N". 813f. Zaterdag 10 1885. Januari. alkenburg's n' RSUS hoven, an Zessen”, TIETER Ir. fwyzer te Brielle, Belangstellenden KINDERDAN8- derdag 15 Januari two Leerlingen in 14 Januari 1885. NMARKT”, tie van Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. op de oerwaarden ;nemiug erlandsch Indie, rukte mededee l's verkrijgbaar TEMENT VAN 1RAVENHAGE Burgemeesters. g attest oiiig van W. H. ainz heb ik sedert osohreven en steeds een zeer goed ge- ichen hoest, heesch- ik den Druiven- eene kinkhoest- len Terwijl deze en bestreden,steeds ihield, was dezelve, en Druiven-Borst roken genezen. Ik Borst-Honig als een tegen hoest-, borst- n. E N DHMEUER. N Zekere Straat-figuren. BUITENLAND Overzicht - -==4^ SCHOOMOVEHHÏ COURANT I alle huizen C KN, Schoenhoven. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevm. van De UGii toe. echt verkrijgbaar in. van twee Gulden, an, on 65 Cent, voor- lovenstaand fabriek te Wed. Wolff 4 Zn.; >lff; Gorinchem by ■echt bij J. D. den P. VlasveldLek- Starre; Oudewater Stolwijk bij C. G. a wordt ia den door den Hoog- DER BURG on- Mnar wij durven de onderstelling wagen, dat de meeste jeugdige boosdoeners, laat ons de zaak niet verbloemen, zy verdienen dien naamlschuilen onder hen die in het geheel niet ter school gaan. Hun getal schatten we op 60 percent van de delin quenten, terwijl we nog 30 percent er aan toevoegen voor degenen die er hoogst ge brekkig komen. Dan zijn er altijd nog een zeker aantal, die wel ter school hebben gegaan tot zekeren leeftijd, maar bij wie de opvoédende werking van het onderwijs zoodanig is tegengehouden door de verder felijke invloeden aan welke zij elders, ook in den huiselyken kring! hebben bloot gestaan, dat hun meedoen met bandelooze deugnieten zeer gemakkelijk te verklaren is. Deze zijn de echte straat-Arabieren, tegen wier overmoed zoo krachtig wordt geyverd, dat zelfs buitengewone middelen te hulp wor den geroepen om hen in bedwang te houden. >urg- Schwerin, den Dr. 0. RÜ8T, jlozondboidsraad. rhibó, Drills en», waar ik nog geeno i verkrijgbaar. 36/38. Prjjs dor AdvertentiSn: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, ui tori ijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Ad verten tién, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. AF EN HOOG- N van de Krlm- eten, dat het hun v geplante heggen irimpenerwaard op lig zyn geschonden, ie uit van f 10, die den dader of m, soodat er vonnis i> I^LOFODWSCHi^i I K-U. LKVKRTRAAS *1 K onderzocht en isoren van al de holen en verschil- I eerden. n; te Schoonhoven, da, J. H. Boers; HartogKrimpen 'rimpen a/d IJsel, k, L. Groenendijk; loondrecht, J. Ver- Liefland; Ouder- ong Cz. m f 0,45 de halve Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prga: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rflk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postohócteuren en Brievengaarders. December 1884. mraden voornoemd [OFF STOLK, Dijkgraaf. !T DER BURG, Secr. Rentm. Doch iaat ons met zulk een hoogst ern stige zaak niet spotten, en liever trachten tot een wat nauwkeuriger omschrijving van het begrip «straatjongen” te komen. Er worden nu en dan, door jeugdige Nederlanders van het mannelijk geslacht, stukjes uitgehaald die zelfs het meest wel willend oordeel niet kan of mag vergoe- lyken, en die met elkander kunnen worden saamgevat in het veelbeteekenend woord «straatschenderij’ Hieruitjouwen van gebrekkige lieden, daar meer dan ergerlyke dierenmishande ling, moedwillige beschadiging van openbaar of byzonder eigendom, vechtpartijen, enzoo- voort. Zoover mij bekend is heeft onze jeugd het nog niet zooveer gebracht als ik on langs las uit Frankryk, waar de jongens een blok hout op de spoorbaan hadden gesleept omdat zy. gelijk zij later voor den rechter mededeelden, zoo graag eens een spoorwegongeluk zouden zien, maar er is toch menig voorbeeld van het aanmaken van vuurtjes, waardoor felle brand ontstond. En 't is nog zoo heel lang niet geleden, dat in het openbaar werd gewaarschuwd tegen het vernielen van de glazen isolatoi en des telegraafpalen. Het zou de moeite waard zijn eens over een lang tijdsverloop aanteekeningen te houden over de knapen, die zich aan der- gel’yke dingen schuldig maken. Men zegt weleens, dat de vruchten van ons lager onderwys nog altyd zeer schaarsch zijn, en beroept zich dan op de vaak voorkomende histories van straatschendery, ruwheid, moedwil diefstal soms. De gevolgtrek king ligt voor de hand, dat het onderw ijs niet by machte is, tegen deze onhebbelijk heden een dam op te werpen. Juist dat zouden we, alvorens het klak keloos aan te nemen, bewezen moeten zien. Bestond er in ons land een behoorlijk ge handhaafd stelsel van verplicht schoolbe zoek, waardoor men zeker kon zijn dat alle jongens aan de werking der schoollucht onderworpen zijn, ja, dan ware de Neder- landsche onderwyzer zedelijk gedwongen, zich het verwyt sterk aan te trekken. EN, M. d. D. GTHIIj. >0 franco per post, tmers f 0,25. 17 December 1884. ir wegmaatschappy ipany. Beurs-over- nlandsche berichten: Financiën; Turksohe Financiën; Peruaan- ipoorwegen; Atlantic Topeka Santa Fó ft Philadelphia Spoor- ic Spoorwegmij.; Mis- achappij, DoaMoinea techappjj; Louis rille ■York, Pennsylvania >uis Cairo Spoor- lij Wabash St. Louis appij. Ontvangsten ing te New-York. fonaen. Correapon- lyertentiën. ij het Bureel van boekdrukkerij van KMA te Groningen ■s en Postkantoren. tie iivuumi»'ui»..*.” jongen, die bijv, moedwillig een ruit stuk gegooid heeft, terstond proces-verbaal wordt gemaakt. Het hoofd van de politie moest, naar het ons voorkomt, zulke zaakjes eigenmachtig kunnen beëindigen, vooral indien de knaap niet tot de doortrapte deugnieten behoort, gelyk er misschien een op de duizend van zijn soort wordt gevo Sedert eenige weken is er een squaestie” aan de orde, och fieve hemel, de oude «quaesties” willen maar niet tot oplossing geraken, en telkens komt een nieuwe den aanwezigen voorraad vermeerderen! die wel verdient even te worden besproken. Zij betreft een gedeelte van het Nederlandsch publiek, dat men gewoon is met den naain van «straatjongen” aan te duiden. De straatjongen, het moet erkend worden, is de schrik der .mistige’’ bur gerij. Hij is gewoon, den inval van het oogenblik gehoor te geven. Ziet hij ergens een paar dienstmeisjes, die den vermoeiden arbeid van het glazenspuiten voor een oogenblik hebben afgebroken om elkander een kykje te vergunnen in haar lieve harts- geheimpjes, ónmogelijk kan hij weerstand bieden aan de verzoeking, het werktuig van haar reinigingsijver eenige bezigheid te bezorgen in niet gewenschte richting. De vuilnisemmer, dien moeder de vrouw voor de deur op schildwacht heeft gezet, ontsteekt in hem de begeerte om den in houd over de straat te schoppen, en elke handwagen die onbeheerd daar staat, omdat de vervoerder zich even is gaan laven aar. den nectar van de kroeg, is voor hem een aansporing om het baantje over te nemen. En dan komen de lui, die van zooveel ongehoorden. moedwil de schuldelooze slacht offers zyn, naar buiten de dienstmeisjes, na het genot van een miniatuur stonbad uitgezonderd, en geven in krasse bewoor dingen hun diepgevoelde verontwaardiging te kennen over de vbeestachtige brutalig- heid van de jongens tegenwoordig.” Dat laatste woord brengt ons tot na denken. Het voert onzen geest terug tot een vroeger tydperk, toen de jongenskiel aanraki de schouders van onze vaders bedekte, ing er toen der.kelyk heel anders naar De jongens wandelden, mei gcpnnta bedaardheid en zedig neergeslagen oogen, naar de school en namen daar in eerbiedige ■tilte plaats. De knapen die des meesters leiding ontwassen waren liepen altyd den koristen weg om voor baas en vrouw bood schappen te doen, en dachten aan niets anders dan aan de vervulling hunner plichten. Kwamen zy een politie-agent voorbij, dan namen zy vriendelyk de muts voor hem at. ’t Is waar, in die dagen leefde er een schryver, die Hildebrand heette. Die man heeft in een boek, dat in onzen tyd nog weleens wordt gelezen, iets gezegd van «Hollandsche jongens," dat wel een beetje in stryd is met hetgeen we zooeven op historische gronden vertelden. Maar die Hildebrand was eer. woest fantast, die zijn verbeelding vry spel liet en volstrekt geen rekening hield met de werkelijkheid. Zyn boek heeft veel kwaad gedaan, want daar door, en daardoor alleen zijn de jongens, aangetrokken door de vurige beschrijving, op de gedachte gekomen van veel verkeerde dingen, waaraan zij an gebleven zyn. zijn van Lodewijk XVII, recteur en commandant der marine te oclamatie aan de hulk des I Amsterdam, werd den 5den Jan. bij openbare do rechte bedding te voe- inschrijving verkocht: p. m. 15.970 kg. J 1 werk van hennep. Hiervoor werd ingeschre ven door de Goudsche machinale garenspin ner jj to Gouda, tegen f 25.25 per 100 kg. Voor de levering van IJsel- ondersteen ten behoeve der gemeente 's Gra- venhage was de minste inschrijver de heer F. Van Lange te Moordrecht, a f 6,49. De Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft het rapport van een commissie, benoemd ter opsporing der mid delen, om de bestaande knoeierijen in den boterhandel tegen te gaan, benevens haar voorstel om een vereeniging hier te lande op te richten tot bescherming van den handel in natuurboter, verzonden aan verschillende landbouw-maatschappijen in Nederland met het verzoek om te willen medewerken tot het totstandkomen van bedoelde vereeniging. In de Rijkspostspaarbank is van 21 tot 31 December jl. meer ingelegd dan terugbetaald f32.000. Het totaal der inlagen na aftrek van dat der terugbetalingen bedroeg op 31 Decem ber jl. f4.440.227,36. In do zitting der Arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam van Dinsdag jl.,werd veroordeeld tot 4 maanden celstraf J. II., ter zake van diefstal van een zilve ren horloge te Krimpen a/d Lek. Onder beschuldiging van mishandeling stond vervolgens terecht J. v. E., 42 jaar veerman in dienst van de Stoombootreedenj Fop Smit Co., wonende te Kralingen. Volgens de beschuldiging heeft hij op 28 Oct. jl. den rijkshavenmeoster J. C. L. te Kralingen, dieeene rijksroeiboot, onderzijn Waarin die middelen bestaan, behoeven we niet in herinnering te brengen. De heer ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Leeuwarden is, meenen we, de eerste geweest die tot de toepassing heeft geadviseerd en op wiens aansporing een maatregel in dien zin werd voorgeschreven, welk voorbeeld ook in an dere gemeenten van ons land is gevolgd. De hooiden der scholen in Friesland» hoofdstad en elders zullen voortaan van wege de politie in kennis worden gesteld met overtredingen, door hun leerlingen op straat gepleegd, en belast worden met <le zorg, hen daarvoor te straffen. De overweging, die aan dezen maatregel ten grondslag ligt, is in het afgetrokkens beschouwd juist. Het is niet wenschelyk, dat jongelieden reeds met de justitie in 'ring komen, omdat de eerste straf, hun van die zijde opgelegd, dikwijls een verder felijke werking heeft op hun volgend leven. Maar nu de toepassing. Zooale hierboven I gezegd is, verreweg de meeste boosdoeners I zijn buiten den kring der schooljongens te zoeken, dus voor meer dan de helft is het middel niet te gebruiken En wat de an- I deren betreft, heeft men weleens bedacht, hoe groot de invloed van den onderwijzer is op de zedelijke vorming en derhalve ook op de uiterlijke handelingen der leer lingen, als de ouders medeweiken, maar hoe uiterst gering, wanneer die medewer king te wenschen overlaat of soms ge heel ontbreekt. En het is juist onder deze laatste groep van inderdaad ongelukkige kinderen, dat wij hei> zullen moeten zoeken ter wier verbetering het besproken middel zal worden aangewend. Is dit met reden genoeg, om er weinig vrucht van te verwachten Deze soort van jongeluidjes bezoekt de school ongeregeld; pogingen, om de ouders op te wekken tot beteie behartiging van hun plicht, baten gewoonhjk niet. Gesteld nu, zoo’n knaap wordt door een agent van zy anders vreemd zouden politie op straatschenderij betrapt. Deze 1 geeft er kennis van aan den Commissaris; we willen hopen, dat het onderzoek naar den om vang van het kwaad en naar de mate der schuld niet mede op de schouders van een ander wordt gelegd, maar dat de onderwijzer, wien <le bestraffing wordt op- gedragen, het geval zoo duidelijk mogelyk voorgesteld zal krijgen. I Nu vragen we echter: Wat zal de on- I I derwijzei lyet diep jongen 1 Laten school- blijven of strafwerk op leggen? We ge- I looven geenszins aan de toovermacht dier strafmiddelen; een onverschillige knaap stoort er zich weinig aanen men beloopt dan nog de kans dat een dito vader met een groot rumoer zijn jongen komt halen. Bovendien zyn er zeer ernstige, paeda- gogische bezwaren aan de toepassing ver- bonden; we kunnen ze hier slechts met een enkel woord aanduiden. De school lucht is een afgesloten kring, binnen welken men geen vreemde elementen kan trekken. Geen onderwijzer zal zich ontheven achten van de zorg, zijn leerlingen zoodanig op te voeden, dat daden van ruwheid en ge weld, kenleekenen van een zwak zedelyk I gevoel, door hen met gepleegd kunnen worden; ook zal hij, in de nabyheid der school, bij het komen en gaan, door zijn tegenwoordigheid de aandrift tot minder betamelyke uitingen van levendigheid als het u belieft niet te verwarren met I slraatmisdryventrachten legen te hou den. Maar men verzwakt zijn invloed en miskent den aard van zijn roeping, door hem bovendien op te dragen, wat eener- zijds de taak der politie, aan den anderen --- kant die der ouders moet blyven. 1 nader oeno Inde hedendaagscheoverdreven begrippen de geve zal zich iu don vacautietijd ook wol bedacht i hebben eii de geschrapte post herstellen. De annexaties op de kusten van Afrika worden gevaarlijk voor de rust van Europa. Reeds betwisten Duitschland en Engeland elkander het bezit van de kust aan de Lucia-baai, die door den Gouverneur van Natal ten bate der Engelsche regeering is beheer staandeaan een anker wilde vaat- leggeneen klap in het aangezicht toe bracht. Bekl. ontkende dit. Het O. M. eisehte echter syne reroOfdSèllng tot 5 dagen celstraf. Mr. L. H. Browne, advocaat aldaar, ala verdediger optredende geloofde niet dat de overtuiging van schuld bij den rechter ge vestigd zou zyn en concludeerde mitsdien tot vrijspraak, subsidiair het opleggen eener geldboete. Do rechtbank bepaalde de uitspraak ia deze zaak op a. s. Dinsdag. De Leidsche student M. is door de arrondissements-reohtbank te ’s Hago ver oordeeld tot 5 dagen cellulaire gevangenis straf, wegens het toebrengen van een slag aan den student (groen) v. H. De bekbnde bary ton-zan ger W. C. Deckers te 's Hertogenbosch vierde deze week een eigenaardig jubiléhet was namelijk 25 jaren geleden, dat hij voor de eerste maal als solo-zanger in een „Vin- centius”-concert te Amsterdam optrad. Tot predikant bij de Herv. gemeente te Waarder is beroepen Ds. F. Kyftenbelt te Maartensdijkdie echter voor dit beroep heeft bedankt. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Papendrecht is beroepen Ds. D. v. Popta, te Domburg. ♦BERG-AMBACHT, 6 Jan. Door de Nieuwjaara-commissie is eene som van f360 gecollecteerdwelke som onder de minge goeden der gemeente is uitgedeeld. Op Vrijdag jl. werd de 4e spreekbeurt in de vereeniging „Winterlezingen” vervuld door den heer D. O. De Koninghoofd der le openb. school te Stolwijk. Met zeer veel genoegen werd door het talrijk publiek des sprekers novelle „Jan Theodoras Rap van Windesheim" aangehoord. Na de pauze werden eenige bijdragen geleverd door den ken Dz., J. G. Bettink en P. Hamerpagt. ♦BLESKENSGRAAF, 8 Jan. Van de 7 gedurende 1884 alhier verleende vergunnin gen tot verkoop van sterkendrank in ’t klein is voor vergunningsrecht ontvangen de som van f 156,25. *LEKKERKERK, 5 Jan. Zaterdag morgen brandde binnen deze gemeente een landbouwerswoning van den heer M. Van der Graaf alhier, bewoond door de Wed. L. Noordegraaf, tot den grond toe af. Het rundvee werd gered, doch de inboedel en bouwgereedschappen werden een prooi der vlammen. De woning was verzekerd bij de Assurantie-Maatschappy te Zutfen en de roerende goederen bij de Brandwaarborg-Maatschappij te Oudewater. Oorzaak onbekend. - In de afgeloopen week zijn bij den landbouwer H. De Groot 8 eenden gestolen. Van den hennep wordt het geheele gewas in deze environs opgekocht tegen f20 de 50 KG. NIEUW LEKKERLAND,8Dec. Tot pre dikant bij de Hervormde gemeente alhier is beroepen Ds. J. Beijer, te IJselmonde c. a. SLIKKERVEER, 7 Jan. Op de werf van den heer P. Smit Jr. werd heden de kiel gelegd voor een aehroefstoomjaoht, het welk voor rekening eener firma te Para maribo wordt gebouwd. De dienst, dien dit jacht op de snelvlie tende wateren aldaar te verrichten zal heb ben, vordert eene veel grootere snelheid, dan gewoonlijk aan dergelijke jachten wordt gegeven. De geringe afmetingen waarover te beschikken is vorderen dan ook eene zeer zorgzame projectie van machine en stoomketel, die tevens beide aan genoemde inrichting worden vervaardigd. STOLWIJK, 8 Jan. De Rijks-veld- wachter v. d. H., te Gouda gestationneerd, is ia het begin dezpr week, toen hy een persoon nazat, die op een land van een boer, zonder diens vergunning, paling strikte, door het ijs gezakt. Spoedig had men hem echter uit zijne onaangename positie verlost. ’STREEFKERK, 8 Jan. Het totaal be drag van het vergunningsrecht tot verkoop van sterkendrank in ’t klein, bedroeg alhier gedurende 1884, f275, en wel van 9 ver leende vergunningen. In het afgeloopen jaar zijn aan het hulpkantoor der posterijen alhier aange komen 7^66 gefrankeerde brieven2048 brief kaarten 15822 drukwerken1050 dienst brieven, 74 aangeteekende brieven, 81 post wissels, tot een totaal bedrag van f 1632,72», 7 aangeteekende brieven met aangegeven geldswaardetot een bedrag van f 2070. 48 kwitantiën ter invordering en 137 pak ketten. Verzonden werden6586 gefrankeerde brieven, 1544 briefkaarten, 1863 druk werken 976 dienstbrieven82 aangetee kende brieven295 postwissels tot een totaal bedrag van f 4815,2917 aangeteekende brieven met aangegeven geldswaarde tot een bedrag van f4072,50. 48 kwitantiën ter invordering en 72 pakketten. De inlage op de Rijkspostspaarbank be droeg f942,10, terwijl terugbetaald werd f348.25. geannexeerd, terwijl Duitschland er zijne vlag zou geheschen hebben, en nauwelijks is dit geschied of Engeland zou het pro tectoraat over de geheele kust van Pondo- land hebben afgekondigd Al schijnen de eerste berichten over die zaak zooals gewoonlijk zeer overdreven zoo werd bv. gemeld dat Engeland reeds toebereidselen maakte tot mogelijke vijan dige maatregelen, toch heeft zij aanlei ding gegeven tot gedaehtenwisseling tus- schen beide regeeringen en do ziekte van Gladstone, die eonigen tijd op zijne buiten goederen zal moeten doorbrengen, komt dus zeer te onpas. Van generaal Wolseley is bericht ont vangen, dat het expeditiecorps zonder on gelukken de woestijn is doorgetrokken en behouden en wel te Gakdul aankwam. De berichten van Gordon luiden bij voort during gunstig. Aan de dynamiet-aanslagen te Londen komt geen einde. Nu heeft er weer eene plaats gehad in den tunnel van den onder- aardschen spoorweg tusschen de stations Torverstreet en Kings-Cross, gelukkig zonder eenig ongeval van belang te veroorzaken. De berichten uit Spanje omtrent de ge volgen der jongste aardbevingen, die hoewel in geringere mate, zich nog altijd herhalen, luiden allertreurigst. Vooral de stad Alhama heeft vreeselijk geleden. Bijna i en openbare gebouwen zijn daar >t getal der dooden zoo daar als elders wordt op meer dan duizend ge schat. Door het invallen der huizen zijn verschillende plaatsen de inwoners ver plicht in de open lucht te huisvesten, alle middelen van bestaan beroofd, nood is dan ook zeer groot, doch de be hulpzame hand reikt van alle kanten. De Koning, de Bank van Madrid en de Paus gingen met ruime giften voor, terwijl de Koning zelf zich naar Andalusië begaf. I Eene andere overwinning op Madagascar 1 Amboania in handen der Franschen hebben dojn vallen. De zaak der werklieden zonder werk loopt tot nog too zeer rustig af. De zonder twijfel wel wat rood gekleurde werklieden- vereenigingen hadden, ter voorziening in den nood, aan het Gemeentebestuur voorgesteld 500.000.000 francs beschikbaar te stellen, do betaling der huishuren te doen schorsen en leegstaande huizen ter beschikking te stellen voor werklieden zonder huisvesting. De President van den Gemeenteraad die do gedelegeerden der vereenigingen ontving, beloofde hunne belangen met de regeering te zullen bespreken. Even kalm als deze audiëntie liep ook de demonstratie af, die Zondag jl. op Blanqui’s graf werd gehou den en de begrafenis van de moeder van Louise Michel, waarbij Henri Rochefort zich voor de handhaving der rust, tegenover de pohlie, dio <le roode vlag verwijderen wilde, aans| Do ophai.uuu hebben den Hei gegeven om te maken op de bestrijding dienst van de tegenwoordig» verduren heeft (NB. noguu» duidelijk mogelyk zij met vuur l schapsposl by I wanbestuur, - - Bij Kon. besluit is, op hun ver zoek, eervol ontslag verleend aan Mr. T. J. Noyon en Dr. J. A. Delhez, als plaatsv. leden van den geneesk. raad voor Zuid.- Holland;ea is Mr. A.J. Roest, off. v. jast, te Rotterdam, benoemd tot plaatsv. lid van dien raad. Bij Kon. bosluit is aan den heer D. J. Van Vreumingen Dz., te Gouda, eervol ontslag verleend als kapitein-kwar- tiermeester bij de d.d. schutterij met ver gunning om de uniform, met de aan zijnen rang verbonden onderscheidingsteekenen te blijven dragen. Bij Kon. besluit van 4 Januari is de bij besluit van 14 Augustus 1884 ingestelde hoofdcommissie voor de beharti ging van de Nederlandsche belangen op de internationale tentoonstelling te Antwerpen, ontbonden. Naar men verneemt, kan de aanbieding van de wetsvoordracht tot voor ziening ia de voogdij gedurende de min derjarigheid van den Troonopvolger, in de volgende bijeenkomst van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tegemoet gezien worden. Bij de aanbesteding van de werken ter verbetering van de Keulsche vaart van de gemeente Vianen tot Arkel, was de laagste inschrijver de heer G. De Vries, te Vianen, voor de som van f919,20, aan wien de werken gegund werden. - Door den schout-bij-nacht, di- sprakelijk stelde. inden zijnde Senaatsverkiezingen irtog de Broglie aanleiding de kiescolleges opmerkzaam de bestrijding die de gods- i tegenwoordige regeering te (NB. nog onlangs verdedigde het behoud van den gezant- het Vaticaan), het financieel i wanbestuur, de gewaagde oorlogenenz. Ook van eene andere zijde wordt Frankrijk redding aangeboden. Naundorff, die beweert een kleinzoon te zijn van Lodewijk XVII, bood zich bij proc' Staats weder in d ren. Misschien vinden de andere preten denten hierin aanleiding ook hunne pre- i tenties nog eens aan den man te brengen. Parijs zou, zoo wordt uit Duitacliland bericht, na afloop der Congo-conferontie, eene conferentie in zake Egypte bijeenroe pen. Dit bericht zal zijn ontstaan wel te danken hebben aan do omstandigheid, dat Von Bismarck, zouals trouwens te begrijpen is, niet genegen is de quaestio der schade vergoeding, ter zake van het bombardement van Alexandrié, op de Congo-conferentie ter sprake te brengen. De gedelegeerden dezer conferentie komen heden weder bijeen tot afdoening van het voorstel ter onder drukking van den slavenhandel en van de onzijdigverklaring van het Congo-gebied. Do afstemming van den Directeurs-post van Buitenlandsche Zaken, heeft de beurzen in Duitschland geopend. Eene commissie te Elberfeld bracht alleen 20.000 Mark bij een en bood ze den Rykskanselier aan, die ze aannam met de belofte aan die gelden bestemming te geven, waarmede o.vers zeker zullen kunnen instemmen. Te Berlijn heeft zich oen centraal comité 1 dat met de subcomitó’s in be- niet schaden, dat hij eeni een half etmaal in zeker speciaal danrvenr ingerfcht lokaal ”**k nouesnuon uvudsii, wordt opaesloUn, ’oorwaarde dat i« dit geschied of Engeland er door een kijkgat steeds een wakend i «««- a» u— oog op hem gehouden kan worden, en als het blijkt dat de straf goed gewerkt heelt, zal zij geen’ enkel smetje werpen op zijn volgend leven. Justitiëele omhaal be hoeft er, gelooven we, niet bij. Het spreekt vanzelf, dat den vader de volle verantwoor delijkheid opgelegd moet worden voor de gedragingen van zijn minderjarigen zoon, met vergoeding van de salade, door dezen aangericht. Niemand heeft het recht, de opvoeding van zijn kinderen zoodanig te verwaarloozen, dat zy roeds in hun jeugd een bedreiging worden voor de maatschap pelijke orde en veiligheid. Wil papa die leer niet omhelzen. hij moet dan maar on dervinden welke onaangenaamheden uit de toepassing van zijn ssysteem van vrije op voeding" voortvloeien kunnen. In Frankrijk is hot jaar 1885 begonnen met eene wijziging in het ministerie. Do Minister van Oorlog, generaal Campenou, is afgetreden en zal vervangen worden door generaal Luval, van wien men verwacht, dat hij in Tonkin wat flinker op zal doen treden. De afgetreden Minister nl. moet, naar den zin zijner ambtgenooten, wat traag I *,u,ƒv,, t,‘* geweest zyn in het zenden van versterkin- ™rW°7?_.en_«eta[ gen. Nu zullen deze maand 6000 man en de volgende maand weder een gelijke macht ter versterking der expeditie in China °P J worden afgezonden. Ook zonder die ver- P..lc sterkingen weet mep echter overwinningen te behalen, althans, zoowel officieel als offi cieus, wordt melding gemaakt van eene overwinning door generaal Négrier bij Chu op de Chineezen behaald, die niet minder dan 6000 man en al het geschut, waar- zou

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1