Chee h Zaterdag 11 April. I i o ■i I N°. 826. 1885. UKIGE I Iffll OF rsel. I Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I DAM. I j P: 1 bests EN. IHE >er ‘/2 kilo worth. GEN. GELDER. Dttanal op en mooi! aken bekend, dat goedkoop gesor- lorteering APIER, ’IER, LINNEN VERFWAREN, IS8EN, 8CHIL- AAMHORREN, n alle grootten. .FF Zn. BINNENLAND. De nieuwe maatstaf van kiesbevoegdheid. Toe- 1 Schoonhoven. mot op alt SCHOLTEN, IK VAN loouhoven verkte maakt, Meter. JUSIEBAND Ï53-1885) voor Go- cers melende SCHOOIfHOVEWSCHE COURANT. and te koop, :te: zijnde ikerij, neering aan ver breiding vatbaar, enaar 1). J, VAN g, D 6. Ie worden alle TAPIJTARTI- gelijken tijd ge- Dese Courant wordt des Zaterd ag-m or gens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. ik de eer mede k mijn itspanning {BORD”, Mei heb over- DAM, Kastelein OEGEN" alhier, den vertrouwen, n zeerste aan. ^erkhooven. \S. W. N. VAN NOOTSN te Schoonhoven,, ran bovenstaande b ik het genoe- met 1° Mei het im 150 jaar be- net UIT8PAN- zal aanvaarden voorheen voort- ft JRMEREND. Lug. 1884 voor lS bekroond te ilfde maand op ng der Rhein- t eenen eenigen laille en in op de Deutsche Zilveren Me lder Annatto of tobben dan van te Pnrmerend; kent, dat zoo ogst regelmatig aat in het ge- e heeft loeren KV ER WIJN, ler Kaas fabriek Nederrhjjn. 1885. Schoonhoven v - Prijs der Advertentiön:' Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters n»ar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrydags-namjd&agii. Alle binnenlandsche Ad verten tiin, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. •ESSINS IN petten, ATTEN, KINNES, 3D, Damast TIKELBN zijn er nog verre van zijn verwijderd. Ware het nu mogelijk, een onderzoek in te stellen naar ieders bekwaamheid, om daarnaar uit te maken of zyn haam al dan niet zal ge plaatst worden op de kiezerslijsten, het vraagstuk ware op de meest rationeele wijze opgelost. De bezwaren tegen een zoo danige regeling behoeven we echter niet aan te toonen. De Grondwetgever van 1848 was dus gedwongen uit te zien naar een maatstaf, die een »vermoeden” van bekwaamheid aangeeft, en vond dat in de bepaling van den census. In de Memorie van Toelichting wordt op goede gronden het onhoudbare van dat stelsel aangetoond. Men heelt ingezien, zoo lezen we daar, »dat het aannemen van de beta ling van zekere som in de directe Rijks- belastingen als eenigen maatstaf van ge schiktheid dor kiezers groote bezwaren had. Daargelaten de uitsluiting van bekwame en kundige, maar niet in de belasting aan geslagen personen, zoo js er een kwaad gelegen in het samenkoppelen van desom, op ieders aanslagbiljet voorkomende, met zyn actief burgerschap, zóó dat het laatste geheel van de eerste afhankelyk is. Elke wijziging in de fiscale wetgeving (voor zoover de directe belastingen betreft) be rooft een aantal kiezers van hun reent of kent het kiesrecht aan een aantal anderen toe. Deze bedenking levert een wapen tegen menige nuttige verbetering op be lastinggebied en is een wapen in de hand van hen, die haar willen doen mislukken.’’ Het beginsel, om huurwaarde der woning als maatstaf aan te nemen, ontwykt deze klip, en verdient reeds om die reden verre de voorkeur boven het systeem van ’48. Het wordt aanbevolen in het ontwerp der Staatscommissie, doch in de omschrijving van dat denkbeeld wordt onderscheid ge maakt tusschen hen die persoonlijk in de belasting wegens huurwaarde zjjn aange slagen, en voor wie dan die aanslag de grond voor hun kiesrecht zou worden, en anderen, die het niet zijn; voor dezen zou dan de getaxeerde huurwaarde zelf de maatstaf vormen. Tegen deze tweeledige oplossing hadden twee leden der Commissie bezwaar, en de Minister is het in dit op zicht met hun gevoelen eens; het zijn de heeren Tellegen en Asser. Laatstgenoemde heeft in een afzonderlijke nota zijn denk wijze ontwikkeldhij verlangt het vast stellen eener lijst van »capaciteiten” per sonen aan wie, buiten alle andere gegevens om het kiesrecht wordt toegekend, en voor de andere ingezetenen als eenige grond slag de huurwaardeovereenkomstig de plaalselijke gesteldheid. Het laatste is door de Regeering over genomen, vooral omdat zij waarde hecht aan één enkelen maatstaf; voorts wordt aan den gewonen wetgever opgedragen met dat plaatselyk verschil rekening te houden. Dezelfde huurwaarde toch, zoo wordt in de Memorie gezegd. vertegen woordigt op verre na niet dezelfde mate van welstand in verschillende gemeenten. Wanneer de wetgever, uitgaande van het voorgestelde minimum van 50 gulden, heeft aangeteekend al die gemeenten waar men het goedkoopst woont, dan kan worden uit gemaakt welke verhouding daar gemiddeld bestaat tusschen het aantal kiezers en het bevolkingscijfer. Diezelfde verhouding zal ook elders in acht genomen moeten worden, althans ten naasteby, zoo nauwkeurig mo gelijk. Vooraf wordt dus bepaald, hoeveel kiezers er in elke gemeente zyn zullen, en daarnaar is het minimum van de huur waarde vast te stellen, beneden hetwelk geen kiesbevoegdheid wordt verleend. afgevaardigden zal de conferentie nog eene bijeenkomst houden, ten einde de laat ste hand aan da awaraankam»* to loggan -—Door de dagelijksche besturen der gemeenten Giesen-Nieuwkerk, Schel- luinen, Peuraum, Noordeloos, Hoornaar, Goudriaan en Ottoland zal een adres wor den gezonden aan den geneeskundigen Raad in do provincie Zuid-Holland, waarbjj zijne tusschenkomat wordt ingeroepen om een einde te maken aan oen toestand, welke voor die gemeenten hoogst nadeelig en ge heel onhoudbaar kan worden genoemd. Het rioolstelsel der gemeente Gorinchem is nl. zóó ingericht, dat het zich geheel en al ontlast in den boesem van het water schap „De Overwaard”, welk water door bovengenoemde gemeenten loopt. Daar nu deze gemeenten geen ander water hebben dan het genoemde, moet dit worden gebruikt tot alle doeleinden, zelfs tot drink water, terwijl er tijden zyn dat het zóó met kwade stoffen bezwangerd is, dat daarin duizenden visschen in één nacht sterven. Hoewel de toestand, zooals uit hot bo venstaande blijkt, niet benjjdenswaardig genoemd kan worden, zijn echter herhaalde pogingen tot verbetering tot heden mis lukt. Ja, zelfs zal de toestand nog verer geren, indien, zooals in het ontwerp de Keulsche Vaart wordt voorgesteld, u rinchem, in plaats van één, twee duik< zal krijgen. Men meldt ons, dat een aan zienlijk getal bewijzen van instemming ont vangen is door de heeren, die, volgens een onlangs in ons blad opgenomen circulaire, wenschen op te richten eene „Vereeniging tot bestrijding der knoeierijen in den Bo- terhandel.” De constitueerende vergadering is 9 April j.l. te Amsterdam gehouden. Die zich nog willen aansluiten, hebben daartoe gelegenheid door hun naam op te geven aan deu heer J. Rinket Borger te Leiden. Door de lage boterprijzen kunnen verschillende margarine fabrieken te Gelderland en Overijsel niet dan met groot nadeel werken. Indien de prijzen der natnurboter nog lang zoo laag bljjven, zullen de margarine-fabrieken weer lang zaam verdwijnen. b. Donderdag 2 April word de Algemeene Vergadering der aandeelhouders in de Goudsche Waterleiding-Maatschappij te Gouda gehouden. Uit het verslag van den Directeur, den heer J. H. Becking, blykt dat de Maat schappij, die den eersten Januari 1884 in werking trad, gedurende den loop van dat jaar 760 contracten voor een bedrag van f13648, gesloten heeft, dat de werken der waterleiding in goeden toestand verkeeren on steeds goed en helder water hebben ge leverd. De geabonneerden waren over de kwaliteit van het water en den aan roer tevréden. Sedert het begin dezes jaars nemen de contracten toe en is reeds voor een jaar- lijksche opbrengst van moor dan f 14500 deelgenomen. Nadat de balans was onderzocht en goed gekeurd werd bepaald dat de coupon, groot f50, van 7 April af, betaalbaar wordt ge steld tegen intrekking van de rente- en dividendbewjjzen no. 1. Uit de balans blijkt dat de garantie door de gemeente Gouda verleend, slechts ge durende het eerste en zeer weinig het tweedo jaar zal moeten worden verleend en do toename zoo groot zal zijn dat de Maat schappij weldra de exploitatie-kosten en de rente A 5 pCt. uit eigene ontvangsten zal kunnen voldoen. G. O., 13 jaar oud en T. A. B. 12 jaar oud, beiden wonende te Schoonhoven die de vorige week voor de rechtbank te Rotterdam terechtstondenter zake van dief stal van eenige stukjes lood van de sluis aldaar, werden Dinsdag van het hun ten laste gelegde vrijgesproken, als hebbende gehandeld zonder oordeel des onderscheids. De maskerade te Leiden zal plaats hebben op 23 Juni a.s. Een oud-strjjder, de heer Ar noldos Simmers, geboren te Schoonhoven, is in bijna 90-jarigen ouderdom te Tilburg overleden. Als 19-jarig jongeling nam hij doel aan den slag bij Waterloo, terwijl hij in 1830 als lid der mobiele Zuid-Holland- sche schutterij don tiendaagschen veldtocht medemaakte. Eenige jonge werklieden nit Zevenhuizen zullen binnen eenige dagen naar Panama vertrekken. De heer P. Dielhoff, te Bolnes, heeft zyn veertigjarig jubilé als onderwijzer gevierd, waarvan hy ruim 10 jaar te Bolnes werkzaam was. Van verscheidene zyden ontving hij vele blyken van belangstelling. Van de gemeente ontving hij een zeer welkom geschenk, door eenige ingezetenen van Bolnes en Slikkerveer en zijne mede onderwijzers werd hem een prachtig gouden remontoirhorloge met toepasselijke inscriptie vereerd. Van do zangvoreeniging te Slik kerveer, waarvan do heer Dielhoff directeur is, ontving hy ecu keurigen fauteuil. kreeg lukkige Lopik. Door het bestuur van de Ijsclub ia tot eere voorzitter benoemd de heer D. A. Dupper, burgemeester. De contributie is bepaald op 1 gulden. HEI- en BOEICOP, 8 Apr. Ds. L. Kan de Beer, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Moerdijk bedankt. •HOORNAAR, 9 April. Sedert de vo rige week is do prjjs der kaas f 1,50 per 50 KG gedaald. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f IS A 19,50 per 50 KG besteed. Door den gemeenteraad is het kohier van den hoofdelijkon omslag vastgesteld op f800, verdeeld over 12 klassen. In de hoogste klasse wordt f 80, in de laagste f 1 betaald. ♦KRIMPEN a/dIJSRL, 8 April. In deze gemeente hebben alle lotelingen van de lich ting 1885, die in dienst moeten treden, sich- aangepield om bij de zeemilitie te dienen. Vóór een paar maanden werd door den raad dezer gemeente besloten pogingen aan te wenden om de alhier gevestigde ryks-normaalschool voor onder wyzfupRelders geplaatst te krijgen, opdat de gemeente weder de vrije beschikking hebbo over de schoollokalen, buiten de gewone schooluren. Naar men verneemt, bestaat het vooruit zicht, dat het gemeentebestuur op dit besluit terugkomten de normaalschool vooralsnog alhier gevestigd blijft. •LANG BRAK, 9 April. Dat ook do landerijen hier dalende zijn in prys, ia gebleken op de verkooping alhier den 27. Maart 11. gehouden. Eene hofstede met aanhoorigo landerijen werd verkocht voor ruim f38.000 en was in 1867 aangekocht voor ongeveer f56.000. LEKS MOND8 April. In de maand Maart zijn alhier gevangen 63 zalmen en 1 elft. ^OUDERKERK a/d IJ8EL, 9 April. Niettegenstaande alhier in dit voorjaar reeds 12 huweljjken werden voltrokken, wachten thans weder 5 paren, om in den ochtoljjkon staat te worden opgenomen. We hebben het hoofdbeginsel der voor gestelde regeling toegelicht; van een oor deel zullen we ons voorshands onthouden, al ontveinsden we niet dat zij ons in ieder geval meer toelacht dan het census-stelsel. Alleen gelooven we te mogen zeggen, dat de uitwerking van het beginsel niet zoo gemakkelyk zal zyn als de Minister meent, en dat de wisselende economische toe stand der gemeenten nogal vaak den wensch naar wyziging der kieswet zal doen ryzen. De Regeering stelt, dat bij de ge schetste »evenredige verdeeling van het kiesiecht er ongeveer 6 percent der be volking, dus aanvankelijk 252.000 kiezers zullen zijn, alsmede, dat niemand of zeer weinigen die nu het kiesrecht bezitten, het zullen verliezen, velen daarentegen het zullen verkrijgen’^ Aan het slot van hel, gedeelte der Me morie, dat de toekenning van het kies recht behandelt, lezen we nog het vol gende, waarmede we ook onze schets willen eindigen: •Ten einde echter het heilzame beginsel niet uit het oog V te verliezen, dat ieder actief burger ook werkelijk in de lasten moet dragen, is in de laatste alinea van het voorgemelde artikel bijgevoegd, dat hij wiens omslag in de .directe Ryksbelas- tingen, onaangezien het bedrag, wegens wanbetaling oninbaar is verklaard, in het daarop volgende jaar van de kiezerslijst wordt geschrapt of zijn Jiesrecht niet mag uitoefenen. Gelijkerwgfiwordt in Engeland gehandeld niet (jegenewwy wel de vereischte huur waarde-verwonen, maar nalatig zijn in de betaling der armen-belasting. >Het is waar dat dusdoende het kies recht toch weder in eenig verband met de directe Rijksbelastingen wordt gebracht, maar met dit groote verschil bij den te- genwoordigen toestand, dat deze betrek king onveranderd blijft, hoe ook de directe Rijksbelastingen zelven mochten worden gewijzigd. De wanbetaling brengt ook geen verlies van het actieve burgerschap op, den duur te weeg. Zy werkt slechts vöor een jaar eh haar nadeelige werking wordt weggenomen, wanneer de kiesge rechtigde zyne achterstallige belasting aan zuivert vóór het altyd vooraf bekende tijd stip, waarop de jawlijksche kiezerslijst wordt vastgesteld.” Bij Koninklijk besluit is, ingang van 1 Mei a. s., aan A. Smit zijn verzoekeervol ontslag verleend burgemeester van Vlissingen. Door Z. M. den Koning is aan G. J. O. Bodde, op zijn verzoek eervol ontslag verleendals directeur van het postkantoor te Delfshaven. Bij de Woensdag gehouden verkiezing voor een Lid van de Tweede Kamer in het district ’s Gravenhage, ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van Mr. W. Wintgens, waren uitgebracht 1725 geldige stemmen. Gekozen is de heer R. A. W. Sluiter, met 868 stemmen. De heer A. Baron Bchimmelpenninck van der Oye bekwam 849 stemmen. Provinciale Staten van Zuid- Holland worden in buitengewone vergade ring bijeengeroepen op 28 April o. k.om aan de orde te stellen voorstellen van Ged. Staten tot wijziging van de besluiten der Staten van dat gewest van 24 Juli 1883 en van 22 Januari 1884, betreffende het stichten van eéne brug over de Oude Maas, ter verbinding van de Hoeksche Waard aan den vasten wal en de verbetering der vaart- gemeenschap tusschen Rijn en Schie, met opneming daarin van die met ’a-Gravenhage. Aan het lokaal van het provin ciaal bestuur van Friesland te Leeuwarden is Vrijdag aanbesteed het driejarig onder houd van de waterkoeringen de Groenedyk en do Nieuwe Slachte met bijbehoorende werkenvan 1 Mei 1885—88. De laagste inschrijvers waren T. Swets Tz. te Aroeide en C. Sterk Hz., te Heukelom voor f 11.800. De raming was f 15.200. Zaterdag werd te Vianen eene vergadering gehouden tot het opmaken eener voordracht van Dijkgraaf van het Hoogheemraadschap de Vjjfboerenlanden, in de plaats van wijlen den heer Jeekel. 21 leden waren tegenwoordig. Met alge meene stemmen werd tot le candidaat ge proclameerd de heer W. N. J. Van Slype, Burgemeester van Leksmond en^Hei- en Boeicop, terwjjl op den heer A. C. De Leouw te Schoonrowoerd 16 en op den heer C. D. Grijns te Leerdam 11 stemmen werden uitgebraebt. Nietzoodra was dit bericht te Leksmond aangekomen of ieder haastte zich de Ne- derlandsche driekleur te doen wapperen en was de deelneming algemeen. Aan bewijzen van belangstelling heeft het dan aan den ge kozene niet ontbrokensoodat men ten volle overtuigd is, dat Z. M. ook die keuze met zijne goedkeuring zal bekrachtigen. In het Groot-Waterschap van Woerden, in het 4e districtzyn tot hoofd ingeland en tot plaatsvervanger gekozen de heeren P, De Vries en A. Hoogendoorn beiden te Lange-Ruigeweideen in het 4e district tot hoofdingelanden de heeren H. D. Do Bruyn en C. H. Peekbeiden te Lin schoten terwjjl voor plaatsvervanger aldaar herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren I. Verwey en D. Oost veeneven eens te Linschoten. Op de 10e voorjaarstentoon stelling der ’sGravonhaagsche tuinbouwver eeniging onder bescherming van Z. M. den Koning, is door de firma K. Jonker Zn. te Gouda een le prijs, zilveren medaille, be haald voor de uitgebreidste verzameling bloempotten zaadpannen enz., terwijl aan den heer H. J. Otto te Gouda eene zilveren medaille voor 25 bloeiende Camelia’s in do meeste verscheidenheden en eene K. Z. M. voor 25 Bromeliaceenin de meeste ver scheidenhedenis toegekend. De o n derhandelingen tus schen de RijnoeveratatenNederland en Zwitserland, over de zalmvisachenj in den Rijn, zijn nu zoover gevorderddat men het over den grondslag voor eene wettglijke regeling der quaestie is eena geworden. Do hoofdzaakwelke eindelyk door de verachillende partyen werd goedgekeurd, ia bet vaststellen van een apaartijd in d‘ên herfst. Zoodra de regeeringen haar meo- ning over het verkregen resultaat hobben meegedeeld vermoedelijk zullen zij haar zegel wel hechten aan de besluiten der De heer L.Ph. Weisfelt, onder wijzer te Montfoort, is benoemd tot hoofd da» 2e openbare school te OuddorD. Den laten Juni sal het veertig jaar geleden zijn, dat Da. W. Franoken As., predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, de evangelie-bediening aan vaardde. Na toen tot 1848 het predikambt te Vuursche to hebben vervuld, werd hij beroepen te Waddingaveen, alwaar hij tot 1850 predikant ia geweest. In Februari van dat jaar kwam hij te Rotterdam, zoo- dat hij 35 jaren op zijne tegenwoordige standplaats is geweest. Ds. M. Göpner, predikant te Linschoten, is beroepen naar Overlingbroek. Da. P. H. Wiersma te Harmelen heeft bedankt voor het beroep naar Har derwijk. Da. E. Van ’t Loo, te Sliedreoht, heeft voor het beroep naar de Chriatelijk Gereformeerde gemeente te Arnhem bedankt. ALBLA8SERDAM 8 April. Door drie leden van den gemeenteraad alhier, is by dat college eon voorstel ingediend tot ver mindering der onderwijzerstraktementen. Nu ia het traktement der onderwijzers f650. De voorstellers willen het stellen op f500 als minimum, welk minimum op voorstel van de schoolcommissie zal kunnen ver hoogd worden tot f 600 on voor onder wijzers met de boofdakte tot f650. .Voor laatstgenoemde onderwijzers is thans f700 vastgestcld. Wordt dit voorstel aange nomen, dan zal men bij oventueele vaca ture van zelf komen tot eono begeerde ver mindering van personeel, daar zich dan wel geen sollicitanten zullen aanmelden. Voor de betrekking van hoofd der school voor U. L. O. hebben zich slechts twee sollici tanten aan gemeld. AMMERSTOL, 8 April. Ds. W. A. Kuipóri, predikant bjj de Hervormde ge meente alhier, heeft voor het beroep naar Ernst op de Veluwe bedankt. ♦BERG-AMBACHT, 9 April. Het aan- tal gebouwen, met recht tot drankverkoop in het klein, bedraagt in deze gemeente elf, zijnde slechts één boven het door de wet veroorloofde maximum. ♦GOUDRIAAN, 8 April. Tot gemeente en polderbode alhier is benoemd de heer A. Den Haan. Tot tegenschattors voor de personeele belasting, dienst 1885/86zijn benoemd de heeron L. Blokland en J. Van dor Kant •HAASTRECHT, 9 April. Onse gemeente verloor Dinsdag, zeer onverwacht, een harer inwoners, do heer W. Snellemandie sedert eenige jaren lid van den gemeenteraad was en bestuurslid van vele vereenigingen. Dinsdag avond kwam door de schut sluis een schipper varen. Juist door de sluis zijndehad de knecht door de sterke duis ternis het ongeluk in het water te vallen. Onmiddellyk trachtte men hem te redden doch vruchtelooseerst na een half uur kroeg men het lijk boven water. De onge lukkige was een 21-jarige jongeling uit ïMoet men bepaald trouwen, om kiezer te kunnen worden?” Die vraag klinkt vreemd, en zij is het ook. Maar zij is niet geheel onverklaar baar, wanneer we in artikel 80 van het ontwerp der gewyzigde Grondwet lezen >De leden van de Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de meerderjarige mannelijke ingezetenen, Nederlanders, die als hoofden van huisgezinnen krachtens eenig persoonlyk of zakelijk recht een wo ning van een door de wet voor iedere ge meente bepaalde jaarlyksche huurwaarde in gebruik hebben”. Gelukkig helpt de Memorie van lichting ons uit den droom, waar zij zegt, dat de Staatscommissie is uitgegaan van het denkbeeld, dat het kiesrecht de meeste vastigheid en den redelijksten grondslag zou hebbenzoo het verbonden werd aan de hoedanigheid van huisvader of hoofd van het huisgezin (in den ruimen zin waarin de 'Romeinache rechtsgeleerden iemand pater famihas noemden), mits werkelyk deelende in de algemeene lasten.” Als men nu weet, dat er naar die op vatting ook huisgezinnen zyn van één per soon, zoodat ieder den titel van huisvader mag voeren die geen lid is van een gezin waarvan hy met het hoofd is, dan ver dwijnt alle vrees als zou de Regeering, be ducht dat de bevolking van Nederland niet snel genoeg toeneemt om in de behoefte aan maatschappelijke krachten te voorzien, een premie op den echtstaat in het leven willen roepen, en vervalt ook de meening dat het hoofd van een kinderloos gezin bij het verlies zijner echtgenoote öok dat van zyn kiesrecht te betreuren zou hebben. Ook het begrip swoning” is in dezelfde Memorie nader omschreven. »Het omvat niet alleen boven- en onderhuizen, maar ook appartementen, die afzonderlijk be woond worden, zoodat ook degenen, die, gelyk men zegt, op kamers wonen, het kiesrecht deelachtig zullen kunnen worden, indien de huurwaarde der kamers, onge stoffeerd genomen, het wettelijk ^minimum overtreft.’’ Over den aard van het kiesrecht bestaat verschil van gevoelen. Sommigen beschou wen het als een natuurlyk recht, dat iemand als het ware Iftj zyn geboorteynedebrengt. Zij merken den Staat aan als ben vereeni ging, welker leden niet uitgesloten kunnen worden van de bevoegdheid tot het kiezen der personendie het bestuur zullen vormen. Er is weinig vóór die meenirJ^ te zeg gen, veel er tegen. Lid van een ver eeniging is niemand tegen zijn wil; wie zich er bij aansluit, doet zulks omdat hy persoonlyk verlangt mede te werken tot bereiking van het doel, dat de oprichters zich hebben voorgesteld, en onder in stemming met de statuten, behoudens de vrijheid om eventueele veranderingen in overweging te geven of te ondersteunen. Maar in de Staatsburgerlijke gemeen schap treedt ieder, die geboren wordt binnen de grenzen des Ryks of wie met dezen krachtens de wettelijke bepalingen wordt gelyk gesteld. Men kan niet blijven wonen waar men zich bevindt, en tegelijkertijd zich, om welke reden dan ook, aan die ge meenschap onttrekken, gelijk men een ver eeniging kan verlaten met welker streven men niet langer instemt. Daarmede ver valt ook de redeneering, als zou het recht om mede te werken aan de keuze der personen die de maatregelen van wetge ving vaststellen, onafscheidelijk vei bonden zyn aan de eigenschap dat men is burger of burgeres van den Staat. Het Staatsbe lang alleen bepaalt, aan wie die taak moet wórden opgedragenzij is geen recht, maar een lastgeving, een plicht. En nu kunnen sommigen, voor die taak niet aangewezen, van oordeel zyn dat betere keuzen gedaan zouden worden als men hen daaraan liet deelnemen, die bedenking is niet vol doende om een recht in het leven te roepen dat. feitelyk niet bestaat. Toch is het wcnschelyk, den kring van hen die wél tot de kiesbevoegdheid ge roepen wordenzoo wyd mogelyk te maken opdat men een Volksvertegenwoordiging bekome, die zoo nauwkeurig mogelyk de wenschen des geheelen vólks teruggeeft en uitdrukt. Op den vóórgrond moet daarbij staan, dat het verstandelijk peil des kiezers een waarborg aanbiedt voor een zelfstan dige keuze. Het geval is denkbaar, dat nagenoeg alle ingezetenen vau een land in die ter men vallen; dat de zorgen, algemeen voor het onderwys gedragen, een geslacht hebben gekweekt, waarby uitsluiting van het kies recht niet te pas komt, en men alzoo slechts behoeft overeen te komenmet welken leef tijd de uitoefening van dat recht een aan vang kan nemen, en de vraag te beslissen of het ggriathtsverschil ook in aanmerking moet komen. We willen niet beweren, dat zulk een toestand voor ons vaderlamr nooit zal ge boren worden; alleen weten we, dat wy

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1