N°. 846. 1885. Zaterdag 29 Augustus. men, ier IG”, [EN, f 25,00 Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. BUITENLAND. Overzicht. I? BINNENLAND. - Voorheen en thans. X), tegen ■8. ren. Papier- OOTEN deingeel df kilo. het gevoerd 2e qual. 1 a 25. t f 500, t’f 1000, inB X), met skmarkt wagens, 66.504 h 21,00 i Derby- 15 17. ort f 21 ‘8- n ho ven. ENGER- o. J. f 49, ct. Flakk. Ok 7,30. rerm. en f 1,10 er kilo, alf kilo, per half er week. f 8,- k tie dito k 6,50. h4,-. izware m f 100 |-jarige f 100 a mchtere ache plas een ,’evoerd talveren, apen of gen. le qual. in: Iste Schapen Dem Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. PrQs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. SCHOOHHOYENSGHE COURANT '-K S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, In Frankrijk begint de strijd voor de algemeene verkiezingendie in October N. 21 Aug. 68 ’«A 674 99} 99* 931 931 90} 83 j 86} 76* 551 54 15} 15 66 8U 121 109} 97{| 99} öl «1 «‘l 94 581» 110} 1051 102} 99} 94} 98} 103 112* 136} 131 127 46 9 Bij kon. besluit is benoemd tot ontvapger der registratie en domeinen te Culemhorg, J. D. Wetsels, thans te Tolen. Bij Zyner Majesteits besluit is aan A. E. Roest van Limburg, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 October 1885, eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam. Bij ministerieele beschikking is de kapitein S. I. Van Nooten, van het N. Ie qual. df kilo; '17&20. Bedankt voor het beroep naar Kampen door Ds. G. Nij huis te Genemuiden. Dr. J. Herman do Ridder Jz., predikant te Doesburg, is beroepen bij de Remons^mtscbe Broederschap te Oude- Wetering (bij Leiden). Ds. Van Dijk, directeur der philantropische inrichtingen te Deutichem, werd dezer dagen aangenaam verrast. Iemand, die onbekend wenscht te blijven, bracht hem een bezoek en schonk hem achtereen volgens 4 obligation Rusland 1866, elk groot f1000, en wol één voor de Groen van Prinsterer-schooléén voor de Lucas- stichtingéén voor de Chr. scholen en één voor de opleiding van jongelieden op „Ruimzicht.” Bij het burgerlijk armbestuur te Ridderkerk is van een onbekenden gever eene gift van f 1000 ingekomen, met het verzoek daarvan f250 aan de diaconie- armen af te staan. moeten plaats h»l te wakkeren. deweg onder del deze scheidt in j treedt ook bij voor de a. s. verkiezir En de uii Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. GORINCHEM, 26 Aug. Door den raad dezer gemeente is benoemd tot leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium alhier, de heer A. De Pecker, predikant bij de Hervormde gemeente alhier. ♦BERG-AMBACHT, 26 Aug. Er zijn hier weder eenige gevallen van roodvonk bij gekomen. Tot dusverre behoudt de ziekte nog een goedaardig karakter. ♦BERKENWOÜDE, 27 Aug. De reke ning dezer gemeente, dienst 1884, bedraagt in ontvangst f5748,23 en in uitgaaf f4625,75», zoodat er een batig saldo is van f 1122,47». In den avond van 26 dezer luidde de brandklokwaardoor ons stil dorpje in rep en ruer werd gebracht. Juist in de nabijheid dezer gemeentebij den landbouwer C. J. v. E., ontdekte men branddie ontstaan was door het spelen met lucifers. Onze brand weer trok zoo spoedig mogelijk met de spuit naar do plaata das onhoila. Daar do brand zich enkel bepaalde bij eene schuur, die in de nabijheid der woning stond, én men reeds ijverig aan het blusschen was, be hoefde de spuit geen water te geven. ♦GOUDRIAAN, 24 Aug. Door wijlen Jhr. I. G. H. Tets van Gondriaan is aan de armen der Herv. gemeente alhier vermaakt eene som van f 500, vrij van successierechten. ♦HAASTRECHT, 26 Aug. De leerlin gen der hoogste klasse van de nuts-naai- en breischool hebben jl. Dinsdag op kosten van één der leden een uitstapje naar Den Haag en Scheveningen gemaakt, ’s Mor gens acht uren Vertrokken zij per tram naar Gouda en gingen verder per trein en stoomtram naar Scheveningen om zich aan het strand en in het duin te vergenoegen, ’s Middags naar Den Haag teruggekeerd, versterkten gij den inwendigen mensch in een der volksgaarkeukens en bezochten daarna de mooiste gedeelten van de resi dentie. ’s Avonds half negen keerden zij allen per tram terug in een zeer aange name stemmingallen de geefster dank zeggende voor het genot hun bereid. Mejuffr. M. G. Lorentz, onderwijzeres aan de openbare school, heeft tegen 1 No vember a. s. ontslag gevraagd. KRALINGEN26 Aug. Tot lid van den raad dezer gemeente is benoemd de heer D. A. Zwigtman van Noppenmet 77 stem men (juist de volstrekte meerderheid). Op den heer C. v. d. Sluys worden uitgebracht 72 stemmen. KRIMPENa/dLEK, 25 Aug. De heer A. L. M. Buijze alhier heeft met goed ge volg examen in ’t Fransoh voor de com missie te Utrecht afgelegd. KRIMPEN a/d IJSEL (Stormpolder), 24 Aug. Donderdag is van de werf „De Nij verheid” van C. Van der Giessen, met good gevolg te water gelaten een ijzeren Rijn schip, groot 425 last, voor rekening van do heeren Wilhelm Hennenbrilch on H. Loh te Mülheim a/d Rühr, terwijl eenige dagen vroeger van genoemde werf nog werd te water gelaten eene ijzeren schroefstoomboot „Stad Rotterdam”, voor rekening der Haar- lemsche schroef-stoombootmaatsohappij, di recteur de heer W. Bus te Haarlem. LEERBROEK, 24 Aug. Tot predikant bij de Herv. gemeente alhier is beroepen Ds. M. Bax Dzn., predikant te Doornspijk. ♦LEKSMOND, 24 Aug. Bij zeer prachtig weder is onze fraaie jaarmarkt heden onge woon druk bezocht. De aanvoer van paarden was zóó groot, dat alle lijnen en beschikbare plaatsen bezet waren. Vele buitenlandsche kooplieden waren aanwezig. De handel was ongemeen levendig en de prijzen waren bo ven verwachting goedzoodat er veel is verkocht. NIEUWERKERK a/d IJSEL, 25 Aug. Tot hulponderwijzeres aan de school no. 1 alhier is benoemd mej. D. Hermeen te Hilversum. VIANEN, 26 Aug. De vacature in het college van kerkvoogden der hervormde ge- meente ontstaan door het aftreden van den heer Alers, wegens zijne benoeming tot ker kelijk ontvangerwerd heden door notabelen aangevuld door de verkiezing van den heer G. De Yor Hz. »ben, langzamerhand aan i verdeeldheid die gaan- epubli,keinen toeneemt en fematigden en radicalen, it‘-kiezen van candidaten ingen *t meest op den voorgrond. En de uitslag dezer verkiezin gen is ditmaal van meer dan gewoon ge wicht, omdat de nieuwe Kamer een op volger zal moeten aanwijzen voor den Pre sident Grévy, die den 30. Januari van het volgend jaar moet aftreden. Tot nog toe waren het voornamélijk Ferry, Freycinet en Biessan, die als vermoedelijke opvolgers werden aangewezen, doch de uitslag der verkiezingen kan die beramingen ten eene- male doen falen. Van den stilstand van zaken op parle mentair gebied maakt de regeering gebruik om orde te stellen op de zaken in Tonkin. Twee candidaten doen zich op om onder toezicht van Frankrijk als regent dier ge westen op te treden: de gewezen regent van Annam Thuong, die tijdens de onlusten als vriend van Frankrijk, doch tevens als aanhitser der aan Frankrijk vijandige man darijnen optrad en dis weinig vertrouwen verdient, en Liu Vinh Phuoc, de aanvoerder der Zwartvlaggen, die het de Franschen nog steeds zoo lastig maken. Deze ondersteunt zijne sollicitatie met het aanbod om binnen drie maanden Tonkin geheel tot rust te brengen. Voorzeker een verleidelijk voorstel I Volgens het Parijsohe blad Le matin zou Duitschland getracht hebben een eiland in de stille Zuidzee, waarop Frankrijk recht van eigendom méént te hebben, te annex- eeren, door er de Duitsche vlag te planten. Tengevolge van het protest der Fransche regeering heeft v. Bismarck echter onmid- dellijk bevel gegeven de vlag weder te strjjken. Dit geval geeft grond voor de verwach ting dat het ten aanzien der bezetting van een der Carolip^eilapden door Duitschland niet zulk een vaart zal' fêbpeh als de opge wonden stemming over deze annexatie in Spanje doet vermoeden. Reeds moet de Duitsche regeering zich in dien zin hebben uitgelaten, dat, indien Spanje zijn recht op bedoelde eilanden voldoende kan staven, de Duitsche vlag onmiddelljjk zal worden weg genomen. Doch dat recht is juist nog al betwistbaar. In 1875 nl. is door Duitsch- land en Engeland aan de Spaansche regee ring eene nota gericht, waarin beide Mo gendheden uitdrukkelijk bezwaar maakten Spanje’s souvereiniteit over genoemde eilan den te erkennen en tegen dit protest is Spanje in gebreke gebleven iets in het midden te brengen. Het heeft zelfs ge draald te voldoen aan den uitgedrukten wensch der Vertegenwoordiging om een ge regeld bestuur over die eilanden in het leven te roepen. Intusschen tracht Spanje aan zijne vertoogen kracht bij te zetten door het uitzenden van oorlogsschepen. De republikeinen in Spanje trachten uit dat verschil van gevoelen munt te slaan om het volk tot eene beweging tegen de re geering en tegen Duitschland op te zetten. Een incident heeft weer gedreigd den goeden gang der onderhandelingen tusschen Rusland en Engeland te verstoren. De Russische en Afghaansche voorposten zijn onlangs bijna weer in botsing gekomen. Dank zij het gezond verstand der Afghanen is het echter niet zoover gekomen, ’t geen te meer jammer zou geweest zijn nu de on derhandelingen over de grensscheiding het einde nabij zjjn. Rusland heeft nl., blijkens zijne laatste aanbiedingen, afstand gedaan van de Zulfikar-pas en hiermede is het grootste struikelblok voor eene goede rege ling der geschillen uit den weg geruimd. Als bewijs hiervoor kan gewezen worden op het besluit van den Minister van Oorlog in Engeland, waarbjj de reserve weder op voet van vrede wordt gesteld. De „Pall Mall Gazette” heeft voldoening van hare onthullingen. De beweging voor eene betere bescherming der meisjes tegen onzedelijke aanslagen begint al grooter en grooter afmetingen te verkrijgen en zal bij de aanstaande verkiezingen zelfs als voorwaarde gelden. Zondag jl. werd in het Londensche Hydepark eene volksvergadering met dat doel gehouden, die door meer dan 300.000 personen, waaronder vele dames, werden bij gewoond. Ook de Bisschop van Londen heeft zich de zaak met ijver aangetrokkén en zijne onderhoorigen aangeschreven om het kwaad met alle hun ten dienste staande middelen te bestrijden. In den ziektetoestand in Spanje, te Mar seille en te Toulon komt nog niet veel verandering. Het verledene heeft altüd en voor ieder zekere aantrekkelijkheid. Door den afstand waarop men het ziet zyn de harde kleuren malscher, de scherpe omtrekken zachter gewordenen het oog ontdekt een harmo nie en een evenredigheid, die de werke lijkheid niet deed aanschouwen. Denzelfijen indruk zou wellicht een blik op de toe komst b\j ons teweegbrengenware die ons slechts vergund I Rooskleuriger nog is onze voorstelling van een verleden dat we niet hebben ge zien waarvan we alleen door overleve ring een oppervlakkige kennis verwierven. De menigvuldige leemten in het begrip der feiten en toestandenwordt dan aangevuld met de scheppingen der verbeeldingwier gouden sluier veel ruws en afschrikkends bedekt. En het kind dezer eeuwdat een zwaren strijd heeft te voeren om staande te bljjven, op wiens moeitevol levenspad menige scherpe steen den voet kwetst, verwijlt gaarne en met een soort van heim wee in die meer dan half fantastische we reld die hem een paradijs toeschijnt waar uit hy werd verdreven. Evenzoo hunkerden Israëls zwervende nakomelingen naar de vleeschpotten van Egypte, terwjjl de zweep slagen der dryvers hun vergeten waren. De getchiedentsdat is de wetenschap van hetgeen geschied is, spreidt"haar lichtschijnsel over die tafereelenen op eenmaal blijft er van de schilderachtige voorstelling weinig over. Het beeld van het verleden wordt tot zyn ware vormen en kleuren teruggebracht: hoe nauwgezetter en vollediger de studie der feiten isdes te sterker- wordt de gelijkenis tusschen dat beeld en de werkelijkheid. De onbestemde schim wordt als het ware met spieren om kleed en met kleederen omhangen. Welnuhet groote nut van de kennis des verledens isdat zy ons verlost van een ziekelyk verlangen naar hetgeen voorbij is, dat het ons vervult van ingenomen heid met het tegenwoordige en ons ver trouwen schenkt in de toekomst. Wij lee- ren er door, dat hetgeen eenmaal was in geen enkel opzicht' te verkiezen is boven hedendaagsche toestandendat er immer is geweest een streven naar beter, hetwelk bij volharding met goeden uitslag werd be kroond dat zelfs heftige schokken niet in staat waren, den vooruitgang duurzaam tegen te houden. Op welk gebied we ook een onderzoek zouden willen instellendezelfde waar heid wordt er steeds door aan hét licht gebracht. Rechtsplegingstandenverhou dingen, volksrechten, maatschappelijk wel- zyn godsdienstvormenneem wat ge wilt, altyd zal men het zeer onvolmaakte zien plaats maken niet voor de volkomen heid. want deze is onbereikbaar, maar voor het oetere en hoogere. En het is niet mogelijk een enkele reden te vipden voor de vreesdat de menschheid in dezelfde richting niet zal voortschrijden. In de allervroegste tydentoen er van beschaving nog geen sprake kon zijn, mag wellicht een soort van gelykheid hebben geheerscht, in elk geval „:was dat dan nog maar de gelykheid der ellende en der ontbering. Want nauwelyks is de eerste ruwheid verdwenen of we zien geweld en onderdrukking te voorschyn tredendwin gelanden wapenen hun onderhoorigen om naburen onder het juk der slaverny te brengen, het recht van den sterkste en van den slimste heerscht allerwege. De geschiedenis van onze eigen voorva deren, de Germanen maakt op dien alge- meenen regel geen uitzondering. Overwon nen volken worden van al hun bezittingen beroofdhet eigendomsrecht wordt hun zelfs ontzegd. Als hoorigen gekluisterd aan den grond die voortaan de buit des veroveraars wordt, of, indien zij in den stryd werden gevangen genomen, als lijf eigenen tot den hardsten vorm van dienst baarheid gebracht, vinden zij zelfs geen rechter om hun klachten te ontvangen wordt niemand verantwoordelijk gesteld voor het leed, hun aangedaan. Wat men thans den derden en vierden stand noemt, heeft zich uit dien staat van diepe verne dering opgewerkt tot de tegenwoordige positie, door bloedige worstelingen om het rechtsbeginsel der staatsburgerlijke gelyk heid overal te doen erkennen. Nog in de twaalfde eeuw was op het vasteland van West-Eufdpa, nog op het eind der veertiende eeuw was in Engeland de edelman onbeperkt meester in zijn kring. Slechts voor mis^ryven tegen zyn gelyken gepleegd kon hy door een recht bank samengesteld uit zyn standgenooten worden ingedaagdal wat hij tegen min deren had misdrevenbleef ongestraft. Zyn beschikking over het leven en de eer van zyn »dienstbaren’’ was onbegrensd. In de Nederlanden en in Duitschland zien we eerst in de dertiende eeuw de onvrijen die eenig handwerk uitoefenen of handel dryvende bescherming van den Vorst •s genieten, een voorrecht, dat deze ver leende ter wille van den steun, dien de aldus in het leven geroepen burgery kon bieden tot handhaving van zijn gezag. De omvang der poortersrechten was in het begin zeer bescheiden zij bepaalden zich tot de bevoegdheidom de woonplaats van wallen te voorziende wapenen tot zelfver dediging te voerenen mannen te kiezen die deel hadden aan het bestuur der ge meentelijke zaken. De strijddie uitliep op de onderwerping van den adel aan het souverein gezag, was zoo spoedig niet ten einde, en het waren weer de poorters, die er vaak het slachtoffer van waren, als een adellijke met zyn vasallen de gebrekkige versterkingen bestormde en alles te vuur en te zwaard vernielde. Veiligheid van personen en goederen bleef nog zeer lang tot de vrome wenschen behooren, en geen oogenblik was iemand zeker dat hy zou blyven in het genot van de vruchten zyner werken. Holland en Vlaanderen waren op maat schappelijk gebied langen tijd toongevers, omdat daar de steden, door haar gunstige ligging, tot een hoogen trap van bloei ge raakten en met den rijkdom ook de macht geboren werd om zich in het bezit van het eenmaal verkregene te handhaven. Men maakt zich echter een verkeerde voorstel ling door te meenen, dat toen welvaart het deel werd van allen. Zelfs de instel ling der gildenbij oppervlakkige beschou wing een ideale arbeids-regelingdroeg een streng uitsluitend karakter. Slechts wei nigen konden zich verheffen tot den rang van meester; al de overigen bleven in een Staat van afhankelijkheid, veel dieper dan onze hedendaagsche maatschappij te aan schouwen geeft. Elke vergelijking van den toenmaligen ambachtsman met zijn tegen- woordigen vakgenoot doet zien, dat des tijds zyn levensstandaard veel lager was dan thans. De woningen waren uiterst bekrom pen, het voedsel ruw en schaars, terwijl nog vaak, door de gebrekkige gemeen schapsmiddelen, hongersnood voorkwam, die natuurlijk in de arbeiderskringen de meeste slachtoffers maakte. Ontzettend zyn de berichten van besmettelijke ziekten in den voortijder waren toen steden die byna geheel uitstierven, omdat er niets kon gedaan worden voor verplegingen men weinig begrip had van maatregelen tot voorbehoeding. Ten platten lande was het niet beter, integendeel: de pachter leidde een kommervol bestaandaar het leeuwenaandeel van hetgeen zyn arbeid op leverde den grondbezitter ten goede kwam bovendien was hij voortdurend blootgesteld aan het gevaar, door rondzwervend krijgs volk uitgeplunderd te worden. De boeren arbeider leefde in een toestand, weinig van slavernij verschillende, en zyn woning had met de verblijven der varkens veel over eenkomst. Wij spreken dikwyls met ophef van den >eenvoud” der vaderen. In werkelijkheid was die iets gedwongens. Men stelde zich met weinig tevreden, omdat het niet an ders kon. De gegoeden daarentegen wisten zich het leven wel aangenaam te maken; zelfs spreiddep zij vaak een weelde ten toonwaarover we ons moeten verbazen. In de steden en op het land was daaren tegen het getal van hen, die voor hun le vensonderhoud van de liefdadigheid afhin gen ontzettend groot. Somtyds was twee derde der bevolking armlastig, en opgezette tijden krioelde het langs de straten van bede laars die uit de hand des trotschen bezitters een schamele gavo kwamen ontvangen. Indien we zonder bevooroordeeld te zyn de maatschappelijke geschiedenis, en deze vooral moet het voorwerp der onder zoekingen uitmaken, -— nagaandan zien we aanhoudend de klove, die tusschen de standen gaapt, minder diep en onoverko melijk worden. Van de réchten des adels is niets meer overgebleven dan een ijdele titelzyn vrydom van belastingenzijn beschikking over de werkkrachten des Don der hoorigen” onder den naam van ïheeren- diensten” de sociale hervorming heeft ze weggevaagd. Ook de krachten die in den boezem des volks schuilen, komen bij toe neming tot haar recht, en wat voorheen als een onmogelijkheid beschouwd werd, dat iemand door studie en ijver de hoogste trappen in maatschappij en staat beklimt, is in onze dagen werkelijkheid geworden. Met dit alles in herinnering te brengen bedoelen we geenszins een betoog, dat er niet nog zeer veel is dat verbetering eischt; wi’e dat beweren wilde, zou blind moeten zyn voor ’tgeen hy dagelijks om zich heen ziet. Doch wel gelooven we dat het niet noodig is een hopelooze poging aan te wenden om van richting te veranderen; op ’de grondslagendoor het verleden ge legd, moeten we blyven voortbouwenon der de leus van broederschapdie de echte vryhejd waarborgt en de gelijkheid zal doe/i geboren worden overalwaar het wexénlyk belang der menschheid haar vereischt. 3e regiment vestingartillerie, benoemd tot commandant der artillerie-cursus-compagnie te Delft. In de openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, Woensdag ge houden, werd o. a. behandeld: het beroep van P. Leeflang te Nieuwerkerk a/d IJsel, van een besluit van burgemeester en wet houders van Moordrecht, waarbij hem ver gunning is geweigerd tot het oprichten eener varkensslachterij. Rapporteur de staatsraad Van Vladeracken. Door den belanghebbende J. Verboom werden be zwaren tegen de vergunning ingebracht. Door eenige ingezetenen uit Noordeloos, Goudriaan, Ottoland o. s. is een adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gezonden, met ver zoek den dienst der posterijen door het instellen van een of meer bodeloopen zoo danig te wijzigen, dat ook zij in eene meer bespoedigde communicatie mogen deelen. Brieven en couranten uit Gorinchem en Schoonhoven hebben bijna tweemaal 24 uren werk om die plaatsen te bereiken. Woensdag werd aan het De partement van waterstaat, handel en nij verheid te ’s Hage aanbesteedhet bezinken der aanvulling achter de strekdammen op de Boven- en Beneden-Merwede. Het minst was ingeschreven door den heer T. De Groot, te Giesendam, voor f2348. Bij de aanbesteding van 100 HL. roode en 300 HL. witte tarwe, ten behoeve der garnizoens-bakkerij te Arnhem, was de minste inschrijver voor de roode tarwe de heer M. De Gier te Gorinchem voor f7,20 per HL. 77 KG. Bij den heer P. SmitJr. te Slikkerveer zijn in aanbouw twee loods- schoeners, die spoedig gereed zijn en voor het loodswezen te Vlissingen zijn bestemd. Aan de Utrechtsohe ij z e r- gietenj is opgedragen de spoorwegbrug bij Kuilenburg zoodanig te versterken, dat twee treinen elkander daarop zullen kunnen pas- seeren. De verpachting der tienden, gelegen in het land van Arkel, behoorende aan de gemeente Gorinchem, beeft opge bracht eene som van f990, buiten de rant- soenpenningen, tegen f743 in vorig het jaar. De heer Mr. Joh. P. Van Outeren te Rotterdam is benoemd tot secretaris van het afdeelingsbestuur te dier stede van de Maatschappij van Weldadigheid. Het gerechtshof te ’sHerto- genbosch heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak van Johan Mathijs Gesar Tim mermans, beschuldigd van moord op Mr. Van Oppen en van manslag op diens zoon en dochter. Het hof heeft Timmermans schuldig ver klaard 1° aan moord en 2° aan moed wil ligen manslag tweemaal gepleegd, en heeft hem te dier zake veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. De veroordeelde zal zich van dit vonnis in cassatie voorzien. In het begin van de volgende maand zal er te Kralingen op de Kraling- sche plas een roei-wedstrijd plaats hebben, uitgeschre/en door de roei vereen i ging „Transvaal” en de ijsclub „Willem Barendsz” te Rotterdam. Er zullen daarvoor prachtige prijzen worden uitgeloofd. Bij gelegenheid van den ver jaardag van Prinses Wilhelmina zal ook te Sliedrecht oen vlieger-wedstrijd gehouden wordenwelke feestelijkheid mot muziek zal worden opgeluisterd. Deze wedstrijd is op dezelfde leest ge schoeid als de onlangs te Amsterdam ge- houdene. Door Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort, lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrikt Gouda en van de Prov. Staten van Utrecht, is Vrijdag te Maars- bergen een groot volksfeest gegeven, waar aan honderden uit dat gedeelte der provincie Utrecht deelnamen. De volksvermakelijk- heden werden door muziek opgeluisterd, terwijl een keurig vuurwerk de feestelijk heden sloot. Een 300-tal personen werden op onbekrompen wijze onthaald. Bij het examen te Breda, voor hoofdonderwijzeresis o. a. geslaagd, mevr, de wed. S. C. Pieterse geb. Wilschut, van Rotterdam. Bij het examen in het Fransoh 1. o. te Utrecht is o. a. geslaagd mejuffrouw M. G. Lorentz, te Haastrecht. Bij het te Utrecht gehouden examen in de Fransche taal voor hot lager onderwijs zijn o. a. geslaagd do dames E. P. J. Jager en J. De Leeuw uit Gouda. Benoemd tot onderwijzer te Ridderkerk, de heer G. Den Hoed, aldaar. Te Sliedrecht zal eene school met den bijbel worden opgericht. Ds. M. Van Kleeff hoopt op Zondag 13 September e. k. te Meerkerk zijne afscheidsrede èn op Zondag 20 Sep tember daaraan volgende te Stolwijk zijne intreêrede to houden.

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1