1885. N°. 839. Zaterdag 11 Juli. (fabriek ndboekje 5GEZIN, OLST, *<1 Weekblad voor Zuiddolland en Utrecht. jhildpad- :n. agne, udsuiit. rendij k. VALK. I c jelenEz., EERGEVOEL. ER, waliteit, ge- prijs, in de lelnste plaat- intend succes SCBOOIfHOVENM GOÜRANT kprijzen. schappij vaarding bekomen. S. W. N. VAN NOOTIN te Schoonhoven, Uitgever» m omstreken Oudewater. VEN, Is uitsluitend in ontvangst ERIJ jhiedam. p omstreken: 6, GOUDA. Herbergiers nbevolen het igen voor en. vorm- 4 4 4 ag io. 5 5 5 5 30. 5 ad. 5 6 3 3 3 val op de Franschen deden, doch met groot vnaliA* werdon teraoraAalaaon _De Fimh )E jer te berich- bovenstaande i, voor H. H. 4 54. 60. 64. )0. :o op fust van )p heele en iting. enoemd Bier, ■tenzijn op JRS, uit de LDOOT, zijn 9?. 7A 84 58 J 119} 93} 89} 941 94 94t’< 58} 110} 106} 1021 99 94* 97 104 112} 135} 136 126 Schoonhoven. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. a Delfshaven, tale Tentoon- iaParijs ta, llteit ide wijn, alle verlangde 1TEN. pC. 3 Juli. 2} 67* 3 nr" 4 4 5 jv. 5 tg. 5 ili. 5 ot. 5 3 5 5 M). 5 )0. 5 5 5 5 iing der ziekte ler meest voor- ■e dit den leek te makente istig en gevaar ten gerust te raar is, is het Prjjs dor Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterljjk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertenti&i waarvan do plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Op een avond zaten in de speelzaal van t ctebgab®**4r ven ’den Circolo della Caccia Rome, waartoe de aristocratische wereld van Italië’s hoofdstad behoortbenevens al de vreemde gezanten die bij Koning Hum bert verblijf houdeneenige deftige heeren aan een tafel. Met plechtig zwijgen hielden zij het oog op de deur gericht. Op korten afstand ging het spel zijn gewonen, dage- lykschen ganghet was een eenvoudig kaart spel, maar om groote sommen; en dewijl ook onder de Italiaansche aristocratie zoo wel als in de diplomatenwereld een hooge rang en luidklinkende titel vaak gepaard gaan met een niet al te ruime beschikking over het aardsche slyk dat men goud noemt zaten die heeren met gespannen aandacht en zonder veel te babbelen den loop van het spel na te gaanwelks uitslag voor hun toekomst misschien niet geheel onverschillig was. Daar ging de deur open. Met luchtige tred stapt een vreemdeling binnenin dezen kring echter geen vreemde. Het was t de diplomatieke vertegenwoordiger van het Keizerryk Brazilië. Na zijn hoed den be diende overhandigd te hebben, treedt hij dadelijk op de speeltafel toe. Maar op hetzelfde oogenblik staat een der heeren aan de andere tafel op; graaf Anto nelli, commissaris, van de speelzaal, richt kortaf het woord tot den Braziliaanschen gezant en zegt: •Sinds eenigen tijd hield zich hier in deze club van edellieden een spitsboef op; heden hebben wij de bewyzen in handendat gij die^schurk z'yt; om geen schandaal te ver oorzaken geven wij u acht-en-veertig uren tijd om Rome te verlaten I” De gezant werd lijkwit, stamelde eenige woorden en ver dween. Och ja, de man had eenvoudig een middel gevonden om op onmerkbare wyzg kaarten te. teekenen, waardoor hij fabelachtige winsten maakte. De achter docht, hierdoor gewekt, had tot de ont dekking geleid. De moraal van dit verhaal eener geschie denis die nog geen maand oud is, dewijl zij samenviel met het bijeenkomen te Rome van het hygiënisch congres, willen we daar laten. Alleen een kleine kantteekening op de uitdrukking «club van edellieden.” Zij klinkt,' voor een gezelschap van dobbelaars, wel wat aanmatigend. De adel door geboorte of rang beteekent op zichzelf heel weinig, zoo hij niet vergezeld gaat van een optreden in de maatschappijdat eerbied afdwingt; en wanneer iemand zich bezig houdt met dingen, die den toets der strengste critiek niet veilig kunnen doorstaan, dan is het, meenen we, beter, -het blazoen zoolang met een sluier te bedekken, ’tls waar, dob belen is geen schurkerijevenals valsch spelen; toch kunnen we ons moeielijk voor stellen dat men, terwijl men er mee bezig is, eerbied kan hebben voor zichzelf. Er wordt beweerd, dat in hoogekringen het spel tot winstbejag wordt uitgeoefend met een ij vereen bétere zaak waard. Als dat zoo is, dan moet ook wel het gevoel van eer tot een bedenkelyk peil dalen. In de meeste wetgevingen wordt het beginsel gehuldigd, dat voor schulden, by het spel aangegaangeen verhaal is by den gewonen rechterhet heeten daarom eereschulden die men moet inlossen om zijn goeden naam niet verloren te zien gaan. Alweer een hoogst zonderling begrip van eer. Een werkman, die zijn grondstoffen geleverd en zijn arbeidskracht, zijn eenig kapitaal, beschikbaar heeft gesteldmag men gerust op zijn betaling laten wachten, ja, men bezoedelt er zijn naam en titel niet mede, als men hem eens in ’t geheel niet geeft wat hem toekomt. De man kan immers langs wettelijken weg aan zijn geld zien te komen Alleen den makkeidien men beloofd heeft een zekere som te zullen betalen alleen omdat een kaart zus viel en niet zóó, dien kan men niet straffeloos teleurstellendaar is de eer mee gemoeid met het andere niet. Het beschavingspeil van een volk, of van een maatschappij, wordt vry nauwkeurig aangegeven door de begrippen van eer welke nmn er huldigt. In de middeleeuwen was het schande, niet totaal onwetend te zijn; was het schandeaan eenigen arbeid deel te nemen. Maar geen schande was het, op gewelddadige wijze weerloozen te berooven. De overval van een slecht verdedigd kasteel of van een door zwakke lijfeigenen bewoond dorp, werd niet als een misdaad gerekend nog veel minder als een handelingmet de eer onbestaanbaar. Woordbreuk was schande, alk zij tegen over standgenooten en gelijken werd 'ge pleegd. Maar geen smet kleefde op het wapenschild van dfen edelman, die na het belegeren eener vesting de overwonnelingen lijfsbehoud had toegezegd, en niettemin zijn ondefhoorigen de hand vrij liet tot het plegen van allerlei snoodheden. De hedendaagsche maatschappij, het moet met dankbaarheid erkend worden, is in haar opvatting van het begrip «eer” de vroegere ver vooruit. De maatstaf, die we gewoon zyn bij het taxeeren der handelingen te voor de geraeentelyk^-Men, idem van de koopprijzenbii xan vaste goederen, om minder matanerechten geno teerd te hebben,sommigen beweren zelfs dat dit regel, dat een juiste aangifte uit zondering iszieldaar zooveel bewijzen dat ons eergevoel mg niet tot den hoogsten graad van volkomenheid is ontwikkeld. Moeten wij ook rog spreken van de vele ongerechtigheden, die de aanbestedingen van openbare werken en de leveringen van grondstoffen voor den publieken dienst ver gezellen, en die oorzaak zijn dat degenen, die strikt eerlyk te werk willen gaan, ón mogelijk kunnen mededingen? ’t Zou vreezen we, een onbegonnen werk zyn. Ook waar het geldt, begrippen van eer toe te passen op de dingen des dagelyk- schen levens, behooren we ons in vooruit strevende richting te bewegen. Laat ons dat geen oogenblik uit het oog verliezen. BUITENLAND. Overzicht Het nieuwe Kabinet in Engeland heeft gesproken on, gelijk verwacht werd, zijn de leden, sinds zij vac afgevaardigden re- geering werden, heel vat kalmer geworden. Bij monde van den premier in het Hooger- huis en door Minister Hicks-Beach in het Lagerhuis verklaarde de regeering: dat zij voor alles van zins was de beloften aan Rusland gedaan getrouw na te komen. De onderhandelingen werden voortgezot daór waar zij vroeger waren afgebroken en de vriendschappelijke geest waarin zij gevoerd worden, gaveu grond voor do ver wachting, dat zij tot een goed ehjde zouden leiden. Eerst dkn zou de regeering er op bedacht zijn maatregelen te nemen tot ver dediging der grenzen, want hoewel voor ’t oogenblik eene schikking kon worden ver kregen, zouden, naar hare meening, nieuwe moeiolijkheden in de toekomst niet uitblijven. Ten aarfzion van HggptdWW de rtfguörtng/ alvorens aan het plan tot ontruiming vol ledige uitvoering te geven ernstig beramen of die ontruiming niet jou strijden met ’s lands belang en dat vin Egypte. Tot dat einde zal Sir Henry Drummond Wolff met eene bijzondere zeiding naar don Khedive worden belast ei vóór alles ge tracht worden de financiëele bezwaren uit den weg te ruimen. Voor Ierland zal geen hernieuwing dor uitzonderings-wetten worden voorgesteld doch do bestaande Wetten zullen met kracht worden toegepast. Men ziet dus, groote veranderingen zijn er vooreerst niet op til en alvorens daartoe over te gaan, zal de regeering wel zoo wijs zijn, den uitslag der algemeene verkiezin gen af te wachten. Daarop is al hare hoop gebouwd. Ter bewerking vooral der plattelands-bevolkingis onder voorzitter schap van Randolph Churchill een conservative News Agency opgericht, dat zich ten doel stelt het uitgeven en verspreiden van bladen in behoudende richting en al wat verder kan strekken om de liberale meerderheid in het Lagerhuis „om" te werken. Van het optreden der nieuwe regeering heeft de bekende afgevaardigde Bradlaugh gebruik gemaakt om zijn altijd nog ledig steunden zetel in het Huis in te nemen. Zijn verzoek om tot den eed te worden toego- laten, werd ondersteund door Gladstone, doch, evenals vroeger herhaaldelijk ge schiedde, door do meerderheid afgewezen. Gladstone hoeft bij een zeer bezadigd schrijven aan zijne kiezers van Midloth zich weder verkiesbaar gesteld bij do aanstaande verkiezingen. Do nieuwe Ministers zijn allen herkozen. Churchill echter niet zonder hef- tigen strijd, ’t geen hij te danken had aan zijn onbeschaamd optreden tegenover Glad stone, tijdens deze Minister was. Niet aan genaam moet het ook voor dezen zijn, dat Sir Poter Lumsden tot Grootkruis der Bath- orde benoemd en Stafford Northcote tot het Pair-schap met den titel van Graaf verhe ven is. Wie intusschen ’t minst tevreden schijnt met den loop der gebeurtenissen van do laatste dagen, is do Emir van Afghanistan. Mug men geloovon wat hieromtrent wordt medegedeeld, dan zou hij de Engelschen thans oven hard verwenschon als de Russen. Zyno troepen concentreoren zich aan de meest betwiste grenspuuten en schijnen eene goede gelegenheid af te wachten om zich over do geleden nederlaag te wreken. Do Du Ilse he Bondsraad, hoewel eerst be denkingen hebbende, heeft zich ten slotte met Pr'uisens voorstel om de aanspraken van den Hertog van Cumberland op den Bruns- w ij kuchen trbon niet geldig te verklaren, vereenigd. Als opvolger van Von Manteuffel voor hot Stadhouderschap van ElzassLotharingen wordt nu de tegenwoordige Minister van Binnenlandsche Zaken Von Puttkammer weder genoemd. Het bogrootingswerk in do Fransche Kamer is afgoloopen. Ook de Senaat hoeft zich vereenigd met hot verdrag van China, hoewel, tijdens de beraadslaging hierover, een bericht van generaal Curdy uit Huó ontvangen word, meldende dat de Anna- mieteu uit de citadel een uachtelijken aan hot wapen der in Ned.-Indië, de uit, her- Militaire 80} 101| 101* 99} 66}} 66} 67/< 66 45* 101 83t% 99} 99} 96» 92* 93} st. 4$ 90} 19. 4 82} .4f 85* 56» 55} 16} 15} 64 85 vH uv van de garnizoensbakkerij, waren minste in- HL voor do roodo tarwe de heer J. Hoog- winkel te Gorinchemtegen f 9,27 per HL. De levering van 125 hectoliter jarige roode en 375 hectoliter jarige witte tarwe, ten behoeve van de garnizoensbak kerij te Breda, is aangenomen respectievelijk door den hoer J. Hooghwinkol te Gorinchem voor f 7,12 en den heer M. De Gier te Gorinchem togen f7,18 per HL. Met 1 Aug. a. s. wordt de ka pitein der artillerie N. C. Grotendorst, thans directeur van den tijdelijkon artillerie-hoofd cursus te Delft, geplaatst by do Koninklijke militaire academie te Breda, als hoofd van on derwijs in do wis- on natuurkundige vakken. De lo luitenant Van dor Hoe ven dor vosting-artillerio te Gorinchem is benoemd tot laeraar aan den artillerie-cursua te Delft. Heden word bevorderd tot doc- toi in do rechtswetenschap aan de rijks universiteit te Leiden de heer J. G. Gordon, geboren te Bodegraven na verdediging van een academisch proefschrift getiteld: „Vor men en formaliteiten in het Burgerlijk Wet boek voor Testamenten voorgesohreven”. Den 6en Juli promoveerde aan do universiteit te Heidolborg tot doctor in de geneeskunde de heer N. Munk, geboren te Boskoop, met proefschrift, get.; „Uber den Einfluss des Klimas auf Krankheiten, besondors dor Witterung auf Croup, in don Niederlanden.” Men schrijft uit Southampton, dd. 2 Juli, aan de „P. Nb. Ct.Met den heer A. D. Van Beters vertrokken heden van hier per stoomschip Mod way” naarde Panamawerken behalve do ingenieurs Bak huis, Van Rees en Stavor, nog de navol gende Nederlanders: C. N. Smits, N. C. Pott, J. Do Leeuw, A, Van Seters, E. W. Hendriks, G. A. Noest, H. W. Hilos, M. Van den Stargor, J. H. Kolder, S. Heeres, J. Do Smit, H. Van Hoove, G. Govaerts, E. Vermeuwo, W. Van Wel, G. banders, A. Frieberg, verder nog do Eugolsche in genieur Target. —Voor het Gerechtshof te ’sHage heeft terecht gestaan F. N., oud 40 jaren, woonachtig te Oud-Alblas, beschuldigd van opzettelijke brandstichting in eene bouw hoeve to Wijngaarden, in eigendom aan Z. aldaar, waardoor die hoeve, niet verzekerd, met inboedel en vee ter waarde van onge veer f5 A f6000 was vernield. Het O. M. eischte 10 jaren tuchthuisstraf tegen be klaagde. De verdediger pleitte verzachtende omstandigheden, op grond van zwakte der geestvermogens. Hot Gerechtshof te ’s Graven- hage, in Raadkamer van 29 Juni, hoeft de zaak tegen Jeanne Marie Lorotte, thans gedetineerd te ’s Gravonhage, naar de open bare terechtzitting verwezen. Bij arrest van hot gerechtshof te ’s Hertogonbosch in Raadkamer gewezen dd. 30 Juni 1885 is Johan Mathijs Cesar Timmermans koopman en winkelier oud igoboren to Sittardwonende te (gedetineerd)verwezen naar de openbare crimineeleterechtzitting, beschul digd van dat hij in don namiddag van den 9 April 1885 in de gemeente Maastricht 1°. na vooraf het plan gevormd te hebben om Mr. J. M. E. Van Oppen senior te dooden en tot dat doel oen dolk on eene geladen revolver naar Maastricht to hebben mede gebracht, moedwillig voornoomdon Mr. Van Óppen zoodanig heoft verwond, dat deze kort daarna overleden is; 2°. Mr. A.F. E.H. Van Oppon junior, torwyl hij hemden toe gang tot zijn vader Mr. E. Van Oppen voor- noomd woigordo en trachtte te beletten moedwillig door steken met dien dolk en schoten uit die revolver zoodanig hooft ver wond, dat hij don 14 d. a. v. aan do hom toegebrachte verwondingen overleden isen 3°. Maria E. J. II. Van Oppen moedwillig door eon stook mot voormelden dolk zooda nig heeft verwonddat zij korten tijd daarna aan do verwondingen is overleden. Door don hoer II. lo Coultre, burgemeester dor gemeente Boskoop, word dozor dagen aan do schoolgaande kindoron bij gelogonhoid der kor mis eon aangename dag bezorgd. Op zijne uitnoodiging woon den zij eono voorstelling bij van Wery’s honden- en apontheater. Onder geleide van het hoofd dor school on de onderwijzers, mot müziok voorop, do jongens mot vlaggen en de moisjos mot bouquetten in do hand, trokken zij naar do kermistent. De voorbereidende klasse, verbonden aan de Rijks-Normaalschool te Ameide, wordt mot ingang van 1 Aug. e. k. opgohevon. Tor vervulling van do te Sluip wijk bestaande vacature als predikant van - - - I de Nod. llerv. Gemeente is door hot >HJ88;L.Van kiescollege eon tweetal opgemaakt, dit r/J? aan den ambachtsheer, dun heer van I Hhlteren Van Vryenos on Sluipwijk, ter electie is aangeboden. Op dpt tweetal zijn geplaatst do hh.M. J. Sanders, candidaat -o tot don H. Dienst te Utrecht en H. J. Hul- houdun aanbesteding vau granen, ton behoeve schor, predikant te Reouwijk. gebruikenis zuiverder en juister. Toch zijn we nog geenszins op de hoogte, die het eergevoel” hpLoort t» nc&eiior is nog altijd gelegenheid tot hervorming onzer zeden op dit punt. De meesten zullen wel de opvatting niet meer huldigen, dat de eer gebiedt een be- leediging te wreken. Zelfs hechten we aan dat woord niet meer de voormalige betee- kenis. Een onverdiende smaad treft meer den persoon die hem aandoet dan hem, tegen wien hy is gericht: hoe lager de eerste staat, des te minder behoeft men zich den hoon aan te trekken. De waarlijk fiere man, die het hoofd gerust omhoog kan houden in het besef dat hij het goede nastreeft en zyn plicht betracht, wordt zoo licht niet door het geblaf van ben’y- ders en belagers aan het wankelen gebracht. Als men dit steeds in het oog hield, er zou meer rust, meer kalmte zijn in aller hande kringen. Het »doe wel en zie niet om”, is een schoon devies, maar het wordt niet altijd in eere gehouden. Men is bang, de scherpe oordeelvellingen van anderen te lokkendie licht nadeel kunnen toebrengen aan onzen goeden naam, dus, onze eer aanranden; en in die beduchtheid onthoudt men zich van veel, dat door geweten en plicht bevolen wordt. Iemand, die voorheen in tamelijk ruime omstandigheden had verkeerd, maar door allerlei tegenspoeden in een minder gun- stigen toestand was geraakt, moest gaan zoeken naar middelen om in zijn behoeften te voorzien. Hem werd, door tusschenkomst van bekendenwerk aangebodendat niet boven zyn krachten ging, maar toch zijn vrijheid van bewegingen gedurende den gan- schen dag belemmerde. Dat was zijn eer te nahij, eenmaal onafhankelijkzou voortaan zich buigen onder het juk der dienstbaarheid? Het toeval bracht hem in kennis met lieden, die ondernemingen van verdacht allooi op het getouw zettenhier een commissiehandel in goederen die wel gekocht en weder van de hand gedaan, doch nooit aan de eerste leveranciers betaald werdendaar verzekering-bureaux op inso- lieden grondslag, kortom, die allerlei hulp bronnen exploiteerden, welke de maatschappij in. deze dagen vloeien laat om kranke beur zen genezing aan te brengen. Onze man kon daarbij uitstekende diensten bewijzen: hij had weinig meer te doen dan zijn eer lijken naam te leenen, zijn handteekening te plaatsen onder verbintenissen die men niet van zins was na t^ komen, gebruik te maken van zijn vroegeren invloed om op zaken die het daglicht schroomden een gun stig licht te doen vallen; dat weinige zou hem in staat stellen, zijn vroegere positie te handhaven. De ongelukkige beet inder daad in het schitterend lokaas, dat hem een schijn van onafhankelijkheid waar borgde, dat, naar zijn bekrompen opvat ting, zijn eer onaangetast liet. Als hy straks wêllicht op de banken der beschuldigden moet verschijnen, zal zijn advocaat wel een vloed van verzachtende omstandigheden” pleiten, maar toch.... de oude historie van menschen die hun ziel aan den duivel verpandden, is inderdaad minder fabelachtig dan onze eeuw zou willen erkennen. Denkt een handelaar, die zich failliet ver klaart, er wel ooit aan, dat zijn eer op het spel staat? Het veelvuldig voorkomen van dergelijke kunstmatige rampen zou het ons doen betwijfelen. Voorheen en in dit opzicht zijn we, helaasniet vooruitgegaan, was het wèl een schande. Het woord bank roet herinnert door zijn afleiding nog aan de openbare uitsluiting van den tot betaling onmachtigen koopman van' alle verdere ondernemingen. {Banco rollo, gebroken bank. De lessenaar eens gefailleerden werd in Italië op het marktplein stuk geslagen.) En nu? Er worden dikwijlé" zaken opgezet, waarvan men bijna met wiskunstige zeker heid kan bepalen dat zij een nadeelig saldo zullen opleveren: en als de profetie wordt vervuld, och, dan stelt men rnet de meeste kalmte zijn zaken in handen van den curator, en als er dan eindelijk uitbetaling kan geschie den van eenige procenten, en de crediteuren ih het besef dat het beter is wat dan niets” te ontvangen, in die schikking berusten, dan is de man «gerehabiliteerd” en kan van nieuws aan beginnen, zonder dat iemand het zou mogen wagen, aan de glashelderheid van zijn «eergevoel” eenigen twijfel uit te spreken. Er zijn voorbeelden bekend, uit de dagen van ouds, van zoons die niet rusten vóór zij de schuldefechers huns vaders tot de. laatste penningen hadden voldaan. Zou iemand, die thans zooiets uithaalde, niet hartelijk worden uitgelachen? Ons eergevoel wordt ook somtijds in pe rikel gebracht, als we in aanraking komen met den fiscus. Tegenover de gevallen, door de Staatscourant nu en dan vermeld, dat de Minister van Financiën van N. N. een toezending ontving van te min betaalde successierechten of zoo iets, gevallen die ons altijd pleizier doen omdat zij getuigenis afleggen van eerlijkheid, staan er een niet gering aantal, die^bewijs geven van een min of meer ruim geweten. Wegmoffelen van haardsteden als de tellers en taxateurs ko men, te lage opgaven van inkomsten 4 5 4 4} 109} 5 97} .4} 99} .6 5 R. 5 3 sterkingon. Men vroost dat de Chineesche regeering hieriu de hand heeft en dan kon het muisje wel eens een staartje hebben. Spanje wordt nog altijd vreeselijk door de cholera geteisterd. Vooral in Murcia en Valencia is de toestand verschrikkelijk. Aan Dr. Ferran, die in inenting een voor behoedmiddel tegen de gevreesde ziekte meent gevonden te hebben, is van regeerings- wege verboden daarmede verder voort te gaan. Venezuela heeft zijn coups d'èlat. Pre sident Joaguin Crespo is door generaal Vonancio Pulgar, die met een behoorlijk toegerust stoomschip to Carupano landde, vervallen verklaard van de regeering en Guzman Blanco, die tijdelijk in Engeland vertoeft, doch feitelijk do baas speelt in Venezuela, vogelvrij verklaard. Deze op zyn beurt heeft den president Crospo telographisch gelast het stoomschip El Libortadir en zijne bemanning te Caru pano als zeeschuimers te signaleeren. BINNENLAND. Door Z. M. don Koning zijn bij hot wapen der infanterie benoemd tot 2en luitenant bij het 2e regiment de cadet F. H. Van der Kop, en bij het 3o regiment do cadet I. H. Boeije, herkomstig van do Koninklijke Militaire Academie. Door Z. M. den Koning is be noemd tot 2en luitenant bij infanterie van het leger cadet C. R. W. K. v. Aldorwerelt, komstig van de Koninklijke 1L Academie. In de Dinsdag door don Com missaris dos Konings, Mr. C. Fockgeopende zomervergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland heoft bij de mededeeling der ingekijmon atyikkeu de beo? Bogram, paar aamoiding van de beschikkingengenomen op aanvragen om vergunning tot aanleg van 1 spoorstaven', tor sprake gebracht de aango- f vraagde concessie door do IJsolstoomtram- wog-maatschappij om oono tramvorbinding tusschon Schoonhoven en Gouda. Hij bo- 1 treurde hetdat door Gedeputeerde Starten is toogostemd in do aanvrage der Maat- schappij om uitstel dor beslissing tot aan vaarding dor concessie verzoekende om indien wederom zoodanig verzoek om uitstel 1 mocht inkomen dit af te wijzen. Do heer Begram toch meendedat door vertraging andere aanvragers worden verhinderddeze 1 belangrijke verbinding tot stand te brengen. 1 In antwoord hierop, deelde het lid van 1 Gedeputeerde Staten do hoer Blussó, mede dat wegens hot bijzonder belang dezOr ver- 1 binding, de verlenging van den termijn van aanvaarding der concessje was toegestaan waarbij in aanmerking word genomen dat de Mpij. onderscheidene lijnendie verschil lende belangrijke doelen dor provincie ver binden hooft totstand gebrachtmot namo dio van Leiden’s Hage 'RotterdamOu- worschie en van Gouda langs den IJsol. Daarbij deed hij uitkomen dat het uitstel van 3 maanden in het belang dor zaak was. Mocht opnieuw uitstol gevraagd worden dan zullen Gedeputeerde Staten oordoelen of daartoe termen bestaan. Hij verzekerde intusschen, dut elke beslissing ten doel zou 1 hebben do tot standkoming dezer zoozeer gewenschto lijn te bevorderen. Naar Gedeputeerde 8taten werd o. a. go- ronvoioord ton fine van rapport of advies oen verzoek van don hoor A. K. Van der 1 Garden te Goudaom subsidie voor eene 1 stoomtramlijn in de Hookscho Waard een adres dor Veroeniging tot bevordering van 1 s'toomvaartbolangennaar aanleiding der verordening tot voorziening in die belangen. Aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid werd Woens- dag aanbosteed: het uitvoeren van buiten gewone herstellingen en voorzieningen aan do dwarskribbon nrs. 57, 84 en 85 in do l Bovon-Merwode, onder de gemeenten Slie- drccht en Papondrecht. Minste inschrijver was de heer W. Volker te Sliedrechtvoor j f 13.695. 1 Bij do op 4 Juli door voorzit ter en heemraden van hot waterschap „do Overwaard” te Niouw-Lokkerland gehouden j aanbesteding van hot verrichten van bazalt- i glooiing en aardewerken aan do hoogo boe- zemkado van genoemd waterschap aldaar was do uitslag als volgt: C. Boelhouwer te j Giosondain, f2973 ;C. De Groot te Dordrecht, i f 2684; C. Zanon te Aramorstol, f2370; J. Dubbeldam te Hardingsveld', f2340; t 11. Hoogendonk te Hardingsveld, f2340; A. G. Van Ronswoudo te Jaarsveldf2274; t J. Scholten te Sliedrecht f2246 J. De Jong Azn. te Ammerstol2225 T. Kloijn i te Sliedrecht, f2222; F. Do Waard te Am- morste), f2194; T. Oo nis te Ammerstol f 2189; A. Korevaar te Hardingsveld, f2175; C. Van Streefkerk te Ameide, f l!'"" r 'r t den Heuvel te Werkendam, i io<z; ii. uo i t Man te Ammerstol, f 1716 H. Do Jong Pzn. Ie Ammerstolf 1197 aan wien het werk I is gegund. Bij do Vrijdag te Naardon ge- houdun aanbesteding van granen, ten behoeve 56 jaren Heerle openbi 9 April 1885

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1