i INATTO OF ursel. hinefabriek IDA. •sz, AEDIE. rtikelen. ■EUDER, Iderwerk, N’. 835. Zaterdag 13 Juni. 1885. KI TOKAYfR RUIJTER ER7S POLAK, Groenendaal 97, U O A. ippij vau lEKERIlfG et EDERLANDEN, enbosch, D8CHADE, BOE NDE GOEDEREN, ofop vaste on zeer en VEE kan ook don tijd van zeaen het aanvragen van re inlichtingen gó den tot den Agent i fJsel, den Heer Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. De tering naar de nering, gonrea en tot veel T een eerlyk man den ong reeds gedaan hebben De 1 ■a dt do prijs mot tezendiug franco. S, Schoonhoven. :i853 -1885) or PURMEREND. UEK VAN iclioon hoven fgewcrkte jemaakt, Motor. LOUSIEBAND [richtingen voor kerijen. teenvorm- les. r stukprijzen. i-Benye bij Tokay e). JRKERK. kundig onderzoek 8. W. N. VAN i is voorhanden: 1RDE s- ipleet, ruim 700 Aug. 1884 voor AS bekroond te izelfdo maand op lung der Rhoiu- lot eenon eenigen adaille en in i op do Doutsohe t Zilveren Me ander Annatto of hebben dan van to Purmerond I kent, dat zoo loogst regelmatig icaat in het ge ste heeft loeren EVER WIJN, liner Kaasfabriek Noderrhijn. 1885. Schoonhoven I p. Prgs der AdvertentiSn: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-nainiddags. Alle binnenlandsche Advertentien, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. onlangs to Krimpen a/d IJsol overleden bij testamentaire beschikking vermaakt atyf de diaconie der Ned’. Herv. gemeente aldaaj de som van f 1000vrij van rechten. A Door do vereeniging „Oudpa- pior” is in 1883 on 1884 oen bedrag van f4000 aan den Paus overgemaakt. zijn zaken slecht staan ver is het nog rn 1 den gang in te houden en aan al zijn ver dichtingen te voldoen. Maar daarvoor heeft Deze Courant wordt de» Zaterda g-morgent uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheel© rijk 0,80. Men kan zich abonneeren by allo Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. PEGEL WEGERS, )TER on KAAS. Kamer- en Ven- arometersBrillen Loog-, Suiker- on m Leosglazen. Di- Genoeskundigo be- zou wijlep doen volgende tering is ons de baas geworden we kunnen niet. Voorspoed in zaken is een aangenaam iets, maar heeft toch ook zijn schaduwzijde. Als het iemand meeloopt in de wereld, gaat zoo licht zijn verstand op holen ’t ergste is dan dat het niet dadelijk tot de orde terug keert als de wind weer uit een anderen hoek gaat waaien. Is het wel bepahld noodig, elk voordeel dat we behalen in weelde-artikelen en ge notmiddelen om te zetten? Is het een zede lijke verplichting die op eiken burgerman rust, om elke honderd gulden die hij rijker door uiterlijk vertoon aan te kon- als een kapitaalsvermeerdering van duizend LDER, Rotterdam, Tuindorsstraat 13. jvolen voor ENRES. werkstelligon, welke echter grootendeels mislukte. In Ierland kwamen weder eenige agrari sche misdaden voor. Do nadere berichten uit Indië omtrent de verwoestingen op verschillende plaatsen door de aardbevingen aangericht, beves- tingen helaas de eerste mededeelingen. De val van een groote Moskee kostte aan meer dan 100 menschen het leven. Vit Egypt© wordt bericht, dat nevens de twee emirs in Soudan, thans een derde is opgestaan. De oudste der drie, nl. die waar mede do Engolschen rokenden, zou Kassala, dat zich zoolang staande .hield, bemach tigd hebben en nu op Dongola aanrukken. De kennismaking mot oen Egyptisch oor logsschip nabij Suakin was niet zoo ge lukkig voor hem. De- Oosfenrijksche rijksraad is, ton ge volge dor jongste verkiezingen, mot 15 libé ralen versterkt; do moesten hunner zijh echter anti-Duitsch, dus anti-regeerings-gezind. Do Portugeesche Kamörs hebben eeno wijziging in de grondwet goedgekeurd, ten gevolge waarvan hot Pairschap (lidmaat schap der eerste Kamer) niet meer erfolijk zal zijn. Alleen zullende oudste zoons der tegenwoordige pairs nog hun aanspraak op den opepvallenden zetel kunnen doen gelden. Do Spaansche rogoering heeft het reeds vroeger onder het Ministerie Sagasta ge dane, maar toen verworpen voorstelom aan de ex-koningin Isabella een jaargeld van f 125.000 toe te kennenweder bij do Kamer ingediend. In don Transvaal heeft men, recht chris telijk den ouden haat tegen de Engelschen nog eons opgewekt, door hen die vroeger vóór de inlijving door Engeland gestemd hebben alsnog voor altijd vervallen te ver- klaron van het burgerschap der Republiek. rusi wordt digen Heel ongaarne zou ik willen leven in een omgeving van schrapers en pottershet komt mij voor, dat hun gezelschap niet van het aangenaamste moet zijn. Doch als iemand waarschuwt tegen het gevaar te verdrinken in een sloot rechts van den wegdan is zulks niet altijd omdat hy er plezier in zou hebben zijn medernensch in het vaarwater links te zien spartelen, «Houdt maat”, zeiden de oude Hollanders. Onze winkelier van zoo-even geeft toe dat hijvan achteren bezien a posteriori, zeggen de geleerde lui die geen latmi ken nen misschien wel zoo wijs hads^daan wanneer hijin de vette jarenwat lager bij den grond was gebleven had hij alles vooruit geweten, dan Maar nu ligt het geval er toe. Vrouw en kinderen zijn aan de gewijzigde levensmanier gewoon geraakt en zouden zich diep ellendig gevoelen als zij tot hun vroegere bekrompen doen moesten BINNENLAND. Tot heemraden van den Prins Alexandorpolder zijn door de ingelanden herkozen de heeren K. v. Wijngaarden Uz. te Slièdrecht en Mr. J. Pols, raadsheer bij den Hoogen Raad te ’s Gravenhage. Tot directeur der stadsreini ging te Amsterdam is benoemd de heer J. Tei Winkel, kapitein der artillerie. Vr ij dag werd ten provincie- huize aanbesteed het bouwen van eene doorlaatbrug in en het verhoogen van den Ellecomschen overlaat, den Prinsendijk en den Dierenschendijk. 21 inschrijvingsbil- 1 jetten waren ingeleverd, Laagste inschrijver L. Brand Dz. te Giesendam, voor f 93.890. Den 6. Juni werd door don Luit.-Kolonel, Eerstaanw. Ingenieur te Haar lem .aanbesteed Infanterio-Kazerno f 10.000. Van de 8 i was het laagst ingeschreven door C\ .11 V 7 7 it staan, en, gelukkig, zoo J bij, dal niet gekomen. Hij hoopt er 322 te Maar daj alles is zoo eenvoudig als goeien- dag, en zoo duidelijk als het u, b, c, zal men zeggen. Reeds in onze kindsheid heb ben we hooren betoogen dat men de tering naar de nering moet zettenen geen ster veling die het ooit tegenspreekt. Geheel juistmijn waarde vriend. De zaak is zoo alledaagsch ieder weet er zoo alles van, en het paadje waar ik nu op loop is zóó platgetredende equaestie” is zóó af gezaagd.... niet waar?-- Uit gebrek aan een ander onderwerp misschien Doch bewijs mynuook, als gij wilt, dat dit voor schrift in ’t vervolg evenmin tot tekst voor een courantartikel zal gekozen worden, als een betoog dat oen moord ongeoorloofd is en brandstichting iets heel verkeerds bewijs my nu ookdat de menschen het in acht nemen 1 Ofik wil niet te veel eischen, dat de helft in dit opzicht zijn plicht doet. Waar men komt en wat men hoort, kla gen niet tekort. Alles gaat slecht. Er is geen handeler 'wordt niet verdiend, winkelier sterft van verveling achter zijn toonbanken de fabrieken worden heel geschikte plaatsen om een dutje te doen. Doch zie nu^eens dienzelfden klagenden winkelierdie naar zijn eigen zeggen niets verdient, in het openbaar verschijnen, vooral wanneer hjj de eer heeft, vrouw en dochters te geleiden. Ga eens na wat die fabrikant noodig heeft om «zijn stand” op te houden,— een stand, dien we voor onze eigen oogen hebben zien groeien in de dagen toen het met de zaken «vlug” ging, en toen die man voor dittaaal de tering naar de nering zet tende, van maand tot maand aan hoogere eischen meer voldoende bevrediging schonk. En fiet is zoo in alle maatschappelijke stan den gegaan. De boeren hebben toen de winsten van hun bedrijf toenamenhun vroegere eenvoudige levenswijs vaarwel ge zegd; het meublement werd gemoderniseerd, de eenvoudige wagen door een sierlijk rijtuigje vervangende kleeding werd ssteedsch”, voorwerpen van pronk werden aangekocht: alles goed en we), maar gaat men nu even eens, nu het getij in andere richting ver loopt, op nieuw de bakens verzetten? He laas die drommelsche dingen zijn zóó vast gaan zittener is geen verplaatsing moge- lyken hoe gaarne men de tering de nering GOUDA 8 Juni. Dr. H. IJssel de Schep per alhier is door den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid, op voordracht van den Commissaris-Generaal vau de Ne- derlandsche Regeering by de Internationale Tentoonstelling te Antwerpenbenoemd tot Lid dor Internationale Jury voor die Ten toonstelling en wel voor de Tweede Afdee- ling Nijverheid4e groep, klasse 42Voort brengselen van Scheikunde cn Artsen ij kunst. Bij den te ’s Hage gehouden Nationalon Schietwedstrijd hebben o. a. de heeren H. Van Wijngaarden en A. C: Geitel prijzen behaald. GORINCHEM, 10 Juni. Tot onderwij zeres aan eene bijzondere school alhier is benoemd mej. L. C. Van Veen’te Rotterdam. ARK EL, 10 Juni. Da. C. Wouhnan, predikant alhier, heeft een. beroep ontvan gen naar Schellinkhout (classis Hoorn). I gaat, hy is niet kinderachtig, en zou best eenige dingen kunnen ontberen die voor hem hel bekoorlijke der nieuwheid missen die minder bar klinkenofschoon zij even- 1 maar hy kan dat nu niet doen ter wille van zijn crediet. Als hij zeil ging reveni denken dat SCHOOKHOVEKSCHE COURAÏfT. Het verbeteren van de te Haarlem. Raming insehr ij vingsbiljetten ireven door den heer G. Toornvliet te Gouda voor f7737. Te Deventer werd Zaterdag aanbesteed het uitbaggeren en uitgraven van de handelshaven en het aanplempeir en ophoogen' van het handelsemplacement al daar. De laagste inschrijver w«8sde heer W. H. Swots, te Hardingsveld, voor f24.775. Het provinciaal bestuur te ’s-Gravenliage heeft Maandag aanbesteed: het bestorten der Hoornsche hoofden aan den Oudhoornschen zeedijk. Minste in schrijver was de heer A. M. Langeveld, te Hardingsveld, voor f7478. De feestelijke opening der lijn Dopdt—Gorinchem_ is thans definitief op 15 Juli bepaald. Onder leiding van den ciyiel- ingenieur 11. Paul te Zevenhuizen zijn Maan dag te Oud-Beierland de opmetingen aange- vangon voor de stoomtram door* do Hoek- sche waard, waarvoor door den heer A, K. Van der Garde te Gouda concessie is gevraagd. Te Dordrecht heeft Vrijdag ecu wedstrijd van het schoonst in tuig loo- ponde paarden en eeu harddraverij plaats gehad. De uitslag van eerstgeuoemden wedstrijd, wharaan door 27 eigenaars van paarden werd deelgenomen, was le prijs, Jacob De Vos te Puttershoek, 2e prijs, A. M. Dam te Cillaarshoek, gemeente Maasdam, 3o prijs, J. Smits te Dubbeldam, 4e prys, P. Heyuis, te Alblassordam. Bij de harddraverij werd de le prijs- gewonnen door „Willem III" van den heer Brommer te Zij po en de premie door „De Snijboon” van deu heer Brom to Utrecht. Iu de zaak van don heer v. G. tegen liet bestuur van het hoogheemraad schap Krimpenerwaardtot aflossing van 179 obligation van f1000 ten laste der vroegere veenderij, nam het O. M. deze week conclusie. De subst.-off. van justitie Mr. Van Haaften was vairmeöuing, dat iu deze zich drie vragen voordedenvooreerstwas de geldleening gesloten door eene gemeen schap of door de individueelo eigenaars der te vervenen gronden? Toegevonde dat de aanhef der akte tot twijfel aanleiding kon gëVen, meende ZEA. dat de verdere inhoud, met name hetgeen omtrent de aausprako- die of den sprong reeds gedaan hebben dien men in de handelswereld «failliet” noemtof bezig zyn een aanloopje le 1 nemen voor dien salto mariale. 't Kan immers niet anders Een poos moge het gelukkende wereld de oogen te verblinden met een «tering” buiten alle verhouding tot de «nering”, op den duur is dat niet vol te houden. De waarheid moei aan het licht komendan trekt het crediet zich natuurlijk terstond terug, en de val is onvermijdelijk. Het crioelt tegen woordig van faillissementenin de loges en de baignoires van de komediedie men de financiëele wereld noemt, rolt van daag deze, morgen gene omver: oorzaak? Mis lukte speculatie’sondernomen ten einde de kas, door een te weelderige levens wijze uitgeputmet een stouten greep te herstellen. Wie het verstandig wil aanleg gen wacht het laatste bedrijf niet afhij scharrelt nog bijeen wat uit den brand te redden isen poetst de plaat. Die man heeft zich dan «verwijderd”; zijn crediteuren* hebben er het nakijken aan, hun rest alleen het pleizierhem op onbekenden af stand een dief tb noemen. Ja, maar ook op de lagere rangen heb ben precies dezelfde dingen plaatsonder gewijzigde omstandigheden, maar naar over- eenkornstigen loop der dingen; zelfs op het «Sfihellinkie” ziet men lieden over den kop tuimelen, onvoorzichtiger!, die te veel zeil voerdenen toen hun zwakke bootje zagen omslaan bij de geringste windverheffihg. Onze vaderen waren over het algemeen niet schriel; zij namen er een goed leven van en konden wel wat missen voor anderen ook. Doch vooral in dit opzicht kunnen wij van hen leerenzij sprongen niet verder dan hun stok reikte, hun uitgaven bleven beneden het cijfer der in komsten zoodat er altijd wat overschoot voor den kwaden dag als die komen mochtvoor de erfgenamen als de kwade dagen uitbleven. En nu we van «kwade dagen” spreken,is het niet aardig? Als wij op hun komst zijn voorbereid, ze met gerustheid kunnen afwachtenomdat we een appeltje voor den dorst hebben bewaard dan blijven ze weg! terwijlwanneer we er met op gerekend hebben, ze gewoonlijk ip onafgebroken leekseu op ons dak komen, net als inkwartiering in den Franschen tyd. Op die manier moeien immers de lieden wel onderst boven, die de tering niet we ten te regelen naarge weet wal. Ten slotte nog één woordje voor dien man die bang was zijn crediet te bena- deelen als hy nietbij het verminderen der inkomsten, dis een banjerheer blyft leven. Die vrees, als zy niet eenvoudig een voorwendsel is I is totaal overbodig. In- S. W. N. VAN NOOffEN te Schoonhoven, Ditgevere. Indien de mogelijkheid bestondeen om gekeerd stelsel te volgen, we zouden geen oogenblik aarzelen, het aan te bevelen. Welk een rust, welk een gemak zou het geven voor een huisvader, als hij bij voor beeld bij den aanvang des jaars, of, als dat teveel hoofdbreken mocht kostenin ’t begin van iedpre week, precies kon bepalen wat hij in gezegde tydruimte zou noodig hebbenom vervolgens daarnaar den om vang van zijn arbeid of bedrijf vast te stel len. Natuurlijk zouden de laatsten vatbaar moeten zijn voor oneindige uitzetting. Op die manier verbeeldt men zich weleens den toestand van de Nomadische herdersvolken der oudheid elk heeft zooveel vee als hij verkiest aan te fokken, dat hy laat loopen waar hy wilis er behoefte aan spijs dan heet het«Haal maar even ’n schaap.” Nu gaat het bij de zwervende volksstam men in de werkelijkheid wel een beetje anders toe; en in elk gevalwij die vaste woonplaatsen hebben en aan deze min of meer gebonden zijnkunnen van die ge droomde onbegrensde uitbreiding van de bestaansmiddelen niet profiteeren. Wat het kleine plekje dat we bezet houdenons oplevertwat onze medemenschen ons kun nen aanbieden in ruil voor de diensten die wy hun bewijzendaar moeten we ’t mee zien te stellen. Doen we dat nietgebrui ken we meer dan ons op die manier wordt ter beschikking gegeven dan is een van beiden waar: of we leven, op een weinig eervolle wijze, ten koste van anderen, net als een bedelaar van de liefdadigheidof we eigenen ons toe wat het onze niet is. We gelooven dat zooiots in den regel diefstal moet genoemd wordenai zijn er ook dui- zend-en-een andere namen voor uitgevonden, tegendeelwanneer wij zien dat iemand zich flink naar de OBÈltandigheden weet te schikken en zich door is?e niet uit den goeden koers laat dringeridat hy zelfbe- heersching bezit om zijn behoeften te-tem peren dat zijn begrippen van eerlijkheid voor hem krachtiger drijfveren zijn dan het oordeel van oppervlakkigen die sléchts af gaan op den uiterlijken schijn zouden we dan zoo’n man kloek en nobel van karak ter, niet ons volle vertrouwen schenken; zou zyn crediet niet oneindig beter zijn gevestigd daar het rust op den solieden grondslag van rechtschapenheiddan dat van den slaat der ydelheid die straks ge vaar loopt, over de grens die het mijn en dijn scheidt heen te stappen BUITENLAND. Overzicht. De vreugdekreten die dezer dagen de vergaderzaal van het Franscho en van het Engelsche Lagerhuis deden weergalmen hadden eene zeor uiteenloopende aanleiding. In Frankrijk juichte de Kamer do mede- deeling der regeoring toe, dat, volgens het bericht van den Consul te Shangaï, het vredesverdrag tusschen Frankrijk en China geteekend was. Dat juichen maakte een ©enigszins tegenstrijdigen indruk bij de her innering aan hetgeen er weinige‘dagen te voren in diezelfde Kamer over die Ton- kingsche expeditie was verhandeld. Het was bij gelegenheid der behandeling van het voorstel, om het vorig Ministerie we gens die expeditie in staat van beschuldi- I ging te stellen. Do geheele lijdensgeschie- v, denis dier mislukte en waarlijk in vele op- terugkeeren, en hijzelfJawat dat aan- j zichten te veroordeelen onderneming werd v... ^10 gelegenheid nog eons opgerakeld, en alleen de vastberadenheid der tegen- j woordige regeering, die den raad gaf om 1 het oordeel over deze zaak over te laten aan do natie by. de ofthwtden aynde ver kiezingen, er yoor een goed deel toe it hot Worstel met groote meerderheid, tegen 153 stemmen, verworpen werd. De juichkreet in Engeland kwpm van I banken dor oppositie. Het Kabinet '1 een nederlaag, die hoogst waarschijnlijk zijn aftreden zal ten gevolge hebben. Met 264 tegon 252 stemme» werd do begrooting van inkomsten verworpen cn ’t Mooiste is noch- daarmede zooals de Premier in het licht 1 stelde, werden de gelden geweigerd, die slechts enkele weken geleden door beide Hui zen met groote meerderheid waron toegestaan. Van het toen verleende crediet van 11 mil- lioen, rekendo do regeering, dank zij ver anderde tijdsomstandigheden, slechts 9 mil- lioon, waarvan een groot deel voor Soudan, te zullen noodig hebben, waarom zij voor stelde eenige voorgenomen belastingen te laten vervallen. Nu het grootste gevaar, waarvoor die verhooging van lasten werd noodig geacht, geweken was, kostte het de oppositie Weinig moeite eenige aanhangers te vinden bij «de Linkerzijde, die iets op de bolasting-voorstellen hadden af te dingen en.... zoo viel de beslissing, die het Ministerie aanleiding gaf de zitting onmiddellijk te ver dagen en, gelijk men algemeen vermoedt, de portefeuille ter beschikking van IL M. te stellen. Het is echter niet zeker "of de Koningin schier aan don vooravond der nieuwe verkiezingen, ten aanzien van een besluit, met zulk een geringe meerderheid van stemmen genomen en nu de ondorhan- delingen met Rusland nog niet geheel ge ëindigd zijn, het ontslag zal aannemen. Mag men aannemen dat het Kabinets-lid Sir Charles Dilke, die denzelfden dag waarop zijn vonnis geteekend werd, aan een feest maal in do Liberal club oreerde, ook het gevoelen van zijn ambtgenooten uitsprak, dau wonschen zij niets liever, dan dat de Tories de hangende zaken tot een goed einde brengen. Hij noemde als zoqdanig de begrooting, het Russische vraagstuk en de regeling van hét plaatselijk bestuur in de drie landen van het Vereenigd Konink rijk. Te meer zou hij dit wenschen, omijat het tweede vraagstuk het geschil met Rusland ver genoeg gevorderd is, om vrees voor verstoring van den Europeeschen vrede te wettigen. Vooral deze laatste mededeo- ling is, met het oog op mogelyke wijziging in do regeering, van belang. Zij stemt overeen met de mededeelingen, eenige dagen vroeger door Gladstone in hot Lagerhuis gedaan, dat de Russische en Engelsche regeoringen omtrent het Pendjeh-vraagstuk tot overeen stemming zijn gekomen wat betreft de keuze van een scheidsrechter. Ook de onderhaudelingen over de be paling der grenzen van Afghanistan moeten ver gevorderd zijn, hoewel zij nog niet geheel zijn afgeloopen. Misschien heeft men opzettelijk in do laatste dagen mót die onderhaudelingen wat haast gemaakt, ten einde den ongun st igen invloed, dien, Sir Peter Lumsden op deu loop daarvan zou kunnen uitoefenen, te verijdelen. Na diens weinig vleiende be- oordeeling van Engelahds Staatkunde, op zijn doortocht te Constantinopel, liet hij zich z. m. -in nog ougunstiger zinito Weonon uit. Bij zijn aankomst te Londen trachtten do Tones eene ovatie ter zijner core te bc- 1 gij of ik 1 plichtingen te voldoen. Maar daarvoor heeft I de ën in het hij crediet noodig en dus mag hij volstrekt Gladstone leed niets doen wat maar eenigszins schade zou kunnen veroorzaken aan zijn «reputatie van soliditeit Mooi geredeneerd, ’t Monism is noch- I dan tans, dat soortgelijke beschouwingen meer later zeggen: «Weetje wat, er loopen wat 1 gehooid wordenen bij voorkeur van lieden al te veel van die dingen op myn naam: 3nn «m-nno- rnnd» crpdaan hnhhnn We zuilen eventjes een leening sluitendan is die vlottende schuld geconsolideerd het geen altijd meer gekleed staat.” De Regee- ringen der moderne staten schijnen inder daad iets te hebben van die Nomadische lui van zoo even, en het «haal maar ’n schaap 1” zonder eenig bezwaar te kunnen toepassen. Wykleine luitjeszyn zoo ge lukkig niet. lijkheid voor aflossing der leening was bepaald, aantoonde dat men hier mat eene gemeenschap te doen had: deze®?, opvatting werd nog versterkt door het reglement als uitvloeisel van het octrooi, f waarin ook van eene generale kas der veenderij werd gewag gemaakt. In de tweede plaats moest worden uitgemaakt of het dijkcollege terecht was aangesproken tot aflossing van de schuld. Het kon. besl. van 1853 bedoelde wel is waar alleen in waterstaatsbelangen te voorzien, doch ging verder door aan het dijkcollege niet alleen het beheer over de werken der verlaten veenderij maar ook over hare eigendommen op te dragen. Ten gevolge hiervan had hetook de kas -overgenomen en bij wijze van „negotiorumgestio” de eigendommen be heerd. De uitdrukking „voor hen wien zulks zal aangaan” beteekende echter niet „in hot belang der crediteuren”, maar schreef voor do 'noodige werken te doen uitvoeren voor rekening van hen te wier laste die zouden komen.’ De tweede vraag werd mitsdien toestemmend beantwoord; evenzoo de derde: of de vordering des eischers verjaard was? Hieromtrent was wel door den eischer beweerd dat het door het dijkcollege geboerde beheei; voor hen wien het aanging eene doorloopende erken ning met woord en daad van de schuld \yas en als Zoodanig de 'verjaring in den weg stond, doch dit argument zoude alleen opgaan wauneer de eischer de vroegere, veenderij vertegenwoordigde. De verjaring die niet geloopen zoiide hebben tegen de vroegere gemeenschap, liep wel tegen een crediteur daarVan, en de over name van beheer en eigendommen in 1858 kon niet als eene erkenning van de schuld tegenover de crediteuren gelden. De con clusie luidde mitsdien 'dat de vordering, verjaard zijnde, behoorde te worden ontzegd. De uitspraak werd bepaald op 29 dezer. Voor de arrond.-rechtbank te Rotterdam stond Dinsdag o. a. terecht, be schuldigd van onwillige verwonding L. K., 38 jaar, landbouwer, wonende te Waddings- veen. Beklaagde, die eigenaar was van een ram, dat als kwaadaardig .bekend was, liejlj dit beest los met andere dieren weiden o^> t zijne landen liggende onder Waddingsveen. Toen nu in den ochtend van den lOen Februari j.l. got. G. v. K. over de Dorre- kenskade, zijndo een openbaar voetpad al daar, passeerde, kwam op eens uit - een koppel schapen dit ram op hem toe, viel op hem aan en stootte herhaaldelijk met kracht tegen zijn lichaam, waardoor hij‘op den grond viel, terw.ijl zijn rechterbeen zoo danig word gekneusd, dat hij gedurende geruimen tijd zijn gewone werkt niet heeft kunnen doen. Het O. M. weet dit ongeval aan beklaagdes schuld,'die het beest niet los had mogen'laten loopen, en eischte ver- oordeeling tot 15 dagen celstraf en f 8 boete, subs, een dag celstraf. Vervolgens stond terecht A. O., kleerma ker te Krimpen a/ d Lekthans milicien beklaagd van verzet tegen de politie. Eisch 45 dagen celstraf. In deze zitting werd o. a. veroordeeld J. 8., mandenmaker te Schoonhovenbeklaagd van hoon dot f 8 boete. Bij de Woensdag te Kampen gehouden, examens voor apotheker is van de 3 vrouwelijke candidaten toegelaten mej. Van Beusekom, van Benschop. Bij de deze week te 'sHage ge houden acte-examens lager onderwijs zijn e. a. geslaagd de dames T. A. Vefkaik en M. Van Dam te Stolwijk beiden kweeke- lingen der Rijksnormaallessen te Berg- Ambacht. D.e heer W. Jurber te IJsel- monde is benoemd^tot onderwijzer te Klaas waal. Tot onderwijzer aan de Chris telijke school te Bodegraven is benoemd de heer J. ï’/llebly te Oud-Beierland. Door den heer A. Teeuwen A^.,; zeer in het oog van 'drager brandmerken. I zouden de menschen gauw gaan De nering, de omvang van den arbeid ’iin 7fti",n «taan en ae of van het bedrijf, moet de grondslag zijn i van het huishoudelijk budget. Onze node- rige huishouding is geen staat, en zyn geen Ministers van Financiën in het Lilliputsch rijk dat onder ons beheer kan bloeien of ten gronde gaan, al naar we het aanleggen. Wij kunnen dus niet, als de begrooting of de rekening met een tekort sluit, schatkistbiljetten uitgeven en

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1