•N NK, N°. 844. Zaterdag L5 Augustus. ren. ST, ecten, 1885. Weekblad vóór Z id-Holland en Utrecht. ‘r TVo. 4. MR KS, SS* 92} 92} BUITENLAND. Overzicht. TRANSVAAL BINNENLAND. nte van 8 pOt. conditio der Transvaal aim zee /uilen uitkomen. Men pman. Kattenland. in de b naar keuze 4 3 3 5 5 5 5 5 5 6 3 3 3 op tot het MAANDAG HEEREN- i de vaarden ling dschlndië, medeflee- ■rkrijgbaar ÏNT VAN ENHAÖE ^meesters. S. W. N. VANNOOTEN te Schoonhoven, itgeven. 247, >t incarneren Commissie, IJS JEzn. EN BRAAK.» ER. A AREN. ER. 4 5 4 4} 109} 5 971 4f 99} 6 5 5 3 IJK, TREKEN. SCHOONHOVBNSCHE COURANT TEN. pC. 7 Aug. 2} 681 82 102 102 984 66 661 66H 66/¥ 831 98A 3 4 4 5 6 5 5 5 3 5 5 5 5 5 5 5 4} 90* 4 81Z 4 4 op datRustgebied opgrond van een inbe zitneming, Heden» De Hollan ders beweren echternat dit gedeelte be grepen is m derr aftanddoor Dinizoeloe gedaan, dêw'yl een Or vroegere Zoeloeko- ningen, Panda, wient macht die van Kets- wayo verre overtrof, Oor een verdrag met de toenmalige stamhooijen gesloten, er de1 vrye beschikking over kreeg. Het is te hopen dat de Duitschersde verwikkelingen niet zullen vermeerderen maar genoegen zullen nemen met een sfaikkingdie ook. hun kolonisten zal verooloven zich daar neer te zetten. Is er eenrlaal een geregeld bestuurdan kan de harfel van alle be- schaafde volken voordeel (rekken uit de voortgaaride ontwikkeling i|n een gedeelte der aarde, dat tot duhvergeen vruchten opleverde zoolang hetdoor wilden schaars bevolkt en gebrekkig gêaltiveerdnjets meer opleverde* dan’ de dgelyksche nood druft 'der bewoners. Met dat al beleeft de Trapvaalzoo nabij in de jongste gebeurteni^en betrokken moeielijke tjjden. Wat mer beleid by het bestuurwat' meer toewijding en vrijzin nigheid bij de bevolkingzyn onder deze omstandigheden zeer gewtischt. Bron K om en Docto- in heele of 75j 54j 55 15| W 651 81* 1221 nrVj 97} 9» 57|j 116J 93} 90} 931 93» 931 58| 11Ö{ 104} 101} 99 J 96} 96* 103} 112} 135} 130 125} 46} uoonhoven. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk f 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. of by gedeel- oezigt, iAL, Notaris, ir Eerste Ned. tegen inva- gevostigd te «008, Grond- Den 7on dezer heeft in de hoofdstad der Vereenigde Staten van Noord-Amerlka, New-York, de plechtige begrafenis plaats gehad van don oud-Preaidenl-Generaal Grant, nadat enkele dagen to voren het stoffelijk overschot in een zaal van het Stadhuis werd tentoongesteld, en meer dan 400.000 men- schen een laatste hulde aan den afgestor vene waren komen brengen. De begrafenis stoet, waarin de tegenwoordige President Qlovoland, de ojid-Prpaidantun Hayer m» Arthur, alle Mraïlters en een sterke afdfie- ling van leger en vlöot met vele hoofdof ficieren deel uitmaakten, wordt gezegd een lengte van 6 mijlen te ijpbben gevormd. Op het kerkhof werd dén overledene de militaire eer bewezen en had eene korte doch indrukwekkende godsdienstplechtig heid plaats. Onder kommando van Admi raal Jöuett had ter zelfder tijd op de Hudun- rivier een indrukwekkende beweging der vloot plaats, die, de vlaggen half stok, voor Rivirside-Park in gesloten kolonne ankerde en salvo’s loste ter eere van den overledene. Een ontelbare menigte, uit alle oorden des lands opgekomen, verdrong zich in de straten der hoofdstad- Ook in Engeland had eene plechtige godsdienstige samenkomst, waarbij ook het Hof vertegenwoordigd was, ter nagedach tenis van den grooten afgestorvene plaats. Het Lagerhuis denkt deze week zijne zitting te sluiten. Het nam in derde lezing het ontwerp aan tot vergemakkelijking van den aankoop van pachtgoederen in Ierland on in tweede lezing dat tot verbetering der arbeiderswoningen. Aangaande de Engelsch-Russlsche onder- handelingen wordt bericht dat zij allergun stigst staan om eene spoedige beëindiging te kunnen verwachten. De Minister Von Giers moet, alvorens zich op reis begeven te hebben, eene zeer verzoenende mededee- ling aan het En gelach Kabinet gericht heb ben. Van de benoeming van een Scheids rechter in zake het treffen bij Pend jeh verneemt men niets meer. Dat denkbeeld schijnt geheel te zijn losgelaten. De schadevergoeding aan hen, die bij het bombardement van Alexandria (Egypte) en door do onlusten die daarvan ’t gevolg wa ren, schade leden, zal dezer dagen worden uitbetaald. De Engelsche regeering zal -— zoo verklaar de dezer dagen de Minister van Financiën Hicks Beach in de eerste plaats hare bij zondere aandacht wijden aan de financiëele aangelegenheden tan Egypte en dat land niet verlaten, voordat Engeland al zijn verplichtin gen heeft vervuld. De zending van Sir Drum mond Wolff heeftzooals uit de daaromtrent openbaar gemaakte berichten blijkt, ten doel, daartoe de medewerking van Turkije in te roepen. Tot nog toe had de Porto bezwaar gemaakt in deze met Engeland mede te gaan, uit vrees daardoor de ontevredenheid van an dere Mogendheden en bepaaldelijk van Rus land op te wekken. De genoemde gezant moet in last hebben die vrees weg ie rede- neeren. Op zijn reis naar Constantinopel waar hij eenige dagen vertdeft alvorens naar zijn bestemming Egypte te vertrekkendeed hij ook Brussel en Weenen aan. De ontmoeting der keizers van Dultschland en Oostenrijk te Gastein is recht hartelijk geweest en de badgasten en inwoners van Gastein betuigden hunne hartelijke ingeno menheid met het bezoek. Keizer Frans eu zijne Gemalin dineerden bij keizer Wilhelm, die, vermoedelijk wegens zijn gezondheids toestand echter zijn „neef” geen tegenbe zoek bracht. Als gewoonlijk is hot bezoek der keizers gevolgd door eene samenkomst der premiers. Het tèle d tèle van den Russischeu Czar met keizer Frans zal, naar men verzekert, De opgeschroefde geestdrift, waarrtNUe’ tón schuldig,- voor eenigen tyd de drie hoofdpersonen- baatjes” te het van de Regeerir- J" '*-:a - Republiek hier 1 langzamerhand afgekoelden wanneer zij op dit oogenblik nogmaals verschenenzou den zy waarschynlyk geen reden vinden tot devoor onze landgenooten vernederende aanbeveling, dat vye hen niet moesten ver goden daar zy slechts menschen waren. Zy, die niet hebben medegedaan in het algemeen gejubel, en destyds van meening waren dat feestelyk onthaal en woorden praal met de toekomst der stamverwante natie niets te maken hebbenmogen toen wellicht door hun jubelende medeburgers verwezen zyn geworden naar den hoek waar de heer Robertas Nurks met zijn treurige geestverwanten zitten te moppe ren het kon toch wel zyndat de ge beurtenissen hen in ’t gelijk stelden. Wat ons betreft, bij de algemeene verrukking kalm geblevenhebben we het later zeer betreurddat er geen middel kon gevonden worden om door daden te bewyzentoen deze gevraagd werdendat de welvaart der Transvaal den Nederlanders ter harte gaat ofschoon we tevens erkennen moesten,,, dat de waarborgenonmisbaar bij elke financiëele .overeenkomstaan soliditeit te wenschen overlieten. Onze meening dienaangaande is nog niet veranderd. Wij blyven gelooven aan de toekomst der jonge Republiekwy ver wachten stellig, dat er een tijd zal komen, waarin Zuid-Afrika en Nederland in aan houdende en geregelde betrekking zullen staanbeiden landen tot onschatbaar voor deel wy twyfelen er niet aandat de Hollandsche tak van den Germaanschen stam in Afrika een belangryke rol te ver vullen heeftals wegbereider der bescha ving. Onze sympatie met het kloeke volk daarginds is onverminderdmaar terwyl we, als belangstellende toeschouwers, den strijd gadeslaandien het te voeren heeft tot handhaving en versterking zyner posi tie mogen wy het oog niet sluiten voor het feit, dat de Transvalers, in 't algemeen genomen, nog wel wat zullen moeten ver anderen vóór zy op voet van gelijkheid met de West-Europeesche natiën in ver binding kunnen treden. In deze dagen staat het er daar ginds niet al te breed voor, en bij den onparty- digen waarnemer moet de vraag ryzen, of het nationaliteitsgevoel der Transvalers wel zoo sterk ontwikkeld is als ons wenschelyk voorkomt. Want niet het uitspreken van de begeerte om vry en zelfstandig te zijn, mag gelden voor een bewijs van fierheid bovenal treedt daartoe op den voorgrond een goede keus van middelen om de onaf- hankelykheid te bewaren. Een zoo jonge staat, piet dunne bevol» king en waarvan de hulpbronnen voor landbouwhandel en nyverheid telkenszoo hoog worden opgevijzeld, moest vooreerst geen schulden hebben; of, zoo het ten ge volge van de politieke gebeurtenissen daarin is geraaktbehoort hy alle krachten in te spannen om die zoo spoedig mogelyk te delgen. Het tegenwoordig staatsbestuur munt niet uit door financiëele bekwaam heid er is geen post op de begrooting van inkomstenwaarvan de raming niet ver boven de werkelijke opbrengst stijgt. Dat zulks het geval is met de directe belastin gen welker cyfer toch bekend kan zyn wordt eenvoudig veroorzaakt doordien de Boeren slechts betalen als zy daar zin in hebben; het Bestuur bezit geen middelen, om weigerachtigen te dwingen. Ook andere verschijnselen doen ziendat waar stryd gevoerd wordt tusschen vaderlandsliefde en baatzucht in het gemoed van den Trans- vaalschen Boer, de overwinning niet altyd door de eerste behaald wordt. Zoo brengen b. v. de invoerrechten niet de helft op van hetgeen zy konden afwerpen als er geen smokkelarij plaats vond. Wan neer nu de Transvaal, gelijk het plan schijnt te wezendoor het sluiten eener leening het gevaar van een dadelyk Staatsbankroet wil voorkomendan zal dat moeten gebeu ren óf te Londen óf te Berlin. Hier te lande is nu eenmaal geen geld beschikbaar, omdat men weet hoe groot de risico is by een volk dat geen waarborgen aanbiedt voor geregelde rentebetaling. Maar ook in de genoemde hoofdsteden weet men dat opperbesten als niettemin daar het geld beschikbaar wordt gesteld, dan is het om dat men er bouwt op de Regeering die als het er op aankomtde rechten der geldschieters zal weten te verhalen op land en volk en misschienom straks een ge schikt voorwendsel te hebben tot bestrijding der Boeren, die geld-operatie in ’t geheim of openlijk zal begunstigen. Dat gevaar is alleen te voorkomen door een flink geldelyk beheerhetwelk tot volkomen financiëele onafhankelijkheid moet voeren. Is de publieke opinie in Engeland den Boeren nooit heel sympathiek geweest, in den laatsten tijd is het er niet beter op geworden. Voor een deel is dat der Trans valers eigen schuld. Zij hebben er’ wezen- lijk,— ook de deputatie maakte ziijj-daaa^! -wet dat de luitscnere aanspraak maken "g, teveel op gebluft-; aeirüd- op dat .hustgebied opgr<al van een mbe- --- -w w.— r-,w—- ‘.ibben >geklopi”, vergetende, ring der Zuid-Afrikaanscbe dat zqp Engeland toen den strjyi had voort- te lande zyn ontvangen, is gezet, de tbekomst donker zou geweest zyn. Ook thans zou een pogipg tot onder werping door de Britten met ernst onder nomen een niet twjjfelachtige uitkomst hebben. De quaestie van het recht zullen we aanstonds besprekenwe bedoelen alleen dat het een zaak van politiek be leid ië, niet onnoodig wrevel en af keer op te wekken by een machtige natiemet welke Ket van zoo overwegend belang is, in vrede te leven. Toen de heeren Krüger c. s. hier in het land waren hebben we bij ai hun gepraat geen enkel woord van*waardeering vernomen vooralen edelen Gladstone, die, door een beginsel van rechtvaardigheid ge dreven zelfs de openbare meening trot seerde en politieke vrienden zooals Forster van zich vervreemdde, door den Boeren met een eerlyk verdrag den vrede te verzekeren. Dat de laatsten dit altyd en in alle opzich ten zyn nagekomen, zouden we ongaarne beweren. Het vraagstukdat thans Regeering Volksraad en bevolking van Transvaal m zekere spanning houdt, is de quaestie van Zoeloeland en de daar gestichte Nieuwe Republiek, De jaren, volgende op de annexatie van Transvaalkenmerkten zich jioor aanhou dende onlusten en geweldenaryen in het land der Zoeloe’swaaraan dê Engelschen te vergeefs een einde' poogden te maken hun onverstandige handelwijze ten opzichte van Ketsjwayo verergerde den toestand. Het Ministerie-Gladstone bemoeide zich niet met de Zuid-Afrikaansche inboorlingen maar sloot alleen met Krüger het bekende verdragwaarby Transvaal zich verbond de grenzen niet verder uit te zetten en geen overeenkomsten met andere volken te slui ten buiten toestemming van Engeland. Toen Ketswayo stierfhield de regeering- loosheid aan. Zijn zoon Dinizoeloe, door hem tot opvolger benoemd, kon zyn gezag niet handhaven en telkens kwamen nieuwe tooneelen van moord en plundering voor. De Hollanders in de omliggende landen achtten het terecht van groot belang, aan dien toestand een einde te maken. Daartoe verleenden 8(M) Boerën uit Transvaal Oranje-vrijstaatNatal en Kaapkolonie Dinizoeloe hun steun; zij bevestigden hem in zijn heerschappij. Dit geschiedde echter niet met onbaatzuchtige bedoelingener werd een verdrag gesloten, waarby den helpers een uitgestrekt grondgebied werd6 afgestaan dat zij onder elkander verdeel den en waaruit de zoogenaamde Nieuwe Republiek werd gevormdonder afzonderlijk bestuur. Dergelijke uitkomsten van vreemde tussphenkomst bij binnenlandsche onlusten is meer gezien in de wereldgeschiedenis, men heeft geen recht Jat, feit xongehoord” te noemen. Dat Dinizoeloe weinig meer zou zyn dan een gewillig werktuig in de handen der blankenbleek spoedigtoen hij ook het overig gedeelte van zijn land plaatste onder protectoraat van de Nieuwe Republiek zoodat daar een uitgestrekte staat is ge vormd van veel gewicht voor de toekomst van Zuid-Afrika. De vraag is nu maar, of Brittannië de nieuwe orde van zaken zal erkennen, de conservatieve toongevers schijnen daar geen plan op te hebbenof schoon men zich te vergeefs zal afvragen met wat recht de Engelschen er zich tegen kunnen verzetten. Wel is er een schryven vertoond waarin diezelfde heer Dinizoeloe zich beklaagt over het geweld hem aange daan en de tusschenkomst van Engeland inroept; maar dat kan zyn vorige hande ling niet vernietigenterwyl het wel is aan te nemen dat hy onder dat tiVeede stuk zijn kruisje heeft gezet, met lees- en schrijfkunst is hij nooit vertrouwd geweest, door opstoking van Engelsche zyde. Over de rechtmatigheid der overeenkomst met de Boeren kan lang getwist worden wij zyn niet genoeg op de hoogte van het Zoeloesch staatsrecht, om te beslissen of Dinizoeloe werkelyk beschikken kon over hetgeen hij afstond. Maar uit een histo risch oogpunt beschouwd, kunnen wy niet anders zeggen dan dat het gebeurde in den gang der feiten ligt. Onbeschaafde volks stammen, die elkander vernietigen, hebben altijd en overal moeten plaats maken voor de hooger ontwikkelde rassende aarde is niet bestemd om het tooneel te blyven van moord en bloedbad. Dergelijke vero veringen zijn het middel waarvan de be schaving zich bedient om haar heerschappij uit te breidenen als de Engelschen er den Boeren een verwijt van maken, dat zij in die richting zijn voortgegaan moesten zij eerst eens de hand in eigen boezem steken. In het centrum der Nieuwe Republiek is een dorp afgebakend dat den naam van wVryheid” heeft gekregeneen tweede dorp wordt gesticht aan de kust, rondom de St. Luciabaaieen zeer geschikte haven plaats wellicht eenmaal de plek waar de verbindingswegen van het binnenland der in het laatst dezer maand te Kremsier plaats hebben, het zou gevolgd worden door eene ontmoeting van den Czar met keizer Wilhelm. Een Duitaoh eskader is voor Zanjebar aan- gökomon onm 4en dat land vnn den waan te genezendat Duitschland niet bij machte zou zjjn zijne bezittingen te be schermen. Nadat de begrooting door den Senaat was afgedaan zijn de Kamers in Frankrijk uit eengegaan tot na de verkiezingendie op 5 October bepaald zjjn. De ambtenaren zijn opder gewoonte aangeschreven zich strikt onpartijdig te houden. Het bericht dat de opbrengst der indirecte belastingen de ra ming met 5 millioen overtreft is geens zins een verkiezingsmanoeuvre Jules Ferry heeft bij zijn bezoek te Lyon waar hij ëëhe voordracht hield van do zijde der bevolking onaangename bejegening on dervonden. In de laatste dagen meent men in Spanje eeaige vermindering der cholera-epidemie te kunnen bespeuren. Te Marseille neemt de ziekte- toe, doch tot nog toe nie.t in> hevige mate. Dobr Z. M. den Koning is de hoor A. Smit benoemd tot burgemeester der gemeente Vlissingen. Bij Z. M. besluit is benoemd tot griffier der arr.-rechtbank te Utrecht Mr. W. H. Eliasthans rechter in de arr.- rechtbank te Amsterdam; tot subst.-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Utrecht Mr. N. De Ridderthans sübst.-off. van just, bij de arr.-rechtb. te Winschoten. Door Z. M. is benoenfd bij het wapen der artillerie, tot kapitein, bij het 3e reg. vest.-art., de le luit. S. I. Van Nooten, van het 2e reg. vest-art., gedeta cheerd bij de artillerie cursus-OQmpagnie. -i- Bij kon. besluit is aan den heer P. N. Van der Brugge, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leoraar aan de rijks hoogere burgerschool te Moppel. Te Utrecht is tot lid der Pro vinciale Staten gekozen de heer J. C. Van Eelde, mot 444 van de 653 stemmen. De heer Von Wrangel auf Lindenberg verkreeg 167 stemmen. Te Kralingen moet,een nieuwe stemming voor een lid Van den Gemeenteraad plaats hebben, dewijl de heer j'. C. le Comte zijne verkiezing niet heeft aangenomen. De opening va,n de jacht in de provincie Utrecht is bepaald op Zaterdag 5 September a. s., met uitzondering van de jacht op fazanten, waarvan de opening wordt bepaald op Donderdag 1 October. Mr. F. E. T. Dittlinger te Dord recht heeft, om redenen van gezondheid, den Koning eervol ontslag gevraagd als officier van justitie aldaar. De officier van gezondheid .Ie klasse Dr. W. Hamaker (arts), van het regiment grenadiers en jagers, heeft wegens ziekte nonactiviteit aangevraagd. Bij beschikking van den Mi nister van waterstaathandel en nijverheid is Dordrecht als hoofdstation aangewezen voor den spoorweg DordrechtEist. Dewijl de spoorwegbrug o ver de Beneden-Merwede bij Baanhoek voltooid is, eindigt met 15 Augustus 1885 de termijn van een jaar, bepaald bij art. 7 der wet van 26 April 1884, binnen welken de eige naars van vaartuigen, die aanspraak hebben op schadeloosstelling krachtens de bepa lingen van gemelde wet, verplicht zijn om met die vaartuigenvoorzien van den ver vaardigden gewijzigden of verbeterden toe stel tot het strijken en weder oprichten van masten of schoorsteenendoor de brug te varen en die vaartuigen tof onderzoek te brengen aan den wal to Sliedreeht. De rekeriing van het Hoog heemraadschap „Krimpenerwaard”, dienst jaar 1884/85, welke in de aanstaande ver eenigde vergadering zal behandeld worden, bedraagt f78666,02 in ontvangst; f 70840,02 s in uitgaaf, batig slot alzoo f 7825,99*. De zitdagen van den Rijks- Ontvanger, buiten-gemeenten, te Gouda zijn, bij dispositie van den heer Provincialen Inspecteur to Rotterdam, voor de gemeenten Haastrecht, Moercapelle en Zevenhuizen ver anderd en voor het vervolg vastgesteld als volgt Haastrecht3e Dinsdag van elke maand, van des voorm. 10 tot des nam. 1 uur. Moercapelle: 2eWoensdag van elke maand, van des voorm. 9 tot 10| uur. Zevenhuizen: 2eWoensdag van elke maand, van des voorm. 11 tot des nam. 1} uur. Deze verandering gaat in 1 September o. k. Aan het Departement van Wa terstaat, handel en nijverheid te ’s Hage word Woensdag o. a. aanbesteed: het bou wen van een wachters woning aan de Hel- sluis gemeente Sliedreeht, behoorendo tot de werken der Merwede en Killen. Minste inschrijver was de heer J. Ramvteo, teGie- sendamvoor f4134. Het maken van eeno voorzie- meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdage-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt oggegeven, worden slechts 9 maal in rekening gebracht. ning langs liet verruimde gedeelte van den Vaartschen Rijn en van beveiligingswerken tegen aanvaring bij de draaibrug te Jutphaas, onder de gemeente Vreeswijk (pr. Utrecht), bok»oron<lo <lo -n-evlson »oo> Hat» AnnloQ' ter verbinding Van Amsterdam met de Mer wede, is door don Minister toegewezen aan J. Van Straten te Jutphaas, voor f 7245. Bij de publieke aanbesteding van het maken vah een grindweg van den Burg naar de Koog op Tesselwas van de tien inschrijvers het laagst ingeschreven door den heer J. De Vaal, te Gouda, en wel voor f20.500. Ten bureele van d'en chef der garnizoensbakkerij te Deventer werd Maan dag aanbesteed: de levering van 300 heet, jarige,witte of Zeeuwsche tarwe, en van 100 heet, roode of Rijntarwe. De minste inschrij vers waren voor de witte tarwe de heer J. Hoogwinkelte Gorinchemvoor .f7, en voor de roode'de heer M. De Gier, te Gorin chem voor f 7,35beide per hectoliter we gende 77 kilo. Dinsdag hpeft Jhr. Mr. P. J. Elout van Soeter.woude het voorrecht gehad zijn 80en verjaardag te vieren. Aan den hooggpachten Staatiman vielen vele blyken van hooge waardeering te beurt, vooral van de zijde zijner staatkundige vrienden. Te half twee boden een twaalftal leden van het Centriuil Comité der anti-revolutionaire vereenigingen hem een fraai album aan, met vele handteekeningen voorzien. Het huldeblijk bestaat uit eene cassette, bevat tende 1881 handteekeningen, aangebracht op bladen van zwaar 'carton, met fraaie omlijsting en verguld op snee. De cassette is vervaardigd van juchtleder, inwendig be kleed met satijn en uitwendig zeer rijk met zilver gemonteerdzij is ontworpen en uit gevoerd in de békende fabriek van v. Kem pen en Zonen te Voorschoten. Aan de afdeeling Kralin van het Alg. Ned. Werkliedenverbon van een ingezetene, behalve nog andere1 toezeggingen, f2000 iri renteloos voorschot toegezegd voor het bouwen van een vereeni- gingsgebouw met conciërgewoning, waarvan de kosten worden begroot op f 6500. In de Woensdag gehouden zit ting van het Gerechtshof te ’s Hage kwam o. a. in behandeling het appèl van een vonnis der rechtbank te Dordrecht, waarbij A. J. De H-, hit IJselmonde, is vrijgespro ken van de mishandeling die zijn buurman en diens vrouw van hem den 8. Mei jl. zou den hebben ondervonden. Hij zou den man moedwillig hebben aangegrepen en met eene tabaksdoos op het hoofd geslagen en de vrouw eveneens eenige klappen hebben toegediend. De rechtbank achtte het vereischte over tuigend bewjjs van schuld niet geleverd en gaf op dien grond eene vrijspraak. Zoowel de man als de vrouw die de on aangename bejegening van hun vroegeren vriend en naasten buur zouden hebben te verduren gehad, hielden in appèl onder eede als getuigen gehoord vol, dat do beklaagde zich aan het hem ten laste gelegde had schuldig gemaakt, doch deze beweerde op zijne beurt, dat na eenig verschil over het komen van kippen van zijn buurman op zjju erf, de steeds bestaan hebbende vriendschap in volslagen vijandschap Was veranderd, en hij daarvan op zeer gevoelige wijze de man had hem zelf met een passer in den hah gestoken de gevolgen had moeten ondervinden. Adv. Gen. Jhr. Mr. De Bavornin Lohman was evenals de Rechtbank, ook na het ge tuigenverhoor, van de schuld van bekl. niet overtuigd en requireerde de bevestiging van het vonnis, met welk requisitoir He verde diger van bekl., Mr. J. Van Gigch, volko men instemde. Uitspraak heden. Voor de hoofdonderwjjzers- acte zijn o. a. geslaagd de heeren F. G. Stein te Vianen en C. De Borst te Papendrecht. Voor het examen in het Fransch te Utrecht zyn o. a. geslaagd de heeren P. Nortier te Gouda en A. v. d. Mee te Oudewater, Weldra zal te Bolnes vanwege de vereeniging „De Unie”, gesteund door geldélijke bijdragen van enkele ingezetenen, eene christelijke bewaar- en handwerks school op gereformeerden grondslag worden geopend. Hot lokaal is reeds in .aan.bouw, Voorloopig is de Chr. Ger. kerk voor dit doel beschikbaar gesteld. Woensdag herdacht Ds. J. E. Van Toorenenbergenpredikant te Vrees wijk, den dag waarop hij voor 25 jaren zijn dienstwerk te Lienden aanvaardde. Na zijne eerste standplaats was hij achtereen volgens predikant te Hazerswoude, Wage- ningen, Nieuwetonge (Overflakkee), Lienden (2e maal), Zwartsluis en Vreeswijk. Ds. A. G. Reede te Osch en Heesch is beroepen te Ernst. Beroepen te Everdingen Ds. J. A. Barbas te Akkooi. Ds. G, Nijhuis te Genemuiden heeft een beroep ontvangen naar Kampep. Bedankt voor Langer- en Kor ter-Aar Ds. A, H. De Klerck te Weesp.

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1