■!l 4 renngszouL gunstig bekende 1 lewerth. N°. 829. Zaterdag 2 Mei. - 1885. 1QUANTES per ons. JÖP: Vrachtbrik, »a een BOERUN- jhikt voor Vraeht- zen, bij W. A. O. Wagenmaker te dor. meer!!! I I I Weekblad, voor Zuid-Holland eri Utrecht. C— BISCUITS per ons. li 8 o pi» fs&ö BINNENLAND. BUITENLAND. Brieven van Barend. fl te Schoonhoven, Uitgwen. Boekhandelaren, Poitdireotenren en Brievengaarders. H. -éi alles blyft bij Schoonhoven. r een Oostonrijksch i 1873 te Weenen isteUing. Bekroond te staan,.of Wat «der bij irsch. f 10800,07“ zoodat er een bijH. J. van Drost te Oude- iz., Hoogstraat sn te Meerkerk en H. Moet te Koopt de nieuwe LONDON, de beste van allo bestaande parfunioriën om het grijze haar binnen enkele dagen te doen verdwijnen. iticulaties van eën houten pop deden op die sprak ongeveinsde waarop zij >der *t volk” EBD lasklenrsel. 1858 -1885.) 1 door BERT ende. te Apeldoorn met roond te Alkmaar, Zilveren Medaille. Sept. 1874. Eenig e in Sept. 1873 te jandbouw-Tentoon* t weinig in- n verras der meester wil leeren a spreken i der onder- voor aelf- ren bij :me co. sedert jaren van gebruik makende, «ricaat om deszelfs 'en prijs stelt en elf. KKER, te Purmer. -fabricaat gebruikt daar het my bij dan twintig jaren i prachtige kleur is in het gebruik. J. HEIJNIS. te Schoonhoven, jot. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgem uitgegeven. Prjj»: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle INGSZOUT, een agkwalen, zuur, iz. is thans echt h 15 cent, pakjes rjes a 50 cent, te ii. Wolff Zoon; S. W. N. VAN NOOTEN tekende heeft de eer n begunstigers in i Omstreken te be handel in ZILVEREN RPEN, CIËN, dules, enz. e Koestraat, naast 3NT. minzaam aanbore- oogachtend EftELING. Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterhjk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën waarvan de plaatsing 3 maal wordtopgegevenworden slechts 2 maal in rekening gebracht. S I eroemde SCHEIDT BRUIN. king wor- »ag gratis uniformdroegen, zich met het soberste maal moesten vergenoegen. Voeg daarbij dat de geregelde lichaamsbeweging een goeden invloed uitoet^d, op de gezond heid, en dat vooral onze meer beschaafde jeugd, die meerèndeets een zittend leven leidt, zulk een période’ van inspanning best kan bepüttigen, dan zalt u.het met mij eens zijn dat de offers, welke menigeen zich getroost óm voor zijn zoon een plaats vervanger aan te 'schaffen, die lui zijn nog evenzeer bij den troep in minachting als in mijn tijd, bespaard konden worden. ’t Is vreemd: hoeveel duizenden ook in dienst zijn geweest, over ’t qlgemeen kent men het kazerneleven nog weinig. Ik heb .er iets van verteld, in het belang, meen ik, van' de persoonlijke dienstvervulling. Want een vurig voorstander daarvan is en blijft uw vreedzame dienaar BAREND DE SCHUTTER. >n dor Pro- lland zijn ge wit zeggen, ieder oogenblik gereed zyn jeugdig bloed ten offer te brengen aan de I verdediging van de onafhankelijkheid van Nederland. Maar onze infanteristenmet uitzondering van een klein aantal, hebben geen ander wapen dan een geweer. Dat COÜRANT. I Door Z. M. den Koning is do heer A. M. E. DesTömbo, met ingaugvan 14 Mei a. s. benoemd tot burgemeester van IJselstein. i Bij koninklijk besluit is: lo. aan Dr."J. J. Prins, met ingang van 15 Sept. 1885, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der godgeleerd heid aan de rijks-universitoit te Leiden, met dankbetuiging voor'de door hem ge durende vele jaren den lande bewezen diensten; 2o. tot hoogleeraar in de facul teit der godgeleerdheid tyin gemelde univer- siteit benoemd, Dr. W. C. Van Manen, kerkelijk hoogleeraar te Groningen, om on derwijs te geven in do oud-christeljjke let terkunde en de uitlegging van het Nieuwe Testament. - Door do afdeolinge vinciale Staten van Zuid-IIoll kozen tot rapporteurs over de Dinsdag onderzochte voorstellen van Gedeputeerde Staten betreffende de vaartverbetering in deze provincie en do verbinding van de Hoekscha Waard piot den vasten wal de heeren: Mr. H. A. Noèb, D. W. Stoop, Mr. J. T. Buys, W. C. M. Begram, Mr. J. G. Patijn en G. A. Van. Houweniïigen. Van wel ingolichte zijde ver nomen wijdat de Kamer van Koophandel en Fabrieken te’Gouda heeft besloten een adres aap de Tweede Kamer der Staten- Goneraal te zendenter aanbeveling eener tram verbinding tusschen Gouda on Schoon hoven. Het huwelijk van Prinses Hen drik der Nederlanden zal te Berlijn den 6en Mei plaats hebbenslechts de naaste familiebetrekkingen zullen daarbij tegen woordig zijn en daarna gaat hot gehuwde paar naar München. Aan het Ministerie van water staat, handel en nijverheid te ’s Gravenhage werd Dinsdag aanbesteed; het verrichten van bagger-werk in deti Amer en het her stellen en onderhouden van de werken op het bovehdéol dezer rivier, aan de monden van het Oude Maasje en de Dongo, van 1 Juli 1885 tot en met 30 Juni 1886. Minste inschrijver de heer A. Volker Lzn to SIiedrecht, voor f7950. Op Vrijdag 8 Mei a. 8. zal door het Dijksoollege van de Krimpener- waard te Stolwijkersluis do aanbesteding 'plaats hebben van het gewone onderhoud der dykskruinenvan het onderhouden en begrinden der binnenwegen en van het onderhoud der dijksmagazijnen, dijksgereed- schappen, peilschaalkasten en peilschalen; alles voor den tijd van 2 jaren. -^De heer J. Sterk te Bodegrave is de minste inschrijver bij eene te ’s Hage gehouden aanbesteding eener verving van Kazernegebouwen enz.,-voor f2984. De rekening,van den Een- drachtspolder onder Zevenhuizen over het jaar 1884 is door het bestuur voorloopig vastgcsteld in ontvang op f10800,074 en in uitgaaf op f 9566,07 s, batig slot is van f 1234. De omslag over 1885 is voorloopig weder bepaald op f2 por hectare. In de laatstgehóuden raads- vergadering te Waddingsveon werd'besloten, tot het maken van een plan met opgaaf van kosten van een raadhuis, post- en tele graafkantoor in één gebouw vereenigd. Bij het de vorige week te ’s Hage gehouden examen voor Commies der posterijen zijn o. a. geslaagd de heeren J. W. Nortier en J. J. Van Houweningen te Gouda. 4 Tot loden der commissie voor do examens, uitgeschreven door do Neder- landsche vereeniging van gemeonte-ambte- naren zijn o. a. benoemd: Voor de midden- provinciën (Gelderland Utrecht, Noord-en Zuid-Holland) do heeren R. A. Verploegh Chassé, burgemeester, Vreeswijken R. W. Haentjens Dekker, burgemeester, Oudewa- is gekomen sedert dé dagen toen ik er zelf toe behoordeal de verhalen- van mijn zoon gelijken sprekend op mün éigen er varing. Dezelfde woelige drukte op den eersten dag na de indiensttreding bij het aanpassen der kleedingstukkenalleen dé meest intime behoeven niet te worden aangepast, maar reikt men op het oog af den belanghebbende toe. De eerste prac- tische oefeningen bestaan nog altijd in het «aanslaan”; mijnheer de Redacteur, trpcht (lat toch eens te zien; dat is de meest potsierlijke vertooning, óóit hierbeheden aanschouwdde eerste theorie in de kennis der graden en haar onderscheidingstee- kens. Nog altijd is de trompetter die de réveille blaast' het voorwerp van door hem gelukkig piet gehoorde liefelijke benamingen van den ontwakenden strijder, en dezelfde listen, in mijn tijd door de vrijwilligers aangewénd om van een>recruut een jpakje tabak machtig te worden, zijn heden nog in gebruik. De aardappel-jasparade,iï zult het in de kennis van het militair woordenboek, boopik, wel zóóver gebracht hebben dat de beteekenis yan het woord jassen u niet vreemd is, is de getrouwe afspiegeling van ’t geen zij was in het eerste tijdperk van het bestaan der Ne- derlandsche krijgsmachteen groote tobbe staat in *t midden, daaromheen is een cirkel gegoten van zooveel mud aardap pelen, vulgo zaaiers, als de grage magpn der compagnie dien middag zullen consumeeren, en als buitencirkel staan daar de jongelui, elk met een modelmes gewa pend, sommige heel onhandig in het knol gewas te hakken en te zagen totdat van de schil niets meer zichtbaar is waarna er een ijverig streven waarneembaar is om het product van dien arbeid tegen den rand van de tobbe kapot te gooien. Voor het leeren der „hoornsignalen beeft men nog dezelfde dichterlijke en niet altijd stichtelijke deuntjes, die ik mij nog met zooveel aandoening herinner, als daar zijn (Bloos maar niet lieve lezeresde meer réalitische of naturalistische zal ik, als voor mededeeling minder vatbaar, niet op schrijven’) Voor het appèl: »k’om maar o jeu leelijke kippen- Voor het af halen der spijzen: Zondagsrust worden ingediend, waarin het recht der werkgevers op hunne werklieden des-'ZondagS aanzienlijk beperkt‘wordt De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft met algemeeno stemmen op één na het ontwerp aangenomenwaarbij de Koning gemachtigd wordt zich Souverein van den Congo-staat te noemen. In Midden-Amerika waar-bet, niette genstaande het bericht dat men omtrent de vredesvoorwaarden was overeengekomen, toch nog niet pluis schijnt te zijn, kwamen do troepen der Vereenigde Staten tusschen- beides Op een protest van den Franschen zaakgelastigde moesten zij zich echter terug trekken. Nadat.het bovenstaande geschreven was, werd, het bericht van de Indépendancc Beige, dat in den Russischen .ministerraad besloten was 'geenerlei concessies aan Engeland te doen,1 bevestigd. De premier Von Giers, die voor eene vredelievende oplossing stemde, vroeg zijn ontslag doch behoudt op verzoek van den Czar zijne portefeuille voorloopig. Aan Engeland werd een ultimatum gezonden. ter; voor de zuidelijka.provinciën (Limburg, Noord-Brabant en Zeeland) de heer R. F. Stalenhoef, secretaris, Montfoott, en tot plaatsvervangend lidJhr. J. W. A. Barchman Wuijtiers van Vlietlfcburgemeeeter, Vleuten. Do examens vangen aan den 22en Juni a. s. Het is wellicht niet overbodig aangaande de nieuwe drankwetdie lederen dag in do „Staats-Courant” kan verschij nen, hot volgende in herinnering te bren gen. Zij treedt in werking, onmiddellijk met den dag harer afkondigingzoodat belang hebbenden. niet mogen dralen zich naar haar eischen in te richten. Zij, die herberg en winkel hebben, mo gen zich „niet van het eene lokaal in het andere kunnen begeven zonder door de open lucht te gaanniet do minste gemeenschap mag er binnon ’s buis bestaan. Dit belet echter niet, dat men een vaste afscheiding van glas voorzi'en, mag maken. Overigens mogen die winkeliers in hun winkel bij de maat blijven verkoopen, en wel bij elke hoeveelheid met den liter, kalven liter, maatje, half maatje, enz. mits in gesloten flesschen, kannenkruiken enz. Zij mogen geen aangebroken vatonflesschenkannen of kruiken in hun winkel (wel in een aan grenzend, niet voor het publiek toegan kelijk lokaal) in voprraad hebben en niet toelatendat drank in den winkel gebruikt wordt, op straffe van boete en verlies der vergunning. Bij niet tijdige betaling van ’t vergunningsrecht vervalt deze'vergunning; loopt de termijn af tusschen 1 Mei 1884 en 1 Mei 1885, daft moet hot nieuwe vergun ningsrecht- voor 1 Juni a. s. betaald zijn.' Onder winkeliers zijn begrepen koek- en banketbakkers en confituriersdoch niet slij ters in sterke dranken, wijnen of bieren, restaurateurssociëteit-billard'-kolfbaan-, kegelbaan- en opentafel-houderskoffie- wjjn- en bierhuishouders. Deze laatsten kunnen dus voortgaan op de oude wjjze te lappen. Gedurende de internationale tentoonstelling to Antwerpen zullen de retourbiljetten, welke door de Nedërlandsche Staatsspoorwegen naar Antwerpen worden uitgegeven, acht dagen geldig zijn terwijl de biljottertwelke des Zaterdags genomen worden, 10 dagen geldig zijn, en dus tot den daarop volgenden Maandag over acht dagen. In db zitting der Arr.-Recht- bank te Rotterdam van Dinsdag-morgen werden de volgende personen veroordeeld C. M. en J. v. D.,‘ beklaagd van op 16 Maart onder de gemeente Gouda zonder vergunning over den Ned. Rhijnspoorweg te hebben geloopen, tot f 1 boete voor ieder. P. v. W. en A. de R., voerlieden te Schoonhoven, beklaagd van op 20 Maart zekeren C. -Zuur moedwillig mishandeld te hebben, tot 15 dagen celstraf en f8 boete voor ieder. Vervolgens stond terecht K. IL,'beklaagd van hot zonder vergunning loopen langs den spoorweg te Gouda. Eisch fh boete. Nog stond terecht J. L. M. te Schoon hoven, wegens het zich bij herhaling be- viuden in kennelijken staat van dronken- sehap op den openbaron wog. Eisch 10 dagen celstraf en opzending naar een ge sticht voor den tijd van drie -maanden. By vonnis der arrondissements rechtbank te Tiel van 23 April is de deur waarder uit Vianen, G. W. H., veroordeeld tot 4 maanden celstraf en 3 geldboeten ad f0.50 ieder, te vervangen door 1 dag ge- vangenisstraf, wegen verduistering van door hem in zijne qualiteit geïncasseerde gelden. De handel in hooi is te Dalem in de laatste dagen zeer levendig verschei dene tot zelfs groote partyènworden af geleverd. Naar de hoedanigheid variëeren de prijzen tusschen fll en f13 de 1000 halve KG. Wanneer we het oog over weide en akker laten gaan, komen we ter stond tot de overtuiging, dat de lente weer haar zetel heeft ingenomen. Gras en groep in overvloed. De runderen hebben weer don duffen stal verlaten en dartelen weer in de weide. In geen jaren hebben de vruchtboomen zooveel beloofd, als ze thans doen. De nachtvorsten hebben “nog geen merkbare schade er aan toegebracht, zooals verleden jaar het geval was, hetwelk daaraan toe te schrijven is, dat Maart thans een schrale maand was, doch verleden jaar niet, zoodat nu in die maand alle vruchtknoppen gesloten bleven en toen schier alle boomen in vollen bloei stonden. Naar men verneemt, zal de heer Dullburg Schlieff, hoofd eener school voor o. 1.” onderwijs te Sliedrecht, in den loop van 'dit jaar als zoodanig zijn ontslag nemen. De heei^J. G. W. Scljenk te Vianen is benoemd tot opderwyzèr aan school N®. 1 te Wageningen. Ds. L. Overman, predikant te Spijkonisso, herdenkt den 3en Juni a. 8. den dag, waarop hij vóór 25 jaar te Lan- gerak het predikambt in de Hervormde kerk aanvaardde. Naar men verneemt is de heer Petrus Leijton, pastoor te Bavel, benoemd tot R. K. Biaschop te Breda. Overzicht. In den loop van zaken t,usschén Enge land en Rusland is no^geen keer gekomen. Reuters agentschap liet de Czar voor eenige dagen reeds1 naar Moskou reizen, teneinde een manifest aan het volk uit te vaardigen, natuurlijk om het opvermijdelyke van een vredebreuk in het licht te stellen. Zóó vér is hot echter gelukkig nog Öiet gekomen,. Er wordt nog altijd onderhandeld, al kan niet ontkend worden dat de toestand al meer en moer gespannen wordt. Dit bleek ook uit Gladstone’s redevoering bij de verdedi ging van het aangevraagde crediet van 11 millioon pond ste’rling, in het Hoogerhuis. Hij kwam er rondweg voor uit, dat de staat van zaken, die het gevolg is van het bloedige treffen bij Pend-jeh, zeer gevaar lijk is en aanleiding geeft zich op hot ergste voor te bereiden, doch dat niettemin de re- geering voortging tot behoud van den vrede werkzaam te zyn, voor zooveel dit slechts op eervolle en eerlijke w4»e geschieden kan. Al kon hij nu geen volledige inlichtingen govon, die de tegenpartij mogelijk zouden kunnen kwetsen, hij was verzekerd dat later zou blijken, dat de regeering alles wat re delijkerwijze mogelijk was had in ’t werk gesteld, om te voorkomen dat twee landen en de millioenen hunner inwoners in een strijd op dood en leven worden gewikkeld. Het gevolg van die algemeen toegejuichte kalmo en bezadigde redevoering was, dat het crediet met algemeene stemmen wel jekleed en in mi- iets zeer ongpwoons werd toegestaan. En zoo staan we dus nog steeds voor de vraag oorlog of vrede. De Indèpendance Beige, en enkele andere organen met haar, be weren dat er een nieuw treffen tusschen Russen en Afghanen heeft plaats gehad, warfirbij ditmaal de eerstgenoemden het on derspit dolven. Voorts maakt datzelfde blad gewag van een geheimen Ministerraad bij den Russischen Keizer gehouden, waarin Von Giers' voorstel om op eenige onder geschikte punten toe te geven, teneinde Engeland in de gelegenheid te stellen fcich op eervolle wijze terug te trekken, met al gemeene stemmen werd verworpen. Het melding .maken van deze berichten sluit volstrekt niet in zich, dat er n. o. m. eenige waarde aam te hechten is. Even gewaagd zijn do geruchten, dat do Porte zou besloten hebben eventueel wel te protesteeren te gen den doortocht van oorlogsschepen door de Bosphorus, doch dien doortocht niet ge wapenderhand zou beletten en dat tusschen Rusland en Perzië een geheim verdrag zou bestaan, krachtens hetwelk aau Russische troepen een toegang haar Herat door Perpië zou verzekerd zijn. Door de gebeurtenissen in Azië zyn de zaken in Egypte op den achtergrond ge drongen. De wet betreffende de Egyptische leening werd bij deyde lezing door hot Hoogerhuis goedgekeurd. Jlet geschil mot Frankrijk «chynt eene vredelievende oplos sing nabijdo onderhandelingendaarover met Engeland gevoerd, droegen, zoo ver klaarde Gladstone, een zeer hoffelijk karakter. De Kroonprins en zijne gemalin zijn we der in Engeland teruggekeerd. Men be weert dat de goede ontvangst, hun in Ierland te beurt gevallen, ten gevolge zal hebben dat de z. g. dwang- of uitzonderingswet voor Ierland, dio dit jaar vernieuwd zou moeten worden, niet langer zal gehand haafd worden. De bekende oud-Minister van Napoleon III, Emile Ollivier, die mode de verantwoorde lijkheid draagt voor den oorlog van 1870/71, stolt zich camlidaat voor de Kamer van Afgevaardigden. Aan welke zijde hij zich bij zijne verkiezing zqu schareiij blijkt ge noegzaam uit den inhoud zijner lezingen, die hij dezer dagen te Parijs houdt. Hij bestrijdt daarin do handelwijze dor regeering tegenover de kerk en verdedigt het concor daat. Onder zijne toehoorders werd met vuisten geargumenteerd, zoodat de politie tusschen beide moest komen. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden verwierp twee voorstellen van Windthorst, tot intrekking van sommige bepalingen der Moiwetten. In den Duitschen Rijksdag zal een wetsontwerp tot bevordering van de manier van I costuum. I nelijk de keus tusschen geen ander wapen dan een geweer. Dat I litaire positie vóór zijn kril neele gevaarte steeds bij zich te dragen, onder de wol te liggen, zou wat al te veel gevergd zyn. En daar om geelt men hun een stuk van dat ge weer, welk fragment dan als jzijdgeweer” moet worden beschouwd, Veel goeds kan men met zoo’n ding niet doen: nu en dan is het gebeurd, dat beschonken mannetjes het bezigden om elkander of andere lieden er een blauw oog mee te slaan of ergens eenige ruiten stuk te rammeien. >Zou het je zoo vreeselijk -Jeed doen, als je dat >wapen” in de kazerne moest achterlaten Geloof niet, mijnheer, dat ik er op uit ben om myn jongen minachting in te boe-' zemen voor de wetten en instellingen van zyn land. Integendeel, ik predik hem bij elke gelegenheid met woord en daad ge hoorzaamheid en onderwerping, en vooral voor den militair hebben die gevoelens een hooge beteekenis. Indien het leger bestuur gelastte de wollen dekens als een sieraad op den Tug ’mede te dragen, ik zou niet gedoogen dat hy tegen dien maat regel in verzet kwam. Maar zoo onder ons kunnen wij er weleens over praten: het oordeel staat ieder vrij. Welnu, hij verzekerde mij met de meeste stelligheid, dat hij er volstrekt niet rouwig om zou zijn, indien het dragen van wa penen algemeen werd afgeschaft. Wel zou hij het als een groote schande beschouwen, indien hem persoonl'yk het liefelijk gezel schap van zijn bajonet werd ontzegd, om reden dat hij er >misbruik’’ van zou hebben gemaakt; maar voor het overige is hy van meening, dat evenmin als een verver een kwast, een timmerman een hamer en een letterzetter een haak als een onmis baar bestanddeel van zijn Zondagsgewaad beschouwt, hetwelk hij bij min of meer plech tige gelegenheden den volke moet vertoo- nen, een soldaat er op gesteld kan zijn dat hij steeds voorzien moet wezen van zijn gereedschap. Mijn vraag, aan het begin vermeld, beantwoordde hij dus beslist ontkennend. Gelijk bekend is oordeelen de hooge mi litaire oomes daar heel anders over. Alle jaren wordt er in de Kamers over ge praat, wordt er op gewezen dat op feest dagen in de groote garnizoensplaatsen al lerlei schandalen gebeuren, doch de Mi nister van Oorlog praat dan maar wat van strenge voorschriften, en i het oude. En nu ik daarvan schryf, moet ik u tevens nog vertellen dat over het algemeen in de zeden en gewoonten van onze strijdbare jongelingschap al bitter weinig verandering offer te brengen Maar onze infanteristen - XV. •Zou je erg het land hebben, zou je in je eer gekrenkt ayn, r— wellicht een samenzwering op het touw zetten of plan nen van zelfmoord beramen, als dat ge beurde?”. >Wat bedoelt u, vader?’’ >Wel, we spraken immers over het dragen van wapenen bujten-dienst!” Ge moet dan weten, mijnheer de Re dacteur, myn jongen was voor het eerst ■met verlof”, en natuurlyk de held van onzen huisehjken kring. Zijn kleinste zusfe vond het heel aardig, eens op de knieën te kunnen klauteren van eeu >heusche- lyken soldaat”, en toen het lieve kind dat zei, besefte zij volstrekt niet dat in die woorden juist geen compliment lag opgesloten voor my, die ondanks mijn graad bij onze gchuttery, jn haar oog slechts een »nagemaakte” krijgsman ben. Maar dat doet er minder toe; ik heb toch qok de glorierijke Sagen beleefd, dat het vaderland op my en mijn gelijken zijn hoop voor de toekomst had gebouwdlaat ik mij nu maar met mijn meer bescheiden rol tevreden stellen. Ik kan juist niet, zeggen, dat mijn oudste stamhouder zich in zijn uniform op het voordeeligst vertoonde. B’yna zou ik ge neigd zijn hem, met terzijdestelling van allen vaderlijken trots, een leelijk soldaat te noemen. Die sjako met dat rare ding er op, wy hadden ten minste nog een bosje rood garen, dat op grooten afstayd gezien nog eenigermate aan een pluim of vederbos herinnerde, stond kaarsrecht op zyn hoofd, en de stropdas hield zyn hals omsloten als een yzeren band, terwyl de bewegingen van armen en beenen aan de gesti'”’,"‘:' denken. Maar de buren letten kleinigheden niet, er hartelykheid uit de manier hem vroegen hoe tiet hem »on< beviel. •Laat eens zien je moordtuig.” Met een vrij onhandig manuaal haalde hy «voor den dag een bajonet. I gauw uit je hok, o jou De overlevering schrijft voor, dat de dief!” Voor het af hale.. „rv soldaat, als hij in groote tenu verschijnt, 1 »Hier bij den kok in de keukeh motje gewapend zij. Daarvoor is hy soldaat, dat zijn!” Voor het avond-appèl: ïGekleed wil rticrcrpn ipdor nntrnnhliir o-Ptwd ziin I er voor of nakend er onder-anders dan benje der bijl” Dat Bnakend is zoo bij .mr, Sprekew, en beduidt in nacht- costuum. De belanghebbende hééft na melijk de keus tusschen gek' litaire positie vóór zijn krib zijn” beteekent, behoeft geen nadere toe lichting. Wanneer ik zoo die herinneringen uit het verleden opdiep en ze met het tegen woordige vergelyk, dan moet ik zeggen dat, bij al het proza dat het kazerneleven aanbiedt, het toch ook dikwijls zijn vernia- kelijke zijde hee/t; en men treft onder de jonge en oude landsverdedigers vaak typische exemplaren aan. Zoo herinner ik mij den kleinen ondeugenden vrijwilliger, die altijd en onveranderlijk wat op zijn kerfstok had wegens min ernstige overtredingen, en die daarom steeds behoorde tot de uitverko renen .die «strafpeloton” moesten loopen, gelijk het straf-exèrceeren wordt genoemd, een der gebruikelyke lichte belooningen voor te laat komen nalatigheid enz. vast gesteld. Telken middag, als we aan tafel zaten, waren we dan getuigen van de vol gende samenspraak De sergeant van de week treedt de'ka mer binnen. •Theunissenl” «Present sergeant!” >Van middag om vyf uur strafpeloton «Ikke, sergeant?” «Ja jij, wie anders? «En waarvoor sergeant?” «Dat zou jij niet weten!” •Heusch niet, sergeant” «Zoo, was je dan misschien heelemaal nuchter toen je gisteravond binnenkwam?” «Geen droppel gezien, sergeant, geen rooje cent op zak!” «Loop naar den drommel!” Waarheidsliefde gebiedt mij te erkennen, dat het laatste weleens werd vervangen door een meer kernachtige, meer militair- klassieke uitdrukking: voor het overige was er weinig variatie in. In sommige opzichtqn -is het kazerne leven verbeterd. Mijn'jongen beweert dat de toon, dien de meerderen tegenover de soldaten bezigen, op enkele uitzonderingen na, weinig te wenschee overlaat. Voorde gezelligheid in de vrije uren wordt veel gedaan: bijna in alle garnizoenen heeft men in de kazerne een ruim, goed ver licht en dikwijls heel aardig gedecoreerd vertrek, waar de jongens op hun gemak een brief kunnen schrijven, wat lezen, of zich met een of ander niet luidruchtig spel kunnen vermaken. De voeding, ver klaart mijn zegsman, is meestal goed: althans hij, die het thuis, al zeg ik het zelf, niet kwaad had, kan het er zeer goed mee stellen. Klachten' worden gewoonlijk slechts vernomen van lui, die vóór zij de-

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1