ENS A OUT N°. 822. 1885. Zaterdag 14 Maart. stoffen alaoteriëo, A. S. GHIRES ruik, ijjn te oopen, eubelen, Gorinchem. LK IEN. D. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. kaat. EN DIJK. iENDIJK. HERTEN. 1T. 1 Jer, Sigaren ik, oor ten. Z I 'im den ge- 4 en No, 5. STHOORN” IJK, prijzen, Hooren en wederhooren. d S. W N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgever». I ror- de 3e klasse msterdam 1883. 2 OF n, t vorig jaar. RDAM. b<;ht. 8CH 0Ö1IH0ÏÏBHÏ COURART. I g*8< dat l'Ü j 'undigcn aanbevolen gering gehalte aan ren een uitnemend aardappelen De prijs is zeer f 1,70 k fl,80 per HL. de gren tijdig d< komen, gelsche zou zijn r vervangen. handel in geheel stil. igstens knolrapen, die verleden najaar tur. «ruiling f.igservertrieb. Koloniën sterdam, tier. inheid van het Conj worden op ons blad zijn ver- I heel het land, van vee, boter, kaas Ie Kamer Prijs der Ad verten tiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. 'erdam. TE. E. idige, nderdijk, kleine winst kan 'Ive franco en geeft i ar untie. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. de 3e klasse 1, de voorbereidings- eer JAG te spreken Markt aldaar. MÜLLER. I betrek- ing, on uit ge- kracht- voeder en werktuigen en gereedschappen, die bij de zuivelbereiding worden gebruikt. Voorts zullen er in die dagen verschei- I done vermakelijkheden te genieten zijn, o. a. prachtige concerten, eon schitterend vuurwerk, een harddraverij van wege de Goudsche harddravenj-vereeniging enz. Voor f2,50 kan men lid worden van het Congres, waarvoor mon toegang heeft tot het Congres, do Tentoonstelling en feestelijkheden van het Congresbestuur uit gaande. Men kan zich voor het lidmaat- De verhoudingen waarin de leden der maatschappij tot elkander staan regelen zich volgens hun zedelyke beginselen. In de hedendaagsche opvatting van het leven zijn velerlei slroomingen merkbaar. Onder deze is er een die de menschen geheel poogt terug te brengen tot den rang* van een product der omstandigheden, aan welke zy niets konden veranderen. Hun hartstochten en neigingen, zoowel ten goede als ten kwadekomen voort uit afstam ming en opvoedingen worden gewyzigd door de verdere lotgevallen en zelfs mis daden worden verdedigd met een beroep op de invloeden, die de noodlottige samen werking van allerlei gegevens op de zede lyke gezondheid heeft uitgeoefend. Met dit stelsel gaat alle begrip van moreele verant woordelijkheid verlorende mensch is dan niet meer tut zelfveredeling geroependoch genoodzaakt zich willoos te buigen voor de macht die hem in een bepaalde richting dryft. Diezelfde troostelooze zienswijze open baart zich ook op het gebied van het maat schappelijk leven de krachten, daar werk zaam, zyn onweerstaanbaar, en de indivi duen hebben slechts de keustusschen lij delijke onderwerping ofeen geweldadige poging tot omverwerping van de gansche machine. Naar onze meening is er nog een derde. Elke boom sneer of minder, ja iedere twyg, waarmede één plant zich tooit, brengt verandering in het karakter van "“metingen wordt gerekend. De- ue ware sociale hervormers raat een kracht uit ten goede «I werken om de maatschappij aan haar bestemming te gedachtenkringetje is slechts ruimte voor die ééne overweging: de maatschappelijke inrich ting schenkt ons niet datgene waarop wij aan spraak maken,-atjfrhalve, weg met haar! Doch gesteld ééns, htin ongerijmd streven kon eens tot uitvoering komen zou dan die nieuwe maatschappij, van welke zij droo- menzich naar andere wetten regelen Evenmin als die der natuurzullen deze ooit verandering ondergaan. Ook dan zou den gelijke oorzaken gelijke gevolgen heb ben ook dan zou elk individu persoonlijk zijn aandeel moeten nemen aan de verede ling van het geheel. Of zal die veredeling misschien niet noodig zijn als het socialistisch paradijs op aarde is nedergedaald? Zoo ja, laat ons dan maar niet verder redeneeren. Want het denkbeeld dat de volmaaktheid ooit zal worden bereikt is te dwaas om er een oogenblik zelfs bij stil te staan. 8,uur. «.1,30 «!- K. EOTIE. alle guuuuo. iuou *«ii >iuii «uur uvi iiuiuaat- iviiuu Kiuuuruu uiuiur IH l schap opgeven bij alle bestuursleden wier j W. Slinger, te Barneveld. een woudal is dat verschil voor den oppervlakkigen blik niet te ontdekkendik wijls herhaald moet het toch eindelyk in het oog springen. De maatschappij bestaat uit de som' der individuön, en, al zyn haar wetten onver- anderlykhaar leden zijn het niet. Naar mate elk voor zich een hooger ideaal na- streefrzal ook de maatschappij een ander karakter verkrijgen. Eén manoie in zijn betrekkingen tot zyn omgeving reiner be ginselen in toepassing brengt, is een her vormer en het voorbeelddoor hem ge geven gaat niet verloren. Elke kiem die tot ontwikkeling komt draagt iets bij tot het algemeen leven. De maatschappy ontleent haar kracht aan hetgeen in de kweekplaatsen der zedelijk heid tot haar herstel wordt voorbereid. II. (Slot.) De maatschappelyke verbetering, zeiden we, moet van de individuën uitgaan. Deze stelling wenschen we thans met een enkel woord toe te lichten. De juiste beteekenis van het woord maatschappij is niet gemakkelijk te om- schryven. Zij is niet de geheele menschen- verzameling, onverschillig waar wonende en onder welke omstandigheden levende, en het is dus niet "noodig de vraag te stellen of de mahdi en koning Theebau van Birma wel tot de nuttige leden der maatschappij kunr.en gerekend worden. De menschheid is het algemeene, de maat- schappy het bijzondere begriphet laatste heeft slechts betrekking tot een bepaalde zijde van het gemeenschapsleven natnelyk de voldoening aan de stoffelijke behoeften. Om die te bevredigen vereenigen zich I de menschen in groote of kleine groepen groote bij een niet te laag beschavingspeil. Evenweldie vereeniging geschiedt niet krachtens een bepaalde overeenkomsten wat Jean Jacques Rousseau ie contract social heette, bestaat niet in de werkelijkheid. De aansluiting der enkelen bij de velen is ontstaanniet gemaakt. Zij is een uit vloeisel der menschelijke natuur, en wor telt zoowel in het besef van onze zwakheid als in het vaak onbewust gevoel van onze hoogere roeping. Geen wetgever heeft ooit de regels vast gesteld die >partyen” bij het sluiten eener maatschappelyke overeenkomst en bij haar ontbinding hebben in acht te nemen, eenvoudig omdat van het een noch van het ander sprake kan zijn. Met de Staatsin richting is dat geheel andersdeze is, naar de bepaling die Mr. Levy er onlangs van gaf, de ^georganiseerde \olksgemeenschap”, en die organisatie kan niet anders zijn dan door middel van geschreven wetten waar de rechtenplichten en bevoegdheden den staatsburger zoowel als van elk eenig gezag uitoefentmet nauwgezetheid worden aangewezen. Nietalzoo in de maat- Met grond mag men dan ook verwachten, 1 dat de belanghebbenden in deze streek bij I - eeno verbinding met het spoorwegnet door middel van een stoomtram tusschen Gouda en Schoonhoven bij de Hooge Regeering pogingen zullen aanwendenopdat althans een gedeelte van bovengenoemde f 400,000 zal worden bestemd als subsidie voor den aanleg van gemelden tram. Te rekenen vau 16 dezer, zal het Rijkstelegraaf kantoor te Vianen op werkdagen open zijn van 9 tot 12 uren voor- en van 2 tot 5 en 6 tot 8 uren namiddags. De diensturen op Zon-en feestdagen blijven onveranderd. OpVrjjdag 20 Maart a. s. zal ton raadhuize te Lekkerkerk de verkiezing plaats hebben van een hoofdingeland in het 3e district van de Krimpenerwaard. Deze stemming dient ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer G. Vonk Jz. te Ouderkerk aan den IJsel. Het 38e Nederlandsche Land- huishoudkundig Congres, dit jaar van 9 tot en met 12 Juni te Gouda te houden, belooft zeer belangrijk te zullen zijn, daar onder de vraagpunten, die deld zullen worden, het hoogste gewicht op het gebied van houdkunde enz. Bij gelegenheid van het Congres zal eene Tentoonstelling worden gehouden, t king hebbende op do zuivelboroidii men verwacht daarop inzendingen ias, sdscl BUITENLAND Overzicht. De toestand in Europa is gedrukt. Nog weerklinken de echo’s van de vredeliederen, aangeheven bij de jongste nieuwjaarsre- ceptio’s en thans reeds wordt de hand aan het gevest geslagen. Rusland loert aan de grenzen van Afghanistan en zou, vol gens sommige berichten, die grenzen reeds overschreden hebben, waarmede de oorlog aan Engeland zou zijn verklaard. Bleek dit waar, dan zouden de onderhandelingen, die thans nog tusschen de regeeringen van beide landen gewisseld worden en nog eenigo hoop geven op eene vredelievende oplossing, afgebroken worden en het einde van den strijd om de opperheerschappij in Azië niet te voorzien zijn. Tegenover het ongeduldig vragen in het parlement om inlichtingen betreffende het hangende ver schil, bewaart do regeering een hardnekkig stilzwijgen; alleen erkent zij dat er tedere en moeiehjko quaestie's hangende zijn. Gelukkig tv,.» «lat 4e v/»rhoil- dingen met üuitscliland aanmerkelijk zijn verbeterd. De zending van Graaf Herbert Von Bismarck, tot voor korten tijd Duitsch gezant aan ons Hof, heeft de bestaande schillen tot een „misverstand” hèrleid, t zoo goed als uit den weg is geruimd. Geen wonder! Duitschland, dat zich door Engeland in zijne koloniale politiek ge dwarsboomd zag, heeft thans vrijheid van handelen gekregen, terwijl in West-Afrika mzon onderling bepaald zijn. Hoe deze schikkingen tot stand zijn ge- blijkt uit het bericht, dat de En- vlag te Victoria door de Duitschers neergehaald en door de Duitscho in. Mocht dit werkelijk het geval zijn, dan zal dit vermoedelijk toch tot geen nieuwe onaangenaamheden leiden, daar overeengekomen is, dat Victoria, in ruil voor verschillende andere strooken gronds, aan Engeland blijft. Voor die toegevendheid mag Engeland voortaan op Duitschlands vriendschappelijke gezindheid in zake de regeling der Egyp tische zaken blijven rekenen en dit is, on der de bestaande moeielijke omstandigheden, veel waard. De hoop op eene althans niet al te bloedige en moorddadige oplossing der zaken in Soudan schijnt echter nog niet geheel buitengesloten. Mag men Wilfrid Blunt, bekend uit het proces tegen Arabi-pacha, gelooven, dan zou de Mahdi geneigd zijn vrede te sluiten met Engeland op voor ^eze niet zoo .geheel onaanneme lijke voorwaarden. Hij zou zelfs een En- gelsch vertegenwoordiger te Khartoum wil len toelaten en erkennen. De zegsman van dat alles hooft zich bereids aangeboden om als onderhandelaar tusschen do regeering en den Mahdi optetreden. Geen wonder dat do Engolsche schatkist onder al die beroeringen in niet zeer go- wenschten staat verkeert. De nieuwe be groeting sluit met een aanzienlijk tekort, dat vermoedelijk door verhooging der in- komsten-bolasting of van sommige rechten gevonden zal worden. De Prins en de Prinses van Wales zullen eerstdaags een bezoek brengen aan Ier land na daartoe vergunning te hebben gekregen van de dynamiet-partijdie den Prins kennis gaf, dat hem geen leed zou geschieden. De Lord-Mayor van Dublin, die zich eerst hoogst onbetamelijk over dat bezoek had uitgelaten (o. a. zou hij de vlag van den toren doen nederhalen), heeft des wege zijne verontschuldigingen aangeboden en eene waardige ontvangst toegezegd. Tusschen de Kamer en den Senaat in Frankrijk vindt weer het oude geharrewar over de begrooting plaats. Wat d< schrapte, herstelde de Senaat, doch de Kamer handhaaft in hoofdzaak hare eerste beslis sing. Zooals gewoonlyk betreffen de geschil punten voornamelijk de Kerkelijke uitgaven. Aan niet minder dan 22 buitenlandsche socialisten, waaronder 16 Duitschers, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken het langer verblijf in Frankrijk ontzegd, naar men wil, boofdzakelijk met het oog op mogelijke oproerige bewegingen, bij gele genheid van den verjaardag der Commune, den 18 Maart o. k. namen reeds vroeger in meld. Dinsdag deed do Arr.-Recht bank te Rotterdam uitspraak in de zaak tegen P. v. d. 8., Th. v. d. S., J. H., E. K. en W. R., allen wonende te Schoonhoven, beklaagd van verzet tegen de politie, aldaar gepleegd in den avond van 5 December 1884, en veroordeelde P. v. d. 8. tot een half jaar celstrafbenevens f 8 boete (subs, een dag celstraf) Th. v. d. 8. en J. H. tot een half jaar celstraf, E. K. en W. R., elk tot twee maanden celstraf. Naar wij vernemen zijn do veroordeelden van dit vonnis in hooger beroep gekomen. De recht b.ank te Rotterdam veroordeelde Dinsdag C. B.huisvrouw van C. H.te Zevenhuizenter zake van het verkoopen van sterken drank zonder ver gunning, tot eene geldboete van f3 of 1 dag gevangenisstraf. 1) e staat bijna laag, hoof Voor de a slechts 40 i\ 50 cents golden, besteedt men thans echter 90 cents. Daardoor levert men er nog al af. Voor het toelatings-ex amen tot do Rijks-normaallessen te Ameide hadden zich aangemeld: voor do 3e klasse 1, voor de le klasse 4 en voor klasse 10 leerlingen. Hiervan slaagden voor M. Salomon, van Vianen; voor de lo klasse 4, n. 1. A. Van Herk van Nieuwpoort, P. O. v. d. Dool, J. De Weerd en J. J. Van Wijk van Moerkerk; voor de voorheidingsklasse: 9, n. 1. W. Lagerweij, II. J. v. Gelderen en J. Van Bommel van Vianen, D. Van Mazijk van Leksmond, H. G. Perk, A. Kruijt, W. Uit- tenbogaard en W. De Bio van Ameide en W. Monteban van Nieuwpoort. Ds. W. II. Luttenborg, te Wad- dingsveen is beroepen te Gennep. Aangenomen het beroep naar vt'hwtj—,innr nfl a tt. c.«. Ds. W. Zegers te Gorinchem heeft voor het beroep naar Wageningen bedankt. GORINCHEM, 11 Maart. Het groot cir cus van den heer Geo. Pinder heeft hier deze week twee druk bezochte voorstellingen gegeven. De toeren die men er zag waren belangrijk costumes netjes, het geheel goed in orde. De optochten van het gansche personeel met hunne zeventig paarden en zegewagens benevens olifanten en drom- medarissen werden door prachtig weór be gunstigd en brachten er veel toe bij om velen naar de groote tent op het Melkpad te lokken. liet publiek was beide avonden over de voorstelling zeer voldaan. Zaterdag-avond werd door de politie alhier een persoon aangehouden, welke in het „Algemeen Politieblad” gesignaleerd stond om nog een geruimen tijd eene ge- vangenisstraf te ondergaan. *AMEIDE, 9 Maart. Inde Nutsvergade- j van het Dept. Moerkerk c. a., op den 27 I Februari alhier gehouden werd door de daartoe benoemde commissie, bij monde van den voorzitter, rapport uitgebracht omtrent den toestand der spaarbank, bij welke ge legenheid men zich kon overtuigen van de goede werking dezer zoo nuttige instelling. Daarna trad als hoofdspreker op de heer Van Kleeff uit Meerkerk, met eene novelle van J. J. Cremer; terwijl door denzelfden nog later, P. A. De Goneetet’s „De Avond zon” werd voorgedragen. Ook door een drietal hoeren uit Lopik werden bijdragen geleverd door den heer Van Zutphen „Een pleizierige nacht”, van Van Maurik door den heer Morel„Bach te Dresden”, van Do Buil; door den heer Hobus, „De Rijke", van J. J. Cremer. ♦BERG-AMBACHT, 10 Maart. Hetaan- tal kiesgerechtigden voor leden der 2e ka mer en dat voor de Provinciale Staten bedraagt 126; voor leden yan den gemeen teraad 192. De melkverkoopers in deze gemeente hebben don prijs por halve kan met oen halvon cent verlaagd; deze bedraagt nu 3| ct. ♦BLE8KEN8GRAAF, 12 Maart. Het kohier vau don hoofdelijken omslag is door den Raad dezer gemeente vastgesteld tot een bedrag van f 1540,50. *STEIN, 9 Maart. Volgens de ter visie liggende lijsten zijn er 28 stemgerechtigde ingelanden in onzen polder, die te zamen 539 stemmen kunnen uitbrengen. STOLWIJK, 8 Maart. Do 3 veroenigin- gen in deze gemeente, die zich ten doel stellen oonige nuttige en genoegelijke avon den te verschaffen hebben zich dezon win ter weder uitstekend van die taak gekweten. In de vereeniging „Uitspanning door Inspan ning” werdtfn 9in do vereeniging „Tot Nut en Genoegen” 8 volksvoordrachten gehou den, terwijl de Rederijkerskamer „Excelsior” twee tooneeluitvoeringen gaf. I WOERDEN, 11 Maart. Tot onderwijzer aan de openbare lagero school voor beta- I lende kinderen alhier is benoemd de heer I en in ueoeiening orengen, ann z<n nr streven zijn de nadeelen der ongelijke beschikking zooveel moge' -rrw ’.i hem zal men dan niet schen zich tot een gezamenlijken arbeid fendie er steeds op uit is het vereenigden onder stilzwijgend beding, dat J -u«- -■ de vruchten van dien arbeid ook beiden ten goede zouden komen. Indien men niettemin spreekt van maat schappelyke wettendan heeft dit woord een geheel andere beteekenis. De wetten van den Staat worden gemaakt, die van de maatschappij moet men opsporen. Daar voor is zeer nauwgezette en langdurige waarneming noodig. Men heeft gezien dat gelijke oorzaken gelijke gevolgen heb ben en waar men dus de laatste veel vuldig onder dezelfde vormen ziet te voor schijn treden, heeft men recht tot het be staan des eerste te besluitenal liggen zij voor het oog verborgen. Aldus redenee- rende zyn eenige verschijnselen waargeno men die met elkander in een vast verband staan. Dat verband is een maatschappe lijke wet. Ontdekken wij afwijkingen van die wet, dan hebben wy eenvoudig vroeger niet goed waargenomen en deugde dus onze formule niet. Want zy zelve is onverbrekelijk, on- veranderlykvoor geen wyziging vatbaar. Het hoogste waartoe we kunnen komen is haar goed begrijpen en onze handelingen naar haar voorschriften inl ichten. Met wet ten die by meerderheid van stemmen en dikwyls na een tamelijk onwaardig transi- geeren in het leven worden geroepen is dat heel iets andersdeze zullen beter worden naarmate de menschen verstandiger en zedelyker zyn. In de stoffelijke wereld, dit weet ieder, zijn de begrippen groot en klein slechts be trekkelijk. En dat is overal zoo: niemand kan vooraf met zekerheid bepalen, hoever de invloed zich zal uitstrekken van de toe passing van één edel denkbeeld. Wanneer w'y spreken van kweekplaatsen der zedelijkheid moeten wij allereerst het huisgezin noemen. Déar wordt de jeugdige mensch gevormd en wat elders wordt toe gebracht aan zijn opvoedingis slechts aanvulling. Welnu, de maatschappelijke hervorming, die de vrucht is van hetgeen in e»n enkel gezin wordt gedaan aan de opvoeding van het opkomend geslachtheeft meer blijvende waardedan de verkondiging van allerlei theorieën die het bewys moeten leveren van de ondeugdelijkheid onzer maatschap- I pelyke instellingen. Hoe hooger men staat op de sociale I ladder, des te krachtiger kan de invloed naar buiten zijn. Als de jongeling, die een- I maal geroepen zal worden aan het hoofd i eener industriëele onderneming, zuivere be- ginselen van menseken liefde leert kennen en in beoefening brengen, dan zat het 3 elijk te verwijderen. schappij. Deze bestond zoodra twee men- j Jn hem zal men dan niet den man aantref- i-:-u -lai”'»- I rgrootste deel van de vruchten van den arbeid tot zich te nemen en alle arbeidskrachten waar over hij de beschikking verkrijgttot het uiterste ten eige bate aan te wenden zal zich het lot der werklieden aantrekken, en het als het belangrijkste deel van zijn levenstaak beschouwenhun den arbeid als een zegen te doen waardeeren. Aan den anderen kantde arbeider die van zijn jeugd af geleerd heeftdat zingenot niet het hoogste is; dat vlyt. orde, spaarzaamheid, machtige factoren van lots verbetering zyn; dat vermeerdering van kennis in den regel een afdoend middel is om met hoop op goeden uitslag den levens- stryd te aanvaarden zal ook het best in de gelegenheid zijn de lichtzijde van het maatschappelijk leven door eigen ervaring te leeren kennen. Maar bovendien wordt hij door zyn persoonlijk optredeneen middenpunt van verdere ontwikkeling: zelf aan het hoofd van een gezin geplaatst, zal hij die goede beginselen voortplanten ineen volgend geslachten de wet der erfelijkheid zal hun levenskracht verhoogen. Het zou niet moeielijk zijn met bepaalde gevallen deze algemeene beschouwingen na der uit te breiden we gelooven dat ieder in zijn eigen kring wel bouwstoffen daar voor kan vinden. Grooter dan sommige misnoegden beweren is het aantal werk gevers die zich beijveren het lot van hun ondergeschikten te verbeteren door het on dersteunen van verschillende inrichtingen die verheffing van hun socialen toestand ten doel hebben al mogen we, helaas! niet ontkennen, dat er nog velen zijn die alles, ook wat zij in de eerste plaats moesten behartigen prys geven om hun grootheids waanzin te voeden. Groot 'is ook het getal werklieden zelfs van gering geldehjk ver mogen die al hun krachten benuttigen om hun gezin tot een hooger peil van welvaart op te voeren al moeten zy zich daartoe ook veel ontzeggen, wat door velen tot de onmisbare genie*--n- zulken zyn de van hen gaat die mede zal meer en meer doen beantwoorden. Die bestemming, we zeiden het in den aan vangis geen andere, dan verhooging van het algemeen stoffelijk welzijn. Deze is evenwelde beroemdste denkers heb ben het onder verschillende vormen aange toond op haar beurt geen doeldoch slechts middel. De eigenlijke waaide van den mensch en den staat van geluk door hem bereikt, hangt af van hetgeen hij is als zedelijk wezen. Het materieel welzijn brengt daartoe veel bijdewyl het krachtig by- draagt om de moeielijkheden te overwinnen, die we op den weg der moreele ontwikke ling ontmoeten. Maar de hedendie eenvoudigomdat hun toestand hen niet bevredigt, de nood- zakelykheid eener omkeering prediken be- grypen van dat alles niets. In hun eng —“MJ»» Uit China komen steeds berichten van nieuwe overwinningen. Het zou generaal Buéres gelukt zijn den vijand te noodzaken het beleg van Tuyengeran op te breken. Koning Milan van Scrvifi heeft, bjj ge legenheid van den verjaardag van zijne verheffing tot Koning, aan niet minder dan 700 personen, die aan den jongsten opstand hadden deelgenomen, kwijtschelding van straf verleend. De schatkist zal door dezen maat regel zeker niet het minst gebaat worden! Misschien zou een dergelijke maatregel toegepast in Spanje, waar het aantal staat kundige misdadigers legio is, kunnen strekken om het nieuwe tekort van 26 milliocn francs op de begrooting wat te verminderen. Cuba, de vloot en hot leger dragon het hunne bij tot dat tekort. In dezen tijd van tekorten is de gebrui kelijke belofte van ieder optredend Staats- 1 man: zuinigheid. Zoo ook de nieuw opge treden Amerikaansrhe president. Eerlijk heid, zuinigheid, bescherming der Negers, bestrijding der veelwijverij, de bevordering van den vrede in binnen- en buitenland zal zijn streven zyn. Aan zijn voorganger, generaal Grant, is een pensioen verleend van f37.500 gulden, waarvan hij echter vermoedelijk niet lang zal kunnen genieten, daar hij zeer ernstig ziek is. BINNENLAND Door Z. M. den koning is be noemd tot ontvanger der registratie en domeinen te IJselmonde de heer P. H. Velsenthans in diezelfde betrekking te Oostburg. Door Z. M. den koning is be noemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te IJselstein c. a. de heer H. J, Van Mierop ontvanger der dir. bel. en acc. te Wijk bij Duurstede c. a. Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp aangeboden om aan het comité tor bevordering van de tot standkoming van een stoomtramweg van Breskens naar Mal- vaa» den -i&nlqfl' vaneen tramweg van Breskens naar de Belgische grenzön in de richting van Maldeghem uit ’s Rijks schatkistonder voorwaarden eene bijdrage te vorleenen van f 400.000. Dit ontwerp houdt verband met do be kende zaak van het voor den aanleg van een spoorweg van Rotterdam naar de Duit scho grenzen in de richting van Munster, gedeponeerd en in 's Rijks schatkist ge storte waarborgkapitaal. Zooals bekend is, zou bij het tot stand- komen van dezen spoorweg do gemeente Schoonhoven in directe verbinding geko men zijn met het spoorwegnet. To bejammeren is het difsdat de gelden, I voortvloeiende uit de niet nakoming der verplichtingen van concessionnarissennu zouden ten goede komen aan eene streek 1 in oen goheol ander gedeelte van ons land die bij do al of niet tot standkoming van genoemden spoorweg hoegenaamd geen be lang had. w tot en met 12 Juni te Gouda te houden, iien zij ii, ui alsdan behan- versoheidene zijn van en het grootste belang landbouw, volkshuis-

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1