8 URE, aenz lag.) EN. JEN lchiues N°. 833. 1885. Zaterdag 30 Mei. i EN. 1KT. ■en. o,so. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. 80S. Directie. AAR C/.n. erdag). sterdag). ndige, inderdijk, BINNENLAND. BUITENLAND. Geldelijke verhouding. D lij zich de gunst IORT, A 24. N. VA» NOOTEN S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. uur. van 6 uur ten voeren tot loslating van het stelsel van den heer “1 ff m OMSTRE- zaak in bruik, zijn te ver- SGHOOÏHOVEUSCH! COURANT. Uit de Brouwerij 1 „de Posthoorn” te Rotterdam. Jit de Brouw, „de i instel”, Amsterdam, de Brouwerij van Co., Londen.] kleine winst kan ;elve franco en geeft garantie. m 20 tot 80 gulden 3 Marktprijzen van ponden, na aftrek Prijs dor Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco por post door het gehoole rijk 0,80. Mon kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. raadsleden word besloten tot het honden eoner weekmarkt, waarop, behalve genoemde producten, ook lammeren, varkens, bloemen, groenten enz. zullen aangevoerd worden. De raad stelde den Vrijdag vast als den dag waarop die markt zal gehouden worden te beginnen op nader te bepalen datum. Men schrijft uit Vreeswijk aan het Utr. Dagbd.Do nieuw ingerichte stoombootdienst van Schoonhoven naar Vreeswijk, in aansluiting aan don tram, neemt zoor op. Do communicatie tusschen Schoonhoven en Utrecht is daardoor zoo verbeterd, dat do ijvorigo ondernomor, de heer Van Zessen te Schoonhoven, reeds plan heeft don dienst uittebreidon. De dienst tusschen boot en tram is zóó gere geld, dat voor ovorstappon alleen oen kort oponthoud te Vreeswijk bestaat. Do vracht- ten zijn uiterst billijk gesteld. Do hoor Paul, civiol-ingenienr te Zevenhuizen, is door den hoer A. K. Van der Garde to Gouda, die concessie heeft gevraagd voor oen stoomtram door de Hoek- 8che waard voor het technische gedeelte aangesteld. Uit het dezer dagen in de te ’s Hage gehouden vergadering van aan deelhouders der IJsel Stoomtramweg-maat- schappij uitgebracht verslag omtrent den toestand der onderneming blijkt: dat de voltooiing der lijn Leiden’s Gravenhage tegen 1 Juni e. k. wordt tegemoet gezien dat de toestand der lijn UtrechtVrees wijk bevredigend is; dat een verzoek tot uitbreiding der lijn naar Schoonhovenover Stolwijk en Berg- Ambachtbij Gedeputeerde Staten aan hangig is; dat op de lijn Utrecht—Vreeswijk wer den vervoerd 24.363 personen le kl., 128.402 2e en 3e kl., totaal 152.765; opbrengst t23.182,35|het goederenvervoer f789 op bracht on de exploitatiekosten f 5,321 per dag-kilometer waren dat op do lijn Gouda—Oudewater werden vervoerd 14444 personen le kl., 167039 2e on 3e kl., totaal 181483opbrengst f 19.568,75, hot goederenvervoer f699 opbracht, en de exploitatiekosten f3,61 por dag-kilometer waren. Hot dividend op de aan doel en der Gorinchemsche Bank is bepaald op 7 pCt. of f 175 per aandeel. Bij de Maandag te Nijmegen gehouden wedrennen heeft het paard ge naamd „Rosa II”, van don heer J. De Bouter te Amoido, zijn te Rotterdam be haalden roem gehandhaafdbij de nationale harddraverij won het don derden prjjs, zijnde de inleggelden en bij de internationale hard draverij voor paarden van allo landen en rassen, ingeschreven voor twoo- of vierwie lige rijtuigen, don eersten prijs, zijnde f500 en der inleggelden en forfeits. Naar men verneemt zal de ge- mcente Ilorwijnen tengevolge hot neder- leggeu zijner betrekking van Dr. Ort, met 1 Augustus a. s. niet van geneeskundige hulp verstoken zijn, wijl do heer Dr. Van Geijtenbeek, arts te Gorinchom, voornemens is zich aldaar te vestigen. J. II. huisvrouw van F. J., wo nende te IJselstoin, is door de rechtbank te Utrecht naar den procureur-genoraal te Amsterdam verwezen, wegens kindermoord. In de zitting dor Arrondisse- ments-Rechtbank te Rotterdam van Dinsdag worden o. a. de volgende personen ver oordeeld A. B. Azn., A. B., C. G. on W. S., werk lieden te Gouda, beklaagd van geweldda digheid jegens bedienende beambten aldaar, tijdens het opkomen voor de Nationale Mi litie, tot 8 dagen celstraf ieder. A. B., wonende te Gouda, beklaagd van hetzelfde feit, tot 8 dagen celstraf. Vervolgens stond terecht: W. J. B., schipper, wonende te Wage- ningen, beklaagd van op 20 April, des avonds te 8 uren, toen hij met zijn schip lag in de rivier de Lek onder de gemeente Schoonhoven, geen licht in do mast te hebben gehad. Eisch f 1 boete. Beklaagde, welke zich geen oogenblik rustig kon houdenwerd uit de rechtszaal verwijderd. In bovenstaande zaak over 8 dagen uit spraak. Bij de Woensdag te ’s-Gravon- hage gehouden acte-examons lager onder wijs zijn o. a. geslaagd voor de acte als onderwijzeres do dames: A. Steijl, E. Vetter en II. Van Creveld uit Gouda en J. M. Van Bochovo uit Moordrecht. Tot.onderwijzer te Montfoort is benoemd do heer R. Van Deutekum, te Heemskerk. Ds.E. J. Ilomoet te Putten heeft voor het beroep naar Zegveld bedankt. Tot predikant bij de Christ. Gereformeerde gemeente te Bodegraven is beroepen Ds. K. B. Van Diemen, te Monster. Ds. A. Van der Zanden te Bol nes heeft bedankt voor het beroep naar de Christ. Gereformeerde gemeente te Alblas- serdam. Commune, en Dinsdag hebben te Parijs weder ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van manifestaties der communisten. De politie kwam met krachtige hand tus- schenbeide. Do Kamer stolde de regee- ring met 388 togen 10 stemme^in het gelijk. Aan de overweging van den Duifschen Bondsraad is een voorstol van den Rijks- kanselier onderworpen, strekkende om „een „regeeron, van den Hertog van Cumberland „als Groot-Uertog van Bronswijk te ver klaren als niet te zijn over een te brengen „met don inwendigen vrede en de veilig heid des Rijks” en van deze verklaring aan de Brunswijksche vertegenwoordiging en llegeering mededeoling te doen. Prins Albrecht van Pruisen wordt als aanstaande Groot-llertog genoemd. Do cholera in Valencia (Spanje) is nog altijd niet geweken. Door Z. M. den Kon in g is be noemd bij don gcnoralen staf tot majoor de kapitein W. Rooseboom van dien staf, thans op non-activiteit als lid der Tweede Kamer van do Staten-Generaal. Dientengevolge heeft de heer Rooseboom zijn mandaat als lid der Tweede Kamer nodorgelegd en moet er voor bet kiesdistrict Arnhem eene ver kiezing plaats hebben. Door Z. M. den Koning is de adjudant-onderofficier R. Van Solinge, van het 2do regiment vosting-artillerie, benoemd tot 2on luitenant-magazijnmeester bij de artil- lerio-stapol- en constructicmagazijneu te Delft. Een bij de Tweede Kamer in gekomen voorstel van den heer De Sa- vornin Lohman, tot wijziging der kieswet, strekt, om als algomoenen regel te stellen een census van f20. Daarop zullen uit zonderingen zijn naar gelang van den aan slag in hot personeel; in dier voege, dat het censuscijfer, behalve daar waar de regel van f 20 geldt, zich zal bewegen tusschen f20 eu vormöodölijk lioogBteus tot f44. Do hoer Mr. J. Van KuijkCom missaris dos Konings in Drente, is Woensdag te Assen overleden. De overledene was vroeger burgemeester van Delften had gedurende vele jaren zitting in de Tweede Kamer der Staten- Genoraal. Aan het Departement van Waterstaat, enz. te ’s-Gravenhage werd Woensdag aanbesteed: lo de uitvoering van herstellingen on vernieuwingen aan do Rij ks-ri vier werken op het Pannerden- sche kanaal, den Nederryn en de Lek met het onderhoud dier werken van 1 Julie, k. tot on met 30 Juni 1886, in 4 perceelen. Minste inschijver voor het 4e perceel de heer T. Swets Tzn. te Ameide, voor f24.800. 2o. do uitvoering van herstellingen en vernieuwingen aan de Rij ks-rivierworken in do Noord, do Oude Maas, het Mallegat, do Dordsche Kil en hot Spui, beboerende tot de werken der Dordsche waterwegen, met het onderhoud dier werken van 1 Juli 1885 tot en met 30 Juni 1886. Minste inschrijver de heer G. De Hoog te Gorin- chem, voor f 24,989. Den 22 dezer heeft te Gorin chom do aanbesteding plaats gehad van hot vernieuwen van rijswerken, steenen bermen, benevens het zetten van zinkstokken enz. in de Alblassorwaard. Aannemers worden: lo perceel J. Van dor Plas, te Hardings veld voor f 6500 2o pore. S. Van ’t Verlaat, te Hardingsveldf500; 3e perc. G. Koore- vaar, te Hardingsveld, f530; 4e pore. C. Boolbouwor, to Giesendam, f670; 5e perc. G. Koorevaar, te Hardingsveld, f 1370; 6o perc. P. Zanen Cz., toAmmerstol, f680; 7c perc. P. Zanen Cz., te Ammerstol, f 450; 8e perc. P. Zanen Cz., te Ammerstolf 480 9c perc. J. L. De Jongh, te Ameide, f489; lOopero. A. II. Do Vrome, te Ameide, f280 He perc. J. Verschoor, te Ammerstol, f680 12epore. C. Streefkerk, te Ameide, f800. Op Vrijdag 19 Juni a. s. zal te Stolwijkersluis eene vereenigde vergadering worden gehouden van Dijkgraaf en Hoog heemraden met Hoofdingeianden van de Krimpenorwaardin welke vergadering de begroeting van het hoogheemraadschap dienstjaar I88 5/8#, zal worden behandeld on vastgesteld. De gowonejaarlijksche St. O d o 1- phischouw langs do dijken van de Krimpo- norwaard zal ditmaal gehouden worden op Maandag 15 on Dinsdag 16 Juni a. s. Zij zal telkendage te Haastrecht aanvangen on wel ’s Maandags te 7 uren on ’s Dinsdags te 10 uren des voormiddags. Zaterdag herdacht de heer G- Spruijt Az.te Waddingsveen, den dag waar op hij voor 40 jaren door Z. M. werd be noemd tot heemraad van den polder Bloe- mendaal. Het Bestuur en gecommitteerde ingelanden beden hem bij die gelegenheid een prachtig geschenk in zilver aan. In do Vrijdag te Montfoort gehouden raadsvergadering vond een adres van enkele ingezetenenwaarin zij hun wensch te kennen gaven dat er aldaar eene boter- en kaasmarkt worde opgericht, een gunstig onthaal. Op voorstel vau een der quaestie die ons niet behoeft te kwellen, omdat wij aan geen onrechtdat gepleegd mocht zijnmeegedaan hebbenzou voor de toekomst de g.-oSd gelegd zijn voor een vriendschappelijke verhouding, als die tus schen twee menschen, die elkander belang rijke diensten kunnen bewijzen ja, elkander eigenlijk niet goed kunnen missen. Wy hopendat het niet-slagen van deze poging niet moge het denkbeeld. IJ Van Dedem is, gelooven we, het systeem der toekomst. Overzicht. ’t Begint nu wat te luwen aan den Staat kundigen hemel. Nadat in het laatst der vorige week het meerendeel der meest in vloedrijke organen in Engeland zich vrij ongunstig over den stand der onderhande- lingen met Rusland had uitgelaten, en de regeering, daarover gepolst, tot geenorlei modcdeeling bereid was gevonden, is de on rust langzamerhand geweken en is men het er nu vrij wel over eons, dat er nog wel kleine geschilpunten bestaan, doch dat deze niet van die beteekenis zijn, dat de vrede er door in gevaar zou kunnen worden ge bracht. Vermoedelijk wil men, alvorens daarin te beslissen, nog eerst Sir Peter Lumsden, do Engelsche regeeringscommis- saris uit Afghanistan, hooren, die Zondag te Londen verwacht wordt. De keuze van een scheidsrechter schijnt op de tot stand- koming der voorloopige regeling te wachten. IntuBschen heeft Lord Roseberry, lid van het Engelsche Kabinet, een bezoek gebracht aan don Duitschen Rijkskanselier en diens zoon Herbert, dat ook al, naar men ver zekert, met de hangende quaesties in ver band staat. De Duitscho correspondent van do Times weet dienaangaande mede te doelen, dat v. Bismarck zou geraden hebben Rusland in centraal-Azië de vrije hand te laten, doch alleen do Engelsch-Indische grenzen te ver zekeren. Voorts was hij voor de daarstel- ling van oen krachtig, onafhankelijk en onzijdig bestuur van Egypte, onder een go- schikton Onderkoning, terwijl aan Turkije of Italic het bewaren der rust in Soudan geheel afgescheiden van Egypte zou worden overgelaten. Do vrije vaart door hot Sucz- Kanaal zou onder controle der Mogendheden, in de eerste plaats van Engeland, aan do Egyptische regeering zijn toevortrouwd. Eindelijk zou de Rijkskanselier, als waar borg voor do instandhouding der goede be trekkingen met Engeland, op handels- en koloniaal gebied de meestmogelijke vrijheid en gelijkheid voor Duitschland bedongen hebben. Werkelijk hebben die medodeo- lingen eenigen schijn van waarheid als men let op het feit, dat de Porte inder daad door Engeland is uitgenoodigd orde te stellen op de zaken in Soudandaar anders de bezetting van sommige plaatsen aan de Roode zee aan eene beschaafde Mogendheid zou moeten worden overgelaten. Die beschaafde Mogendheid zou waarschijn lijk Italië zijn, doch de lust vau hot Itali- aansche Patlement, om de handen in dat wespennest te «teken, schijnt niet overgroot te zijn, daar de Minister van Buitonland- scho Zaken er reeds ernstig over dacht, wegens verwerping van sommige begroo- tingsposten op machtsuitbreiding naar bui ten betrekking hebbendeontslag te nemen. Do Turksche regeering nam nog geene beslissing. Met de ontruiming van Soudan wordt inmiddels voortgegaan. Reeds is men gevorderd tot Dongolo. De bevolking vreest de wraak van den Mahdi. Frankrijk heeft den dood van een ook ver buiten de grenzen van dat land bekend letterkundige te betreuren. Victor Hugo overleed Zondag jl. op 83-jarigen ouderdom, aan do gevolgen van eene longaandoening. Sinds 1843 was hij lid van de Academie. Op staatkundig gebied deed hij zich kennen door zijne folie oppositie tegen den coup d'èhtl van 1851, toen de President Louis Bonaparte zich tot Keizer verhief. Aan die oppositie, waaraan hij in vele zijner geschriften lucht gaf, had hij het te danken, dat hij vele jaren in ballingschap moest doorbrengen. Na den val van het tweede Keizerrijk, in 1870, keerde hij in Frankrijk terug, waar hij door zijne overdreven procla mation on vlugschriften nu en dan wel eens eeu wat al te communistische tint aannam. Zijne laatste jaren waren echter wat rustiger. Hoewel hij bij testament het verlangen had te kenuen gegeven iu den lijkwagen der armen, en hoewel in God geloovende, zonder bijstand der kerk begraven te willen worden zal die begrafenis toch mot een buitongewonen luister plaats hebben, op staatskosten. De Kamers stonden tot dat einde eene som van 20.000 fraucs toe en het Phantheon, sinds 1851 kerk, gewijd aan de H. Genovevageworden gelijk hot vroeger afwisselend meermalen, zal indien de regeering haar voorstel goedge keurd ziet, weder in een Pantheon veran derd worden en het lijk van den grooton dichter in zijne onderaardsche gewelven opnemen. Zondag, de gedenkdag van den val der Nu doet zich evenwel het bezwaar voor, dat van die twee deelen des Rijks de be hoeften niet minder uiteenloopend zyn dan de grondslagen der belastingheffing. En dat bezwaar is voor een gemeenschappelijke huis houding schier onoverkomelijk. De Indische toestanden zijn nu eenmaal niet met een woord of pennestreek te veranderen er ontwikkelt zich daar ginds een maatschappij die een geheel andere geschiedenis heeft dan de onze. Waar het staatsgezag dat proces in de goede richting kan houden door gel- delijken en zedelijken steungeschiede het in ruime mate. De behoeften echter zyn veleen al werd erom een historisch geworden uitdrukking te bezigen in Indië nog zoo hard gestookt, velen zouden nog bang zijn voor ’t gevaar van verkleumen. Wanneer nu in een deel van ’t Rijk in Europa de ingezetenen aanspraak meenen te hebben op meer medewerking van de Regeering bij het tot stand brengen van datgeen wat zij voor hun welvaart behoeven dan wordt in den regel hun Afgevaardigde de tolk van hun wenschen. Maar Indië zendt geen afgevaardigden; de mannen, die in de Tweede Kamer hun belangen behartigen, doen dit niet krachtens een hun opgedragen mandaatmaar omdat zij nu eenmaaltoe valligerwijze door vroegeren werkkring of door studie met de Indische belangen be kend zijn. Van een geringe omstandigheid, waaraan Indië dood onschuldig ishangt het af of Indië dien verdediger zijner be langen in ons Parlement zal zien optreden of niet; en het zou volstrekt geen zeldzaam heid of ook geen wonder zynals een moedig strijder van de batige-sloten-politiek zijn verkiezing had te danken aan het belangrijk feitdat van eenige kiezersdie anders voor zyn tegenstander gestemd en dus de meerderheid verplaatst zouden hebbende een kiespijn hadde tweede ter bruiloft moesteen ander vergeten was dat hij stemmen moestenz. Indien iemand onder onze lezers meent dat we in bovenstaande regelenzonder het bepaald te willen, een van de onvolmaakt heden van het vertegenwoordigend stelsel hebben aangei oerd, dan zullen we dat niet tegenspreken. Maar ons hoofddoel was, te doen uitkomen dat Indië in elk geval I niet is vertegenwoordigdomdat het op de keuze der afgevaardigden niet den minsten invloed kan uitoefenen, en dat het dus, bij behoud van de zoogenaamde financiëele eenheidgeen waarborgen heeft voor een billijk aandeel in de vruchten van de Staatszorg. Het is daarom dat het denkbeeld eerier scheiding der geldmiddelen meer op den voorgrond trad. In de dagen, toen de gedwongen cultures nog schatten opleverden werd daaraan niet gedachtmen baadde zich in overvloed, en hier te lande werden spoorwegen gebouwd en schulden afgelost, Die gouden tijd, men mag dat ook wel even in herinnering brengenis nochtans voorafgegaan door een periode waarin het bezit van Indië nu juist geen voordeeltje kon genoemd worden. Sedert eenige jaren zitten we weer met de Indische tekorten» te sjouwendie de Re geering door zuinig administreeren wil trachten weg te krijgen, om in de toe komst wellicht weer grootere of kleinere overschotten te kunnen inzarfielen. Maar zal, indien dit werkelijk mag gelukken, het verwijt wel uitblyven, dat Nederland om te kunnen shalen” al te karig is geweest met het bevredigen der Indische behoeften Een ernstige poging, om voortaan elk deel des Rijks een eigen boekhouding te geven onder voortdurende contróle der volksvertegenwoordiging, zóó dat Indië een voudig aan Nederland een jaarlijksche bij drage bezorgt, ongeveer gelijkstaande met hetgeen hier te lande voor Indië wordt uit gegeven,is mislukt, ondanks de kloeke verdediging van den voorsteller en de sym pathie van den Minister van Koloniën. Het doet ons leed dat liberalen de toepassing van dat goede beginsel hebben belet, dóor- dien zij te veel nadruk lieten valleh op hetgeen slechts een bijkomende omstandig heid is. Men bepaalt, zoo beweerden deze heeren, een bydragevan4 millioen, terwijl er telkenjare een tekort is; waar moet dat geld vandaan komen? Naar onze bescheiden meening had men deze quaestie gerust in het midden kunnen laten hetzij, door de vaste bydrage nog een of twee jaar’uit te stellen, hetzy door haar het eerste jaar slechts tot één millioen op te voeren, of hoe dan ook. Maar voor het beginsel hadden alle liberalen pal moeten staan. Alleen op die wijze zou men kunnen verkrijgen, dat in Indië met de noodige nauwgezetheid en zuinigheid wordt gead- mifiislreerdmen had dan daarginds een rechtsiekerheid bekomen, die de geest kracht van .Europeanen en inlanders ver meerderd en hun gevoel van verantwoor delijkheid verhoogd en den band tusschen de beide Ryksdeelen versterkt zou hebben. Zonder verder veel praatjes te maken over hetgeen Nederland aan Indië en Indië aan Nederland schuldig zou wezen, indien de rekening van een halve eeuw en meer nog terug, eerlyk werd opgemaakt, een Buitengewoon gelukkig in het regelen van deze zal men onze staatsliedenzonder grove onbillijkheid, wel niet kunnen noemen. De inkomsten van het Rijk, van het Gewest, van de Gemeente, loopen door elkander als de draden van een vlechtwerk, en al de wysheid des wetgevers schijnt zich samen te trekken in het begrip sopcenten” voor dit en idem voor dat; gemeentelijke belas tingen worden door het Rijk geadminis treerd en omgekeerd, terwijl naar een bil- lyken maatstaf van »verdeeling” tot den huidigen dag te vergeefs wordt gezocht. Dp verwarring wordt noggrooter, doordien we de inkomsten van en de uitgaven voor Oost en West-Indiö ook maar beheerendat gaat alles in één potje en er wordt uit datzelfde potje geschept zoolang er wat in is. Ten einde dat stelsel van stelselloosheid nog een glimp van beleid by te zetten, noemt men dat >Gnanciëele eenheid” tusschen het Rijk in Europa en de koloniënen verheft dit dan tot den rang van een ^beginsel”. Nederland is gelukkig in en trotsch op het bezit van zijn koloniën. Nederlandhoe klein ook, is de tweede koloniale Mogend heid van Europa. Indië is de kurkdie Nederland drijvende houdt. Deze en dergelijke volzinnen zijn wij nog al gewoon te gebruikenwe praten ze elkan der eenvoudig na. Want als men onzen landgenooten nu eens hoofd voor hoofd kwam vragenwaarin dan toch eigenlijk het voordeel van zoodanig bezit steekt, er zouden soms vry dwaze antwoorden voor den da^ komen. Voor het overige heeft dat denkbeeld van >bezit” ons ook al onjuiste voorstellingen bezorgd. De vraag is van méér belang dan velen oppervlakkig vermoedenhoe wij de staatkundige betrekking tusschen Nederland en Oost-Indië te beschouwen hebbenis het laatste een volkplanting, een domein,,een bezitting, of wat? We zouden eenigszins uitvoerig moeten worden indien we ons antwoord: »noch het een, noch het ander”, moesten gaan toelichtendat blijve voor nadere gelegenheid bewaard. Wij voor ons merken Indië aan als een deel des Rijks evengoed als Zuid-Holland of Limburg; en we zouden het woord koloniën wel geheel en al uit het spraakgebruik willen verban- I neti, indien we moesten vreezendat het een gezonder opvatting van de wederzijdsche betrekking voortdurend in den weg zou staan. Deze voorstelling zou eigenlijk vóór de financiëele eenheid pleiten. Maar dan ook voor éénheid in de ver- deeling der uitgavenen nog voor veel meer. Het geval i's denkbaar, ener is zelfs geen byzonder levendige verbeeldingskracht voor noodigdat de Regeering de opbrengst van de gezamenlijke belastingen grootendeels zou willen aanwenden ten behoeve van een enkel deel des Rijks; dat, bijvoorbeeld allerlei kostbare werken werden gemaakt in residentie of hoofdstadterwijl men de overige gemeenten en streken zelfs het allernoodigste onthield»omdat er geen geld was”. In zoodanig geval zou .misschien het rechtvaardigheidsgevoel der volksverte genwoordigers in verzet komen. Toen de Fransche koning Lodewijk XIV voor den aanleg van zyn paleizen en tuinen te Ver sailles en voor de verfraaiing van die plaats Frankryks financiëele krachten uitputte terwijl in de overige deelen des lands Parijs en omstreken misschien uitgezonderd, de wegen in een erbarmelyken toestand ble ven was er geen macht die den Vorst van deze onrechtvaardigheid kon terughouden wantde Staat ben ikwas zijn leus. Als in onze dagen een Regeering geneigd is alles ten koste te leggen aan enkele voor name plaatsendan kan wel voor een poos aan de klacht daarover het zwijgen opgelegd worden door de bekende formule, dat de bloei en welvaart van die stad het geheele land jen goede komtmaar ten slotte zullen dan toch ook de Afgevaardigden uit de min bevoorrechte oordenalthans indien men als zoodanig mannen heeft gekozen die eenig hart hebben voor de rechten hunner com mittenten het omgekeerde van die stelling gaan betoogen, dat namelijk de voorspoed der kleine plaatsen bevorderlijk is aan de belangen van steden die in handel en nij verheid een voorname stelling innemen. ’t Is zoogeen Regeeringhoe ook voor rechtvaardigheid gezindkan alles op een goudschaaltje leggen, evenmin ais zij alle behoeften tegelijk kan bevredigen. Doch zij streve zooveel mogplijk naar een behandeling die de billijkheid niet tot een fictie maakt. Doch wanneer dat zoo isen voor tegen spraak op dit punt zijn wy niet beducht, geldt dan hetzelfde niet ten aanzien van de betrekking tusschen Nederland en Indië deelenzooals gezegd isvan één Kyk Zoo wij aan het begrip financiëele eenheid” eenige beteekenis willen hechten moet dan niet, billijkerwijs, uit de gemeenschappelijke schatkist voorzien worden in de beboetten van beide deelenen kan er dan wel ooit sprake zijn van batige sloten of van Indische tekorten

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1