1. 0. N°. 848. 1885. len, E, KG Zaterdag 12 September. Weekblad voor Zuid*Holland en Utrecht 1 I n DEN, l, ll 1j - BINNENLAND. IN AFWACHTING. BUITENLAND. S”, f 500, tegen te ver- de. zijde i io ven. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. en, 80- enegen oor de ier Ko- tering- motto iskens- ibliek men Dat Jen en franco, an bo edel ijk platte- KOCH net te EE te vraagt beroep TER i Rijs- uwjaar te tre- nj een na feest- t iwe ON, 3 van taande iën om 3 haar enkele doen jn. ROE KEEN, in zeer in ook zes en m van en ge- Agent Heer tter Z, sgraaf. >nper gebaat, 'en een >0 per ten te ;J.H. louda; J. van Istein. f 1000, g; met SGBOOIfHOVENSGÏÏE COURAJT. -d -tv*»*' I 1 volksvertegenwoordiging, en dan zullen al uw wenschen wordenjfavredigd. Werken brood veel brood*weinig werk zal u als een rijpe vrucht in den schoot vallen Hoe zielsgaarne we vsor een groot aantal onzer landgenooten, die in moeielijke le vensomstandigheden verkeeren, een beter lot zouden wenschen, zij jagen een droom beeld nawanneer zij dit verwachten van het allemansstemrecht. Of zijn in Duitsch- land en in Frankrijk, watr ieder man kiezer is, de nijverheidstoestanden zooveel beter dan bij ons? Nu de dag nadert, dat de voorgenomen ndemonstratie” zal plaats hebben, en in afwachting van de groote gebeurtenissen die men alsdan te gemoet ziet, meenen we met een enkel woord op deze dwaling te moeten wjjzen. Prijs der Advertentifin: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Adverteniiën waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. in den stal neder, bonden te zijn, ’s overleden. Toen 1 Scheveningen was slechts eon lijk. Nu werden allerwego ook de bloedvlek- een vinnige aanval op de republikeinsche regeering, „die ’s lands financiën, den han del, de nijverheid en den landbouw te gronde richt." De Ministers doen hun uiterste best, om, zoo dikwijls de gelegenheid zich aan biedt, de Republiek van al die beschuldi gingen te zuiveren. De Russische Czar vertoeft thans to Ko penhagen. Vóór zijn vertrek had men nog weer eens een complot ontdekt, dat aan velen de vrijheid kostte. De cholera is gelukkig zoowel in Spanje als elders aan het afnemen. geleide te doenvoor ’t gemak kunnen die er dan bij gerekend wordenom zoodoende een mooi cyfer te krjjgen, dat klinkt in de kolommen van »Recht voor allen." >Algemeen kies- en stemrecht”, is de leus van het bond. De leden willen dus niet slechts opgenomen worden in het kie zerspersoneel maar bovendien ook de eind beslissing, by volksstemming, hebben over de ontwerpen van wet die door de volks vertegenwoordiging zijn aangenomen. Wie iets weet, van de werking van dat systeem in Zwitserland, zal niet erg begeerig zijn om het ook hier ingevoerd te zien. waarbij zij wegeus het ontvreemden van een stukje vleesch en een weinig thee veroor deeld ia. Naar de openbare terechtzit ting van het Gerechtshof te ’s Hage is dezer dagen verwezen Jacob Nelemaat, een boerenknecht, die den 15. Juli jl. nabij 's Gravenhage een arbeider, Van Spronsen, idde, terwijl deze stervende in het aan verbloeding Naar men verneemt is Z. M. de Koning voornemens de zitting der Kamers in persoon te openen. Z. M. heeft aan den hoogleer- aar Dr. J. J. De Hollander, hoofd van on derwijs in de letterkunde aan do Kon. Milit. Academie te Breda, op verzoek, onder dank betuiging voor do door hem gedurende vele jaren aan den lande bewezen diensten, eer vol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen, en zulks met ingang van 1 October 1885. Door Z. M. den Koning is be- parades den ge paald dat voortaan geen groote meer zullen gehouden worden op boortodag van H. K. H. Mevr, de Prinses van Saxen Altenburg, weleer Douairière van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Te rekenen van 7 dezer zal het Rijkstelegraaf kantoor te Leerdam op werkdagen open zijn van 8 tot 12 uren voor- en van 1 tot 3 en 6 tot 8 uren middags. De diensturen op Zon- en dagen blijven onveranderd. Op 10 dezer wordt te Kralin- gen en te Boven-Hardingsveld een Rijks telegraaf kantoor voor het algemeen verkeer geopendhet laatstgenoemde met vereen- De diensturen zijn vastgesteld als volgt: voor Kralingen, op werkdagen van 9 uren voor- tot 3 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 9 tot 10 uren voor- en van 12 tot 1 en 4 tot 5 uren namiddagsvoor Boven-Hardingsveld, op werkdagen van 8 tot 11 uren voor- en van 12} tot 1}, 2} tot 4} on 6} tot 8} uur namiddags, op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voor- en van 12} tot 2 en 7 tot 8} uur namiddags. Op het verkeer van deze met alle ove rige telegraafkantoren in Nederland is het uniformtarief van f 0,15 per telegram, ver meerderd met f 0,01 per woordvan toe passing. Het bestaande kantoor te Hardingsveld heet voortaan: „Beneden-Hardingsveld”. De afdeeling Waddingsveen, Zevenhuizen en omstreken der Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft besloten, een adres te richten aan den Minister van binnenlandschö zaken, ter verkrijgingeener zoodanige wijziging van de vogelonwet, dat de vervolging van sommige vogelsoorten welke thans door hun groot aantal scha delijk voor den landbouw zijn, niet langer strafbaar is. Voor de algemeene tentoon stelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die van 1620 September te Purmorond zal gehouden worden, zijn vele inzendingen van voortbrengselen en van tuinbouw en zuivelbereiding aangegeven. Ook de paarden- en veetentoonstelling op 18 dezer belooft belangrijk te zijn; een 17-tal hengsten zijn aangegeven en niet minder dan 100 stieren. Talrijk zijn de opgaven van inzending van ander rundvee en ook van schapen. In de zitting van den raad der gemeente Zalt-Bommel kwam dezer dagen een voorstel van het raadslid P. H. Den Ouden aan de ordevan den volgenden inhoud „Een commissie te benoemen, die onder zoekt of er redenen bestaanmet het oog op het vischwator dor gemeente, waaruit deze aanzienlijke voordoelen trekt, die het harerzijds wenschelijk maken, aan de Tweede Kamer een adres te richtenstrekkende om aan te dringen op aanneming van het trak taat, door de regeering met de Rijnoever- staten betrekkelijk de uitoefening derzalm- visscherij gesloten.” De heer Den Ouden wees er tot toelich ting van zijn voorstel op, dat zich reeds op vele visschersplaatsen een ernstig verzet tegen dat traktaat begint te ontwikkelen ja zelfs, dat men hier en daar het traktaat beschouwt als een concessie aan buitenland- sche mogendheden. Thans is ook het militair ver voer geregeld in do 3e klasse rijtuigen op de stoomtramlijn Utrecht—Vreeswijk, het- vroeger alleen voor de le en 2e klasse geldig was. Hierdoor is het vervoer van militairenvooral uit Schoonhoven stoomboot en verder per tram, zeer g omdat zij nu op vlugge wijze on teg( zeer laag tarief Utrecht en het station van den Rijnspoorweg kunnen bereiken. De voormalige dienstbode van don advocaat-generaal De Savornin Lohman is in hooger beroep gekomen van het vonnis, Groote dingen zyn aanstaande. Ten dage, als opnieuw, de wettig kozen vertegenwoordigen schen volks met de Lan< samenkomenten einde met ten en schoonen arbeid der wetgeving te hervat en, op dien gewichtigen dag, als de latie met verlangen uitziet naar de nimmer Jonen en toezeggingenvan den haar nederdalende als een mal- iwikkende regen, op dien dag zal er in de re- 1 en gede- ;rs des Nederland- .adsregeering zullen irissche krach- onverminderde opgewektheid den arbeid der wetgeving te hervat ten, op dien gewichtigen dag, als de ns*!-- falende beloften troon op sche verat w en reeds daags te voren, zal er sidentie worden gemanifesteerd monstreerd. Een groote vergadering van voorstanders van het algemeen stemrecht zal Den Haag met haar moties en resoluties in verbazing brengen. De heeren wilden eerst in de Maliebaan, in ’t open veld, byeenkomen; zeker zou dat meer grootscheeps zyn ge weest, zoo op zyn Engelsch, met hier en daar een spreekgestoelte, feestelyken opmarsch, met praalwagens en banieren naar de plaats der meeting, luidruchtige uitdrukkingen van ingenomenheid met het doel der byeenkomst, muziek niet te kort en misschien een kloppartijtje op den koop toe. Dan helaas, onze Regeering schijnt van die buitenlandsche nieuwigheden niets te willen wetenop het verzoek van het bestuur van den >Nederlandschen bond ter verkrijging van algemeen kies- en stem recht" om voor een meeting op 20 Sep tember gebruik te mogen maken van de Maliebaanwerd bericht dat er geen termen bestaan om op die aanvraag gunstig te beschikken. Die >geen termen” zyn in het admini stratief beleid van ons dierbaar ;vaderland spreekwoordelijk geworden. In plaats van een kort en bondig >neen"dat precies hetzelfde uitdrukt en in geen enkel opzicht minder beleefd kan genoemd worden komt men altijd met dien leelijken volzin op de proppen. Maar waarom dan >neent’’ Ziet men mis schien de stemrechtmannen voor een soort van landverraders aanP Denkt men wel licht, dat zy op de Maliebaan, zoo vaak het tooneel van een hartverheffend militair vertoon, strijdkrachten met kanonnen en mitrailleuses zullen bijeenbrengenom door een stouten greep zich van het hoogst ge zag meester te maken Wy weten niet, waar die stermen” be trekking op hebben. Waarschynlyk is het alleen de vrees voor standjes die tot een afwijzing noopte. Demonstraties zyn bij ons niet inheemschen het zou wel kun nen zyn dat een vertooning van roode doeken op zeker gedeelte van het pul een soortgelijke uitwerking had als weleens by kalkoenen waarneemt, pleit, zal men zeggenniet ten gunste van dat publiek, en het zou niet kwaad zijn, als het zich wat kon oefenen in de kunst, de vryheid van anderen te eerbiedigen. Doch de overheid moet rekening houden met den feitelyken toestand. Waarom is het houden van kerkelyke processies aan wettelyke beperkingen onderworpen? Zeker niet, omdat daar iets kwaads in steekt Dewijl het echter aanleiding kan geven tot rustverstoring, en straatgevechten zooveel mogelyk voorkomen dienen te wordenis het verbod in deze genoegzaam gewettigd. Welnu, hetzelfde geldt van politieke >be- toogingen”; gebroken ruiten, platgeslagen hoeden en gebuilde aangezichten zijn geen dingen waaraan de bevolking zonder be paalde noodzakelykheid kan worden bloot gesteld. Er is ook nog aan het gemeentebestuur gevraagd, of men dan Zondagmorgen om elf uur een optocht door de stad mag hou den. Neen, was het antwoord, want dat zou stoornis teweegbrengen in de gods dienstoefeningen. Dan om twaalf uur, vroegen de Bondsbestuurdersals de kerken uit zyn Nu jadat mag. De heeren kunnen aan hun gemeenschappelijke wandeling door de stad het hart ophalen, als ze maar geen muziek meenemen. Willen zy vlaggetjes opsteken, roode of andere, dat zij hun gang gaan. Verder mogen zy in optocht loopen waar zij willen, op voor waarde van nergens anders te gaan dan in de routehun door de politie aangewezen. Wij geloovendat deze oplossing van de ïbelangryke quaestie” van den stemrecht- optocht op die manier zeer bevredigend is geregeld. Zoo’n demonstratie gaat hier waarlijk niet van een leien dakje. Maanden lang is er reeds in sommige bladen over geschreven, en de voorbereidende maatregelen hebben heel wat voeten in de aard. Overal waar afdeelingen van het bond bestaan, moet men afgevaardigden naar Den Haag sturen voor de groote pret; dezen moeten in hun woonplaats door een groot aantal geestver wanten naar het station hunner woonplaats begeleid wordenopdat zy zeggen kunnen Ziet, wy zyn maar met ons beidjes, maar we tellen voor zevenhonderd. Misschien kan men er nog wel wat kijkers en leeg- loopers bij krijgen, om den gezanten uit- s Gravenhage een arbeider, met een dolkmes verwondde den volgenden ochtend land werd gevonden en is gestorven. Nelemaat en Van Spronsen beiden waren in dienst bij den landbouwer Gerrit Boon- stoppel, de eerste als knecht, de tweede als vaste arbeider. Nelemaat woonde bij zijn meester in, Van Spronsen woonde af zonderlijk. Gerrit Boonstoppel had beide personen tijdelijk afgestaan aanzijn broeder Willemwonende op „Groot Zorgvliet”, om dezen behulpzaam te zijn bij het bin- nenbrengen van het hooi. Overeenkomstig het gebruik tracteerde ’s avonds na afloop van den hooioogst de landbouwer zijn knechts. Zoowel de bovengenoemde als andere knechts dronken 4 A 5 borrels bitter, zonder dat beschonkenheid bleek en daarna kwam Ne lemaat met een ander werkman, Van der Kleij, op het denkbeeld om een paar meis jes op te zoeken, die zij meenden dat in de buurt waren. Zij vonden die niet en toen zij na korte afwezigheid aan de hoeve te rugkwamen, merkte Nelemaat dat Van Spronsen inmiddels naar hun beider meester met den boerenwagen was teruggereden, om dezen en diens dochtertje, dat bij haar oom Willem was geweest en naar bed moest, terug te brengen. Het feit, dat Van Spronsen, die slechts arbeider was, dit had gedaan in plaats van hij, Nelemaat, die inwonende knecht was bij Gerrit Boonstoppel, wekte in hooge mate de gramschap op van Ne lemaat. Knarsetandende zeide hij tot Willem Boonstoppel i^jjk ben knecht en hij is ar- krijgen.” En zonder te hooren wat de land bouwer verder zeide, trok hij zijn kiel en vest aan en zeide tot Kleij„ga eens mee: ik zal hom wel. krijgen." Deze ging een eindwegs mede, maar wilde toen niet ver der, waarop beschuldigde alleen is doorge gaan, blijkbaar steeds zeer kwaad, flink doorstappende in de richting van Gerrit Boonstoppel’s woning. Daar aangekomen is hij naar zijn kamer gegaanheeft een dolkmes gehaalddat hij vroeger alleen voor de aardigheid had ge kocht is naar beneden geloopen en is in do gang der woning in een boenhok, van Spronsendie korten tijd vroeger in huis was gekomendaarmede te lijf gegaan. Ver schillende getuigen hebben dit gezienaller eerst do huisvrouw van Gerrit Boonstoppel dietoen besch. boven op zolder wasaan Van Spronsen, die bij het boenhok stond, vroeg wat er boven te doen waswaarop Van Spronsen antwoordde: „laat hem maar gaan’t is om mij te doen. Toen zij besch. daarop Van Spronsen zag aanvatten en een mes in zijn hand zag, riep zij om hulphet eerst M. Snoek, opzichter te 'sGravenhage (die met zijn vrouw bij Boonstoppel inwoonde) en deze sprong tusschen aanvaller en aan gevallene gaf Van Spronsen een duw ter zijde, zoodat deze op den grond viel en ontrukte met behulp van een ander persoon, C. Verheul, aannemer te Hardingsveld, ^aan besch. het mesdat .deze hoog boven Van Spronsen had opgehevonterwijl daarna nog toeschoten Gerrit Boonstoppel zelf en Gerrit Vlotook aannemer te Hardingsveld, die allen voor de woning zaten. Met ge meenschappelijke hulp werd besch. alzoo ontwapend en door Snoek naar bed gebracht. Deze zag hem voor goed dronken aanal ontkende besch. ditterwijl hij eenige me ters kaarsrecht ging loopen. Hij heeft hem de trap naar boven moeten ophelpen, en toen besch. te bed lag hoorde hij hem zeggen, dat hij zijn scheermes uit zijn kist wilde halen, want hij „zou hem toch wel krijgen als hij bjj hem te bed kwam". Van Spronsen bleef namelijk als ’t druk was bij zyn meester slapen en deelde dan de legerstede met besch. Snoek voegde hem toe, dat van Spronsen dien nacht zeker niet bij hem zou slapen, maar desniettemin haalde besch. zijn scheermes uit zijn kist en viel er op bed in zijn hand mede in slaap. Later ontnam Snoek hem dat scheermes. Alle aandacht was dus aan besch. gewijd geweest Toen men aan Van Spronsen dacht, vond men hem nergens meer in de nabijheid en hield men zich overtuigd dat hij naar zijn eigen woning was gaan slapen. Zoo ging de nacht voorbij en teen den vol genden ochtend ten 3} ure Gerrit Boonstop pel met beschuldigde het veld inging, vonden zij ongeveer 50 meters van de woning, van Sprongen in ’t aardappelveldjiggeftr Öeze kon zijn hand nog opstoken, maar niet meer spreken. Toen eerst bemerkte men dat Van Spronsen een wond aan den hals had Zij namen den gewonde op on legden hem waar deze, zonder ver- i ochtends half zeven is Dr. Van der Mandele uit geroepenvond deze Daar zyn menschen die kippenvel krygen als zij van ^algemeen stemrecht" laat ons dat woord nu maar in zyn gewone be- teekenis gebruiken, hooren gewagen. Zij meenen dat er niets meer en niets minder uit zal voortvloeien dan de Commune, inge leid door het verryzen van barricades, be krachtigd door het omverwerpen van den troon. Wat ons betreft, we zyn er zoo erg be nauwd niet voor, evenmin als wij er de dringende noodzakelijkheid van inzien. Het gevolg zou wellicht wezen, dat een of twee partyen, welker beginselen de onze niet zyn, een paar mandaten als lid der Tweede Kamer veroverdenin den algemeenen toe stand zou dat niet zooveel verandering te weegbrengen als sommigen verwachten an deren duchten. Het eenige wat wy er tegen hebben is dat men een taak op zou drageneen verplichting opleggen aan menschen die er volstrekt geen besef van hebben. Bij het tegenwoordig kiesstelsel zijn onbekwame kie zers ook niet buitengesloten, en dat is wel licht de grootste schaduwzijde die het sy steem van den census vertoont. Doch dat zelfde kwaad zou zich in oneindig hoogere mate voordoen, wanneer klakkeloos aan iedereen een stembiljet -weid uIi^ocikl, want hoe lager men daalt op den maatschap- pelijken ladder, des te grooter wordt het betrekkelijk aantal volstrekt onwetenden. In een klein land als het onze behoeft hét waarlyk zooveel moeite niet te kosten, een kiesstelsel te vinden dat aan alle bil lijke eischen voldoet; men kan den kring zoo wijd nemen, dat het algemeen stem recht vanzelf ontstaat, bij trapsgewijze ver standelijke ontwikkeling. Wij zijn nooit van meening geweest, dat er bijzondere be kwaamheden voor noodig zyn om tot de stembus te worden toegelaten, te meer omdat geen enkele wet aan het vervullen van een mandaat als afgevaardigde byzondere eischen stelt. Wanneer de meerderheid in een district goedvindt, het domste manneke naar Den Haag te sturen dat er maar te vinden is, dan bestaat er geen wetsartikel dat hem den toegang tot ’s lands verga derzaal afsluit. De practyk heeft echter dat bezwaar als volkomen hersenschimmig aangetoond; en hoewel we niet gaarne aan elk der gekozen volksvertegenwoordigers zonder voorbehoud den titel van Staatsman zouden durven toekennen, behoeven we ons toch, wat het gemiddeld peil van ontwik keling van ons Lagerhuis betreft, niet voor andere natiën te schamen. Wij gelooven dat de uitkomst ongeveer dezelfde zou zijn, als elk meerderjarig Nederlander stem uit bracht, mits dat geschiedde ter plaatse waar de verkiezing geschiedt, met eigen handig ingevulde biljetten, en met toepas sing van alle maatregelen van voorzorg, die inbreuk op de vryheid der verkiezing kunnen tegengaan. Hetgeen evenwel den stryd voor alge meen stemrecht hier te lande onzuiver maakt, is vooreerst, dat de ijveraars het niet met elkander eens zyn waar de vraag wordt gesteld, wat men daaronder te verstaan heeftten tweede, dat men er geen politieke, maar een sociale bedoeling mee heeft. Sommigen willen van geenerlei beperking weten, anderen zouden veroordeelden, idioten en bedeelden willen uitsiuiten. Nog zyn er, die bovendien het stemrecht wen schen te onthouden aan de lui die niet lezen en schrijven kunnen. Op die laatste manier zouden we mogelijk tot een ver gelijk kunnen komen, en in de toekomst de voornaamste reden van uitsluiting gaan deweg zien verdwijnen. Maar of men tot die algemeen making van het stemrecht wil komen langs'dezen weg, of langs den ande ren, die de geleidelijke ontwikkeling van den bestaanden toestand mag heeten, door uit breiding van het stemrecht tot immer wy- dere kringen, maakt in den grond der zaak weinig uit. Alleen zouden we aan het laatste de voorkeur willen geven, dewijl het de natuurlijke gang is, die zonder schokken kan worden gevolgd, als onze wetgevers maar acht believen te slaan op de tee- kenen der tijden. Door aan de quaestie een sociaal karakter te geven, hebben de leiders velen in de be weging getrokken die er anders volmaakt koel onder gebleven zouden zijn. Aan de lieden die met of zonder reden ontevreden zijn over hun lotsbedeeling, heeft men ge zegd Indien ge verandering wenscht, sluit u dan bij ons aanhet algemeen stemrecht moet ons wel de meerderheid geven in de Overzicht. Ter nauwernood was het jongste overzicht onder de oogen onzer lezers gekomen, toen een onverwachte gebeurtenis tot een vrede breuk tussohen Duitschland on Spanje dreigde aanleiding te geven. Te midden der onderhandelingen die tussohen beide regeeringen gevoerd werden over het bezit recht der Carolinen-eilanden, kwam eens klaps het bericht, dat een Duitsche kanon neerboot de „Itlis" aan een der voornaamste eilanden Yap geland was en dat door den bevelhebber de Duitsche vlag aldaar ge plant was en dit in ’t gezicht van eenige Spaansche schepen, die juist waren uitge zonden om er de Spaansche vldg te hyschen. Dit bericht werkte als een donderslag op de Spaansche autoriteiten, zoowel als op het gepeupel. De Ministers kwamen on- middollijk bijeen en de Koning kwam da delijk over om den raad zelf te presideeren; aan een buitengewone bijeenroeping der Oviiv. gedacht nalen kwam alles in beweging. Intusschen ging het volk, aangehitst door de pers, die eene onmiddellijke oorlogs verklaring eischte, op zijn manier aan het werk. Te middernacht, tusschen Vrijdag en Zaterdag jl. trok eene groote menigte in optocht naar het gebouw der Duitsche ambassade, sloeg daar do vensters stuk, haalde de vlag naar beneden en scheurde die in flarden. Vervolgens begaf men zich naar het hótel van den Minister-president en eischte daardat zonder dralen aan Duitschland de oorlog zou worden verklaard. Ook elders uitte zich de nationale trotsch op dergelijke wijze, o. a. te Saragossa en te Valencia, terwijl Spaansche officieren, die in het bezit waren van een Duitsch eereteoken, dat met een alles behalve vlijend schrijven terugzonden. Een en ander zou onder gewone omstandigheden zeker reeds voldoende zyn om tot een vredebreuk aan leiding te geven, doch de kalme en waardige houding der Duitsche regeeringdie ook de pers in toom wist te houden, voorkwam het gevaar. Zij beduidde de Spaansche regeering, dat do landing te Yap allerminst had plaats gehad ingevolge een recht- streeksch bevel uit Berlijn, doch alleen ge schied was krachtens een vroeger gegeven order om daar waar een onbezet eiland gevonden werd de Duitsche vlag te planten. Deze verklaring werd, luidens de jongste berichten, nog gevolgd door een telegram van den Keizer aan Koning Alphonse, waarin de verzekering gegeven wordt dat het geenszins de bedoeling is geweest Spanjes rechten aan te tasten en dat de regeering bereid is het eiland te ontruimen, ja zelfs Spanjes souvereiniteit over de eilanden groep te erkennen, mits die eilanden dan ook werkelijk in bezit-worden genomen. Die verstandige en alleszins billijke hou ding heeft de Spaansche regeering de be zinning weer gegeven en de hartstochten van het volk doen bedaren, zoodat op dit oogenblik de kansen voor eene vredelie vende oplossing zeer waarschijnlijk zijn, ongetwijfeld tot groote ergernis der repu blikeinen, die steeds eene aanleiding zoeken om de Monarchie omver te werpen en dan ook reeds de oogen naar Frankrijk geslagen hadden, om daar oude grieven tegen Duitsch- land wakker te roepen. Ook hot geschil tusschen Rusland on Engeland is, indien men do verzekering van de Standard mag gelooven, zoo goed als beëindigd. Gelijk reeds uit eene staat kundige redevoering van Minister Lord Raudolph Churchill, te Sheffield gehouden, mocht worden opgomaakt, heeft Rusland de voorstellen omtrent de Afghaansche grens scheiding en meer bepaald betreffende het bezit van den Zulfikarpas, goedgekeurd en blijft dus alleen nog maar over, het over- eengekomene op papier te brengen. Bevestigt zich dit bericht, dan zullen de conservatieven uit deze proeve van beleid harer regeeringsmannen zeker munt trachten te slaan voor de ophanden zijnde verkiezingen. In Frankrijk maakt men zich ook ijverig gereed voor de verkiezingen, die blijkens eene ambteiijke mededeeling den 4. October zuilen plaats hebben. De Rechterzijde heeft haar verkiezingsmanifest reeds uitgevaar digd. Zooals verwacht kon worden is het geen geld' militairer

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1