarbij eenigo heet hoofden worden gearresteerd on eenige slagen violen. De goede zaak wordt er niet mede gediend, dat een aantal oproerstokers in het gebeurde eeno aanleiding vinden om propaganda to maken voor de republiek. De redacteur van de National, die daartoe in de eersto plaats behoorde, heeft zich door zijne te vrije en opruiende artikolen oen ver- banningsbesluit op den hals gehaald. De cholera blijft in Italië gelukkig sterk afnemen. Hoewel in Spanje nog dagelijks enkele gevallen voorkomen, schijnt toch geen gevaar te bestaan voor grooto uitbreiding. By Koninklijk besluit is D. G. Do Vries, veearts te Clinge, benoemd tot plaatsvervanger van don districts-veearts, wien Dordrecht als standplaats is aange wezen. By Zr. Ms. besluit is aan den heer E. W. Duyts, op zijn verzoek, eervol CCI1TS geplaatst i aan te melden. De Staat heeft een groot aantal per sonen noodig, voor de verschillende dien sten welker bezorging hem zyn opgedragen. Die menschen moeten voor hun taak be rekend zyn, dat is duidelijk, en derhalve ook zekere mate van kennis bezitten. Nu zou men, als deze lieden hun opleiding ontvangen hebben aan een inrichting met bekwame mannen aan het hoofd, kunnen volstaan met dezen te vragen: Hoe is uw oordeel over X, heeft hy naar uw mee- ning genoeg gestudeerd, en vei kreeg hy een voldoend wetenschappelijk kapitaal, om - o- in aanmerking te komen voor deze of gene teerde balansen, met de Noorderzon vertrok- betrekking? En die onderwijzers, leeraren, professoren, verantwoordelijk gesteld voor de gevolgen van hun votum, zouden waar- schynlyk zich wel wachten, een verkla ring te geven die niet strookt met de ■werkelijkheid. Doch neen, dat zou volstrekt niet overeenkomen met de hedendaagsche rich ting van den tydgeest. Een commissie van professoren, die misschien acht jaren lang de wetenschappelijke vorming eens jongen mans hebben geleid, zijn ntel be voegd om te bepalen of hij een vertrouw baar geneeskundige is; de directeur en de leeraren eener Hoogere Burgerschool zijn met hun allen niet mans genoeg om uit te maken dat een jongmensch vyf jaar met vrucht heeft gearbeidhet hoofd eener gewone school is lang niet knap ge noeg om te kunnen verzekeren dat een jongen rijp is voor de lessen van een gym nasium, terwijl het meer dan dwaasheid zou wezen te onderstellen, dat de direc teur en de leeraren eener Kweekschool gezamenlyk kunnen weten, of een van hun leerlingen de theoretische bekwaamheid bezit om als onderwijzer op te treden. Dat alles moet eerst onderzocht worden; er mag niet de geringste kans bestaan, dat een wel is waar ondenkbare, maar toch altyd mogelyke kwade trouw een uil plaats doet nemen in het corps valken. Men roept een compagnie examinatoren in ’t geweer, menschen die in den tijd van een half uur precies weten te zeggen hoe zwaar ge weegt, die zich nooit kunnen ver gissen, en wier uitspraak beslissend is, al is zij ook in volmaakte tegenspraak met de ervaringen van hen die meenen het jongemensch in quaestie nauwkeurig te kennen. Zoo komt het, dat in ons lieve landje tegenwoordig van primo Januari tot ultimo December wordt geëxamineerd; dat geen courant uitkomt zonder een rubriek >uilslög van examens”, dat ieder die wat beteekent in de maatschapp'y een be- langryk deel van zyn leven doorbrengt in voorbereiding tot en nabetrachting op een examen, het laatste dikwyls met het zelfde prettig gevoel als waarmee ik on langs de kamer van mijn vriend den tand heelkundige verliet. Men beweert, dat ohder de werking van dit examineer-stelsel het genie vleugellam en de middelmatigheid ten troon verheven wordt. Och, er zyn altijd mopperaars, zelfs onder de uitnemendste instellingen. Ds. J. W. Van Maanen Azn., to Vuren en Dalomi« beroepen te Oud- en Nieuw-Gastel. Ds. E. A. Lazonder ia Zegveld is beroepen te Oosterwolde, classis Har derwijk. Bedanl Vreeswijk do< Barneveld. Bedankt voor het beroep naar Harlingen door Ds. E. A. Lazonder to Zegveld. Geen gemeente misschien op Walcheren is zóó vast in de christelijke leer als Arnenpuiden. Tusschen do wanden van hot lieflijk korkje word Zondag jl. een treffend bewijs geleverd van do verdraagzaamheid van den devoteu kerkeraad. Eene familie van elders zag gaarne een harer loden gedoopt door een modern pre dikant uit Middelburg. Daar genoemde heer op den vastgestelden Zondag de ringbeurt te Arnemuiden moest waarnemen werden de noodige formaliteiten voor den doop in acht gonomen. Ofschoon do kerkeraad van Arnemuiden de vriendelijke leer des bijbel» liever hoort verklaren door ex-boeren en arbeidersex- maaiers enz. dan door geordende predikan ten, was hij-toch in de consistorie-kamer vergaderd om den verwonderden predikant, op eenigszins onheusche wijze, de onwet tigheid van dezen doop voor te houden. Den koster word verboden wator in het bekken te doen en de eerwaarde broeders zetten zich gerust in hun gestoelte der eere, overtuigd den leeraar alle mogelyke midde len ontnomen te hebben om te doopen. En toch worden al do formaliteiten ver richt die den doop voorafgaan. Alles was in spanning, behalve misschien do hoofd persoon: het vriendelijk lachende wicht. Eindelijk brak het oogenblik aan dat de leeraar van den predikstoel moest dalenom onder besprenkeling van water den jeug digen wereld-burger den christelyken doop toe te dienen. Het effect was verrassendde adtm dc« toorn» zwol op de diverse voorhoofden dor korkeraadsledon. De leeraar daalde plechtig van het preekgostoelte met zyn glas drink water in do hand, en volbracht aldus den doop. (Middclb. Ct.) In do volgende maand zal het eene halve eeuw geleden zyn, dat de Chris tel yk Gereformeerde kerk in ons land werd gesticht. GOUDA, 24 Sept. De ouder» der meisjes, die dit jaar mot gunstig gevolg examen dedön tot toelating op de Hoogere Burger school alhier, doch ingevolge net bekende bosluit des Minister» van Binnenlandsche Zaken niet werden toogolaten, heblion zich tot don Minister gewend mot oon adres, waarin verzocht werd op dat bosluit in zooverre terug te komen dat bedoelde meisjes alsnog zouden worden toegelaten. Do Minister heeft daarop afwijzend be schikt, althans voor toelating tot do laagste klasse, doch dio toegostaan voor de tweede klasso, in welke thans een dor meisjos, na afgelegd examen, de lossen volgt. Do Rijks Hoogere Burgerschool alhier vangt den cursus aan mot 73 leerlingen, waaronder *10 meisjos waren toegelaton). In de le klasse zijn 25 j. on 2 m.in do 2e kl. 23 j. on 4 m. in de 3o kl. 8 j. on 2 m in de 4e kl. 6 j. on in do 5o kl. 1 j. on 2 m. Do burger-avondichool alhier telt 90 leor- ontslag verleend als lid dor commissie van adm. over do gevangenis voor jeugdige vrouwuftalj vei^jfdoeldon, tevens huis van doel hem van zyn orf te verwyderen. Be- die betrekking bewezen diensten, en is be- had betuigd, bekende hot hem ton laste noemd tot lid dor gemelde comm, van admin. do heer P. J. Palmboom bierbrouwer te Montfoort. Tot lid van do Eersto Kamer der Staten-Gofioraalin plaats van wijlen Graaf Van Limburg Stirumis door do Pro vinciale staten van Gelderland gekozen do hoor Mr. C. J. Sickeszoud-lid der Tweede Kamer, met 29 van do 56 stommen. Do hoer Mr. L. Van Nispon had 20 stommen. Do kapitein N. C. Grotendorst, van het 3o reg. vesting-art. te Gorinchom, zal optreden als directeur van den eerlang to Delft to openen cursus voor 2on luit, bij bot wapen der artillerie. Het personeel der niouwo artillorieschool is thans samengesteld als volgt: kapitein N. C. Grotendorst, direc teur, lo luitenants 8. I. Van Nooton, J. A. Lehman en C. J. M. Colletteleeraren. De Minister van Binncnland- scho Zaken hooftlo. ingetrokken de be noeming van dou schoolopziener in het arrondissement Gorinchem tot lid dor com missie, die in het najaar van 1884 in Zuid- Holland zitting zal houden tot het afnemen der examens, ter verkrijging van de acte, bedoeld in art. 56 onder a van voorschreven wot; 2o. tot lid dier commissie benoemd don schoolopziener in het arrondissement Dordrecht. Door het college van het wa terschap „de Overwaard”, is in zijne ver gadering, Woensdag-middag to Goudriaan gehouden, benoemd tot seoretaris-penning- meesfer do heer Mr. A. C. Visser te Go- rinchein, met 15 stommen. De hoer Mr. A. A. Kuiler te Noordeloos verkreeg 12 stom men. Op do heoren A. Kloyn en A. A. Muller werd ieder 1 stem uftgebracht. Z. M. de Koning zal op 1 October a. s. naar Luxemburg vertrekken met H. M. de Koningin en Prinses Wilhel mina, en een talryk gevolg. Aan het Departement van Wa terstaat, handel on nijverheid te ’s Hage werd Vrijdag o. a. aanbestoed Het her stellen en verbeteren van Rijkstelegraaflynen in do afdeeling Utrecht, in twoo porcoelon. Minste inschryver voor boide perceolen do hoor W. Van Dyk te Jutfaas, voor f1600 I en f1399. De heer Jacob B. Citroen (Ne derlandsche Gouden Kettingen-Fabriek) te Amsterdam, die zich eenige weken geleden tot don Minister van Financiën wendde, met het verzoek om een regelingwaardoor do monstersdie hy naar het buitenland zendt, om daar bestellingen op to nomen vrijelijk en zonder do vele thans voreischte formali teiten weder zullen kunnen ingevoerd wor den heeft heden op dit verzoek oon gunstige beschikking gekregen. Door deu hoor J. A. Klumpes, to Rotterdamis een adres gezonden aan do Tweede Kamer der Staten-Gonoraalom onderzoek te vragen van een erfeniszaak waarin adressant bowoert op onrechtvaar dige wijze te zyn benadeeldterwijl hot hem tot dusver niet mocht gelukken zijne zaak bij het gerecht aanhangig te maken. Do erfenis in quaestie is afkomstig van wijlen den heer Nicolaas Jan Andries Maarschalk, overleden te Greonville republiek Liberia als consul der Nederlanden en hoofdagent van den heer Hendrik Muller Sz., koopman en lid der Eersto Kamer, te Rotterdam. Dinsdag werden voor de recht bank te Rotterdam behandeld o. a. do na volgende zaken A. M. Az., bouwman to Gouda, was aan geklaagd van verwonding. Toen op den 16on Aug. jl. beklaagde zooals hij reeds goruimen tijd gewoon geweest was te doen met 2 door hem vervoerde koeien gebruik wilde maken van deu vlonder, toegang ge vende tot hot land van A. I. V. aldaar, waarnaast zijn eigen land gelegen was, werd dit door V. hom geweigerd. Hierover driftig gewordenhad hij V. mot oen paal eenige slagen op hot hoofd toogobrachtwaardoor verwonding was ontstaan. Niettegenstaande dozo mishandeling door getuigen werd geconstateerd ontkende be klaagde het hom ten lasto gelegdo en gaf op dat V. achterover op don grond was gevallen en daardoor die verwonding had bekomen. Hot O. M. eischte bekl’s veroordeeling tot 15 dagen celstraf on f8 boete, subs, óóu dag celstraf. Mr. J. Van Gigch, advocaat to ’sGr>* vonhage, voor beklaagde optredende, pleitte verzachtende omstandigheden. R. L., landbouwer to Waddingsveon, had op 7. Augustus jl., toen do gemeenteveld wachter P. v. d. G. op last van den Bur- gemeester zich had begeven op het erf van beklaagde, toneindo tegenwoordig te zijn bij een onderzoek, dat door hot brandbo- stuur op genoemd erf werd ingesteld naar hi t broeien van bot hooi, genoemden veld wachter verzocht zich to verwijderen en toou dozo daaraau uiet voldeed, had hy

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1