N°. 825. Zaterdag 4 April. 1885. I J den, den, etds, js Lepels Pannen, Iderijen, prt 3CHAP, 2 Platen, j )S teen en, 2 len, Ba- M n, Roer- Graven, M ibakken, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. a 3' I 5 I meer!!! 8 schappen. andere ;ren. PINC. I PING. 'ien9 BINNENLAND. BUITENLAND Overzicht. Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. x>ren, nieuwe schappen, 'hui op Ichoonhoven. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. SCHOOIfHOVENSCHE COURANT. Klok, glazen meerdere de Goederen. in het Hótel boonhoven. O wil men Koopt le nieuwe ON DON, beste van Ie bestaande rfumeriën om >t grijze haar onen enkele gen te doen rdwynen. lag tot 1 Oc- ‘i i deugdzaam rllwllllge JPING. I te Bergam- ensdag den rmiddags ten ning „Boom* >t dorp t, jwillige I te Bergam- dag den 28. ;s ten 9 nar, eekend nr. 13, hoonhovem. iéreten rang, remplau, wal sterk en eaterstuk van zag men ook ar instrument ibrikanten is do toon bjj b schriftelyke zelve heden igekotnen, er digheden TE m f *W,— JWILLIGE te Bergam- dag den 24. fa ten 9 uur, kend nr. 20 D, ikstier, Kuis- i, 1 Varken, 2 Schouwen happen, israad oor afbraak Goederen. met. Biggen, 1. I. «n, 1 Boeren- riewielde Kar, ebehooren en iH. J. van rost te Oudo- Hoogstraat ie Meerkerk H. Moes te GOUDA, 2 April. Aan het eindexamen van de burgeravondschool alhier namen 7 leerlingen deel. Het diploma kon aan 5 hunner worden uitgereikt, nl. aan J. M. Endenburg, J. Van Gent, A. J. Lafeber, Ph. Don Hertog en J. De Bruyn. Tot onderwijzers aan de Norniaal^h^yU school alhier zyn, met ingang van 1 ApriHup^V 1885, benoemd de heeren P. B. Van Cittert en C. De Rooy alhier en do heer P. H. Van Roon te Rotterdam en tot onderwij zeres mej. W. P. Wijnrox alhier. De heer 8. Posthumus alhier zal bij de in Zuid-Holland te houden voorjaar»- Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle met de aanvraag van het crediet van 200 millioen, om den oorlog tegen China voort te zetten. In Spanje (Grenada) werden wederom schokken van aardbeving waargenomen. De inschrijvingen ten behoeve der slachtoffers van de jongste aardbevingen brachten f2.400.000 op. Op verschillende andere plaatsende Grieksche eilanden en in het Suez-kanaal richtten orkanen schade en verwoesting aan. examens voor onderwijzer en onderwyzeres, adsisteeren voor Natuurkunde. Volgene de laatst vastgestelde kiezers lijsten bedraagt het getal kiezers in de ge meente Gouda, voor leden van de Tweede Kamer 573, de Proviirciale Staten 567 on don Gemeenteraad 893. ♦GORINCHEM, 2 April. Gisteren heeft hier de verkiezing plaats gehad van drie Hoofdingelanden en drie Hoofdingelanden plaatsvervangers voor het 4e district in het Hoogheemraadschap „de Alblasserwaard met Arkol beneden de Zouwe”. Als Hoofdinge landen werden herkozen de heeren A. Ver- voorn te Arkel en H. J. Van Eeten alhier, terwijl in de plaats van den heer J. Ver meulen alhier, die wegens 85 jarigen ouder dom verzocht had buiten stemming te blijven, herstemd moet worden tusschen de heeren J. Vorvoorn te Arkel en A. D. Smits alhier. Als hoofdingelanden-plaatsvervangers wor den herkozen do heeren S. Kuipers te Hoog-Blokland en M. De Gier Sr. alhier. In de plaats van den heer T. G. M. A. Van Dam van Noordeloos, die bedankt had, word gekozen do hoor D. K. Aanon te Hoornaar. ALBLA8SERDAM, 30 Maart. In de be hoefte aan verloskundige hulp in deze ge meente is door den gemeenteraad voorzien door de benoeming van mej. Franken thans te Zeist gevestigdtot gemeente-vroedvrouw, Op dit oogenbiik is in eene gemeente van ruim 4000 zielen de geneeskundige faculteit vertegenwoordigd door eene vroedvrouw die wegens hoogen leeftijd haar ontslag heeft genomen; de gemeente-geneesheer de heer Van Haaftentoch is naar Arnhem vertrokken. De gemeenteraad besloot in de zaak te berustendaar van een ontslag geven geen sprake kon zijndaar dit reeds geno men was, en zoo spoedig mogelijk te trach ten een nieuwen geneesheer te verkrijgen. Op de aanvraag van het hoofd der 2e openbare lagere school om meerdere hulp daar thans voor de 6 lokalen slechts 5 on derwijzers zijnis besloten tydelijk een kwee- kelingmet f 150’sjaars te bezoldigen. Daar het hoofd der school voor uitgebreid lager onderwijs met 1 April vertrekt, besloot de I gemeenteraad B. en W. te machtigen om met het hoofd der le openb. lag. school in overleg te tredenin hoeverre er mogelijk heid zou zijn om de leerlingen der vacante school ook gedurende de vacature onderwijs te verschaffen. Ook hier was verleden jaar te veel subsidie voor het onderwijs ontvan gen en moet dus gerestitueerd worden. De gemeenteraad alhier heeft, zonder in overleg getreden te zijn met den school- Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrydags-namiddags. Allo binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 9 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. vroeg, doch tevens hunne plaatsing in een verbeterhuis, om daar opgevoed en in hech tenis gehouden te woHet% M°. 1 tot 1 April 1889 en N°. 2 tot 1 April 1890. De uitspraak werd bepaald op heden over 8 dagen. Daarna stond terecht de eerst Maandag uit do cellulaire gevangenis ontslagen J. A. v. d. II. te Schoonhoren, wegens moedwil lige verwonding, gepleegd 26 Februari jl. Het O. M. eischte een maand celstraf. Ter openbare terechtzitting van het Gerechtshof te 'a Gravenhage op Zaterdag 9 Mei 1885, zal worden behan deld in hooger beroep het vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam van 10 Maart 1885, waarbij do beklaagden P. v. d. 8., tuinman; Th. v. d. 8., timmer man J. H., werkman; E. K., tuinman en W. R., goudsmid, uilen wonende te Schoon hoven, zijn veroordeeld ter zake van rebellie, door eene vereeniging van vijf personen, de eerste beklaagde bovendien wegens een voudige mishandeling, de tweede beklaagde wegens gewelddadigheid op een bedienend beambte in de waarneming van diens dienst, tot celstraf, de eerste, tweede en derde beklaagde, voor een halfjaar, de beide anderen voor twee maanden, de eerste bo vendien tot betaling eener boete van acht gulden, bij wanbetaling te vervangen door één dag celstraf. Uit Dalem schryft men ons: De knolrapen stygen nog steeds in prjjs; thans gelden zij f 1,30 per II. L. De aard appelen (jammen) gelden slechts f 1 Af 1,20 per II. Lj Do elft- en zalmvisscherjj tusschen de gemeenten Dalem en Woudrichem is weder in gang. Het bekende vlot der visschers ligt dan ook weer op de rivier. Het getal elften dat gevangen word, is nog zeer gering; de zalm vangst is gunstiger. Bl) den uitgever'F. B. Van Dlt- mar te Utrecht is verschenen het proefnum mer van een nieuw blad voor de jeugd, ge titeld „Oi/se JongensWeekblad voor School en Éuis”onder redactie van Jo hannes. Verder zullen o. a. de heeren Ant. L. De Rop en W. F. Oostveen hunne me- dewerkinuT verleenen. Reeds in dit proef nummer komt van de hand van eerstge noemde eelje levensbeschrijving van Dr. C. E. van Koetsveld voor, alsook eene levens beschrijving van Gordon, door W. F. Oost veen. De abonnementsprijs per jaar of 52 nummersXs f3,50 franco per post. Van Arkel tot bij Vianen heerscht thans een ongewone drukte door I het njeuwa kanaal. opziener en het hoofd der school, een niet- «ai niat geëxamineerde onderwyzeres voor de hand werken aangesteld. Ged. Staten hebben den Raad medegedeeld, dat door den schoolop ziener hun besluit aan den Koning ter ver nietiging zal worden voorgedragen. ♦BERG-AMBACHT, 30 Maart. Bij de op Zaterdag 28 Maart gehouden aanbe steding van het af breken on weder op bouwen der „Slimme brug” in dezen polder, waren 7 biljetten ingeleverd. Inschrijvers waren de heeren: J. Vermeer, te Heken dorp, f 1794, J. Bokhoven, te Gouda, f1598, J. Stuurman, te AmmeMtol, f1555, J. Van Dam, te Haastrecht, f 1470 S. Van den Oever, te Berg-Ambacht, f 1388, W. F. Van der Wal, te Berg-Ambacht, f1329, J. Van den Berg, te Ammerstol, f 1299. Aan dezen laagsten inschrijver is het werk gegund. ♦CAPELLE a'd IJSEL1 April. Blijkens de gesloten kiezerslijsten bedraagt het aantal kiezers voor leden vau de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten 80 en dat voor leden van den gemeenteraad 128. Hét aandeel in de te leveren man schappen voor de lichting 1885 der Nationale Militie is voor deze gemeente bepaald op 7. GIESEN-NIEUWKERK, 30 Mrt. Bij den landbouwer G. Stek zijn de vorige week des nachts elf kippen en oen haan uit een gesloten hok ontvreemd. Reeds meermalen hebben dergelyke diefstallen bij andoren plaats gehadsonder dat men den dader of de daders op het spoor heeft kunnen komen. •GUUDRIAAN, 1 April. Op 1 Januari 1885 bedroeg alhier het getal kinderen tus schen de 6 on 12 jaar 93. Hiervan gingen toen 78 ter school. •GOUDRIAAN, 2 April. Tot boëodigd nachtwaker alhier is aangesteld B. Zalm. Voor de vacante betrekking van Ge meente- en Polderbode alhier hebben zich 5 sollicitanten aan gemeld. HEI- on BOEICOP, 30 Maart. Vrijdag overleed alhier de heer G. De Hoer, sedort Juli 1879 lid van den raad dezer gemeente, een man die de algemeene achting genoot. HOOG-BLOKLAND, 2 April. Tot pre dikant bij de Herv. gemeente alhier is be roepen Ds. W. Ringnalda Gzn., te Loon Zand. LOORNAAR, 2 April. Sedert de vorige “is de prijs der kaas weder f0,50 per JG gedaald. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f20 A f21 per 50 KG besteed. JAARSVELD, 1 April. Tot predikant hij do Herv. gemeente alhier is beroepen Ds. J. Bolkostoyn te Gerkosklooster. de werkzaamheden aan 1 De uittegraven grond moet wel niet mee vallen, maar do afvoer er van kan toch geregeld plaats hebben. De proefpalen voor de nieuwe Biezerbrug en die voor de te verplaatsen Hooglandsche zijn geslagen en een zeer netto keet voor den aanwezend Ingenieur is gereed geibaakt. Hoe ’t aan het Panamakanaal gesteld is met de gezondheid, kan blijken uit het rapport van Dr. Hamilton, dd. 29 Januari jl. In het jaar 1884 stierven 109 personen in hot kanaal-hospitaal, hoofd- zakelijk aan de gele koorts. Gemiddold stierven 11 van de 100 arbeiders. De di recteur-generaal van do maatschappij, die vóór 1( jaar met zyne familie en een staf van ingenieurs, te zamen 12 personen, in Panama aankwam, is do éónige overge blevene van bet geheele gezelschap. Hij poogde zich dood te schieten, toen zijne vrouw eenigo weken geleden stierf. Door femand, die onbekend wonscht te blijven, zyn voor den bouw van het nieuwe Weeshuis te Nearbosch 200.000 steenen geschonken, terwijl door denzelfden weezenvriend nog 100.000 klinkers zyn ge geven tot bestrating van de binnenplaats tusschen de Weeshuizen. —’Het schriftelijk gedeelte voor de 313 candidaten die zich aangemeld heb ben voor het onderwijzers-examen in Zuid- Hollandzal plaats hebben 7 April, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te ’s-Hage. Ds. P. H. Wiersma te Harmolen is beroepen naar Wageningen. Tot pred. bij do Hervormde gemeente te Oosterwjjk is beroepen Ds. A. Buysing Damstó te Tricht, die echter voor dit beroep heeft bedankt. Bedankt voor het beroep naar Nieuwland door Ds. A. Buysing Damsté Pz. te Tricht. KINDERDIJK, 31 Maart. Vrjjdag ia met goed gevolg van het établissement Fop Smit, scheepsbouwmeesters L. Smit Zoon, te water gelaten de schroef boot genaamd „Industrie VII’’, gebouwd voor rekening der Oberrheinische Schifffahrt Gesellschaft te Mannheim. Daarna werd de kiel gelegd van eene raderboot, voor rekening der Stoomboot- Maatschappij „De Oude Maas", bestemd tot vervoer van passagiers, goederen en, vee tusschen Oud-Beierland en Rotterdam v. v. Deze boot wordt geheel naar do «lachen des tijds ingericht en voorzien van oscil- leerende compoundmachines van 60 pk., vervaardigd door de firma DiepenveenLeis en Smit alhier. ♦KRIMPEN a/d IJSEL, 2 April. Door deze gemeente moet ten behoeve van het Rijk worden toruggestort een bedrag van f 304,41* wegens te veel ontvangen ver goeding in de gewone kosten van het lager onderwijs over 1883. Het gezamenlijk bedrag dier kosten beliep f2514,29; als voorschot werd ontvangen f 1058,70 terwjjl de ge meente maar recht had op f754,281. Het aandeel in de te leveren man schappen voor de lichting der Nationale Militie van 1885 is voor deze gemeente bepaald op 7. §LEKKERKERK, 1 April. Bij den scheepsbouwmeester T. Van Duijvendijk is met goed gevolg te water gelaten een op zeilage gebouwd ijzeren Rynschip, ook be stemd voor de vaart op Zeeland en België. Op stapel is gezet een yzeren Paviljoen* tjalkschip. ♦MEERKERK, 80 Mrt. In denlaatsten nutsavond voor deren winter trad voor ons departement op Mr. A. Slotemaker te Sliedrecht, die ons den ganschen avond bezig hield door zyne uitstekende voor drachten. Eerst kregen wij een novelle te hooren getiteld „Etiënne” uit den Leidschen Studenten-Almanak van 1875, terwijl do spreker ons na de pauze vergastte op voor- v drachten, zoowel van komischen als van moer ernstigen aard. Vooral in de voor dracht van een tafereel uit de Frithiofg -Sage genaamd „de Verzoeking", werd ons duidelijk over welk oen omvangrijk stem orgaan de geachte spreker had to beschikken, terwijl bij de zoo uiterst moeielijke voor dracht van de gedichten van Piet Paaltjes uitkwam, welk een macht hij over zyne stem bezat, zoodat die niet zooals wel eens meer, louter tot het ridicule genre werden terug gebracht. Aangenaam zal het ons zyn den heer Slotemaker wederom in ons midden te mogen zien. ♦MEERKERK, 31 Maart. Het nieuw te graven kanaal ter verbinding van Am sterdam met de Merwedo te Gorinc.hem, geeft in onze gemeente reeds vrij wat ver tier do voorbereidende werkzaamheden waarmede men hier druk bezig is, geven reeds veler handen werk. In de onmiddel lijke nabijheid onzer gjmeento zijn drie stoombaggermolens in volle werking met het verdiepen der bestaande vaart; dequa- liteit van ons drinkwater, hetwelk toch in den regel niet puik is, wordt hierdoor zoe slecht, dat het bijna niet te gebruiken ia; daarom zal van gemeentewege voor eene flinke Nortonpomp worden gezorgd. gOUDERKERK a/d IJSEL2 April. Het militie-contingent is voor deze gemeente be paald op 6 man. Twee daarvan hebben be zwaren ingediend tegen uitspraken van den militieraad. SLIEDRECHT, 1 April. Dat het hier de arbeidersklasse, onder anderen de rijs- en aardewerkers, niet naar wensch gaat, ge tuigt het vertrek van velen van hen naar vreemde lauden, o. a. naar Panama en Buenos-Ayres. Zoo zyn o. a. in de vorige week weder 9 ingezetenen van hier naar Buenos-Ayres vertrokkenom daar hun brood te verdienenin navolging van velen, die reeds vroeger derwaarts gegaan sjjn, en van wie men steeds goede tijdingen verneemt. gSTOLWIJK, 1 April. Ds. W. J. A. Boers, predikant alhier, heeft tegen 1 Juni a. s. emeritaat aangevraagd. •WERKENDAM, 27 Maart. De handel in hoep- en bandhoüt is dit jaar bevredi gend, wat prijzen betreft. Men besteedt thans voor 9 tot 12 voet hoepen van f 13,25 tot f 22, roode en blauwe idem f 11 A f 15,25. Haring-, karre- en rittebfcnd gelden f8,50, f6,75 en f3,70, alles per 1000 stuks. WOERDEN30 Maart. Als een bewijs van de gedrukte stemming onder den land bouwenden stand deelon wij mede, dat eene goed onderhouden hofstede in het naburige Nieuwkoop, groot ruim27 hectaren, waarop 26 koeien gemolken werden, dezer dagen verkocht is voor f 19000. terwijl in de voorwaarden van verkoop o. a. was bepaald, dat f 20000 A 41 pet ais eerste hypotheek er op gevestigd konden blijvta. WOERDEN, 31 Maart. In de plaats van don aftredenden hoogheemraad bij het groot waterschap van Woerden, Jhr. Mr. W. Van Teylingen van Kamerik, die verzocht heeft als zoodanig niet meer in aanmerking te komen, zijn in de Vrijdag gehouden verga dering van hoofd-iogelanden genomineerd do hoeren Mr. W. H. J. Royaards, L. Boeren C. E. Van der Quast im voor- als; Bij de Tweede Kamer is een ontwerp ingekomen tot herziening van de kiestabel, waardoor het aantal leden met 8 zal worden vermeerderd. Van deze acht leden komen er 3 ten goede aan de districten, waarin do gemeenten Amster dam, Rotterdam en ’s Gravenhage zijn ge legen. Steenwijk verandert van een enkel in een dubbel kiesdistrict en krijgt dus een lid er bij, terwijl er 4 nieuwe enkele kiesdistricten bijkomen, namelijk Bergen op Zoom, Zaandam, Apeldoorn en Breu- kelen, over welke districten dus de andere 4 leden worden verdeeld. Tot de districten, die daardoor een wij ziging ondergaan behooren o. a. Gouda Gorinchem, Dordrecht, Leiden en Utrecht. De by de Tweede Kamer inge komen wetsontwerpen tot aanvulling der middelen voor 1885 strekken om: 1. Het getal opcenten, voor het rijk op de personeele belasting te heffen, van 20 op 30 te brengen 2o. de regeering te machtigen tot uitgifte van schatkistbiljetten of promessen, tot een bedrag van f 14.400.000. De Koning en de Koningin zullen aanstaanden Dinsdag hun jaarlijksch bezoek brengen aan de hoofdstad des rijks en daar vertoeven tot Maandag 13 April. Alsdan vertrekken'H.H. M.M. met Prinses Wilhelmina, die Zondag 12 April te Am sterdam komtnaar het Loo. De plaatselij ke- on garnizoens commandanten zijn door den minister van oorlog aangeschrevendat het roodvonk heeft opgehouden epidemisch te heerschen (e Amsterdam. De rekening van het water- "’r over 1884 is door het be- r opgemaakt, sluitende met een voor- deelig saldo van f528,15. De heeren Arie Smit, Burge- meester, J Van Raai te, directeur der Maat schappij tot explotatie der havenwerkenen De Bruyne, uit Middelburg, Duitsch vice- consul v.oor Zeeland, hebben zich naar Ber lijn begevennaar men zegt om Vlissingen aan te bevelen als een station voor de Transatlantische stoomvaartlynondoor de Duitsche regeering gesubsidiëerd. Te Vuren werd Vrijdag j.l. door d^n heer C. A. Van EverdingenBur gemeester der gemeente, de eerste stëen gelegd van de te bouwen school en onder- wijzers-woning aldaar. Aan den heer H. W. Swets te Hardingsveld is door de dijkstoel van Neder- Betuwe het werk der verdieping van de Lingevan de brug te Hemmen af, ge gund voor f9400. De 31ste tentoonstelling van vee-, voortbrengselen van en werktuigen voor den Landbouw dor Holl. Maatschappij van Landbouw zal van 16 tot en met 20 Sept. a. s. te Purmerend gehouden worden. a. zijn beschikbaar gesteld door de heerenVan der Oudermeulen 3 gouden medailles, door Mr. Visser van Hazerswoude vier G. M., door den heer De Kat van Hardingsveld één en verder nog 13 G. M. verder tal van verg. zilv. en bronzen me dailles. De alg. verg, zal gehouden worden 17 September. Een verloting van voorwer pen, op de tentoonstelling aangekocht, zal plaats hebben. Op de Maandag te Utrecht gehouden palmpaardenmarkt waren 1079 paarden en veulens aan de lyn. Er waren veel binnen- en buite'nlandsche kooplieden de handel was levendig en er werden goede prijzen besteed. Voor de Arr.-Rechtbank te Rotterdam stonden Dinsdag een paar nog jeugdige knapen terecht. Het waren G. O. 13 jaa/ oud, en T. A. B.12 jaar oud, beiden wonende te Schoonhoven. Zij werden beschuldigd, op den 23en Februari jl. te zamen en in vereeniging te Schoonhoven eenige stukjes lood arglistig te hebben weg genomen en zich toegeëigend. Uit het on derzoek dezer zaak bleek, dat de bekt., toen zij aan de sluis te Schoonhoven bezig waren met hunne klompen lood los te schoppen, en dit opnamen, door een paar personen wqrden betrapt; zij ontkenden echter en beweerden, dat het lood los aan ^Je sluis lag. Het O. M., zijn requisitoir nemende, wees op den zeer ongunstigen naarn dien deze beide knapen hadden, en op de vele kleine diefstallen waarvan zij verdacht werden, doch was van meening, dat zij in deze hadden gehandeld zonder oordeel dee ou- derscheids, waarom het hunne vrijspraak De Duitsche Rijkskanselier, Prins Von Bismarck, vierde den len dezer zijn 70sten verjaardag. De geestdrift die het Duitsche volk op dien dag ten toon spreidde is eenig. Maar ook bleek op dien dag opnieuw hoe innig de band is, die het Vorstenhuis aan dien Staatsman verbindt. Aan het hoofd der Keizerlijke familie, kwam de 88-jarige Keizer den Prins persoonlijk gelukwenschen en aandoénlijk moet het oogenbiik geweest zyn, toen v. Jpismarck, zijn dank door een handkus willende bewijzen, door den Keizer weenende omhfelsd werd. Een doek, voor stellende de verheffing van Koning Wilhelm tot Duitsch Keizer te Versailles, was het Keizerlijk geschenk, een welsprekend bewijs van Vorstelijke erkentenis voor bewezen diensten. Deputaties uit het volk van allerlei stand, van af den Bondsraad tot do arbeidersgilde, kwamen den Vorst verwelkomen. Bladen van allerlei kleur en richting slechts zeer enkele uitgezonderd leverden feestarti kelen ter eere van v. Bismarck, terwijl een berg van brieven, telegrammen en geschen ken uit alle oorden des lands, zelfs uit het buitenland, toestroomden. Zoo werden o. a. in den voormiddag van den dag 1700 tele grammen aan het Paleis afgegeven. Onder de geschenken valt in de eerste plaats te vermelden het oude stamslot Schonhausen, aangekocht nit een deel der vrijwillige bij dragen door het Duitsche volk bijeengebracht. Het andere deel zal ter beschikking van den jubilaris worden gesteld om er naar goedvinden mede te handelen. Een ander zeer eigenaardig geschenk was een bloe- mentooi, voorstellende de kaarten van Afrika, Nieuw Gunea, enz., waarin door roode an jelieren Duitschlands eerste koloniën wer den aangeduid. Het geheele dienstpersoneel van den jubilaris was in de weer om de tallOoze geschenken, in de bontste verschei denheid, kunstwerken en artikelen van da- gelyksch gebruik, in ontvang te nemen en te ontpakken en ze in eene groote zaal ten toon te stellen. Op die wjjze huldigde het Duitsche volk den man, die Duifschland tot eer en groot heid bracht en meer misschien nog hem, die in een vijftienjarig tijdperk van vrede, schap Heeswijk door zijn persoon en werk de eenheid wist stuur nn^nmaak te bevorderen en in stand te houden en zelfs naar buiten een machtigen invloed ten goede wist uit t« oefenen. Zoo is, niet onwaarschijnlijk, de bemid delende invloed van Duitschïand voor een goed deel oorzaak, dat de botsing tusschen Engeland on Rusland, die door de krach tige oorlogstoebereidselen in Engeland een zeer gevaarlijk karakter begon aan te nemen, op dit oogenbiik groote kans aanbiedt tot een vredelievend verloop. Uit St. Peters burg wordt verzekerd, dat het antwoord op Granvilles jongste nota, in verzoenenden en toenaderenden geest gesteld is, en de oplos sing der gerezen moeielijkheden in Midden- Azië aan de beslissing en het overleg van een grenscommissie overlaat. Met die geruststellende verzekering van regeeringswege ging het Parlement met Paaschvacantie uiteen, na eerst nog de fi- nanciëele regeling ten aanzien van Egypte te hebben goedgekeurd. Uit Soudan zijn na de laatste berichten van de overwinning bij Hachin, die door velen, bij nader inzien, als een misgreep wordt beschouwd, geen nieuwe oorlogsfeiten te vermelden. Een tusschenbeide treden van Italië, meer bepaaldelijk tot ontzet van Kassala, wordt ni den laatsten tijd als mo- gelyk voorgesteld. Groote dingen schijnen intusschen op handen te zijn. Graham trok met zijne geheele macht op naar Tamaï om de hoofd macht van den Mahdi aan te vallen. Van dezen wordt beweerd dat hij niet ongenegen zou zyn met Engeland vrede te sluiten. Jn Frankrijk zyn de hekken verhangen. De overwinningsberichten nit Tonkin hebben plaats gemaakt voor berichten van neder lagen en het Ministerie Ferry is het kind vau de rekening geworden. Schoorvoetend stelde het de Kamer in kennis met het feit, dat generaal Negrier Langson had moeten ontruimen en door de gedrukte macht der Chineezen tot Dong-son en Than-Mau was terug gedrongen. De generaal werd bij die gevechten ernstig gewond en uil de berichten van generaal Brière kan men tusschen de regels door lezen, dat het be- hot0 van den Delta, welks toegangswegen thans bezet zyn, groot gevaar loopt. Nog trachtte Ferry bij het aanvragen van een nieuw crediet van 200 millioen francs, tot het uitzenden van nieuwe troepen, de quaestiu van vertrouwen te ontwijken, doch de Kamer weigerde aan het voorstel om nieuwe credieten toe te staan den ge- vraagden voorrang te verleenen, en het Ministerie,gedachtig aan het: d bon entendeur demi mot tuf fit, diende zyn ontslag in. Treycinet, met de samenstelling van een nieuw Kabinet belast, is op dit oogenbiik daarmede gereed gekomen. Het zal ver- moedelijk genomen zyn uit de verschillende •chakeeringen der Linkerzydo en beginnen

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1