Zaterdag 3 Januari Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 1 Ons Stiefkind. BUITENLAND. BINNENLAND. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelt 0,50. Iedere regel meftr 0,10. Groote letter* naar plaatsruimte. Inzending franco, niterljjk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandacho Advertentiën, waaraan de plaatsing 8 maal wordt opgegeven, worden slechts in rekening gebraoht. Deze Courant wordt dea Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Sohoonhoron per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. S, W. N. VAN NOÓTÉN te Schoonhoven, Uitgaven. In de zitting van de Tweede Kamer van Zaterdag 20 December is tusschen twee Afgevaardigden een bekrngrgk debat ge houden over de kolonie Suriname. Bij het lezen van dien naam kan het niet anders, of een gevoel van wrevel, van «■gemis, van droefheid ook, maakt zich van ons meester. Als koloniale mogend heid van hoogen rang heeft Nederland een naam op te houden; en wanneer we nu zien dat jaar in jaar uit de toestand van Suriname als hoogst ongunstig wordt ge schetst, dat de hoop op verbetering tel kens bljjkt ydel te zynzouden we dan niet eindelijk den wensch moeten koesteren dat heel Suriname de Nederlandsche vlag nooit had gezien? Des te erger wordt liet als we nagaan dat de aangrenzende kolo niën, die vroeger ook tot onze bezittingen hebben behoord onder de namen van De- merary en Berbicethansnu zij sedert het laatst der vorige eeuw in handen der Engelschen zyn, een trap van welvaart heb ben bereikt, waar by die van Suriname slechts naakte armoede schynt. Reeds voor een jaar hebben dezelfde Afgevaardigden, die thajns een parlemen tair duel over Suriname hielden, elkander op een nadere ontmoeting uitgedaagd; toen was er geen tyd om de zaker. zoo grondig te behandelen als wenschelijk wasthans, nu de gelegenheid zich opnieuw voordeed, nam men er den tijd maar voor. De heer Des Amorie Van der Hoeven, de Afge vaardigde uit Breda, had toen beweerd dat het niet aanging, Suriname altijd door maar te hulp te komen; dat de kolonie zelve de handen eens uU de mouwen moest steken en toonen wat z\j door eigen hulp vermocht. Daar was de heer Gildemeester, het Kamerlid voor Amsterdam, tegen op gekomen, ofschoon slechts met een enkel woord van protest, onder voorbehoud van latere afrekening. De heer Van der Hoeven is zeer wel sprekendbedient zich weleens van figuur lijke taal, en loopt daardoor gevaar, ver keerd vers taan te worden. Verleden jaar, (22 Dec.) had de heer Van der Hoeven o. a. het volgende gezegd •Wat hebt gij in Suriname? Gy hebt daar over de 40.000 negers of krooien afstammelingen van negers. En wat is het gevoelen van nagenoeg alle Europeanen daar omtrent de werkkracht van die ne gers voor de belangen van den vgrooten" rand bouw? Dat is gelijk nul. En wat verlangen die negers volgens de Europeanen die daar gevestigd zyn? Zij verlangen niets anders dan voor hun eigen onderhoud en dat van hun gezin op kleine grondjes ba nanen te planten, in dé rivieren die daar zyn visschen te vangen en daarmede hun armoedig, maar voor hun doen niet nood druftig bestaan te rekken, totdat zij door de wet der natuur, die alle uit hunne na tuurlijke omgeving gerukte en onder hun meerderen in energie vermengde rassen be- heerecht, zullen uitgestorven zijn. •Ik zou zeggeneen zeer redelyk cn billijk verlangenMynheer de Voorzitter Zy zyn gelyk alle koloniale verslagen ons mededeelen een zeer rustige, onlelijke be volking, die wel is waar uit het oogpunt van zedelykheid zeer veel te wenschen overlaat, maar volstrekt geen gevaar op levert voor de maatschappy. Verlangen zij dus langzamerhand uit te sterven, laat hen uitsterven Dit woord, waaraan de heer Gilde meester thans herinnerde, werd door hem cyniek genoemd, hondschen de spreker uit Breda heeft er van andere zyden ook heel wat over moeten iiooren. Dat is het gevolg, wanneer men aan d»gave van het woord te zeer den. ruimen teugel viert. Nog een andere eigenschap vertoont de heer Van der Hoeven: wanneer hy aan het vergelyken gaat met bevolkingscijfers, beweegt hy zich naar 't schijnt gaarne in de omgeving van onze hoofdstad. Zoo hoorden wy verleden jaar van hein •Volgens het laatste Koloniaal Verslag zijn er in Suriname 676 mannen, vrouwen en kinderen te zamen. Ik stel dus dat er 200 meerderjarige mannen zullen zyn mis schien een derde gedeelte van de bevolking van Sloterdyk." Ja maar dé Sloterdyksche bevolking bestaattoch zeker niet uitsluitend uit meer derjarige mannen? Ditmaal vertelde de heer Van der Hoeven, dat Java onze belangstelling meer waard is dan Suriname, omdat het eerste dertig millioen, het laatste 50.000 zielen telt; en lichtte dat toe met deze woorden: Even min als ik aan Buiksloot dezelfde belang stelling kan toedragen als aan Amsterdam, al heb ik hetzelfde warm hart voor Buik- slootsche als voor Amsterdamsche ingeze tenen." Met dat alen zonder te beslissen tus- scheu het stelsel van den heer Gildemees ter,—-hulp van 't moederland, en dut van den heer Van der Hoeven eigen hulp kunnen we de troostelooze erkenning voor lief nemendat liet met Suriname niet vooruit gaat, en dat, zoo de naar kolo niën hunkerende mogendheden behoefte hebben aan een leerrijk voorbeeldzij maar even een oogje hebben te slaan op onze West. Hoe dat komt? De heer Van der Hoeven zegt het ons x>Groote schatten zijn uit Su riname naar Nederland gegaandoch er kleefde aan die schatten een smet, een onuitwischbare vlekwaardoor dat geld voor Nederland en Suriname ten vloek in plaats van ten zegen werd. Het was de smet van den slavenhandel; men vergete niet dat Suriname alleen heeft gebloeid in den tyd der slavernyen dat de daar ver kregen rykdommen alleen werden verkre gen door het zweet en het bloed der slaven, en de zware mishandelingen door hen on dergaan." Toen eindelijk in onze We9t de slavernij werd afgeschaftwas de naburige Engelsclie kolonie hierin sinds lang reeds voorgegaan. Beide hebben de onvermijdelijke overgangs crisis moeten doorstaan van slavernij tot vryen arbeidmaar in Britsch Guyana was het ziekte-proces reeda verloopentoen het bij ons pas eer. aanvang naml Sedert trad voor de eerste kolonie de periode van bloei in terwijl wij nog aan bet sukkelen bleven. De negers gavenzoodra ze op eigen wieken konden dry ven van werken den bruivele plantages die altijd slecht waren beheerd maar door den betrekkelijk goedkoopen sla venarbeid altyd nog winst hadden opgele verd verliepenen andere konden niet Wijven bestaan zonder den steun van Ne derland welks schatkist jnar in jaar uit moet bijspringen om werkkrachten van el ders te doen komen, namelyk koelies (vrije arbeiders) uit Britsch Indiëmet wie, onder contróle van het gouvernement, vijf jarige werkcontracten worden gesloten. Het oordeel over deze soort van lieden is zeer verschillend vele gebeurtenissen van den luatsten zomer hebben getoond dat degenen die ongunstig over Hen denken vermoedelijk het dichtst by de waarheid zijn. De heer Van der Hoeven zei daar omtrent»De immigranten uit Britsch- Indië beginnen nu reeds, blijkens de Kolo- I niale Verslagen, op schrikbarende wjjze zich I over te geven aan misdaad en wangedrag, en wel niet alleen jegens de Europeesche werkgeverswant dan zou men kunnen denkendat zij slechts wraak pleegden tegen J onderdrukkingmaar aan misdaden jegens elkander. De sociale toestand in Suriname I begint in dat opzicht reeds zeer gevaarlijk te worden." Nog is aangeraden. Suriname van werk- krachten te voorzien door aanvoer van arbeiders uit China. Wy hebben in het algemeen gesprokenmet de Chineezen weinig op: in Noord Amerika, waar zij voor i eenige jaren vooral te San-Francisco met groote scheepsladingen aankwamenwordt al het mogelijke gedaan om hen te weren, I en op Borneo doen zy zich ook al niet van eén voordeelige zyde kennen. De heer Van der Hoeven zeide er alleen dit van: »Wfn- i neer men er toe mocht overgaan om dii- 1 neesche immigranten daarheen te brengenj die dan natuurlijk zonder vrouwen komen, dan zal er een toestand geboren worden van j wanorde en zedeloosheid, waarvan zelfs de i moord van nlle Europeanen in Suriname het gevolg zou kunnen zyn." I Een schryver, die door langdurige eigen aanschouwing volkomen op de hoogte is van de West-Indische zaken, de heer S. Van Praag, geelt als het eenig afdoend redmid- del voor Suriname aanbeschaving van de I negerbevolking. En ofschoon we erkennen moetendat dit een reuzen-arbeid ismag men het dan toch' ook wel een nobeleti arbeid noemen, verre te verkiezen boven lapmiddelen, zooals het vermeerderen van subsidie voor den aanvoor van vreemde arbeiderswaarmede het doel toch niet wordt bereikt. De lieer Van der Hoeven schynt ook in die richting de oplossing van liet Surinaamsehe vraagstuk te willen zoe ken als wy hem hooien zeggen Waarom verlangen zy" (de planters) •naar immigrantenzjjnergeen werkkrach ten genoeg in de kolonie; zijn de negers, diegelijk uit de Koloniale Verslagen blijkt veel beter arbeiders zijn*zijn die niet in staat en genegen om tegen behoorlyk loon op de plantages te werken? Wanneer men maar slag heeft met die lieden om te gaan, zooals enkele planters, onder andere de heer Henri Mullerdan blijkt hetdat het de beste arbeiders zijn, die men daar Jieeft. Maar de waarheid is, dat de meeste plan ters niet kunnen vergeten hunne verhouding van vroeger tegenover de negers dat zij willen blyven de meesters tegenover do slaven. Zy behooren echter thans tot de negers te staan als de werkgever in Europa tot den vryen arbeider. Wanneer zy dat doen zullen zy zich over den arbeid van den neger volstrekt niet hebben te bekla gen en dan zullen zy in hem tevens een oneindig beter en rustiger element in de maatschappy bezitten dan in de immigran ten die van heinde en ver worden aan gevoerd. Indien het waar isdat tot dusver »de West" ons stiefkind geweest is, dan wordt het tyd dat die verhouding inniger zy. Maar men bedenkede moet van beide zij< roepft zyn. kostbare 1 u\ enaderingde liefde komen. Nederland ikaanscho .kolonie toeTVDoe g'y liet ïtwe, ik zal trachten het mijne te doen." Overzicht. De laatste dagen van het thans reeds vervlogen jaar 1884 kenmerkten zich nog door eene droevige ramp. Het schoone Spanje we'rd op verschillende plaatsen door aarbevingen geteisterd, die vooral in oos telijk Andaluzio, Malaga en Granada grooto verwoestingen aanrichtten en aan bonderde men8chon het leven kostte. Akelige bij zonderheden worden daaromtrent bericht. Op enkele plaatsen stortten de meesto hui zen en vele hechtere openbare gebouwen in, terwjjl ook sommige kerken vernield werden. Te Antoquura viel oen koffiehuis in, juist op bet drukste gedeelte van den dag. De schado aan gebouwon en monu menten toegebraoht is zeer groot en onder do bevolking dor geteisterde Btrekon heerscht een paniek. De regeering nam dadelijk maatregelen om in den nood te voorzien en do vertegenwoordiging zal hare kibbe larijen over de hoogoschool-quaestio te Ma drid wel voor oen wjjle opschorten, om voorzieningen in de groote ramp te boraraen. Ook in Oostenrijk (Korinthie) is een schok van aardbeving gevoeld. Voor Portugal belooft het jaar 1885 eene grondwetswijziging. Zij betreft eene nieuwe regeling van het recht van petitie en ver gadering en eene hervorming van de Kamer der Pairs. Ook in Engeland is de hervorming van het Hoogerhuis, bij den kieswetstrijd in het afgeloopen jaar aan de orde gekomen, aan de ordo gebleven. Do liberale lord Rozeberry, heeft zjjne collega's verrast met een openbaar geschrift, wqarjn bjj zjjae geestverwanten oproept zioh met nom om trent zoodanige hervorming te verstaan. Er zou heol wat moeten gebeuren, alvorens die oproeping tot oenig practisch gevolg zou leiden. Gordon viert don nieuwjaarsdag nog al tijd ingesloten te Khartoum. Hot zal nog heol wat tijd duren, alvorens hij zijne red ders de hand zal kumen drukkenwant van hot expeditiecorps in Soudan geldt liet nog alt|jd: Langzaam gaat zekert Tegen over het vonnis in zake de scbuldkas, is do Egyptische regeering op de achtersto beo non gaan staanzij heeft appèl aangetee- kend en zou voornemens zijn, ook dan, wan neer zij het in hoogsto instantie mocht ver liezen, het er niet by te laten zitten. In eene vergadering te Potohefstroom, de oude hoofdstad van do Transvaal, is door eene talrijke monigte do wenschelyk- hoid eener nauwere aaneensluiting mot den Oranje-Vrijstaat uitgesproken. De wijze, waarop Engeland en Duitsch- land elkander op koloniaal gebied Bteeds moor en meer naderen, begint onrast to wek ken. Eenige Duitschors hebben in Zululand van koning Dimi-Zulu de Lucia-baai met een strook gronds aangekocht, natuurlijk met het voornemen om daar de Duitscho vlag te doen hijsohen; doch Engeland is hun voor geweest. In afwachting van de goedkeuring ran het moederland heeft de gouverneur van Natal de Britscbe vlag ge plant. Ook in Australië, waar Duitschland in den iaataten tijd verschillende annexation deed, vertoont zich dcJÉHe ijverzucht tus- schen heide regeeringoff En Frankrijk lacht daarbij in de vuist. Bjj. die verschillende annexatiën op ko loniaal gebied, stelt de Duitsche regeering er natuurlijk mcor dan gewoon belang in, dat do gevraugde subsidiën voor de ver schillende stoombootlynen verleend worden, en hoewol het centrum ook in deze don Rijkskanselier zou willen tegenwerken en de nationaal-liberalen op dit punt verdeeld zijn, meent men toch algemeendat de meerderheid van deu Rijksdug niot op nieuw de openbare meening zul durven trotsoeron. IJet geld, door verschillende personen en corporation bijeengebracht, om daarrnodo de uitgaaf van den tweeden directeurspost van hot Departement van Buitenlandsche zaken i Het twoede op die, dat, zoo dit anders ware, te bestrijden, zal, nu men tot het inzicht is I toch in casu geen keernet was gebezigd, en Kamer der Staten-Generaal door Z.Mi don Koning beëedigd. De^iimoenteraad to IJM6lBtetn besloot in zjjrie laatst gehouden vergade ring, op voorstel van Burgemeester en Wet houders, den termjjn voor den aanleg van eene stoomtramweg-verbinding tusschen Utreoht en daar met één jaar te verlongen en alzoo tot 1 Januari 1886. Een door den concessionaris (de IJboI- stoomtramweg-Maatschappijl tot B. en W. gericht verzoek gaf tot dit bosluit aanleiding. Aan het Departemont van Wa terstaat Handel en Nijverheid te 's Graven- hage werd den 31sfen Dec. aanbesteed: Het verruimen en gedeeltelijk omleggen van het Zcderik-kanaal tusschen Vianen en den Staatsspoorweg bij Schotdeuren en de ge meenten Nieuwland en Arkelmet hot maken der kunstwerken behoorendo tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met do Morwede. (Raming f 1.200.000). Minste inschryver was do heer W. P. De VrieB, to Rossum, voor f919,840. Aan het Ministerie van Jus titie werd deze week aanbesteedHet leveren van hout, metselsteenen, metsel- en pleistorspeciön, pannen, tegels, verfwaren, glas en gereedschappen aan do Ryksgo- stichten Ommorschans en Veenhuizen; minste inschrijver voor Ommorschans per ceel 3, J. De Koning Jz. te Woerden, voor F260,15 en voor Yoonhnizeu perceel 4, dezelfde, voor f 450,05. Bij de gehouden aanbesteding van granen ton behoeve der garnizoens bakkerij te Breda, waren vijf insohrjjvings- biljotten ingekomen. Van de goedgekeurde monsters was de minste inschryver do heer M. Do Gier, te Gorinchem als voor de roodo f7,56 en voor do witte tarwe f7,04 den Hectoliter. .-gr Dooi tie «Ver gunning" te Rotterdam en elders, zyn «an de beide Kamers der Staten-Generaal uit gebreide adressen ingediend, grieven bevat tende tegen do Drankwet, o. a. de handhaving van het dubbel bedrijf. De tooneelvereeniging „Oe fening baart kunst" te Rotterdam vierde dezer dagen haar 15-jarig bestaan Te dier gelegenheid werd Maandag-avond door haar eene uitvoering gegeven in den grooten schouwburg aldaar. De goede reputatie, welke deze vereeni- ging niet alleen te Rotterdam maar ook elders geniet, dankt zij wel is waar aan haar goed geheel, maar voor een groot deel aan de medewerking van haar „lid van verdienste", den heer Anton Diamant alhier. De veroeniging heeft dan ook getoond zijne verdienste op prijs te stellen door hem Maandag-avond aan het einde der voorstel ling een blij vonden lauwerkrans aan te bie den, met zyden lint, waarvan op het eene einde „Oefening baart knnst" en op het andere „A. Diamant". Nu de derde spanning van de spoorwegbrug te Sliedrecht zoo goed als gereed is en men reeds bezig is de palen voor de vierde of laatste spanning te heien, zal voorzeker de brug, indien hot zoo met de werkzaamheden blyft voortgaau, vóór 1 Mei o. k. gerood zyn. Met het plaatsen van de verschillende Stations schynt het niot vlug te gaan. Van 1 Juni tot 1 Deoomber zyn in de provincie Zuid-Holland 90 pok- lijdora aangegeven, waarvan 16 overle den zyn. Wy doolden in ons voorlaatste nomraer medo do procedure van het Open baar Ministerie tegen eenige zalmvisschers van de vissoherij „de Snakkert" aan de Lek boven Krimpen, beklaagd van te heb ben govischt met keernet. Vrygesproken door den Kantonrechter te Schoonhoven, werden zij veroordeeld door de rechtbank te Rotterdam. Vandaar in cassatie gekomen, werden drie middelen van cassatie namens hen ontwikkeld. Het eerste was gogrond op de Btelling, dat op de zalmvisschery het verbod van vissohen met keernet niet toepasselijk was. gekomen, dat het niet zon aangaan op dio wijze in dien post te voorzien, waarschyn- lijk bestemd worden voor eene of andere Bisinarck-stichtiiig, waarvoor dan op 1 April a. p., don 70on verjaardag van deu Prins, den grondslag zou wordon gelogd. De commissie voor de schadeloosstellin gen wegens het bombardement van Alex- andriö, heeft zich tot v. Bismarck gewend oin z. m. die quaestio door de thans te Berlijn aanwezige gevolmachtigden voor do Congo-conforentie te doen uitmaken. Hot nihilisme neemt in Rusland schrik barend toe. Wie weet wat al trourigs hot jaar 1885 voor dat land nog in zijn schoot verbergt. Do heer Mr. 8. A. Voning Mei- noaz., burgemeoster van Rotterdam tot lid hot dorde op de bewering, dat in geen ge val verbeurdverklaring van het net had mo gen worden uitgesproken. Do advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, rar. A. F. L. Grogory, nam in deze zaak conolusio. Z.E.H.A. achtte allo mid delen van cassatie gegrond, on concludoerde tot vernietiging van het vonniB en ontslag van rechtsvervolging der beklaagden. Uitspraak 26 Januari. —De arrondissoments-rechtbank to Rottordam deed Dinsdag uitspraak in de zaken, do vorige week mcdogedoeld. Zij ver oordeelde: L. S., arbeider te Willige-Lange- rak, toe zako van mishandeling, tot 8 dagen celstraf en A. do K., bakkersknecht te Gou derak, wegons moedwillige verwonding, tot eene maand celstraf en f 8 boete, subs, een dag celstraf. Vervolgens stond terecht: J. H., koop man, zonder vaste woonplaats, dio op don 9en- Augustus jl. in een winkel tb Krimpen a/d Lek jets komende koopep, van oen oocren- blik, dat do winkelierster -de» winkel - gebruik maakte om uit oen achter den win kel gelegen vertrok oen zilveren horlogo weg te nemen en z^ch daarmede te verwij deren; het O. M. requireerdo zijne veroor deeling tot jaar celstraf. Nog stonden terecht, beschuldigd van be delarij in verbinding: W. 8., 65 jaar, en diens zoon J. P. 8., 27 jaarjbeiden opper man van beroep. Geen werjtt kunnende be komen, hadden zij in de iprige maand to Nieuwerkerk a/d ÏJsel am verschillende personen aalmoezen gevraagfi en waren daar op door den veldwachter aangehouden. Hot O. M. eischte hunne venfardeeling tot 15 dagen gevangenisstraf en daarna opzending naar een bedelaarsgtttichl In al deze zaken werd de uitspraak be paald op a. b. Dinsdag. Do arrondissement s-rechtbonk te 'aGravenhago deed deze week uitspraak op de aanklacht tegen don Leidschen stu dent M.wion ten laste was gelegd het moedwillig toebrengen van een slag aan den student (groen) v. H. De rechtbank achtte dit feit door de vericlaringen van verschillende getuigen en de eigen beken tenis van bekl. wettig en overtuigend be wezen. Zij overwoog wjjders, dat nergens uit het geding gebleken is, dat de student ten gevolge van den toegebrachten slag krankzinnig geworden is, en vond, ul was zij van oordeel dat de onbekendheid met den zenuwachtigen toestand van den mis handelde eene verzachtende qmstandigheid opleverde, grond tot oplegging van gevan genisstraf, in plaats van geldboete, hierin, dat de ontgroonde student zich niet vry- willig in do studentensociëteit bevond, en bovendien weerloos stond tegenover de pla- geryen zijner medestadenten. Mitsdien werd de student M. wegens het moedwillig toe- hrnngnn van can slag, dio gsm iihIiIq uf beletsel om te werken van meer uan twin tig dagen heeft veroorzaakt, veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf, wegens de ge aardheid van bekl. in eenzame opsluiting te pndergaan. Den 12den Januari e. k. zal te Zeist van wege de afdeeling „Wijk bij Duurstede van het genootschap voor land bouw en kruidkunde in de provincie Utrecht, een keuring van paaiden uit die provincie worden gehouden. Uitgeloofd zijn daarvoor 10 prijzen, ter gezamenlijke waarde van f265. Op de boerderij der rjjksland- bouwschool heeft men thans als voedsel voor het vee uitmuntend groen voer, 't welk blykbaar met het meeste succesin den afgeloopen zomer en in hot najaar werd ingbkuild. Er werden o. a. ingekuild ruim 44.000 KG» groene main en ruim 16 000 KG gras. Het groene voer heeft thans geen onaangenaraea reuk en het vee eet het ook nu, evenals vorige jaren, bijzonder graag; zelfs laat bet daarvoor ander voedsel meestal onaangeroerd. De melkopbrengat is bjj de koeion zeer goed, en vreemd mag men het noemendat nog zoo weinigen in dezen omtrek het voorbeeld volgenom groen voer in te kuilen voor den winter. Op de weilanden, tot do boerderij behoo rendo, was men in den laatste» tijd weer druk bezig mot draineerondo vroeger drooggelegde weilanden geven eene veel grootor opbrengst aan gras, en ook hier uoemeu wij bet weet vreemd, dat zoo velen uit deze strekendie de resultaten zagen uiet eveneens overgaan om hun weiland op zulk eeno wijze te vorbeteronen alzoo be langrijk in waarde to doen stijgen. Bij de Commissie voor tyde- lyko Werkverschaffing te Amsterdam is nu reeds een bedrag van f 112.560,46 ingekomen. De algemeene at men te Vianen ontvingen dezer dagen een legaat van 1000 galde», hun bij testamentaire beschikking vermaakt door mej. Raaf, met bepaling dat op 13 Fobr., haar geboortedag, ieder jaar brooduitdeeling zal plaats hebben. De Burgemeester van IJsol- stein heeft ter gelegenheid der Kerstdagen voor eigen rekening de behoeftigen der gomeento doen bedeeion met spek en erwten. Bij de kerkeljjke collecte voor de Hervormde diaeonie te Woerden werd op tweeden Kerstdag, gevonden een bank biljet van f300, en bij die vóór het kerk gebouw een van f100. De gemeenteraad van IJsel- stein hooft het schoolgeld aan do oponbare school aldaar voor het onderwijs in de vak kon ap van art. 2 der wet vastgesteld op f30 por j lar. Tot dusverre bedroog hot voor do vakken a1} o en p f40 'sjaars, terwijl voor het onderwijs iif de vakkon m en n bovendien f5 'sjaars werd betaald voor elk vak. Do heer C. Volker te S1 io- drecht is benoemd tot onderwijzer te ïL»'- dingavold. Do boer J. F. Verhoef, óandi- daat to Bodegraven is tot predikant be roepen bij de llervormdo gomoente te Scher- penisso, cl. Zierikzee, en heoft bedankt voor hot boroop naar Oude-Wetering.

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1