m 1885. Zaterdag 9 Mei. s'". 830. wtto of itirsel. JROEDEN. EHMEID, Verzilvering edele metalen. LALK, ainage Cie a Liége, liter, en gebluscht, streken uitsluitend PELEN. aphie. 'T, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. AAK, •OP: DE JONG, loven, is weer ruim •OP: .BOOT IR EN, sen. [ONSZ Jz. FFERS, DUDSTER, ISCUE GEELEN. e Schoonhoven pot. ERRE BUITENLAND. Gerookte mi der Au, 53 Srhoonhoven. BINNENLAND. Opleiding voor het ambacht. 1 en an tot levering waarvan voor S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven» igen bij don Beurt- to Molenaarsgraaf, III. f400. arden (1853-1885) oor PURMEREND. Te bevragen bij Vieuwpoort. re partij HIJNSCH I, welke op den wal SCHOOSHOVfflSCHE GOMT. gevraagd te Lekkerkerk til 1885. Gorinchem. 1 prijzen. EN, Schoonhoven. voor het gewone zich de begPerte rjog wat verder te huwde hij, controleur zijnde, 1 Jes, die ten huize lastingen te Gro- vraagd eene en naaienliefst en van den P. G., derkerk a/d IJsel. kunne worden genoten. 4. Het programma van het onderwys moet niet uitgebreider zijn dan hoogst nood- ielt zich beleefd aan erzilveren van alle uskronon, Pendules, lliers, Armbanden, 3D, van welk metaal ding of verzilvering als geheel nieuw 1 door Prijs, dor Ad verton tien; Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. n Aug. 1884 voor AAS bekroond te lezelfde maand op dlung der Rhein- met eenen eenigen Medaille en in >n op de Deutsche iet Zilveren Me ander Annatto of o hebben dan van LT te Purmerend; sel kent, dat zoo hoogst regelmatig >ricaat in het ge- igste heeft leeren 1. EVERWIJN, immer Kaasfabriek jn Nederrhijn. in. 1885. LLITEIT .0, 5 kop 7| Cent. J5, 5 kop 15 Cent. en door de i-opidemie. icia, waar door ogslz*-. Ihuly News gelogen- het ver- Doze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. SR van f NDAG geopend. joedig mogelijk in en, wordt gevraagd kersknecht, ■ak, bij TEUNIS imakerWillige- oen goed Het rapport der Commissie is een soort van vergelijk tusschen de beide strijdende partyenhet lostmeenen we v het vraag stuk op zeer gelukkige wijze op. Er wordt scheiding gemaakt tusschen werklieden en opzichterswat hun opleMing aangaatvoor de eersten zijn de eischen tot het strikt noodige beperkt. »Dat het peil van het meerendeel der te genwoordige ambachtslieden beneden het ambacht staat,” zegt het verslag, wordt algemeen erkend; noch het totnutoe gegeven onderwijs, noch de werkplaats opleiding hebben den achteruitgang van het ambacht kunnen beletten. »Van een goeden grondslag hangt, ook bij het ambachts-onderwys veelzoo niet alles af; die grondslag moet bij den leerling op 12- tot 15-jarigen leeftijd gelegd worden. »ls daartoe de ambachts-school de ge schiktste. plaats, dan mag ook van haar verwacht worden in de toekomst de kern te vormen van een degelijk ontwikkelde en kundige handwerksklasse.” Iets verder worden in het rapport de volgende eischen gesteld I 1. Het onderwijs moet gegeven worden in wèl-ingerichte ambachtsscholen; 2. Het moet gegeven worden in den kortst mogelyken tijd, hoogstens in een driejarigen zoo mogelijk in een tweejarigen cursus, ten einde aan het bezwaar te ge- moet te komen, dat de minvermogende j ouders te lang van de eerste verdiensten hunner kinderen zouden verstoken zijn; ofschoon toch de meerdere verdiensten na de jaren van het ambachtsschool-onderwijs dit gemis spoedig zullen vergoeden. I 3. Het moet gegeven worden kosteloos, I In afwachting daarvan behoort de maat schappij haar zorgen te wijden aan de am bachtsscholen. Wij zeggen met voordacht: de maatschappijalle rechtstreeks belang hebbenden moeien, gesteund door de gel delijke bijdragen van personen buiten hel vak, de handen tot haar oprichting standhouding ineenslaan. Onredehjk zou het zijn, deze dingen van den staat te ver wachten. r' t sidiën verleenen de Staat kandoor zorg te dragen voor het gewoon schoolonderwijs, j gen< de taak der ambachtsschool verlichtende i is h Staat kan het veld voor haar arbeid ont- 1 ginnen door teekenonderwijs te verheffen tot een verplichting in alle lagere scholen, I iets dat we ook om andere redenen levendig zijn een inrichting voor enkele zouden toejuichen, verder kan, gelooven I groote gemeenten; zy behooit ook in plaat- we, de Staat niet gaan. sen van den tweeden en derden rang vasten I de voet te krijgen en zich uit te breiden over heel het land. Laat het zijn dat alle am bachten niet terstond op die stelselmatige wijze onderwezen kunnen worden; indien er slechts een begin wordt gemaakt is uitbreiding altijd gemakkehjk. We geven dadelijk we dat een jongen na gedurende twee of drie jaar een beperkt aantal uren per dag het gereedschap te hebben gehan teerd, geen volmaakt werkman is gewor den maar hij zal 'hebben leeren zien leeren nadenken, geleerd hebben zich re kenschap te geven van ’tgeen hij doet, en dat zijn wel hooldvereischten om verder te komen. Het ambachts-onderwys kan dan ook niet beschouwd worden als een dressuur, die de rnenschen pasklaar afle vert, zoodat zij precies als de bijen dadelijk den gemeenschappelyken arbeid op voorge schreven manier gaan verrichtenhet opent hun door de meest geschikte middelen den weg tot verdere zelfstandige vorming en ontwikkeling. Wij achten dat van zóó hoog belang, dat we meenden ook in de kringen onzer lezers op deze dingen de aandacht te moe ten vestigen. Misschien stichten we er nog eenig nut mede, en heeft onze uiteenzetting, waaraan we het denkbeeld eener bescheiden opwek king verbinden, eenig practisch gevolg. baan voor alle paarden, die aan bovenstaande rennen hebben deelgenomen en geen eersten prijs behaald hebben. Prijs f 200, waarvan f 175 voor den eerste en f25 voor den tweede. Afstand 1600 meter. Tweede dag, Dinsdag 19 Mei. I. Nationale prijs. Harddraverij voorin- landsche paarden, behoorende aan Neder landers, en aangespannen voor 2wielige rijtuigen. Maximum afstand 2000 meter. Prijs f300, premie f75, de derde ont vangt f25 van de inleggelden en forfeits. II. Wedren op de vlakke baan. Prijs f200. Afstand 1600 meter. Voor alle paar den, toebehoorende aan officieren van het Ne- derlandsche en Nederl.-Indische leger. Bere den door officieren in uniform of in kleuren. III. Aanmoedigingsprijs. Harddravery voor inlandsche paarden, welke nimmer op de ronde baan een prijs gewonnen hebben, en bereden door rijders in nationaal kostuum. Afstand ongeveer 1500 meter. Prijs f200, premie f75, de derde f25. IV. Prijs van Rotterdam. Wedren op de vlakke baan voor alle paarden van alle landen en rassen, 3 jaar en ouder. Prijs f800, waarvan f700 aan den eerste en f 100 aan den tweede. Afstand 1600 meter. V. Internationale prijs. Handicap met verschillende afstanden. Voor paarden van alle landen, rassen en ouderdom, aange- spannen voor tweewielige rijtuigen. Maxi- mum-afstand 3200 meter. Prijs f 400, premie f 100. O'p 20 Mei a. s. zal door de harddraverij vereeniging „Eiland IJselmonde” eene harddraverij te IJselmonde worden ge houden voor paarden, welke nog nimmer een prijs gewonnen hebben. De prijzen zijn; le een paar met zilver rijk gemonteerde schenkkannen en bakjes; 2e een paar zilveren presenteortrommels 3e een zilveren sigarenstel. De Leidsche giftmengster heeft zich in cassatie voorzien tegen het arrest van het gerechtshof te ’s Gravenhage, waarbij zij lot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeld. Bij arrest door den Hoogen Raad gewezen, werd verworpen de cassatie- voorziening van: J. S. te Gouda, door het gerechtshof te ’s Gravenhage veroordeeld ter zake van diefstal bij nacht door meer dan één persoon op eene onbewoonde plaats tot 1 jaar een zame opsluiting. De magnetiseur V. is 30 April door den kantonrechter te Sliedrecht, in zijne vordering tegen den heer Ouweneel’, waarvan wij in ons vorig nummer melding maaktenniet ontvankelijk verklaard en veroordeeld in de kosten. Bij de firma Nijgh Van Ditmar te Rotterdam ziet het licht de derde, herziene en vermeerderde druk van het „Algemeen Adresboek van Nederland, ton dienste van handel en nijverheid”. Bewijst roods de betrekkelijk korte tijd, waarin van dit werk een derde druk noodig is gebleken, op hoo hoogen prijs het door den handel wordt gosteld, wij twijfelen niet, of die waardeering zal nog in omvang toe nemen, nu do nieuwe uitgave, afgezien van do verbetering wat uiterlijken vorm betreft, met enkele hoogst belangrijke en tevens voor hot practische leven gemakkelijke aan vullingen is verrijkt. Wij bedoelen niet alleen, dat de namen dor gemeenten nu provincie-gewijze zijn opgenomen, maar vooral het opnomen van do Consuls en Consulaire Agenten, do Kamers van Koop handel, Brievenpostorij, Telegraphic, voor naamste bepalingen omtrent het recht van zegel, hetzegeltarief,enz. Bovendien mogen do in het Fransch, Engelsch en Duitsch gestelde woordenlijsten der in het Adresboek opgonomen beroepen worden beschouwd als een duidelijk bewijs van een juist inzicht der bewerkers in de behoeften van het dagobjksche handelsleven. Overtuigd van don grooten dienst, welke met dit „Adresboek, de vrucht van eenen omvangrijken arbeid en van veel moeiten en zorgen, aan handel en nijverheid wordt bewezen, meenden wij niet te mogen na laten, het met een enkel woord allen be langhebbenden aan te bevelen. Bij hot Maandag te’sHagege- gohoudon acte-examon Lager Onderwijs is o. a. geslaagd de heer 11. W. Volker te Sliedrecht en A. ’t Hoen te Alblasserdam. De heer 1’. Stoppelenburg, kweekeling der Rijksnormaallessen te Berg- Ambacht, heeft to ’s llage met gunstig ge volg examen afgelegd als onderwijzer. Door het prov. kerkbestuur van Overijsel is tot de ovangeliebeliening toegelaten de heer J. G. Dekking te Utrecht. Tot predikant bij de Herv. gemeente te Zegveld is beroepen Ds. E. llomoet te Patten. Het classikaal bestuur van Hoorn heeft afwijzend beschikt op het ver zoek van den kerkeraad der Hervormde ge meente te Urkom goed te keuren het beroep naar die gemeente, uitgebracht op G. Boervroeger predikant te Ouderkerk a/d IJsel, omdat niet alle noodige besohei- den konden worden overgelegd. bij Pend-jeh aan een arbiter te onderwer pen, waarvoor do Keizer van üuitschland of wol de Koning van Denemarken of van België in aanmerking zod komen. Inmid dels zijn de onderhandelingen over de hoofd zaak hervat en schijnt men, blijkens de wederzijdsche verklaringen, van goeden wille om die tot een gewemcht einde te brengen. Daartoe zal de nieuwe grenslijn die Afgha nistan van do Russische bezittingen in Azië moet scheiden, zoo juist mogelijk te Londen in onderling overleg bepaald worden, om daarna door de grenscoupnissio nauwkeurig te worden vastgesteld. Dat Engeland daarbij nog al belangrijke concessies doet aan Rus land is waar, doch de vrede is hiermede niet te duur gekocht, indien tevens, naar Engelands verlangen, voldoend^ waarbor gen voor de toekomst gegeven wordetté Zoolang do onderhandelingen voortduren blijft de toestand onzeker: de partijen staan tot do tanden gewapend gereed en eene machtige oorlogspartij (de Tories in Engeland) in beide landen beweegt hemel en aarde om ze op te hitsen. Moge het gezond verstand dor beide eerste Ministers, Gladstone en Von Giers, die beide eene vredelievende oplossing schijnen voor te staan, overwinnon. Sir Peter Lumsden on generaal Stewart zijn uit Indië terugge- roepen. Eerstgenoemde hoeft op grond dat hij zich niet met de regoerings-staatkunde vereenigon kon, zijn ontslag gevraagd. De Emir van Afghanistan is benoemd tot groot- commandeur van de Ster van Indië. Het bericht dat de Eugelschen Port Ha milton alreeds zouden bezet hebben, waar door zij do straat van Korea zouden bo^ heorschen ook al reeds een ge-chilparfl tusschen Rusland en Engeland dat veflB jaren oud is heeft zich niet bevedigd. j Het incident tusschen Egypte en Frank rijk, over de schorsing van het Fransche I blad le Bosphore Egypliên en de beleediging den Franschen Consul aangedaan, zijn bijge- legd. Nabar Pacha, op wiens last oen en i geschiedde, heeft den zaakgelastigde I zjjn leedwezen daarover betuigd en deze heeft door een tegenbezoek de oude be- j trekkingen weder hersteld. In plaats van c- - veerden Buisson is Floquet ala voorzitter I Aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur te ’s Gravenhage werd Maandag aanbesteed het zeewaarts verlen gen van don basaltstoenon dam op het strand langs do haven van Goederoedebehoorende tot de zeewerken in do provincie Zuid-Hol land. Minste inschrijver de heer C. Ros kam Jz. te Sliedrecht, voor f9942. Op de lijst dor hoogst-aange- slagenen in ’s Rijks directe belastingen in do provincie Zuid-Holland komen o. a. voor de hoeren: C. G. Van der Leo te Alblasser dam 1’2103,90 s G. A. Van Hou woningen Gzn. te Moordrecht f 1962,80s, L. Smit van Nieuw-Lekkerland te Nieuw-Lekkerland f 1864,11 W. C. M. JJegram te Gorinchem f 1612,67 s, K. Van der Torren Kzu. te Wad- dingsveen f 1516,55s, A. Volker Lzn. te Sliedrecht 1221,36s, W. M. Van Haaften te Sliedrecht f 1171,50, G. J. Steens Zijnen te Gouda 1’879,49, J. Van der Broggen Azn. te Waddingsveen f 876,54 on G. W. Lans te Capelle a/d IJsel f817,66. Het programma dor wodloopen te Rotterdam, op Maandag 18 on Dinsdag 19 Moi 1885, volgens de reglementen der Nod. Harddraverij-en Renvereoniging, luidt als volgt: Eerste dag. Maandag 18 Mei. I. Inwijdingsprijs. Wedren op de vlakke baan voor Hacks en paarden van allo landen en rassen, 3 jaar en ouder. Gentlemen ridders on jockey’s f200, de tweede aan komende ontvangt de forfeits. Afstand 1600 meter. II. Carrousel-prijs. Een kunstvoorwerp in zilver, ter waarde van f 150. Afstand f600 meter. Voor alle paarden, die nimmer aan een wedren hebben deelgenomen, en behoorende aan Hollandsche carrousel- societeiten. Bergweg-prijs. Verkoop-race. Prijs Afstand 1200 meter. Alle paarden moeten to koop zijn f1500. IV. Ilillegersberg-priji. Prijs f 400, waar van f 350 aan den eerste en f 50 aan den tweede. Afstand 3200 meter. V. Troost-prijs. Wedren op de vlakke Overzicht. De bevestiging van het oorlogsbericht der Indêpendance Beige, door de Ih is gelukkig niet bevestigd, doch straft. De verontwaardiging over spreiden van hot onware bericht, dat zoo veel leven en zooveel zorg baarde, is alge meen en te vergeefs tracht Reuter, de groote, algomeene leverancier van berichten, zijne ondoordachte handelwijze te verdedigen. De spanning tusschen Huslaud en Engeland is, in plaats vau tot het uiterste te zijn gekomen, aanmerkelijk verminderd. Men heeft zeer wijselijk besloten het geschilpunt, dat zoo eensklaps een einde maakte aan de onderhandelingen over de vaststelling der grenzen, nl. de aanleiding tot het gevecht zakelyk isopdat niet alleen de meer be- gaafden maar ook de minder ontwikkelden j het zouden kunnen volgen; terwijl het pro- ander j gramma vóór alles zoodanig zij ingericht, dat praktyk en theorie wel steeds hand aan hand gaan, maar dat toch de theorie wo beknopt mogelijk worde onderwezen. Het zijn, gelooven we, recht gezonde be ginselen, welkei toepassing ongetwijfeld tot verheffing van het handwerk zal strekken. 1 Men klaagt, maar men handelt niet: en toch is het een feit, dat voor werkzaam- en in- j beden die zich een weinig boven het ge- wone peil vei hellen, de aannemers am- heid gesi I bachtslieden uit het buitenland, vooral uit I weigert De openbare kassen kunnen sub- België laten komen, die hun arbeid ver- i de Staat kandoor zorg richten op een wijze waarnaar onze land- t gewoon schoolonderwijs, i genooten machteloos staan te gapen. F L lettei lijk een schande voor onzen goeden 1 naain en onze welvaart. De ambachts-school moet niet uitsluitend I vau onze 1 overgegaan als wachtmeester bij de maré- chaussée van Noord-Brabant, en als com mandant der brigade maróchaussée te Til burg geplaatst. Van daar werd hij over geplaatst als opperwachtmeester bij do com pagnie te Luik, alwaar hij, op het punt zijnde tot officier te worden bevorderd, overleed. Zijne moeder ging na het overlijden van haren echtgenoot naar hare geboorteplaats 's-Hertogenbosch terug. Haar zoon was te Tilburg geboren. Zijno moeder gaf hem eene goede op voeding en goede scholen, en zond hom naar do zang- en muziekschool, opgericht door eene Maatschappij. Hij maakte zoo wel in den zang als op de viool groote vorderingen. Later ging hij uit eigen be weging in dienst bij de infanterie en daarna als korporaal bij het regiment grenadiers. In Don Haag sloot hij zich als liefhebber aan bij do vereeniging „Diligentia”, en trok daar ieders opmerkzaamheid door zijne mu zikale kennis en schoone krachtige tenor stem. Bij eene uitvoering, in tegenwoor digheid van Z. M. Koning WiUepoII, trok hij als solo-zanger ook ’s Konings Aandacht. Z. M. ontbood hem in zijne loge en vroeg hem of hij zich voorbereidde tot den offi ciersrang. Hij antwoordde, dat hij weinig 1 lust gevoelde voor het militaire leven, liever in burgerlijke betrekking zou overgaan, en wel zijne studie zou willen maken als ar rondissementsijker der maten en gewichten. Op last van Z. M. werd hij daarop van het regiment grenadiers uit Den Haag als kor poraal uaar Delft gedetacheerd, om de lessen ,^l*n de academie tot opleiding van inge- ■fcivurs aldaar te volgen. Alvorens deze “tudie ten einde te hebben gebracht, werd I hij, op zijn verzoek en door tusschenkomst van Z. M. den Koning, benoemd tot ont- I vanger bij de njksbelastingen. Eenigen tijd later werd hij benoemd tot controleur to Groningen, en daarna in die betrekking overgeplaatst naar Amsterdam. Door zijne groote bekwaamheid werd de lieer Bloem vervolgens aangesfeid als refe rendaris bij het Departement van Financiën, eindelijk benoemd tot rijks-directeur der Toen deze betrekking werd I opgeheven, keerde do heer Bloem als hoofd van do Kamer van’Afgcvaardigdon verkozen. I Hij aanvaardde zijn ambt met een lofrede I op zijne voorgangers. n“ i I heeft aan eenige gezinden, waarondei heil’ ist concurreerende -—Door Z. M. den K on i ng is be noemd, met ingang van 1 Mei, tot Minister van Financiën, de heer .1. C. Bloem, oud- hoofdinspecteur der belastingen, thans 1 d van don gemeenteraad van ’s-Gravenhage. Den heer ürobbee is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. De nieuwbenoemde Minister van Finan ciën werd Maandag op het Loo door Z. M. den Koning beëedigd. Dinsdag nam hij de portefeuillie van zijn ambtsvoorganger over. De volgende levensbijzonder- heden worden van den nieuwen Minister van Financiën medegedeeld: De vader van den heer Bloem was van opperwachtmeester bij de rijdende artillerie Het vraagstuk, door ons opschrift aan geduid, behoord lot de belangrijkste van den tegenwoordigen tijd. Een bloeiende hand^verksny verheid is voor het maatschap pelijk welzijn even onmisbaar, als geregelde ontwikkeling van den landbouw en onbelem merde uitoefening van den handelen alles wat tot bevordering der eerste kan medewer ken, verdient de algerneene waardeering. Dat wij van een gewenschten toestand bij de ambachten nog ver verwijderd zijn ja, we zouden bijna moeten zeggenverder dan ooit, moet wel de slotsom zijn waartoe we komen als we de vele klachten in aan merking nemen die voortdurend gehoord worden. Al de deels bekende deels ver moede oorzaken van dat ongelukkig ver- ichynsel in bijzonderheden nagaan, kunnen we thans niet; bepalen we ons tot de voor naamste, de hoogst gebrekkige opleiding der aanstaande werklieden. We wenschen dat te doen naar aanleiding van een rap port, dezer dagen uitgebracht door een Commissie uit de Aldeehng 's-Gravenhage van de Maatschappij tot bevordering van Bouwkunst, als antwoord op een haar ge stelde reeks van vragen betreffende de eischen eener goede regeling van het onder wijs tot opleiding van bouw-ambachtslieden en bouw-opzichters. Bij het gildewezen der vorige eeuwen was het leerlingschap behoorlijk geregeld; toen de gilden als maatschappelijke instel lingen niet meer overeenstemmende met de heerschende begrippen van vrije beweging door de revolutie ten val werden gebracht, verdween ook het goede dat haar kenmerkte, u de rechtsbetrekking tusschen patroon en opdat het, vooral door den standwaarvoor leerling. Het zou zeer te wenschen zijn, i het in de allereerste plaats besXemd is, dat men er in mocht slagen deze verhou- ding te herstellen; enkele proeven in die richting genomen, we herinneren aan de bepalingen ten dien opzichte door de Hol landsche ijzeren spoorwegmaatschappij vast- I gesteld, tooner. aan dat leerlingscontracten I zeer goed tot stand zijn te brengen. Op dat beginsel verder voort le werken, is bij uitnemendheid de taak der vakvereenigingen. In Den Haag was stryd gevoerd over ambachtsscholen zelve, over de richting, by het onderwijs daar gevolgd en over de uit komsten, waartoe het had geleid. Som mige leden der Afdeeling waren van meening, dat het théoretisch onderwijs te veel op den voorgrond staat, waardoor het doel wordt voorby gestreefd, derhalve niet be reikt: wel leverde de school een zeker aantal jongelieden die geschiktheid bezitten om teekenaar en bouw-opzichter te worden, maar daarvoor was zij niet opgericht, meende men. Er moesten flinke, bruikbare, tot werken bekwame ambachtslieden gekweekt worden, en dat, zeide men, was hot geval niet. Anderen meenden juist dat dit ver schijnsel in het vooideel van de school sprak, dewijl haar leerlingen niet slechts geschiktheid vei kregen -- >yeik, maar tevens in voelden ontwaken om .,_o komen, wat toch zeker niet in het nadeel van de maatschappij was. Van beide zijden is, wat overdryving in h? Het kan de bedoeling ambachtsschool een I’olytechnicum op kleine schaal te maken: voor opzichters is een byzondeie opleiding noodig, al kan deze, in den eersten tijd, met die der ambachts lieden samenloopen. De opleiding der eersten r veel leeren door doen, gelijk théorie. Daarom moet vakken zich hepalenvan schiedenis en veeldat het geleerde niet vergeten van kennis fier natuur en van werkti kunde alleen datgene wal de werkman ippen Wil dat grondige zijne voorgangers. De nieuwe regeering aan eenige gevangen Coinmuno- gezinden, waaronder Louise Michel, de vrij- schonken. De onverbeterlijke Louise -_o-. echter van hare vrijheid gebruik j te maken, indien niet aan allo hare geóst- verwanten de vrijheid wordt geschonken, j Dat De regeering is evenwel niet voornomena aan haren eisch gehoor to geven. Eenige een onberekenbare schade voor i vreemde socialisten, die te Parijs een goed onderkomen gezocht hadden, zijn dozer dagen over do grenzen gezet. Ook in den Belgischen senaat werd er een gevonden, die zich met de verheffing j van Koning Leopold tol Soeverein van den I nieuwen Congo-stai Deze eene meende dat de Koning g te doen had voor zijn eigen onderdai Nege: Natuurlijk heeft dit niet beletten, dat de Koning den hem aan; boden titel aanneerat; hij gaf daarvan een brief kennis aan den Ministerraad eu deze aan de Kamers. Eene deputatie' van hei Londonscho ge meentebestuur, met den Lord-Mayor aan hot hoofd, kwam hem bereids gelukwcn- schen. Do koning liet zich daarbij zeer gunstig over de toekomst van den nieuwen staat uit. Eenige gevolmachtigden zullen worden benoemd, dio de regeering aan den Congo zullen vertegenwoordigen. Duilschlaud heeft nu reeds den dood van zijn eerste Consul-genoraal in de eerste ko lonie in Afrika te betreuren. Die eerste tegenspoed wekte in Berlijn eene niet ge ringe verlegenheid. Spanje wordt beroerd door de gemeen telijke verkiezingen, waarbij do liberalen of zoogenaamde Republikeinen hun uiterste best doen om zetels te winnen, vrees voor eene nieuwe Cholera- Eenige gemeenten naby Valencia, zich cnkelo gevallen voordeden, zijn een cordon militairen afgesloten. In sommige Stalen van Midden-Amerika woedt nog altijd de burgeroorlog. meenen we, wel het debat gebracht, ling niet zijn, van de Polv voor opz J noodig, in den eersten tijd, met die B 3ii. De opleiding moet zoo practisch mogelijk zijn 2-_. zoo weinig mo- t ook de uit breiding der kennis in de gewone school- tot het allernoodzakelijkste Nederlandsche taal en ge- aardrykskunde slechts zoo- wordt, llllg- on be hoeft om zijn bouwstoffen en gereedschappen niet als iets geheimzinnigs te bekijken. Wil men daartegen inbrengen, dat grondige kennis van de moedertaal en misschien ook bekendheid met minstens één vreemde taal van zeer veel belang is voor iedereen, dus ook van den ambachtsmanwy zullen dat volstrekt niet tegenspreken, doch we be weren alleen dat de ambachtsschool daar voor de plaats niet is. den tot Minister gepromo- I belastingen. ambtenaar naar het Ministerie van Finan ciën terug. 'Fe Groningen 1 j, met eene West-Indische wees van den directeur der betao ningen woonde. Bij een aan do Tweede Kamer toegezonden wetsontwerp wordt voorgo- steld, de op hot jaarlijksch inkomen der Kroon gedurende de minderjarigheid van den troonopvolger te nemen som voor de kosten van het regentschap, te bepalen op f175.000. De inspectie van hot 19e mili- tio-kanton gemeenten Waddingsveen Bleis- wijk, Moercapelle, Nieuwerkerk a/d IJsel en Zevenhuizen, zal plaats hebben in laatst- uit niet kon vereenigon. genoemde gemeente den 22n Juni a. s. des 'r genoeg 1 morgens ten 111 uur. te doen had voor zyn eigen onaeraanon on zich daarom maar niet met de Negers moest inlaten! Natuurlijk heeft dit niet kunnen i ge l’ll

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1