1885. N°. 841. 25 Juli. Zaterdag LEK. EL8T, Effecten, IN, elaar, reelt zich aan voor ?TEN, BOEKEN, I en al wat verder IJE”, d, USE. LCHINES EVERGIST, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. <ediening. aat, No. i. I ATTO deursel. Directie. 'toon hoven plaatst naar de TRSEL. NG STOF fferflfc Co., isttabrikanten. Senior, oven van Gaskronen. 5R- en BLIKWER- ?REBKBUIZEN. ast het kantoor van CLD VAN DER ndige, inderdijk, r kleine winst kan :elve franco en geeft garantie. C K S, iENIHJK, OMSTREKEN. IS. Geen quaestie van recht, maar van kieschheid. BINNENLAND. I SCHOOfflOÏESSW GOURAHT het Buitenland. uggave naar keuze icurreerende prijzen A. KARS. L. ming, 11. Zaterdag in de Doelen LIMOEN van Ver- het S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgewra. zal voortaan ten 3 uur n. m. WIJK wachten. en voor. van den Heer 'IJNSTRAAT. verkrijgbaar. Ikooper dan andere Ik vermengen. Is hruik^ zijn te ver- buitengewoon lage •en Medaille op de Amsterdam 1883. sluitend de laagste prijzen. Deze Courant wordt des Zdterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door hot geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Prijs der Advertentiên: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Grooto letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiên, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. eeft een bereiding ederf onderhevig is. 3mde Bronom oren en Docto- ling in heele of Er zijn dingen die niet vatbaar zijn voor openbare bespreking, omdat zij niet door wetsbepalingen of arnbtelijke voorschriften te regelen zijn. Niemand kan met juist heid bepalenhoe ver een ambtenaar mag gaan in de beoordeeling van de staatsin stellingen aan welker uitvoering hij door zijn ambtsplicht is gebonden. Zijn recht als burger staat vast; de manier echter, waarop hij van dit recht gebruik zal ma ken, is een quaestie van tact. Kieschheid in deze is voornamelijk dfe plicht van hem, die zich gewijd heeft aan onze volksopvoeding. Men behoeft den naam van vrijzinnig man niet te verbeuren, als men er bezwaar in vindt de leiding zijner kinderen toe te vertrouwen aan ie mand die optreedt als woordvoerder voor beginselen, die men voor het algemeen welzyn verderfelijk acht. Gij wilt uw zoon zien opleiden tot een nuttig lid der maat schappij tot een trouw burger van den staat, en nu spreekt het vanzelf dat gij die zorg niet wenscht opgedragen te zien aan een man die, zoodra hij de school deuren achter zich dichtgetrokken heeft, al zijn talenten aanwendt om de menigte te doen geloovendat die maatschappij een monster en die staat een onding is. Al is het aan te nemendat hij wel zorgen zal zijn onderwijs vrij te houden van de sporen zijner sociale en politieke overtuiging, iets wat ge dan nog maar geloovig moet vertrouwen, dan blijkt er reeds uit, dat hij bij zjjn gewichtigên arbeid zijn eigenlijk karakter moet verloochenen, dat hij on mogelijk zichzelf kan geven. En dal is toch een hoofdvereischte, om van zijn werk levenwekkende vruchten te doen verwachten. Van een voorafgaand onderzoek naar de maatschappelijke, staatkundige en kerkelijke denkwijze der mannen van hooger, mid delbaar en lager onderwijs behoeft gelukkig geen sprake te zijn, zoolang hun openbaar leven toont, dat zij rekening houden met het gewicht der hun opgedragen .belangen. Maar juist die voorvechters van hetgeen zy de vrije gedachte noemen stellen ons bloot aan het gevaar, dat er preventieve maat regelen in toepassing worden gebracht om waarborgen te verkrijgen tegen mogelijke uitspattingen. Het geven van onderwijs is een heilige roeping, en als het noodig is, als het belang der jeugd eischtdat men iets opoffert niet van zijn overtuiging,— maar van het benuttigen van elke gelegen heid om voor die overtuiging zielen te win nen ook al is zij lijnrecht in strijd met de denkwijze van de ouderSj wier kinderen aan de hoede van dien onderwijzer ofleer- aar zijn opgedragen, dan behoort men den moed en de toewijding te bezitten, om dat offer ta brengen. Kan dat niet, is de drang tot spreken of schrijven te machtig, welnu, dan zij men ook eerlijk genoeg om zijn betrekking neder te leggen, opdat men zich geheel en al kan geven aan de taak die het geweten als de nood zakelijkste, als een onafwijsbare roeping voorschrijft. In sommige gevallen zal de voldoening aan dien laagten eisch zwaar vallen om dat zij gelijk zal staan met een prijsgeven niet slechts van zichzelf, maar ook van zijn gezinaan armoede of ontbering. Doch wie oogsten wilmoet durven zaaien. Is iemand in zijn ziel overtuigddat het hem is opgelegd het evangelie van het socialisme te verkondigen, dan volge hij het voorbeeld van de hervormers in den voortijd, en biede al de tegenspoedendie hem wachten op het ingeslagen pad, moedig het hoofd, wetende dat een Paulus in den kerker ge lukkiger was dan hij zou geweest zijn in dien hy, zijn geloofsovertuiging verzakende, een wetgeleerde te midden zijner voorma lige broederen ware gebleven. Maar indien onze nieuwerwetsche maat- schappij-herscheppers, afkeerig van hetke- melsharen gewaad des woestynpredikets, van de pelgrimsstaf des zwervelings en zoo ’t moet, van de doornenkroon des martelaars, hun propaganda vereenigen wil len met den rustigen levenskring, waarin de vervulling eener maatschappelijke be trekking hen plaatst, dan gelooven wij eenigen grond te hebben om hun ernst in twijfel te trekken. Althans, die halfheid wij dan ook, dat mon jonge kalveren niet te veel moeilijk verteerbaar hooi of stroo geeft. In mijn vorig artikel heb ik er op gewezen dat hot hooi moeielijker verteer baar is, als men het gras te oud heeft laten worden, waardoor het hooi hard en houterig wordt on daardoor moeilijk teverteeren is. De maag van het kalf is nog niet krachtig genoeg voor zulk voedsel en eene gestoorde spijsverteering, welke niet zelden den dood ten gevolge heeft, is er het onvermijdelijk gevolg van. Vooral ontstaan verstoppingen door zulk voedsel, daar het in do boekmaag, tusschen de bladen, waaruit die maag be staat, blijft hangen, en is dit niet het ge val, dan kan het toch uiterst moeielijk door de nauwe opening van do lebmaag. Blijft het voedsel daar hangen, dan houdt het den afvoer ook van do andere verteerde spijzen tegen, er ontstaat eene rotting van het voed sel, waardoor stinkende gassen ontwikkelen, welke maag en buik doen zwellen. Deze ziekte bij de kalveren bespeurt men spoedig aan do dunne, waterige uitwerpselen en aan de gespannenheid der buik, welke een dof trommelend geluid geeft als men er klopt. Ik zeide, dat do oorzaak gevonden wordt in de voeding. Welnu men lotto jdaarop nauwkeurig. Wat het droogvoodgr'botreft moot men zoo vroeg mogelijk beginnen, maar toch ook weer niet to vroeg, althans niet vóór het kalf oen dag of 14 oud is. Er is nog iets, waarop ik wijde wijzen na melijk, dat het hoogst nadeolig is pasge boren kalveren do biest te onthouden. Deze biost toch bovat zacht afdrjjvende bostanddoelon. Nu weot men, dat in hot darmkanaal van hot kalf oen taaie, pekke- rige stof voorkomtdarmpok genoemd, wolko niet zonder moeite wordt verwijderd on welke de geregelde ontlasting tegenhoudt; welnu de biest is daar, om er voor te zorgen. ï)aarom is het verkeerd do biest te ver knopen aan bakkers. Men wachto zich echter do biest te geven aan oudere kal veren omdat het dan zeer nadeelig is en juist bij hen dezoltdo ziekte veroorzaakt, welke zij bij jonge kalveren voorkomt. Ook zij men er op bedacht de dranken noch te warm noch te koud te geven en vooral mag do molk niet bedorven zijn. De ligging der dieren moet voorts zindelijk zijn en do stal mag niet tochten. Goudriaan, Juli ’85. Het is best mogelijk, het is zelfs wr waarschijnlijk dat er onder onze socialis tische natuurgenooten voortreffelijke men- schen gevonden wordenen dat men ver keerd zou doen hen en corps te veroordee- len alleen op grond dat zij socialisten zijn. Maar dit toch hebben wij tegen hendat zij geen mannen zijn van de daad: zij ver genoegen zich met praatjes en ’t moet erkend worden daar zijn zij niet khrig mee. Drie uren achter elkander de maatschappij waarvan wij allen en ook zij een deel uit maken, staan uitschelden voor al wat leehjk ishaar allerlei onherstelbare verkeerdheden ten laste leggenhaar omverwerping predi ken als een onvermijdelijke noodzakelijkheid, dat is voor zoo’n socialist volstrekt geen kunst. Nu zou men kunnen zeggen dat de ver betering van het geheel lang zoo gemakkelijk niet gaat als van de deelen en dat het aan te bevelen ware, met het laatste de proef te nemen. Het is daar juist zoo mede gele gen als met de zoo vaak gehoorde bewering, dat de menschheid diep verdorven is en weggezonken in een grondeloozen poel van ongerechtigheden. Als de man die zich geroepen acht ons dit als een treurige waar heid te verkondigennu maar eens van heden af begon al zijn krachten in te span nen om zich uit die vuile diepte op te werkenzoodat hij door zijn voorbeeld er jicht een zeker aantal anderen toe bracht om desgelijks te doendan, gelooven we, zou er op den duur toch wel iets gewonnen worden. En daarmee zou de sociale hervor ming evenwijdig voortloopenwant een maatschappijwelker leden goede menschen zijn, kan stellig niet slecht wezenin haar en door haar zouden de eeuwige beginselen van menschelijkheid en van recht een zui vere toepassing erlangen. Wanneer wij den socialisten verwijten dat zij ons overstelpen met een zee van woorden doch naar hun daden te vergeefs doen wachten dan bedoelen wij daarmee nietdat zij enkel dreigen met geweld doch het bij dreigen laten. Geweld is een voudig kwajongens werk. Een nijdig wijf kan de Tuilerieën in brand steken en voor een handvol woestelingen is het geen kunst, in een oogenblik een schade van vele dui zenden guldens aan te richtenmaar daarmee vestigt men niet een maatschappij op nieuwe grondslagen. Zyzelve heeft een taaier leven, dan die heeren zich misschien voorstellen, en van de wonden haar door roekelooze hand toegebrachtherstelt zij gelukkig spoe diger dan de onheilstichters wenschen en de vreesachtigen duchten. Maar het socialisme heeft nog nooit een blijk van zijn levenskracht gegeven. Waarom rukken de voorstanders dier leer zich niet los uit het verband waarin zij zich zoo slecht thuis gevoelen en gaan zij zich niet vestigen op een maagdelijken bo- j dem in eenig verwijderd deel van de aarde, waar de ellendige beschaving nog niet haar kranke wortels heeft geschoten? Daar kon den zij zich naar hartelust overgeven aan de verwezenlyking hunner denkbeelden en wanneer nu na eenige jaren alles op orde waszqodat men de werking van het stelsel zou kunnen gadeslaan dan zouden zij immers aan ons allen die nog gebukt gaart onder de hedendaagsche slavernij mogen toeroepen Komt en zieten leert van ons boe men moet doen om gelukkig te zijn Onlangs is er in Duitschland een socialist gestorven die tevens millionair wastwee hoedanigheden die niet altijd gepaard gaanweldie man heeft veel verzuimd. Met zyn kapitaal had hij in Amerika of Australië onder een gunstig klimaat een grondgebied kunnen aankoo- pen misschien zoo groot als Nederland en België samenen het zou hem zeer gemak- kelyk zijn gevallen, daar een socialistischen modelstaat te vestigen. Onderscheid van nationaliteiten zou geen beletsel zijn ge weest immers de socialisten zijn cosmopo- lieten bij uitnemendheid Nu is de man dood, maar hij heeft zijn vermogen aan zyn vereeniging vermaakt. Wie weet of onze w.enk door de uitvoerders van zijn testament niet in ernstige overweging zal genomen worden! DpHui die de leer der radicale wereld- hervorming prediken, hinken eigenlijk op twee gedachten. Al verklaren zij dat er in de maatschappij niemendal deugttoch profiteeren' zij stilletjes van hetgeen door maatschappelijke samenwerking is tot stand gebracht. Dat is niet eerlijk. Zij honen de moeder die hen voedt. Het meest blijkt zulks, wanneer we per sonen die een openbare betrekking beklee- denaan socialisme zien doen. De vraag of ^tlc vervulling dier betrekking op den- zelfden voet zou bezoldigd wordenwanneer hun zoogenaamde denkbeelden eens werden verwezenlijkten of zij niet bezig zijn de stukkenweg te breken van de stelling waarop zij staanom van hun verheven standpunt de geduldige toehoorders te be goochelen laten zij onaangeroerd. Zij praten kunnen we niet aanvaarden, want juist omdat de maatschappij*aan vele krankheden lijdende isverlangerfwy voor iedere maat schappelijke taak 1^0^ menschen. Iets over het aanfokken van kalveren. Geen landbouwer mag onbekend zijn met den bouw van onze landbouwdieren en met de verrichtingen der levenswerktuigen als maag, darmen, longen, spieren enz. Van de andere dieren is de herkauwer vooral onderscheiden door zijn maag. Deze toch bestaat niet uit éón, maar uit vier afdee- lingon, die met elkander in gemeenschap staan en elk hare werkzaamheden to ver richten heeft. Die vier afdoelingen zijn: de pens, de muts of netmaag, de boekpens en de lebmaag. De slokdarm, die het voedsel uit den mond in do maag voert, loopt door de pens en de netmaag heen en eindigt in de boekpens. In do pens is de slokdarm van oen gleuf voorzien, waar door het voedsel heendringt als het slechts grof gemalen en in groote brokken door geslikt wordt. Dit gaat al voort tot de pons geheel gevuld is on het dier daardoor ophoudt met vreten, liggen gaat en begint te herkauwen. Dit doet het door den adem in te houden, hetwelk geschiedt door de luchtpijp door het strotklepje af te sluiten; vervolgens trekt het middenrif zich samen, waardoor de borstholte wordt verruimd en de lucht in do longen en in de luchtpijp wordt verdund, waardoor eene drukking op de pens wordt uitgeoefendwaardoor een gedeelte van hot voedsel uit de pens naar de mondholte wordt terug gedreven. Dan wordt het voedsel naar de derde maagaf- deeling gevoerd en vervolgens vorder. Nu moet mon echter niet voorbij zien, dat bij het kalf die vier afdoelingen wol tegen woordig, maar niet alle evenzeer ontwik keld zjjn als bij het volwassen rund. De pons der kalveren vooral ie nog niot go schikt om die werking uit.to oefenen, welke zij later zal moeten verrichten. Zij is ook nog zeer klein, vandaar dat de molk, welke men jongen kalveren goöft, regelrecht door de tweede en derde maag naar do lebmaag gaat. Anders is het met het droge voedsel, dit gaat ook bij hot kalf naar de péns. Geeft mon nu alleen drank, dan komt er geen droog voedsel in de pens, woIko dus geen dienst behoeft te doen en zich ook niet uitzet, dat wil zoggen zij blijft zoo groot of liever zoo klein, als zij is. Komt zulk oen kalf in de weide en krijgt het dan geen of te weinig drank, zoodat het wel genoodzaakt wordt van gras alleen te leven, dan eischt men van de pens eene taak welke het onmogelijk kan volbrengen en het kalf zal niet zooveel voedsel hebben als noodig is, zoodat hot gevolg daarvan zal zijn achteruitgang. Eene eerste ver- eischto is dus, dat het kalf langzamerhand gewond wordt aan droog voer. Men moet hiermee zelfs niet wachten tot het dier eenige weken oud is, want hoe jonger men daarmee begint hoe botoromdat het ge bleken is bij ondervinding, dat het moeie lijk gaat een kalf, dat gemest is, weer aan te fokken on dus langzamerhand aan droog voer te gewennen. Bovendien is het do goedkoopste wijze, waarop men een kalf kan aanfokken. Onthoudt men don fokkalveren, die toch meestal in hot voorjaar geboren worden, hooi of ander droog voer, dan krijgt het jonge dier niot al de stoffen welke het voor do ontwikkeling van al zijn lichaamsdeelen noodig heeft. In de melk toch vooral niet in de afgeroomde en de karnemelk, zijn al die stoffen aanwezig. Eene dor oorzaken van sterfte onder de fokkalveren in hot voorjaar is dan ook Qe onthouding van droog voer. Zooeven zeide ikdat vooral in afgeroomde melk en in karnemelk niet genoog stöffon aanwezig zijn om hot lichaam te onderhouden. Vooral zijn er twee bostanddoolen in de gewone meik, die in karnemelk, woi of afgeroomde melk voor hot grootste godoolto worden gemist en toch onmisbaar zijn bij den bohw van hot lichaamhot zijn de kalk en het phos- phorzuur, welke do beenderen vormen. Het vet, dat do eigenschap heeft, de eiwitstoffen verteerbaar te makenis ook in karnemelk, in wei en afgoroomdo melk, veel te gering. Ik weot wol, dat men dikwijls rodoneert on zegtdat die molk moer kan opbrongon door er botor of kaas van to maken en dat do kalveren hot bost doon kunnen mot de restmaar ik woet ookdat men groot verschil kan opmerken in kalveren welke zuivere molk hebben gehad on die, welke mot karnemelk enz. zijn grootgebracht, en vorder woet ikdat elk monsch met een gezond vorstand dan ook wel kan begrij pen dat sterkeflink ontwikkelde kalve ren naderhand als koebeest moor voordoo ien zullen afworpendan slecht gevoede on mindor ontwikkelde kalveren. Ik meen en. bon or zeker van, dat daarom zuivere, onvervalschto molk hot goodkoopsto voedsel voor kalveren is. Het staat’ dus vast, dat moh zoo vroeg mogelyk hot kalf vaste spijs bij do melk geeft. Mon bedenke echter wol, dat alles wat vast is, daarom nog nidt gunstig werkt. Op don. voorgrond zetten jaargang GERARD A, leren. arto formaat, 4,40. Aflev. I )orhanden bij Ds. J. A. Van Wjjk te Diemen hoeft de toezegging van beroep naar Oos- terwijk aangenomen. GORINCHEM, 20 Juli. Bjj de stem ming, 11. Zaterdag in de Dooien gehouden, ter verkiezing van een hoofdingeland voor het Waterschap „do Overwaard” in de plaats van wijlen don hoor J. Vermeulen, is met groote meerderheid van stommen gekozon de heer M. Do Gier Sr. alhier. Naar wij vernomen is door het hoofd bestuur der posterijen reeds verbetering gebracht in do verzending van brieven en couranten naar Gorinchom en de plaatsen langs do wegen Gorinchom—Raamsdonk on Gorinchom—'s Bosch. Do postverzendingen die to 10.30 ’s avonds to Dordrecht worden aangebracht, zullen vandaar naar Sliedrecht on Gorinchom worden vervoerd per post bode, in aansluiting mot do nachtvorzen- dingen van Gorinchom naar Raamsdonk en ’s Bosch. Hot verheugt ons dat het hoofd bestuur dor posterijen zoo spoedig de billijke klachten van hot publiek hoeft opgeheven. ♦GORINCHEM, 23 Juli. Op Vrijdag 31 dozer zal in don Doelon alhior oono vor- oonigdo vergadering gehouden worden van hot Hoogheemraadschap „do Alblasserwaard met Arkol beneden de Zou we”. In deze vergadering zal do rekening van het Hoog heemraadschap over het jaar 188485 in openbaar behandeld worden. - Ter vervulling dor vaaature, ontstaan door hot overlijden van den heer J. Ver meulen alhier, is Zaterdag door ingelanden van don polder Gorinchom o. a. tot Hoofd ingeland van het waterschap „de Over waard" gekozon do hoor M. Do Gier Sr. Do algomoone vergadering van de leden der onderwijzorsvorooniging: „Arron dissement Gorinchom” 1.1. Zaterdag in den Doden alhier gehouden, werd door 41 on- werd |dorwijzors on 4 onderwijzeressen bijgewooad, irij, den 'terwijl de hoeren G. Blokhuis, districU-sohool- De onlangs benoomdo en bij hot 2e regiment infanterie geplaatste 2o lui tenant F. H. Van der Kop wordt ingedeeld bij de 2e compagnie lo bataillon to 's Bosch. Aan don adsp. controleur J. do Gruijter to Batavia is een jaar verlof verleend naar Europa, buiten bezwaar van den lande, wogons dringende familie-aan- gelegonhodon. De telegraafverbinding mot het hulppostkantoor te Kralingon is thans geheel gereed en zal donkeijjk wol mot 1 Augustus voor het publiek verkeer worden geopend. Mot do waarneming van dezen dienst zal, naar men verneemt, de aldaar gestationeerde postambtenaar, do heer F. P. H. Van der Schriock, worden belast. Bij de op 20 Juli to Amsterdam door het Departement van Koloniën gehouden aanbesteding word hot minst ingeschreven Voor perceel N°. 7 5000 KG loodwit, door do firma Wed. Hondorff Block Braet te Schoonhoven, voor f 1148,50; voor perceel N°. 39, 13000 KG Zweodsche teerdoor J. Vroege to Alblassordamvoor f 1654,90. Aan het Departement van wa- torstaat handel on nijverheid to ’s Hage, werd Woensdag o. a. aanbosteodhet ma ken van eeno voorziening langs hot ver- ruimdo gedeolto van don Vaartschon Rijn en van bovoiligingsworken togon aanvaring bij do draaibrug to Jutfaas, onder de ge meenten Jutfaas on Vreeswijk, bohoorendo tot do werken voor den aanleg van een kanaal tor verbinding van Amsterdam met do Merwede. Minste inschrijver do hoer J. Van Straten to Jutfaas, voor f7245. Hot ontwerp dor conventie omtrent do zalmvwchorij, dat tusschen Duitschland, NedSJland en Zwitorland on langs tot stand gekomen is, bepaalt, dat in ’t vervolg jaarlijks van 16 Augustus töt 15 Qctober de zalmvangst in don Rijn ge schorst zal zijn, en dat verder op eiken Zondag, zonder uitzondering, do zalmvis- schenj moet stilstaan. Aanvankelijk was door de Zwitsersche gedelegeerden eene „staffelförmigo Schonzoit” voorgesteld, maar dit denkbeeld vond geen steun, waarop hot bovengenoemde beginsel door do Conferen tie aangenomen is. Dat bericht bracht, wat betreft de Zon dagsrust, te Kralingscho veer grooto versla genheid onder do zalmvissohers on kooplieden. Mon blijft echter nog hopen dat do Ber- lijnscho berichtgever verkeerd word inge licht, of, zoo niot, dat do Statcn-’Genoraal zulk eeno overeenkomst zullen verwerpen. Door drie burgers der ge meente Vlissingon, do heeren G. De Heer, A. Hendrikso en I*. II. De Leef Jr.werd Maandag, als commissie uit de burger^, heor A. Smit een adres aangeboden met meer dan 700 handteekeningen van hoofden van huisgezinnen. Daarin wordt, nu de heer Diemont, de voor korten tijd benoemde burgemeester, overleden is, aan den heer Smit het verzoek gericht, zich opnieuw be schikbaar te stellen voor de betrekking van hoofd dezer gemeente. Ten bewijze dat het adres enkel uitgaat van den boezem der burgerjj, kan dienen, dat er onder de onderteekeningen geen voorkomt van leden van den gemeenteraad, van de Kamer van Koophandel, van de stedelijke ambtenaren, of zelfs van de maat schappij „De Schelde”. Op do internationale tentoon stelling van pluimgedierte te Kopenhagen werd bekroond de hoer H. Coort te Molenaars graaf met een 2en eerepnjs, oeno zilveren en eeno bronzen medaille. Bij hêt in d ea f g e 1 o o p o n week gehouden notarieel examen is voor het eerste gedoelto geslaagd do hoor P. Van Eijk te Leerdam. Door de heeren C. De Graaf en H. N. A. Freerichs, geagreöerdon ton postkantore te IJselstein on Bodegraven, is met goed gevolg examen inden telegraaf dienst afgelegd. Bij de van 8 tot en met 18 Juli te ’s Hage gehouden acto-examons lager onderwijs in de gymnastiek zijn o. a. ge slaagd de heerenH. A. Dorksen van Krimpen a/d Lek en J. W. Van Gelderon van Sliedrecht. De heer Johs. Kalkman te Kra- lingsche Veer heeft het voornomen cone Maatschappij op te richten ton doel heb bende het uitoefenen van de drijfwantvis- scherij op zalm, elft en steur. Het daarvoor benoodigdo kapitaal, ad f25.000, is reeds voor de helft in aandeelen van f 500 geplaatst. Het prospectus is verschenen van eene Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland. Deze Maatschappij zal reen» h.- van dit jaar de Zaanlandsche gemeenten en Alkmaar van duinwater voorzien; ze zal met gefiltreerd en gezuiverd water uit de Merwede vóór a. s. voorjaar Gorinchem en Sliedrecht helpen. De kosten der vier waterleidingen zijn berekend naar de sommen waarvoor haar aanleg is aanbestoed. De concessionarissen brengen geeno vergoeding hoegenaamd voor den concessie-aanbreng in rekening. De Raad van administratie bestaat uit de heeren Mr. W. Van dor Vliet, Gerard A. Heineken, Jhr. Mr. C. J. Den Tex H. Gompertz, die f 1.250.000 vragen deze zaak. Thans zal toch ton slotte Mr. Ph. A. Haas als verdediger van Joanne Marie Loretto optreden. Na do weigering van Mr. Michiels van Verduynen heeft zij, op aandrang barer familie, er in toege- stemd Mr. Haas te ontvangen on hem hare verdediging opgedragen. Naar mon vernoemt bestaat het plan door de postboden op het platte land rjjwielen te doen gebruiken. Ds. M. Göpnor te Linschoton heeft de toezegging van beroep naar Gen- dringen aangenomen. er maar dapper op los, eneischen dan nog dat diezelfde maatschappij, die zij metsmaad- redenen overstelpenaltijd maar hun dien sten zal genieten. Dc^gaat, meenen we, niet op. Staat en maatschappij hebbenevenals ieder par ticulier, hun gevoel van eigenwaarde. Onder onze vrijzinnige instellingen is de vrijheid van spreken en schrijven gewaarborgd, en in artikel 8 van de Grondwet staat uit drukkelijk uNiemand heeft voorafgaand verlof noodig, om door de drukpers ge dachten of gevoelens te openbaren, behou dens ieders verantwoordelijkheid voor de wet." Doch dit sluit niet in, dat de cor poratie waarvan de spreker of schrijver deel uitmaakt, onder alle omstandigheden ge noodzaakt is, gebruik te blijven maken van de dienstenhaar aangeboden door den man, die niets dan afkeuring heeft voor de wijze waarop zij is ingericht.

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1