rx. JUT 1884. ’acht”. N°. 808. lean. CHINES Jr., rspeelgoed, er geschikt voor ix; r. Zaterdag 6 December. ige s j GOUDA. ,N. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. HG. iaat. EN DIJK. ■N. tntrtrirt. >orten. ion hoven, RTEN. iage. dige, uderdijk, kleine winst kan Ive franco en geeft arantie. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. De Nederlandsche Pensioenvereeniging. naat), in keurig (burn afzonderlijk te Schoonhoven. terdam 1333. getuigen a décharge alltaf S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. ilannen zij Je verbetering subare heer n naar Barbas te Hollandscheveld. en naar Werkendam en s heer G. Salomons, cand. te ilpnita: rdam. tiende rX. ruik, zijn te ver- ■DAM. >en van nut en te worden. dat het de oogen wat verbetering hun dezen lof, 1 NUMMERVER- welker statuten en opengesteld, ok na vijf jaren. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk f 0,80. Men kan zich abonneeren bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. SPELLEN, en KOFFIJ- IFBAKKEN, S LMPEN, enz. ite cliënteele bezoek ver* Eg Prjjs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterljjk tot Vrjjdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiön, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. mdigen aanbevolen •ering gehalte aan jn een uitnemend Bjj Kon. besluit van 27 Nov. is benoemd: met ingang van 18 December, tot burgemeester van Leksmond, W. N. J. Van Sljjpe, secretaris dier gemeente. Bij koninklijk besluit is ’s Konings Commissaris in Zuid-Holland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone ver gadering, op Woensdag 17 December a. s., om daarin aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, in plaats van wijlen Jhr. F. G. E. Merkes van Gendt. Bij de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Gorinchem zijn uit- gebraeht 2951 stemmen. Gekozen de heer Mr. B. J. Lintelo baron do Geer van Jutphaas met 1930 stemmen. Op den heer C. A. Jeekel waren 983 stemmen uitgebracht. In het hoofd kiesdistrict Almelo zijn uit gebracht 2295 stemmen; van onwaarde 13; volstrekte meerderheid 1142. Gekozen is de hoer J. Van Alphen met 1202 stemmen. Op den heer Mr. A. Van Laer waren 1077 stemmen uitgebracht. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben hunne goedkeuring gehecht aan een besluit van den gemeenteraad van Kralingen tot het aangaan eenor geldlee- ning groot f400.00Q tegen eeno rente van 4 pet. Deze geldleening is bestemd tot af lossing van vroeger gesloten geldleeningen. De wijziging van de regle menten voor het hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe en voor het hoogheemraadschap de Vijf- Heerenlanden, zijn, uu de Koninklijke goed- Met eene overgrooto meerderheid heeft de Fransche Kamer do aangevraagde nieuwe credieten voor Tonking toegestaan en in twee moties van orde daarenboven de ge dragslijn der regeering in deze goedgekeurd. En toch heeft het Kabinet een oogenblik gewankeld, nl. bij de behandeling van do kieswet voor den Senaat, die aan de orde is. Zooals te verwachten was, kon een voorstel om do onafzetbare Senatoren te doen verdwjjnen geene voldoende meerder heid verkrijgen, doch dit was wel hot geval ten opzichte van een voorstel om de Sena toren te doen verkiezen door het algemeen stemrecht en niet meer door de daartoe bestemde kiescolleges. De verrassing ten gevolge van deze beslissing, die eerst den Minister van Binnenlandsche Zaken alleen, daarna het geheele Kabinet naar de porte feuilles deed grjjpen, maakte echter weldra plaats voor de berekening, dat de Senaat, die in deze ook nog een woordje hééft mede te spreken, zich wel tegen de gevallen be- SGHÖOMOfflffl COÏÏRAIfT haafd, hetgeen werd weersproken door bekl. verdediger, mr. M. Haantjes, die betoogde dat, hoewel in deze het wettig bewijs was geleverd, hij niet geloofde dat na de ver klaringen der getuigen k décharge, ook het overtuigend bewijs bij den rechter was gevestigd. Hij vroeg vrijspraak, subsidiair het opleggen eener geldboete. Over 8 dagen in deze zaken uitspraak. Toegelaten voor lagere wis kunde de heer W. A. M. Schravers, van Gorinchem. Mej. D. I. E. G. Blom, te Al- blasserdamis benoemd tot onderwijzeres te Rotterdam; de heer A. Veth, teAlblasser- damtot onderwijzer te Dordrecht. Aangenomen het beroep naar Moercapelle door den heer H. J. Bispering, cand. te Haarloo. De heer J. A. Van Wijngaar den, cand. te Bodegrave, heeft het beroep naar Ter Aa aangenomen. Beroepen te Zijderveld de heer H. Fransen, cand. te Utrecht. Beroepen naar Oosterwjjk (Z.-H.) Ds. H. Th. Beroept de Werken de Oosterbeek. De heer A. Bongers, cand. te Nieuw-Lekkerland, is beroepen te Berkel en Rodenrijs. De heer J. F. Verhoef, cand. te Bodegraven, is beroepen te Oude-Wete- ring c. a. en heeft bedankt voor Waver veen. Bedankt voor het beroep naar Mydrecht door den heer A. J. Van Wijn gaarden, cand. te Bodegraven. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Groningen den WEw. heer J. W. Prujjn; tot assistent te Kabauw den WEw. heer A. Van Echteld. aliasing zou verzetten en te Kamer alsdan öf z*l moeten toegoven, èf het geheele ont werp zal moeten prijs 'geven, zoodat alsdan de wet van 1875 gehandhaafd blijft. In China gaat het niet zeernaar wensch. Het springen van een ketel ran een der Fransche booten kostte aan 11 manschap pen het leven, terwijl, volgens de Times, de bemanning door cholera getesterd wordt en een nieuwe kleine nederliag geleden werd. De cholera is gelukkig uit Frankrijk ver dwenen, doch vertoont zich nog sporadisch in Spanje en Italië. Tot verbetering van den toestand te Napels, waar (b epidemie zulk een groot aantal offers eisehte, is bjj do Kamer een ontwerp ingediend, waarbij wordt voorgesteld een bedrag van 100 mil- lioen lire, over 12 jaren verdeeld, aan de wegneming der ziekteoorzaken te besteden. In de berichten uit Soudan (Egypte) blijft de grootste verwarring heenchen. Nu eens wordt bericht, dat de Mahdi verlaten wordt door zijne aanhangers en schier alleen staat, dan weer dat een leger, onder leiding van een dochter van den gemeuvelden Sheik Mahmoud gereed staat tegen de En- gelsche troepen op te trekker. Gordon moet nog steeds herhaardelijk sommaties van den Mahdi ontvangen om zich over te geven. De schuldeischers van Egypte wachten intusschen geduldig op de dingen die komen zullen, doch, volgens de Engelsche berichten, zich nog wel eenigen tijd zullen laten wach ten. Duitschland moot zich stellig verklaard hebben tegen elke rente-vermindering, die niet tevens zou gepaard gaan met eene afdoende regeling der financiëolo zaken van Egypte. En zulk eene afdoende regeling is maar niet voor ’t grijpen, als de bodem van de schatkist reeds lang bloot ligt. De regeering is in zake de jongste zooveel gerucht makende operatie ten aanzien der schuldkas door den rechter'in het ongelijK gesteld. Het wetsvoorstel tot wijziging der zetel- verdeeling in het Engelsche Parlement is ingediend. Aan Engeland worden 6, aan Schotland 12 zetels meer toebedeeld, terwijl hot aantal zetels voor Ierland, hoewel de bevolking aldaar is achtoruitgegaan, onver anderd bljjft. Door deze concessie aan do Ieren hoopt men deu steun hunner afge vaardigden te winnen, on algemeon gelooft men dan ook, dat thans de aanneming der kieswet verzekerd is. Do Duitsche Rijksdag heeft al wederom eon voorstel om aan zijne leden reis- en verblijfkosten toe te kennen, niettegenstaande de bestrijding van Von Bismarck, met groote meerderheid aangenomen. Het valt niet te betwijfelen, dat do Bondsraad, evenals vo rige jaren, zal weigeren het yoorstel goed te keuren. Bij de daarop volgende behandeling der begroeting heeft de Rijkskanselier voorna melijk de verdediging der legeruitgaven en dor subsidién aan nieuwe stoomvaartlijnen op zich genomen. Voorts brak hij een lans met zijn vriend Von Windhorst, die een voorstel deed tot intrekking der kerkeljjk- politieke wetten, welk voorstel, trots do krachtige bestrijding van Prins v. Bismarck, werd aangenomen met 217 tegen 93 stemmen. De Congo-conferentie belooft do beste re sultaten te zullen hebben. Op alle voor name punten is overeenstemming verkregen. bepaling van het aandeel dat eenerzjjds de Staat, aan den anderen kant de particu lieren op zich moeten nemen 'in de be vordering van maatschappelijke belangen en het tot stand brengen der dringendste hervormingen. Wat door de laatsten wordt verricht heeft reeds daarom een meer blij vend karakter, omdat het niet afhangt van de tydelyke heerschappij eener politieke party, en vreemd kan gehouden worden aan staatkundige kansberekeningen. Een Particuliere instelling, die een schoone toekomst te gemoet gaat, is deNederland- sche Pensioenvereeniging voor Werklieden, die in Maart j.l. de reglementen vaststelde van het werkliedenfonds en van het daarbij behoorend Waarborgfonds, en welker hoogst nuttige arbeid alzoo sinds eenigen tijd een aanvang heeft genomen. Wel verwachten wij niet, dat thans binnen een klein getal jaren alle leed ge leden zal zyn. De hinderpalen, die de toetreding van een groot aantal arbeiders in den weg staan, zijn vele, vooral in dezen tyd van werkeloosheid en daaruit voort vloeiende geringe verdienste. Maar we twijfelen geen oogenblik, of vooral het jong geslacht van werklieden zal in toene mend aantal van deze inrichting gebruik gaan maken, die den deelhebbers de gele genheid opent om zich, door wekelyksche of jaarlijksche stortingen, ook wel doch dat zal natuurlijk tot de zeldzame uitzon deringen behooren, door storting van een som in ééns, voor den ouden dag een pensioen van hoogstens 14 gulden per week, of een uitkeering bij overlyden van hoogstens 1000 gulden, of wel beide te zamen te verzekeren. Het behoeft geen betoog, dat elke toe treding tot dit pensioenfonds, waarvan de wiskundige grondslagen door onzen des kundige bij uitnemendheid’, professor P. Van Geer, zyn vastgesteld, een schrede zal zjin ter oplossing van het sociaal vraagstuk. Immers, de bezorgdheid voor den ouden dag en voor de, bij vroegtydigen dood na te laten betrekkingen, is de zwarte stip in het leven van den vlijtigen werkman. Maar nu wordt van de meergegoeden gevraagd, dat zij deze voortreffelijke zaak helpen bevorderen door deelneming in het Waarborgfonds, zonder hetwelk de zeker heid der uitkeering niet genoegzaam vast staat. Het hoofdbestuur (de heer Mr. W. H. De Beaufort, lid der Tweede Kamer te Leusden, de heer G. Emants te ’sHage, de heer B. H. Heldt te Amsterdam, de heer Armand Sassen, Directeur der Rykspost- spaarbank te Amsterdam en Mr. D. Wicher- link te Zwolle) roept daartoe aller medewer king open wy hopen dat allendie het wel meenen met den arbeidersstand, werkgevers in de eerste plaats, ernstig de uitnoodiging zullen overwegen. Men kan in dat waarborgfonds aandeelen nemen die 4 percent zullen renten; aan vankelijk wordt daarop 10 percent gestort, of men kan, ten name van dat fonds, een inschryving plaatsen op het Grootboek der Ned. Werkelyke Schuld. In beide gevallen is de rente ter beschikking des inschrijvers. Wy meenen dat het ook op den weg van sommige openbare instellingen ligt, deze grootsche onderneming te steunen. Er zyn in ons land diaconie-kassen die over aanzienlijke middelen kunnen beschikkenzouden deze niet iets van haar kapitaal op deze wijze willen plaatsen, in aanmerking nemende dat de armoede, en daarmede ook de arm verzorging, worden beperkt als men de bejaarde werklieden of hun nagelaten be trekkingen helpt geraken buiten de droevige noodzakelijkheid, tot de bedeeling door het diaconaal armbestuur hun toevlucht te nemen? Ook zyn er Nuts-en andere spaar banken, wier belangrijk reservefonds ook wel zou toelaten, iets in. die richting te doen. Dat het Nederlandsche volk in het alge meen zich thans niet onbetuigd late; het geldt hier een der gewichtigste maat schappelijke verbeteringen die tot dusver zyn ter hand genomen. Als Von Bismarck in den Duitschen Ryksdag aan ’t redevoeren gaat, kan hy soms met buitengewone kracht en juist heid den spyker op den kop slaan. Zoo, onlangs sprekende over de vermeerdering der sociaal-democratische afgevaardigden, verklaarde hy daarover volstrekt niet ont stemd te zijn; hoe grooter hun getal, des te meer zal hun party gedwongen zyn met stellige voorstellen aan te komen, en te zeggen hoe, naar haar gedachte, in de toekomst de wereld en de Duitsche con stitutie moeten zyn ingericht, hetgeen zij tot dusver vermeed. Wel noemen de socialisten eenvoudig al wat bestaat slecht, maar die soort van critiek is minder moeielijk dan verbetering. Hun afgevaar digden hebben het nu tot twee dozijn ge bracht; ik wil er hun het derde dozyn Dog by geven, maar dan verwacht ik ook dat de neeren hun plannen voor den dag brengenanders moet ik het er voor houden dat zij het niet kunnen. De lieden, zoo sprak hij verder, die thans voor hen stem men, zyn de som van hen, die over iets ontevreden zyn, die de behoefte gevoelen hun toestand te verbeteren, en die van de toekomst-politici, welker plannen zij nu nog niet overzien kunnen, de van alle ellende verwachten. Hoe treffend juist is in die rede, waarvan we natuurlijk slechts een paar volzinnen kunnen aanhalen, het ware ka rakter der zoogenaamde sociaal-democra tische beweging aangegeven, en hoezeer moet Von Bismarck in het licht van zyn eigen beschouwingen, de maatregelen be lachelijk vinden die hij nam en nog neemt om haar te onderdrukken 1 Precies zoo gaat het bij ons, of liever, wat hier ver toond wordt is slechts een flauwe en on beduidende naiiperij van hetgeen in Duitschland is waar te nemen. Ook hier hebben eenige ontevreden lui gemeend de maatschappij” eens op haar nummer te moeten zetten; en ’t spreekt vanzelf, stof tot critiek is er wel te vinden. Zeker, de maatschappij is lydende aan zeer veel gebreken, zwakheden, krankheden zelfs. Maar om ons dat te leeren, hadden wij de heeren socialisten niet noodig; en wanneer men van hen beweert, dat hun •optreden” althans deze goede z'yde heeft, J J' i geopend heeft voor veel behoeft, dan moeten wij nun aezen ioi, hoe gering ook, ten stel ligste betwisten. Lang voordat de partij naam bestond, was reeds door mannen van onderscheiden natie en staatkundige denkwyze de blik gericht op den toestand der arbeidende klasse, ja. we kunnen wel zeggen dat reeds sedert eeuwen, sinds den tyd der Kruistochten, de maatschap pelijke ontwikkeling geen ander doel heeft gehad, dan dien trapsgewijze te verbeteren. Dat het doel nog lang niet bereikt is, dat het soms schijnt, alsof men er zich weer van verwijdert, is gemakkelijk te zien, daarvoor behoeven wy de voorlichting der heeren sociaal-democraten niet. Of wij ooit zoo ver zullen komen dat er op dat gebied niets, hoegenaamd niets meer te doen valt? Wü gelooven het niet en hopen het evenmin; want daar, waar alle wenschen bevredigd zyn, treedt het tyd- perk van stilstand, dat is, van dood en ontbinding in. Om licht te bevroeden reden, hebben de sociaal-democraten een hekel aan de liberalen, die zij gemakshalve indeelen bij of vereenzelvigen met hetgeen we een hunner woordvoerders eens de ïboerzewasie” hoorden noemen. Alle maatregelen, die in de laatste dertig jaren zyn genomen in het belang der arbeidende klasse, we ver melden slechts afschaffing ot vermindering van drukkende belastingen, uitbreiding van goedkoop onderwys, wegneming van be lemmeringen, in den ruil van producten, verbetering van den gezondheidstoestand, al hetgeen in de voornaamste plaats den minvermogenden ten goede komt, is of geheel alleen door de voorstanders der vry- zinnige beginselen, of met hun krachtige medewerking tot stand gebracht. Hoe meer er nu in die richting wordt gedaan, des te minder reden is er tot die onte vredenheid waarvan Bismarck heeft ge sproken, en des te geringer is de kans, dat de woordvoeders in socialistische mee tings byval, en de aanvoerders der bewe ging volgelingen zullen vinden. Het is dus zonneklaar, dat de liberalen, mits zij niet vertragen in de volvoering van hun taak, den socialisten erg in den weg staan, en alleszins natuurlijk, dat zij door hun •leiders” volstrekt niet vriendschappelijk worden bejegend. En wie ook, nu en in het vervolg, de hand slaat aan den ploeg, hy zal bij hen altyd dezelfde gevoelens van haat opwekken, hetgeen zij met hun eigenaardige woordenkeus aldus uitdrukken De toestand der loonslaven moet nog veel ellendiger worden, des te eer nadert de dag der afrekening”. Een der moeielykste vraagstukken is de keuring daarop verkregen is, door Gedepu teerde 8ta|en yj^ Zuid-Holland afgekondigd. Zooals bekend is, hebben do reglements wijzigingen betrekking op de maatregelen, die bij eene overstrooming van de Betuwe, in het belang van de achter den Diefdijk en den Noorder Lingedjjk gelogen streek noodig mochten zijn. Door het Provinciaal Bestuur te ’s Hage werd Maandag aanbesteed: 1°. het driejarig onderhoud van de over laten in den Waaldijk boven Gorinchem met de daartoe behoorende slufcen, duikers en verdere werken. Minste inschrijver, de heer J. L. De Jongh te Ameide, voor f 6146. 2°. de overbrenging van Hellevoetsluis naar Middelharnis, Dirksland en Stellendam en terug van passagiers, voertuigen, goederen on vee on van de brieven- en pakketpost in gaande 1 ..Januari 1885 en eindigende 31 De cember 1890. Minste inschrijver de heer P; Langovold Hzn. te Hardingsveld voor f 18«9; en 3T. het driejarig onderhoud van de zee- wtftEen op Goederende in 4 perceelen, dienst 18851887. Minste inschrijver: voor perceel 2, de heer C. Roskam Jzn. te Sliedrecht, voor f13.362; perc. 4, dezelfde voor f12.984. Door den Commissaris dos Konings in de provincie Utrecht werd Zaterdag aanbesteed: het driejarig onder houd van de schipbrug te Vreeswijkraming f7990 por jaar. Minste inschrijver de heer J. Barneveld to Vreeswijk, voor f7420 per jaar. Maandag had op Eik-en-Duinen te ’s Hage de begrafenis plaats van het lid der Eerste Kamer Jhr. F. G. E. Merkes van Gendt. Eeno zeer aanzienlijke schare op het kerkhof gaf blijk van de groote deelneming, die zijn plotseling overlijden had verwekt. Diep geroerd schetste de afgevaardigde T. P. Viruly het onherstel baar verlies door het verscheiden van dezen eorlijkon, braven man, eon onzer beste burgers en warm vaderlander, die in zijn militaire on staatkundige loopbaan aller sympathie had verworven, geleden. Gene raal Mac Leod wees op de warme toewij ding des overledenen aan het Anti-Dienst- vervangingsbond, dat nooit de diensten van Merkes van Gendt zal vergeten. Notaris Boonzajer van Gorinchem herdacht den ge storvene als trouw vriend en edel monsch. De heer'G. Theod. Bom, be kend boekhandelaar on auctionaris te Am sterdam is Vrijdag in zeventigjarigen ouder dom overleden. Niet alleen als boekhande laar maar ook als penningkundige werd hij zoo wel hier te lande als buitenaf zeer ge waardeerd. In do maand November heb ben zich te Kralingen 5 gevallen van rood vonk, 1 van diphtheritis en 2 van mazelen voorgedaan. Sterfgevallen aan die ziekten kwamen niet voor. Te Amsterdam heeft zich een comité gevormd tot tijdelijke werkverschaf fing aan hen, die zonder verdiensten zijn. Thans is bij den Burgemeester, voorzitter van het voorloopig comité, een gift van f 10.000 ingokomen. Bij besluit van den Minister van Justitie dd. 21 November 1884, is tot onbezoldigd rijks veld wachter benoemd G. Kroeftum te Benschop. In de zitting der Arr.-Recht- bank te Rotterdam van Dinsdag werd o. a. veroordeeld! A. H., landbouwer, beklaagd van het zon der vergunning loopen over den spoorweg te Gouda, tot f 1 boete. Vervolgens stonden o. a. terecht: M. R., pottenbakkeren P. d. H., touw slager te Gouda, beklaagd van de tapster Zeltenrijcker, welke een hunner familieleden voor dief uitgemaakt had, te hebben gesla gen en do eerste beklaagde bovendien een rnit in de tapperij te hebben verbroken. Eisch voor den In bekl. 8 dagen gev. cell, en voor den 2n bekl. 5 dagen gev. cell. Nog kwam in behandeling het verzet tegen een vonnis dezer rechtbank, waarbij L. v. D., scheepsbouwmeester te Ouderkerk a/d IJsel, tot 15 dagen celstraf en f25 boete was veroordeeld wegens beleedigende uit drukkingen tegen den veldwachter aldaar, B. Schippers. Ter terechtzitting hield de veldwachter vol dat beklaagde tegen hem op 30 September jl. o. a. had gezegd, dat hij valsche proces-verbalen tegen hem op maakte (bekl. was reeds vroeger wegens beleediging van dezen veldwaehter tot boete veroordeeld en ook wegens openbare dron kenschap). Bekl. ontkende deze uitdruk king tegen den veldwachter te hebben ge bezigd. Door een paar getuigen a décharge werd nog verklaard dat bekl. steeds door den veldwachter werd gezocht, dat deze menigmaal had gezegd, dat hij bekl. wel zou krijgen en hem ook pens moedwillig bij de borst zou hebben gegrepen en eenige stompen toegebracht. Door den veldwachter werd dat tegen gesproken. Het O. M. was van oordeel, dat de uit spraak van het Hof moest worden gehand- AMEIDE ENTIENHOVEN, 2 Deo. Tot predikant alhier is beroepen de heer P. Bon gers, cand. te Nieuw-Lekkerland. ALBLASSERDAM, 2 Dec. Door de meeste neringdoende ingezetenen der ge meente, aan den Dam woonachtig, is een verzoekschrift aan het hoofd der politie in gediend, ter verkrijging van een strenger politietoezicht, vooral des avonds, wanneer niet slechts de straatjeugd, maar ook grootere personen de rust op straat door velerlei baldadigheden verstoren. ♦BERG-AMBACHT, 2 Dec. Ds. D. J. Karssen, predikant te Steenwjjk, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. •BERKEN WOUDE, 4 Deo. Met alge- meene stemmen is tot kerkvoogd herbe noemd de heer O. Benschop, en tot nota belen de heeren A. De Jong Wz. en Jao. Meerkerk. In de op Dinsdag-avond gehouden nntsvergadering trad als spreker op de heer Anton Diamant, van Schoonhoven. Met enkele doch krachtige woorden bracht hij het talrijk opgokomen pnbliek het hon derdjarig bestaan der „Maatsch. tot Nut van ’t Algemeen” in herinnering, en toonde tevens aan, hoe heilzaam zij in dien tijd geweest is, vooral voor het onderwijs. Daarna vergastte hij het publiek op eene keurige voordracht van „Teun De Jager” door Beets, terwijl na de pauze tal van luimige en ernstige bijdragen het genot van den avond verhoogden. •NIEUWPOORT, 3 Dec. Tot onder wijzer aan de 2e openb. school in de ge meente Krimpen a/d Lek is benoemd de heer J. Verkerk, kweekeling aan de open bare school alhier. ♦ZEVENHUIZEN, 2 Deo. De Rederij kerskamer Thalia” alhier, gaf Donderdag eene uitvoering. Het programma bestond uit„De twee dooven”, „Dirk Nergens thuis of de gewaande Baron” en tot slot„Joost Uilenspiegel”. Wegens het ongunstige weder was de opkomst middelmatig. Het leesgezelschap „Tot nut en ver maak” had Vrijdag eene tweede opei vergadering. Als lezer trad op de Dr. J. Herman De Ridder, van Doesburg. De lezing had tot onderwerp„Hendrik Zuivel”, eeno reisbeschrijving naar het Hartsgebergte „de Broeken”. Bijdragen werden geleverd door den spreker, bene vens de heerenVisser, Vonte, Luitjes, Westbroek en Karreman. De opkomst was buitengewoon groot. Door de belangstel ling in den geachten spreker, hadden, zoo- dra bekend was geworden dat deze zou op treden, verschillende personen zich als lid aangemoldanderen, welke geen leden wa ren, zochten door betaling deze vergadering bij te wonen. Door den sneeuwstorm van Zaterdag avond en de daaruit ontstane gladheid had de kapitein der stoomboot „Eendracht” gisteren het ongeluk met de loopplank, welke afgleed, overboord te vallen. Hij werd echter onmiddellijk gered door twee vrouwen, welke aan wal stonden, bij de aanlegplaats alhier. De man kwam er dus met een koud bad gelukkig af.

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1