[885 MIT INK, F. 809. 1884. iw-York. X Saterdag 13 December. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. EN DIJK. ■N. r 11 rAN (GEN. BINNENLAND. )orten. AAT 346. I i S Brieven van Barend. BUITENLAND. Overzicht. illitonstraat 2. Te.lf i >4 ■j i rente van 3 pOL en conditie der iaat. ling ongeveer klaar te Schoonhoven. sterdam 1883. Tilling n., Secreted*. f HERVERZEKE- IJK INGAANDE soorten van neel. Zwijndrecht. naars. Co. ten. ndt 4 Co. lichtingenjfen Bij Koninklijk besluit is be noemd tot officier van justitie bij de arr.- rechtbank te Winschoten Mr. T. J. Noyon, thans subst.-officier van justitie bij de arr.- reohtbank te Rotterdam. J-Door burg, en weth. van 'sGra- venhage is met 1 Januari e. k. weder voor tDAM. JCflT. wmrtmk. oloniën srdam. gd. Irand, ons. J. J. B. J. Bouvy. ra. van Oldenborgh Zonen, Igefourneerd.) J. P. Portie! je. 13. CHINES. IRS. •opgaven. Ine en Oliën, nden. tmaker. n. ik&nten. Gijp de longh. tolfabrikanten. H. J. Koopman. mdigen aanbevolen gering gehalte aan en oen uitnemend de stemming voor een lid van den meenteraad op Dins stemmen uitgebracht, waarvan 29 heer Jan Schep Jacobuszoon, 3 heer Arie Schop en 4 op den ens of bij gedeel- n Toezigt, WAAL, Notaris, r der Eerste Ned. ventegen in ya rn gevestigd te DELOOS, Grond- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel moer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. vrijwillige bijdragen der leden- artement daaftoe in staat go op phocolade- Het zal zeker «atentaai VB verbonden; voor Spoor- Direct*] Stoomboot. S. W. N. VAN NOOTïk te Schoonhoven, Uitgeven. WOOHOfflWE WRAlfT één jaar tot gemeente-archi- <1 do heer -A; J. Servaas vau B 247, het ineaMoeren J'üj* I ’k Hoop nu maar in Februari er in loot. Uw Vriend, BAREND DE SCHUTTER. ;er. gemeente te Leerdam Ds. C. S. Vrijhoove-Kapelle. predikant bij de Woerden Ds. A. De Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prgs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. «riek, r A Co. inten. :ek 4 Co. era, enz. A. P. Schotel. *ik anten. tingen, Gebouwen, r Linden. sera. L. Vliegenthart. XIII. Hè, dat ’s een verluchting, mynheer de Redacteur! Eindelijk heeft zy toch het ja woord gegeven. Denk nietdat ik op myn bedaarden leef- tyd, myn oudste jongen deed verleden jaar eind-examen van de Hoogere Burger school en is nu bij onzen patroon voor ad ministratie en toezicht, nog aan minna- rijtjes doe. Ge weet ook, ik heb een best wyf, sedert ik het vers van Beets gele zen heb, getiteld: «Aan mijn wijf”, durf ik haar gerust zoo noemenen we heb ben het altijd heel goed met elkaar kunnen vinden, behalve wanneer ik mij wat al te veel liet voorstaan op mijn schutterlijke waardigheid want in tegenstelling met een aantal andere vrouwen heeft zij ’t niet erg op de uniform begrepen. Maar in den laatsten tijd vertoonde zich een wolk aan den hemel van ons goddelyk geluk. En ’t mooiste is, vanwege de militaire zaken. Vooreerst moet ik u vertellendat ik van ’t jaar myn paspoort had kunnen krijgen en mijn vrouw zou op dien gewichtigen dag oliekoeken bakken. Maar wat wil ’t geval De oudste zoon van onzen patroon, een ferme, fideele jongmangoed voor de zaken en bij ’t werkvolk zeer gezien, werd door Z. M. den koning benoemd tot tweeden luitenant bij de schuttery. Nog nooit heeft hy een militair geweer in de handen gehad, en al had hij er een fortuin mee ktinnen ver dienen, hij zou toen-onmogelijk zes man van den eenen hoek der kamer naar de andere hebben kunnen brengen, altyd overeenkomstig de voorschriften van de sol daten- en pelotonsschool. Toen hij op den dag zyner benoeming dat bezwaar zijn ouden heer voordroegdie, ik kan ’t'mij best voorstellen met de onderscheiding nog al ingenomen was, zei deze: »Dat ’s nie mendal, vraag Barend maar, die zal je wel op de hoogte helpen.” En zoo werd ik bij myn zielbevorderdbuiten bezwaar van den lande, tot instructeur, niet van een hoop onwillige en hardleersche recruten zooals we er bij ons wapen een enkele maal aantreffenmaar van een officier I Een poos later, toen myn geachte leer ling ongeveer klaar washy maakt thans aan het hoofd van zyn troep een goed figuurwerd ik op ’t kantoor geroepen. De luitenant begon met me een fraai horo- logie cadeau te doenvoor myn «uitmun- tende lessen’” zooals Hij wel zoo goed was dat te noemenen voegde er toen bij «Ik heb gezien Barenddatje met paspoort wil gaan. Kereldat moest je niet doen. Je bent voorgedragen voor sergeant-majoor, by onze compagnieen je zoudt mij en ook mijn’ vader een groot pleizier doen met dat aan te nemen. Er is altyd nogzooals je weeteen kleine toelaag aan verbonden en de weinige administratie die er te voe ren is zal je niet moeielijk vallen; daarbij, ah er tijd te kort komt, zal je zoon je wel een handje willen helpen.” Wat zou ik doen? Uweet, ik ben schut ter in myn hart, en het zou mij werkelijk zwaar vallen ons keur corps te verlaten. Meende ik vroeger reden te hebben, geen graad aan te nemenzelfs niet die van Korporaalzij was niet van zoo overwe gend belang, dat ik daarom zou moeten weigeren. Daarbyeen wensch van myn patroonwaarvan de vervulling niet met eenig beginsel hoegenaamd in strijd was kon ik maar niet zoo goedsmoeds van de hand wyzen. Ik nam evenwel nog geen besluit, maar antwoordde: Vindtugoed mynheerdat ik eerst het parlement raad pleeg, en het u morgen zeg?” «Ga je gang, Bar-end, maar denk er om, ik heb de strepen al besteld.” Het parlement, dat misschien reeds toe bereidselen had gemaakt voor de anti-mi- litaire oliekoeken-demonstratie, keek eerst wel wat zuinigmaar toen ik het horologie liet zien en het gesprek met onzen jongen chef haarfijn mededeelde er bij voegen de dat zij dan ook recht zou hebben op den titel «majoorsche”,wat zy beantwoordde met een lachend «Malle ventdenk je dan dat ik niet uit mijn vel zou springen van kwaad heid als iemand dat tot my zei”,. toen merkte ik gauw dat de wind uit den goeden hoek woei. Het eind van de histo rie was, dat het oliekoeken-festijn toch doorgingthans vanwege de promotie. Een maand later prijkte mijn uniformrok met de dubbele zilveren strepen. Maar dat was niet de donkere wolk waar van ik u zooeven sprak. Toch kwam zij ook van den kant onzer nationale defensie aandryven. De zaak is, dat myn oudste zoon zich in ’t voorjaar heeft moeten aangeven voor de militie, en dus in Februari zal moeten loten. Vrijstelling heeft hy niet, een stevige gezonde knaapen behalve hem heb ik nog twee jongensen ik ben er volkomen zeker van, dathüraak zal loten, want bij alle soorten van hazardspel is hij een rechte ongeluksvogelvan een tom bola zonder nieten komt hy gewoonlyk thuis met een driecents pennehoudertje of zoo iels. De in Engeland zooveel gerucht gemaakt hebbende kieswet is thans doet beide Huizen aangenomen en bereids bek’achtigd en de afgevaardigden zijn tot het oegin van 1885 met vacantie gegaan om de vooral ook in Engeland zoozeer gevierde hatste dagen des jaars in den familiekring dior te brengen. In menigen kring zal de treugde echter wel eenigszins getemperd warden door de gedachte aan hen, die, ver ian huis, hun leven voor het vaderland in gevaar bren gen, als deel uitmakende van de expeditie tot ontzet van Gordon in Scudan. Er is beweging gekomen in het expeditiecorps. Wolseley is bezig zijn hoofdt wartier van Dingola naar Ambrikol over te brengen, en de troepen zijn druk in de weer om alles voor den gevaarlijken veldtocht in zoo goed als onbekende streken in gereedheid te brengen. Voor zoover ’t zich laat aanzien zal de hulp Gordon nog tijdig kunnen be reiken. Volgens de laatste berichten kan hij het to Khartoum nog 2 maanden uit houden en zijn Shendy on Metamineh weder in zijne handen. De Egyptische regeering is van de uit spraak der rechtbank in zake ie schuldkas in hooger beroep gekomen. Bit stijf hoof dig volharden in een begaan onrecht zal de Mogendheden niet gunstigjr stemmen bij de beoordeeling der voorstallen tot re geling der Egyptische schuld', haar door de Engelsche regeering gedaan. In eene mededeeling aan het parlement omtrent eene noodzakelijke uitbreiding der vloot, treedt de regeering in eene verge lijking met die van Frankrijk en doet uit komen hoeveel zwakker deze tegenover de Engelschen zijn. Het is te betwijfelen of deze becijfering, bij de bestaande minder goedo harmonie tusschen beide landen, te Parijs wel een gunstigen indruk zal maken. Op dat punt zijn de Franschen zoo uiterst gevoelig! En dio gevoeligheid wordt nog schier dagelijks in de hand gewerkt, door de vaak wei wat sterk gekleurde berichten, die de Engelsche bladen aangaande den staat van zaken in China weten mode te deelen. Zoo berichtte de Standard dezer dagen, dat I China zjjne passieve houding moede, een aantal oorlogsschepen heeft uitgerust om de Franschen te Saigon of elders aan te vallen, onder den schijn alsof het om het ontzet van Formosa te doen wal. Zooals te verwachten was heeft de Senaat de kieswet voor dat lichaam weder in den oorspronkelijk voorgestelden vorm hersteld en aldus aan de Kamer teruggezonden, die haar toen mede goedkeurde, nadat de mi nister Ferry, namens de regeering, verklaard had geen nieuwe Senaatverkiezingen meer te willen leiden onder de oude wet. Bij do behandeling der begrooting, die thans aan de orde is, heerscht eene ware bezuinigingswoede. Het budget van Justitie is danig besnoeid en dat van Eerediensten niet minder. Onstuimige vergaderingen van werklieden, die zeggen zonder werk te zijn, zyn te Parjjs aan de orde van den dag. De'politie weet echter buiten de lokalen do orde te bewaren. In den Zwifserschen nationalen raad heeft, naar aanleiding van een adres waarin ver zocht werd te verklaren dat lijkverbranding geoorloofd en aan be velens waardig is, be sloten zich daaromtrent niet uit te spreken, doch aan de Kantonnale overheid over te laten, do mothode al dan niet toe te laten of te bevorderen. De financiëele toestand van Italië wordt door de regeering als zeer gunstig voorge steld. De ontvangsten over 1883 bedragen 24 millioen meer dan de raming, die van 1884 overtreffen de raming, niettegen staande de ongunstige tijdsomstandigheden (cholera), nog met 3 ton en voor 1885 wordt op een overschot van elf millioen gerekend De Belgische Kamer heeft eone motie aangonomon, waarbij de handelingen dor af getreden regeering, ten aanzien van hot in dienst stollen van gendarmen in burger kleding bij de onlangs plaatsgehad hebbende ongeregeldheden te Brussel, worden goed gekeurd. Deze motie, voornamelijk tegen den Burgemeester van Brussel, Buis, gericht, heeft voel kwaad bloed gezet. Toch zal de toelog om Buis te verwijderen niet gelukken. Den nieuw gekozen President der Vcr- eenigde Staten van Amerika valt een aardig buitenkansje ten deel, n.l. een erfenis van 50.000 dollars, die door een vermogend Democraat ter beschikking is gesteld van den eersten democratischen President. Sedert den dag der inschrijving was myn vrouw dikwijls treurig gestemd, en toeQ., laatst iemand bij onskwam die handel di’ylt in remplapantenen ons aanbood bij voor uitbetaling van vijftig gulden die hij zou mogen behouden al lootte mijn zoon vrij op zeer voordeelige conditiën voor vervan ging te zullen zorgen toen kreeg je ’t lieve leven gaande. Zoolang die snuiter in de kamer was hield ze zich stilmaar toen hij weg wasnadat ik het aanbod van de hand had gewezenkwamen er verwytingen en tranenalles door elkander. Wat ze eigenlyk zeiis minder voor mededee ling vatbaar en bedek ik gaarne met den regenmantel der liefde. Ik hield haar voor, dat Frits]gaarne het soldaten leven eens van nabij wilde leeren kennen; dat hy er xolstrekt niet tegen opzag, en het mij daarom erg gemakkelyk zou vallen, mijn beginselik ben lid van den anti- dienstvervangingbond en stak zelfs in een van onze vergaderingen een kranige speech af over den «modernen slavenhandel”, die ons in het oog van het beschaafd Europa aan bespotting en minachting blootstelt, gestand te doen. «Jazei ze«zoo ben jelui: als je in je koppigheid iets wilt door- dryven, dan bazel je van een beginsel,— en je blijft op dat stokpaard zittenal zou de wereld ook onderste boven gaan.” Nu ik vermoed wel niet, dat het in dienst gaan van myn zoon zulk een reusachtig gevolg zal hebben maar het gezegde bracht mij toch tot nadenken. Want, er is wel iets van aan «Maar vrouwwat heb je toch tegen het soldatenleven «Wat? Alles! ’sMorgens vroeg staat je jongen op: dan moet hij met de anderen in een kring gaan staan om aardappelen te schillen. Heb je hem daarvoor zoo van alles laten leeren Precies met dat doel wel niet doch wat kwaad steekt er in Laat hij het ook maar leeren,je kunt nooit weten «hoe ’t later te pas kan komen.” «Gekheid! verbeeld je, dat hijzelf de knoopen aan zyn goed zal moeten zetten!” «Wat dat betreft, dat kan ik ook, en ik ben er dikwijls blij om geweesttoen ik als vrijgezel mijn kostjuffrouw niet telkens behoefde lastig te vallen. Ik verzeker je als ik ergens een knoop aanzet, dan vliegt hij er in de eerste zes uren niet weer af.” «Dat eten, als je ziet hoe ze daarmee omspringen alleen de gedachte maakt iemand al onwel.” «Stel je gerustje praat net of ikzelf niet vijf maanden lang in ’t leger heb gediend, en ’t is waarlijk zoo schen wel denken. tegenwoordig veel beter een uitje, bij toen vergeleken." »En reken je voor niemendal de onze- delyke voorbeelden, die de kazerne te zien geeft Onze jongen is nu braaf en goed wie weet hoe we hem weerom krijgen «Hoor eens vrouw, dat kunje niet meenen. We hebben allebei ons best ge daan om hem een goede, zedelijke opvoe ding te geven en hij is nu geen kind meer. Als hij thans nog niet bestand is tegen verleiding en leelijke voorbeelden, zet hem dan maar in een glazen kastje, want dan deugt hy in de wereld niet. Nu juist moet hij toonen, dat ons werk niet vergeefsch is geweest, en ik vertrouw vast, dat hij de proef met glans zal doorstaan.” De komst van Frits maakte aan ’t gesprek een einde. De goede jongen zag wel dat er onweer aan de lucht was, en bevroedde ook dadelyk de oorzaak van ’t verschijnsel. Een dag of wat later was hij er by, toen het onderwerp weer ter sprake kwam. Hij ging naar zyn moeder toeen zei«Heusch u moet my toestaan in dienst te gaan anders zou ik waarlijk voor zes jaar willen teekenen liefst naar de Oost Deze volstrekt niet zoo ernstig gemeende verklaring deed moeder verschrikken. Weer nam zy al haar welsprekendheid te baat om hem van gedachte te doen verande ren. Toen zij bemerkte dat er geen doen aan was, stelde zy, als laatste redmiddel, voor, hem dan ten minste in dienst te laten gaan op zoodanigen voet, dat hij later militie- luPtenant zou kunnen worden. «Dan blijf je ten minste in fatsoenlijke omgeving,” zei ze. Maar ook daarvan wilde Frits niet hooren. Hy had nog nooit zoo’n patjes-luitenant ge zien, maar vond het idee toch te gek om alleen te loopen. Neen, zoo’n jaartje wilde hy wel in ’t geweer staan, en dan bij den troep natuurlijk, net als andere jongens. Doch daarna zou hij ook wel weer «burger” willen worden, tenzij,voegde hij er lachend bij, vader voor hem een plaatsje had als schutter, bij zyn compagnie. »En”, zei hij nog met een echten flinke jongens ophef: ons leger zal ook een fat soenlijke omgeving worden, als er wat meer moeders zoo verstandig zyn als de mijne, en haar vooroordeelen tegen den militairen dienst op zijde zetten.” Enfin ’k heb van moeder de vrouw thans het jawoord; het heeft my meer moeite gekost dan een vroeger, vele jaren geleden. ♦HAASTRECHT8 Dec. Tot onderwij zer aan de openbare school alhier is be noemd de heer A. Van der Velde, van Lekkerkerk. 10 Deo. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. kerk alhier is herbenoemd de heer J. C. Muller. ♦BERG-AMBACHT, 10 Dec. In de morgen-godsdienstoefening van Zondag 7 Dec. werd door een der diakenen een bank biljet van f 100 gecollecteerd. Tot predikant alhier is beroepen de heer P. Bongers, cand. te Nieuw-Lekkerland. ♦KRIMPEN a/d LEK, 8 Dec. Ons de partement heeftop waardige en aangename wijze het 100-jarig bestaan der maatschappij tot Nut van ’t Algemeen herdacht. Don derdag 4 Dec. werd in den namiddag, onder leiding van de hoofden der beide scholen, eene openbare zanguitvoering door leerlin gen van die scholen gegeven, terwijl tege lijkertijd een 100-tal teekeningen waren tentoongesteld, die vervaardigd waren door de leerlingen der departementale teeken- ^üjiool. Een talrijk publiek woonde deze uitvoering blijkbaar met veel genoegen bij. Voorzeker verschafte deze uitvoering, zoo wel aan het 100-tal jeugdige zangers en zangsters, als aan de toehoorders een recht aangenaam uur. De zaal was keurig ver sierd, het portret van Nieuwenhuijzen was omkranst. Des avonds had er eene bijeenkomst der leden met hunne dames en introducties plaats. Deze vergadering was in verhou ding van het getal leden zeer ruim bezocht. De feestredenaar gedacht in korte trokken do tijdsomstandigheden, waaronder de maat schappij geboren werd, haar ontstaan en haar werfcterwijl de geschiedenis werd herinnerd van het ontstaan en den werkkring van het departement Krimpen a/d Lek. Spreker sloot mot een opwekkend woord tot de aanwezigen om eendrachtelijk te zijn in de werken tot bevestiging van het volks heil. Door verschillende dames en hoeren werd de vergadering met recht vergast op keurige voordrachtenzoowel op muzikaal als op litterarisch gebied; daarna werd op gevoerd het blijspel „Papa gaf permissie”, dat uitmuntend werd afgespeeld. Een woord van lof en dank komt toe aan allen, die medegewerkt hébben om den avond van den 4den Dec. tot een recht genotvollen feestavond te maken. Een gezellig souper besloot de bijeenkomst. Den volgenden dag werden al de kinderen van de openbare scholen en van de bewaar den tijd van Rooijen. Aan het Departement van wa terstaat, handel en nijverheid te ’sHage werd Woensdag o. a. aanbesteed: het maken van zuilenbazaltsteenglooiing tegen het buitenbeloop van den rijksberm van de polders de Thomaswaard en den Oostelijken opslag, langs den rechteroever van de Nieuwe Merwede, tusschen de kilo- meterraaien 106 on 108, onder do gemeente Werkendam, behoorende tot de werken dor Merwede en Killen, in de provincie Noord- Brabant. Minste inschrijver de heer Ph. Verbrugge te Waddingsveen, voor f 11.189. Aan het gebouw van het Prov. bestuur te ’s Hage werd Maandag aanbe steed 1°. het onderhoud van het Zederikkanaal met bijbehoorende werken en het rijksstoom- gemaal aan den Arkelschen Dam, gedu rende 1885. Minste inschrijver de heer G. De Hoog, te Gorinchemvoor f29.467. 2°, het driejarig onderhoud van de groote en andere rijkswegen in Zuid-Hollandin 8 perceelen. Minste inschrijvers: voor perc. 1, de heer G. De Hoogte Gorinchem voor f 6948j perc. 2, de heer L. Den Hoedte Delft, voor f14.600; perc. 3, dezelfde, voor f13 234; perc. 4, de heer J. v. d. Vlugt, te Dordrecht, voor f5910; perc. 5, de heer L. Den Hoed, te Delft, voor f16.915; perc. 6, de hoer J. G. Woudenberg, te Dubbeldam, voor f4643; perc. 7, de heer G. Do Hoog, te Gorinchem, voor f12.360 en perc. 8, dezelfde, voor f13.082. De buitengewone jaarlijksohe inschrijving voor de winter-bedeeling te Kra- lingen heeft dit jaar opgebracht f1540, zjjnde ongeveer f 200 meer dan den vorigen winter. Voor die bedoeling hebben zich ruim 200 behoeftigen bij de commissie aangemeld. Bij de eerste bedeeling zal er worden uitge reikt spek, rijst en brandstoffen. Beroepen te Avezathe Ds. A. G. Reede, prod, te Osch (Noord-Brabant). De heer J. F. Verhoef, cand. te Bodegraven, is beroepen te ’s Heer Hen- drikskinderen en Wissekerke. Bedankt voor het beroep naar Papendrecht c. a. door den heer P. Bon gers cand. te Nieuw-Lekkerland. Beroepen tot predikant bij de Chr. gf Bos te Beroepen tot Chr. Ger. gemeente te Vlieg te Noordwijk. school, door i van het departement pteld, ruimschoots onthaald melk en St. Nikolaasgebak. onnoodig zyn te zeggen, hoezeer dit onthaal in den smaak van de nagenoeg 400 kleine feestvierders viel. ♦KRIMPEN a/d IJSEL, 8 Doe. Nu alks wat rederijkerskamer heet, weder een aan vang heeft gemaakt met het geven van uitvoeringen, ja, de meeste Kamers de eerste in dit seizoen reeds achter zich hebben, moet het een vreemden indruk maken te vernemen, dat do rederijkers in deze ge meente begonnen zijn met het einde. De rederijkerskamer „Concordia”, voor vier jaren alhier opgericht, heeft namelijk hare „laatste uitvoering” gegeven. Gele genheid om die uitvoering met eigen krachten te geven bestond niet, zoodat met den Perzischen goochelaar Stot-tai werd overeen gekomen, dat deze eehe voorstelling zou geven. Deze had met uitnemend succes plaats op den 26 November, en werd be sloten met oen bal. Na afloop daarvan had „Concordia” opgehouden te bestaan, en telde ons vereenigingrijke vaderland alzoo eene rederijkerskamer minder. De leden der kamer, die er niet in mochten slagen de vereeniging in stand te houden, kunnen zich intusschen overtuigd houden van de sympathie van velen voor de prettige avondjes, die zij steeds wisten te organiseeren. ♦NIEUW-LEKKERLAND, 12 Dec, He den herdenkt de heer L. Terneden don dag, waarop hij vóór een halve eeuw zijn radi caal als genees-, heel- en verloskundige verwierf. De besmettelijke keelziektedie in dit voorjaar alhier geheerscht heeft, is we derom in deze gemeente uitgebroken. Er hebben zich zes gevallen in verschillende gezinnen voorgedaan, waaronder een met doodelijken afloop. Door kerb:voogden en notabelen dezer gemeente is de kerkelijke begrooting voor het jaar 1885 vastgesteld in ontvang on uitgaaf op f2011,82. Tengevolge der minder voordeelige bietenoogst in het vorige seizoen hebben sommige landbouwers alhier "besloten, we derom hennep te gaan verbouwen. ♦NIBUWPÓOBT, 11 Dec. Bij de alhier gehouden verkiezing van een kerkvoogd, ter vervanging van den heer J. Gelderblom, die aan de gewone beurt van aftreding was, is verkozen de heer G. J. Schutte. §OUDBRKERK a/d IJSEL, 11 Deo. In deze gemeente heeft zich een geval van roodvonk voorgedaan. - SLIEDRECHT, 8 Dec. Bijna met ze kerheid kan worden medegedeeld, dat de reeds zoolang gewenschto aansluiting van het spoorwegnet 1 Mei a. a. zal zijn ver kregen en de geheele lijn Dordrecht—Eist kan worden geëxploiteerd. De aarden baan is geheel gereed, de stationsgebouwen Sliedrecht en Hardingsveld naderen mot rasse schreden hunne voltooiing en van do spoorwegbrug bij Baanhoek rusten reeda twee overspanningen op hare pijlersslecht» de verbinding van daze met de landhoofdon moet nog gemaakt worden, flooh ook hier mede kan men vóór 1 Mei s, zeker klaar zijn. SLIEDRECHT, 10 Deo. De gemeente raad heeft de jaarwedde van den gemeente secretaris van f900 op f1200 gebracht. Burg, en Weth. hadden voorgesteld haar op f1400 vast te stellen. De jaarwedde van >den gemeente-ontvanger is met f100 verhoogd, zoodat deze thans f 600 bedraagt. VIANEN, 8 Dec. Heden had alhier de inwijding plaats van eene nieuw gebouwde school voor kosteloos openbaar lager onder wijs vöor 380 kinderen met onderwijzers- woning. Des vöormiddags te 10 uren begaven zich het dagelijksch bestuur en eenige leden van den gemeenteraad derwaarts, waar reeds eenige belangstellende dames aanwezig wa ren. Zij werden door de kinderen met voor deze feestelijkheid vervaardigde liederen ont vangen. Daarna nam de burgemeester het woord om de onderwijzers en schooljeugd geluk te wenschen met het schoone en doel matige gebouwdaarbij den wensch uitende, dat vlijt en getrouw schoolbezoek er het gevolg van mogen zijn. Het hoofd der schoolde heer L. Schenk, dankte voor de hem en zijn personeel toe gesproken woorden en beval het gemeente bestuur bij voortduring de belangen van het onderwijs aan. Daarna werden de kinderen ruimschoots op ververschingen onthaald. Onze gemeente mag zich thans verheugen in het bezit te zyn van scholengeheel over eenkomstig de nieuwe onderwijswet in gericht. ♦WILLIGE-LANGERAK, 11 Deo. Bij dn olamm.nra nan 1.^ dc.l gO- op Dinsdag 1.1., werden 64 op don 31 op don - - r -r -> heer Arie De Haai, zoodat tusschen beide eerstge- noemden eene herstemming moet plaats hebben. ’t leger heb gediend, erg niet als de men- Bovendien er wordt r voor alles gezorgd dan in mijn tijd. Het soldatenleven is haast niemendal de onze- n unje, «En rek<

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1