H i ide, 4 jaar eenige fles- )RUIVEN- ild vad eene ER, Zaterdag 24 Januari. N°. 815. rerk. larden [GE. E. 1885. en en Holland en Utrecht. Weekblad voor ,AND. BUIT! ie rdam, trast 18. DK :r burg, vriend”, en uommers kan daarvan m. De prijs rs bedraagt -J BINNENLAND. Waar blijft mijn geld? idheid, enz. late -a JN-te Schoonhoven, S. W. N. VAN van de kamer JNGERT. Leiden ter. zwe- Vliegentbart. orten van Seoretari». o Oldenborgh Zonen id, on«. B. J. Bouvy. iten. de longh. ibrikanton. J. Koopman. >nder het Uitgevers lezer maand N. VAN abonnee ren met tal van ich Indië, nededee- krjjgbaar iT VAN 1NIIAGE neesters. BOUW- ader over- ok is hij rerbe teren jridrecht. n. Oo. A Co. iingen en anbevelen eleverd door b1’ R 638. des morgens alsdan bij d wij kersluis. Co. n. k Co. ens. L. P. Schotel, aten, sn, Gebouwen, nden. SCBOOHOfflW COÜRANT. rerkrijgbaar 2 Gulden, Cent, voor staand fa- Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk f 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. lana I P-U14. B rerbondea; B Toor Spoor- Direct^ B Stoomboot. wen. m Oliën. rolff Zn.; rinchem bij J. D. den veldLek- Oude water ik bjj C.G. sporing tot omzichtigheid. Reeds dndelyk voelt men, dat het niet raadzaam is, uit gaven te doen, die men met geen gerust hart durft opschrjjven. Ieder wordt op die wyze zyn eigen contróleur, die toeneemt in scherpte van blik, in gestrengheid waar ’t noodig is, naarmate hij zich beter thuis gaat gevoelen in die nieuwe betrekking. Maar er is meer. Hoe menigmaal ver oorloven we ons geen uitgaven ten behoeve van een doel, van welks bereiking we ons veel genot hebben voorgesteld, terwyl het toch later blijkt dat we er veel te hooge verwachtingen van koesterden. Het is noo dig, zulke gevallen niet te vergeten, en dat kan het best geschieden door er nota van te nemen. Want later, als men weer staat voor de vraag: Zal ik het doen of niet? dan kan zoodanige herinnering ten gevolge hebben dat men de wysheid betracht en zich onthoudt. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Maar er is toch wel iets, dat ons minder in de noodzakelijkheid kan brengenden uitroependen vorm te bezigen. Als we namelijk de woorden van ons opschrift wat vaker als vraag uitspreken, en dan tevens zorgen, het antwoord steeds by de hand te hebben. Waarde lezer, maar vooral gij, lieve lezeres! doet gij ook aan boekhouden? We spreken hier niet van het »dubbel Italiaansch”, dat wel heel mooi is, en in onzen tyd met verschillend resultaat door I velen in practijk wordt gebracht ook I doch voor ons doel een beetje al te ingewikkeld. Ook niet van de boekhouding, die ieder hoofd van een bedrijf getrouw moet bij houden, en die vooral ook den landbou wers op degelyke gronden bij herhaling dringend wordt aanbevolen. Wat wij hier op het oog hebben is iets hoogst eenvoudigs. Niets ineer dan geregeld aanteekening houden van de inkomsten en van de uitgaven der huishouding. Vooral van de laatste, en het is daarom dat we een beroep doen, in de eerste plaats, op het vrouwelyk hoofd des gezins. U, wij gevoelen hoeveel waars er is in de tegen werpingHoe vinden wij daartoe den tyd? Van den morgen tot den avond vereischen de kinderen, de huishoudelijke bezigheden, de dienstboden, kortom, alle mogelijke beslommeringen, onze volle aan dacht. Eerst als alle werkzaamheden zijn afgeloopen, en we byna te vermoeid zijn om geregeld te denken, zouden wij de pen of het potlood ter hand kunnen nemen, doch ieder begrijpt hoe moeielijk dat dan gaat Moeielyk, dat spreekt vanzelf. Is het evenwel onmogelijk? Slechts na een lang durige proefneming zouden we dat mogen toegevenwy houden ons echter verzekerd, dat dan de moeielijkheid verdwenen is, en men er eigenlijk niet meer buiten zal kunnen. Over het algemeen hebben we den naam, een zuin'ig volk te zyn. Men zegt van ons, dat we een dubbeltje tweemaal omkeeren, alvorens het uit te geven. Ja, maar dan wordt het toch uitgegeven, en vervolgens denkt men er niet meer aan. Dat laatste nu achten we verkeerd. Wel degelyk zijn we aan ons zelf verantwoording verschuldigd van elkeook van de geringste uitgaaf. Dat is geen krenterigheid, doch welge plaatste spaarzaamheid^, Gaat eer.s, als het oagwerk is afgeloopen en de kleinere huisgenooten in de armen van den slaap hun woeligheid vergeten zijn, een oogenbhkje stil zitten, en sctirytt dan eens op wat ge dien dag hebt uitgegeven, en natuurlyk ook waaraan. Slaat niets over, niet het geringste, ^elfs de cent niet die gij aan den orgelman hebt doen uitreiken om maar zoo spoedig mogelijk van zijn fol terend muziekmaltn vellost te worden. Vergeet ook niet die uitgaven, van welke zoo juist in de Gewyde Schrift is gezegd, dat de linkerhand niet mag weten wat de rechter- doet; voor u zelf moogt ge daar wel nota van nemen, omdat er niet het geringste spoor van zelfverheffing in ligt. Straks zal u misschien duidelyk worden, dat ook deze aanteekening geschiedt in het be lang der beweldadigden zelf Houdt dat zóó eens een maand vol. Reeds dan zal hel u geopenbaard worden, dat er voordeel is behaald. De gewoonte, zich rekenschap te geven van al zyn daden, de zedelyke verplichting daartoe, die men zich vrijwillig oplegt, is een krachtige aan- Bg kon. besluiten zijn be noemd tot ontvanger der reg. voor de burgerlijke acten en successierechten te Middelburg, F. C. Kist, thans te IJselmonde; tot ryks-ontvanger te Woerden c a., G. W. F. G. Callenfels, thans to IJselstein. Bij kon. besluit is aan W. Hoe venaar, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Arnhem, behoudens aanspraak op pensioen. Door Z. M. zijn tot voorzitters en burgerlijke leden en hun plaatsvervangers in de onderscheidene militieraden voor de lichting der nationale militie van 1885 o. a. benoemd: Provincie Zuid-Hollandin het 3e mi- litiedistricttot voorzitter, Mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, lid der Provinciale Statentot zijn plaatsvervanger, H. C. Har- tevelt, lid der Provinciale Staten; tot lid, Mr. S. Le Poole, lid van den Gemeenteraad van Leiden; tot zijn plaatsvervanger, Mr. J. Bredius, lid van den gemeenteraad van Leiden; in het 4e militie districttot voor zitter, W. M. Van Haaften, lid der Prov. Staten; totzyn plaatsvervanger, D.W.Stoop, lid der Prov. Staten; tot lid, A. J. Verbeek van der Sande, lid van den Gemeenteraad van Dordrecht; tot zijn plaatsvervanger, S. M. Hugo van Gijn, lid van den Gemeenteraad van Dordrecht. Z. M. heeft aan Dr. J. C. G. Evers, oud-hoogleeraar te ’s-Gravenhage, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Zuid- Holland. De heer H. A. Van Beuningen, vroeger chef van exploitatie van het goe derenvervoer der Ned. Centraal Spoorweg- Maatschappijis benoemd tot agent voor Nederland van de LondenChatham Dover Railway Company. Woensdag werd aan het Minis terie van Waterstaat te 's Hage aan besteed De inrichting en bediening van een stoom boot veerdienst tusschen Enkhuizen en Sta voren, in verband met de diensten op de Staatsspoorwegen van Zaandam naar Enk huizen en van Stavoren naar Leeuwarden. Hiervoor waren vier inschrijvingen ingeko men. De minste was die van de heeren J. Smit Jz.zich noemende J. Smit V, te Kinderdijk, en P. Smit Jr., te Rotterdam, voor een subsidie van f 160.000 per jaar. Ten behoeve van de garni- zoensbakkerij te Maastricht is Maandag aan besteed de levering van 300 HL witte on 100 HL roode tarwe, wegende resp. 77 en 78 kilo per HL. Minste inschrijver was de heer M. De Gier te Gorinchemen wel de witte ii f 7,86 en de roode ii f 8,20 per HL. Burgemeester en Wethouders van ’s-Gravenhage hebben voorgesteld om na 1886 de Haagsche kermis af te schaffen, na geleidelijke inkrimping. De Raad der gemeente Har dingsveld heeft besloten de jaarwedde der te benoemen onderwijzers van f650 terug te brengen op f 600omdat er bij de laatste vacature veel sollicitanten waren opgekomen. Het departement Njjmegen der maatschappij tot Nut van ’t Algemeen heeft een rondgaanden brief aan de andere de partementen gericht, om ingevolge art. 48, alinea 2 der wet, aan het hoofdbestuur het beleggen eener buitengewone algemeene vergadering te verzoeken, ter behandeling van het volgende voorstelDe vergade ring trekt het besluit van 1882, waarbij tot de stichting eener kweekschool voor bo- waarschoolhouderessen besloten is, weder om in.” Het departement berekent dat de stich ting een jaarlyksch verlies van f 12.000 per jaar zal veroorzaken en daar er jaarlyks slechts pl. m. f6000 beschikbaar zyn, de tenuitvoerlegging van het genomen besluit, de geldmiddelen der Maatschappij zal ten gronde richten. Een verzoek van het departement aan het hoofdbestuur om met de uitvoering van be doeld besluit tot na de algemeene verga dering in dit jaar te wachten, was met be slistheid van de hand gewezen. Maandag-avond had te Delft plaats de ^edstryd in uiterlijko welsprekend heid, uitgesohrevon door het Letterlievend Genootschap „Geestbeschaving”, ter gele genheid van haar 25jarig bestaan. Veschil- lende rederijkerskamers namen daaraan deel. Bij den wedstrijd voordracht in ernst, werd de le prijs behaald door den heer J. A. Busé, van de kamer „Genoegen en Oefe ning” te Hardingsveld en de 2e prijs door herhaaldelijk grondvers<$iuivingen plaats, die de Grieksche kathedraal en het acade miegebouw aldaar in gevaar voor instorten ducn Tcrkccron. In rjo reeds instortingen plaats. De Groot-Hertog van Luxemburg heeft het ontslag van het Ministerie, gevraagd op grond der jongste geruchten van onder- handelingen betreffende den verkoop van een spoorweg, niet aangenomen. den heer L. Roetman „Excelsior” te Sliedrecht. Het bestaan der operate Rot- ivraanr - cieele commissiedie zich in ’t afgeloopen jaar vele offers heeft moeten getroostenwil daartoe niet weer besluiten althans niet meer in die mate. Ten einde gelegenheid te geven voor pogingen om alsnog de ont brekende f15.000 subsidie te verkrijgen, zal de commissie nog tot 31 dezer wachten, alvorens te beslissen. Is het geld er dan niet, dan wordt met eenvoudige kennisge ving berichtdat de commissie hare taak neerlegt. Zoo is het dan verleden jaar ge gaan en men leeft niet geheel zonder hoop, dat ook dit jaar de dreigende slag zal wor den afgewend, waartoe ook de kunstvrien den buiten Rotterdam wel iets mochten bjj- dragen. Slagen de pogingen echter niet, dan valt de opera, juist nu men dezen zo mer pogingen zou aanwenden om baar be staan op hechter grondslagen te vestigen. De internationale wedstryd op schaatsen te Leeuwarden, vanwege het Nederlandsche schaatsenrijdersbondzal bij vriezend weer op 28 Januari plaats vinden. Alle inschrijvingen moeten uiterlijk op 26 dezer in handen zijn van den heer Mr. S. Salverda te Leeuwarden. Aan een op Vrijdag on Zater dag te Leeuwarden gehouden nationalen biljartwedstrijd werd door 84 personen deel genomen. De uitslag was als volgt: prijs f 200, R. Bieding, van Groningenle pre mie f 75, R. Kuipers, van Akkrum; 2e premie f 40, R. Bijlsma, van Bolsward. Op do Maandag te Utrecht ge houden paardenmarkt stonden 339 paarden en veulens aan de lijn. De prijzen waren als volgt: Werkpaarden golden van flOO tot f 500, paarden van weelde van f 300 tot f700, veulens van f 150 tot f300, ponny’s van f 90 tot f 190. De handel was levendig. Er waren veel binnen- en buitenlandsche kooplieden ter markt. Dinsdag stonden voor dearron- dissements-rechtbank te Rotterdam terecht een paar personen uit SchoonhovenJ. H., 20 jaar, arbeider, en J. A. v. d. H., 18 jaar, spekslager, beiden reeds vroeger met justitie en politie in aanraking geweest zijnde, en thans beschuldigd van rebellie. Bij gele genheid dat de le hunner in don nacht van 3 op 4 Januari jl. door 3 politie-ambtenaren in het belang der openbare orde in bewaring zou worden gesteldhadden beide beklaag den door rukken en trekken zich daartegen verzetde 2e tevens door zijn medebeklaagde aan te vattenten einde hem uit de handen van de politie te krijgen daarbij tevens een der politie-ambtenaren in den hals aan vattende. De drie politie-ambtenaren bevestigden ter terechtzitting het door hen in deze zaak opgemaakte proces-verbaal, bevattende het door hen ondervondene. Beklaagden ont kenden het hun ten laste gelegde, de tweede zelfs bewerende de ambtenaren niet aange raakt te hebben, daar hij zich op een af stand had gehouden. Dit beweren werd daarop ter terechtzitting door de getuigen a décharge bevestigd, die opgaven bij het voorgevallene van het begin tot het einde tegenwoordig te zijn geweest, en verder dat de tweede bekl. de veldwachters in het geheel niet had aangeraakt. Nadat al de getuigen doör den voorzitter op het gewicht hunner verklaringen waren gewezen bleven allen bij hunne afgelegde verklaringen vol harden. Het O. M. eischte daarop, overeenkom stig art. 195 van het Wetboek van Straf vordering, de inhechtenisstelling van de beide getuigen d décharge, omdat hunne verklaringen in lijnrechten strijd met die der getuigen charge waren, en alle blij ken gaven in het voordeel van den 2e bekl. te zijn afgelegd. Nadat de rechtbank hierop in de raadkamer vergaderd was geweest, besliste zij, dat het haar niet was voorge komen. dat de beide getuigen met opzet, tegen beter weten in hunne verklaringen hadden afgelegd, en dat er dus geen termen waren om hunne inhechtenisneming te be velen. Het O. M. nam hierop zijn requisitoir, hield de aanklacht staande on eischte beider veroordeeling tot eene maand celstraf. In deze zaken over 8 dagen uitspraak. ♦BERG-AMBACHT, 22 Jan. Door het vele drijfijs is de gemeenschap met de Alblasserwaard gestremd, daar de overtocht zoowel voor de veerpont als voor roeibooten ondoenlijk is. De heer J. Douwes alhier, is te Leiden geslaagd voor het practisch apothekers examen. BOSKOOP, 21 Jan. By de heden ge houden aanbesteding van het afbreken dor bestaande pastorie en het bouwen eener nieuwe voor de Hervormde gemeente alhier, waren ingekomen 23 biljetten, waarvan er 2 van onwaarde zijn verklaard. De hoogste inschrijver bleek te zyn Ph. Verbruggen te Waddingaveon, voor f 11.479 en de laagste C. Van den Berg te Boskoop, voer f 8350. »Het is de toon die de muziek maakt”, zegt een Fransch spreekwoord. Elk onzer' lezers zal wel kans zien, het vraagteeken achter ons opschrift door een uitroepteeken te vervangen, en het dan zoo te lezen, dat er verbazingwanhoop zelfsuit spreekt. Veel grooter dan men denken zou is het getal van hen, die dezen kreet van vry onaangename verrassing meermalen doen hooren. Hij beteekent eenvoudig, dat de bodem van de schatkist vroeger zichtbaar wordt dan men verwachtte, dat de finan- ciëele krachten minder verreiken dan men gedacht had. Dat is zeer zeker een minder prettige toe stand en het besef dat niet weinigen er nu en dan in verkeeren, maakt de zaak niet veel beter. En nu weten we, deels van hooren zeg gen, deels ook uit eigen ervaring, dat het niet veel moeite kost een gevulden zak leeg te krijgen, maar dat er heel wat om te doen is als men het omgekeerde tracht te bewerkstelligen. Werd er dus iemand gevondendie een middel aanbood om deze onaangenaamheid in net vervolg te voorkomen, hij zou eenige aanspraak kunnen maken op de er- kentelykheid van tydgenoot en nakomeling. Reeds in heel oude tyden heeft men zich met deze quaestie bezig gehoudenhet be- wys vinden we in de wydvennaarde legende van de Fortunatusbeurs, die nooit was uit geput. De oudjes kenden dus het middel; ongelukkig hebben zij er niet achter kunnen komen, waar het te krijgen was. In dit opzicht zijn we, helaasnog weinig vooruitgegaan. Bijeenkomsten van arbeiders “3T6 geen werk hebben zijn in Engeland tegenwoordig aan de orde van den dag. Deze week werden te Birmingham en Londen woder dergelijke bijeenkomsten georganiseerd, die door duizenden werklieifen werden bijge woond. Voor een dier vergaderingen te Londen had men het plein voor de beurs gekozendie vergadering droeg een sterk gekleurde demonstratie-tiijt, doch men sloeg niet tot daden over. De nood is werkelijk groot, doch er wordt oolj veel gedaan om hulp te verschaffen. Do regeering ontbreekt let niet aan werk. De Egyptische expeditie en de regeling van zaken aldaar kost hair veel hoofdbre kens. Met de expeditie gaat het voorloopig naar wensch. Alle troepenzijn nu te Gakdul vereenigd, na een moeieljiken tocht door de woestijn, waar zij op nieuw ondervonden, hoe weinig er op de Egyptenaren te rekenen valt. Dezo^iuiadroegen zich weder op er gerlijke wijze. Van Gakdul gaat een gedeelte der macht naar Matammeh, waar zooals men meent een paar gewapende booten van Gordon liggen. Mocht dit juist zijn, dan zou de gemeenschap met dezen spoediger zijn daargesteld dan mei vermoedde. Toch kan het niet te vroeg heeten, daar het dezer dagen juist een jaar geleden was, dat hij naar Khartoum trok. Met de regeling der financiëele en andere zaken in Egypte gaat het niet zoo goed. Na lang beraden is de Fransche regeering eindelijk met hare tegenvoorstellen te dier zake voor den dag gekomen. Die voor stellen, waarbij ook Duitschland, Oostenrijk en Rusland zich hebben aangesloten, strek ken in de eerste plaats, om onder toezicht van gevolmachtigden der groote Mogend heden een onderzoek te doen instellen naar de financiëele hulpbronnen van Egypte, voorts tot regeling der achterstallige schuld, waartoe eene nieuwe leening van 9 millioen, onder garantie der groote Mogendheden, zou worden gesloten en eindelijk tot het in overweging nemen van een voorstel tot onzijdigverklaring van het 8uez-kanaal. Dit >unt zou het onderwerp van oen Wl..v.vu.ie uitmaken. Hoewel tot concessies bereid, laat Engeland echter niet zoo spoe dig en zoo op eens zijne voorstellen varen. Het heeft zich daartoe van de medewerking van Italië verzekerd en schijnt zelfs by het -- - -o, -- steeds zoo zeer miskende Turkije aanslui- huisvesting, voor meubilee- ting te zoeken. Reeds werd te Berlijn be richt ontvangen, dat de Sultan eene gewa pende expeditie in gereedheid liet brengen om Suakin te beletten. De Egyptische quaestie is dus nog verre van beëindigd, en wat vroeger hoofdzaak was, het herstel van den vrede en de orde, is thans bijzaak geworden. Daarbij komt dat de internationale ver houdingen tegenwoordig niet zoo heel gun stig zijn om spoedig eene bevredigende oplossing van hangende quaestiën te mogen verwachten. Meermalen bleek in den laatsten tijd hoe tegenstrijdig de belangen en inzichten zyn van Duitschland en Engeland op koloniaal gebied en een nieuwe bijdrage is daarvan geleverd, door de uitgave van het „Witte” boek, door de Duitsche regeering. Daaruit blijkt, dat de kibbelarijen met Engeland reeds van 1874 dagteekenen, toen laatst genoemde Mogendheid de Fidschi-eilanden in bezit nam en doof, althans hardhoorend, bleef voor do belangen der Duitsche kolo nisten op die eilanden. De subsidiëering van nieuwe stoomvaart lijnen, ook al een deel van de nieuwe ko loniale politiek, is thana in beraadslaging bij de Rijksdagcommissie. Er gingen en kele stemmen op tegen het plan om Rot terdam of Antwerpen als haven van afvaart te kiezen. Een voorstel tot reglementeering van den arbeid vond in den Rijkskanselier een ern stigen bestrijder. Hij vreesde, en naar het schijnt niet ton onrechte, dat door te veel te reglementeeren men den arbeider eer een ondienst dan een weldaad zou bewijzen. De Congo-conferentie schijnt ten einde te spoeden; dekheeren werden bij den Rijks- kanselier ten eten verzocht. Dat is zoo het gebruikelijke sein tot uiteengaan in vrede. Ook Italië begint aan uitbreiding van koloniaal gebied te denken. De oppositie, die zich hierover ongerust en reeds eene motie in gereedheid maakte, is vertrouwe- lyk gerustgesteld, door de mededeeling dat alleen militaire en civiele organisatie van de kolonie Assab en het eventueel bezetten van „enkele andere punten aan de Afri- kaansche kust” in de bedoeling lag. Dat Afrika is tegenwoordig een begeerd land I De Koning van Spanje zet nog altijd zijn tocht in de streken, die door de jongste aardbevingen geteisterd werden, voort, met milde hand hulp verstrekkende ea de au toriteiten tot het nemen van doeltreffende maatregelen aanmanende. De attenties, die men hem wil bewyzen, wijst hij geregeld af. Te Czernowitz, in de Oostenrij ksche pro vincie Gallioië hadden in den laatsten tijd Het is niet uitsluitend om gedurende een kort tydsverloop het geheugen te hulp te komen dat wij den voorgestelden maatregel van orde aanprijzen. De zaak heeft nog een hoogere zedelijke strekking dan een voudig de begeerte om de uitgaven binnen de perken der inkomsten te houden en zoo mogelyk nog een batig saldo te kunnen vast stellen, dat niet mag afhangen van onver wacht gunstige omstandigheden, doch de vrucht moet zyn van zorgvuldig overleg. Het menschehjk leven bestaat grooten- deels, het is meer gezegd I uit de soin van een oneindig aantal kleinigheden. Deze vormen dus ieders byzondere geschiedenis. De historicus nu moet niet slechts de feiten kennen, maar hij behoort ze ook te rangschikken en hun onderling verband op te merken. De bladzijden en regels van het huishoudboekje bevatten mede de ge schiedkundige feiten van elks inwendig leven. Wie ze met een helder oog beziet, put daaruit een onwaardeei baren schat van wysheid. Immers, we kunnen de dagelijksche uit gaven onderscheiden in volstrekt noodzake lijke en minder noodige. Ongerijmd zou het zyn te eischen, dat ieder zich de laatste leerde ontzeggende wereld zou spoedig een heel naargeestig voorkomen krygen als dat stelsel overal werd toegepast. ]aatate~pu Alleen zouden we in bedenking willen conferentie geven, na verloop van een maand de uit- I gaven eens te groepeeren. Ieder moet maar voor zichzelf weten, in hoeveel en welke rubrieken ze te rangschikken. Maar wan neer men heeft: kosten voor voeding, voor kleeding, voor w, ring, en dan by No. 2 en No 4 vooral de overtuiging tracht te bekomen, dat men niet meer dan bepaald noodig of wenschelijk is geofferd heeft aan de grillen van sfatsoen” en »mode” slechte raadgevers op financieel gebieddan komen nog de posten voor uitspanningen, voor onderwys der kinderen, en voor beschaving van den geest. De laatste hebben wij een te lage plaats in de volgorde toegewezen, maar onwillekeurig schikten we ons daar naar de gewoonte, juist omdat dat posten zijn op welke velen maar al te spoedig tot bezuiniging geneigd zyn. En dan nog de werken der barm hartigheid! In beginsel erkennen we gaarne dat tde mensch" niet voor zichzelven alleen op de wereld is, dat hij zich offers moet opleggen, of liever, dathy die blijmoedig moet aanbrengen, om den lijdenden broeder te hulp te komen. Laat nu het huishoudboekje eens spreken, en vraag u af, welke de ver houding is tusschen inkomsten en uitgaven, op dat bijzonder terrein! Zouden er dan niet in ons midden gevonden worden, die tot de erkenning komen, een erkenning, in de stilte der binnenkamer alleen voor zijn geweten afgelegd, dat het budget voor een volgend tydperk eenigszins anders ingericht moet zijn? Met een algemeene opmerking willen we deze och jalaag by den grond vende beschouwing eindigen. We beleven, opstoffelyk gebied, moeie- lijke tijden: menigeen kost het moeite, zich staande te houden. In de financiëele en industriëele wereld hebben ernstige voor vallen tot voorzichtigheid aangespoord, die, hopen we, niet aan een kant zal worden gezet als de scrisis” voorbij zal zyn. In de kleine wereld, binnen welke het huis gezin zich beweegt, hebben dezelfde oor zaken zich voorgedaan, die tot dezelfde ge volgtrekking leiden. Er moet op verstan dige wyze bezuinigd worden, en elke post van uitgaven dient aan een nauwgezette overweging te worden onderworpen. Uit het schynbaar kwade treedt dikwyls het goede te ifoorschyn: laat dat hier ook zoo wezen. Wie door de ongunst der tyden bij de ooren werd getrokken, zoowel de werk man wiens verdiensten verminderden als de meervermogende die gedwongen werd zich te bekrimpen, zal wèl doen, als hij niet te spoedig nadat het kwaad zal ge leden zijnweer in het oude vaarwater ver zeild raakt; als hy de harde lessen der ervaring benuttigt, opdat later geen her- hahngs-onderwys voor hem noodig zy.

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1