4 1 1884. N°. 806. rs. ren. SR. 11 I schip, arkt Zaterdag 22 November. 1 I 8.KT i. JEN, da. i- Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I 11 i BINNENLAND. •ERIJ el". isdag ter, i van inchem N CM. ember Stad en Land. BUITENLAND. Overzicht. iECTIE. fECTIE. Zoon We G. Leepel te Scheveningen, ad S. W. N. VAN NOOTEN IE Schoonhoven, Uitgevan. SGHOOfflOVEISB GOURAHT. die het opwekt. PORTE- ootvgder b.fl,50. ’ROOK* en. Met sdag 18 a Stations bben, moe- o vember de vracht TIT DE van on ib. f 1,50. ZELLIG e Vrien- det pla- Ü8T EN rerhalen. Bij Z. M. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrond. Rotterdam, >n IN VAN f 1,-, 1 it everd door BURG, 3 WAN- f 1,50. J DEN f 1,50. boekjes ivraagd voet diep 'ranco brio let Bureau t. R 538. i morgens alsdan bij 'ijkersluis. JONG te rende den uik beste IEL voor N HOED rhandel OTEX ns best ‘n: per boek) f 3,60. onhoven. an boven- ieide dagen SCHOON- Deze Courant wordt des Zaterdag-morgen» uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden J 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan aich abonneeren bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vnjdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. suikerraffinaderij met bijbehoorende gebou wen van de heereh Van Gordt te Rotter dam publiek verkocht voor omstreeks f190.000, gedeeltelik worden ingerioht voor tabaksfabriek. Den heer J. Van der Breggen Azn. werd in de vorige week, bij gelegenheid 4 van zijn benoeming tot Lid van de Eerste Kamer en tot Ridder van den Nederland- schen Leeuw, door de inwoners van Wad- dingsveen een welgemeende hulde gebracht, bestaande uit eene serenade (door het mu ziekcorps der Goudsche Schutterij), vuurwerk enz. De heer Luttenberg maakte zich tot tolk van de gevoelens, die men jegens den heer Van der Breggen koesterde, in een hartelijke toespraak, die door laatstge noemden werd beantwoord. Volgens de „Standaard” sullen de anti-revolutionairen te Gorinohem trach ten Prof. De Geer van Jutfaas in de Kamer te brengen. Naar wij vernemen, zal eerst daags een geïllustreerd weekblad verschijnen, getiteld „De Vroolijke Huisvriend”, illustra tion en tekst uit vorige jaargangen van het Humoristisch Album. De prijs per 52 we- kelijksche nommers zal f 2,bedragen. Het huisvlijtonderwijs is te Al- blasserdam weder begonnen met 30 leerlin gen, die in twee ploegen van den heer J. Stans onderwijs ontvangen. Het onderwijs bepaalt zich hoofdzakelijk tot kartonneeren vlechten en figuurzagen. De kosten worden voor een groot deel gedragen door het dep. der M. tot N. v. ’t A.; door de leerlingen wordt slechts eene geringe som aan school geld betaald. Tot tweeden onderwijzer aan de openbare school aan den Pruimendgk (gemeente Ridderkerk) is benoemd de heer A. A. C. Labberton. ir dat hij tocht; hij atsen van I volgens vak van IERK a/d des mor- EM. Van ERK ten met woorden van onzen stad- Ruijter, en een koor uit - van Haydn werden, evenals de genoemde rede, door de talrijke toehoor ders met groot genoegen aangehoord. Voor de Woensdag door de Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij gehouden ver pachting van de restaurants op het station Gouda, werd het hoogst ingeschreven door den heer f3520. Naar men verneemt is een der hoofd prijzen van de Internationale Tentoonstel- lingsloterij, nl. het zilveren servies, in deze gemeente getrokken. GORINOHEM, 20 Nov. Gisteren had in de Doelen alhier een vergadering plaats van de leden der vereeniging „Algemeen Belang van Gorinchem”, waarin met algemeene stem men tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer werd gekozen de heer C. A. Joekel, burgemeéster te Leerdam en dijkgraaf van het Hoogheemraadschap de Vijf-Hee- renlaftden. Bij de verkiezing van 5 leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, zijn herkozen de aftredende leden A. Blankere met 37, M. De Gier met 38, H. F. Santman met 39, J. H. O. Van der Beek met 37 en D. J. Du Croo met 34 stemmen. In het geheel waren 40 biljetten ingeleverd. «BERG-AMBACHT, 18 Nov. Het re- citeergezelschap„Berg-Ambacht” heeft den naam aangenomen van rederijkerska mer „Hildebrand”. De eerste openbare uitvoering voor dezen winter is aanvankelijk bepaald op Donderdag 4 Dec. a. s. GOUDERAK, 17 Nov. Tot notabelen bij de Herv. Gem. zijn alhier herkozen de hh. J. Snaterse, K. Verdoold en A. Van der Vlist. LEERDAM, 17 Nov. Op de jaarlijk- sche veemarkt, Donderdag alhier gehouden, waren aangevoerd 500 stuks vee. Do handel was vlug. LEERDAM, 17 Nov. Door het Kies college der Herv. Gemeente alhier is be roepen Ds. H. Metz, predikant te Lopik. Door het College van Notabelen der Herv. Gemeente is als Kerkmeester her kozen de heer E. Van Heijningen. Indien het spreekwoord >Klagers hebben geen nood,” altijd waarheid bevatte, dan zouden we thans in een besten tijd leven. Of kan iemand zich een jaar herinneren, waarin meer en algemeener werd geklaagd dan in het ten einde spoedend schrikkeljaar? Doch spreekwoorden moeten altijd, zooals men weet, met eenig voorbehoud worden toegepast. De verschijnselen, die reden geven tot een minder vroolijke stemming, zijn menigvuldig genoeg. In de financiëele wereld gaat het slecht, de prijzen der voor naamste stapelproducten zijn laag, omvang rijke bankroeten zyn er meer dan te veel, terwijl soliede ondernemingen, die tot dusver den kamp tegen ongunstige omstandigheden volhielden, niettemin op glad ijs loopen. De industrie vindt weinig afnemers, de bouwlust vermindert en het een en ander is oorzaak, dat er vooral in de groote steden, maar ook in de kleine, een werkeloosheid heerscht, die bij de voorafgegane overvoering van de arbeidsmarkt bezorgdheid wekt. ’t Is waar, en we hebben er vaak genoeg voor gewaarschuwd, in de vervlogen jaren van voorspoed hebben velen aan het leven eischen gesteld, waaraan ónmogelijk op den duur voldoening geschonken kan worden. De vermeerdering van behoeften groeide de toeneming van inkomsten boven het hoofd, in alle maatschappelijke standen; men heeft zich gewend aan het brengen van offers op het altaar van den uiterlyken schyn, en besteedde meer aan opschik en vermaken dan redelykerwyze kon verant woord worden. Thans, nu inkrimping noodzakelyk wordt, klaagt men harder dan het geval zou zyn indien men zichzelf had weten te beheerschen, en zich intijds herinnerd dat de zon niet eiken dag kan schynen. Wat vooral in de lagere volksklasse als een der hoofdoorzaken van den thans heer- schenden nood mag worden aangemerkt, is de noodlottige aantrekkingskracht, door de steden uitgeoefendeen verschijnsel dat zich in alle beschaafde landen van West-Europa heeft geopenbaard, ’t allermeest in Frankryk, en ook by ons duidelyk waarneembaar is. Oppervlakkig gezien, en wanneer men niet al te veel in bijzonderheden afdaalt, heeft het stadsleven veel voor. Het is in de stad sgezelliger,” men is minder af gezonderd van het verkeer, dat vooral voor de plattelands-bewoners een groot gemis is. Dezen moeten hun uitspanningen meest op grooten afstand zoeken, en in de win termaanden, als de toestand der wegen tot thuisblijven noodzaakt, is er in ’t geheel geen denken aan. Als iemand zyn kinderen een half Uur of verder door weer en wind moet laten loopen om de naastbyzijnde school te bezoeken; als hy hoort dat in de stad vlak naast de deur gelegenheid bestaat om de lange avonden nuttig en aangenaam te besteden met het aanhooren van volksvoor lezingen, dan begrijpen wij die voorkeur. We spreken nog niet eens van de minder edele beweegredenen, onder welke ook het herbergbezoek niet onvermeld kan blijven. Doch in gewone tijden mogen deze over wegingen een zeker aantal plattelandbe woners en dorpelingen genoopt hebben hun tenten op te breken om stedelingen te worden, zij verklaren niet dien breeden stroom, dien we sinds jaren in bedoelde richting hebben zien vloeien. Deze vindt zyn oorzaak in de kolossale vraag naar ruwen arbeid, waarmede de overdreven bouwlust gepaard ging. Een veldarbeider, die niets anders had geleerd dan zooge naamd grondwerk verrichten, kon toen bij een aannemer veel meer verdienen dan bij een boer; was hy een flink man, dan kon hy ook als opperman, of als handlanger by verschillende werkzaamheden worden geplaatst. Deze omstandigheid veroorzaakte voortdurende verhuizingen, waardoor menig landgebruiker zich van werkkrachten be roofd zag en wel genoodzaakt was spoediger tot den aankoop van machinerieën over te gaan, dan eigenlijk in zyn plan lag. Wat is nu het gevolg dier beweging, die van grooten invloed is geweest op de verhouding van de bevolkingscijfers der ste- delijke tot die der plattelands gemeenten De stilstand der werkzaamheden maakt velen die met de meest hoopvolle verwachtingen zyn heengegaan, broodeloos Naar hun oude woonplaats terugkeeren kunnen zij niet, omdat hun plaats daar door anderen bezet of overtollig geworden is. Enkelen hebben in fabrieken een onderkomen gevonden, maar ook by de groot-industrie is men over het algemeen meer bedacht op inkrimping dan op uitbreiding van werkkrachten. De man, die in de stad geboren en opgevoed is, weet dikwyls, als ’t hem tegenloopt, andere uitwegen te zoeken om in zijn on derhoud te voorzien, terwyl onze vriend van buiten”, door gemis van ervaring, zich dan in ’t geheel niet weet te redden en der wanhoop ter prooi is. En is, op den keper bezien, het lot van den veldarbeider ongelukkiger dan dat van zyn standgenoot in de stad? GOUDA, 20 Nov. Dinsdag-avond werd in de zaal „Nut en Vermaak” alhier de 100e verjaardag van de stichting der Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen herdacht. De feestrede werd uitgesproken door den heer Dr. D. Terpstra, president van het Departement Gouda. Na een uitvoerig en belangrijk overzicht gegeven te hebben van deu maatschappe- lijken toestand van ons land voor 100 jaar, die alles behalve rooskleurig was, deed hij uitkomen hoe goed het was dat Nieuwen huizen eene vereeniging stichtte, die door velerlei middelen verandering ten goede daarin trachtte te brengen, eene poging, die met voldoening op haar werk kon te rugzien, ofschoon spreker niet verbloemde, dat er op ’t gebied van zedelijkheid, be schaving en vooral van verdraagzaamheid nog veel te doen overig bleef. Eenige dames en heeren dilettanten ver hoogden de gezelligheid van den avond door een paar zangstukken met piano-begelei- din^ ten gehoore te brengen. Een hymne, genoot, den heer „de Schepping” De laatste krijgt, gis alles goed gaat, meer loon, dat is waar. Doch vergelijk nu eens beider woning. In uiterlyk aanzien staan zij misschien gelyk, hoe bekrompen is echter meestal de omgeving bij den laatste. Licht en lucht worden er als het ware met mondjesmaat toegewezen. Zie die zwakke schepseltjes, die uit de achterbuurten naar de school loopen, en plaats daarnevens het kloeke, roodwangige kroost van den boeren arbeider, met vleesch op de botten en bloed in de aderen, met kracht in de kleine vuisten en gezondheid als een lachend waas over ’t gelaat verspreid. Hoeveel genoe- gelyker is ook de arbeid in de open lucht, bij een baas die zyn volk haarfijn kent, die de belangen zijner trouwe knechts als de zyne behartigt, die in hun vreugde deelt en hun rampen medegevoelt. l)et is helaas waar, bij de groot-industrie vooral gaan niet zelden de personen in de massa ver loren, en kan er geen sprake zyn van die, we zouden byna zeggen vriendschappelijke verhouding, die het standsonderscheid na genoeg uitwischL Ten platten lande wordt, dooreen geno men, minder, veel minder gebrek geleden dan in de stad. Verkeert een werkmans- gezin er in nynende omstandigheden, ge woonlijk zyn hulpvaardige handen aanstonds gereed, zonder dat men daarby juist dadelijk een beroep behoeft te doen op de kerkelyke armbesturen. De meer bemiddelden weten doorgaans precies wat er te kort komt, en dikwyls hebben we gelegenheid gehad de kieschheid te waardeeren, met welke oogen- schynlijk minder ontwikkelde menschen zich van hun broederplicht kweten. Een feit is het voorts, dal de veldarbeider, die zich van zyn gewone omgeving losscheurt, om de lokstem te volgen die hem naar de stad trekt, daar veel eenzamer staat dan hij ooit heeft kunnen denken; zijn ifef vindt bij niemand weerklank, zijn leed wekt niemands deelneming, en als in zyn woning de dood een offer kiest, dan moet hij vaak onverzeld zyn dierbaar pand grafwaarts dragenterwijl hy voorheen, onder gelyk ongeval, mede gevoel had ontmoet bij standgenooten en meerderen. Nergens ligt het goud op straten en wegen, maar allerminst in onze groote steden. We zouden onzen veldarbeiders weleens willen vragen, of zy het voor hun dochters niet wèl zoo verkieselijk vinden, dat zij op een boerderij Hinken, gezonden arbeid zoeken, die bij degelyke voeding de krachten niet uitput, dan dat zy naar een fabriek gaan, om in een vaak bedompte atmosfeer in een niet altijd voegzame omgeving, een of andere machinale bezigheid te verrichten die nooit eenige afwisseling aanbiedt? En toch, dat is het voorland van zoo menigeen, die gemeend heeft zyn toestand aanmerk- kelijk te verbeteren door weide en bouw land vaarwel te zeggen. Er is nog één overweging, die wij onzen buitenman op het hart wenschen te binden. In menig werkmansgezin in de stad ziet de vader zijn kinderen maar zelden. Vóór het aanbreken van den dag verlaat hij zijn woning, om haar weer te betreden als de kleinen ter sponde zijn gegaanen zelfs de Zondagsrust wordt dikwyls niet geëer biedigd. Ten platten lande is dat anders. In het drukst van den tijd moge de werkdag lang zijn, de Zondag is meest geheel of bijna geheel vry; en juist die winter maanden, die voor hen die de genoegens van het landleven niet kennen zoo einde loos lang schynen, bieden voor het ver keer in den huiselijken kring, voor de op voeding der kinderen, de voortreffelijkste gelegenheid aan. Het getal gezinnen, waar de winteravonden met gemeenschappelijke werkzaamheid, afgewisseld door of vergezeld van voorlezingen, op de genoegelijkste en nuttigste wyze worden besteed, is veel grooter dan menigen denkt, en onmetelyk groot is de vormende macht, die uitgaat van zoodanig bijeenzijn, zelfs in de nede rigste woning. Neen, het leven ten platten lande be hoeft niet eentonig te zyn. Kloeke ka rakters en edele naturen worden er vaak gekweekt onder het rieten dak, aan den bescheiden haard van den eenvoudigen werk man. En mogen ook in de stad in een groot aantal gezinnen van den werkmans stand het huiselijk samenzyn en de zorg voor de opvoeding voortreffelijk zijn het is toch altijd een waagstukzich buiten volstrekte noodzakelijkheid bloot te stellen aan de kwade kansen welke het stadsleven dengene aanbiedt die aan dat leven niet van jongs al gewend is. De geruchten betreffende het herstel van den vrede tusschen Frankrijk en Chinn hebben zich nog niet bevestigd. Integen deel wordt van Franeche zijde bericht, dat Courbet Tam-8é op Formose zou bezet hebben en thans, voor verdere krijgsver richtingen de beloofde versterkingen af wacht. De berichten, die de Times uit Shangai ontving, zyn hierihede ©enigszins in strijd. Volgens deze zou Tam-Sé niet in het bezit der Franschen zyn en «ouden ter standplaats GoudaG. 0. Fortuyn Droogleever, cand.-notaris aldaar. Mr.: G. W Baron De Vos van Steonwijk, te De Wijk, in de zitting der Staten van Drente van Vrijdag jl. tot lid der Eerste Kamer verkozen, heeft verklaard die benoeming aan te nemen. w De Minister van binnenland- sche zaken heeft bepaald, dat eene ver kiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Gorichem, ter vervanging van den heer Keuchenius, die zijne benoeming als zoodanig voor het district Middelburg heeft aange nomen, zal plaats hebben op Vrijdag 28 November a. s., en dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Vrijdag 12 December. Do Minister van binnenland- sche zaken, overwegendo dat Mr. A. H. M. Van Berckel, benoemd lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de hoofd kiesdistricten Delft en Almeloo, heeft ver klaard de benoeming voor eerstgenoemd kiesdistrict aan te nemen, heeft bepaald, dat eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Almeloo zal plaats hebben op Vrijdag 28 November, en her stemming, is die noodig, op Vrijdag 12 December. De Minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter algemeene kennis, dat het kon. besl. van 7 Oct. 1884 (Stbl. no. 215), tot invoering van postbewij- zen, den len Deo. a. s. in werking treedt. De postbewijzen zullen aan alle post-, bij en hulpkantoren verkrijgbaar worden ge steld tot bedragen van fl, f 1,50, f2, f2,50, f3, f8,50, f4, f4,50, f5, f5,50, f6, f6,50, f7, f7,50, f8, f8,50, f9, f9,50 en f 10, welke bedragen door uitsluitend daarvoor dienende zegels worden aangewezen. Boven het bedrag van het postbewijs is 2| cent als recht en cent voor formu- lierkosten verschuldigd. De verzending der postbewijzen is aan de belanghebbenden overgelaten. Zij be lmoren daarop vóór de verzending den naam van den geadresseerde in te vullen en bet bewijs van storting van het formulier af te scheiden. De postbewijzen zijn 6 maanden geldig. Na dien tijd ter uitbetaling aangeboden, is machtiging van het hoofdbestuur der pos terijen noodig. Verloren of in het ongereede geraakte j postbewijzen kunnen, doch alleen tegen j overlegging van het bewijs van storting, door duplicaten worden vervangen. De door den Minister van wa terstaat handel en nijverheid aan de directie der IJselstoomweg-maatschappij den 5 Nov. 1883 verleende vergunning voor het gebruik van een rijkswegten behoeve van een stoomtram van Gouda naar Utrecht, is door gemelden minister bij beschikking van 10 Nov. 11. ingetrokken. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben zonder discussie aan genomen het voorstel van Gedeputeerde Staten tot het verleenen van een subsidie van f 1000 voor het 38e Landhuishoud- kundig Congres te Gouda, op voorwaarde dat daaraan eene tentoonstelling van voor werpen, op de zuivelbereiding betrekking hebbende, zal worden verbonden. Het door M. J. Wessels te Gouda, ingesteld beroep togen eene be schikking van B. en W. van Moordrecht, houdende afwijzing van een verzoek om een lokaal in die gemeente ook des Zondags te mogen gebruiken tot het houden van godsdienstoefeningen, is bij beslissing van 21October j.l. door Ged. Staten van Zuid- Holland ongegrond verklaard, met handhaving der bedoelde beslissing van B. en W. Tot hoofdingeland-plaatsver- vanger in het le district van de „Krim- penerwaard” is gekozen do heer P. P. Stuur man te Ammerstol, ter vervanging van den tot hoofdingeland benoemden heer C. Oskam Az. Ten opzichte van de aanvrage van de heeren H. Rietveld o. 8., tot ver nietiging van een besluit der vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder den Agterbroek, houdende het aan gaan eener dading met de eigenaars der landen in den voormaligen polderboezem, ten aanzien van de daaromliggeude kaden, hebben Ged. Staten dezer provincie', bij beslis sing van 14 October jl^, adressanten in hunne aanvrage niet ontvankelijk verklaard. Dinsdag is de beproeving der nieuwe ijzeren draaibrug over den Vaart- schen Rijn te Jutfaas in tegenwoordigheid van de hoofdambtenaren van den waterstaat met den aanleg van het Merwede-kanaal belastafgeloopen. Met ziet met verlangert den uitslag van het onderzoek van dit be langrijk werk te gemoet. Bij de Woensdag te Rotterdam gehouden aanbesteding voor de verbouwing van twee panden aan de Hoofdsteegtot uitbreiding van het „hotel Coomans”, zijn 7 inschrijvingen ontvangen. Laagste inschrij ver was de heer A. v. d. Spiegelte Rot terdamvoor f28.173. Naar men meldt, zal de stoom- dezen bjj de rivier Yang-tse floor een leger van 20 h 30.000 Chineezen nsdreigd wor den. In het begin der volgende week, wanneer de Tonkin-credieteitin de Fransche Kamer aan de orde komen, zal hieromtrent 1 wel meer blijken. De Kamercommissie be- sloot eenstemmig de bepaliig dat alle Se naatsleden gekozen moeten worden en dus niet meer levenslang hun aetel zullen be- kleeden, in strijd met de beslissing van den Senaat, te handhaven. Het in den Franschen Ministerraad door Ferry medegedeelde bericht, dat Gordon tusschen Khartoum en Beiber in handen van den Mahdi zou gevallen en gefusileerd zijn, welk bericht ook in Engeland ver spreid was en, gelijk te begijjpen is, groote ontsteltenis veroorzaakte, is gelukkig ge bleken onwaar te zijn. Wel is Gordon herhaalddijk slaags ge weest met de troepen van den Mahdi en noodzaakten deze hem zelfs tlt wijken, doch, zooals hij zelf schrijft, is zijne positie voor ’t oogenblik nog houdbaar en is hij in staat den vijand op een afstaid te houden. Hij bevestigt tevens den doed van Stewart, Power, Herbin en hunne 3C makkers, die op weg waren Berber hulp te bieden, ’t Is te hopen dat Wolseley tijdig genoeg Gordon hulp zal kunnen bieden,om hem voor oen gelijk lot te vrijwaren. Lord Northbrook, de bijzondere Engelsche gevolmachtigde in Egypte, bericht van daar het plan eener regeling der schuld, waartoe Engeland in eene nieuwe leening van 8 millioen pond sterling zou voorzien en de kosten van het bezettingsleger dragen, ter wijl de Egyptische regeering van hare zjjde door bezuinigingen in staat zou zijn in de rentebetaling te voorzien en de schadeloos stellingen aan de benadeelden tijdens het bombardement en de ongeregeldheden te Alexandrië uit te betalen. Het is de waag echter of het parlement, dat van de regeering eischte, zonder zjjne medewerking, geen nieuwe' verplichtingen ten aanzien van Egypte op zich te nemen met zulk eene regeling genoegen zoude nemen. Reeds maakten de nieuwe credie- ten, die voor Egypte en Zuid-Afrika ge vraagd werdenen die te zamen ruim 2 millioen pd. st. bedragen, het noodzakelijk de inkomstenbelasting met een stuiver per pond te verhoogen. En ook in Engeland zoowel als elders zullen de belastingschul digen wel het gevoeligst zjjn aan hun beurs! Het Hoogerhuis heeft de kieswet in tweede lezing aangenomen. Vóór de derde lezing, waarop eigenlijk alles aankomt, hoopt de regeering het over een compromis met het hoofd der oppositie eens te zullen zijn gewor den. Hiervoor schijnt veel kans te bestaan. In Noord-Schotland de beweging ging uit van het eiland Skye is eene gelijke beweging onder de pachters ontstaan als in Ierland. De regeering hoopt ze echter tijdig te bedwingen, door ook hun financieel de behulpzame hand te bieden. Heden voor acht dagen is in Duitsch- lands hoofdstad de Congo-conferentie door Prins Von Bismarck, die daarin tot voor zitter benoemd werdgeopend. Omtrent het verhandelde weten de Kölnische Zeitung en de Times, hoewel geheimhouding was overeengekomen, te melden, dat onderhan deld zal worden op de grondslagen van vrijen handel en scheepvaart op den Congo en de Niger en het in achtnemen van vaste regelen, bij het in bezit nemen van land streken op de kust van Afrika. Portugal heeft zich zijne rechten op het Congo gebied voorbehouden. De nieuwe Staatsraad, waarvan de Kroon prins voorzitter is, heeft zich bereids bezig gehouden met de beraadslaging over de voorstellen tot subsidieering van stoomvaart lijnen, tot instelling eener spaarkas en tot uitbreiding der wet ter verzekering van werklieden tegen ongelukken. Alleen ten aanzien van het eerste voorstel, kwam men al dadeljjk tot een resultaat. Bij de eerste ontmoeting der nieuwe re geering in België met de Kamersdie plaats had toen juist de vorige dag twee leden van het nieuwe Kabinet als afge vaardigden herkozen waren, verklaarde de oud-Minister Malou, dat zijne oud-collega’s Jacobs en Wouter op het persoonlijk ver langen des Konings hun ontslag hadden genomen, terwijl do Minister Beernaut de nieuwe schoolwet verdedigde en verzekerde dat het ’t streven der regeering zou zijn de staatsbemoeiing meer en meer te beper ken om het persoonlyk initiatief gelegen heid te geven zich uit te breiden. Van den nieuw-gekozenen Amcrlkaan- schen President wordt berichtdat zijn vader Presbyteriaansch predikant was te Coldwell. Grover Cleveland is thans 47 jaar oud. Hij was eerst onderwijzer, werd daarna advocaat en hield zich sedert met de staatkunde bezig. In 1870 werd hij Sheriff van het graafschap Erie, toen Bur gemeester v,^n Bussalo en eindelijk Gouver neur van den staat New-York.

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1