1 1 f L 147, aseeeren Zaterdag 15 November. N". 805. k. 4884. 1 a Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. m. •IJK. i enz. R. BUITENLAND. JONGEHEEREN. BINNENLAND. »n 3 pCt. iitie der j gedeel- te Schoonhoven, Grond- 4 t fen I als volgt coaten 18. een reuk plaats i aan SCHOOMOVEÏÏSCHE COÜRAHT. te lossen vooral i nunt ii den. >r de wordt anbevolcn halte aan itnomend iwon- ivoor- Notaris, rate Ned. en inva- istigd to [arantie. runden. han- offioi- d na iht te ont togen lijders »r uit- JKEN- tegen middel d reeds lus dit en of - De Mark, rierde 10,000 spec. lohten lager 8. Hot .H.r-H-4- S. W. N. VAN NOOTÉN Uitgever». T, Iraad. in uit- rm van mer te middel ten der Elke als op m echt •ven bij Bosch; >rk bjj LBerg. Deze Courant wordt dos Zaterdag-morgens uitgegeven. Prysvoor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. die rd is. an en zus is valt 1 >0,500 ijst op Prijs der Advertentie^: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. In bovenstaande regelen is een opvoed kundige stelling nedergelegd, waarvan wy iederen dag gelegenheid hebben de toe passing waar te nemen in ons eigen gezin, terwijl we dan tevens tot de ervaring zullen komen, dat zij niet zoo heel gemakkelyk is. Want het komt hierbij meer aan op ons voorbeeld, dan op de macht van het woord. Weest zelf natuurlijk en waar, en uw kinderen zullen het ook worden; dat is de algemeene regel. Die goede eigenschap kan bij uzelven ontaarden in plompheid, bij het opkomend geslacht valt hetzelfde uiterste te bestrijden. Maar valt den knaap niet hard, die, de gezelschapskamer bin- nentredende, niet best weet hoe zich te houden, tot over de ooren kleurt, en een plotseling heimwee gevoelt naar het plein, waar zijn makkers nu juist zoo jolig aan ’t knikkeren zyn; en verhef dien andere niet niet boven de wolken, omdat hij zich in ’t bijzyn van de Bgrooten" reeds zoo flink weet voor te doen. In uiterlijkheden, al zullen we haar waarde niet geheel wegcij feren, zit het niet. Onze jongens moeten zelf leeren loopen, niet altijd zich behoedzaam blyven vast klemmen aan de steunsels die wij hun toe steken. Stellig zullen ze dan weleens struif kelen, een buil oploopen wellicht, maar biedt de leerschool des levens wel betere of laat ik liever zeggen andere kansen aan?,Ook in deze dingen eerbiedige men de wet der natuur: noch door willekeurig de moeielijkheden te vermeerderen, even min door ze reeds weg te nemen vóór het oog des kinds ze pas heeft vermoed, kun nen we het doel bereiken. Leer den knaap, hoe hij ze het hoofd kan biedenen richt zijn aandacht op hetgeen hem in den weg kan tredenmaar laat het overige aan zijn eigen krachtsinspanning. Ik heb weleens hooren spreken van on- gelukkigen, »die verdronken waren vóór zy nog water gezien hadden.” In deze schil derachtige en spreekwoordelijke uitdrukking, zoo uitnemend passend bij onzen volksaard, ligt een diepe beteekenis. Onze knapen moeten het ductor et emergo” ik woistel en ontzwemin de practijk leeren kennen vóór zij zelf den stryd tegen het vyandelyk element aanvaarden. Een natie ontleent haar waarde aan het karakter van haar leden. Laat ons, vaders en moeders en allen wien Nederlands toe komst niet onverschillig is, zorg dragen dat het geslacht hetwelk bestemd is onzen arbeid voort te zettenonze iquaesties” op ’---en, onze instellingen te ontwikkelen, in dat omzicht onze meerdere zy. Overzicht. Het wetsontwerp, tot wijziging der kies wet, dat in Engeland tot eene zoo groote beweging tegen het Huis der Lords heeft aanleiding gegeven, is thans ten twoede- niale door het Lagerhuis aangenomen en wel met eene meerderheid tien stemmen grooter dan de vorige maal. Een amen dement, de strekking hebbende om aan het bezwaar der Lords te gomoet te komen, werd met 194 tegen 109 stemmen verwor pen. Met eenige spanning wordt nu de nieuwe behandeling in het Hoerenhuis te gemoet gezien. Aangaande Egypte deelde de regeering mede, dat over de laatste zes jaren genoemd land wegens „kosten van inmenging” 4{ millioen aan Engeland schuldig is en dat slechts door 6 en op de tweede door 2 leer lingen aan dit onderwys deelgenomen. Door hei Pro v. kerkbestuur van Zuid-HpJIand is tot de Evangeliebe diening toegélaten de heer J. F. Verhoeff, te Bodegraven. De heer J.'F. Verhoeff, Cand. te Bodegraven, is beroepen te Sirjansland. De heer J. Van Wijngaarden, Cand. te Bodegravenheeft een beroep ontvangen naar Dussen. Ds. G. N ij huis te Genemuiden is beroepen te Elburg. Beroepen te Zwammerdam Ds. H, M. Bruna Gz. te ’Wichen en Leur. Zondag, 16 November, des morgens te half tien uren, hoopt Ds. E. A. Lazonder te Zegveld, beroepen naar Ooster- wolde, zijn afscheidsrede te houden. Ds. E. Van ’t Loo te Sliedrecht is beroepen tot predikant bij de chr. ger. gemeente te Kolijnaplaat. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Leerdam door Ds. O. Los te Sleeuwijk o. a. de regeering zonder medewerking der Ka mers, geene geWijfce verplichtingen ten aanzien van EgyjRe op zich zal nemen. Door deze laatste mededeeling wordt het gerucht gelogenstraft, dat Engeland eene nieuwe Egyptische leening zou gegaran deerd hebben. Uit Kaapland wordt bericht dat de Pre sident van het Kaapsche Ministerie zich naar Beohuanaland heeft begeven, teneinde door besprekingen met de regeering der Zuid-Alrikaanscho Republiek do hangende geschillen z. m. te beëindigen. De Lord-Mayors-dtg, die dit jaar, als protest tegen de voorgenomen hervormingen in het gemeentebestuur, met bijzonderen luister te Londen gevierd is, gaf den Mi nister Granville gelegenheid o. a. te ver klaren, dat Engeland bareid is tusschen Frankrijk en China bemiddelend op te treden en dat die bemiddeling herhaaldelijk door beide Mogendheden afzonderlijk, doch nog niet door beiden gezamenlijk is aan genomen. In hoeverre het dus «an Engelands be moeiingen moet geweten worden, dat op dit oogenblik van eene vredelievende bij- legging der geschillen tusschen genoemde Mogendheden ernstig sprake is, blijkt niet duidelyk. De vrede zou hersteld worden op de grondslagen door het verdrag van Tsien Tain, met wederzijdaohe concession, wat Frankrijk betreft o. door af te zien van de geëischte schadelcosstelling. In ver band hiermede heeft de commissie voor het crediet ten behoeve van de expeditie van Tonkin hare beraadslagingen opgeschort. Intusschen wordt uit Tonkin gemeld, dat een aanval der Chineezen op de Fransche werken bij Tham-8ó zegevierend is afge slagen. De Senaat heeft de nieuwe kieswet voor dien tak van vertegenwoordiging onveran derd aangenomen, uadat o. a. een amende ment, tot afschaffing der onafzatharo Se natoren, met 189 tegen Ö8 stemmen was verworpen. Nadat, zooals thans blijkt, reeds sedert Juni jl. nu en dan een cholerageval te Parijs voorkwam, heeft die ziekte nu aldaar een meer ernstig karakter aangenomen, hoewel zij zich tot nog toe slechts tot de onge zondste wijken van de voorstad St.-Antoine beperkt. Ook te Nantes en te St.-Nazaire zijn enkele gevallen geconstateerd. Alles wordt aangewend om de epidemie in hare opkomst te onderdrukken. De nieuwe Duitsche Rijksdag zal 20 dezer bijeenkomen en, dank zij den uitslag der herstemmingen, 20 sociaal-democratische leden tellen. De Congo-conferentie zal heden te Berlijn geopend worden. Ook Turkije doet zich vertegenwoordigen, terwijl de bekende rei ziger Stanley als deskundige, waarschijnlijk als adviseerend lid, zal worden toegelaten. De Hertog van Cambridge heeft zich als bemiddelaar tusschen den Hertog van Cumberland en de Duitsche en Brunswijk- sche regeeringen opgeworpen. Hij stelt voor den vierjarigen zoon van den Hertog als troonopvolger aan te wijzen en hem als Regent te benoemen. Zijn voorstel vindt echter geen gunstig onthaal. Tot overmaat van ramp heeft het Hooggerechtshof van Brunswijk het testament van den overleden Groot-Hertog nietig verklaard en weigert het Landsgerecht te Weenen den executeur- testamentair, Lichtenstein, als zoodanig te erkennen Bij heropening van de zittingen der Bel gische Kamers vielen er weder eenige on geregeldheden voor. De kreet vive le roi, eerst een ergernis in de ooren der liberalen, is thans eene uittarting voor de clericalen der uiterste richting. Eindelijk mag toch als zeker worden aangenomen dat Cleveland, de candidaat der democraten, als President der Veree- nigde Stalen van Noord-Amerika gekozen is. 24 jaren lang namen de Republikeinen dien zetel in, zoodat het te begrijpen is dat de keuze van Cleveland nog al agitatie verwekt. Hij zal den laten Maart 1885 de teugels van het bewind voor 4 jaren in handen nemen. ♦BERG-AMBACHT, 10 Nov. Op Vrij dag 7 Nov. werd de 2de leesbeurt in do vereeniging „Winterlezingen” vervuld door den heer IJ. Boers, hoofd der 2de openb. school te Lekkerkerk. Op eene boeiende wijze droeg spreker de novelle: „Wouter Lingen” van J. J. Cremer voor. Na de pauze werden bijdragen geleverd door de heeren P. Gautier, van Streefkerk; D. Oskam, J. G. Bettink en J. G. Bettink Jr. van Berg-Ambacht en de jongejuffr. J. Schouten van Zuidbroek. Met onverdeeld genoegen werden alle sprekers aangehoord. BLESKENSGRAAF, 11 Nov. De heer B. De Haan, wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand on lid van den ge meenteraad alhier, heeft zijn ontslag ge nomen. CAPELLE a/d IJ8EL, 11 Nov. Tot onderwijzer aan de school met den bijbel alhier is benoemd de heer A. P. Harsem te Mijdrecht. •HAASTRECHT, 12 Nov. Onze predi kant, Ds. G. J. Paré, is beroepen bij de Hervormde gemeente te Zieriksee. De feestviering van het honderdjarig bestaan der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zal alhier plaats hebben op 21 November a. s. ♦HOORNAAR, 13 Nov. Sedert de vo rige week is de prijs der kaas weder f0,50 per 50 KG. gestegen. Door de opkoopers wordt thans hier en in do omstreken f24 h f25,50 per 50 KG. besteed. Het classikaal bestuur van Dordrecht heeft op het verzoek van den kerkeraad alhier om diligentverklaring van beroep, afwijzend beschikt. ♦JAARSVELD, 12 Nov. Tot predikant dezer gemeente is beroepen de heer P. Bon- gers, candidaat bij het Provinciaal kerk bestuur van Gelderland. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier is benoemd de heer P. Van Mever te Leksmond. KINDERDIJK, lONov. Woensdag-avond vierden de departementen der Maatschappij tot Nut van rt Algemeen van Nieuw-Lek- kerland en AlblasserdamhetlOOjarig bestaan van het Nut van ’t Algemeen in het fraai versierd societeitslokaal aan den Kinderdijk. Als feestredenaar trad op Ds. G. Boele Van Behagen, emer. predikant te Nieuw- Lekkerland, die in korte woorden schetste het ontstaan, den vooruitgang en den te gen woordigen toestand der Maatschappij. Verder werd het feest opgeluisterd door medewerking van do zangvereeniging „Au rora” en eenige heeren, die voordrachten hielden en een tooneelstuk ten beste gaven. KRIMPEN a/d IJSEL, 10 Nov. Don derdag werd bij den heer A. J. Otto, scheepsbouwmeester alhier, met goed ge volg te water gelaten de ijzeren sleepkaan „Adelheid”, groot 10.000 centenaars, ge bouwd voor rekening van den heer Lüd wig Senfleber, te Neckargerach en onmiddellijk daarna do kiel gelegd voor een dergelijk vaartuig genaamd „Heinrich Carl”, groot 15.000 centenaars, voor rekening van den heer Heinrich Carl Blecher te Keulen. OUDE WATER, 10 Nov. Tot predikant alhier is beroepen Ds. C. P. N. Pikaar, te Overschie. SLIKKERVEER, 10 Nov. Zaterdag werd op de werf van de firma Wed. C. Boele Zonen alhier de kiel gelegd van het ijzeren Rynzeilschip „Ewouda Adriana", groot pl. m. 200 last, voor rekening van.-den heer J. Van Lange, steenfabrikant, te Kralingen. SLIKKERVEER, 11 Nov. Zaterdag is van de werf van den scheepsbouw meester M. Van der Kuijl te water gelaten het ijzeren Rynzeilschip „Christina”, groot 150 last, gebouwd voor rekening van den hoor J. Van Kessel te Leeuwen, en zijn de kielen gelegd voor een sleepkaan van 200 last voor rekening van den heer N. A. Van Balgoy te Tiel en eene van 380 last voor rekening van den heer P. J. Haberrteck te Vallendar. Van Berckel, met 1854 st. Mr. A. J. W. Farncomhe Sanders verkreeg 1026 st. en Mr. W. Th. C. Van Doorn 1123 st. Gravenhage: Uitgebracht 2097 st. Ge kozen Mr. W. Wintgens, met 1113 st. R. W. Sluyter verkreeg 984 st. Haarlem: Uitgebracht 1699 st. Gekozen W. De Meijier, met 899 st. Jhr. Mr. Rethaan Macaré verkreeg 798 st. Middelburg: Uitgebracht 2504 st. Gekozen Mr. L. W. C. Keucheniusmet 1340 st. Mr. D. Van Eek verkreeg 1164 st. UtrechtUitgebracht 2623 st. Gekozen J. E. N. Baron Schimmelpenninck Van der Oye, met 1341 st. J. N. Bastert verkreeg 1282 st. Zevenbergen: Uitgebracht 1676 st. Ge kozen Mr. A. P. C. Baron Van der Borch van Verwolde, met 838 st. Mr. C. J. A. Heydenrijk verkreeg 813 st. Zulfen: Uitgebracht 3251 st. Gekozen Mr. S. M. 8. De Ranitz, met 1655 st. B. J. L. Baron de Linteloo de Geer van Jutfaas verkreeg 1596 st. Bij besluit van Dijkgraaf en Hoogheemraden van het grootwaterschap van Woerden, dd. 6 November, is goedge keurd de suppletoire begrooting van het waterschap De gemoene Boezem van Ra- pijnen, IJselveld, Cattenbroek en Haanwijk, voor 1884 in ontvangst en uitgaaf bedra gende f 1000, noodig tengevolge van den bouw van eene raachinistwoning en de be grooting voor 1885 in ontvangst en uitgaaf geraamd op f 5649,92. Aan het lokaal van het Pro vinciaal bestuur te ’s Hage werd Maandag o. a. aan besteed Het driejarig onderhoud van de dijk- en oeverwerken om de voormalige Rijks-qua- rantaineplaats op het eiland de Tien Ge meenten, behoorende tot de zeewerken in de provincie Zuid-Holland. Dienst 1885— 1887. Minste inschrijver de heer C. Ros kam lan. te Bliedrecht roor f 2234 per Jaar. Het bezinken en bestorten van den oever aan de Oostzijde van de hoofden A en B, gelegen Oostwaarts van de Goêreesche ha ven, behoorende tot do zeewerken in de provincie Zuid-Holland. Minste inschrijver de heer C. Roskam te Sliedrecht, voor f9265. Men meldt, dat door de heeren J. C. Van Hattum te Sliedrecht en de firma Bekker, Van Beters Co. te Nijmegen een gedeelto van het te maken kanaal van Panama is aangenomen voor een bedrag van ruim zestig millioen francs. Met de uitvoering van dit belangrijke werk, dat binnen de drie jaren zal moeten voltooid zijn, is belast geworden de heer A. D. Van Beters, die daartoe reeds met een stoomschip van St. Nazaire naar Panama vertrok. Het is hoofdzakelijk aan den onderne mingsgeest, de veel omvattende kennis en de uitgebreide relatiën van den heer Van Hattum te dankendat ook de Nederlanders geroepen zijn, het grootste der tot heden bekende werken der wereld te helpen tot stand brengen. De tweede spanning van de spoorbrug bij Baanhoek te Sliedrecht is gereed. Reeds is men begonnen de stelling uit de rivier weg te nemen. Tevens is een begin gemaakt met de derde spanning, welke het rechterlandhoofd met den eersten stroompijler zal verbinden. Het bestuur van het 38e Ne- derlandsch landhuishoudkundig congres, in 1885 te Gouda te houden, is als volgt samengesteld: Mr. C. Fock, Commissaris des Konings in Z.-Holland, te ’s-Gravenhage, eerevoor- zitter; J. Van der Breggen Azn., te Wad- dingsveen, le voorzitter; mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, te Gouda, 2e voorzitter mr. D. N. Brouwer, le secretaris; mr. W. J. Fortuijn Droogleever2e secretaris; J. Post Van der Burg, penningmeesterG. Straver, W. T. Blom, G. A. Van Houwe- ninge Gzn., te Moordrecht; A. Van Veen, G. J. Steens Zynen, H. Jager, H. W. G. Koning, W. Begeer, O. O. H. Prince, dr. H. IJssel de Schepper, J. M. Noothoven Van Goor, II. J. Peters. Op de Maandag te Utrecht gehouden Herfst- of St. Maarten-paarden- en veulenmarkt stonden 1001 stuks aan de lijn. Paarden werden verkocht van f600 tot f800, veulens van f60 tot f350, ponys i van f 80 tot f 180, slachtbank- paarden van f 25 tot f 40. De handel was levendig. Er waren weinig buitenlandsche kooplieden aanwezig. Te Sliedrecht is Vrijdag-avond het 100-jarig bestaan van het „Nut” op zeer aangename wyze gevierd. Behalve muziek werden zeer luimige voordrachten gehouden. Tot laat iu den nacht heeft men daar Jan Nieuwenhuyzen herdacht. Voor de acte landbouwkunde, onderwys, is toegelaten de heer S. jogterp Hz., van Sliedrecht. Mejuffrouw A. Helleman, van Kinderdijk, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als onderwijzeres. Ook te Alblasscrdam is het herhalingsonderwijs in geen bloeienden toe stand. Op do eerste openbare school wordt Een heel enkele maal, -—gelukkig niet alle dagen ontmoet men ze in de wer kelijkheid zooals zij zich op een modeplaatje of een prijscourant van gemaakte kleeren- magazijnen vertoonen. Kleine mannekens, met jassen aan die in geen enkel opzicht meer aan Hildebrands beroemden jongens- kiel doen denken, en met groote-mensch- achtige manieren onder ’t wandelen en bij het spreken; soms nog meteen zorgvuldig onderhouden bosje haar over ’t voorhoofd dat aan het miniatuur-heer juist geen bij zonder verstandig uitzicht verleent. Het schijnt niet gemakkelijkbij de op voeding van onze jongens het ware midden te kiezen tusschen te veel en te weinig. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de vaders en moeders dier on-Hollandsche knapen uitstekende menschen.die hun kinderen innig liefhebben en aan hen reeds vroeg de meeste zorg hebben gewijd. Maar daar door is ook een deel van het natuurlyke uitgewischt gewordendat tot eiken prys behouden moet blyven. Als we eens nauwkeurig kennis konden erlangen van de levensgeschiedenis van sommige jonge menschen die in de een of andere administratieve betrekking geplaatst, hun behoeften niet wisten te regelen naar den maatstaf hunner geldelyke krachten, en ten laatste voor de verleiding bezweken; van die anderen die zich geworpen hebben in den draaikolk der vermaken van laag gehalte, aan het spel de middelen hebben gevraagd om die levenswyze vol- te houden en eindelyktoen deze verwachting niet in vervulling kwam, tot zelfmoord hun toe vlucht namen, van nog andere, die met goede vooruitzichten het bedrijvig leven intraden, eenigejaren zaken deden en veler vertrouwen wonnen, totdat de noodlottige dag kwam waarop zy door één stouten greep de fortuin in hun bereik meenden te brengen en als voortvluchtige bank roetiers ot erger den vaderlandschen bodem verlieten; als wij van die allen alles wisten zou het dan niet dikwijls blijken, dat die menschen in hun kindsheid te zorgvuldig zijn grootgebracht? Het juiste midden is moeielijk te volgen. Als het eenigszins mogelyk ismoet een kind geen ontberingen kennen. De tyd der jeugd is zóó kort, de lachende lente vliet zoo •poejiu, dat we die jaren niet mogen laten Verspillen in vruchteloos verlangen naar de bevrediging van billyke wenschen. Dat een milde gloed van warme liefde het pad van onze kinderen bestraledat is het meest rentegevend kapitaalwaarmede wy hen kunnen begiftigen. Er zyn beroemde mannen en vrouwen geweest, en waarschijn lijk zyn er nog veel voortreffelijke menschen, die een vreugdelooze jeugd hebben gehad en eerst later, door eigen krachtsinspanning of onder gunstige omstandigheden, de hin derpalen uit den weg ruimden die hun ontwikkeling belemmerden; maaraltijd wierp de herinnering aan die eerste tijden een schaduw over hun levenen bleef hun ge moed vervullen met een gevoel van weemoed, van bitterheid soms, tegen het wélk noch redeneering, noch worsteling iets vermocht. Ik kan niet nalaten tot toelichting van wat hier is beweerdte wyzen op het voor beeld van Engelands vermaarden roman schrijver Dickens. Als knaap beurtelings gehuisvest bij zijn vader in de schuldge- vangenis, of werkzaam als jóngmaatje in een schoensmeerfabriekslecht gekleed kwalijk gevoed, volstrekt met verzorgd, heeft hij eigenlijk geen gelukkige kindsheid gekend. Hoort nu wat zyn levensbeschrijver Forster zegt: »Hct gevoel van pijn is den man le venslang bygebleven. Nog toen zijn eigen oudste zoon reeds den leeftijd van twaalf jaren bereikt had, ontbrak hem de moed met dien knaap in de straten te vertoeven, welke getuigen waren geweest van het ly- den zijner jeugd. Er waren huizen die hij niet aanzien kon, zonder dat zyn gemoed vol bittere herinneringen schoot. Uit som mige magazijnensommige fabriekensteeg een reuk op, die hem niet kon bereiken, of hij wendde tegelijk met het hoofd, ook het hart af. In zijne voorstelling was het, alsof die dagen van het verledene een smet op zyn geheele bestaan wierpen. Op potten met schoensmeer briefjes geplakt; gewed ijverd te hebben met Bo|) Fagin en de zynen, wie binnen vijf minuten de meeste exem plaren afleverde; een tijd te hebben gekend dat een vriend zijns vaders het kantoortje bin nentrad hem een halve kroon in de hand stopte, en hij daarvoor met een diepe bui ging dankte, die gedachte was meer dan hij vei dragen kon. Zy vervolgde en kwelde hem waar hij ging.” Aan den anderen kant geloof ik niet.dat we onze kinderen gelukkig maken, door met nauwlettende zorg al hun wenschen te voorkomen. Wat voor volwassenen onbe twistbaar schynt, geldt ook voor hen: het Streven schenkt genot. Met onze levens vreugde zou het er slecht uitzien, indien we niets meer te wenschente begeeren te verlangen haddeneen gevoel van over verzadiging zou spoedig onze krachten De uitslag der verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Geueraal in de districten, waar eene her stemming moest plaats hebben, is als volgt Alkmaar: Uitgebracht 3035 st. Gekozen Mr. J. L. De Bruijn Kopsmet 1917 st. W. Bos verkreeg 1090 st. Almelo: Uitgebracht 2355 st. Gekozen Mr. J. R. Oorver Hooft, met 1272 st. en Mr. A. H. M. Van Berckel, met 1204 st. Mr. A. Van Laer verkreeg 1131 st. en J. E. Stork 1082 st. Arnhem: Uitgebracht 3370 st. Gekozen W. Rooseboommet 1696 st. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye verkreeg 1674 st. Brielle: Uitgebracht 1078 st. Gekozen Mr. G. J. Goekoop, met 666 st. Jhr. Mr. A. F. De Savornin Lohman verkreeg 412 st. Delft: Uitgebracht 2977 st. Gekozen J. 0. Fabius, met 1932 st. en Mr. A. H. M. verlammen, ons niet den minsten prys meer doen stellen op hetgeen we hebben. Het nederig geschenk, onzen lievelingen toegereikt bij feestelijke gelegenheid, doet hun hart o vervloeien van blijdschap en dankbaarheid, maar die opvoedende macht gaat verloren, zoodra de gaven te menig vuldig worden en de kleinen er eerst over moeten gaan denken of er voor hen wel iets genoegelyks in ligt. Hetzelfde beginsel nu moet ook bij onze dagelijksche en gewone leiding op den voor grond staan. Niet te weinig, maar vooral ook met te veel. In vryheid ontwikkele en vorme zich het karakter van den knaap,/ zonder dat wij een oogenblik den gang dier vorming uit het oog verliezendoch men grijpe niet inals dat niet bepaald noodig is. Er zijn zekere algemeene maatschap- pelyke vereischten, waarmede we het op komend geslacht ter bekwamer tyd in kennis moeten stellen, en aan welker voldoening we hen belmoren te gewennen, doch men beginne daar vooral niet te vroeg mee. De sjongeheer" blyve zoolang mogehjk achterwege, uit vrees van onnatuur en tevens gemaaktheid en onwaarheid in de hand te werken. Navolging mag niet ontaarden in na&peryhet eerste is een zelfbewuste han deling, welker noodzakelijkheid begrepen wordt, het laatste levert ons die caricaturen van menschjes, wier verschyning ons doet glimlachen, en die ons zouden doen wan hopen aan de toekomst van ons volk, in dien zy de overhand kregen boven de flinke, openhartige, uit natuurlyke aandrift hande lende, levenslustige knapen.

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1