1885. N°. 824. Zaterdag 28 Maart. Eerste Blad. le Stolwijk EEKERIJ- chting E N. Gelder. t i ’d L modellen cto®, IA, ker, oden gunst aan, m prompte be- >opt waardig te Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. HT. choonhoven. icht aan hare an en buiten nriohting gele- JtWASSCHEN rten Gordijnen, oote en kleine LSSCHEN van sn-Dekens enz. ft I. HAGOORT BINNENLAND. Beschermende rechten. BH Deae Courant bestaat alt twee Bladen. r doende, A. KAR8. hoenhoven. vheeren de In- APRIL hunne den van allerlei Werktuigen en gereedscbappei »der. en hulpmiddelen t vriendelijk ver- nogehjk onderling niet bezorgen g van lezen te be- •ijn voor de Cou- Eerste lezer tot de Middagpott I zoo vervolgen/ Dw. Dienaar DUEL, Boekbinder. oft Ondergetee- berichten, dat Loplkerstraat ENHUI8, heeft Dv. Dienaar, SEUWEN. 85. SGHOöfflOfflffl MBANT. gedrukten tjjd, >s op te ruimen, ig gesteld; men Deae Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitga** icAt bij deze, dat niet geabonneerd gelegenheid wordt tot het onderling den eer tt en, alt: N. ROTT. IL.VAN'S HAGE. G, HUISVROUW, )dra zich'een vol aangemeld. m gebruik te ma uve te doen vóór Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts t maal in rekening gebracht. bewerking verricht, maar in korter tijd en bij grootere hoeveelheden te gelijk. Eene beschrijving van dit werktuig kunnen wij hier wel achterwege laten. Bij het gebruik van- do boterkneedmaohine of het kneedbord voorkomt men dus de bovengenoemde na doelen en de boter zal er steviger door worden. Een tweede nadeel, waarop ik wilde wij zen, is het kleuren der boter. Ik weet wel, dat het publiek gaarne altijd grasboterzou willen hebben en dat die boter zich ken merkt door hare geelvette kleur, aangena- men reuk en smaak. Het is onmogelijk hieraan te voldoen, want dan zouden wij moeten kunnen verhinderen, dat de jaar getijden zich afwisselen en het dus voort durend lente was. Valt nu van zelf in den staltijd do kleur der boter wat bleeker uit, dan behoeft de boerin toch niet dadelijk kleursel te gebruiken. Men kan niet zeg gen, dat de boter door het kleuren vervalacht wordt; bovendien de bestanddeelon waaruit het kleursel bestaat zijn onschadolijke plant aardige stoffen orlean en curcuma. Er is evenwel zeer veel verschil in kleursel; hot vloeibare is verreweg het beste. Wil men dus in den staltijd kleuren, dan kan men dit zonder nadeel voor de boter doen, mits men het goed doeDat het kleuren dikwijls niet goed gedaan wordt kan men menig maal op de markt zien waar boter komt van melkwit tot hoogrood van kleur. Er moet bij het kleuren maat gehouden worden on om dat te kunnen doen heeft men een vaste maatstaf noodig. O, wat een voor uitgang zou hel zijn, indien in elke boerderij naast den thermometer ook het maatglas gevonden werd. Die maatglazen zijn alom in den handel verkrijgbaar en kosten slechts enkele stuivers. Men kan er nauwkeurig de vereischte hoeveelheid boterkleursel mee afmeten. Bij het gebruik van boterkleursel moet men vooral zorgen dat de kleur overal gelijk zij. Mengt men het kleursel onder het kneden bij de boterdan moet men des te meer de kneedrol gebruiken om te zorgen dat allo doelen gelijk van kleur worden, en er geen strepen of vlammen in de boter blijven. Maar is kneden noodig, overmatig kneden kan weer schadelijk zyn en daarom is het beter het kleursel vooraf, dus vóór het karnen bij het karnsel te doen en dan goed doorroeren, totdat de massa gelijk van kleur geworden is. Dit laatste is echter strikt genomen niet noodig, daar de massa i onder het karnen toch door elkander wordt gestooten. Hierdoor is men zeker dat de vermenging zoo volledig mogeljjk plaats heeft. Dat waarlijk de Nederlandsche boter in dit opzicht voor de Deensche moet onderdoen heeft de tentoonstelling te Amsterdam bewezen. Moge ieder zijn be lang begrijpen en zoo spoedig mogeljjk naast den thermometer, ook het kneedbord of de kneedmachine en het maatglas invoeren. En nu is er nog iets waarop ik wilde wijzen en dat meer bepaald de opkoopers geld. Menigmaal zag ik opkoopers rondrijden die de opgekochte boter in kisten smeten. Mij dunkt het moet menige boerin aan het hart gegaan zijnals zij overtuigt was dat zij goede waar had afgeleverddat haar boter werd vermengd met andere van minder kwaliteit. En kan uit een mengeel van goede en minder goede, ja van zeer slechte boter wel ooit een product voor den dag komen dat op de markt te Londen of elders onze eer kan handhaven. Daarom zou het in het belang zjjn van den boerenstand en van de handelaars, dat men niet alleen de goede van de minder goede boter gescheiden hield, maar dat de opkoopers zelfs geen geld wilden bieden voor waardie niet aan de gestelde eischen kon voldoen. Daardoor zou er niet anders dan goede boter aan de markt komen en do boerinnen, die geen boter konden kwijt raken, zouden er zich op toeleggen even goede waar te leveren als anderen. Zoo worde het. Goudnaan Maart ’85. Door Z. M. den Koning is be noemd tot president van den Hoogen Raad der Nederlanden do heer Mr. J. G. Kist, thans liaadsheor in dat College. Door Z. M. den Koning is be noemd tot Rijksontvanger te Gouda (bui tengemeenten) de hoer J. P. Van Dugteren, thans te Steenwyk o. a. Door Z. M. don Koning is be noemd tot Hoogheemraad van het Hoog heemraadschap de Alblasserwaard met Arke) beneden de Zouwe, do heer L. A. Van Haaften. Do Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken hebben aan de Tweede Kamer hunne memorie van ant woord doen toekomen omtrent hot ontwerp tot wjjziging van de drankwet. Bij deze memorio is gevoegd een nota van wijzigingen, die in een gewyzigd wets ontwerp zyn vervat. Daarin wordt o. a. bepaald, dat het vergunningsrecht niet lager intg zyn dan f5, en niet hooger dan f 12,50 voor elke f50 huurwaarde of godeelto daarvan, met dien verstande, dat het recht voor de vergunning tot 30 April 1890 niet roordeeld tot mbetaling te n drie dagen, ran een door mbaren weg te zitten op OONHOVEN. 1885. K., verblijvende ie geldboete van rangen door ge- i, ter zake van indronkenschap irdeeld tot twee een van f7,00, en door gevan- zake van „het i getrokken kar i de gemeente 2o. daarop een wdeeld tot eene ding te vervan- Irie dagen, ter i een trekdier dienste van het verbinding tus- gemeentekom- Holland, onder i IJsel gelegen, opzicht stellen als 4, behalve ie lezen „Lek- veroordeeld wanbetaling itraf van drie van nachtelijk der inwoners.” als 7. Is 7. d. W.0. B., onende te L., Jte van f 7,50, r gevangenis- e van „het to ran nachten Ier inwoners^ eroordeeld tot anbetaling te an drie dagen, eg binnen de neer dan ge- aarbjj in staat ceerd. deeld tot eene taling te vor- drie dagen, eens anders ifteljjk bewijs of rechtheb- maker van hier niet de uiterste krachten in te spannen, om zóó goedkoop te werken dat zyn prijzen 7 protst minder kunnen zyn dan dievan -zyft ^uitenlandschen mededinger. De lezer bemerkt reeds de zwakke plek in het oppervlakkig heel mooi schijnend begrip van ufair trade”. De hulp, die de »Staat” dan heet te verleenen, komt een voudig uit de beurs van den man die een kast koopt. Door die hulp wordt dan tegelyk onze kastenmaker ontslagen de moeite, zóó netjes, zóó doelmatig te werken, dat men hem graag wat meer betaalt dan den Duitscher zóó spaarzaam te zyn met zijn grond stoffen, den arbeid onder zijn werklieden zóó te verdeden, dat hy by gelyke qualiteit goedkooper kan leveren. Pas dat nu toe op allerlei nyverheids- artikelen, en ge zult wellicht tot het inzicht komen, dat ook met stair trade” het kwaad niet te verhelpen is, mogelyk ons wel toestemmen, dat wij er mee van den wal in de sloot zouden geraken. Niemand houdt zich ernstiger bezig met den staat zijner gezondheid, en, is hy een ontwikkeld persoon, met de eenvou digste regels der gezondheidsleer, dan wie zich ziek gevoelt. Om deze reden hebben we in den laatsten tyd zoo vaak kennis gemaakt met beschouwingen over den toe stand van onze drie voorname bronnen van welvaart, zijnde landbouw, handel en nyverheid, die nog alle drie verkeeren in het tijdperk van kwyning, door een samen treffen van ongunstige omstandig heden te voorschijn geroepen. Over die verschillende oorzaken willen we thans niet spreken-, wèl over één der middelen, van sommige zyden aangeprezen als afdoende, om plotseling betere dagen te doen aanlichten, om als door tooversiag alle économische ziekteverschijnselen te doen ophouden. Wanneer in een gemeente het aantal winkels van dezelfde soort wat groot is geworden, verminderen de persoonlyke winsten der handelaars; niet slechts wordt het debiel, dat geen gelijken tred houdt met de vermeerdering van koopgelegen- heden, over een grooter aantal belangheb benden verdeeld, alle vergelijking in het midden gelaten, herinneren we aan het bekende spreekwoord van de varkens en de spoeling, maar, om in de klandizie te blyven, moet men scherper concurreeren, dat wil zeggen, met kleiner winst, artikels- of percentsgewijze berekend, genoegen ne men. De vakgenooten moeten elkander zoo dikwijls mogelyk seen vlieg afvangen”, wat in handelszaken, mits men maar zorg drage met de eerlykheid op goeden voet te blyven, volkomen vrij staat. Er is evenwel nog een ander middel, of liever, daar zyn er meer. De koopman, door den drang der concurrentie in het nauw gebracht, zou aan het gemeenteber stuur kunnen vragen, eenige van de andere 1 lui, bijvoorbeeld, die zich het laatst hadden gevestigd, de stad uit te jagen. Of wel, uitvaardiging verzoeken van een verorde ning, die het aantal winkels van een be paalde soort beneden een wettelijk maxi mum terugbrengt. Beide soorten van be scherming, dat wil zeggen niet van de met uitzetting bedreigden maar van de lieden die den sterken arm der Overheid te hulp roepen, zouden wellicht met onze zedeh niet best meer overeenkomen. Goed, dan is er iets anders op te vinden. Die lieden moeten dan maar wat hooger be lasting betalen. Dat geld krygen ze wel terug, als zij slechts den prijs hunner waren met enkele centen verhoogen. Op die manier komt er tegelijkertijd nog wat geld in de gemeentekas, die we melden het maar even in het voorbygaan, een kleine ondersteuning van dien aard zeer goed zou kunnen gebruiken. Nog een derde middel zou er te vinden zyn, en we gelooven dat de bewuste winkelier beter had gedaan, daarmee te beginnen. Misschien ware zijn kreet om >bescherming” dan wel achterwege ge bleven. De mededinging had hem moeten opwekken, om zooveel mogelijk uit te winnen op zyn kosten, om by voortduring te zoeken naar de beste en, in verhouding daarmede, de goedkoopste voorwerpen tot zyn vak behoorende, zich in betrekking stellen met de uitstekendste fabrikanten, ten einde, naarmate de winst op eiken verkoop daalt, het aantal bestellingen ver meerderd te zien en aan zyn zaak een uit breiding te kunnen geven, die van een der hiervoren genoemde maatregelen niet ver wacht mag worden. Schadelijke invloeden bij de boterbereiding. Is in de laatste jaren bet gebruik vau den thermometer in onze streken toegeno men bij de bereiding van boter en kaas, dan is dit voorzeker een bewys, dat onze landlieden gaarne van de wetenschap ge bruik willen makenen aan den anderen kant pleit het voor hot gezag der weten schap zelve, ’t Is dan ook niet te ontken nen dat de thermometer een zeer gunstigen invloed heeft uitgeoefend en onze zuivelpro ducten daardoor zijn verbeterd. Het is er echter nog verre af, dat onze boter volmaakt isen daarom moeten alle mogelijke middelen in het werk gesteld worden om de boter tot de hoogst mogelijke volkomenheid op te joeren opdat wij de concurrentie met het buitenlandvooral met Denemarken kunnen volhouden en ons niet door vreemdelingen laten overvleugelen. Het zij mij vergund hier te wijzen op een paar schadelijke invloedendie naar mijn beschei den moening, niet alleen kunnen inaar moe ten worden uit den weg geruimdzal onze boter met graagte in den vreemde gekocht en met goede prijzen betaald worden. Vooreerst wordt de boter onvolkomen bewerkt en daardoor is zij te slap. Nu is het wel waar, dat op de slapheid ook het voedsel van grooten invloed isen dat men het niet altijd in zyne macht heeft die plan tensoorten op zijne weiden te doen groeien, die men er gaarne zou willen ziendat verder do grondsoort en de mate van bet mesting mede van groote beteekenis zijn voor den aard en het karakter der boter. Maar in weerwil van die invloeden kan men er toch nog veel aan af of toedoen. Ja, het zal misschien velon ongeloofelijk schijnen, dat het kneden een machtigen Invloed hoeft op de stevigheid of slapheid der boter; en toch is dit zoo. Nog altijd wordt door verre weg het meerendeel onzer zuivel boeren de boter met de hand gekneed dat om twee redenen zeer nadeelig is. Onze huid toch scheidt het zweet af, dat zoowel onzichtbaar als zichtbaar geschiedt. Vooral in den zomer is die afscheiding sterker en vermengt zich dus dat zweet onder het kneden met de boter waardoor deze niet alleen een onaan- genarnen reuk en smaak krygtmaar ook spoediger tot bederf overgaat. Gij kunt u daarvan gemakkelijk overtuigen door een stukje boter een tijd lang tusschen de han den te kneden en het daarna op een koude plaats te zotten, naast een stukje, dat niet met de handen in aanraking geweest is. Na enkele dagen reeds zal men bemerken, dat het verschil tusschen beide stukjes wat reuk en smaak betreft, duidelijk merkbaar is. In de tweede plaats wordt de boter door het kneden met de handen te warm en daardoor week en slap, en het is de boerin er juist om te doen om de boter stevig te houden. Het kan ook niet anders of de boter moet door het kneden met de han den slap worden; immers bezit ons lichaam een warmtegraad van 37 gradendie warmte wordt door aanraking onder het kneden aan de boter voor een gedeelte medege deeld en voorkomt daardoor juist de ge- wonschte stevigheid. Maar, zult gij vra gen, hoe zullen wij dan doen? Wel het antwoord is eenvoudig dit: Kneed niet meer met de handenmaar met het kneed bord of liever nog met de kneedmachine. Het kneedbord is oen zeer eenvoudig en goedkoop werktuig, bestaande uiteen lang werpig bord, dat door een scharnier op een voetstuk is verbonden en met het an dere einde in een vat kan geplaatst wor den, waarin men de afvloeiönde karnemelk wil opvangen. Over het bord kan men met de hand oen bij het bord behoorende rol bewegen. De rol bezit aan de uitein den twee schijven, die over de latjes heen reiken, welke aan weerszijden van het knoel- bord zjjn aangebracht; hierdoor is de be weging zeer gomakkelijk en de rol of «Ie boter kan ook niet zijdelings uitwykon. In zeer groote boorderyen zou men de kneed machine kunnen gebruiken, die dezelfde lager dan 15, en van 1 Mei 1890 tot 30 April 1895 niet lager dan f20 en daarna niet lager dan f25 zij. Door den Raad der gemeente Breskens is besloten aan do Tweede Kamer een adfes van adhaeaie te zanden, betref fende het aangeboden weta-ontworp tot hot verleenen der bjjdrage van f400.000 voor den ontworpen Stoomtramweg van Breskens naar Maldaghem. Naar men verneemt, sal ook een adres van gelijke strekking door belanghebbende ingezetenen van die en andere gemeenten worden ingediend, ten einde deze zaak bij de leden der Kamer te steunen. Op het adres van do ingeze tenen der gemeente Jutfaas aan den Mi nister van Waterstaat, Handel on Nijver heid, om opheffing van den tol over do brug aldaar, is afwijzend beschikt. Het Programma der Nationale Tentoonstelling van Vee, Boter, Kaas en Werktuigen on Gereedschappen, welke bij do Zuivelbereiding worden gebruikt, te Gouda te houden bij gelegenheid van het 38ste Nedorlandsch Landhuishoudkundig Congres, den 9, 10, 11 en 12 Juni 1885 is samengesteld uit de navolgende afdeel in gen le afdeeling Vee. Stieren, Melkkoeien, Scha pen on geiten. 2e afdeeling Zuivel. Boter en Kaas. Be 4e 5e ter 6e grond beschermen, maar eenvoudig ver meerdering van inkomsten, die door een losbandige en verkwistende levenswijze een ruwen schok hadden ondergaan. De éco nomische gevolgen van dat »stelsel” laten zich met een enkel woord mededeelendik wijls schaarschte en duurte van levensmid delen, tot aan, tot over de grenzen van hongersnood. Men denkt soms, dat de gewone arbeiders in die dagen, zelfs nadat er van de eigenlijk gezegde lijfeigenschap weinig meer overgebleven was, hetvooral wat de voeding betreft, zoo best hadden. Men vergist zich zeer: de spyzen waar mede de arbeidende klasse genoegen moest nemen was slechter en veel minder vol doende, dan het thans levend geslacht zich kan voorstellen. De geschiedenis der graanprijzen in ver band met de jrechten” vult een hoogst belangwekkende bladzyde wereldhistorie, en zelden heeft de menschelyke volharding grooter zegepraal behaald, dan op den dag toen in Engeland de >graanwetten” werden afgeschaft. Over het een en ander spreken we eens afzonderlijk; dat is niet geheel onnoodig, nu we het moeten beleven dat in Zeeland, hetwelk een Nederlandsche provincie is, adressen worden geteekend om bij de Regeering op invoerrechten op graan aan te dringen. In het algemeen is de geest van vryen handel meer vaardig geweest over ons vaderland, dan die van belemmering; met andere woordenvan nature hellen wij meer over naar de beginselen van free-trade dan van protectie. Dat zit niet in onze meerdere vrijzin nigheid, maar is een gevolg van onze eigenaardige positie als handeldrijvende natie. In de zestiende en zeventiende eeuw waren we »de vrachtschippers van Europa”, en, waaraan heeft een ver voerder, ’t zij ti voor eigen ’t zy voor aïio derer rekening, grooter hekel dan aan den tolbeambte en zijn tarief? Vrij uit-en- invaren, overal, dat was onze leus, om een goede redenen wie zooiels wenscht, moet voor zyn eigen buren de deur niet dichtgooien. Met zekere verbazing zien we een man als Coen, als slotsom van zijn waarnemingen gedurende zyn lange en roemvolle Indische loopbaan aan X.VII” zelfs voorstellen doen om dische havens vrij open te zetten voorden handel van alle volkendat de bewind hebbers der Compagnie, het meest mono- polisch lichaam dat ooit in Nederland be staan heeft, voor dit denkbeeld weinig sympathie had, begrypen we. Doch hun betrekkingen met de Oost daargelaten, verlangden onze vaderen, als kleine natie, die een onevenredig groot aandeel had in den wereldhandel, geen afsluiting van gren zen, en waar deze werd gehandhaafd, was zy veeltijds toe tesebryven aan bekrompen provincialisme, dat een bron van inkomsten voor het gewest ongaarne wilde missen, onverschillig tot welken prys die vloeiende werd gehouden, dan aan de handhaving van een vast beginsel. Doch in onze dagen is de drang van elders sterker geworden dan ooit te voren. Twee grootmachten hebben het eerst het vaandel der protectie ontplooid, Amerika en Duitschland, het eerste om staathuis houdkundige of économische, het laatste om Staatkundige of politieke redenen. De verwachting, dat spoedig op dien weg zou worden teruggekeerd, heeft zich tot dusver nog niet verwezenlijkt; integendeel, men bewandelt dien steeds verder, en het scheelt niet veel, of men is teruggekeerd tot toestanden van vóór 50 jaar. Dat maakt inderdaad voor kleine natiën de verhouding ongunstig, en het kan geen verwondering baren, dat zelfs van enkele niet al te besliste voorstander van het vrijhandels-stelsel de overtuiging nog meer aan het wankelen wordt gebracht. Wel gaan zy niet zoover, dat de verhooging van invoerrechten tot een aanzienlijk bedrag hun deieenig mogelijke oplossing schijnt van alle moeielijkheden op *t gebied van handel en industrie, maar stellen toch de vraag, of het niet wenschelyk is onze nijverheid in zooverre te hulp te komen, dat zij met goed succes de buitenlandsche op zyde kan streven. Op die wyzè tusschen freetrade en protectie heenzeilende, komt men tot een soort van overgangssysteem, dat den naam draagt van fair trade"-, we zouden dat kunnen vertalen door «billijken handel. Daar zou iets vóór te zeggen zyn. Stel hier is een kastenmaker die zijn product niet in Dyitschland kan verkoopen dan bij betaling van 10 procent invoerrecht, terwijl men van soortgelijk artikel, uit Duitschland komende, slechts drie procent neemt. Het is duidelijk dat dan de Duitscher hier wei een markt vindt, de Nederlander in Duitschland niet. We geven toe, dat klopt niet. Nu wil het stelsel van »fair trade”, dat het invoerrecht van hetzelfde artikel hier ook tot 10 precent gebracht,altijd, uitgaande van de onderstelling dat er geen artikel van een handelstractaat tusschen beide staat, om op die manier de kansen gelyk te maken. Dan behoeft de kasten- Kraohtvoeder. Werktuigen voor Zuivelbereiding. Werktuigen en gereedschappen bereiding van Veevoeder. Werktuigen i ter verzorging van Vee. 7e Inzendingen ter Opluistering. De inzendingen moeten vrachtvrij op het Tentoonstellings-terrein worden bezorgd den 8aten Juni 1885, uitgezonderd het vee, dat eerst den Uden Juni wordt verwacht. Ieder, die wenscht in te zenden, wordt verzocht daarvan vóór 15 Mei opgave te doen aan den Isten Secretaris van het Congres, don heer Mr. D. N. Brouwer of aan den heer W. Begeer, Secretaris der Ten toons tel I i ngs-Cotn missie. Inzendingen, waarvan later opgaaf ge schiedt, zullen niet in aanmerking ge nomen worden. Naar men verneemt, iyn aan uit Boskoop ingezonden rhododendronplan- ten op de tentoonstelling te New-Orleans, drie eerste prijzen toegekend. In de vergadering van!7Maart II. van de afdeeling Haarlem en omstreken der „Nederlandsche Maatschappij ter be vordering der Geneeskunst” werd door eenige leden mededeeling gedaan van ver scheidene gevallen van vergiftiging, waar van twee met doodelijken afloop, die in den laatsten tijd voorgekomen waren door het gebruik van Haarlemerolie. De afdeeling rekent het zich tot plicht, dit in ruimeren kring bekend te maken, en er aan te her inneren, dat Haarlemerolie bestanddeelon bevat, die bij gebruik gevaarlyke ziekten, ja, den dood kunnen veroorzaken. Zij meent derhalve, een ieder het gebruik van Haarlemerolie ten sterkste te moeten ontraden. In do te Gouda gehouden ver gadering van aandeelhouders der Steombooi- Mpij. Boskoop Wadding»veen Gouda is tot commissaris herkozen de heer Anthony Koster te Boskoop, en in plaats van den heer Van Duikendie bedankt hadde heer Ph. Verbruggen te Waddingsveen. Uit het door het bestuur uitgebracht ver slag bleek, dat de onderneming in 1884 voor het eerst eenige winst heeft opgeleverd. De nieuwe muntbiljetten sul len f50 en f 10 groot iyn, maar van kleiner formaat dan tegenwoordig. Ze zjjn op wit papier gedrukt, met keurig gegraveerde zwarte randen. Aan de bovenzijde leest men in den rand Koningryk der Neder landen; in de hoeken staat ’t bedrag ge drukt. Aan de linkerzijde is het beeld van van do Ned. maagd geplaatst met den leeuw aan hare voeten. In den rechterrand prjjkt een keurig borstbeeld des Konings, ter grootte van onze postzegels. De water merken zullen in de witte hoeken binnen den gedrukten rand duidelijk zichtbaar wor den aangebracht en bestaan in een paar letters, die de serie der biljetten aanduiden. Dinsdag deed de rechtbank te Rotterdam uitspraak in de zaken, de vorige weck medegedeeld, zij veroordeelde: H. B., wonende te Reeuwijk, ter sake van diefstal van eene eend, tot 3 weken celstraf. J. L., bouwmanskneoht, wonende te Haastrecht, wegens mishandeling van den conducteur in dienst van de IJsel-stoom- tramwog-maatschappij, en een passagier, tot twjo maanden celstraf, twee geldboeten elk van f8, subsidiair oen dag celstraf voor elke boete. Zaterdag word *met goed ge volg van do werf van Gebr. Van Dujjven- dijk te Papen Irecht te water gelaten een ijzeren paviljoon-tjalkschip, groot 65 last, voor rekening van de wed. C. Van Eik to Schiedam. Omniddellijk daarna werd de kiel gelegd voor oen ijzeren Reinzeilschipgroot 52 iaatvoor rekening van schipper Spring Ia Veld, to Breda. Beschermende rechten kunnen zoo hoog worden opgedreven, dat hun heffing een verbod van invoer evenaart of nabykomt; of zij kunnen geheven worden tot een matig bedrag, waarmede dien ten gevolge de inlandsche producten van dezelfde of overeenkomstige soort in prys worden ver hoogd. Maar in elk geval zyn zy, als stelsel, een overblijfsel uit vroegere tijden, toen nog niet het licht der staathuishoud kundige wetenschap over de maatschappe lijke betrekkingen was opgegaan. Wij, die niet gewoon z(jn in onze wekelyksche en vluchtige beschouwingen dieper in eenig vraagstuk door te dringen dan volstrekt noodig is, en het strikt wetenschappelijke maar terzijde te laten, bepalen ons hierby ook tot de herinnering, dat in de dagen van het leenstelsel ieder adellyke bezitter van eigen ol in leen verstrekte landstreken, het geheel in zijn macht had, den prijs van landbouw-artikelen zoo hoog op te voeren ah hy zelf wilde, door de van elders ko mende voorraden aan een hoog tolrecht te onderwerpenen menige strydjaren achtereen volgehouden, is van zulk een eisch het gevolg geweest. Het doel was in dat geval niet, den landbouw op eigen

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1