We en. )N NK, 1885. N°. 840. Zaterdag 18 Juli. üquilibre. ea, N. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. PIIIET. t, No. i. ITTO ursel. jST, fecten, KS, UIJK, STREKEN. SEL. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND Over-voldaan. o veld verpleegd g°l te Buitenland. ive naar keuze nieuwe aantrekkelijkheid Reeft onto van 3 pCt. sn conditie der 1LOO8, Grond- VI f- GEN van Ver- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgwen. der commando tusschen het STRAAT. rijgbaar. SCHOONHOVEIfSCHE COURAKT. 3 Q47, iet Incasseeren de Engelschen. ichen Generaal b of bij gedeel- per dan andere vermengen. Ia Prijs der AdvertentiSn: Van 1 tot 5 regels 0,60. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. een bereiding •f onderhevig is. Maar er zijn nog andere gedachten, aan hpt woord rover-voldaanheid” verbonden, vooral wanneer we daarmede vergelijken »ge- blazeerdheid”, en «spleen”, die dezelfde be- teekenis hebben. Het laatste wordt niet zelden beschouwd als een ziels-krankheid, veroorzaakt door overvloed van vrijen tijd, door gebrek aan ernstige bezigheden. De Engelsche naam wijst op een Britschen oorsprong. De lijder aan spleen heeft dikwijls veel geld. Dat hij minder hersens heeft dan andere menschcn, zouden we niet durven beweren, maar in den regel is zijn ver stand niet tot een hoogen graad van ont wikkeling gekomen, tenzij, wat ook een enkele maal plaats heefft de eenzijdigheid der studie het heeft verstompt. Bij men- schen van geregelde, ernstige en noodza kelijke bezigheid, en vooral bij hen die van handenarbeid moeten leven, treft men de ziekte nooit aan. Zij openbaart zich het eerst door het zoeken naar allerlei uitspan ningen «om den tijd te dooden”, weldra wordt »de tyd” zijn belager te machtig, en wreekt zich door den stempel der verveling te drukken op al die genietingendie men Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. ving, men vindt ze op de laatste blad zijden van de geschiedenis van Babyloniërs en Perzen, vaifT-f^marn en Grieken, ep het* veèivuldigst b$* de bbrieerschers der Wereld, - de Romeinen. Daarin ligt voor bet tegenwoordig geslacht een belangryke les: men geve zich rekenschap van den ernst des levens, en grijpe den arbeid aan als een hechten steun. Daar, waar een streng plichtgevoel zijn invloed doet gelden, behoeft geen vrees voor besmetting te bestaan. Het Parlement in Spanje is heden voor acht dagen uiteengegaan en gelijktijdig diende de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Marine een aanvraag om ontslag in. Vermoedelijk houdt dit aftreden nog verband met de ontevredenheid, verwekt door het onverwacht vertrek dos Konings naar het brandpunt der besmetting, Murcia. In dat denkbeeld wordt men versterkt door den spoedwaarmede men twee plaatsver vangers gevonden heeft, in den Prefekt van Madrid voor de portefeuille van Binnen landsche Zaken eene benoeming niet zonder beteekenis in verband met de on langs plaats gehad hebbende oproerige be weging onder de studenten en in admi raal Pequela als Marine-Minister. De crisis is dus niet van langen duur geweest. Mochten do berichten der eerstvolgende dagen bevestigen dat ook in de gevreesde ziekte, die een deel van het schoone Spanje teistert, de crisis voorbij is. In de laatste dagen verminderde het aantal aangetasten met ongeveer j. De republikeinsche groepen in Frankrijk hebben, niet onwaarschijnlijk als eerste ver- kiezingsmaatregel, in een manifest haar ge voelen uiteengezet omtrent ’s Lands verde diging; de financiën, de verhouding van kerk en staat, en de algemeene Staatkunde. De slotsom van dat manifest isverminde ring van den diensttijd voorzooveel met do behoeften van ’s Lands verdediging bestaan baar is; herziening der belasting en her stelling van het evenwicht; bestrijding van ’t clericalismedat onder het masker van godsdienst, niets anders'beoogt dan oppo sitie tegen den bestaanden regeeringsvorm en ten slotte geen avontuurlijke buiten- landsche Staatkunde meer! Toezigt, »AAL, Notaris. Ier Eerste Ned. ntegen inva- gevestigd te en Ottolandwier geneesheerVan Beekum, te Noordeloos (eene gemeente nauwelijks één uur van Goudriaan verwijderd) woont, en met wien zij nu niet meer direct, maar alleen over het postkantoor Gorinchem correspon- deeren kunnen tengevolge waarvan de brie ven in plaats van denzelfden, eerst den vol genden dag aankomen. 2°. Van alle kooplieden en neringdoenden, •die nu vele brieven tot hun groot nadeel vaak eerst een dag later ontvangen en voor de beantwoording, als deze spoedeischend is, genoodzaakt zij n hunne brieven elders ter post te laten brengen en kosten te maken, waar aan zij onder eene vroegere en betere regeling der postbodenloopen geen kennis hadden. Zjjn wij goed ingelicht, dan zjju uit ver schillende gemeenten eenigen tijd geleden adressen verzonden om herstel to vragen van don bodenloop van Noordeloos naar Schoonhoven, en vreemd is het, dat aan dit zoo billijk en rechtmatig verlangen nog niet is voldaan door de administratie der poste rijen, welke in stede van naar bezuiniging, steeds naar een meer verbeterd brievenver voer heeft te streven. (IV. B. Voor de Kon. Ned. Fabriek van gouden en zilveren werken te Voorschoten, van de heeren J. M-Van Kempen Zonen, was het Dinsdag een merkwaardige dag; namelijk die van het 50-jarig bestaan der zaak. Aanvankelijk sinds 1835 door wylen den heer J. M. Van Kempen te Utrecht gevestigd, werd de zaak in 1858 naar Voor schoten overgebracht en aldaar steeds ver der uitgebreid. Ook do tegenwoordige chefs der firma, do zonen van den stichterheb ben zich jaren achtereen beijverd voor den bloei der fabriek en daarbjj tevens do be langen hunner werklieden op waardige wijze in het oog gehouden. Dinsdag-morgen werden do beide patroons feestelijk begroet door het geheele personeel, uit welks naam de oüdste der aanwezige chefs hot woord voerde. Op een gegeven teeken werd daarna een bronzeu borstbeeld van wijlen den stichter der fabriek onthuld en als blijk van huldo aan diens zonen aan geboden. Aan den heer A. E. Van Kempen, dio reeds 25 jaron zijne krachten aan do zaak wijddeword een fraai vestibule-uur- werk vereerd. In hartelijke bewoordingen werden dezö huldeblijken door de patroons aanvaarddie tevens mededeelden dat hun jongste broe der, de heer J. M. Van Kempen van heden af insgelijks in de firma is opgenomen. Het geheele personeel is uitgenoodigd voor eene feestvieringwelke op den 14. Augustus zal plaats hebben. Bij het onlangs te Rotterdam plaats gehad hebbend eindexamen aan hot Erasmiaansch Gymnasium aldaar slaagden o. a. ook do heer P. D. Van Kluy ve to Gouda. Doze jongeling zal zijne studiën voortzetten aan de Vrije Universiteit op Gereformeerden grondslag te Amsterdam. Op Zaterdag 18 dezer zal te Gorinchem do algomeeno vergadering van do leden der onderwijzerji-vereeniging „Ar rondissement Gorinchem” gehouden worden. Als punten ter behandeling zijn op do agenda gebracht„Het rekenonderwijs en zijn ont wikkelende kracht in de lagere school;” iu to leiden door den heer Zeebuit te Schoon- rowoerd; on „Is het wenschelijk het schrijf- on leesonderwijs te verbinden, zooals de mothode van Bonman aangeeft;” in te leiden door den hoer Busé te Hardingsveld. Bij schrjjven van 10 Juli 1.1. heeft de Minister van Binnonl. Zaken aan de Districtsschoolopzieners opgedragenden Directeuren der Rijksnormaallessen uit te noodigen, aan de kwoekelingen bij hunne inrichtingen mede te doelendat „zij verlof behooron te verzoeken van Directeur en on derwijzers om aan het akte-oxamen deel te nemenonder bedreigingdat art. 292e zin snede van het algemeen Rogl. op do Rijksnor maallessen op hen zal worden toegepast, in dien zij, zonder daartoe het bedoelde verlof te hebben bekomenzich aan hot examen on derwerpen.” De bedoelde verrgunning moet zijn ge geven in eene opzettelijk daartoe belegde vergadering van Directeur en onderwijzers, telkens nadat de oproepingen, bedoeld in art. 58, 2 der wet, zijn gedaan. Ds. J. E. Van Tooren en bergen te Vreeswijk, hoopt 12 Augustus a. s. zijn zilveren ambtsfeest te* gedenken. Te Leiden is Maandag in 77- jarigen ouderdom overleden Dr. A. Rutgers van der Loeff, emeritus predikant aldaar en bekend en gewaardeerd als ijverig en ge lukkig bevorderaar van verschillende goede zaken. De Leidscho kweekschool voor zee vaart verliest voel in hem. Do overledene was ridder van do Militaire Willemsorde do Eikenkroon en don Nederlandschen Leeuw. Na oloctie'van den Ambachts heer is Maandag door don Korkoraad van do Hervormde gemeente to Sluipwijk tot predikant beroepen do hoer M. J. Bunders Candidaat tot don II. Dienst bij hot provin ciaal kerkbestuur van Friesland. Ds. W. Van Roggen Pi., predi kant bij de Hervormde gemeente te Har dingsveld, is beroepen te Wageningen. Do feestelijke opening van de nieuwe spoorweglijn Dordrecht—Go rinchem heeft Dinsdag plaats gehad. De Minister van Waterstaat enz., de heer J. G. Van den Bergh, was mot onderscheidene hooggeplaatste spoorwog-autoriteiten over gekomen. Te ongeveer elf uren werd do Minister aan het station to Dordrecht door den burgemeester, Mr. Nobbens Sterling, ontvangen, waarna de foosttrein zich in be weging zette. Bij do brug te Baanhook werd stilgehouden, teineindo dit Werk nader in oogenschouw te kunnen nomen. Te Bliedrecht word insgelijks eenigo oogon- blikken vertoefdde burgemeester, de hoor Van Haafton, hield aldaar eene toespraak, waarin hij wees op het grooto belang, dat ook deze gemeente bij do spoorweg-aan- sluiting heeft. Zijne rede word door don Minister beantwoord. Ook te Giesendam voerde de burgemeester, de hoor Boeltjes, het woord. Zoowel daar als te Sliedrecht werd den Minister een fraaie bloemruiker overhandigd. Bij de aankomst te Gorinchem werden do reizigers ontvangen door den Wethouder Mr. II. J. Dijckmeostorwaarna zich-allen naar den Doelen begaven, alwaar eon col lation was aangericht. Te ongeveer 3 uren begaven de gasten zich weder naar Dord recht, waar een feestmaal in hot gebouw dor Sociëteit Harmonie den feestdag besloot., Te Gorinchem word do dag vorder in zeer feestelijke stemming doorgebracht. Op do Kalkhaveu was een terrein ingoricht voor volksspelen, waaraan met grooto opgewekt heid word deelgenomen, terwijl op het Markt plein eene muziekuitvoering werd gegeven door do kapel van het 3o regiment infanterie. Maandag had to Amsterdam de plechtige opening plaats van 's Rijks Museum, in tegenwoordigheid van Prins on Prinses von Wied. Er werd oen qan- tate uitgevoord (tekst van Ds. J. J, L. Ton Kate, muziek van Dan. Do Lange) en een feestzang van Heije „Rembrandt” geti teld, (muziek van Verhuist). De Minister van Binnenlandsche Zaken hield de inwij dingsrede, on noodigde dien dag een vijf tigtal autoriteiten aan een diner ten huizo van den heer Couturier. Do architect, do heer P. J. H. Cuijpors, werd bij die gelegenheid benoemd tot ridder van den Nederlandschen leeuw.' Bestond sedert jaren een bo- denloop van Noordeloos naar Schoonhoven en omgekeerd, waardoor eene ge wenschte postge- moenschap tusschen deze stad en omliggende gemeenten met do over de rivier de Lek gelogen plaatsen en Gorinchem aanwezig was, voor geruimen tijd is deze postge- meenschap als bezuinigingsmaatregel opgo- hevon tot groot ongerief 1°. Van alle ingezetenen van Goudriaan Nederlandenals aanstaand Hertog. Ijsland verlangt eene grondwetsherzie ning, waarin het meer zelfstandigheid voor zich verkrijgt, nl. een verantwoordelijk mi nisterie met een Graaf als bewindvoerder onder den Koning, die dan voortaan den titel zou moeten voeren van Koning van Denemarken en Ijsland. In Griekenland breken hetero tijden aan, voor wie ’t geloovon wil. Terwijl do drie laatste dienstjaren een tekort oplevorden van 39 millioon, heeft thans de Minister van Financiën voor 1883 het ovenwicht tusschen ontvangsten on uitgaven weten te horstellen Door Z. M. den Koning zjjn be noemd bij den waarborg op do gouden en zilveren werken: tot essayeur, te Amster dam 11. W. Vrijdagthans to Leeuwarden te LeeuwardenC. S. Bernhardthans te Groningen; te Groningen, D. S. Langedijk, thans commies-stempelaar te Rotterdamtot commies-stempelaar te Rotterdam, J. J. Neur- denberg, thans aido-essayeur. Bij de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor Breda is geko zen do heer Mr. Jan Van den Biesen to Amsterdam. De telegraafkantoren op do stations der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Hardingsveld on Sliedrecht zullen, te rekenen van 16 dezer, met een dagelijkschen diensttijd van 8 uren voor- tot 8 uren namiddags voor do aan neming van bijzondere telegrammen en voor de aflevering van telegrammen mot do aan wijzing „station restant” open zijn. Op het verkeer van deze met allo overige telegraafkantoren in Nederland is het uni forme tarief van 0.15 gl. por telegram, ver meerderd mot 0.01 gl. per woord, van toe passing. De benoemde officier van ge- gezondbeid 2de kl. bij (ie zeemacht D. W. C. Van Dort Kroon wordt met 21 dezor (plaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip Willemsoord ten einde dienst te doen in het hospitaal dor marine te dier plaatse. Bij het 2e regiment vold-artil- lerie te ’s Hage is Je paardenarts der 2e I klasse J. J. Westbroek benoemd tot advi- ..ndsohe Staatkunde meer! «erend lid der «monte-oommiwie. Op den oisch van herstel van evenwicht in de financiën heeft de Minister van Fi nanciën geantwoord met een betoog, dat voor 1886 dat evenwicht bestaat. (Men weet dat zijn voorganger geen kans zag om ’t zoover te krijgen en dus maar ziek werd 1) Het is voor den Minister te hopen dat niet op alle posten zooveel is toe te leggen, als op de begrafeniskosten van Victor Hugo, die, op 20.000 francs ge raamd, ruim f 100.000 francs beliepen. /Ten slotte blijkt het jongste opstootje in Tonkin nog niet zoo onvoordeelig geweest te zijn. In het paleis te Hué, dat zorgvul dig door allo beschikbare troepen bewaakt wordtis een schat aan zilver gevonden van niet minder dan 10 millioen francs. Mogelijk rekende de Minister hier wel optoen hij vin evenwicht in de begroeting gewaagde Het Parijsche blad l'Inlranstgenl maakt een brief openbaar van jokeren baron Bil lingwaarin beweerd wordt, dat de Mahdi als losprijs voor Gordon 1.250000 francs geëischt heeft, doch dat die eisch door Lord Granville van de hand is gewezen, ’t Is mogelijkdoch onwaarschijnlijk Intusschen doet het bericht de ronde dat de Mahdi over leden zóu zijn ’t geen een buitenkansje zou zijn voor de nieuwe Engelsche rogeering. Deze zal nu zeker spoedig beslissen hoe verder in Egypte te handelen. Wolseley toch is te Londen aangekomen en met ge juich ontvangen, ook al kwam hij ditmaal niet als overwinnaar terug. Zooals men weet ontbood de regeering hem om inlichtingeu te ontvangen omtrent den staat van zaken in Soudan. Wolseley moet voor eene we- derbezetting van Dongola wezen. Van betrouwbare zijde wordt verzekerd, dat weldra de nieuwe door de Mogendheden gewaarborgde leening van 9 millioen voor Egypte aan de markt zal komen 't geen geen ongunstig teeken is. Hoewel de Emir van Afghanistan nog niet verzoend is met zijn toestand waarbij hij is overgegeven aan de willekeur van twee naijverige naburen, verzekert men toch, al is het ook uit Eugelsch-Indiödat de on- derhandelingen tusschen Rusland en Enge land goed vorderen en uitzicht geven op eene spoedige overeenkomst. Bij do behandeling der begrooting in het Lagerhuis veroorloofde de Minister Ilicks- Boach zich oen zijdelingschen aanval op den vroegeren Minister van Marino, die in het Hoogerhuis den aanval beantwoordde met verzoek om een onderzoek naar zijn beheer en boleid te doen instellen door hel parlement. De Brunswijksche Landdag hoeft zijne instemming betuigd met ’s Bondsraads be sluit om den Hertog van Cumberland uit to sluiten van d<^ erfopvolging. Men noemt nu weer Hendrik Vil van Reusa, die ge huwd is met eeye Prinses van Saksen Weimar Eisenachdochter van Prinses Sophie der Ie Bronom a-en Docto- in heele of We zouden ook kunnen zeggen «Beu.” Dat woord, ’t is waar, bezigt men weinig in de Schrijftaal. Waarom niet? Klinkt het bij geval niet deftig genoeg? Ons dunkt, het drukt zoo volmaakt uit, wat er mede bedoeld wordt, zelfs in zijn klank, dat onze mannen van de pen het recht niet hebben, het met minachting te bejegenen. «Gedégoüteerd”, geblazeerd”, schijnt voornamer, doch is lang zoo mooi niet. Men is van iets over-voldaan, of men is iets beu, als het zoo lang of zoo her haaldelijk is genoten dat het ophoudt de zinnen te prikkelen of de belangstelling te wekken. Wat voorheen genoegen verschafte, veroorzaakt dan slechts verveling en walging. Tot op zekere hoogte heeft waarschijnlijk ieder dat gevoel weleens gehad. Wanneer alleen de aantrekkelijkheid van het nieuwe het een of ander doet op prijs stellen, zonder dat het voedsel geeft aan de hoogere nei gingen onzer ziel, dan moet die indruk van af keer vroeg of laat komen. Laat ons dit met een voorbeeld ophelderen. Vlak tegenover het raam van de 'kamer, waar gy gewoonlijk zit, is een pakhuis te koop. Óp zekeren dag verneemt ge, dat het een nieuwen eigenaar heeft. En inder daad, de man verschijnt; hij laat het per ceel een beetje verbouwen, en richt het in voor een gelegenheid waar vreemde dieren te ziert zyn. Den eersten dag na de opening van deze tentoonstelling laat de eigenaar ’s middags om twee uur een olifant buiten komen om eenige proeven van gedres^eerdReid af te leggen. Met de meeste belangstelling staat gij voor uw raam daarnaar te kijken. Den tweeden dag herhaalt zich dat, weder ten genoege van een talryk publiek. Ook gij kykt weer. Hoeveel dagen achtereen de man op dezelfde manier reclame maakt voor zyn inrichting, weet ik niet: wèl, dat gij reeds met den zesden keer er in ’t geheel niet meer naar ziet, evenmin als een van uw huisgenooten. Nog zesmaal, en gtf zegt: «Is nu waarlijk die vervelende kerelAlweer bezig met zijn kolfiemalenden olifant!” En gy laat uw gordijn zakken. Nog eèn poos, en gij wendt het hoofd om als geAoevallig op dat oogenblik de deur uit moet, en, is eindelijk de man met zijn beesten ver trokken, komt het pakhuis weer te koop, gij zult uw best doen het ip uw macht te krijgen, uit vrees dat er weer iets in zal komen dat u na korten tyd met zookeel af keer zal vervullen. Of wel, men herrinnert zich de Surinamers op de Amsterdamsche tentoonstelling, die we allen een poos hebben staan aangapen. Was die groep lui met hun heele omgeving op dit oogenblik op een paar uur afstand op nieuw te zien, de meesten onzer zouden er heengaan. Maar waren zij een poos in ons midden geweest, niemand zou meer naar hen willen kijken, zelfs al kreeg men geld toe, en de wensch zou algemeen worden uitgesproken«’k Hoop dat die on mogelijke snuiters maar gauw ophoepelen I” Daarentegen, het aanschouwen eener fraaie schilderij, het zien van een door kunstvaar dige architecten ópgetrokken gebouw ook van een schoon natuurtaf&eel, wordt men nooit moede. Waarom niet? Zeker in de eerste plaats, omdat het be antwoordt aan onzen drang naar het ideale. Het bevredigt ons schoonheidsgevoel. Maar ook, dikwijls is de prikkel geheel nieuw, omdat men in het bewonderde voorwerp weer een nieuwe aantrekkelijkheid Ijeeft ontdekt. De vraag mag hier gedaan worden, waarom dan het fraaiste muziekstuk, op de meest onberispelijke wijze uitgevoerd, ‘eindelijk toch gaat vervelen? Misschien wel, omdat, het een opgqdrougen genot is, wanneer men het voor de zooveelsle maal ten gehoore brengt, en we dan dikwijls nitet in de mt>- gelykheid zyn, ons er aan te onttrekken. eerst zoo gretig opzocht. Het verder verloop behoeven we niet te schetsen’t is akelig, en loopt weleens op zelfmoord uit, als niet in tijds de overgebleveiv krachten vhn ziel jen lichaam gericht worden op iets degelijks, op een bepaalde taak die men meer lief krijgt naarmate men zich met meer toe wijding aan haar overgeeff. Wie het zoover kan brengen is van de genezing zeker. We spraken daar van den Engelschen oorsprong der kwaal. Breng daarmee in verband de onthullingen van den laatsten tijd over de grove zedeloosheid, in sommige der allerhoogste kringen ten toon gespreid, in die kringen waar men buigt voor de mannen, wien het hemeltergend zou toe schijnen een Bradlaugh tot den Parlements- eed toe te laten, omdat hij eens in een redevoering van ongeloof had getuigd, mannen die den godsdienstzin des volks bedreigd zouden zien als men sommige mu sea op Zondag voor het publiek openstelde. De walgingde over-voldaanheid met al wat door aanzienlijke rijkdommen kan ver kregen worden, doet de begeerte ontstaan naar nieuwe prikkels der zinnenen het is thans bekend geworden hoe en waar die «heeren” bevrediging van hun lusten zoeken. «Ledigheid is des duivels oorkussen”, zeiden de vaderen in hun indrukwekkende beeldspraak. Wat men «geblazeerdheid” noemtin den grond der zaak is ’t precies hetzelfde wordt meest aangetroffen bij jongelui. Zij vinden het dan onnoozel, boersch, naief, in iets genot te smaken of iets te bewon deren. In hun vroegrijpheid zijn zy boven die dingen verheven. De kunst trekt hen niet,—zoo ’t heet omdat zy bij herhaling zooveel gehoord en gezien hebbenwaarbij ’tgeen hun thans wordt aangeboden niet in de schaduw kan staan. Om dezelfde reden verklaren zij geen oog meer te hebben voor natuurtafereelen die uw bewondering wekken. Eigenlijk staat het woord «bewon- deren” niet meer op hun lijst; zij zien van de dingen de belachelijke zijde of verbeelden zich die te zien, en laten zich door aan doeningen van edeler aard niet «beetnemen”. Ook bij die soort van lieden is dikwijls dierlijke verstomping het eenig middel om voor een poos de naargeestige stemming te ontkomen, liet is daarom dat er in die steden, die als brandpunten der «bescha ving” staan aangewezenzooveel opium en andere verdoovingsmiddelen worden gebe- zigil. Er zijn ouders, laat ons dit even in het voorbijgaan opmerken, die bij hunkin deren den aanleg tot geblazeerdheid aan- kweeken of, zoo die niet aanwezig is, er kunstmatig de kiemen van leggen. Men wil zijn zoontje graag doen doorgaan voor bijzonder ontwikkeld, meer dan andere knapen van zijn leeftijd: dpt geeft meteen een hoogen dunk van papa’s hoedanigheden omdat, zooals ieder weet, elke gave des geestes toch ook grootendeels door erfenis is verkregen. Welnu, dien kleinen jongen boezemt men op zesjarigen ouderdom min achting in voor de Janklaassenkast, twee jaar later haalt hij de schouders op voor vroolijk spel, begint hij zich te oefenen in groote- menschen-manieren en laat men hem deel nemen aan uitspanningen waarmede hij best nog zooveel jaren kan wachten als hij oud is. Laat dat manneke op die manier voort gaan,—en als de tijd daar is zal ook hij zich scharen onder het leger der onheil- broedende nietsdoenersdie het voortbe staan der maatschappy 'n gevaar brengen. Ofzonden we ons vergissen, indien we beweerden, dat de anarchisten en nihi listen van onzen tijd, die lieden van «be schaafde vormen”, die op den kalmsten toon den ontevreden man uit het volk tot geweldadigheden aansporen, hun leiders meest vinden onder de »glblazeerden” uit de hoogere kringen In hun eigen omgeving vonden die mannen en vrouwen, onder welke wij gelooven dat oorspronkelijk edele naturen schuilen, geen bevrediging voor de behoeften van verstand en hart. Den gezegenden invloed van den arbeid, en niet het allerminst van den belangeloozen arbeid, leerden zij nooit kennen. Den beker der vermaken ledigden zy tot den bodem, zonder zich gesterkt te gevoelen. Elk genot beproefden zij, totdat zij er meer dan voldaan van waren. Wellicht wijten zij aan de maatschappij, dat zij zich bij toeneming van haar ver vreemd gevoelen; en het eenige wat ten laatste nog hun levensgeesten kan opwekken is hun meerdere verstandelijke vorming te misbruiken tot het werpen van wraak plannen in de harten van hen, die zich verongelykt wanen, en wien het ontbreekt aan oordeel om zoowel de gevolgen van 't geen men hun voorspiegelt als de beweeg gronden waarom men dat doet, te doorzién. Ten slotte nog een w<jÉtaemmg. Moet het niet ieder treilen, dat dt^MHKschijnselen, die in de Oudheid den vauH^roote Rijken voorafgingen, zich opnieuw openbaren, zy het dan in gewyzigden vorm? Dezelfde o ver-verzadiging, die telkens zoeken deed naar nieuwe middelen om de levensmoeheid te overwinnen, en die haar oorsprong vond in rijkdom gepaard met eenzydige bescha-

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1