4 UT N°. 817. Zaterdag 7 Februari. ERfflG iNK, 1885. K rs. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. at. NDIJK. r i van Lopi- ruim iken- Spie- van <rten. AM. HT7 ARTENj lt tarten7 den geleverd oekhaodelaara Schoonhoven. I «SS» --- Tabaksbelasting. BUITENLAND. BINNENLAND. F rent® Tan 3pCL Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarder». van bonneere men e maand ver* Gier te Gorin- er. o. plaats hebben, liegenthart. ten van l recht. Maart 23e Otto- 24o n rotaria. n f n ■n Co. ;en en enborgh A Zonen 18e 19e 20e 21e 22e 23e 24e 25e 26e 27e 28e 16e 17e «na. J. Bouvy. en. A de longh. >rikanten. L Koopman. Hu. 11 u. 9 u. 10 u. 9 u. 10 u. [iffffn aanbevelen ing gehalte aaa een uitnemend ven. o Oliën? SGHOOMHOVEN8CHE CODRAKT. Co. na. P. Schotel, en, Gebouwen, en. 10) u. 10 u. 10 u. 10 u. 10 u. lOJ u. 10| u. 9| u. n en conditie dor laM I KWUIl. oUnUU varkMMte; I voor Spoor- of bij gedoe!- Toeaigt, IA AL, Notaris. Ier Eerste Ned. n, tegen inva- gevestigd te ILOOS, Grond* UANDEN, osch ADK, HOK- ïOKDIBSN, vaste en roer EE kan ook d van mo en ■nvngen van chtingen ge- t den Agent I, den Heer B 047, het Ineaoeeoron BEMAAL per bolangrjjkste de voorvallen Dero Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Grooto letters naar plaatsruimte. Insending franco, uitorljjk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentifin, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. luseum en het postkantoor tuauB uuu ue ueurt wuren, zijn gelukkig nog niet bevestigd en, zooals van zelf spreekt, worden de strengste maatregelen genomen en de openbare gebouwen dag en nacht bewaakt. In Amerika, de voorraadschuur van het dynamiet (ook bij den jongsten aanslag te Londen schijnt het uit Amerika aangevoerd), heeft eene Engelsche dame openlyk hare verontwaardiging over die herhaalde aan slagen te kennen gegeven, door op een publicist, bekend als een ijverig verdediger dier aanslagen, O'Donovan Rossa, vyf re volverschoten te lossen, die echter geen van allen den dood ten gevolge hadden. Dat haar naam op aller lippen is, laat zich begrijpen. Bij beschikking van Z.E. den heer Minister van Justitie, d.d. 26 Januari 1885, ib n. Heteloöt, «o Lopikraaogaaiold ah» onbezoldigd rijksveldwachter. Voor het gerechtshof te Arn hem stond deze week terecht W. De W., wonende te Hei- en Boeikop, provincie Zuid- Holland oud 25 jaarbeschuldigd van kindermoord door de ongehuwde moeder voor do eerste maal gepleegd. Beschuldigde was in den nacht van 9 op 10 November, zonder iemands hulp, bevallen van een le vend kind van het mannelijk geslacht. Kort na de bevalling was zij opgestaan en met het kind geloopen naar het erf van een buurman, waar zij het kind in eene sloot geworpen heeft. Den doodstrijd van het kind niet kunnende aanzien, had zij zich omgewend en was weder huiswaarts gegaan. Acht dagen daarna werd dooreen arbeider het kinderlijkje in de sloot gevonden. Een rechterlijk onderzoek werd toen ingesteld, waarbij weldra beschuldigde als de daderes werd aangehouden, en kort daarna bekende zij het feit te hebben gepleegd. Ter zake van een en ander werd door den advocaat- generaal Jhr. Mr. Sandberg tegen beschul digde eene tuchthuisstraf voor den tijd van 7 jaren geëischt. Mr. F. N. L. Aberson, die in deze zaak als verdediger optrad, meende aan de waar heid der bekentenis, door beschuldigde af gelegd, te mogen twijfelen, op grond van de omstandigheden waaronder het misdrijf was gepleegd, o. a. dat de ongehuwde zuster van beschuldigde eveneens kort te voren bevallen was. Dit wettigt, volgens pleiter, het vermoeden, dat wij hier met eene on ware zelfbeschuldiging te doen hebben. Evenmin is hier het wettig bewgs geleverd, dat het kind had geleefd, daar het lijkje, toen het gevonden werd, zich reeds in zulk een staat van ontbinding bevond, dat de deskundige met de lijkschouwing belast deerde pleiter tot vrijspraak van beschuldigde. Dinsdag deed de Rechtbank te Rotterdam uitspraak in de zaken, de vorige week medegedeeld. Zij veroordeelde o. a. W. EL, visscherte Ouderkerk a/d IJsel, ter zake van beleedi- ging en gewelddadigheid tegen den veld wachter aldaar, en verwonding van een ka meraad met wien hij uit geweest was, tot 3 weken celstraf en 2 geldboeten ieder van f 8, en W. De G., boerenknecht uit Haast recht, die eene verwonding toebracht aan den persoon, dien hij tegenkwam met het meisje, waarmede hy vroeger verkeering had gehad, tot drie maanden celstraf en eene geldboete van f8. Onder beschuldiging van mishandeling stonden daarna terecht G. V. H., spoorweg- werker, en diens huisvrouw W. v. d. K. wonende aan den Zuidplaspolder onder Wad- dingsveen, aan de lijn Gouda—Den Haag. Toen in den avond van den 25en Deo. jl., op Jast van den eveneens in genoemden polder wonenden landbouwer H. G., een onderzoek werd ingesteld naar het verblijf van eene nicht van H. G., waarover deze voogd was, bleek het dat zij zich bevond ten huize van de beklaagden. Daar de nicht (die in beschonken toestand verkeerde) niet mede wilde gaan, ging H. G. zelf naar die woning, doch werd bij zijne komst door den len beklaagde onthaald op eenige vuistslagen, terwijl de vrouw hem de haren uit het hoofd trok. Ofschoon een en ander door getuigen werd bevestigd, hielden bekl. vol, zich daaraan niet schuldig gemaakt te hebben. Integendeel beweerden zij door H. G. mishandeld te zijn. Het O. M. echter hield de aanklacht staande en eischte beider veroordeeling tot 15 dagen celstraf en eene geldboete van f8. Nog stond daarna terecht A. P. S., mo lenaar te Lekkerkerk, beklaagd van laster. Eisch 15 dagen celstraf en f25 boete. In plaats van de onderwijzeres, die haar ontslag gevraagd heeft, is door den gemeenteraad van AJblasserdam voor het onderwjjs in de handwerken op de 2e O. L. 8. eene brei- en naaivrouw benoemd, geheel onbekend met het klassikaal onder wijs in dat leervak. Ook bleek niet uit de voordracht, of de schoolopziener of het hoofd der school omtrent die voordracht gehoerd waren. Aangenomen het beroep naMr Papendrecht door Ds. D. v. Popta te Domburg. Ds. P. H. Wiersma, te Harme- len, heeft voor het beroep naar Veenendaal bedankt. - Ds. J. P. D. Van Veen, te Ste- vensweerdheeft voor het beroep naar Lobith bedankt. Ds. E. Van Loo, predikant te Sliedrecht, is beroepen tot predikant by de Christelijk Gereformeerde gemeente te Bo- degrave. Zondag 8 Februari e. k. zal het 25 jaren zijn dat de ZeerEerw. heer T. Van Vlooten als fiastoor der R. K. ge meente van de Oud-Bisselioppeiyke Kleresie to Amersfoort werkzaam is. Een bezwaar vari niet minder dringenden mietaanslagen wezen. De bedreigingen dat aard dreigt de AMrtbfêchQ tabaksboerenhet Britsch mus als zij voor den accijns worden aangeslagen [thans aan de bei voor het gewicht van hun product. Voor eerst hebben zy den last van de aangifte der met tabak bebouwde oppervlakte en van het aantal plantenom een en ander te contróleeren zullen vaste ambtenaren steeds toegang tot hun velden hebben. Bo vendien moeten zij als het ware den accijns voorschieten en later maar zien hoe zij hun geld terug krijgen. Het is zeer waarschijn lijk dat velen onder die omstandigheden hun bedrijf niet kunnen voortzetten, en hun toevlucht zullen moeten nemen tot den weinig toonenden graanbouw. Het is dan ook alleszins verklaarbaar, dat de weinige .ingenomenheid met het belastingplan zich reeds in de tabakbouwende streken lucht gegeven heeft door middel van een adres aan de Tweede Kamer. Wy hopen dat de stem der natie de ge legenheid die terstond na de bekendmaking van het ontwerp het gunstigst is, niet on gebruikt zal latenom den Minister aan te sporen tot terugkeer v(in de dwalingen zijns weegs. Vianen Gorinchem 18 n Sliedrecht 20 Alblasserdam 24 n Ridderkerk 25 's Gravendeel 26 O.-Beierland 28 Dirksland 3 De volgende door Gedeputeerde Staten dezer provincie Met zeldzame eenstemmigheid wordt reeds, vóór we officiëel kennis dragen van den juisten inhoud van het ontwerp tot heffing van accijns op de tabak, zoowel in de pers als door de collegiën die zich de behartiging onzer groote volksbelangen tot taak stellen, verzet aangeteekend tegen het plan van den Minister van Financiën. Hier kan met volle recht verklaard worden, dat de openbare meening zich doet hooren. Het is altyd een der eerste beginselen van de vrijzinnige staatsleer geweest, dat de indirecte belastingen gaandeweg moeten worden ingekrompen. Naarmate men meer vorderingen maakt in het vinden van een juisten maatstaf die het mogelijk maakt ieder ingezetene te doen bijdragen tot de kosten der staathuishouding in verhouding van zijn krachten, bestaat de mogelijkheid aan dit eenig gezonde stelsel een ruimere toepassing te geven. Natuurlijk is die hervorming op financiëel gebied niet in eens tot stand te brengenzelfs is het ónmogelijk te bepalen, over welke reeks van jaren de voorbereidende maatregelen moeten verdeeld worden. Er kunnen om-, standigheden zyn, die tot groote omzich tigheid aansporen. Nieuwe belastingen, al kwamen zij ook ter vervanging van andere algemeen veroordeelde, zyn nooit populair geweest, want er zyn steeds een groot aantal menschen wier persoonlijke belangen er door geschaad worden en die niet ruim genoeg zijn van blik om in te zien, dat de meerdere druk dien zij zich misschien moeten laten welgevallen, niet in aanmer king kan komen in vergelijking met de nood- zakelyke ontheffingdie op minder goed bedeelden wordt toegepast. Bovendien is belasting-hervorming nooit moeielyker dan in tyden van schaarschte in de openbare middelen. Het is voor een Regeering uiterst verdrietigaltyd weer ^begroetingen te moeten aanbieden, die een tekort vertoonen. Dat tekort wordt gedekt door het scheppen van vlot tende schuld, uitgifte van schatkistbil jetten, maar als dat eenigen tyd geduurd heeft moet men wel zyn toevlucht nemen tot een leening, waarmee de toestand wel erger maar niet beter wordt. Het is dan niet te verwonderen, dat de Minister van Financiën in alle richtingen gaat zoeken naar versterking der gewone mid delen van inkomsten. Er is beweerd, en i een verkiezingsleus van u huishouding op te weelderigen voet is in gericht Zoo in het algemeen zuilen we dat niet tegenspreken, doch moeten tevens waarschuwen tegen overdry ving. Een ge strenge, niet door partijbelang geleide, maar op onbevangen waarneming rustende contróle der Volksvertegenwoordiging is stellig noodig, opdat van de burgery niet meer gevorderd worde dan waaraan be paald behoefte is, en bij sommige Depar tementen van Bestuur wordt niet voort durend in het oog gehoudendat elke uitgaaf den toets der verantwoordelijkheid ten volle moet kunnen doorstaan. Maar aan den anderen kant, als verhooging van uitgaven ten gevolge zal hebben vermeer dering van het maatschappelijk draagver mogen; als daardoor de inkomsten milder zullen vloeien, dan mag er niet geaarzeld worden voor dat doel de vereischte offers op te leggen. Volstrekt niet aan te be velen is het denkbeeld, allerlei uitgaven met het oog op den financiëelen toestand uit te stellen, wanneer men vooruit kan berekenen dat hetgeen thans wordt nage laten over eenigen tyd later toch zal moeten geschieden en dan met veel grooter onkosten gepaard moet gaan. Doch hoe men over dit alles ook moge denken, de invoering van nieuwe indirecte belastingen is een stap terug, dien men zich slechts in de alleruiterste noodzakelijkheid zal kunnen veroorloven. We zouden kunnen toegeven, dat als tjjdelyke maatregel, ter voorziening in tekorten van het oogen- blik, een niet drukkende belasting op eenig artikel van weelde in aanmerking zou kunnen kpmen, maar dan moet ook volkomen vastslaandat geen enkel volks belang er door^wordt benadeeld. Tabak is ongetwijfeld zulk een artikel, en als onze financiën eenvoudig gered konden worden door de rookers eenige procenten meer voor hun verbruik te laten betalen, we zouden er vrede mee hebben. Maar blijkbaar is dit de bedoeling des Ministers niet. Wat ware anders gemak- kelyker, dan een tydelyk vergunningsrecht voor den kleinhandel in tabak in te voeren, gegrond op de huurwaarde van de loca- liteit waar die verkoop plaats heeft. Den winkelier zou die heffing niet schaden; alleen zou een kleine prysverhooging er het gevolg van zyn, waarvan het bediag wel door de concurrentie zou geregeld worden. Die verhooging hield dan ook gelijken tred met de waarde van eiken inkoop. By •ccynshefling kan die maatstaf niet worden aangelegdzy geschiedt niet naar de waarde van het verwerkte product, maar S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. Overzicht Bijzonderheden omtrent het gevecht bij Metamneh in Serodan (Egypte) doen zien welk eene hachelijke zaak het zou zijn om Soudan voor Egypte te herwinnen en de orde te herstellen. Aan den bewonderenswaardigen moed der Engelsche soldaten, die slechts 1200 in getal tegen een ruim zesmaal sterkeren vijand optrokken, is het te danken, dat niet de geheele afdeeling onder generaal Stewart is verslagen, waardoor de geheele expeditie tot ontzet van Gordon meer dan waarschijn lijk zou mislukt zijn. Dank zij het stand houden der Engelaohe troepen, was de vij- n... TBtamnen, prijs te gSTen en werd bereids de gemeenschap met Khartoum hersteld. Metamneh is nog altijd in handen van den vijand. De booten van Gordon ontmoetten die van Stewart, zoodat nu het gezamenlijk opereeren mogelyk is. Nu Gordon’s pogingen, om in Soudan of in een gedeelte van die landstreek althans, langs vredelievenden weg de orde en rust te herstellen, mislukt is, zal men wei niet trachten dat doel langs anderen weg te bereiken. Het ontzet van Gordon is, vol gens den Minister Chamberlain, die zich in een toespraak tot zijne kiezers in dion zin uitliet, nu alleen nog maar het doel van Wolseley’s expeditie, en is dit doel bereikt, dan zal de regeering zich uit Egypte terugtrekken, Soudan geheel aan zich zelve o verlatende. Volkomen in overeenstemming hiermede is wat uit Italië bericht wordt. Eene expeditie van daar uitgaande, heeft bereids voet aan wal gezet aan het kust land der Roode zee en stelt zich voor die kust van Assab tot Suakin te bezetten. Dit geschiedt in overeenstemming met En geland, die van interventie aldaar blijkbaar genoeg heeft, èn als représaille en waar schuwing aan Frankrijk. Noode heeft Italië er zich bij nedergelegd, dat de Fransche regeering, nog niet zoo heel lang geleden, Tunis geheel inpalmde en ongetwijfeld heeft do nederzetting van Italië aan de kust van Afrika ten doei aan Frankrijk het tot hiertoe en niet verder toe te roepen. Nu, voorloopig zal de Fransche regeering er dan ook wel niet aan denken om de begeerige blikken verder te slaan, dan tot hot tot nog too bezette gebied. De zaken in Tonkin vorderen nog niet naar wensch. Do overwinnings-beriohten, die van daar worden geseind, gelijken veel meer op be richten van nederlagen. Het laatste bericht maakte gewag van een voorwaartsrukken der Fransche troepen bij Kelung op Formosa, doch van een halthouden voor een plateau, op de inbezitneming waarvan het juist aan kwam. En ofschoon het doel dus niet be reikt werd, vielen er enkele dooden on veto gekwetsten. Hoewel de Congo-conferentie straks geëin digd zal zyn, is men het, wat de verdeeling of het bezit van de landstreek betreft, om trent het mijn en dyn volstrekt niet eens. Vooral Portugal schijnt Frankrijk, diit mede aanspraak maakt op het bezit van de mon ding der Congo-rivier, in den weg te zitten en zich ook weinig te storen aan hetgeen men te Berlijn omtrent de bezetting en verdeeling van hot grondgebied goedvindt vast te stellen. Misschien zal de wjjziging, die het Por- tugeesche Kabinetten gevolge van de aftreding van den Minister van Openbare Werken, zal ondergaan, ook eenige veran dering brengen in de buitenlandsche politiek en de regeering wat toegovender stemmen tegenover hetgeen de Mogendheden wen- schelijk achten. Nog steeds zoekt men in Engeland naar do medeplichtigen van Cunningham, alias Gilbert. Twee personen zijn reeds als zoo danig gevat. Eerstgenoemde moet een be kende specialiteit op het gebied van dyna- Bij Koninklijk Besluit van 31 Januari is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rotterdam ter standplaats do gemeente Lekkerkerkde heer A. J. De Mooy, candidaat-notaris te Gouda. Bij Koninklyk Besluit 4 dezer zijn benoemd tot president der arrondissements-rechtbank te Utrecht, Mr. F. A. R. A. baron van Ittersum, thans vice- president van gemelde rechtbank, tot vice- president Mr. J. Van Walré, thans rechter in die rechtbank. H. K. H. Prinses Hendrik is verloofd met Z. D. H. Prins Albert Henri Joseph Karel Victor George Frederik van Saksen-Altenburg, geboren den 14en April 1843, luitenant-generaal a la suite van den keizer alter Russen, kommandant van de 3e brigade der 2e divisie garde-kavallerie te Warschau. De prins is een zoon uit het (tweede) huwelijk van den hertog Eduard van Saksen met Prinses Louise van Reuss- Graji. Prinses Hendrik werd 14 Sop*-- I Ol/U gnuvTOn. De verloving had te Dessau plaats, waar de Prinses zich thans bevindt Binnen kort zal zij echter naar hier terugkeeren. Gehuwd zijnde vestigd H. K. H. zich te Warschau, wijl haar aanstaande gemaal niet voornemens is vooreerst den Russischen dienst te verlaten. De heer A. Volker Lzn. te Sliedrecht is de minste inschrijver bij de door Burgemeester en Wethouders van Rot terdam, op 4 Februari 1885 In het open baar gehouden aanbesteding, van het maken van een strekdam langs den Linker Maas oever bewesten de Spoorweghaven, voor de som van f 94.000. De heer M. De chem is de minste inschrijver voor de levering van 600 H.L. witte tarwe, ten behoeve van het Utrechtsch garnizoen, te gen f 7,36 per Hectoliter. Met belangstelling wordt te Vreeswijk vernomendat de tramlijn Utrecht—Vreeswijk eene wijziging zal on dergaan. Men is voornemens op die plaat sen waar de onberijdbaarheid der baan zoo dikwerf is geblekendoor het aanbrengen van biels of dwarsleggers den toestand der lijn te verbeteren. Men verwacht dat zulk eene verbetering de voorbode zal zijn van eene geheele herziening der trambaan. De heer K. Hoogeveen te Gie-' sendam hoeft aan het Rijk, ter plaatsing in het Ethnographisch Museum te Leiden, 26 verschillende voorwerpen ten geschenke aangeboden, waarvoor hij van den Minister van Binnenlandsche Zaken den dank der Regeering mocht ontvangen. Het departement Alblasser- dam der Maatschappij tot Nut van ’t Alge meen vertrouwen stellende in het Hoofd bestuur en vooral in het advies der finan- ciëele commissieheeft besloten geen gevolg te geven aan de uitnoodiging van het de partement Nijmegen. De loting voor de Nationale Militie zal dit jaar o. a. plaats hebben, als volgt; Voor het 15e kanton Alfen 18 en 19 Febr. v. m. 11 u. B Woerden 21 Gouda 23 24 n Schoonhoven 26 v Zevenhuizen 28 Dordrecht 12 B Vianen 16 naar het gewicht van het ruwe. Een kilo fijne sigaren wordt dan bezwaard met het zelfde bedrag als dat gewicht aan gesneden tabak van de geringste hoedanigheiden zy, die zich geen hoogere weelde dan de laatste kunnen veroorloven, zouden dan weer, en dat is van alle accynsen de nooit te vermijden schaduwzyde, even veel moeten betalen als hun meer bevoor rechte mederookers. Dit was een der gronden waarop inder tijd het tabaks accynsplan van den Minister Van der Heim zooveel afkeuring vond, dat het, na zyn verschijning in de Afdee- lingen der Tweede Kamer, de wandeling naar de kolommen van het Staatsblad niet verder heeft voortgezet. Ook de andere bedenkingener toen tegen ingebracht hebben nog niets van haar gewicht ver loren integendeelwe zijn in dat opzicht nog vooruitgegaan door den meerderen om vang dien de tabakshandel en de cultuur van dat gewas in deq laatsten tyd verkreeg. De handel. Veten onzer ondervonden tot hun schadedat deze in het algemeen geen stof tot roemen heeft. Nederland kreeg ook in het jaar dat achter ons ligt zijn behoorlijk aandeel in de malaise op dat gebied. Een toon van moedeloosheid bleef heerschen in de verslagen over deze voorname bron van onzen volksrijkdomde meeste stapelpro- ducten hebben menigeen teleurstelling be reid. Alleen op het artikel tabak bleef de lucht helder de winsten daar verkregen schoon niet zonder groote inspanning be haaldwaren zeer solide. Naarmate in om ringende landen de tabak door allerlei fiscale maatregelen meer gedrukt werdverhief Nederland zich van lieverlede tot de hoofd markt waar de invoeren niet slechts uit onze eigen koloniën maar ook uit Noord- Amerika en van de West-Indische eilanden, zelfs uit Braziliëhun tocht over Europa aan vingen. Het is niet onder cijfers te brengen hoezeer de handelsbeweging daar- ryke voordeetena^^lUKTffWf^^^t^n^W* die met het vervoerwezen in betrekking staan. Daar komt nog by, dat die groote massa’s naar ons land verscheepten voor zooverre zij niet voor eigen gebruik bestemd waren het niet weder in denzelfden toe stand verlaten, doch hier de bewerkingen on dergaan, die ze voor den kleinhandel geschikt maken. Deze arbeid geelt aan duizenden tabakskervers, sorteerders, sigarenmakers, alsmede aan een aantal losse werklieden een bescheiden stuk brood, hetgeen by de allerwege heerschende werkeloosheid waar lijk niet te minachten is. De tabakshandel en fabricage is alzoo de hendie ons gouden eieren legten nu de Minister reeds het mes gewet heeft om het goede dier te slach ten, zouden wij onzen plicht verzaken indien wy geen gratie voor haar verzochten. Want wat zal het geval zynals hier te lande, evenals elders, accyns en invoer recht wordt geheven? Dan zyn we in geen betere conditie dan DuitschlandEngeland en België, altijd voorondersteld, dat het tarief niet hooger wordt gesteld dan daar. Voor ons binnen- landsch gebruik zal men dan nog wel de aanvoeren te Amsterdam en te Rotterdam doen plaats hebbendoch dat is slechts een deel van het geheel. Al wat naar het buitenland moet zal ook de havens van het land der bestemming opzoeken. Het tegen deel is niet te verwachtenal wordt bij den uitvoer teruggave van het reeds betaalde recht verleendniemand zal zich de moeite en den omslag getroostenaan die herhaalde kennismaking met de ambtenaren van de schatkist verbonden. Het zou ook al te dwaas zijn: eerst invoer, daarna, bij trans port over de grenzen hier restitutie, ginds op nieuw invoerrecht. Thans kan men vol staan met eenmaai het laatstgenoemde te betalen, en wel, nadat reeds de bruto- massa door de verwerking tot een netto- hoeveelheid is ingekrompen. Wij gelooven dus niet te veel te zeggen, als wij beweren dat verwezenlijking van de plannen des Ministers den nekslag zal geven aan onzen tabakshandel. En of dit wel tot de roeping eens Nederlandschen staatsmans behoort meenen we te mogen betwijfelen. Er zyn nog andere belangen bij betrok ken dan die van handel en industriena melijk die van den landbouwzoowel hier te lande als in onze koloniën. De Indische tabakscultuur heeft moeie- lyke tyden doorleefd, sedert het oogenblik dat zij als gedwongen bouw werd gehand haafd en later als zoodanig losgelatenhaar uitbreiding op Javahaar invoering en snelle vermeerdering op Sumatra is niet het werk geweest van het toeval, friaar van onafge broken en bewonderenswaardige krachtsin spanning. Ofschoon men nu met eenig recht kan zeggendat zy het tjjdperk der normale ontwikkeling is ingetredenmoet er toch met zorg voor gewaakt worden dat haar geen belemmeringen in den weg komenhetgeen stellig het geval zal zijn als de tot dusver vrye markt in Nederland wordt versperd, en de voortbrengers moe ten gaan zoeken naar nieuwe uitwegen, in onzekerheid omtrent de voorwaarden die zy daar zullen kunnen bedingen. men heeft er zelfs gemaakt, dat de het algemeen zuilen we gemeenten zijr samengevoogdter bepaling van hot aandeel in do lichting dor Nationale Militie van dit jaar: 2lo kanton Tionhoven met Ameide. n Schelluinen Peursum eu land met Goudriaan. Molenaaragraaf en Wijngaarden mot Brandwjjk.

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1