N’. 818. Zaterdag 14 Februari Huisraad, [J, HOVEN. ,BERG ALK, inage Jie a Liége, ter, engeblusoht, reken uitsluitend IKOOPIXG. UIS. 1885. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 3 i FERS, Gorinchem. prijzen. STERS Jz. 1 meer!!! geboden te aanvaarden IEÉREN- van een s koopers, I mone col- I chappen, JEN, ÏUROPE, ran het Centraal i Dam. BUITENLAND. BINNENLAND. Niet terugkrabben! f SCHOOKHOVEBSCHB COURANT don verkoop te we >ebed zullen dolksteek Fabrieksmerk. proeven »ijn bij i, Schoenhoven. de goede vrouw staat, ofschoon ze het conterfeitsel )NIE VAN DEK ipikerkapel a/d bijH. J. van Drost te Oude- Is., Hoogstraat m te Meerkerk en H. Moee te Koopt de nieuwe LONDON, de beste van alle bestaande parfumeriën om het gryzo haar binnen enkele dagen te doen verdwjjnen. n BILLARD en TO MARTENS. LITEIT Lamboolden, Bank- Tappen, Slijpsteen amors en Tangen, BorenSchaven IJzer en hetgeen worden gebragt. A. CASTELEIJN I zal op Donder- bruarij 1885, re, voor de Wed. IINK te ïftRK, t dorp, om kon- Maar nu die Terwijl het Ho besluit, waait" daar uit het Oosten van ons 1 middel moet dienen. Laat deze juist tot resultaat hebben, het vuurtje nog wat aan te wakkeren. De cijfermeesters daarginds zijn ons al te prozaïsch. Het Nut zou zyn tweede levenseeuw al heel sleftht inwijden als het zyn besluit weer introk. Laat het zijn dat men de kosten wst laag heeft ge raamd; er zyn toch nog vel offervaardige mannen en vrouwen in ons land? En al moest het fonds in dit jatr niet toereikend zyn om het stichtingswerk te voltooien, dat men het kapitaliseer», door speciale giften uitbreide, in één woord, alle ge schikte middelen aanwende om, al is het dan niet dadelyk, het doel te bereiken. Het Nut minderend noodig B van zyn fe het zaV/ji als het ai digste oc- oobehooron, KA BELS, STOELEN, -, PORCELEIN- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsohè' Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts maal in rekening gebracht. Ja, maar wat moeten de meisjes doen, die het diploma van vbewaarschoolhouderes” verworven hebben? Reeds nu zyn er die vergeefs op plaatsing wachten. ’t Is zoo het vooruitzicht is op dit oogenblik niet schitterend. We leven in een slechten tyd voor onderwijszaken. De Nederlanders, ook al een van hun minder prijzenswaardige eigenaardigheden, krieu- wen tot vechtens toe over het onderwys, en daarmee gaat al hun yver voor de be hartiging van de wezenlijke belangen van het onderwys verloren. Doch laat ons moed houden. Een volk kan wel een tyd lang blind zijn, maar blyft het niet. Er zullen wel betere tyden komen. Al regelt zich de Wet niet naar de behoefte, de praktyk zal haar stem verheden. We ge- looven, dat de oprichting van meerdere be waarscholen in de naaste toekomst ligt, of, waar deze te kostbaar zouden zyn, im mers, liever niets dan slechte scholen, daar zal men er meer toe komen aan de gewone lagere scholen voorbereidingsklassen te verbinden, waar de meisjes, op bedoelde kweekscholen opgeleid, uitmuntend op haar plaats zullen zyn. In elk geval moeten vfe niet in een cir- celtje rondpraten. Als men aandringt op vermeerdering van bewaarscholen, dan hooren we de bedenking: Waar halen we geschikt personeel van daan? By de plannen voor kweekschoolstichiing komt men aandragen met de opmerkingWaar moeten de kweekelingen later heen? Zoo kan men wel aan den gang blyven; voor wie zich onthouden wil is er altyd een motief te vinden. Deze Courant wordt de» Zaterdag-mor gen» uitgegeven. Prjj»: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per poat door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarder». We zullen hier niet in het breede uit weiden over de inrichting eener goede be waarschool, noch over de inderdaad alles behalve geringe eischen, die wy de juf frouw stellen. In de eerste plaats moet zy hebben een hart vol, onuitputtelyk vol van liefde voor de kleinen. Dat wordt niet van buiten aangebrachtde gave is aangeboren en wordt door den arbeid in de school ontwikkeld en tot den hoogsten trap van volkomenheid gebracht. Want het is de zegen die op het werk van al wie onderwyst rust, dat, hoe langer men met kinderen omgaat, hoe meer men ze lief krijgt; een zegen die tegen zeer veel minder aangename ervaringen ruimschoots opweegt. Voorts moet zij een beschaafde en ontwikkelde vrouw zyn. We schenken haar gaarno de kennis van Punische, suc cessieen andere oorlogen, en het kan ons niemendal schelen dat zij weet of Constanz in Zwitserland, in Baden, in Wurtenburg of ergens anders licht. Het geheimzinnig gebied der zuiver of gemengd repeteerende breuken mag zij, onzentwege, onbetreden laten, en over haar voorstelling van de werking van den telegraaf of van den bloedsomloop van ’n pissebed zullen wy den staf niet breken. Een behoorlyk verwerkt gewoon lager onderwys tot bijv, den zestienjarigen leeftijd voortgezet, komt ons vry voldoende voor. Doch zij moet flink weten wat voor de lichamelyke ontwikkeling der kleintjes dien stig of schadelijk is. Haar mag -diet on bekend zyn, door welke middelen men de zintuigen der kinderen leert werken, hun waarnemingsvermogen oefent, hun lust tot geregelde bezigheden inboezemt, hun zin voor orde en begrippen van betamelijkheid mededeelt. De juffrouw moet kunnen zingen en teekenen, kunnen spelen en ver tellen, kortom, zy moet zich ernstig tot haar taak voorbereiden, onder leiding van de besten der uitstekendste onderwijzers en onderwijzeressen. Het denkbeeld der Nuts commissie, door de Algemeene Vergadering van 1884 goed gekeurd, is dus alles behalve verwerpelijk, zelfs wanneer men daarby rekening houdt met het bestaan der Leidsche en der Rot- terdamsche Kweekschool, die reeds belang rijke vruchten hebben opgeleverd. Er kan op dat gebied, zonder vrees voor overdrijving, nog wel wat meer worden gedaan. D. TEIJINCK te zal op Dings- ibruarjj 1885, aan de Bouwmaiu- ie onder acht, n hot openbaar, pen HOOIMEST ;n, boomen en er»Salon» voor matige prijzen, ienste van H.H. aal er niet in aanzien door ver- als het eenige jaren arbeidens «ft om het herinneringsgebouw suwfeest te doen verrijzen; maar i eigen doodvonnis onderteekenen, or zyn in een van zyn merkwaar digste oogenblikken genomen besluit de pen haalt. Ons dunkt, na zulk een daad zou net zijn matten wel kunnen oprollen. Met ontzaglijk veel genoegen hebben we in ons vorig nummer de mededeeling geplaatst, dat het Departement Schoonhoven met het Nymeegsch sloopingsvoorstel niet medegaat. Bravo, heeren! Overzicht De met zooveel ongeduld verbeide, mis schien al te lang uitgestelde, expeditie tot ont zet van Khartoum, door generaal Wolseley, heeft, hoewel met aanvankelijk succes be gonnen, helaas, haar doel gemist. Khar toum is gevallen en de onverschrokken ver dediger van die stad, Gordon, vond den dood ilnnr w—«d l Rfcw 4e -intwnm der. be richten, die in dé laatste week uit Egypte tot ons kwamen. Generaal Wilson, die na den slag bij Metamneh, waarbij Steward gewond werd, met eenige booten den Nijl opvoer, om zich met Gordon in betrekking te stellen, bemerkte, naby Khartoum geko men, dat de stad in handen van den Mahdi was, en ontkwam als door een wonder aan de aanvallen vau den vijand, die de beide oevers van de rivier bezet houdt. Toen zijne booten bijna zinkende waren van de vijandelijke kogels, wist hij een schuilplaats te vinden op een eiland in den Nijl on zich daar te verschansen, tot dat eenige dagen daarna hulp uit Gubat (bij Metamneh) op daagde. Khartoum, zoo luiden do laatste berichten, door spionnen aangebracht, viel door het verraad van een der pacha’s, die, terwijl hij Gordon in den waan gebracht had, dat de vjjand van eene zijde de stad naderde, aan de andere zijde do poorten voor den Mahdi ontsloot. Toen Gordon, het verraad bemerkende, het gouvernements huis verliet, werd hij door een dolksteek gedood. De ontsteltenis, door die opvolgende be richten in Engeland en ook elders teweeg gebracht, is ontzettend. De openbare mee- ning eischte eene voorbeeldige wraakoefe ning en de Ministerraad, die deze week schier dagelijks bijeenkwam, besloot dan ook aanzienlijke versterkingen naar Egypte te zenden. Blijkbaar vreest men, dat het voorbeeld in Soudan navolging in Indië zal vinden, want niet van daar uit maar van uit het moederland zullen de noodige ver sterkingen wordeu afgezonden. Intusschen schijnt generaal Wolseley, die, met inbegrip der troepen onder de generaals Earles, Ste ward en Wilson, over 6800 man en 294 officieren beschikt, voornemens het mogelijke te doen om te herwinnen wat verloren is. Een hachelijke strijd voorzeker, nu de na burige stammen, na de inneming van Khar toum, de zijde van den Mahdi kozen en de vijand dus van alle zijden de Engelsche troepen bedreigt. Vermoedelijk zal men zich echter vooreerst tot de bestorming van Metamneh, dat door 3000 man verdedigd wordt, bepalen, nude bevrijdingvan Khar toum, door den dood van Gordon, niet zoo veel haast meer vordert. Niet onwaarschijnlijk is het, dat Engeland het aanbod van Italië aanneemt, om van uit Suakin gezamenlijk de inneming van Berber te ondernemen. Zoodoende zou Italië al zeer spoedig zijn dankbaarheid kunnen bewijzen, voor de ver gunning van Engeland tot bezetting van enkele kustplaatsen aan deRoodeZee. Ook Massomah is dezer dagen door deltaliaan- sche expeditie, waaronder zich ook Prins Amedeus, ex-koning van Spanje, bevindt, bezet. De Khedive, die zich hierover tot zijn Vasal, den Sultan van Turkye, wendde, ontving van deze ten antwoord dat het Egyptische garnizoen Massomah niet mocht verlaten, zoodat thans de stad eene dubbele bezetting heeft en twee verschillende vlag gen vertoont. De berichten der Franschen van uit Tonkin en van Formosa gewagen van be langrijke voordeelen in de laatste dagen behaald. Generaal Brière maakte zich, na een hardnekkigen strjjd, meester van een geretranoheerd kamp bjj Dongsong en maakt Bewaarschoolhouderessende naatn is niet mooi, maar wie helpt ons aan een beteren? Ware het ons opgedragen de in richtingen, waar onze lieve kleinen in ge meenschap de allereerste vorming ont vangen, van een opschrift te voorzien, we zouden den moed hebben, haar een voudig ïspeebchool” te noemen, zonder bang te zyn dat men ons wijzen zou op de schynbare tegenstelling in de beide deelen van dat woord. »Myn leeren is spelen”, heeft Van Alphen eens •gezon gen", en daar houden we ons maar aan. Én we hebben zulk een goede verwachting um.de dames, met de leiding dezer kin dertjes belast, dat we voor de aanvaarding van den titel »speelschool-juffrouw” ook al geen beduchtheid koesteren. Dan de gebruikelijke onfraaie naam lust op historische gronden, en deze, ieder weet het, worden by ons streng geëer biedigd. Laat het dus maar zoo blijven ook. Wat die bewaarschool” oudtyds was, hebben we meermalen kunnen vernemen. In een klein onoogelyk kamertje zitten eenige stumpertjes van kinderen, onder toezicht van een vrouw met een warme stoof en een omslagdoek, op smalle, onge- makkelyke bankjes. Ze moeten stilzitten, anders krygt de matres hoofdpyn. Wat ze uitvoeren? Ze krabbelen wat on een leitje, dat teekenen heet, met welke Lunst op zeer gespannen voet weleens geprobeerd heeft van een »blompot” zooals er een op haar merklap staat, in het aanzyn te roepen. Nu en dan lollen ze een liedje dat de naaste buren zeeziek maaktMaar komaan, we behoeven ons niet in het verleden te verdiepen, om onze schets te voltooien nog heden ten dage zyn er zoo. Het is nog zeer kort geleden dat we in een kamertje met bak steenen vloer twintig kiertjes byeen zagen zittende achtergrond van het ver trek werd ingenomen door de bedstede van de vrouw, aan een der zyden was de kookkachel waar de goede ziel middelerwijl haar sober maal gereed maakte, terwyl het beetje licht dat door het kleine raam scheen nog grootendeels werd onder schept door een étalage van snoepgoed. Want het »schoolgeld” bedroeg eenige centen per dag, waarvan één in verte ring” ongeveer op dezelfde manier als indertyd in den welbekenden >Salon des Variétés” van Bots en Judels. zich gereed naar Langson op te rukken, terwyl generaal Combet uit Kelung op Formosa meldt, dat hy een aanval derChi- neezen, die hem uit de pas veroverde stel lingen wilden verdrijven, zegevierend afsloeg en den vijand belangrijke verliezen toebracht. De anarchisten te Parijs doen weder van zich spreken. Eene bijeenkomst op de place de 1'opera op Zondag j.l. werd door de politie verhinderd. Waarschijnlijk uit wraak werden den volgenden avond de win kels van een geweermaker en van een opticien geplunderd, ’t geen tot eenige inhechtenis nemingen aanleiding gaf Een der geestverwanten van de oproer makers in de Kamer, de afgevaardigde Róvillon, stelde voor een crediet van 25 millioen beschikbaar te stellen tot verdee- ling onder de arbeiders zonder werk. Het voorstel werd echter heftig door de regeering bestreden en met groote meerderheid ver worpen, terwyl daarentegen eene resolutie, waarmede de regeering zich vereenigd had, aangenomen werd, om de op de begrooting voor 1885, toegestane openbare werken zoo spoedig mogelijk te doen uitvoeren. Nog niet genoeg geteisterd door de jongste aardbevingen, wordt een deel van Spanje, het Ebro-dal, thans weer door overstroo- mingen bezocht. De regeering neemt maatregelen om te beletten, dat, gelijk hier en daar het plan schijnt te zijn, de herrineringsdag aan de proclamatie der Republiek openbaar wordt gevierd. De behandeling van het toltarief geeft in den Duitschen Rijksdag tot een vinnigen strijd aanleiding. Vooral de verhooging van de graanmarkten vindt hevige bestrijders in de vrijzinnigen en de nationaal liberalen, doch even warme verdedigers in Von Bis marck en den Minister Lucius. Voor Von Bismarck’s 70sten verjaardag worden kolossale sommen bijeengebracht. Hauumau. de bekende bankier, en Men- delsohnn droegen alleen reeds ZOU.UUU M. by. Men meent dat de Rjjkskanse- lier do bijdragen tot de stichting van een of ander werkliedenfonds wil bestemmen. Van de sluiting van de Congo-conferentio is nog niets vernomen. Intusschen heeft Portugal zich gehaast in de eerste dagen dezer maand de landstreek van den beneden- Congo te bezetten. De van zijne wonden herstellende socialist O’Donnavan Rossa in Amerika heeft, daar de aanslag op zijn leven geschiedde door eene Engelsche dame, geëischt dat de En- gelsohe gezant te Washington als mede plichtige in hechtenis wordt genomen. Door Z. M. den Koning is op verzoek eervol ontslag verleend van A. Zan- dijk, te Terschelling, als geneeskundige, belast voor Vlieland en Terschelling met het gezondheids-onderzoek van zeeschepen. Bij de Dinsdag te Rotterdam gehouden herstemming is tot lid der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland gekozen de heer C. H. Van Dam met 916 stemmen. De heer Kley verkreeg er 429. Tot lid van den Gemeenteraad werd verkozen de heer P. Smit Jr. met 1081 stemmen, tegen 761 die op den heer Van Gilse waren uit gebracht. De le luitenaift W. J. C. B. Droogleever Fortuin, van gedetacheerd naar O -Indie terug, is ingedoeld bij de 1ste compagnie 4e regiment vesting-artillerie te Gorinchem. De commissaris des Konings in Zuid-Holland heeft bekend gemaakt, dat de uitoefening der jachten op waterwild wordt gesloten op Zaterdag 28 Februari a. s.; dat de uitoefening van het weispel met kwartelen met steekgaren of vliegnet is toegelaten van 29 April tot en met 8 Julidoch het vliegnet in geen geval tot het tirasseeren Tan kwar telen mag worden gebruikt; dat de vissoherij in de binnenwateren waaronder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van 3 April tot en met 3 Juni, met uitzonderinga. van de visscherij door middel van fuikenaalscharenaal kor ven, dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de vissoherij met de gebbe om kleine vischjes te scheppen tot aas voor dobbers. Het visschen met kuilnetten, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, is van 3 April tot en met 17 Juni verboden; de kooiliedenzullen hun kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van 7 Maart tot en met 25 April en van 6 Juli tot de opening der jacht op waterwild. Het lichten der op de Maas door aanvaring gezonken stoomboot «Oude Maas” is aangenomen voor f2000 door de heereu Smit te Rotterdam en Tak te Goe- deroede. Bjj de op Dinsdag door de com missie voor do plaatselijke werken enz. te Rotterdam gehouden inschrijving naar de levering van 700 scheepslast Zuilen-Bazalt, is de minste inschrijver de heer A. M. Lan- gevelt te Hardingsvelda f 6,64. De heer M. Do Gier te Gorin chem is de minste inschrijver voor de leve ring van 100 Hectoliter roode tarwe voor de garnizoens-bakkerjj te Maastricht, togen f7,62 de Hectoliter van 77 Kilo. Maandag is te Papendrecht van de werf der gebroeders L. en A. Van Duivendijk met goed gevolg te water ge laten hot yzeren Rynzeilschip genaamd «Ri sico”, groot 215 last, voor rekening van den heer T. A. Pols te Waspik. Onmid- delljjk daarna werd de kiel gelegd voor een soortgelijk schip, groot 125 last, voor reke ning van den heer J. Vermeulen te Oos- terhout. D insdag-morgen ia de schip brug te Vreeswijk gelegd, zoodat ten ge rieve van het reizend publiek de gewone passage weer hersteld is. In de vergadering der libe rale kiesvereeniging «Woerden”, Woensdag te Woerden gehouden, is met algemeene stemmen besloten zich bij de Liberale Unie aan te sluiten. Tot afgevaardigde voor de vergadering der Unie werd benoemd de heer Zelvelder, tot plaatsvervanger de heer A. Knijff. Tot leden van het bestuur werden aangewezen de heeren Schalij en Meister. Woensdag kwamen de afge vaardigden van de Nederlandsche Land- bouwmaatsohappij te Utrecht bjj eenen ia het Ned. Landbouwcomité geconstitueerd. De heer Fontein de Jong ontwikkelde in eene welsprekende rede het doel der alge meene samenwerking. Tot president werd gekozen de heer Fontein de Jong, van Murmerwoudetot secretaris eerst Mr. C. J. Sickeszdie echter ook na herhaalden aan drang bleef bedankendaarna de heer F. Bultmannadat de heer Van Slootendie ook in aanmerking was gekomener be zwaar tegen had gemaakt, dat de beide leden van het Dag. bestuur uit het noorden zouden gekozen worden. De volgende ver gadering zal in Juni te ’s Hertogenbosoh worden gehouden. Aan het comité ia op- gUUlagcn Jv ««..<1.01.1 kc up (fe belangen van het lanbouwkrediet bij de be handeling van het bank-octrooi. De afd. Eiland IJselmonde van de Holl. Maatschappij van Landbouw heeft in hare jongst gehouden vergadering o. a. besloten eene tentoonstelling van vee te houden te Barend recht, waarschijnlijk op Zaterdag 30 Mei e. k. Daar voor f26.660 subsidie is geteekend en het abonnement is gehand haafd is het bestaan der Hoogduitsche opera te Rotterdam weder voor een jaar verze kerd zij komt onder directie van den heer Behrens. In de onlangs medegedeelde zaak tegen eene in het hofje van Van Zijll te Haastrecht inwonende, welke be weerde, dat zij krachtens overeenkomst met diakenen der hervormde gemeente een recht op inwoning had en mitsdien geweigerd had te vertrekken, is door het openbaar ministerie conclusie genomen. De eischers hadden gesteld, dat de verleende inwoning eene daad van liefdadigheid was tot weder- opzeggens toe, terwjjl door de gedaagde daartegenover was beweerd, dat zij was op genomen tot verpleging eener zieke vrouw en daarbij inwoning had verkregen, totdat er ruimte te kort zoude komen. Alsnuwas do vraag of de verbintenis, zooals die door de gedaagde was gesteld, bestaanbaar was of namelijk de inwoning in dat hofje het onderwerp eener overeenkomst kon uit maken. Dit nu was niet het geval: of iemand al dan niet in gemeld hofje mocht wonen, hing af van den wil des stichter», welke door diakenen werd uitgevoerd. Door dien wil nu was het eene zaak geworden door bestemming buiten den handel, en konden diakenen geen recht op inwoning verleenen als contra-praestatie tegen eene andere, die op geld waardeerbaar was. Op déze gronden achtte het O. M. de verbintenis, waarop de gedaagde zich had beroepen, on bestaanbaar en concludeerde tot toewijzing van den eisch tot ontruiming. De uitspraak werd bepaald op 2 Maart. Dinsdag deed de Rechtbank te Rotterdam uitspraak in de zaken de vorige week medegedeeld: Zjj veroordeelde G. v. H., wonende aan den Zuidplaspolder onder Waddinxveen tot eene geldboete van f5, subs, een dag ge vangenisstraf, ter zake van het toebrengen van eenige vuistslagen aan den landbouwer H. G. De huisvrouw van G. v. H., die beschuldigd was bij die gelegenheid II. G. de haren uit het hoofd te hebben getrokken, werd van die aanklacht vrijgesproken. A. P. 8., molenaar te Lekkerkerkbe klaagd van laster, tot 8 dagen celstraf. Vervolgens stond terecht: W. A. v. d. H., landbouwer te Berg-Am bacht, wegens onwillige verwonding, door onvoorzichtig rjjden met een bespannen tent wagentje. Eisch 8 dagen celstraf en f 8 boete, subs, een dag celstraf. De beklaagde beweerde ter terechtzitting, dat de schuld geheel lag aan den gekwetste zelf. Mr. H. A. Nieuwkamp, als verdediger optredende, was mede van meening dat de schuld niet aan bekl. kon worden toege schreven, en vroeg zjjne vrijspraak. Nog stond terecht, onder beschuldiging We loopen eenig gevaar, dat »Holland- sche” geestdrift eerlang als een waardeloos artikel zal worden beschouwd. Helaasde voorraad is evenwel niet buitengewoon groot. Er is heel wat toe noodig om haar on te wekkenom haar uit de asch der alledaagsche bekrompen heid op te rakelen en tot een vlammetje aan te blazen. Ons warm te maken voor de uitvoering van een grootsch denkbeeld kost'veel moeite, en de beschuldiging, dat wy er een >doodbedaardheid” op nahouden die by den vreemdeling een indruk geeft van onverschilligheid, is niet geheel en al uit de lucht gegrepen. Maar alt wy eens in geestdrift geraken, dan is 't nog niets, zou men zeggen. Moeten we weer de geschiedenis van het bezoek der Transvalere in herinnering brengen? Wat een gejubel, wat een ge- vlagl Wat werd er gegeten en gedronken, geklonken en geredevoerd! Het scheen wel alsof elke gemeente, die den heeren van het driemanschap geen ontvangst mocht bereiden, zich verongelukt achtte. Hoe gloeiden die vonken van sympathie, hoe krachtig waren die banden van stamver wantschap Doch toen dezelfde heeren steun verwachtten van geldelijken aard tot verwezenlijking van hun spoorwegplannen, die, heette het, den Nederlandschen handel ten goede zouden komen, toen was het of eensklaps een lawine was nedergevallen op al die geestdrift volle lui, althans de beurs bleef dicht en de secretaire gesloten. Een dergeljjke historie beleven thans weer. Voor korten tijd vierde de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen haar eeuwfeest. Ofschoon die gebeurtenis meer in besloten kringen voorviel, was er toch belangstel ling in overvloed by al onze landgenooten, die zich herinnerden wat Nieuwenhuizens stichting heeft gedaan voor de verstande lijke en zedelyke ontwikkeling van ons volk, en uit een breede reeks van feiten de conclusie konden trekken, dat in geen enkel land van Europa of Amerika één inrichting bestaat, die met deze Maat schappij op één dag genoemd kan worden. En by haar leden, over het gansche land verspreid, bestond er wezenlijke en onge veinsde geestdrift. Reeds lang te voren werd het feest met ingenomenheid te ge- moet gezien. Hierover was men het eens, de heugelijke gedenkdag moest door een zichtbaar teeken aan de vergetelheid wor den onttrokken. Er moest een stichting verryzen, geheel in den geest van den eenvoudigen, degelijken grondlegger der Maatschappij, een stichting, bestemd om vruchten af te werpen ook voor de ge slachten die na ons zullen komen. In die dagen zou niemand gehoor hebben ge vonden, die over de dubbeltjes had zitten cyferen. Er heerschte een onbepaald ge loof in de levenskracht van ’t Nut; wel oud, maar geenszins verouderd, heeft het nog een ruim arbeidsveld voor zich, de tweede eeuw van zyn bestaan zou, zoo mo- geljjk, nog schitterender zyn dan de eerste I Verschillende plannen werden ter over weging aangeboden, nogal uiteenloopende denkbeelden werden aan de hand gedaan. Een gezette bespreking was noodig, een commissie werd benoemd om al die ont werpen te toetsen aan de eischen der nood zakelijkheid en uitvoerbaarheid. In ’t eind, en lang genoeg vóór de zaak aan de be slissing der Algemeene Vergadering werd onderworpen, werd men het eens, en met een veelbelovende overeenstemming werd goedkeuring gehecht aan het denkbeeld: Stichting eener Kweekschool voor bewaar- schoolhouderessen. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgmra. rift van daar straks. wwwr. -MW ^druk bezig is uitvoering té geven aan het genomen ui, waan uitur uu nei> uusien van land eene kille wind, die als blusch-

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1