tEN ANK, 13 247. s, het incasseeren N°. 834. 1885. Zaterdag 6 Juni; INGRES, essen klaar. n, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I ATTO JNI 1885, RSEL. tie!! askleursel. 1EHT inde. enz. eursel. MINDEN, an Gouda. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. i 'esbestuur. ij zich de gunst ORT, A 24. e en conditie der cons of bij gedeel- LDELOOS, Grond- A. KAES. n NOEN van Vor- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. NG verbonden zijn elegenhoid van het enadlers en Jagers, rdam, het Muziek- Bgiment Infanterie, .11. Reizigers en ers van Schoon- een Oostenrijksch 1873 te Weenen stelling. Bekroond ooper dan andere vermengen. Is NSTRAAT. rkrijgbaar. SCHOOIfHOVENSCHE COURANT. Ven OMSTRE- zaak in er is lenig- sedert jare® van gebruik makende, ricaat om deszelfs en prijs stelt en >1L f KERte Purmer. fabricaat gebruikt daar het mij bij dan twintig jaren prachtige kleur is in het gebruik. J. HEIJNIS. a Schoonhoven, ot. erij en Strijkerij T te Schoonhoven 1EDEREN binnen len en gestreken in ieders gunst aan. 1RD ,853-1885.) door te Apeldoorn met oond te Alkmaar, Zilveren Medaille, lept. 1874. Benig i in Sopt. 1873 te andbouw-Tentoon- Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheelo rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. an Toezigt, INDAAL, Notaris, ur der Eerste Ned. eventogen inva- :ongevestigd te rege georganiseerde t5 voor ieder ver- ft een bereiding erf onderhevig is. to ’s Ilago, De boeren en de wetenschap. Men vraagt zich tegenwoordig wol oons af: wat zou toch do oorzaak zyn, dat het den boerenstand in do laatste jaren zoo tegenloopt? Van waar komt het, dat onze producten op de buitonlandscho markten niet moor dion aftrek hebben van voor oonigo jaren, ja zelfs onverkoopbaar zijn soms? Op dezo vragen gorden niet zelden do vreemdste antwoorden gegeven, antwoorden, welke getuigen hoo woinig men do kwaal kont. Ik wil hier nu niet do oorzaken be spreken, welke er toe hebben bijgedragen, dat onze boerenstand, en daardoor onze ge boete maatschappij zou ik bijna durven zoggen, gedrukt is; maar wol geloof ik, dat het zijn nut hobbon kan het verband aan to wijzen, dat er bestaat tusschen wel vaart on wetenschap. Niemand zal durven ontkennen, dat er voor eiken tak van nij verheid of industrie kennis noodig is, en hoo dieper men in de zaak is ingedrongen, hoo moer kennis men van eenig bedrijf hooft, des to meer kans op welslagen zal men hebben. Nu is het waar, dat men voor zeker bedrijf moer kennis noodig hoeft dan voor een ander, maar het is ook waar, dat men wel eens verkeerd doet met te vooronderstellen, dat men genoeg weet. Dit komt menigmaal voor in het leven en ik zou genoeg voorbeelden als, bewijzen kunnen aanbalen. In verband met het opschrift van dit artikel, wil ik trachten het boven gezegde te bewijzen. Boer zijn, ziedaar, wat men als do gemakkolijkste zaak ter wereld beschouwt, omdat men meent, dat daarvoor zooveel kennis niet noodig is. Zoo spreken velen buiten den boerenstand, maar ongelukkig genoog, zoo sproken ook vele boeren. Menig onderwijzer in een boeren- stroek heeft zich daarover te beklagen. Kinderen van 10 en 11 j aar verlaten reeds de school om de werkzaamheden in het bedrijf hunner ouders te helpen verrichten. De meening, dat wat lezen, rekenen en schrijven genoog is voor een boer, heeft maar al te diep wortel geschoten. Gij, die 1 zoo denkt en spreekt, weet gij wol, mot welke kundigheden de landman moet toe gerust zijn, zal hij waarlijk zijn bedrijf naar behooren kunnen uitoefenen? Als gij het nog niet weet of als gij meent het te weten, ofschoon het in werkelijkheid nog niet zoo is, mag ik het u dan eens in alle beschei denheid, maar tevens met al den ernst, die in mij is, zeggen Landmaner is geen bedrijf, dat meer afhankelijk is van do we tenschap, dan het landbouwbedrijf. Kennis, veel kennis hebt gij noodig. In de eerste plaats, natuurkennis. Uw veo behoort tot de voorwerpen der natuur. Door oefening ja, kan men het ver brengen om, den uiter- lijkon vorm als maatstaf nemende, de waarde van een stuk vee te bepalen. Maar dat is niet genoeg. Gij moet bekend zijn met den inwendigen lichaamsbouw, met do adem- halings- en spijsverteringswerktuigenom, gesteund door die kennisden gezondheids toestand van uw vee te kunnen bevorderen. Was die kennis meer algemeen, men zou niet zoo dikwijls door ondoelmatige voede ring die gezondheid benadeelen. Zoo sprak ik dezer dagen een zeer bekwaam en in deze streken algemeen bekend veearts, (jie mij en nog anderen vertelde dat hij eeno koe onder behandeling had gehad die door vasten in de eerste plaats moest genezen worden. Zijn bevel luidde dan ook: niet meer geven dan ik zeg, ik kom weer eens kijken. Na twee dagen ram melde, zoo men uitdrukthet dier van den honger. Op nieuw luidde het bevelnog niet moor geven dan ik heb gezegd. Den anderen dag kwam reeds vroegtijdig iemand met de boodschapdo koe is veel slechter. De veearts zag dadolijk wat gebeurd was. Gij hebt de koe te veel voedsel gegeven. Ja, was het antwoord, ik dacht, het beest zal er geen nadeel van hebben en ik kon het niet langer aanzien, dat het honger leed. Zie lezers, zoo gaat het als men geen kennis heeft van de spijsverteringswerk- tuigen. Uw vee loopt rustig in de weide, en gebruikt daar wat voorhanden is. Gij krijgt echter iets onder het vee. De vee arts bezoekt uwe weide en bevindt, dat de ziekte veroorzaakt werd door het gebruik van schadelijke planten. Zou het niet noöd- zakelijk zijn, dat gij die planten leert ken nen en tevens, welke nadeelige gevolgen zij veroorzaken? Gij hebt een paard, dat telkens van hevige maagkrampen neervalt. De veearts verklaart, dat de maag bezet is met de larven van den paardenhorzel. Iladt gij gewetendat dit diertje zijne eitjes in de manen on haren van uw paard logt welke eitjeson uitgekomen zijnde eene on dragelijke jeukte veroorzaken, waardoor het paard mot de tong zijn lichaam lekt on daar door die wormpjes in do maag krijgt, gij zoudt bij tijde de gele eitjes uit de manen en aan de pooten verwijderd hebben. Zou het dus niet noodig zijn, dat do landman bekend is met de schadelijke dieren en tevens met de nuttigedie de vijanden van de schade lijke zijn. Do grassen in uwe weide zijn niet zoo goed on tieren niet zoo welig moor on er vertoont zich in uwe weide een plant, die, ofschoon ig jaar dat hij we- eeft bezochthij met het plaatsen n GEBITTEN vol- i wat tot hot vak >ort. D. C. DEN HOED 'oensdagen. rijkswege een subsidie te verleenen, bestond nog al verschil van gevoelen. Meenden sommigen dat zulks tot nog toe steeds te-, recht door de Regeering waa geweigerd,! verscheidene leden zagen daarin het vor- kcetmiddel der toekomst in die mate, dat na verloop van betrokkelijk weinige jaren het land daarmede behoorde doorsneden te zijn, evenals tot dusver mot straatwegen het geval is. En evenzeer als het Rijk getracht heeft den aanleg van deze te bevorderen, waar do krachten van particulieren of ge meenten en provinciën te kort schoten, kon en moest het Rijk behulpzaam wezen bij den aanleg van stoomtramwegen, zonder wier bezit in vervolg van tijd vele streken des lands zich in concurrentie met andere niet zouden kunnen staande houden. De grooto meerderheid meende zich ton slotte te moeten verzotten tegen het ver- leenon van subsidie in den vorm cener vaste som. Sommigen hadden gaarne gezien, dat op het voetspoor van het subsidie voor de brug te Deventer, ook hier bijv, vier vijfden der kosten van hot werk, tot een zeker maximum, waren verleend. Anderen zouden er de voorkeur aan geven, bijv. 30, 40 of 50 percent van het kapitaal van aanleg, te verstrekken in twee, drie of meer jaren, of liever nog over een zeker kapitaal en ge durende eenigo jaren eene matige rentega- rantie te verzekeren, als wanneer het aan het comité niet moeilijk kon vallen, het benoodigde kapitaal te vinden. De vorm van het wetsontwerp ontmoette voorts bezwaar. Het verleenen van subsidie aan een comité achtto men bovendien verkeerdeen comité toch geeft geeno rechtszekerheid en kan ieder oogenblik ophouden te bestaan. Er moest eene maatschappij gevormden aan deze het subsidie gegeven worden. Ten slotte vroeg men overlegging dor overeenkomstdie tusschen de heeren O tiet en Wilmart eonorzijds en hot comité ander zijds is gesloten. De commies der posterijen J. W. Nortier te Gouda is aangewezen om zijne werkzaamheden uit te oefenen te Am sterdam, terwijl do surnumerair F. II. Do Groot to Gouda zal werkzaam zijn. Do concept-begrooting, voor hot dienstjaar 1885/86, van het hoogheem raadschap Krimpenerwaardwijst aan f76232,78 voor ontvangst, f75866 voor uitgaaf, zoodat het vermoedelijk batig slot zal bedragen f 366,78. Het dijkcollege van de Krim penerwaard stolt voor den omslag per HA belastbaren grond op f 4,50 te bepalen. Tot dusverre werd f5 por HA betaald. Aan het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid te ’s Gra- vonhage, word Woensdag aanbesteed 1. bet leggen van drie aanhochtingsdam- men binnen de strekdammen in de rivier do Bövon-Morwode, onder de gemeenten Woudrichom en Gorinchem. Minste in schrijver de heer W. II. Swets te Hardings veld, voor f 11.834; 2. het verrichten van baggerwork in het Scheur nabij Maassluis, ter opruiming van de Hoornplaat en de Veermansplaat, benevens het maken van 4 grondkribben aldaar, een en ander voor do verbetering van den Wa- wog langs Rotterdam naar zoo. Minste in schrijver do heer M. C. Do Jong te Slie- drecht, voor f329.900. Do aanbesteding van hot hor stellen der stormschade en onder profil brengen van don zeedijk van den Ternaar- derpoldor, aan de Noordkust van Fries land, is door het bestuur van dion polder gegund aan don heer C. De Ru ij ter to Har dingsveld, voor f 11.479. Bij ête Dinsdag te Arnhem ge houden aanbesteding van 100 HL roode on 300 HL witte tarwe ton behoeve van het garnizoen, waren do rninsto inschrijvers voor do roode J. Hooghwinkel te Gorinchom en voor de witte M. Do Gier aldaar, tegen f7,38 en f7,68 per HL. Door don maj oor-in tend an t toezienden chef over do garnizoensbakkerij to Rotterdam is aaribestoed de levering van 125 hectoliter jarige roodo en 375 hectoliter jarige witte tarwe. Do heer M. De Gier, te Gorinchemis hiervan aannemer gewor den, en wel de roode tegen f7,93 en de witte tegen f 7,43 per hectoliter. Voor de arrondissements- rechtbank te Rotterdam stond Dinsdag te recht J. S., mandenmaker te Schoonhoven beklaagd van hoon. Eisch f25 boete. Op 30 Mei had do jaarlijksche vergadering plaats van aandeelhouders der Nederlandsche Algomeono Maatschappij van Levens verzekering „Conservatrix” te Am sterdam, waarop uitgebracht worden 78 stemmen. Rekening en verantwoording werd ge daan over het boekjaar 1884. De baten waren f71.696,08^-, do lasten .daarentegen f53.126,90. Van het batig overschot werd, na afzondering van reserve en afschrijving voor oprichting, f6QpO bestomd tot uit- deeling van 4°/0 over het daarop aan spraak hebbende gestorte kapitaal. Do rekening en verantwoording, door onsohadelijkb. v. do zuring zich anders niot of slechts weinig liet ziet Weet gij woldat zulks wordt veroorzaakt door ge brek of eene te kleine hoeveelheid van het oen of ander bestanddeel in uwen grond. Hebt gij het nooit opgemorkt, dat door kalk het grasland zoo gezuiverd wordt on weliger groeit? Welnu, dat zijn allo zaken die gij aan do hand van de wetenschap leeren kunt. En waar zou ik eindigen indien ik op deze wijze wilde voortgaan en u de overtuigendste bewijzen wilde leveren dat de wetenschap eene behoefte is voor don landman. De wetenschap is het, die u leert bepalen den warmtegraadwelke noodig is bij de zuivelbereiding. De weten schap is hetdio u leerdedat de lob do melk doet stremmen. Do wetenschap gaat nog altijd voort voor u te werken en te onderzoeken om uw veestapel te verbeteren on do zuivelproducten op de beste en voor- deeligste wijze te verkrijgen. En die weten schap is geen fantasienoendie weten schap is getrokken voor een groot deel uit de practijk. Ook landlieden hebben hunne bevindingen op papier meegodeold. Do theorie der land bouwkunde is voor het grootste gedeelte uit de practijk getrokken. Ik heb nu slechts enkele voorbeelden aangehaald om u het nut der landbouwwetenschap aan te toonen. En oeen landman moot nog van zooveel andere zaken vorstand hebben. Grondken nis, bemosting-leer, werktuigkunde, schei kunde, dierkunde, plantkunde, kennis van don dampkring houtteeltwarmte on licht enz. enz., ziedaar zaken waarin een land man goon vreemdeling mag zijn. Maar waar die kennis te verkrijgen zoo vraagt gij. Wel, door in do eerste plaats uwe kinderen ge trouw en vele jaren ter school te zenden. Hebt gij in uwe gemeente gelegenheid om landbouwonderwijs te krijgenmaakt daar van gebruik. Verzuimt geen gelegenheid om vergaderingen bij te wonen waar uwe belangen worden besproken en waar voor drachten over landbouw worden gehouden. Wordt vooral lid van do maatschappij van landbouw. Door oene bijdrage van drie gulden ’sjaars hebt gij recht landbouwver- I gaderingen bij te wonen. Gij hebt het recht om op die vergaderingen te sproken of te verlangen dat hot een of ander zal bespro ken worden. Gij krijgt gratis elke maand een courant, waarin m&igmaal iets van uwe gading is. Gij komt daar mot olkandor in aanraking op die vergadering wrijving van gedachten; men wordt mi maal gewezen op dingen waarop uwe aan dacht nog niet was gevallen. En door uwe bijdragen stelt gij het bestuur der maat schappij in staat nog meer voor u te doen dan hot tot heden reeds voor u gedaan heeft. En waarlijk dat is niot weinig. Laat ik u slechts wijzon op het rundveestamboekop de vele landbouwwerktuigen, door haar in vloed ingevoerd; op hot proefstation en do landbouwschool te Wageningondoor hare medewerking tot stand gebracht. Waarlijk, landbouwers, hot is in uw eigen belang, dat wij u zeer aanradon lid van do maatschappij van landbouw te worden en als gij er lid zijt, do vergaderingen trouw bij te dan zullen ook de besturen al hot aan de verwachting te Prijs dor Advertentiön: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel mofjr f 0,10. Grooto letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uïrerlijk tot Vrijdags-namiddags. Allo binnenlandscho Advertentiën waarvan do plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. commissarissen on commissie van onderzoek goedgekeurd, werd zonder bemerking aan genomen, en de Commissarissen en Directie gedechargeerd. Uit een vergelijkend overzicht bleek dat de Maatschappij in 1884 gunstig hoeft ge opereerd. Aan nieuwe concracten werd af gesloten voor een kapitaal van f872,595, waaronder alleen voor kapitaal bij over lijden f839,570, zoodat met het op 1 Januari 1884 van krachtzijndo bedrag van f 1.398,915 het totaal verzekerd kapitaal bij overlijden f2.238,485 bedroeg. In den loop van 1884 werd hiervan wegens sterfgeval, afkoop en staking- f201,304 afgeschroven. Ultimo December 1884 bleef alzoo werkelijk van kracht f 2.037,181 met eene jaarlijksche premie van f 69.498,43. Van deze premie word in 1884 f 51.923,31 j ontvangen en moest in 1885 nog ontvangen worden f 17.575,1 Ij. Aan contracten voor verze keringen van allen aard was ultimo 1884 van kracht f171,055, met oen jaarlijksche premie van f8.633,83, waarvan in 1884 f6.976,33 werd ontvangen en in 1885 f 1.657,50 moet ontvangen worden. Het totaal van kracht zijnde verzekerd kapitaal bedraagt f2.208,236 mot eene jaar lijksche premie van f78.132,26. Aan sterfgevallen werd f 18.816,27 betaald, zijnde f 0,92 J per f 100 verzekerd kapitaal. Totaal werd uitbetaald sedert de oprich ting f105,424. Het belegd reservefonds, dat volgens daarvan overgolegd bewijs in bewa ring is bij de Nederlandsche Bank, be draagt volgens de wiskundige berekening f59.676,43. Bij den uitgever Charles Ewings te ’s Ilago ligt tor verzending ge reed het eerste dool van do Volledige Ro mantische werken van mevrouw Bosboom Toussaint. Deze uitgave zal verschijnen in 25 deelen, terwijl een uitstekend portret van do schrijf ster aan hot werk zal worden toegovoegd. Voorzeker zal zulk een nationaal stand aardwerk een gunstig onthaal vinden en in menige bibliotheek cono eereplaats ont vangen. Onder don titel: Do Ambachts man, zullen do uitgevers J. Van der Endt& Zoon te Maassluis den 6den Juni aanst. aanvangeh een blad uit te geven, dat als Vakblad zal optreden voor Timmerlieden, Metselaars, Machinisten, Smeden, Ververs enz. De luttele abonnementsprijs, slechts fl,per 3 maanden, waarvoor het blad wekelijks wordt toegezonden, zal voorzeker menigen baas on ontwikkelden knecht uit lokken zich er op te abonneeren. Bij het weinige dat er verschijnt op het gebied der hierboven genoemde vakken, terwijl dat weinige, door hoogen prijs, slechts binnen het bereik van enkelen valt, verdient deze uitgave voorzeker den steun van allo be langhebbenden. Bij het to ’s IIage gehouden acte-examen lager onderwijs zijn o. a. nog geslaagd de dames A. M. Ilaontjos Dekker en K. Straatman te Gouda. In de Zaterdag te Rotterdam gehouden gewestelijke vergadering van het Noderlandsch Onderwijzersgenootschap werd tot afgevaardigde voor de algemeene ver gadering gekozen de heer J. Kiewit de Jonge van Oude water. Ds. W. Francken Azn., predi kant bij de Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam, herdacht den Isten Juni j.l. zijne veertigjarige Evangolie-bediening. Bij deze gelegenheid werden den geachten ju bilaris van verschillende zijden kostbare ge schenken aangebodenook ontving hij vele van achting en genegenheid getuigende schriftelijke gelukwenscheninzonderheid van den kerkeraad te Waddingsveen, van waar hij in 1850 naar Rotterdam is ge komen. Ds. P. 11. Wiersma te Harmelon ia beroepen te Wansword en Jolsum. Dfr G. Klaarhamer, te Mont- foort, is beroepen te Elburg. Ds. W. Van Roggen, predikant te Hardingsveld, heeft bedankt voor het beroep naar Sorooskerke (Walcheren). Ds. Braakman, sedert 33 jaren predikant bij de Hersteld Evangelisóh Lu- therscho gemeente te Gorinchem, heeft tegen 1 Sept. a. s. zjjn emeritaat gevraagd. GOUDA, 2 Juni. Het onderzoek door de Gezondheids-Commissie van het water, geleverd door de Goudsche’. Waterleiding tp Gouda, heeft als resultaat, gedurende de maand Mei, de volgende cijfers gegeven. Do concessio-voorwaarde is: 15 milli gram pormanganas Kalicius in do 1000 o. c. 2 Mei gevonden 7 milligr. bonoodigd. 11 n 9 n 20 30 8 Bij don schietwedstrijd o_ welke was uitgoschrovon door hot Bond der rustende schutterij in Zuid-Holland, is in Afd. O (wedstrijd tusschen do dd. en rustende schutterijen) door dé Goudsche schutterij de 3de prijszijnde eon Zilveren Medaille, behaald'mot hot salvo-vuren. Het peloton hetwelk genoomdo niodaillo Bij Koninklijk besluit is be noemd tot ontvanger der registratie on domeinen te Woerden, G. F. F. O. Van der Schroeff, thans to Oldeberkoop. BijKoninklijk besluit isJ. Huijzer benoemd tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap de Krimpenerwaard. Bij Koninklijk besluit is aan den hoer Mr. H. P. G. Qnacksecretaris directeur der Nederlandsche Bank, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli a. s., eervol óntslag uit die betrekking verleend. Tot lid van Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht is Vrijdag door de Provinciale Staten gekozen Mr. A. J. Van Beek Cal koen. Blij kens het daarvan versche nen voorloopig verslag is het wetsontwerp, strekkende tot het verleenen van eerte rij ks- bijdrage ten behoeve van een stoomtramweg van Breskens naar de Belgische grenzen in de richting van Maldeghem, in do afdee- lingen dor Tweede Kamer behandeld. Het doet ons genoegen aan dat verslag te kunnen ontleenen dat verschillende leden als hunne overtuiging uitspraken, dat voor zoover er sprake mocht zijn aan het in ’s rijks schatkist gestorte waarborgkapitaal van f 400.000 eene bijzondere bestemming te geven, dan voorzeker do streken, waar een aantal eigenaars van perceelen door do wet tot onteigening van een spoorweg van Rotterdam naar Houten zjjn benadeeld het eerst in aanmerking zouden kunnen komen en men daarom meende het aan de Kamer uit Schoonhoven over dezo zaak ge richte adres te moeten ondersteunen. Over do vraag of het in het algJmeeu al dan niet weuscholijk is bij den aanleg van stoomtram- of lokaalspoorwegen van >n rente van 3 pCt. van wonen mogelijke doen om beantwoorden. De tijden roepen u toeSla de hand aan den ploeg, eer het te laat is. Wij moeten weer worden een stand dien het aan te zien isdat het hem welgaat. Maar dan ook bedacht hot spreekwoord „Kennis is macht” en voegt daaraan toe„Eendracht maakt macht.” Goudnnan Juni 1885. Twee mannen van naam op staatkundig gebied ontvielen in de afgeloopen week aan hun land. Charles Rogier, eon der grond vesters van Belgies vrijheidmeermalen Minister, en Vorst Karel, Anton Von Ho- henzollern, het hoofd der Zwabische linie van het vermaarde geslacht der Ilohenzol-» lorns, beide in hoogen leeftijd. De overleden Vorst, wiens eene zoon indertijd candidaat voor den Spaanschen troon was, terwijl zijn tweede zoon Vorst van Roumaniö is, is vooral bekend wegens zijne liefde voor de Duitsclie eenheid, waaraan hij zijn scepter vrijwillig ton offer bracht. Het stoffelijk overschot van Rogier is op staatskosten begraven. Zoowel de Koning als de bevolking betuigden en betoonden hun leedwezen in het verlies. Op denzelfden dag dat Brussel in rouw was gehuld, had ook de begrafenis plaats van Victor Hugo, Frankrijk» grooten dichter, van wiens overlijden in het vorig overzicht gewag werd gemaakt. Het lijk werd Zondag jl. in do Are de triomphe, die in eeno reus achtige katafaltwas herschapen, tentoonge steld. Den volgenden dag had de begrafenis plaats, onder toevloed van eene ontzagge lijke menigte. Hoewel men vreesde voor eene botooging der radicalen, die aange- kondigd hadden met een reusachtige roode vlag aan don stoet te zullen deelnemen, liep allos zonder verstoring der orde af. De Voorzitter der beido Kamers, do Minister van Onderwjjs en de heer ^.ugier, namens de Akademie, vo<flMer>^ w<)ord en brachten, ieder op zijne wijze, hulde aan den be roemden overledene. Het stoffelijk ovefschot rust in het Pantheon. Het besluit waarbij dit gebouw aan zijne tegenwoordige bestem ming van kerk onttrokken werd, lokto zoo wel in do Kamer als in den Senaat nog al tegenspraak uit; doch do grooto meerder heid keurde het goed on de geestelijkheid ontruimde het gebouw zonder verzet. Van het relaas door den correspondent van het Engclsche dagblad do Times ge geven over het bezoek van Lord Roseberry te Berlijn is weinig of niets overgebleven. Door de Norddeutscho—Allgemetne werden do onthullingen officieus tegengesproken, terwijl ook de Daily News het relaas onwaar noemde. Dit blad beging zelve ook eeno onjuistheid, door reeds in zijn nommer van 29 Mei te melden, dat Engeland en Rusland in zake het Afghaansche grensverschil tot overeen komst waren gekomen. Dit bericht werd door den secretaris van den Minister Gran ville tegengesproken. Deze verklaarde dat do onderhandeüngen nog voortduurden. Toch schijnen deze ver gevorderd te zijn, althans de keuzo van een Koninklijken Scheidsrechter heeft reeds plaats gehad en is, zooals verwacht werd, op den Koning van Denemarken gevallen. Sir Peter Lums den, de Engelsche gevolmachtigde aan de Afghaanscho grenzen, zal vermoedelijk nu in Londen zijn aangekomen. Uit Constan- tinopel, waar hij zich even ophield, wist men, dank zij de activiteit der correspondenten van Times en Standard, reeds te berichten, dat hij do tegenwoordige oplossing als oen zoor gebrekkige beschouwt, die al zeer spoedig tot nieuwo oneenigheden aanleiding zal geven, ’t Is to hopen dat óf de corres pondenten wat geïdealiseerd hebben óf dat Lumsden wat al te zwaartillend zal blijken geweest te zijn. k. Engolsch-Indië wordt geteisterd door aard bevingen, die hier en daar nog al verwoes tingen hebben aangerichi en aan moer dan 50 monschen het leven kostten. Een groot; gedeelte der stad Serinagur, o. a. ook de artillerie-karzerne aldaar, word verwoest. Het Engelsche Parlement heropende heden zijne zittingen. Men betwijfelt nog altijd of het Kabinet het onderling eens is kunnen worden omtrent de al of niet vernieuwing der uitzonderingswet voor Ierland. Voor eerst zal die zaak zeker nog wel niet aan de orde komen, daar de regeering genoeg zal te doen hebben om de vragen, waar mede zij gewoonlijk bestormd wordt en die nu zeker bijzonder talrijk zijn, zullen te be antwoorden. Een vervolg op do vroegere mededeolingen omtrent het verschil met Rusland, loopendo van 29 Maart (hot be kende Pend-jeh. incident) tot 4 Mei is in den vorm van een zoogenaamd Blauwboek verschenen. Er wordt ijverig mot do ontruiming van Egypte voortgegaan. Turkije zou, mag men de berichten gelooven, de opdracht om do grenzen van Soudan te bezetten, hebben aangenomen, mits de kosten daar van uit de nieuwe leaning van 9 millioen gedekt worden. De Wet tot invoering van eon coupon- belasting in Rusland zal nog mot 1 Juli in werking komen.

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1