1884. N°. 810. lenders. ling. IKflEGHT, TBODE, Zaterdag 20 December. veringszout. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht IR IJ K. B Ziekten, Kinders tuipen, enuwen eel genezen door handelwyze. jonen BERICHT. WH l, 47, 56, 84, Landverhuizing en z Kolonisatie. BINNENLAND. I Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,80. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. De Uilgeveis. nder. Ier door H. Karssen 'EN, Schoonhoven. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever*. ;en bi) J. DONK. C. Long. Noord- Talahassee. mder 50 Cents. lender 90 Cents. ider 90 Cents. ider 30 Cents. Scheurkalender van Nederzet- een mode- zich, zyn jen Ier deel en. Ier letter G 2 LR, Amsterdam. is men niet ver- gd dan naar i uitslag. ndeling per p o n d e n t i e. >r. ALBERT. wetenschappelijke liëteit vereerd met eerste klasse voor 75 Cents. jr 90 Cents. ,10. cheurkalender met BESTUUR van Hoogen-Boezem men zich zeer irzekeren door Wegens het Kerstfeest zal het volgend nommer dezer Courant in plaats van des Vrijdags avonds des Zaterdags-middags per post worden verzonden. Binnen Schoonhoven heeft de be zorging plaats des Zaterdags-avonds te zes uren. - Kerstmis aelken. In persoon H. DE ZWART Jz. rpolder, gemeente ruari e. k. vraagt UIT te Moordrecht Loon naar be- N. vam NOOTEN dgende SCHEUR- 15: Id door Eldar, f 1,25. alender f 1,25. er 60 Cents, dender 60 Cents. 5 Cents, aoristische Scheur- tot f25, van va.—v gevangeniwt GEHUWD PAAR i geschikt tot ver- Pluimgediertede erk voor een Heer dollars per maand. Dow Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prgs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan sich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. scheiden die op Laat nog altijd aan het laatste de voorkeur geven, moet ons niet verwonderen als men weet dat de hulp en medewerking, die in de Transvaal worden verleend, by voort during zeer onbeduidend zyn. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben de ontzaglyke vermeerdering van hun voortbrenging grootendeels te danken aan den toevoer van meestal ijverige en niet geheel onbemiddelde personen uit alle landen van Europa. De tyd zal komen, dat het evenwicht tusschen bevolking en bestaansmiddelen ook daar is bereikt; reeds nu doen zich in enkele groote steden en bij sommige takken van nijverheid dezelfde dreigende verschijnselen op, die ook ons verontrusten, maar er zyn nog altijd in de nabyheid uitwegen, die men hier mist. De landbouw-nyverheid heeft haar hoogte punt nog niet bereikt. ir f 1,—. heurkalender f 0,90. er f 0,90. 0, f 0,75 en f 0,90. jurkalender f 0,90. arkal. - 1. Mei 1885. iber 1884. «stuur voornoemd, Voorzitter. I VAN NOOTEN, Secretaris. belanghebbenden van het Bestuur an don 22. October 1885 eon buiten laats hebben van ?oldleoning, primi- 00,-. ning dionsvolgens mdeelen jesteld ten kantore ingmeester van dit Loplkte weten I, 47 den 1. No- SGHOOIfHOmSCHE COURANT Men twist^weleens over de vraag, of landverhuizing in het voordeel is van het land vanwaar zij uitgaat. Zoo in het algemeen kan die vraag niet beantwoord worden. Er komen onder- i omslandigheden bij in aanmerking, o de beslissing van invloed zyn. it ons aannemen, dat er, ook in Ne derland, overbevolking is. Betrekkelyk is dat waar, dat wil zeggen, in verhouding tot de toegankelijke bestaansbronnenin volslrekten zin zouden wy het niet fui ven beweren. Er is wel bij herhaling op gewezen, dat ons land op verre na niet zyn hoogste punt van voortbrengend vermogen heeft bereikt; een gedeelte bestaat uit ontgin- bare woeste gronden, een ander deel was vóór zes eeuwen vruchtbaar land, maar is daarna door overstrooming in een binnenzee veranderd die weer in haar vroegeren toe stand hersteld zou kunnen worden. Maar dat alles maakt het feit zelf niet onwaar, en het zal waar blijven zoolang niet daad- werkelyk is aangetoond dat er oogenblik- kelyk voordeel zou te behalen zijn wanneer men de heidevelden in eultuur bracht en de Zuiderzee in akkers en weidegronden herschiep. Want redeneeringen op de baten eener verwyderde toekomst gegrondhebben in het oog van de mannen der practijk niet veel waarde. Die overbevolking tegengaan, door haar een uitweg naar elders te openen, zou op zichzelf een weldaad zijn. Doch onder één voorwaarde. Men kan de ingezetenen van een land verdeden in twee groepen; de zulken, die meer voortbrengen dan zy noodig hebben voor de voldoening hunner be hoeften, en dus den nationalen rijkdom ver meerderen, de volkswelvaart verhoogen, en anderen die minder of hoogstens evenveel leveren. En nu leert de ervaring dat ver huizing naar verre gewesten alleen wordt ondernomen door personen, tot de eerste groep behoorende. De volstrekt onbemid- delden zyn wel genoodzaakt achter te blijven, en met steeds minder kans van wélslagen den strijd tegen het lot voort te zetten. Ook flinke arbeidskrachten kunnen elders plaatsing vinden, maar het zyn juist deze die we liever zelf behouden. Toen in de zuidel'yke Nederlanden het herstel van de Spaansche overheersching duizenden vrijheidlievende menschen naar het Noorden deed uitwyken, kwam dit onze welvaart ten goede. Hetzelfde was ook hel geval vóór tweehonderd jaar, toen de herroeping van het edict van Nantes de hervormden uit Frankryk verdreef. Het waren grootendeels gegoede personen, die een nieuw vaderland gingen zoeken en daarheen hun nyverheid overbrachten; de armen waren wel gedwongen, achter te biyven en zich aan de geloofe-tyrannie te onderwerpen. Op dezen grond kan aangetoond worden, dat landverhuizing op eenigszins groote schaal wel het land bevoordeelt waarheen zij zich richt, maar nadeel toebrengt aan het land van uitganghet betrekkingscyfer tusschen de beide bovenvermelde groepen wordt er ongunstiger door. Nergens springt dit helderder in het oog dan in Duitsch- landinderdaad is in de laatste jaren het aantal personen, die wegens onvermogen van alle rechtstreeksche belastingen vrijge steld moesten worden, grooter geworden, terwijl er tegelijk een niet onbelangrijke vermindering is waar te nemen in het cijfer der aangeslagenen in de inkomsten belasting. Slechts in één geval wordt dat nadeel weggenomen, ja, zelfs in een voordeel om gezet. Als namelyk de vertrekkenden biyven medewerken tot vermeerdering van de welvaart van het land dat zy verlaten hebben, hetzij door er geregelde handels- betrekkingen mede te onderhouden, hetzy wanneer zy zich vestigen in overzeesche bezittingen, aan dat land toebbhoorende. Indien een zeker aantal onzer landge- nooten zich gingen verplaatsen naar de Transvaal-republiek, dan zouden zy, staat huishoudkundig gesproken, voor ons ver loren zyn zoolang er geen wisseling van producten bestond tusschen Zuid-Afrika en Nederland, en voor ons zou de uitwerking volmaakt dezelfde zyn als wanneer zy zich in Noord-Amerika of Australië metter woon hadden nedergezet. Dat zoo velen GOUDA, 17 Dec. In plaats van Dins dag 9 December werd op Vrijdag 12 Dec. de vergadering van de afd. „Gouda” van hot Ned. Ond. Genootschap gehouden. De aftredende bestuursleden, de hoeren Leopold en Dr. Terpstra, werdeu herbenoemd. Een door het bestuur aangeboden conoept-regle- ment der hulpspaarbank werd behandeld en aangenomen. Tot bestuur der H, 3, 6 - PARIS. Indien het tot uitwyken geschikte deel der bevolking gericht is naar de eigen koloniën van een Staat, dan is het voor deel dubbelmen behoudt als het ware de beschikking over het kapitaal en de werkkrachten die een nieuw arbeidsveld zoeken en verhoogt tevens de kans, dat de wisseling der producten velen ten goede zal komen. Zelfs kan men in dat geval nog een schrede verder gaan, en door de ondersteuning uit openbare geldmiddelen de landverhuizing bevorderen van personen die door eigen kracht zich niet kunnen staande houden en dat evenmin elders zouden kunnen doen, doch met een weinig hulp een nieuwe positie kunnen verwerven. Het geld, tot dat doel aangewend, is dan niet verloren voor dien Staat zelf, maar keert spoedig in anderen vorm terug. Zoo heeft indertyd het Britsch gouver nement belangryke sommen aangewend om onbemiddelde, doch tot arbeiden geschikte personen naar Canada te doen verhuizen, een maatregel die gestrekt heeft om de eigen bevolking van overtollig# elements» te ontlasten en tevens de kolonie tot ver hoogde welvaart te brengen, en die vol komen aan het doel heeft beantwoord. Dit kan alleen geschieden, wanneer het land koloniën bezit gelegen in een klimaat dat niet al te zeer verschilt van zijn eigen. Ware ons niet in het begin dezer eeuw de Kaapkolonie, in strijd met alle begrip pen van recht, door de Engelschen ontno men, we zouden ook voor onze overbevol king een allerkostelyksten uitweg hebben. Bezittingen in de verzengde luchtstreek gelegen, kunnen aan dat doel niet bevor derlijk zijn, om de eenvoudige reden dat de gewone arbeid er voor Europeanen op den duur ónmogelijk is. Wel kunnen daar personen heen die zekeren graad van ont wikkeling hebben bereikt en in een werk kring worden geplaatst, die hun veroor looft zich met eenige gemakken te om ringen, maar hun getal blyft steeds zeer be perkt. Voor den ruweren arbeid is alleen de inlandsche of onder gelijke klimaat-voor- waarden levende bevolking geschikt. Bij den rusteloozen ijver, dien de groote Mogendheden thans aan den dag leggen om haar vlag te planten op plaatsen waaraan kort te voren niemand heeft gedacht, koestert men, gelooven we, overdreven voorstel lingen van de vruchten, uit die gebieds- vermeerdering te verwachten. tin gen in Afrika zyn gaandeweg artikel geworden, en ieder haast buurman in dat opzicht de loef af te steken. Het is mogelijk dat er in de toekomst handelsvoordeelen uit voortvloeien zullen, maar voor de gewone landverhuizing bieden die streken niets aan, en de stroom van hen, die om hun lot te verbeteren het vaderland verlaten, zal in den eersten tyd wel gericht biyven naar Noord-Amerika, totdat men ook in andere gematigde luchtststreken soortgelijke uitwegen zaj. ge vonden hebben. Zooals reeds te kennen werd gegeven, verkeert Nederland met betrekking tot een terrein voor landverhuizing met behoud van vertrekkende staathuishoudkundige krachten, ondanks den rijkdom van zyn koloniaal bezit, in ongunstigen toestand. Onze koloniën liggen alle in de verzengde luchtstreek. Misschien zou de mogelijkheid bestaan dat eenmaal de hoogere streken van Java en Sumatra een deel van onzen over vloed aan werkkrachten konden plaatsen daar toch treft men klimaat-toestanden aanwaarbij de gewone arbeid ook aan personen uit de gematigde luchtstreken mogelijk is. Tot dusver heeft men aan dit gedeelte van het emigratie-vraagstuk nog weinig aandacht geschonken, en het is niet mogelijk te bepalen wanneer het oogenblik zal komen om voor Nederland- sche landbouwers en ambachtslieden op Neerlandsch-Indië te wijzen als een gewest dat hun een toekomst aanbiedt. De ontwikkeling van de particuliere be- dryvigheid in onze Oost was in de laatste jaren zeer groot dat zy tegenwoordig een moeielijken toestand doorleeft is een stoornis van voorbijgaanden aard, die zy best zal te boven komen, en misschien voor een deel is te wyten aan de eenzydige richting in welke zij zich bewoog. Wanneer de Re- i gunstig bekende UNG8ZOUT, een aagkwalen, zuur, nz. is thans echt i k 15 cent, pakjes kjes a 50 cent, te ed. Wolff dt Zoon Ji»S ader f 1,25. n, f 1,25. lender 75 Cents, ider 75 Cents, heurkalender door ;g. De Hoogh)fl,— plaat en verklaring werden benoemd de heeren Leopold, Schriele en Posthumus. De verdere onderwerpe- der agenda konden door afwezigheid d< vergadering plaats van de Nederlandscho Vereeniging voor locaal- en tramwegen. Do Voorzitter, de heer Hamel ink, opende deze elfde vergadering met een inleidend woord, waarin hij wees op hetgeen de Vereeniging gedurende haar kortstondig bestaan reeds had tot stand gebracht. De zedelijke invloed, dien de Vereeniging hèeft, moet nog meer worden versterkt. Aanleiding tot opwekking van meer krachtsontwikkeling vindt spr. o. a. in het koninklijk besluit van 16 November 11., waarbij de tramwegen op eene lijn worden gesteld met de spoor wegen, en op eerstgenoemde het veevervoer ónmogelijk is gemaakt. Spr. betreurt het, dat de departementen van bestuur voortgaan wetten te maken en besluiten te nemen, zonder de mannen van het vak te raadplegen. Al zyn de desinfectiekosten van f0,60 per wagen niet drukkend, voor de spoor wegen, die over lange trajecten vervoeren, (zij trekken er integendeel voordeel uit, daar zij het desinfecteeren uitbesteden tegen minderen prijs, dan zij aan de verzenders in rekening brengen) voor de kleine tra jecten der tramwegen zijn die kosten zeer bezwarend, te meer daar die dikwijls slechts ééne koe of één varken te vervoeren, en dan toch dezelfde kosten hebben. Boven dien, wanneer uit den stal van eene her berg ééqe koe gebracht wordt op de train, dan moet gedesinfecteerd worden, terwijl, wanneer eene stoomboot, die in de onmid- dellyke nabyheid van de tram ligt, er 25 uit denzelfden stal opneemt, geen desinfectie noodig schynL Dit noemt spr. onbillijk en hy acht de bepalingen, die thans voor de tramwegen gelden, veel dringender noodig voor booten en schepen, dio bijna het ge heele veevervoer bezitten. De vergadering hechtte blykbaar hare adhaesie aan sprekers woorden. Evenzoo was het met het Voorstel, om zich te wenden tot de Commissarissen des Konings in die provinciën, vpar men het noodig geoordeeld had, dat twee personen op de tramlocbmotieven moeten staan. Met algemeene stemmen werd aangenomen, dat aan deze autoriteiten als het gevoelen der vergadering zal worden medegedeeld, dat één man voldoende is. Ook op vermindering van tolgeld op de Rykswegen zal worden aangedrongen. Eene commissie is benoemd, die de noodige ge gevens zal verzamelen, en zich daarna met de Regeering zal in betrekking stellen. •GORINCHEM, 18 Dec. De leden der sedert een jaar bestaande Gorinchemsche Gymnastiek-Vereeniging gaven Dinsdag avond, in den Doelen alhier, eene uitvoe ring, die volkomen geslaagd mag heeten. Het talrijk opgekomen publiek juichte her haaldelijk de goed uitgevoerdo toeren toe, die trouwens van veel aanleg en goeden smaak getuigden. De uitvoering werd met een geanimeerd bal besloten, dat tot laat in den nacht de dansenden aangenaam bezighield. Wegens veelvuldige bezigheden heeft de heer H. L. He ij koop, leeraar aan de Hoogere burgerschool alhier, voor eönige weken zijn ontslag gevraagd als onderwyzer in de Nederl. taal bij de Rijks-normaallessen. Thans is als zoodanig in zijne plaats be noemd de heer R. K. Kuipers, leeraar aan 't Gymnasium alhier. Van de 4 pet. geldleening, groot f 55.000, door de gecombineerde polders Nieuwland en Leerbroek aangegaan tot Stichting van een stoomgemaal, zyn den 5en dezer, de volgende 24 aandeelen uit geloot: Noè. 3, 17, 18, 31, 39, 51, 53, 54, 55, 61/84^3, 74, 76, 77, 79, 81, 82, 83, 86, 89, 99, 102 en 108. Deze aandeelen zijn na 1 Januari a. s. aflosbaar ten kan tore der Gorinchemsche Bank. ARKEL, 16 Dec. De landhoofden voor de spoorbrug over het Zederik-kanaal alhier zijn voltooid. Eerstdaags verwacht men het ijzerwerk voor de brag. De werkzaamheden aan de lijn Gorinchem—Baanhoek zijn na genoeg afgeloopen. ♦BERG-AMBACHT16 Dec. Tot lid van het H. Geest- of burgeriyk-armbestuur is herbenoemd de heer Joh. Van der Hee Cz. De Christelijk Gereformeerde gemeento alhier is opgeheven; de nog overblyvonde leden zullen voortaan deel uitmaken van de gemeente te Schoonhoven. •CAPELLE a/d IJSEL, 18 Dec. Door den Raad dezer gemeente is eene verorde ning vastgesteld ter voorkoming van te hooge verzekering togen brandschade aan gebouwen en losse goederen. Ieder eigenaar is nn verplicht binnen acht dagen na aanvrage van Burg, en Weth. opgave te doen van de verzekerde goederen, met aanduiding tevens van het bedrag waar voor en de maatschappij waarbij het con tract is aangegaan. Nalatigheid in het doen van aangifte wordt gestraft met eene geldboete van* fl en5, en weigering of het verstrekken ralsche opgaven bovendien mot eene jtraf van drie dagen. geering maar het hare doet om de be lemmeringen weg te ndnen die tot op dezen dag haar vooruitgang tegenhouden, dan komt ongetwyfefd eenmaal de tyd, waarin zij gelegenheid vindt ook aan va- derlandsche werkkrachten een plaats te bereiden; namelijk dan, wanneer zij haar tenten gaat opslaan io die streken, waar Europeanen ongehinde'd kunnen werken en tevens langzamerheid de geschiktheid verkrijgen om ook onder minder gunstige klimaat-verhoudingen n,et handenarbeid in hun onderhoud te voorzien. ▼an 12 Maart 1884 W. 479, 24 Januari' 1854 W. 1648, 8 Nor. 1879 W. 4446 en 2t W. 4530. Daarbij zoude o. a. zijn uitgemaakt, dat vulku.1.™ 33r sluiting van het vischwater door een net dat net nog niet tot keernet maakt. In de derde plaats werd beweerd verkeerde toe passing van art. 45 der Wet door het ge bezigde net verbeurd te verklaren, en wel omdat een geoorloofd net door ongeoorloofd gebruik niet van aard kon veranderen en een ongeoorloofd vischtuig worden kon. Adv.-gen. Mr. Gregory zal in deze zaak den 29. dezer conclusie nemen. Het Gerechtshof te Amster dam heeft D. Tobias schuldig verklaard aan bedriegelijke bankbreuk en vervalsching van geschriften en het desbewust gebruik maken daarvan en hemonder aanneming van verzachtende omstandigheden tot 2 jaren celstraf veroordeeld. Door den heer D. J. Van Fran- kenhuijzen, kerkvoogd bij de Herv. gem. te Montfyort, is protest aangeteekend bij het college van toezicht te Utzecht tegen het besluit van kerkvoogden en notabelen zijner gemeente, om alsnog over 1884 eenen hoofdelijken omslag van hoogstens f100 te heffen, niettegenstaande ook buiten dien omslag de rekening over 1884 zal sluiten met een batig saldo van ruim f100. De heer v. F. beroept zich in zyn protest op art. 12 van het algemeen reglement, waarvan de eerste alinea zeer duidelijk zegt„Indien de gewone inkomsten niet voldoende zyn om de uitgaven te dekken, kan het ont- brekkende gevonden worden door een hoof- delyken omslag”. Door Dr. Manrits Snellen, chef der Nederl. Noordpool-expeditie, zal een beschrijving van die expeditie, geput uit do officiëele rapporten van de leden van zijn staf, worden samengesteld. Hei werk zal met 20 lichtdruk platen worden versierd. Geen twijfel of die geschiedenis onzer pool expeditie zal veel succes hebben. Te Utrecht hebben zich in de afgeloopen weok 3 gevallen van pokken in één gezin voorgedaan, bij 2 gevaccineerde kinderen en 1 ongevaccineerd kind. Wanneer een onderzoek o ui trent den tijd, gedurende welke melk goed blijft, voldoende uitkomsten oplevert, zal een stoomvaartmaatschappij „Amsterdam” worden opgericht, welker doel zal zyn, Londen dagelyks per stoomschip van versche Hollandsche melk (100,000 liters daags) te voorzien. Er is een kapitaal van f 1,700,000 voor noodig. Naar aanleiding van het aan de orde zijnde geschryf over de werkeloosheid en algemeene malaise wordt door de firma Prins en Zwanenbrug te Amsterdam eene kaart verspreid, waarop ongeveer 34000 Acres (14000 Hectaren) vruchtbare Prairie- grond voorkomen, gelegen inNoord-Amerika, in den Staat Minnesota langs den Chicago-, Milwaukee- en St. Paul-Spoorweg, welke oogenblikkelijk te koop zyn voor f 50 f60 per Hectare op gunstige conditiën. De koopsom kan gedeeltelijk als le hypotheek op het gekochte gevestigd blijven. Een kapitaaltje van f 1600 wordt door deze firma voldoende geacht om aldaar een bedryf te beginnen en een goed bestaan te vinden als landbouwers, vetweiders, vee- paarden-, of varkensfokkers, zui velbereiders, boom- en bloemkweekers enz. In eene emigratie naar deze streken meent die firma dan ook eene practische oplossing te zien van den hier te lande bestaanden zorgwek kend en toestand. Eenige maanden geleden werd door de firma Perry Co. te Londen eene internationale prijsvraag uitgeschreven voor schoonschryvers met stalen pennen van be paald model. Dezer dagen werd de uitslag bekend gemaakt. De prijs is verdeeld tus- sohen 2 Engelsche inzenders voor schoon schrift. De heer J. II. Emck te Gorinchem, die ook verschillende proeven van dien aard had ingezonden, heeft van de firma Perry Co. een schry ven ontvangen, waarin zij hem mededeelt, dat de beoordeelaars met zeer veel lof van zyn werk hadden ge waagd, doch dat hij niet voor belooning in aanmerking kon komen wegens afwij kingen van het programma. De heer Emck had, behalve het gevraagde, nog ingezon den de geheele Ode aan Perry, door Hood, geschreven in een cirkel ter grootte van een rijksdaalder. Dit vers bevatte 1811 letters. Bovendien zond hij het Engelsche volkslied in gouden zilver, op zwart karton. Beroepen te Zegveld Ds. G. Ringnalda Sr., te Oldebrook. Bedankt voor het beroep naar de chr. ger. gemeente te Leerdam door Ds. C. 8. Bos, te Vrij hoeve-Kapelle. Z. M. hoeft pensioen verleend aan O. G. Van Hub, ontvanger der dir. belast, en accijnzen, f1853. Bij Koninklijk besluit is goed gekeurd de verordeniag, regelende de hef fing van de plaatselyke belasting te Kra- lingen, waarbij het cijfer van f35000 is veranderd in f41000 on dat van f42000 in f49200. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben Woensdag gekozen tot lid van de Eerst# Kamer der Staten- Generaalin plaats van wylen Jhr. F. G. E. Merkes van GendtMr. 8. A. Vening Mei- nesz, burgemeester van Rotterdam en lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland met 45 van de 74 stemmen. Do heeren W. C. M. B (gram lid der Provinciale Staten van Zuid-Hollanden C. Cockbekwamen 17 en 10 stemmen. De Commissaris des Konings in de provincie Znid-Holland brengt ter kennis van belanghebbendendat de jacht op klein wild in deze provincie wordt ge sloten op Woensdag 31 December a. s., met zonsondergangmet uitzondering van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of I valflouwendat blijft toegelaten tot en met I den 25 ^laart 1885. To Werkencfa’ii is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. II. Perk. Evenals op andere plaatsen 1 van ons land, is ook te IJselmonde, sinds 1 Dec., een beperkte postdienst inrwerking getreden. Sinds behoeven de postbeambten des Zon dags slechts éénmaal dienst te doen. In de naburige gemeenten Slikkerveer en Ridder kerk wordt de dienst nog op den ouden voet voortgezet. Te Dordrecht heeft do veiling plaats gehad van het prachtige landgoed „Alexandershof”, behoorende tot de nala tenschap van wijlen Z. K. H. Prins Alexander, en gelegen in de Hoekscha Waard. Het hoogste bod voor de gezamenlijke perceelen was f57.737,35. Door den Hoogen Raad werd Maandag o. a. het beroep behandeld van M. v. d. K., P. V. en P. de O., tegen een vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij zij, met vernietiging van een vonnis van het kantongerecht te Schoonhoven, zyn ver oordeeld ieter tot f 10 boete wegens eene visscheryovertreding, door een net als keernet te bezigen, ten einde de visch den doortocht te beletten. Tot ondersteuning van deze voorziening ontwikkelde Mr. Loder, advocaat te Rotterdam, een drietal oassatiemiddelen. Het eerste betrof verkeerde toepassing van art. 25 der visscherijwet. Er werd betoogd, dat de bepaling der wet omtrent keernetten niet op de zalmvisscherij van toepassing was. De wetgever had, willende zorgen dat niet één visscher alles konde wegvis- schen, de wyze van visschen geregeld, en keernetten verboden maar voor de zalm- visschery in art. 10 der wet eene afzonderlijke regeling beloofd bij Kon. besluit. De bescher mende en beperkende bepaling nu, welke in de wet gevonden - wordt in art. 25 voor de overige visschenjenis voor de zalm- visschery vervangen door een aantal bepa lingen in het Kon. besluit van 10 Oct. 1871 N°. 103. Het art. 25 miste dus ten deze toepasselijkheid. In do tweede plaats werd voorgesteldverkeerde toepassing van dat zelfde artikel door als keernet te beschou wen wat geen keernet was. De rechtbank, aannemende dat een gewone geoorloofde zalmzegen gebruikt wasachtte deze tot keernet gewordenomdat die zegen de ge heele breedte der rivier beslaandeaan beide zijden vastgemaakteen unr had gestaan. Doch uit de artt. 3, 4 en 5 van het Kon. besluit bleekdat op de Lek boven Krim pen het laten stilstaan van netten geoor loofd is, terwyl het vastzetten van netten of het visschen met netten die de geheele breedte der rivier beslaan nergens is ver boden. Uit het Kon. besluit van 27 Juli 1835, N°. 23, waaruit het tegenwoordig art. 25 zijn oorsprong nam, bleek, dat on der keernetten alleen verstaan werdenhetzy netten, hetzy andere werktuigen, die, zon der rechtstreeksch verband tot dadelijk vis- schen gebezigd werden om den visch den doortocht te belettenzoodat men met de vischtuigen waarmede men vischte daar door meer kan vangen dan door het gebruik dier vischtuigen alleenDeze leer zoude ook door don H. Raad gehuldigd zijn waartoe men zich beriep op de arresten

Schoonhovensche Courant | 1884 | | pagina 1