1 mmm vërkoopixg adveetentiën. 60BJHCHEM. STOOMtOOT JOHAH". Woon- en Winkelhuis Mi JX Eene partij Eiken Planken, Meubelen, Huisraad, KACHELKOLEN, -- te STOLWIJK, op Woensdag 2 Sept. e. k., Prijs 75 Gulden. Premie Ü5 Gulden. 2i£. Augustus 1885, Extra Reis op Zondag 23 Augustus. Schoonhoven. irf Openbare Verkooping. BENSCHOP, TE KOOP: GtTj. DE REUTER, Lenigen tjjd geledon werd>er vorzokorddat veelomvattende wjjzigingen in de Gemeentewet bjj de regeoring in be werking waren, en dut het daartoe strek kende wetsontwerp roeds don Raad van State bereikt bad. Naar de N. R. O. nit goede bron vornoemt, bepaalt zich alios tot do aanvulling van óón enkol artikel van gezegdo wot, te weten art. 49. Rij dat art. is het geval voorziendat de leden van een gemeenteraad niet ten voreischten getale (de grootste helft van het wettelijk lodental) ter vergadering opkomen. Na tot tweemaal herhaalde oproeping voor oene nieuwe ver kering, kunnen de aan de orde gestelde zaken alsdan worden afgedaan door „de tegenwoordige leden", onverschillig hoe weinig in getal dezen ook mogen wezen. Zooals bekend 14, hoeft zioh echter laat stelijk in een of 'twee gemeenten het geval voorgedaan, dat uit verzet tegen den Bur gemeester do raadsleden allen het werk staakten. Ook op de herhaalde oproopingon bleven allen weg. Er was dus geon enkol „tegenwoordig lid". Geon besluit hoege naamd kon er genomen wordenen de be palingen van art. 49, dio dergelijke strem ming in het beheer dor gemoentezakon mooten voorkomen, bleken alzoo in de prac- tijk onvolledig. In die leemte wil men thans voorzien, naar gezegd wordt, door in het uiterste geval den Burgemeester bevoegd te verklaren om loco den Raad te handelen. Staatsblad uo. 172 behelst het kon. besluit van den 4den Augustus 1885, betreffende de bestemming, getalsterkte en pamonstellinff dar sfihnHurjjan Dit hoaluit rust op ao volgende overwegingen: dat de bestemming, getalstorkte en samenstelling van Bchutterjjen, krachtens do wot van 11 April 1827 opgericht, nog geregeld zijn naar de uitkomsten van de vierde tien jarige volkstelling, in 1859 gehouden dat de bevolking sedert dien tijd in de meeste gemeente toegenomen en in enkele gemeenten verminderd was tijdens de zesde tienjarige volkstolling, welke in 1879 heeft plaats gehad; dat mitsdien de getalsterkte der schutte rijen thans niet alleen niet in overeenstem ming is met de eerste zinsnede van art. 23 van bovenaangehaalde wet, in verband met de tweede zinsnede van art. 1 van Ons be sluit van 19 September 186,7 (Staatsblad no. 100); maar dat ook in een aantal ge meenten, w£ar de schutterijen nu rustende zijn, krachtens die wet eene dienstdoende schutterij behoort te bestaan, terwjjl in eene gemeente, waar de schutterij thans dienst doende is, deze tot de rustende schutterijen moet overgaan; Hot besluit bepaalt: 1°. De sterkte der schutterijen bedraagt twee man van elke honderd zielen in elke gemeente, naar de uitkomsten van de zesdo tienjarige volkstelling. 2°. In elke gemeente, welker bevolking volgens de uitkomsten der zesde tienjarige volkstelling binnen den besloten kring of omtrek der gebouwen 2500 zielen en daar boven bedraagtis eene dienstdoende schutterij. 3°. Door den Minister van binnenlandecho zaken worden zoo spoedig raogeljjk, immers vóór den 1 Januari 1886, de Gedeputeerde Staten gehoord de vereischte voordrachten gedaan ter bepaling van de bestemming sterkte, samenstelling en indeeliug der schut terijen, zoo dienstdoende als rpstende, iö de verschillende gemeenten. Totdat deze onderwerpen zijn geregeld, blijven de bestaande dienstdoende en rus tende schutterijen op den tegenwoordigen voet. Uit Vlissingen schrijft mon: De gisteren-avond bjj bulletins bekend ge worden heuglijke tijding, dat de heerArie Smit opnieuw tpt burgemeester dier stad is benoemdwerd met het uitsteken der vlaggen van de openbare en eenige parti culiere gebouwen alsmede met het spelen van het carillon op den St. Jacobstoren begroet. Vrijdag-avond is do oud-Minister Mr. A. E. J. Modderman, in don nog kracht vollen leeftijd van 46 jaren, overleden. Do deelneming in dit sterfgeval is algemeen, en geen wonder, want véél is Nederland verplicht aan den bekwamen staatsman, van wiens kennis en werkzaamheid nog zooveel was te verwachted. Dinsdag werd het stoffelijk overschot op de begraafplaats Eik en-Duinen, bij 's Gra- venhage, ter aarde besteld. Op het kerkhof voegden zich achter de lijkbaar de Ministers Du Tour van BellinChave, Heemskerk en Bloem, als vertegenwoordigers van het tegen woordig Kabinetyde oud-Ministers Vissering, Van Goltstein, Six, Taalman Kip en Reuther, die met Modderman in het vorig Kabinet zitting hadden, do Hoogleerareu Kuenen, Van der Sande Bakhuijseu, van de Leidsche universiteit, de Hoogleeraren Asser en Oude mans van de Ameterd. universiteit, een aantal leden van den Hoogen Raad en van het parket van dat rechtscollege,' hoofdambte naren van het Departement van Justitie, zoomede eene schaar van loden der hooge magistrateur, rechtsgeleerden, oud-leerlingen en vrienden van den overledene. Een zevental kransen en een bloemstuk van palmbladen tooiden het lijkkleed. Een daarvan was van de juridische studenten te Leiden. Aan de geopendo groeve werd op treffende wjjze het woord gevoerd door den Minister van Justitie. .Door do heeren G. Van de Gevel o. s. te Rotterdam is aan den Raad van Oud-Beierland concessie gevraagd voor het leggen van rails en het exploiteeren van een stoomtram over het grondgebied der gemeente, eu zulks in verbinding, over de te maken brug aan Kuipersveer, met het spoorwegstation Barendrecht. Op de tentoonstelling te Ant werpen zijn volgons de officiëele ljjst o. a. bekroonde ltoetman Scheffers Go., Schie dam, gist, zilveren medaille; J. E. on H. T. Tulleners, Alblasserdam, bessenwijn, eer volle vermelding; Van Vollenhoven Co., Amsterdam, exportbier, bronzen medaille; P. Goedewaagen Zoon, Gouda, Goudscho ijpen, zilveren medaille; A. H. Van Bergen, .eiligerleo, klokken, gouden medaille. Bartholemeus van Ommeren, notaris-klerk te Amsterdamdie dozer dagen terecht stond als beschuldigd van hoon smaad en laster jegens den persoon des Konings, werd Donderdag bij vonnis der Arrondissemeuts-Rcchtbank aldaar te dier zake veroordeeld tot eene celstraf van één jaar. De voroordeelde werd op de Prinsengracht door oen 300- 400-tal personen opgewacht. Er werd door sommigen toen hij versoheen, eon juichkreet enop de wijze van do Mar- Beillaisehet socialiBtenlied aangeheven. Door leerlingen der openbaro en de bijzondere school te Vreeswijk is Woensdag een vliegerwedstrijd gehouden. Een 50-tal kinderen namen daaraan deel. Eenigo dames Bclionken voor dat dool een lsten prijs oen prachtig zilveren horlogo. Ook was het mogelijk om al de kleinen eono herinnering aan het kinderfeestje mede te geven. De heer A. Flapk te Gorinohem is benoemd tot onderwijzer aau de le open bare school te St. Anthoniepolder. De Synode heeft eene beslis- sing genomen in zake do aangevraagde wij ziging in het reglement voor het examen voor de toelating tot de Evangelie-bediening, ton bohoevo van de kweekolingen der Vrije Universiteit. Do bedoelde voorstellen zijn mot 13 tegen 5 Btemmon verworpen. Ds. Gopner te Linschoten heeft het beroep naar Gendringen aangenomen. GOUDA, 12 Aug. In eene gisteren avond gehouden vergadering van de Afdoe- üng Gouda on Omstreken van de Vereeni- ging „Het Metalen Kruis" is deze ontbon- don daar het getal leden uit den aard der zaak al kleiner en kleiner werd. De zeven overgebleven leden waren allen tegenwoor dig. Do voorzitter, de'heer W. J. Fortuijn Droogleevor hield bij deze gelegenheid eono toespraakwaarin hij de geschiedenis dor Voreeniging herdacht, hare oprichting op is April 1803 en die der afd. Gouda en omstreken op 14 November d. a. v. in her innering bracht, vervolgens eem woord wijdde aan de gezellige avonden, gezamenlijk doorgebrachtom ten laatste een hartelijk afscheidswoord uit te spreken tot de ledon. Het vaandel der afdeeling is aan do ge meente ten geschenke gegeven en prijkt thans in het stedelijk museum. Naar men verneemt bestaat er kans dat weder meisjes op de rijks hoogere bur gerschool alhier zullen worden toegelaten, mitB de ouders zich rechtstreeks met een daartoe strekkend verzoek tot den Minister van Binnenl. Zaken wenden., De heer J. E. A. Post Uiterweer, commies der 4e kl. bij de posterijen alhier, is met ingang van 1 September a. s. be noemd tot commies der 3e klasse. De heer C. J. Van der Ent, commies- verifieateur bij 's Rijks belastingen alhier, wordt met 1 October overgeplaatst naar Schiedam. De firma G. B. Van Goor Zonen, uitgevers alhier, is op do Antwerpsche ten toonstelling bekroond met een zilveren me daille voor de vakken Boekhandel en Boek drukkunst. In den loop dezer week is 'door den commissaris van politie alhier procesverbaal opgemaakt tegen Frederik Pape, alhier woonachtig op do Zeugestraat, wegens het onbevoegd uitoefenen van een tak der ge neeskunde. Hij maakt de menschen wijs dat hij kanker kan genezen en wedt van de lichtgeloovige menigte nog al aardig te profiteeren. Donderdag tegen den middag werd een houten paard met tilbury voor de wo ning van den heer Hulleman, zadelmaker op de Tiondewog alhier, aangoroijou door de IJ8el8toomtram, ^hetgeen ten gevolge had, dat do bak van genoemd rijtuig door de ruiten van de woning van den heer v. d. S. werd geslingerd. GORINCHEM10 Aug. Do hoer P. Lan- geveld Pz. heeft zich bij adres tot den Raad dezer gemeente gericht, verzoekende de door hem aanvaarde concessie voor het maken en exploiteeren van eene waterleiding alhier over te dragen aan do op te richten naam- looze vennootschap „Maatschappij tot exploi tatie van waterleidingen in Nederland." Dit adres is in handen gesteld van eene spe ciale commissie tot voorlichting, bestaande uit de heeren C. Van Andel, A. G. W. Boll en M. F. Boonzajer. ♦ARKEL12 Aug. Bij de stemming voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad (vacature C. De Jong) waren uitgebracht 29 stemmen, waarvan 1 blanco. Op de heeren T. W. C. Merkens, C. Van der Voort, J. De Jong en A. Gaikhorst waren respectievelijk uitgebracht 9,6, 5 en 4 stemmen, zoodat tusschen twee eerst genoemde heeren eene herstemming moet plaats hebben. De rekening- dozer gemeente, dienst 1884, bedraagt in ontvangst f 5108,78, in uitgaaf f 4730,47 en heeft alzoo een batig slot van f 378-,31. ♦BERG-AMBACI1T, 11 Aug. Tot mo lenaar van den steenen watermolen aau do Hoeksche sluis is door het polderbestuur benoemd G. Slingeland alhier. Op Maandag-mojrgen viel een leerling der bijzondere school alhier spelende in eene sloot nabij de school. De heer Boorsma, koofd dier school, sprong onmiddellijk te water en reddo den drenkeling. Deze kon, na van kleederen verwisseld te hebben, weder naar do school terug. ♦BLESKENSGRAAF, 12 Aug. De ge meente-rekening over 1884 bedraagt in ontvang f8437,24 en irf uitgaaf f5395,86, mitsdien een batig saldo van f3041,38. BODEGRAVEN, 10 Aug. Heeft men voor eeu tweetal jaren den gemeeutetoren en 't daaraan verbonden kerkgebouw der hervormden van buiten flink gerestaureerd en daardoor een nieuw aanzien gegeven, thans is men bezig 't inwendige ran 't laatst genoemde te verfraaien, om zoodoende eenige overeenstemming te brengen in al do deelen van 't bedehuis. De onooglijke gastoestollon tusschen de stoelen z|jn vervangen door drie sierlijke, twaalfarmige kronen, die, uitgenomen voor de uiterste plaatsen, een voldoend licht kunnen verspreiden. Do borden', bevattende de geschiedenis van 't dorp en eene naamlijst van predikanten, sedert 1583 voor jaar en dag ter wederzijde van 't orgel aangebracht, zijn vernieuwd en wel in de oorspronkelijke spelling met dezelfde lettersoortzoodat in dit gedeelte althans 't cachet van oudheid bewaard blijft. Eon eh ander met wat er nog volgen kan, zal op de bezoekers ongetwijfeld ecu goeden indruk maken. Door het oudste zoontje van onzen Burgemeester is dezer dagen de eerste steen gelegd voor de departementale school. ♦GOUDRIAAN, 11 Aug. Voor de be trekking van ondorwjjzcr alhier hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. ♦HAASTRECHT, I41ng. De kleinste leerlingen der nuts mi- en breiBohool Kobben gisteren onder ileido hunner on derwijzeressen een uitspje gemaakt naar „de Kap". Por tram ti half twee ver trokken zij en om half ogen kwamen zij zeer vergenoegd huiswats. ♦HOORNAAR, 13 At. Sedert do vo rige week is de prijs dekaaa fl por 50 KG. gedaald. Door deopkoopers wordt thans hier en in de omreken f 16 A f 17 en voor zeer zware tol f21 per 50 KG besteed. ♦KEDICHEM, 12 Ag. De rekening dezer gemeonte, dienst 184, bedraagt in ontvangst f24688,57», initgaaff 18263,19, het batig slot bedraagtdus f 6425,38». Bij de uitgaven komt ei post voor ton behoeve van do stiohtin en verbouwing van schoollokalen en ond'wijzorswoningen, ten bedrage van f 14584j0». LEKKERKERK, 10 Ag. Heden is met goed gevolg bij den Booepabouwmeester T. Van Duijvendijk te ator gelaten hot op zeilago gobouwdo |eren Rjjnsohip gouaamd „Tebah", goboifd voor rokoning van den Rijnschippor J hls. Op stapel is gezet een jjzeren zeiljacb, te bouwen voor rekening van schipper lloogenboezem. Beido schepen zjju ook bestemd voor de vaart op Zeeland. LOP1KER-KAPEL, 10 Aug. Onzo pre dikant, Ds. W. Willens, heeft voor de be-' roepingen naar Hallo en mar SéhoonoWn bedankt. ♦MEERKERK,Eenigo daftw* geledon zou de uaiMrwaflftt bij do materialen aan do Keulsoho va*t, als gowoönlyk, de lichton op de aau »al liggende vaartuigen brengen, GemaksJalve liet hij sidhin eene schouw goze^n, achter een der mod derbakkeu meeslepen. Zoo lang de sohouw word bestuurd gig alles goeddoch op het oogenfclik dat "ij dezo van den bak los zou maken, rukte zijne schouw dwars achter den ba en sloeg om. Mot zeer groote moeite werd do nachtwacht gered. De aan boon zjjnde lantarens waren in- tusschen in d diepte verdwenen. Eene dode koe, die-alhier over het dorp werd vrvoerd, waarschijnlijk om in den handel tt worden gebracht, is door de politie in beskg genomen, door den veearts als voor de geondheid schadelijk verklaard en daarom oner toezich| begraven. Een drijarig kind viel in de oude Zederik. De moeder, die het zag drijven, sprong het a en beiden waren hoogst waarschijnlijk verdronken, indien de heer P. De Wit zich niet mede te water had be geven om md levensgevaar de drenkelin gen te redden. OUD-ALBLiS, 12 Aug. Do heer L. Boers heeft ^ijio herbenoeming tot lid van den Gemeentenad niet aangenomon. ♦REEUWIJI, 10 Aug. Zpndag morgen tusschen 7 en 8 uur heeft men den iand- bquwer IJ. Bern in Stein eene som van 170 gulden óitBtolen. Do dief heeft ge wacht tot de eigenaar op Haastrecht zjju melk ging uitventei en tot de arouw naar de vroegkerk was. Hij maakte toen ge bruik van hunne sfwezigheid, sloeg een ruit aan stuk en deed daarna het raampje open, waardoor hij in huis kwam. Bij de thuiskomst van Bom vpnd hij de voordeur geopend en «lottoende, dat er iets gebeurd was. Tot nu toe is men don dader nog niet op het spoor. ♦SCHELLUINEN, 13 Aug. Heden zijn alhier verpacht do appel- en peroboora- gaarden. Gemiddeld js het fruit verpacht tegen f2 per HL. Do boomgaardon, waarin veel appelon waren, werden veel duurder verpacht. Benoemd tot onderwijzer te Loos- duinen de heer II. A. Van Iperen alhier. Sinds enkele dagen zijn de bouw lieden druk bezigjmet het delveu der vroege aardappelen, die tegen f2,25 k f2,50 per HL verkocht worden. - De Raad dezer gemeente hooft be sloten, om in 't vervolg, in plaats vbb eon onderwijzer, eeno onderwjjzeros te benoemen. SLIKKERVEER, 12 Augustus. Heden is van do werf van den scheepsbouwmeester M. Vau der Knyl alhier te water gelaten het yzoron Rjjnschip „Ocean", groot onge veer 450 la6t, gebouwd voor rekoniug van den heer Jos. Nalbach te Rotterdam, en zijn do kielen gelegd voor eon dito schip, groot 260 last, voor den heer C. A. Van Rietschoten te Rotterdam en voor eeu van 500 last voor den heer Ch. Zens. ♦STREEFKERK, 13 Aug. Do rekening dezer gemeente over 1Q84 bedraagt in ont vang f 10002,41 on in uitgaaf daarentegen f9329,79, alzoo een batig slot van f672,62. Do jaarljjksoho verpachting van de hennep- en korentiend van de Ambachts heerlijkheid dezer gemeente bracht f61 meer op daii verleen jaar, n. 1. f 87 tegen f26 iu 1884.,^ VIANEN, 12 Aug. In de vacature van kerkelijk ontvanger bij do Hervormde ge meente alhier, door het vertrek van den tegenwoordigon titularis ontstaan, is dezer dagen door do benoeming van den heer Alers voorzien. ♦VIANEN, 13 Aug. Van de 4j pets. geldleoning, groot f210.000, in 1883 ten behoeve van het hoogheemraadschap „de Vjjf Heerenlandon" aangegaan, zijn thans vijf aandeelen, elk van f 1000, uitgoloot, zijnde de noraraors 18, 22, 23, 106 en 174, welke met 1 Januari 1886 aflosbaar zjjn. WOERDEN, 12 Aug. Op de heden alhier gehouden kaasmarkt waren aange voerd 124 wagens. De prijs der Goudscho le soort was f 17 k f22,50, 2e soort f 13,50 k 16,50; Derby f 15 A f 18; Edamsohe f 18 k f 20. Handel vrij vlug. IJSELSTEIN, 12 Aug. De uitvooring van het bouwen der R. K. Kerk mot toren, alsmede het verbouwen der pastorie te dezer stede is toegewezen aan den laagsten in- achijver, den heer Joh. Do Groot. Tevons deelt mon mede dat met de werk zaamheden reeds in deze week een aanvang zul gemaakt worden. VARIA. Met stille trom en 800 gld. uit do can- tine zijn twee tamboers uit Roermond ver trokken. De politie verzoekt „opsporing, aanhouding on bericht" met belofte aan de „trouwe" soldaatjes van een „roffel" die raak is. Een ingezetene van Zevenaar is dezer dagen gevankelijk naar Arnhem ge- voord, naar inen wil op vermoeden van brandstichting. Men zseggo het voort in strekenwaar tolkens door „onbe kende" oorzaken woningen afbranden 1 To Alkmaar heeft mon oon zwemwed strijd, to Baarn een kamp tusschen vólo- oipèdisten ho snolwielrijders gehad en Utrecht doet haar best voor eon hard draverij op 31 Augustus. Pontonniers uit Dordrecht houdon oon oefeningstocht langs den Rijn. To Oosterbeek sloegen ze een brug over do rivier, die niet minder dan 250 meter lang en toch binnen twoo uur tjjds kant en klaar was. „Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd" on do domkerk van Keulen al evenmin. Anno 1248 word de eersto steen gelegd nu eon jaar of wat geleden met den bouw begonnen en pas onlangs gemold 637 jaren na do eerste steenlegging dus I dat hot werk „al" bijna geroed is. Een hofstedo mot 33 I1A bouw land dozer dagon te Aalsmoor verkocht bracht 17 duizend gld. op. 'Woinigo jaren geleden word voor die zelfde hoeve ruim een halve ton betaald. „Hierna boter" kon wel hot passend opschrift zijn. Do firma Van Ent hoven in Don Haag hooft een 40-tal arbeiders moeten ontslaan en de politie to Antwerpen komt handen te kort. Moor dan 400 per sonen zijn sedert de opening der tentoon stelling ingerekend wegens diefstallen op het expositieterrein en nog dagelijks ziet men, of liever ziet mon niet, tal van ingo- zonden zaken spoorloos verdwijnen. Een „Aniworponanr bezocht dezer dagen ons« kd, nain er oen erfenis in bezit in in'mu ma klmkmub wpoaiu eu liart als hy was, vergat hy mei am'g merkwaardigheden in ootrer schouw to nemen. Verzadigd van vreugd word de terugreis aangenomen, do schat nog (oenB nageteld, maar, o schrik, bovouden, dat uit do portefeuille 4 bankbiljetten van 1000 gld. ontfutseld waren. In do afge- loopon maand Juli alleen worden in ons lievo vaderlandjo 1696 personen gesignaleerd door do politie, 414 vreomdelingen wordon over do grenzen gezot en van do verpleeg den in de rijksbcdelaarsgestichton gingen er 35 op do vlucht. Later eens meerl Voorburg hoeft 42, Leeuwarden 45, lien- kum 52 sollicitanten voor een vacante on- derwijzersbetrekking op eon tractomont van 600 gld.aan boord van het opleidings schip „Anna Paulona" to Rotterdam wordt één onderwijzer verlangd on vragen overdo 100 van die'heeren om plaatsing. In de Luthersoho kerk te Deventer word verleden Zondag het' orgol bospeold door eon 8-jarig knaapje en ook geen alledaagsch kerk nieuws in de synagoge to Assen zag men jl. Zaterdag een viertal oudjes bijeen, die hot samen uog wel niet tot Methusalem's ouder dom, maar dan toch tot 352 jaren haddon gebracht. Een verpleegde in 't proveniers huis te Rotterdam is bet-overgrootvader go- worden. Zjjn kleindochter is dezer dagen tot grootmoeder gepromoveerd en thans zijn vijf geslachten in die familie in levou. Frank- ryks bevolking vermindert; buitengewone oorzaken vereischon buitengewone maatre gelen en, om het kwaad to bestrijden, hoeft de Franscho regeering een som van 4 mil- lioen francs beschikbaar gesteld voor de op voeding van ieder zevende kind door don Staat. To Volendam zijn Jan Kok eu Aafjo Keuken in ondertrouw opgenomen. Op de namen afgaande, mag men hier wel zeggen: „Geen paar zoo raar, of 't ljjkt mókaar". INGEZONDEN. Stolwijk. Door liet bestuur van do Vereoniging, welke zich ton doel stelt de uitvoering van hardrijderij met paarden onder don man, was tegen Maandag 10 Augustus eene vergadering uitgeschreven. Bij die gele genheid stelde do voorzitter voor, om door do toestanden van den gedrukten tijd, waar- Qndor ook do landman gebukt gaat, de hard rijderij dit jaar to schorseu. Dit voorstel werd in overweging genomenom daarover te stemmen, en do uitslag was dat do meer derheid vóór stemde om dat genot maar to laten doorgaan. Zonder in aanmerking te nemen dat men daardoor lator niet gobaat zal wezen, wat maakt die óóno dag genot uit op de vol- gendo dagen, waarover misschien velen zullen mijmeren van naberouw. Enfin, bij een goeden tijd kon zoo iets op eene beta melijke manier wol eens aangenaam zijn, maar wil men het aangenaam noemen bij een hacholijken tijd, dan, ja dan moot men zeggen, dat sommigen nog niet veel kennis bezitten om den tijd niet waar to nemen waarin uiou zich goplaatst ziet. M. V. D. Gemengd Nieuws. Eono familie uit Delft, welke te Rotterdam had vertoefd en Woonsdag- avond met oen rjjtuig torugkeerdo, goraakte omstreek 12 uren aan do Heul brug met rijtuig on al te water. Eenige politie agenten en een paar burgers begaven zich te water en hadden de voldoening allen te redden. -Gisteren-ochtend is oon twee jarig kind te Nieuw-Lokkerland van eene brag in eene sloot geraakt en verdronken. Do hoofdcommissaris van po litie te 's Gravenhago verzoekt opsporing en bericht van do verblijfplaats van Petrus Van der Geest, geboren te Gouda, schoeps kok, laatst aan boord van het stoomschip „Edam", varende op Amsterdam, 33 jaren, lengte tamelijk, voorhoofd laag, haar on wenkbrauwen donkerblond, oogon bruin neus groot, mond klein, tanden gaaf, kin rond, baard vol en donkerblond, aangezicht rond en pokdalig, kleur gezond, gestuite gezet. Hij heeft sedert Maart jl. zijn gezin verlaten en sedert niets van zich laten hooren, Te Alblasserdam is een be jaard man op het land dood gebleven. Men zij gow aaraobu wd voor twee kooplieden, waarvan de een zich als vreemdeling voordoet en dio het land af reizen met linnen. Zij vragen uiterst lage prijzen voor hun waar, en toch koopt men to duur. Na onderzoek blijkt nl. dat zich binnen in do rol eon holle houten rol bo- vindt, wolke ruimto mon voor linnen koopt. Bij oon eventueel bezoek dier lieden zij mon op zijne hoede. Te Amsterdam zij n, "behal vo velo valsche kwartjes, ook valscho dub- bolljes in omloop gebracht. Mon buigt zo gemakkelijk mot do hand. L)o booldonaar is redelijk, doch do keerzijde slecht afgewerkt. Maandag-nacht is inde rivier do Maas aan het Kralingsche Veer gozonkon, door het ontstaan van eon lok, oono schouw, geladen met zalm. De schipper van oen daarnaast gelogen schip werd don toestand van do sohouw gewaar, en Bpoeddo zich terstond naar het zinkende vaartuig, daar hij wist dat zich daarin twoo menschen bovonden. Het golukto hem de beido per sonen, die gerust lagen te slapen, nog in tjjds to reddon. Even nadat mon in alleryl do schouw verlaten had, zonk dpze naar do diepto wog. Gistoren - morgon omstreeks half tien ontstond te llaamsdonk, door eene vooralsnog onbekende oorzaak, brand bij don broodbakkor P. Hooren, waardoor zjjno woning spoedig in lichte laaie stond. Aangowakkerd door den feilen westenwind, sloegen do vlammen over op do bolendendo huizen ou schuren, en in minder dan oen uur worden meer dan dertig gebouwen eeno prooi dor vlammen. Verschrikkelijk ia do verwoesting, door dezen brand aangericht. Do geleden schade is voorshands nog niet to schatten; maar zij zal zeur groot zjjn, daar allo schuren rijkelijk gevuld waren met hooi on don pas ingohaalden ruimen oogst, welko artikelen gewoonijjk ongeas- snroord worden gelaten, en er aan roddon niet te denkon viel. Persoonlijko ongelukkon hebbon or bij doao ramp niet plaats gehad, terwijl het noornvee en de paarden deels in de woiden •<wr un doela nog in dor haait* fn veilig- 1 konden gebracht worden. T»o brand werd gestuit door do vereenigdo pogingen van de brandweer, die met do brandspuiten, ook van do omliggondo ge- moonteu, was aangerukt. To Vianon zijn opgegraven oon 30tal oude zilveren muntengeslagen in do jaren 1604 tot 1663; er bevonden zich «il- vtron rijders onder van do stad Zwolle, van Brabant enz. Allo zjjn nog in goeden too- standdoch ietwat gesnoeidrandschriften zijn daardoor niot merkbaardoch alle munt stukken geven duidelijk do wapens en rolief- boolden weor. Er is ook oono kleine koporen pasmunt met kroon en bijschrift, Zwoedsch, bij govondon. Een der zilveren rijdersnog zeer goed geoonsorveerdgeeft to aanschou wen aan do eene zjjdo een busto mot om schrift Phil. Ill I I). II, Htsp. ct Indian, rcx. 1649, aan de andere zijdo het wapon van Brabant mot omschrift Archt davtt U. V. rótr Durgu. Brabant. Op de rivier vóór Dordrecht had Zaterdag-morgen een treurig ongeval plaats. Nabij den mond dor Wolwovors- haven lagon oenige schepen op stroom waaronder hot keenschip „Wilhelm." Door den krachtig opstekondon wind werd be doeld schip zoodanig geslingerddat hot noodig werd do zwaarden neder to laten. Terwijl do opvarenden daarmede bezig wa ren werd eeno mode ten anker liggende ijzeren schuit met zulk eeno kracht tegen het roer van do „Wilhelm" gedreven, dat het touwwaarmodo do helmstok aan den mast was vastgezetwerd losgerukt en do 13-jarigo dochter des schippers, die uit nieuwsgierigheid op dok was gekomondoor den helmstok werd ovorboord geslagen. Door den storkon stroom verdweon het meisje terstond onder het dwars in de rivier liggend schip, maar ook op hetzolfdooogen- blik sprong haar 20-jarige broeder, Pieter Kassei, haar na dook onder hot schipdoch vergeefs; door tweo in do nabijheid liggende schepen en don storkon golfslag verloor hij de drenkelinge uit het oog. Pogingon met dreggen, door onderscheidene schippers aan- gowondom haar te vissobenbloven mede onbokroondzoodat hot meisje jammerlijk verdronken is. Woensdag-ochtend is op do rivier voor Dordrecht, door eon te Zwijndrecht wonend koopman, het lijk van dG 13-j arigo Anna Kassei drijvende govondon. Een echtpaar te Assen, waar van de man 80, de vrouw 67 jaar oud is, zal biunenkort het 50-jarig huwelijk vieren. Hiorby doet zich het zeldzame geval voor, dat do mooder der vrouw nog in loven is. liet oudje, dat aldus don gouden bruiloft barer dochter mee zal kunnen vieren, tolt 96 jaren. Te Asperon wildon Zaterdag nacht ten omstreeks 11^ ure do beido ge meente-veldwachters on een rijksveldwachter een krankzinnige, Korthof genaamd, uit zjjno woning gaan halon, aangeziou hij zeer gevuarlijk voor do omgeving bleek to zjjn. Korthof wus op eeuon zolder gezeten, welko men door middel van eone ladder boklimmon moest. Nauwelijks trachtte de ?old\vachtor C. De Groot de ladder te bestjjgon, of hjj word begroot door drie schoten uit oen revolver, welke Korthof op hom lostto en waarvan hot eerste schot hem reeds in het hoofd kwetste. De Groot vluchtte nog een paar passen, doch zonk, buiten gekomen, bewusteloos en hevig bloedende neder. Terstond word door Dr. Lührs de eerste geneeskundige hulp verleond, dio in don beginne den toestand van don patient be- denkelijk aohtte. De kogel was boven in hot hoofd gedrongen en had boven het oog eeu uitwog genomen. Gelukkig i'b zjjn toestand gunstig te noemon en bestaat or geen gevaar meer. 's Maandags-morgens trok men met de brandspuit naar Korthof too. Terwjjl de rijksveldwachter met los kruit op hem schoot, richtte do spuit eon flinke straal op hom en na verloop van eon uur had men hot goluk hom to grjjpon. Hjj werd in hot bezj^govondon van moer- dore vuurwapens, bonovons kogels en hagel. Dinsdag is hjj naar hot krankzinnigengesticht te Medonblik vorvoerd. Maaudag-namiddag ontstond in de Rozenstraat to Amsterdam twist tus- scheu een vader en zjju 9-jarigen zoon. Dit veelbelovende jongsko sloeg zjjn vader zoo danig met eon kattenbak op het hoofd dat hij, omstuwd door eon menigte mensoheu en zos agenten van politie, per brancard naar hot Gasthuis word goredon. De man is daar aan do gevolgen overleden en do jeugdige vadermoorder bevindt zioh ia hechtenis. Een afsloepend tweemastschip, goladon met steenkolen, is Zaterdag-middag tusschen het llorwjjnonsoh- en Zuilichemsch- veor door den golfslag, veroorzaakt door hot stormachtige weder, volgeslagen en ge- zonkon. De opvarenden zijn gered, Eene geheel nieuwe manier om slooten van water te voorzien, brengen do Schalkwjjksohe boeren in practjjk. Zjj i delven in do Bloot oen pen put en slaan daarin eene nortonpjjp. Het wolwater baant zich daarop door die pijp oon uitweg on de boer ziet zjjn sloot met overvloedig en uitstekend water gevuld. Of do nabjjhoid dor Lek to Schalkwijk in vloed op bovengenoemd resultaat uitoefent en of overal oldors de proef zou gelukkon, zou mooton onderzocht wordon. Het ljjk van don garen- en bandkoopman W. to Gorinohem die sedert een paar dagon vermist werd is uit de Merwede opgehaald. Te Leidon is Zondag-nacht een brutale diefstal gepleegd bij den goud en zilverkashouwer P. op don Nieuwon Rijn. Door verbrjjzeling eonor ruit, wordon oenige zich daarachter bevindendo voor werpen ontvreemd. De dief had gelegen heid zich mot zijnen buit ongehindord te verwijderen. Dinsdag-morgen ontstond or to Sloeuwjjk aan don Merwedjjk brand in de hofstedo van zekoron Vorsohoor, waar van do vlammen mede hot huis aantastten van don schoonmaker Van do Nat. Beide huizen zjjn totaal afgebrand. Do oorsaak is tot heden onbekend. Een Boldaat hoeft te Utrecht op den Biltsohenweg een paar revolverscho tten gelost op een onderofficier, gelukkig sonder hem te raken. Daarop schoot de dader zichzelf dood. In rfo VV>r7gr«» «karf Nedorlundscho afdooling der tontoonstc mig te Antwerpen het volgende voorval plafci» Reeds oenige malen had de heer llansma, de vertegenwoordiger in het Paviljoen van don boekhandel, bespeurd, dat booken van kleine waardo ontvreemd werden. Ofschoon altjjd ter plaatso prosont, is hot feitelijk onmogelijk tulko rooverijen goheol en al to beletten; immors, terwijl do heer Uansma bezig is oen of moer bezoekers to woord te staan, dio bepaalde inlichtingen vorlangon, kan een ander gemakkcljjk zich met oen kloin boekwerk uit de voeten maken, te moer daar velo bezoekers mot kosteloos uitgoreikto drukwerken, catalogi, onz. in de hand loopen. Dinsdag nu ontbrak oon work van inoor aanbelang. Terstond besloot de hoor Hansma oon onderzoek in hot work te stollen, waarbjj de Nedorlandsche militairen, tor Tentoon stelling aanwezig, behulpzaam waren. En jawel, in de inachine-galorjj zat een jong- mensch rustig zijn hart op te halon aan do ge ïllustreerde uitgavo der gedichten van Schoolmeester Dat de jeugdige spitsboef spoedig achter slot en grendel gebracht werd, spreekt van zelf. Hij kwam vaak do ótalage van don boekhandel bozooken, en zal dus ook wol do vroegere ontvreemdingen op zijne rekening hebbon. Te Schevoningen kocht iemand dezer dagen in een boekwinkel een blauwen postzegel. Hjj inoost natuurlijk 5 cents betalen (winst word niet eens bere- kond). De man kwam daartegen in verzot en vond hot „oen schande, dat men ineen zoo lam dorp not zoovool voor zoo'n ding moost betalen als in de grootste stad." Voor eenigo dagon kreeg oon ingezetene van Nieuwlouzon bjj het eten van visch een graat in do kooldio bleof vast zitten. Niettogonstaaudo ingeroepen genees kundige hulpis hjj reeds aan de gevolgen overleden. Te Smilde slachtto iemand eono kip, dio iu het voorjaar good had gelogd, doch daarmede plotseling had opgehouden. Bij do opening vond mon in den oierleider een kiejien dat ongeveor dozelfdo groolto had als oen dut na broeding uit het ei te voorschijn koiut. Do zaak klinkt vreemd, doch voor do waarheid staat do bericht gever in. In don nacht van Dinsdag op Woensdag branddo de landbouwerswoning van A. B. onder Schiobroek tot den grond af. Broeiing van het hooi was wederom do oorzaak. Vrijdag is op do Lok, nabij do steenfabriek van den heer Johs. Mjjnlieffto Vianen, het vaartuig „Vrouw Jantje" ge zonken het was goladon met 22.0o0 steenen. Do naam van den schipper is Gorrit Molon- boerwoonachtig te Hoogevee». Het vaar tuig is gelicht en naar Vrooswijk gebracht. Eoh onboschaamdo ozol. Eon jong dametje mot een reusachtige „queu" stapt heel snippig do straat over. Zij treft een kennisje on zeer vertrouwelijk blijven do vriendinnetjes een oogenblikjo staau keu velen, vlak bjj een groentenkar, waarvoor eon ezel is gespaunon. Grauwtje besnuffelt de hooge tournure, trokt de breede lippen tot eon genoegeljjk laobjo, spitst de ooren en hapt toe. Een gil., een ruk.., doods bleek staat de aangerande juffer, tot spot van de menigte, zonder „tournuro", want langoor houdt zegevierend een ferm bosjo hooi tusschen de vratigo tandon. En do ezel zal van nu aan ezelachtig genoog zjjn, om een tournuro mooi te vinden. Te Sochshaus, eeno voorstad van Weenen, had hot 8-jarig zoontje van oen welgesteld houthandelaar drie kameraadjes uitgenoodigd om te komen spelon. De jon gens maakten veel pret en speelden eindelijk „dief". De zoon van den houthandelaar, een zeer ruwe knaap, trad stoods als beul op eu gaf zijn makkers telkens geduoht slaag. Toon do jongste knaap, de zoveu- jarige Heinrioh, wat al te hard geslagen werd, verweerde hij zich on begon te weenon. Hjj wist zich aan zijno pjjnigors to ont rukken, maar toon gaf de zoon van don houtkooper don boidon andoren bevel hem op to pakken en te binden. Dit geschioddo en do jeugdige beul riep: „Nu moet hjj goed straf hebben, wij zullen hom het hoofd afhakken." De andere knapen, aan een grapjo denkend, vonden dit denkbeeld heel aardig en lleinrich zelf jubeldo mede; do beul ging wog en kwam eeu paar minuton later met ecu timmermansbjjl terug. Hjj hief het werktuig op, telde éóu, twee, drio en sloeg toen werkelijk toe. Een kreet van smart klonk door de lucht en hot witte kraagje van lleinrich werd rood door hot to voorschijn komende bloedde twoo an dere knapen begonneu luid le jammeren en een paar arbeiders snelden toe en bevrijdden den armen Heinrich. Gelukkig bleek het dat do wonde niet bijzonder diep was, door dien de bjjl oud en stomp was; ook had het kraagje van den knaap do kracht van den slag gebroken. De houthundelaar ging persoonljjk den ouders vau den knaap het ongeval vertellenhjj vroeg vergiffenis voor hetgeen zijn ondeugonde zoon gedaan had en bood eene schadevergoeding van vijf honderd florijnen aan. AU de jeugdige booswicht oen Bcherpe bijl in handen had gekregen, zoudo hjj den armen Heinrich, dio thans gelukkig slechts licht gewond is, ongetwijfeld hebben gedood. Om vlekken van rood en wijn of vruchton uit linnengoed te maken, doopt mon de plek in kokende molk, en spoelt haar na eonigo minuten in zuiver water. Een ongeluk ligt in eon klein hookjo, zegt hot spreekwoord. Dit onder vond ook eon knaapje van 9 jaar, dat te Vlaardingen onder een lantaarnpaal zat to spelen. Toen do lantaarn-opsteker het licht kwam aansteken, stiet hij een ruit in en viel oon glasscherf in hot oog van het knaapje, dat juist naar boven zat to kjjkon. Onmiddellijk ingeroopon geneeskundige hulp kon alloon constatoeren, dat het oog van don armon jongen letterlijk verbrij zeld was. Aan het conservatorium to Weenen is dit jaar mot algomeono stemmen do eerste prijs voor vioolspol toegekond aan oen tienjarigen knaap, Friodrich Kroislor genaamd. Dit wondorkind, de zoon van eon geneesheertoonde reeds zeer jong grooten aanleg voor muziok. Hjj kwam op 7-jarigen leeftijd aan hot conservatorium, oo thana is hij mot een getuigschrift Mr-aamheid voor kunstreizen on de go u He*.. TTTe ontslagen. Bij ondorschoidon gogoedt- in gezetenen van Zwolle worden deaor <kg«a circulaires bezorgdwaarin stalen voorko men van verschillende manufacturen die voor een viordo van den gewonen prijs wor don aangobodon. Korten tijd na de ont vangst dior brieven kwamen een paar heeron de bestelling op het onbegrijpelijk goedkoopo goed opnemen. De uitvoering der ontvangen ordors 1ioot het dan zal spoedig volgen, maar do hoeron hebben nog ander good by zich en dat kunnen zij direct lovoron. Dat is b. v. lakon van f7 of f7,50, dat zjj voor f3 of f4 aanbieden. Gaat men aan 't af dingen dan laten do hooren zich vinden maar bjj lovoring ontdekken do koopers dat zjj bjj don neus genomen zijn en dat de brieven mot staaltjes slechts lokbrood was om do goodo burgerij met andere ma nufacturen te bodriogeu. Hot „Geworbe Blatt" bevoelt een middel aan tegen oen kwaad, dat ma- nufacturiers en menig andor winkelier steeds ondervondon hebben, nl het verkleuren of vorbloeken van gekleurde artikelen, dio in de winkelkast uitgestald zijn. Dit verkleu ren en verbleeken ontstaat door de witte stralen van het zonlicht, en waar het plaats vindt, is het een hewjjs, dat het glas min of meer kleurloos is. Zjjn de ruiten oenigs- zins gooi van kleur, dan kan bedoeld euvel niet ontstaan. En wil men dit middel niet, dan bostrjjke men de ruiten eenvoudig met copaalvernishot kwaad wordt dan ver- holpen. word aan do zij tot voor L. Akkorhujjs Jl II. G. Geelhoed hoer C. B. Van; eereloden waron Telchuijs, kapil tie-Compagnie teur van het Na eeno korte| aan de aanwezig de tot standkomj bevorderen, sloot vergadering hield, medegedeeld, dat gekozen den heer tot secrotaris den heer tot penningmeester den aaren, zoomede dat tot loerad de hoeren M. J. nmandant der Instruc- H. Westbroekdirec- iekgezelschap „Apollo". aar krachtige opwekking om door ruime bijdragon van het feest te helpen 'voorzitter de vergadering. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 14 Augustas. In de vergadering van den gomoentoraad gehouden 10 Augustus j)., is o. a. besloton na goedkeuring van de geloofsbrievon tot loden too te laten do bonoomde heeron A. Gravos Kooiman Jz., Mr. I). Van Ooston Slingoland on A. Vor- mejj Pz. In diezelfde vergadering word door Burg. en Weth. overgelegd do rokoning van inkom- sten en uitgaven der gornoente over 1884 bedragende in ontvangsten f 41048,63s, in uitgaven f37727,46» batig saldo f3321,17. ♦—Zooals bekend is, wordt do eer van Schoonhovens nijverheid op do Antwerponscho tentoonstelling alleen opge houden door den heer A. C. Fijn van Draat, banketbakker en conflseur hier tor stede. Het is ons aangenaam thans te kunnen melden, dat aan genoemde firma de onder scheiding is te beurt gevallen, met do zil veren medaille te worden bekroond, voor haro inzending van verschillende soorten Koek, Banket, Boterletters, St. Nicolaas en vordore banketbakkers-artikelen, geschikt ter verzonding naar Oost- en West-Indië. Teneinde do deugdelijkheid van do arti kelen te bewijzen is reeds den 16. Decem ber 1884 oen kist mot verschillendo arti kelen verpakt in gesloten bussen, onder contrólo van do Nod. Hoofdcommissie voor do Tentoonstelling, naar Oost-Indië verzon den on in April i.l. to Antwerpen door do Tentoonstellings-Commissie terug ontvangen. Bjj de booordeeling door de Internationale Jury word die kist geopend en werden do verschillende artikelen aan een onderzoek onderworpon. Noch do verpakking, noch do zeereis had do artikelen iets doen lijden, terwjjl do kwaliteit uitmuntond word bo vonden. Vooral do zorgvuldige, bijzondero verpakking wordt om do eenvoudigheid en doelmatighoid zeer geprezen. Is het voor den hoer Fijn van Draat oene zelfvoldoening, do moeite en opoffering, aan zjjno inzending verbondenaldus te zien gewaardeerd onze kleino gemeente mag er zioh op beroemen eeno handelszaak in haar midden to hebben welko, met de grootste van elders in het strijdperk tredende, zoo zegevierend daaruit to voorschijn komt. Do aangekondigde vergade ring van belangstellenden iu de feestviering op 31 Augustus had Maandag-avond in het Ileeren-Logemont alhier plaats. Do voorzitter der voorloopigo comnlissio, de lieer L. Akkorhujjs JEz., deelde aan do aanwezigen, ton gotalo van ruim 30, hot plan van feestviering mede, hetwelk door do voorloopige commissie was opgemaakt, ou onderwierp dit aan het oordeel der vergadering. Slechts weinig waren do op merkingen, dionaangaafide geuitwaarna het onder luid applaus unaniem word goed gekeurd. Voorts werd besloten, do defini tieve commissie te doen bestaan uit zeven personenwaartoo benoemd werden vier loden van de voorloopigo commissie, do heeren L. Akkerbuijs JEz., C. B. Baaren, L. F. Rodoker on J. A. Do Heer (de hoor II. T. Van don Bra tk, mode be noemd zjjnde, meendo om overwegende ro- denen te moeten bedanken), benevens do heeren II. G. Geelhoed, S. L. M. Popta en Jacques Van Dantzig. Do hoer S. P. II. Noordeudorp, burgemeester dezer gemeente, werd tot eore-voorzitter der feestviering lie, zjjnde B. Van Vervolg dei Nieuwstijdingen. Do naaniooze vennootschap Loerdamsche Stijmbootmaatsohappij" keert over hot afgelooén bookjaar eon dividend uit van 5 percep. De veroiniging tot beharti ging der stoomvfrrtbelangen in Nederland hield gister harojalgemeene vergadering te Rotterdam, waatn verschillende belangen besproken wordol O. a. is aangenomen een voorstel van dortheer G. W. Lans, om bij den Minister aante dringen op het uitbag geren van den Sollandschen IJsel bij de Mallegatsluis, en laar voorbij langs Gouda, zijnde een gedeel* van de vaart tusschen Amsterdam en Roterdam. Na de sluiting der .-redering v dgcfc eene i atv.iiigst der leden van Holland, on» bij ^rugkomst aan boord dier boot te dineeren en een tocht naar den Moerdjjk of Baanhoek to doen. De detachementen veldartil lerie, die bestemd warot ter deelneming aan de groote manoeuvre» van het korpB pontonniers, zjjn Maandag ppr spoor te Dord- rocht aangekomen uit Deiillaag, Breda en Utrecht, en dien dag da* ingekwartierd geworden, teneinde Dinsdaghunne bestem ming op te volgon. Het wst werden de voertuigen overgebracht en «barna de paar den en manschappen van hei Rietdijkscho hoofd naar Papendreoht, dtpr middel van brugvakkon. Aldaar aangolomen en op gesteld, marcheerdo deze rijlende ponton- trein, onder bevel van kapitein Naoff, naar Giesendam, waar nachtkwiftior word ge- old- •tillerio ingokwartierd. houdonde pontonniers in fenton, de veld Na eene pauze, waarin do definitiovo Woensdag-ochtend leidde' de tocht van Giosendam over Gorinchom, Arkel, Bpijksohe Veor, Kedichom on Oostorfjjk naar Leer dam, teneinde daar nachtkwtrtier te houden. Donderdag-ochtend begaven de troepen zich over Asperon, Akkooi, Renooi, Rumpt, Beest on Enspik naar Deilj als nachtkwar tier aangewezon. Heden wordt over Geld«rmalsen, Bnur- malsen en Buren naar Wjk-bij-Duurstede gemarcheerd, waar dezo rjjdando pontontrein de brug van den varenden trein over do Lek passeert, en vervolgels nachtkwartier wordt gehouden. Zaterdag-ochtend trekt men naar Koton (Kromme Rjjn) en vau daar terug naar Wjjk-bij-Duurstede, waar de vold-artillerie don troep vorlaat on naar haro garnizoenen torugkoort, terwjjl het materieel van den rijdenden trein op de brugvakkon van den varenden trein wordt geplaatst, en geza- monljjk de torugvsart naar Dordrecht plaats heeft, om daar des avonds aan te komen. In do Dinsdag to Amsterdam gehouden eerste zitting van do 100sto algo- meeno vergadering van do „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", sprak do heer Mr. H. P. G. Quack, voorzitter van het hoofdbestuur de openingsrede uit. Spreker behandelde de sociale gedachte, die de grondslag was van 't Nut; alloeu door daaraan vast to houden was do toe komst der honderdjarige verzekerd. Spreker meendo, dat het Nut do roeping had kennis en karakter aan de democratie te verleenon, eu in die richting werkzaam te zjjn. De financiëelo commissie bracht verslag uit; de ontvangsten hadden in 1884 bodra- gon f 44.842,26|, do uitgaven f 44.763,57, saldo in kas f 78,69J. Zooals mon weet was in zake de kweek- school van bewaarschoolhouderessen een voorstel van Nijmegen ingekomen, luidendo: „do vergadering trekt het besluit van 1883 omtrent de stichting der Kweekschool van bewaarschoolhouderessen in." Op dit voorstel was een amendement in gediend door het departement Amsterdam, van dezen inhoud „Do vergadering trekt het besluit van 1883, omtrent de stichting der kweekschool van bewaarschoolhouderessen in, voor zoover daarbjj aau bet Hoofdbestuur overgelaten is do keus der plaats alwaar de kweekschool zal gevestigd worden, ou besluit: a. alsnog aan een commissie, bestaando uit zeven personen, die tot dusverre in de zaak niet betrokken zjjn geweest en te be noemen op do wijze in art. 39 der wet voorgeschreven, op te dragen een gemoti veerd rapport uit te brengen over do vraag welko plaats ook iu verband met den financioolen toestand dor quaestio to be schouwen is als do moost geschikte voor vestiging dor kwookschool. b. do plaats van vestiging todoen bepa len door do dopartemonten op do eerstvol gende algomeeno vergadering." Nog werden verschillende amendementen en voorstellen behandeld on verworpon waaronder ook hot voorstel-Nijraegen. Dat van Amsterdam werd aangenomenhoewol conigszins gewijzigd door eon amendement- Rotterdam dat do kosten van oprichting tot do oorspronkelijk geraamde som beperkt. Woonsdag werd de vergadering voortge zet en aangovungon met de herziening der wot Besloton werd hot doel der maatschappij aldus te omsohrjjvon„naar do boginselen van den Christolijkort Godsd'enst algemeen volksgeluk te bovorderofl." Vau do verder genomen besluiten vor meidon wij, dat do algemeeno vergadering voortaan gehouden zal worden dos Woens dags na Pinksteron te Amstordam. Het hoofdbestuur is te Amsterdam gevostigd waar zes zijner ledon, waaronder do voor zitter, alBinedo de algemeono secretaris moeten wonendo overige zes leden mooton buiten Amsterdam gevestigd zijn. De wet werd ten slotte in haar gchoel bjj acclamatie aangenomen. Eono som van f 1Ö00 is ter beschikking I van het hoofdbestuur gesteld om daarmede reis en verblyf kosten te vergoeden van spre- kendie 7,iel. bereid verklarenin depar tementen buiten hunne woonplaats voor drachten te houden over onderwerpendie in verband staan met het streven der maat schappij. Deze voordrachten zullen ook voor niet-leden der departementen toegankelijk mooten zjjn. Voorstellen tot het rerleonen van Bubsidie aan do Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid zijn verworpon. Uit Neorbosoh meldt men: In overleg met het bestuur besloot de direc teur der weesinrichting, tengevolge van moor dan 300 aanvragen tpt opnoming van arme weezenover te gaan tot den aanbouw van nog een weeshuis. Dat aan den bouw van zulk een huis groote flnancieele bezwaren verbondon zjjn, blijkt hieruit dat, indien dit werk niet door weesjongens onder toezicht van hunne bazen werd ver richt, or minstens f 40.000 voor benoo- (ligd zou wezen. Thans wordt er voor dit gebouw niet moer veroischt dan f20.000, hetwelk vooral in dezen tijd niet zoo spoe dig is saamgebracht. Daarbjj komt nog, dat hot onderhoud van de kinderen, met alles wat aan de inrichting verbonden is, eeno uitgave eischt van f 2000 per week; 800 personen mooten hiervan gevoed en gekleed worden. Het is daarom, dat do directeur bjj vernieuwing do aandacht ves tigt op de groote behoefte aan dit weeshuis, en een ernstig beroep doet op alle goed- gezinden; nog slechts f 8000 ontbreken, en mocht deze som spoedig oetvangon wordon, dan zal dit 'wooshuis dit jaar nog gereed komen, en zullen weder 100 weozen ter verpleging worden opgenomen. Te Amstordam zijn de plannen voor eene feestviering op 31 dezer miBlukt. Men zal nu trachton uitvoering te geven aan hot denkbeeld, om op dien dag oon groot kinderfeest te organieeeron. Ue po ging daartoe zal waarschijnlijk uitgaan van do vereoniging lot oprichting van kinder- speeltuineu. De heer F, W. v. Oppen te Go- rincbem is te Utrecht geslaagd voor de acte Fransch 1. o. Ds. C. Woutman te Arkel hooft oon beroep ontvangen naar Borkhout. Ds. J. H. Wiersma to Benschop is beroepen naar Sluis on te Rhedon. Ds. L. Kan de Beer te Hei- en Boeicop heeft voor het beroep naar Baard wijk c. a. bedankt. ♦AMMERSTOL, 14 Aug. Als een bij zonderheid deelt men mede, dat alhier op eene bevolking van 998 zielen, 116 patenten zjjn afgegeven. Visscherij-Berichten. AMMERSTOL, 14 Ang. Van Zaterdag 8 tot en met Vrijdag 14 Aug. zijn alhier aan de markt verkocht: 69 groote zalmen, wegendo van 16—24 halve kilo'sprijs per kilo van f 0,50 tot f 0,60. 90 kleine zalmen, wegende van 8—15 halve kilo'sprijs per kilo van f 0,45 tot f 0,55. 323 St. Jakobzalmenprijs per stuk van f 1,— tot f 4,65. KUALINGEN, 14 Aug. In de afgoloopen week werdon alhier aan de markt verkocht 11660 zalmen* Prjjs der groote zalm f 0,50 tot f 0,65kleine zalm f 0,45 tot f 0,60 per 1 kilo. St. Jakobzalm f0,40 tot f 0,65 por kilo. PARIJS, 13 Aug. Charles Einden, Rue Lafayette 147. Commissionnaire Halles Centrales. 7 Aug. 73000 kilo 8 9 10 11 12 13 Totaal aangekor Do prijzen Zalm groote kleino Baars middel Snoek Paling Zoolt Bliek 58000 43000 28000 36000 54000 44000 men~336000 kilo. van heden zijn: Frs. 2,75 k 2,25 per kilo. 2,75 k 1,25 a 1,75 k 3,50 a 1,25 k 2,25 0,75 1,50 3,00 0,75 30,00 k 25,00 Burgerlijke Stand. Gem. Sohoonhoven. Van 9 tot 14 Augustus 1885. Geboren: Ilenricusouders C. P. Van der Aa eu E. Motz. Barthelomous Willem, ouders B. Pelt en W. F. GudseU Johanna Catharina, ouders A. Streng en A. Do Korte. Ondertrouwd: J. O. G. Van Houtum en S. Van Grootheest. Getrouwd: J. Wondels eu D. Pluut. A. 8. Dinsdag 18 Augustus 18 hopen onzo geliefde Ouders en Be- huwdouders HENRICUS JACOBUS MURK en GERADDA NEDERIIOF hunne 25-jarlge Kclitvereenlglng te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Schoonhoveu, 14 Augustus 18S5. Getrouwd: ANTONIË BLANKEN Dz. NEELTJE PAULINA OSKAM, die tevens hunnen hartolykon dank betui gen voor do ondervonden bewijzen van belangstelling. hor g-A m bac h t, 14 Aug. 1885. Voor de vele en harteljjko deelneming-* mij betoond bjj mijn Vjjftigjarig Jubilé als Geneeskundige, betuig ik aan allen mijnen hartelijken dank. L. TERNEDEN. Nienw-Lekkerland, 10 Augustus 1885. door paarden die nooit een prijs gewonnen hebben, bereden onder den man. Aangifte pbr gefrankeerden brief aan den Voorzitter der Commissie, den Heer D. KRUIT te Stolwijk, of op den dag der barddraverij, tot uiterlijk voorraiddags ten elf ure, by P. STOPPELENBURG De Ondergeteekonden betuigen langs dozen wog hunnen op rechten dunk aan do hoofden en het per soneel dor brandweer alhier, alsmedo aan don WelEd. lieer A. VAN WALSUM en personeel van Krimpen a/d IJael en verder aan allo bekenden en onbekenden, dio met zooveel ijver ons behulpzaam zijn geweest bjj den brand op den 4den dezer. A. UOOGENDIJK Cz. C. UOOGENDIJK Az. Ouderkerk a/d IJsel, 13 Aug. 1885. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Gorincliem maken bekond, dat op den alhier eene PAARDENMARKT zal wor den gehouden, zjjnde Zaterdags vóór die te Lexmond. Gorinchem, den 13. Aug. 1885. Burgem. en Weth. van Gorinchom De Burgemeester C. VAN ANDEL. De Secretaris, W. SLOOTWEG. Van SCHOONHOVEN v.m. 5.30 uur. VREESWIJK n.m. 6.30 uur. In Correspondentie met de Train. VAN ZESSEN. ÈEa De Notaris TEIJINCK te Sohoon- hoven zal op nader te bepalen tijd, in het openbaar verkoopen Ten verzoeke van de Wed. DEN BOER. Het voor weinige jaren nieuw gebouwd mot afzonderlijk BOVENHUIS, aan den Wal, nabjj de gewezen Lopikerpoort to Te aanvaarden 1 November 1885. Inmiddels uit de hond te koop. Te bevragen bij den Notaris. verkoopen Eeno partij C. B. VAN BAAREN te Schoonhoven zal op Maandag 17 Augustus e. k. 's morgens tien ure, te BERGSTÖEP, aan bet VEER, verkoopen: PALEN RIBHOUT voor Schoeijingen Brughoofdon en andore Timmerworkon. (door vertrek naar elders.) O. B. VAN BAAREN te Schoonhoven zal op Donder- dag 20 Augustus e. k., 's morgens tien ure, te voor do woning van P. DE ROOS aldaar, KINDERWAGEN, KRUIWAGEN, PLAN KEN MESTVAALT, enz. en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebraoht. Te zien 's morgons vóór do verkooping. Die hier nog goederen zonde willen bij voegen gelieve daarvan tijdig opgave to doen aan don Afslager H. W. WOLSING aldaar. Do AFBRAAK van een flink HEE- RENIIUIS, bestaando in BUITEN-KOZIJ NEN mot RAMEN en DEUREN, BINNEN DEUREN en KOZIJNEN, BALKEN, GOOTSTEENENMARMEREN MAN TELS en diverse IJZERWAREN, bij H. BOER en J. W. DOGTEROM, op deii Uoogendijk te Schoonhoven. MEERKERK, levert franco aan haiB puike a f 12 per hoed.

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 2