halij !!1P 9 1885. Zaterdag 8 Augustus. LET, iOlDA, jnumenten, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht leid, inde omgaan. op de orwaardeo eming •landsch Indië, ikte mededee- i verkrijgbaar EMENT VAN UVENHAGE lurgemeestera. KAN, en den Rijn. BUITENLAND. BINNENLAND. BI I iui- S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgevers. nstaande ver- >r een LID id te Schoon- jerste aanbe- 4 6 4 JT te Stelwljk ug. of Sept eene N NOOTEN te don een tweede, MER WERK rillijke prijzen. OUT TA1 .LER. ■ijs GO Cents, te bekomen. /69. 4 <1 4 4 4 >reg. 3 170. 3 8CHOOÏÏHOVEN8CHE COURAKT maar een t der on- öinjddie eebige her- 4 854. 160. 164. 00. leveren, dan zou de versnippering van t, met de daaruit voort- daarin een voorname ‘breide bezittingeh wer- -’!j l toen, in de Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlgk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsohe Advertentiën, waarvan de plaatsing S maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. 821 lOhf 102} 99} 66f’. 65» 671 661 84 98| 981 961 92} 92} zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Minister van Marine, met dankbetuiging voor de vele, en gewichtige diensten, door hem aan den Rotting en aan den landq bewezen en is tot Minister van Marine benoemd do heer W. L. A. Gerioke, kapt, ter zee bij de Kon. Nederl. Marine, inspecteur van de artillerie der marine. Bij Koninklijk besluit is het beheer van het Departement van Buiten- landsche Zaken, wegens het aan den heer Jhr. Mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois verleend verlof tot afwezigheid, met ingang van 10 Aug. 1885, tjjdelijk op gedragen aan den heer Mr. M. W. Baron du Tour van Bellinchave, Minister van Justitie. Door Z. M. den Koning is aan den burgemeester van Bodegraven, den heer W. Lotsy, vergunning verleend om tot 1 Aug. 1886 te Gouda te blijven wonen. Naar het Haagsch Dagblad verneemt, heeft de Minister van Waterstaat Handel en Njj verheid ten aanzien van den postdienst op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen het volgende bepaald De brievenbestelling in de bebouwde kom van plaatsen, die meer dan 15.000 zielen hebben, zal driemaal plaats hebben; als voren in plaatsen van meer dan 3000 en minder dan 15.000 zielen tweemaal, en in plaatsen met minder dan 3000 zielen eenmaal. De bestelling buiten de bebouwde kom der plaatsen, voor zooveel daar thans op Zon- en feestdagen nog meer dan eenmaal daags wordt hasteld, wordt, in gelijke verhouding als ten aanzien van de bestelling in de kom is bepaald, beperkt. Mocht er na de aan komst van een post niet meer worden be steld, dan wordt aan de ingezetenen tot een kwart uur na aankomst dier post de gelegenheid gegeven, hun daarmede aange brachte brieven on andere stukken aan het kantoor af te halen. Ton aanzien van de bestelling van expresse brieven blijven de gewone voorschriften ook op Zon-en feestdagen van toepassing. De lichting van de hulpbrievenbussen kan worden beperkt. De openstelling van de postkantoren en van de hulpkantoren der pos terijen is niet later dan tot 5 uren 's avonds en voorts zal de duur dier openstelling zijn: in plaatsen met eene bevolking van meer dan 50.000 zielen acht uren, in plaatsen met minder dan 50.000 en meer dan 15.000 zielen zes uren, in plaatsen met minder dan 15.000 en meer dan 5000 zielen vijf uren en in de overige plaatsen drie uren. Deze wijzigingen zijn van kracht met in gang van 6 September a. s. Aan het Depart, van Water staat te ’s Gravonhage werd Woensdag o. a. aanbesteed: het wegbaggeren van een ge deelte strekdam aan den rechter-oever der Oude Maas, tusschen de kilometerraaien 120 en 121 onder de gemeente Zwij ndrecht. Minste inschrijver was de heer P. A. Bos, te Gorinchem, voor f 17.900. Bij de op Dinsdag door de Commissie voor de plaatselijke werken enz. te Rotterdam gehouden inschrijving naar de levering van materialen enz., werd voor 500 scheeplast zuilen bazalt het minst inge schreven door A. M. Langeveld te Hardings veld, voor f 4,64 per scheeplast. Bij de op Vrjjdag te Maastricht gehouden aanbesteding van 100 HL roode en 300 HL witte tarwe, ten behoeve der garnizoensbakkerij, was de minste inschrijver de heer M. De Gier te Gorinchem, voor de roode ad f 7,42, en voor de witte tarwe ad f7,14 per HL. Te Breda is voor de garni- zoens-bakkerij aanbesteed 300 Heet jarige roode tarwe. Minste inschrijver de heer M. De Gier, te Gorinchem, tegen f7,99 per hectoliter. Op Donderdag 13 Augustus 1885, des voormiddags om 10 uur, zal, ter herberge van J. H. Van Diepenbrugge te Giesen-Nieuwkerk, eene vergadering worden gehouden van de leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Vijf-Heprenlanden, de Alblasserwaard en het Land van Arkel beneden de Zouwe. Op deze bijeenkomst zullen worden be handeld de volgende punten1. Mede- deeling ingekomen stukken. 2. Benoeming afgevaardigden ter algemeene vergadering. 3. Voordracht van den heer Kara, hoofd der school te Goudriaan, over kaas- en boterbereiding. Onder de ter vergadering aanwezige le den zal om niet de gewone verloting plaats hebben. De leden hebben het recht deze verga dering door vrouwen te doen bij wonen. Op de algemeene vergadering van 26 April 11. van de Vereeniging van Deurwaarderskwam ter tafel een voorstel dat do loden een onderling vast te stellen bedrag zullen stortenom in geval van overlijden van een lid uit dat fonds eene uitkeering te doen aan zijn na te laten be trekkingen onverschillig of die al dan niet behoeftig zullen zjjn met ontwerp-statuten. Eene commissie werd benoemd om in de algemeene vergadering van Augustus ’85 GORINCHEM, 5 Aug. De heer L. L. Boonzajer alhier is geslaagd voor het 2de gedeelte van het notarieel examen. De heer J. De Liefde, onderwijzer alhier, heeft met good gevolg te Zwolle het examen voor hoofdonderwijzer afgelogd. Sedert Maandag wordt alhier vermist een koopman in garen en band, W. W. genaamd, wonende alhier. Men vermoedt- ■dat hem een ongeval overkomen is. AMEIDE, 3 Aug. Op het adres van den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier, om het afkondigen op den Zondag voortaan na te laten, is, als zijnde het adres ongezegeld, geen beschikking genomen. Evenwel heeft de Raad met groote meer derheid van stemmen zijn gevoelen kenbaar gemaakt, dat het niet in het openbaar be lang te achten is, om dit overoude gebruik af te schaffen. KRALING8CHE-VEER, 6 Aug. Op kos ten van eenige gegoede ingezetenen mochten de kinderen van de openbare lagere school a/d Noord alhierhoofd de heer Snelleman heden onder geleide hunner onderwijzers een bezoek brengen aan de Rotterda macho Diergaarde. De directie van de readerij „Maas en IJssel” had eene harer stoombooten tot vervoer der kinderen naar Rotterdam en terug voor die gelegenheid kosteloos afgestaan. LANGERAK bez. de LEK, 5 Aug. Tot predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente alhier is beroepen de heer L. 8. Jongsma, candidaat te Arum. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rgk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. 5 :J‘ 5 R. 5 8 el. 100. 5 5 5 5 )00. 5 and. 5 6 3 3 3 leverenuun zou het groot grondbezit] vloeiende gevolgen, plaats beslaan. Uitgel den door erfenis gesplitst; en toen, in de dagen van voorspoeddie het tegenwoordig tijdperk van >malaise” voorafgingen, een boerderij bij verkoop een kapitaal kon, op brengen datin effecten belegdveel meer rente afwierp dan de pachtwaarde bedroeg, ontdeden vele erfgenamen van vaste goederen zich van hun eigendom. De kooplust was al gemeen, de prijzen groeiden steeds aan. Na tuurlijk was dit van invloed on de jaarlyksche' huursommen. Jongelieden die zich vestigen wilden zagen er niet tegen oponder bezwa rende voorwaarden land in gebruik te ne men, zelfs met contracten op korten ter- 'myn. Men rekende er vry stellig op, dat de opgaande beweging niet zoo spoedig zou worden gestuit; immers, het bevolkings cijfer stijgt aanhoudend, dus zou de vraag naar landbouwproductenook voor den uitvoerimmer toenemen. Een droevige ervaring heeft het ijdele van dergelyke be rekeningen voldoende aangetoond. Nu is er, ten gevolge der onverwachte daling, een wanverhouding ontstaan tus schen de werkelijke waarde van het grond bezit, die immers niet afhangt van de bestede kapitalen maar van de verkoop waarde der opbrengst, en de pachten. We zien het vaak genoeg menschen die al hun krachten inspannen om van het land te krijgen wat er van te halen is, hebben toch de grootste moeite, om op den be paalden tijd den landheer te voldoen. Zulk een toestand behoéft niet heel lang te du ren, om den naam van onhoudbaar te ver dienen. We mogen hierby niet uit het oog ver liezen, dat een groot aantal landeigenaars al gedaan hebben wat z'y kondenom hun pachters bij te springen. We zouden het als een lichtzyde van het groot-grondbezit kunnen aanmerken, dat het gelegenheid aanbiedt tot zulke daden van edelmoedig heid immers slechts zij die met vele goe deren gezegend zyn kunnen groote offers brengen. Meermalen echter is daar geen mogelijkheid toe; wie zelf duur gekocht heeft, en van een huur in evenredigheid met die uitgave moet bestaan, is wel ge dwongen zyn rechten ten volle te doen gelden. Een schaduwzijde van dien toestand is, dat hij wezenlijk nadeel toebrengt aan het voortbrengend vermogen van den grond en alzoo een bedreiging is voor de toekomst. Want de boer, die niet zeker is dat hij een volgend jaar zijn gehuurd land nog zal kunnen houden, is niet belust om er veel aan (en koste te leggen; hij zal er zooveel mogelijk van willen trekken, zoo weinig mogelijk uitgeven voor bemesting, bear beiding en verdere verbetering. Dus doende, gebruikt men niet slechts de rente, maar tast ook het kapitaal aantot groote schade van den eigenaar. Wel zijn in het con tract gewoonlijk bepalingen opgenomen die betrekking hebben op de bemesting, maar wanneer het persoonlijk belang van den gebruiker niet betrokken is bij een stipte handhaving, ontbreekt het niet aan de ver leiding, om beneden de gestelde eischen te blijven. Wie daarover den staf wil brekenbedenke ookhoe zwaar voor me nigeen de strijd om het bestaan is. In landen, waar de «agrarische quaestie” de aandacht des wetgevers bezig houdt, heeft men onderscheiden regelingen bedacht, die de belangen van beide partyen, eigenaars en huurderstrachten tot overeenstemming te brengen. Het zou te bejammeren zyn, als ook bij ons de wetgevende macht haar bemoeiingen zoover moest uitstrekkenwant gewoonlijk geschiedt dat eerst na een tijd perk van slechte verstandhouding. Juist deze moet voorkomen worden; en dat kan, meenen we, als men niet een vaste huur waarde als grondslag aanneemt, i> die evenredig is aan de opbrengst gebouwde eigendommen. Wat wij dus zouden begeeren is in de eerste plaats pachtcontracten op langen termijn. De boer moet vastzitten op zyn grond, niet een soort van nomadenleven leiden; hij behoort met eenige zekerheid op zijn toekomst te kunnen rekenen. Het contract omschrijve de wijze van bebouwing, met inachtneming van de mogelijkheid, om daarin verandering te brengen ook tusschen- tijds, wanneer het een of ander artikel door vermeerdering van vraag voor het buiten land bijzondere winsten belooft. Men kan dan de gemiddelde opbrengst naar de hoe veelheid der verschillende producten met eenige juistheid bepalenen van de pryzen nuvoor welke deze genoteerd zullen wor den, moest de pachtsom afhankelijk ge maakt worden. Het groote voordeel van zoodanige rege ling zou zijn, dat eigenaar en gebruiker beiden belang hebben by een goede be werking; de laatste wel het meest. Daar door zal hy zich met ijver op zijn vak toe leggen, en gaarne alles aanwendenwat de wetenschapop ervaring gebouwdaanbe veelt. Er ontstaat op die wyze een coöpe ratie, een flink opgevatte samenwerking JHTEN. pC. 31 Juli. 4 4 5 Nov. 5 Aug. 5 Juli. 5 •Oct 5 3 5 5 000. 5 000. 5 5 5 5 st 41 90 81}| 85} 75}} 55} 55 15} 15} 65} 81} 4} 109} 97} 99} 86} m!} 941 90} 93} 93^ 93} 58} 110} 105/ 101} 99} 96} 97 103} 113 135 128 126} 46} Schoonhoven. tusschen kapitaal en arbeiden hoe men ook elders moge tobben om een goede ver houding te vestigt» er dit stelsel be hoeft men nooit te vréezen dat het pacht- vraagstuk tot de «brandende” zal behooren. Overzicht /Beide, Kamer en Senaat, in Frankrijk nebben mqt eene vrij groote meerderheid het door de regeering atngevraagde crediet voor Madagascar toegestaanniet echter dan nadat de Minister en met name Brisson heel wat onaangenaams had moeten aanhooren. Thans is nog een voorstel aanhangig en bereids door de Kamer goedgekeurd om 600.000 fr. voor do kolonisatie van Obock, terwijl de regeering voornemens is nog 1 miilioen aan te vragen voor nederzettingen aan de Golf van Guinéa. En dit alles ter wijl het in Tonkin nog lang niet pluis is, en de schatkist een handigen Minister van Financiën vordert om den bodem voor het gezicht bedekt te honden, ’t Was waarlijk niet noodig ,dat de Temps in een zijner jongste artikelen nog eens vrij duidelijk hoenwees naar de mogelijkheid eeuer nieuwe botsing met Duitschland en daarom op be tere bezetting der Oostelijke en Zuid-Oos- telijke grenzen. De Nord-Deutsche Allge- meine nam akte dezer bedreiging en ziet, in deze en dergelijke uitingen der Fransche pers slechts een teeken, dat eene groote partij aldaar slechts op eene gunstige ge legenheid wacht om alleen of in vereeniging met anderen, Duitschland te overrompelen. ’t Zou echter verkeerd zijn om in die kibbelarij tusschen beide organen meer te zien, dan een bewijs dat de jaren 1870/71 nog niet geheel vergeten zjjn, ’t geen niet te verwonderen is, nu dezer dagen de be noeming van Vorst Van Hohenhohe, gezant te Parijs, tot gouverneur van Elzass en Lotharingen nog weder aan do gevolgen van dien oorlog heririnerde. Met October aanvaardt de benoemde het bestuur. Als zijn opvolger te Parijs wordt Graaf Münster, thans gezant te Londen, genoemd. Heden zullen naar men voor eenige da gen meldde de Keizers van Duitschland en Oostenrijk elkaar te Gastein, waar Keizer Wilhelm verblijf houdt, ontmoeten. Ook spreekt men van eene samenkomst, die half September, tusschen den Oostenrijkschen en Russischen Keizer zal plaats hebben. De Russische Minister van Buitenlandsche Za ken Von Giers is met twee maanden vacantie vertrokken. Hieruit mag men vrij zeker opmaken dat, al vlotten de onderhandolin- gen met Engeland ook niet zoo als men wenscht, de geest waarin ze gevoerd worden geen dadelijk gevaar voor eene botsing en verstoring van den vrede oplevert. Het verschil loopt hoofdzakelijk over den Zul- fikar-pas, die Engeland aan den Emir van Afghanistan zou willen latenwaarmede Rusland zich echter niet kan vereenigen. Het ontbreekt overigens niet aan sensatie- berichten van troepenbewegingen der Afgha- nen en versterkingen der Russische leger- afdeelingen, zelfs wist de „Standard” dezer dagen te gewagen van eene nieuwe botsing tusschen Russen en Afghanen, waarvan de bevestiging zich echter nog laat wachten. De Engelsche Premier laat zich, trots die sensatie-berichtenin vredelievenden geest uit. Bij een feestmaal, dezer dagen te Londen gehouden, sprak hij den wensch uit dat Rusland en Engeland weldra weder eendrachtig mochten samen werken tot hand having van den wereldvrede. De onthullingen van de „Pall mall Ga zette” over den handel in en den omkoop van jonge meisjes, die eerst het blad zoo ten kwade zijn geduid, doch die bij onder zoek bleken met de waarheid in overeen stemming te zijn, zullen zeker het hare bijdragen tot het tot stand komen van het op dit oogenblik in het Lagerhuis aan de orde zijnde ontwerp ter voorkoming van dien modernen slavenhandel. Het zoogenaamde „Verlossingsleger”, onder welken naam de voorstanders van zoodanige bescherming zich bijeengeschaard hebben, bood het Parlement eene petitie aan, waarvan het papier 2 mijlen, 600 ellen lang was en die niet minder dan 393000 handteekeningen bevatte. De cholera neemt niet alleen in Spanje nog steeds toe, doch vertoont zich thans ook reeds in Marseille, waar dagelijks 2035 gevallen voorkomen. Omtrent Dr. Ferran’s inentings-maatregelen worden thans onder toezicht der regeering deugdelijke proeven genomen. In Venezuela hebben de opstandelingen het terrein moeten ruimen. Zij hebben zich ingescheept op een stoomboot Justitia, die echter door de overheden van San Domingo in beslag is genomen. Uit Egypte meldt men thans ook den dood van Osman-Dignaden opperbevel hebber van den Mahdi. Voor de nieuwe Egyptische leening van 9 miilioen pd. st is voor 400 miilioen pd. st. ingeschreven. Bij Koninklijk besluit is aan den hoer W. F. Van Erp Taalman Kip, op rapport uit te brengen. Het „Maandblad der Vereeniging van Deurwaarders” bevat thans dit rapport. De commissie noemt haar werk „Uitbreiding .der Statuten”.De com missie bestaat uit de heeren: O. B. Van BaarenM. P. J. Brendel, G. C. Kappers, L. J. Govers en H. Van der Wonde. Algemeen zal met deelneming worden vernomen, dat de toestand van den oud-Minister Modderman, die in den laatstee tijd weder te wenschen overliet, in de laatste dagen zoodanig is verergerd, dat iederoogen- blik het ergste wordt gevreesd. Door den heer H. F. G. Milort, confiseur op den Langendijk te Gorinchem, is aan HH. MM. de Koning en de Koningin eenig heerlijk Volapük- en Telefoongebak aangeboden. Hij ontving hierop het vol gend schrijven, dd. 30 Juli 11. Hunne Majesteiten de Koning en de Ko ningin hebben met welgevallen aangenomen de door u gezondene nieuwe soort van ge bak, en hebben mij opgedragen n daarvoor Hoogstderzelver dank te betuigen. Ik heb de eer daaraan bij dezen te voldoen. De Hofmaarschalk en Kamerheer- Ceremoniemeester des Konings, J. VAN BRONKHORST. Naar men verneemt is het Kerkbestuur van de R. K. Parochie van O. L. V. Hemelvaart te Gouda van het vonnis in zake de Gasthuiskerk op de Oost- haven aldaar in hooger beroep gekomen. Voor de Rotterdamsche Recht bank stond Vrjjdag ter zake van diefstal van 3 kippen en een span touw terecht de 21- jarige F. J. N., koopman te Gouda. Ofschoon beklaagde door getuigen was gezien op het erf te Moordrecht, waar een en ander was vermist en hij in het bezit van het gestolene werd bevonden, gaf hij op de kippen van een onbekend persoon te hebben gekocht, die daar het touw aan hem op den koop toegaf. Het O. M. achtte het ten laste gelegde volkomen bewezen en requi- reerde beklaagde’s veroordeeling tot ’/j jaar celstraf. De rechtbank, Dinsdag uitspraak doende, veroordeelde don beklaagde tot 3 maanden celstraf. In de zitting der Arrondis- sements-Reohtbank te Rotterdam van Dins dag stond o. a. terecht J. K., werkman te Gouda, beklaagd v zekeren v. W. onder de kin gestompt hebben. Eisch 8 dagen celstraf. Op den 18en Augustus zal de zaak van Caesar Timmermans, moordenaar van Mr. Van Oppen en zijne twee kinderen, voor het gerechtshof te ’s Hertogen bosch be handeld worden. Mr. J. A. A. Bosch is den beschuldigde als verdediger toegevoegd. Bij het in de afgeloopen week te ’s Hage gehouden notarieel examen is o. a. geslaagd voor het le gedeelte do heer G. J. Nijhuis te IJselstein. De hoer M. L. Kleijnen van Montfoort is bij het dezer dagen te Broda gehouden examen voor de hoofdonderwij zersakte geslaagd. Mej. I. J. P. ’t Hoen van Pape dreoht heeft met goed gevolg examen afg legd voor de akte als hoofdonderwijzeres, Ds. J. W. Van Maanen, predi kant bij de Hervormde gemeente te Vuren en Dalem, is beroepen te Veldhoven. Aangenomen het beroep naar de christelijk gereformeerde gemeente te Gorinchem door Ds. P, Biesterveldt te Seksbierum. Wat hierboven is gezegdgeldt in hooge mate het zoogenaamd agrarisch vraagstuk, dat wil zeggendat betreffende den grond eigendom en het grondgebruik. In het Britsche Ryk spannen de wetge vers al hun krachten inen tot dusver zonder afdoend resultaat, om het tot een oplossing te brengen. Want niet slechts voor Ierlandwaar het de volkshartstochten aan het zieden bracht en een breede reeks van misdaden en beroeringen te voorschijn riep, maar bok voor Schotland en de om liggende eilanden is een regeling van dit vraagstuk van overwegende noodzakelijk heid en reeds doen zich stemmen hooren om te betoogen dat het geheele Vereenigd Koninkrijk behoefte heeft aan een ingrij pende hervorming van de wetgeving op het landbezit. In het zuiden van Europa /ih Spanje en Italië, opstanden van pachters tegen hun landheerenin het verre Oosten; in Friesland en andere gewesten langs de Baltische Zeehooggaande twisten tusschen de boeren en de eigenaars van de door hen bebouwde gronden; ook in Oostenrijk-Hon- garije hebben nu en dan ongeregeldheden van gelyksoortigen aard plaats; dat het in de Scandinavische Rijken in dit opzicht ook lang niet zuiver is, weet ieder die de cou- rantberichten byhoudt. Men zou wellicht kunnen zeggen, dat de agrarische toestanden weinig of geen reden tot bezorgdheid geven in de meest be schaafde landendie van Midden-Europa. Deze gevolgtrekking is slechts ten deele iuistmen gevoelt weldat er aan de ver houdingen iets ontbreekt, maar er is over het algemeen tusschen de drie klassen grondeigenaars, pachters en arbeiders, een streven om de moeielijkheden te voorkomen, die zich elders openbaren. Ook zijn de af scheidingen minder scherp geteekend bij onsby voorbeeldwant het spreekt van zelf dat wij onze beschouwing hoofdzakelijk tot Nederlandsche toestanden moeVen be perken zjjn er een groot aantal kleine pachtertjes die er weinig beter aan toe zijn dan hun werkvolkof die zelf bij tijd en wijle in dienst van anderen staan; evenzoo wordt de overgang van huurders tot eige naars gevormd door een vry talryke schare van lieden, die als het ware half tot de eene en tot de- andere klasse behooren. Menig kleine landbezitterdie zyn eigen gronden bewerktis dit slechts in naamdewijl hij om eigenaar te wordende hulp van het kapitaal heeft moeten inroepen. En zoo heeft men hier te landeevenals in België, Frankrijk en Duitschlandeen zeer ge mengde verhouding, met allerlei schakee- ringen en zeer uiteenloopende belangen. Wanneer een meer bevoegde pen dan de onze eens een byzonder overzicht wilde schrijven van de geschiedenis van den Ne- j derlandschen landbouw gedurende de tweede helft der negentiende eeuw, een arbeid waartoe de jaarboekenop last dér Regee ring samengesteld door den verdienstelijken Directeur der Wageningsche onderwijs inrichting heel wat bouwstoffen kunnen o Een landbouw-leekenpraatje. Vraagstukken inzonderheid van maatschap- pelyken aarddie door den loop der om standigheden in eenig deel van Europa aan de orde worden gesteld, maken dóórgaans ook by ons een onderwerp van overweging uit. Het is geen zucht tot nabootsingdie ons drijft tot deelneming aan het debat noch de overtuigingdat het een benijdens- waardig voorrecht isaan de oplossing eener «quaestie” te mogen medewerken. Doch het grootsch proces der maatschappelijke ont wikkeling stoort zich weinig aan nationali teit en taalterwyl dezelfde verlangens zich openbaren in het gemoed van menschen die door groote afstanden gescheidennoch tans door de onderlinge gedachtenwisseling, door de pers in het leven geroepen, nader tot elkander staan dan twee Arabische stam men in dezelfde woestyn. Maar niet overal neemt de stryd altyd gevoerd moet worden om vorming op maatschappelijk gebied tot stand te brengen, hetzelfde karakter aan. Bij het eene volk hoort men dagelijks van druk bezochte bijeenkomstenkrachtige protesten, feitelijk verzet gevolgd door gewapend op treden van het wettelijk gezag, terwijl by het andere hetzelfde vraagstukdat ginds de menschen tot dolzinnigheid prikkelt uiterst kalm wordt besproken en meest aan de beslissing wordt overgelaten van hen, die van de zaak een geregelde «studie” hebben gemaakt. Dat verschil ligt voor een deel aan de wetgeving. Kenmerkt deze zich in ’t alge meen door een inilden geest, zoodat be staande grieven na ernstig onderzoek kun nen weggenomen worden en draagt in den regel haar uitvoering den stempel der be zadigdheid en billijkheiddan heeft men daarin reeds een waarborg voor al te hef tige uitbarstingen van ontevredenheid. Maar meer nog hangt dit af van de zedendie de verhouding beheerschen waarin de ver schillende belanghebbenden by de regeling van het bedoelde onderwerp tot elkander staan. :a» ffl

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1