1885. N°. 849. Zaterdag 19 September. i Zonen, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. HEEK L ZOON, onhoven hunne kweeke- .LEN, tuin. Goedkoop brood. scHooiHomm cokrant "•T S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. 3 870. 3 Schoonhoven, te bekomen, er deel. p de weekmarkt tas, 110 wagens, negende 37,656 f 19,00 k 23,00 wagens Derby- 2e soort f 15 A18. rijs le soort f22 landel vlag. I, Schoonhoven. n i DO A., 1 WAAG", fecten voor; m prolongatie- ohe beursvoor- witte VEN, n eene schoone t. per half kilo, stuk. ilo, eieren f 1,00 n f0,60 h 0,90 Dopen en ver tegen een pro- /69. 4 M 4 4 4 •reg. Dexe Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. per kilo, mwschó, Flakk. ieref &2546,80. rsche, Overm. en de 30 °/0 so*/,; de Amster- 4 854. 860. 864. 100. i. Aan gevoerd: >n graskalveren, >95 schapen of 114 biggen. i ot., 2de qual. Kalveren: 1ste 0,68; Schapen 68} 821 102} 1Ü2* 99 66} 67* 67} 661 991 971 94| 94{ Wat te doen om dit kwaad te keeren? Het middel is eenvoudig genoeg: de Staat moet den boer te hulp komen. Door het buitenlandsch graan duurder te maken, moet de Regeering den inlandschen voort brenger, wiens pryzen natuurlek door de concurrente worden geregeld, in de gele genheid stellen ook duutder te verkoopen. Dan komt er weer een beetje evenwicht tusschen kosten en opbrengsten, dan kunnen de pachten weer geregeld betaald worden en schiet er nog een duitje over ook, wat gansch niet te verwerpen is. Het Ryk, dat een zeer gering invoer recht heft op van eldeis aangebrachte granen, verhooge dit slechts tot een flink bedrag, en alles is in orde. Het buiten- landsch koren zal er niet om wegblijven, want de menschen zyn nu eenmaal zoo, eten moeten zeen hoeveel er ook in ons land is gegroeid, van de geheele be hoefte is het in geen geval voldoende. De invoer zal misschien iets dalen, maai niet heel veel. Doch er komen hooger pryzen om te kunnen mededingen behoeven we de onze niet te verlagen tot "het peil der Amerikaansche plus de vervoerkosten, maar tot een hooger, tot een bedrag dat vermeer derd is met de verzwaarde invoerrechten. Laat ons, alvorens verder te gaan, even aanstippen dat we hier niet hebben terug gegeven de redeneering van alle, maar van vele landbouwers. Daar zyn er, die zich niet laten meesleepen door de klachten over slechte tyden tot het voorstellen vanmaat- 91 87} 57H 117 94 J 91 95 95} 95 59,‘m 111} 106} 103 100} 95 99} 103 112} 137} 132 127 43} HTEN. Boter: le qual. per half kilo; e qual. f 17 k 20. '3,50, kleingeel eet. iks. aal. f21 a 24,—, hollandsche f 20 rtijen. Handel kaasmarkt. 1,20, wei- dito per half kilo, starwe f 7,50 k ,2$, witte dito f6,25 k 6,40. f 3,75 k 4,00. Prijzenzware ilfvaarzen f 100 180, 1 {-jarige vaarzen f 80 k 013 nuchtere HTEN. pO. 11 Sept. ,2| .3 4 4 5 Üov. 5 Lug. 5 Fuli. 5 Oct. 5 3 5 5 000. 5 000. 5 5 5 5 i.st. 4} 91} 'nn 83} 86} 77} 58} 52} 16 16 65} 884 121 Prijs der AdvertentiSn: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlyk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 9 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. niet wederkeoren. Wij hopen, dat het in andere vakken beter uitzietdat ook daar niet meer reden tot klagen is dan twaalf maanden geleden. Op onze indrukken alleen zullen wij in- tusschen niet afgaan. Wij stellen ons voor, den toestand opnieuw te onderzoeken. Wij hopen, dat wij dan op eenige lichtpunten kunnen wijzen. Wij zullen niet uit het oog verliezendat de werkzaamheid van onze Vereeniging nog op eene zware proef kan worden gesteld. Zoodra mocht blijken dat de tijdsomstan digheden een krachtig optreden onzerzijds vorderenzal men ons daartoe bereid vin den. Wij zullen niet aarzelen een beroep te doen op den weldadigheidszin van onze stadgenooten. Dat beroep kannaar onze overtuigingniet vruchteloos zijn. Persoonlijke hulp is ons reeds door vele ledendie zich anders niet binnen den werk kring der onderstands- of armbezoek-com- missie bewegentoegezegd. Wij twijfelen niet of hun aantal zal nog toenemen wan neer de nood aan den man komt. Wij hebben onze maatregelen dus geno men. Wat ons verder helpen moet, is de medewerking van werkgevers en van par ticulieren die door den aard van hunne betrekking met werkvragers in aanraking komende welwillendheid van alle meer- gegoedende steun van het publiek. Het Haagsche Dagblad verze kert, dat verscheiden firma’s te Rotterdam hare werklieden hebben medegedeelddat zijdie aan de manifestatie voor het alge meen stemrecht deel nemendaardoor ge acht zullen worden uit haar dienst te zyn ontslagen. Nadat op verschillende fa brieken te Delftshaven in de afgeloopen week een 20-tal werklieden waren ont slagen, zal, naar men verneemt, Zaterdag a. s. een 40-tal anderen hetzelfde lot treffen. Ondanks den gesloten visch- tijd, is de zalmvangst met de zoogenaamde „vlouwen" en drijfnetten te Woudrichem bevredigend. Er werden van 1 tot en met 11 dezer, 101 zalmen gevangen, welke aan den afslag voor 50 ii 95 ets. per kg. verkocht werden. Te Leiden is een geval van pokken voorgekomen. Op de dorpsschool te Sleeu- wijk was een jongen, die telkens de. aan dacht trok van den onderwijzer en van schoolopzieners, wegens zijne vlugge bevat ting en opmerkingsgavegepaard aan vlijt en goed gedrag. Tot zijn geluk ging hij ter catechisatie bij Ds. Van Geytenbeek wiens bewondering hij eveneens opwekte en die niet rusttevóórdat hij van een der tigtal welgestelden de verzekering ontving eener jaarlijksche bijdrage, ten einde den knaap den zesjarigen cursus aan het gym nasium te Oorinchem te doen doorloopen en gedurende dien tijd hem te kunnen voorzien van fatsoenlijke kloeding en passende voeding. Hierin eenmaal geslaagdwas er nog minder dan twee maanden tijds over, om den knaap gereed te maken voor het ad- missie-examen een tijd waarin hij zich nog vele zaken moest eigen maken o. a. ont braken nog geheel -de vereischte kundighe den in het Fransch^ eene taalwaarvan de knaap ternauwernood had hooren spreken. Het gevolgwasdat de veelbelovende leer ling dezer dagen met glans het admissie- examen aflegdeen blijkbaar meer wist dan strikt gevorderd werd. Hot opmerke lijkste was weldat op eene vraag onver schillig over welk vak niet alleen het juiste antwoord werd gegeven zooals het hom geleerd wasmaar dat hij steeds daaraan be schouwingen vastknoopte van eigon vinding. Door den rentmeester en den administrateur van het kroondomein in het rentambt Oosterhout is por adres aan de Hopge Regeering verzocht, in het Biesbosch onder Werkendam eene school voor lager onderwijs te doen stichten, waarvan, vol gens adressanten, door minstens een 70-tal aldaar wonende kinderen zou kunnen worden gebruikt gemaakt, van welke verreweg het grootste gedeelte thans van onderwijs is verstoken. De collecte voor de scholen met den bijbel heeft opgebracht te Lopik met Cabauw f76,20; te Waddings veen f 308,22. Uit goede bron verneemt men, dat niet alleen de kostschoolverbonden aan hot nonnenklooster te Montfoort, als opge heven moet worden beschouwdmaar dat ook de bewaar- en dagscholen aan die in richting verbonden een gelijk lot beschoren is. Waarschijnlijk zullen de nonnen dan die plaats verlaten. 'Ds. W. A. Houbolt te Ridder kerk is beroepen te Veenendaal. Ds. G. Klaarhamer te Mont foort heeft een beroep ontvangen naar Prinsenland. De heer Z. J. Reijors, oand. te Hekendorp, is beroepen naar Heeze (classis Eindhoven). Ds. A. Van der Zanden te Bol nes is beroepen tot predikant bij de Christ. Qeref. gemeente te Arnhem. Dat de tyden slecht zyn, mag als be kend ondersteld worden. Dezer dagen hebben we in een courant gelezen dat in onze belangrijkste stapel plaatsen voor den graanhandel, te Amster dam en aan de Zaan, alles propvol zit; de lui zyn met de massa verlegen. Ruimte tot berging schiet te kort, voor geld noch goede woorden zyn zolders te beko men. >Men zou’’ voegt het blad er by, »men zou zich byna in de' dagen van Jozef terug denken, en gelooven dat er zeven magere jaren in aantocht zijn.” Alzoo zou het nog erger kunnen worden met de slechtheid der tyden? Ja dat is betrekkelijk. De opvattingen omtrent de kenmerken van >magere jaren” verschillén. Zij, die al dat graan mede verbouwden, hebben mooi het land, niet omdat zij zooveel oogstten, maar omdat an deren het ook deden. Dat drukt de prijzen, zeggen ze. En alsof zulks nog niet ge noeg ware, komen er uit het buitenland zoo ontzaglijke massa’s hierheen stroomen, dat men, gelyk gezegd is, er geen raad mee weet. Het gevolg laat zich gemak- kelyk gissen: het koren is dol goedkoop, en het brood nu ja, bedenk dat de bakker ook moet leven 1 het brood is mede voor lagen prijs te bekomen. Die vergelyking met Jozefs tyden is toch eigenlijk onzinnig. Toen, in de grijze Oudheid, was er dankbaarheid in het hart van ieder menschenkind, als de arbeid des landbouwers gezegend was en milde oogsten zyn moeite beloonden. Nooit morden de menschen over de ruime opbrengst des akkers, met ingebrip van dien van hun buren wel te verstaan. En als, door een samenloop van ongunstige omstandigheden, de oogst eens gering was, zoodat er veel geld moest betaald worden voor de dage- lijksche bete broods, dan betreurde het volk de ellende die over het land was gekomen. In onze dagen, bijna net andersom. Voor eerst in hongersnood, die toen by herhaling zich voordeed en waarvan geen enkele land streek lang achtereen verschoond bleef, een onmogelijkheid geworden; maar zelfs voor groote schaarschte is men vrywel gewaar borgd. Is ergens een tekort aan voedings middelen, de handel dekt het terstond’t is als ware er een kuil ontstaan in den wa- terschat des Oceaans; één seconde later, en de golven hebben dien gevuld. Jacobs zonen behoeven niet met hun ezels den moeitevollen tocht te ondernemen, op va ders bevel»Zie, ik heb gehoord dat er koren in Egypte is; trekt daarhenen af, en koopt ons koren vandaar, opdat wy leven en niet sterven.” Dank zij de ge makkelijke gemeenschap tusschen de meest verwijderde landen der wereld, spreidt thans Ceres haar heerlijke gaven uit, in ééns, over geheel het menschdom. Maar wat ieder terstond zou moeten pryzen als een zegen, zou moeten toeiuichen als de koste lijkste overwinning der moderne bescha ving, wordt door sommigen betreurd als de oorzaak van hun ondergang. Gjj ver heugt u, dat het graan tegen lage pryzen overal te bekomen is, wel, juist dat feit brengt ons tot wanhoop; want wy hebben graan verbouwd en veel geoogst, en zouden daar nu eens gaarna een massa geld voor willen krygen. Die buitenlander met zyn aanvoeren, en vooral de Amerikaan ver ijdelt onze verwachtingenhy is het, die de vette jaren voor ons tot magere herleidt. Goedkoop brood is noodlottig voor de wel vaart van den boerenstand. BUITENLAND. Overzicht Het in schrift brengèti’ der regeling be treffende de Afghaansche grensscheiding heeft al zeer weinig tijd gekostreeds meer dan een week geleden is de desbetreffende overeenkomst tusschen Rusland en Enge land onderteekend en in verband hiermede vertrok Lessar, de Russische gevolmachtigde, weder naar St. Petersburg. De commissie, die belast zal worden met de juiste afbake ning der grenzenzal nu het werk in No vember voleindigen. De concessies door de Engelsche regeering verkregen, maakten een zeer goeden indruk bij de bevolking en de tegenwoordige regeering zal door dit behaalde succes zeker wel oen enkele stem winnen. Reeds uit het feit dat zoowel Engeland als Italic hunne goede diensten hebben aan geboden om het bestaande geschil tusschen Duitschland en Spanje uit den weg te ruimen, blijkt dat de vereffening van dit geschil nog niet zoo ver gevorderd is. De brief van Keizer Wilhelm aan Koning Alphonse, waarvan we in het vorig over zicht onder reserve gewag maakten, bleek uit het brein van een op effect belust jour nalist te zijn voortgesproten. Het bestaan van zulk een brief wordt van verschillende zijden tegengesproken en zou ook in strijd zijn met den werkelijken stand van zaken op dit oogenblik. Duitschland toch heeft wol bevel gegeven om het eiland Yap weder te ontruimen, dat inmiddels door Spanje is bezet, doch be schouwt daarom geenszins het recht van Spanje op de Carolinen-eilanden nog als eene uitgemaakte zaak. Het heeft daar tegen integendeel ernstig protest aangetee- kend, verstrekking van bewijzen en genoeg doening voor de beleediging der Duitsche vlag gevorderd. Aan dien tweeledigen eisch heeft Spqnje voldaan door verontschuldi gingen aan te bieden wegens de beleedi ging en eene ontwikkeling van de rechts gronden waarop Spanje zijne aanspraken op die eilandengroep meent te kunnen doen berusten. Duitschland moet, zoo beweert men verder, voornemens zijn om, indien Spanje een scheidsrechterlijk onderzoek van de hand wijst, alweer eene conferentie van gevolmachtigden der Europoesche Mogend heden bij een te roepen, om dit geschil en alle verdere die zich over het recht op onbeheerde eilanden of landstreken kunnen voordoen uit den weg te ruimen. De maatregelen door de Pruisische re geering genomen om de Polen van het Pruisisch grondgebied te verwijderen, heeft zoowel in het Russisch als in het Oosten- rijksch gedeelte van Polen veel kwaad bloed gezet. Men wil nu weerwraak nemen door de Duitsche arbeiders in Polen don dienst op te zeggen en de verbannen landgenooten daarvoor in de plaats te nemen. Annam heeft een nieuwen Koning. Daartoe gemachtigd door de Fransche regeering is Prins Chaulnuong, zoon van wijlen den overleden Koning Tudoo, plechtig als Koning gehuldigd. De plechtigheid werd door 21 saluutschoten aangekondigd. Hij vangt zijne regeering niet aan onder bijzonder gunstige omstandigheden, daar de cholera vele offers onder zijne onderdanen eisoht. Als slachtoffer dier gevreesde ziekte viel in Frankrijk de Aartsbisschop van Aixdie zich bij de ver pleging der choleraljjders zeer verdienstelijk maakte. Gelukkig is die ziekte zoowel in Frankrijk als in Spanje aan het afnemen. Daarentegen is zij nu ook in Italië ver schenen zoowel te Palermo als te Spezzia eischte zij eenige offers. Zweden en Noorwegen wenschen te schei den. In Noorwegen werd dit verlangen reeds lang geleden uitgesproken, doch thans beginnen ook in Zweden stemmen voor het verbreken der Unie op te gaan. Het is de vraag of ook de Koning zoo gemakkelijk over eene hal veering van zijn Rijk heen zal stappen. Bulgarije en Roumanifi kibbelen ook al over de juiste afbakening der grenzen. Het getwist is zelfs al overgegaan tot hand tastelijkheden de Roumanon hebben de Bulgaren van de hoogte Arab-Tabia bij Silistria verdreven en die bezet. Tusschen Turkije en Engeland zou het ten aanzien van Egypte tot een vergelijk zijn gekomen, in dien zin dat de Sultan in beginsel Engolands voorstellen zou heb ben aangenomen. In verband hiermede staat vermoedelijk het bericht, dat de groot vizier naar Alexandrië zou vertrekken. Osman-Digna’s dood wordt bevestigd. De Staats-courant bevat het programma voor de opening van de verga dering der Staten-Generaalte ’s Graven- hageop Maandag a» a. Z. M. de Koning is blijkens dat programma voornemens zelf de vergadering te openen. Volgens het gevoelen van den Minister van Financiënkan het gedistil leerd op den duur zonder bezwaar met een accijns van f60 per hectoliter worden ge troffen terwijl dit artikel zijns inziens vóór alle andere in aanmerking komt waar het geldt ’s Rijksmiddelen zonder nadeel voor de algemeene welvaart te versterken. Daar om meent hij voorshands bestendiging der verhooging tot 1 Januari 1887 te moeten voorstellen. In een wetsontwerpbij de Tweede Kamer ingediendis daaraan ge volg gegeven. Naar men verneemt, zal naar aanleiding van de daaromtrent uitge brachte rapporten, worden overgegaan tot de bewapening der vesting-artillerie met geweren, en wel zoodanig, dat voor elke compagnie vesting-art. 10 geweren worden in gebruik gegeven voor de oefe ning, terwijl de overigen zullen worden op gelegd in, of zoo dicht mogehjk bij de plaats, waar de compagnie zich in tijd van oorlog zal moeten bevinden. Ten behoeve der garnizoens- bakkerij te Breda is door de intendance aanbesteed de levering van 125 HL. jarige roode en 375 HL. jarige witte tarwe. Hier voor was minste inschrijver de heer J. Hoog- winkel, te Gorinchem, en wel: de roode tegen f 6,74, en de witte tegen f 6,79 per HL. De uitreiking van de onder- scheidingen door inzenders op de Antwerp- sche tentoonstelling verworven, heeft Maan dag plaats gehad. Koning Leopold met zijne gemalin en zijn hofgezin, de Ministers, enz. woonden de plechtigheid bij. spoorweglijn Sneek-Stavo- den 1. November a. s. worden BINNENLAND. Z.M. de Koning heeft benoemd tot hoogheemraad van het hoogheemraad schap van don Lekdijk Bovendams, Mr. J. E. W. Twiss. Bij Kon. besluit is goedge keurd het besluit dor Staten van Zuid-Hol land tot het aangaan eener geldleening ten laste der provincie van f 2.2U0.000 tegen eene rente van hoogstens 4 pet. 's jaars, tot bekostiging van don bruggenbouw over de Oude Maas en de vaartsvorbetering tus- schon Rijn en Schio. 4 5 4 4} 110} 5 97} 4} 99} 6 5 5. R. 5 f. 3 el. 100. 5 5 5 5 000. 5 and. 5 6 3 3 3 regelen die het bestaande kwaad slechts verplaatsen en vermeerderen, maar in geen geval wegnemen kunnen. De beraad slagingen over het vraagstuk der graan rechten op de Algemeene Vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, te Purmerend, zullen aantoonen dat er onder de beoefenaars van het edelste be drijf mannen zyn die verder zien dan het enge kringetje van hun oogenblikkelijke be langen, en die, alvorens een meening uit te spreken, nadenken over hetgeen er uit het volgen van hun advies zou voortvloeien. Het is niet moeielijk, het denkbeeld van hooge graanrechten smakelijk te maken. Men beroept zich op het bekende spreek woord; >Als het den boer goed gaat, wordt iedereen daardoor bevoordeeld.” En zeker hooge graanprijzen moeien de wel vaart van den landbouwer bevorderen. Beide stellingen zijn minder onomstootelyk dan men voorgeeft: of zelfs, indien wy niet willen betwisten, dat de neringdoende, de nijverheidsman en de arbeider hun deel ontvangen van de landbouwwinsten, dan nog zouden we willen vragen of het waar is dat kunstmatig verhoogde graanprijzen voordeel aanbrengen. Want het spreekt vanzelf dat dezen zich dadelijk omzetten in stijging van broodprijzen. De laatsten nu zijn voor de werkende klasse vrijwel te beschouwen als de grondslag van den stan daard der levensbehoeften; en daarmede houdt gelyken tred de bepaling van het benoodigde arbeidsloon. Rijst het loon in evenredigheid met de broodprijzen, dan blijft de verhouding dezelfde voor den werk man. Is dat niet het geval dan gaat de arbeidende klasse achteruit, dan geraakt zy in slechten toestanden dus zou de Re geering, om den landbouwer te bevoor- deelen, den werkman moeten knypen. Is het wél zoo, blyft de evenredigheid be staan, dan moet ook de boer hooger arbeids loon gevenook anderen zijn verplicht dat te doen, en alle benoodigdheden die de boer koopt moet hij diensvolgens duurder betalen. Wij vragèn; waar blijft dan zijn winst, en welke redenen zal hij hebben om zich te verheugen in de bescherming, hem door de Regeering verleend? Ook den regeerders maakt men het denk beeld smakelijk genoeg. Bij het voortdu rend laagwaterpeil in de schatkist, een toestand dien men niet wil doen verdwijnen door bezuiniging, misschien dewijl dat zoo kinderachtig staat! wordt bestendig uit gezien naar een of ander nieuw middel van belastingheffing. Maar de Volksvertegen woordiger is op dat punt lastig: er is al heel weinig meer te bedenken waaraan men kan rekenen dat zy haar goedkeuring zal geven. Zou men het dus niet eens kunnen probeeren met graanrechten? De invorde ring van zulk een belasting gaat met heel weinig omslag gepaard: men betaalt een of twee centen meer voor een broodje en daarmee is alles gezegd. En wat het mooiste is, men duidt die rechten niet eens aan met den impopulairen naam van belastingen zij heeten bescherming, en wat nu klinkt liefelijker in de ooren van hen die meenen dat de Regeering nog iets anders te doen heeft dan te zorgen dat de wettenfabriek aan den gang blijft, de ambtenaren op hun tijd ontslagen worden en het landskruid in groote hoeveelheden wordt verschoten in den strijd tegen niemand? Een of twee centen meer op een broodje. Nu ja, ’t is inderdaad eenvoudig en ge- makkelyk. Doch bedenkt tevens, gij die plan hebt een lans te breken ten voordeele der be schermende graanrechten, dat diezelfde twee centen een schreeuwend onrecht zouden ver tegenwoordigendat zij een last leggen op de schouders van hen die niet veel dragen kunnen. In de arbeidende klasse is brood veel meer het algemeene voedingsmiddel dan by de meergegoeden. Een gewoon werkmans- gezin met vier kinderen gebruikt wekelijks twintig kilo’s brood; naarmate meer dierlijk voedsel wordt genuttigd, vermindert na tuurlijk die hoeveelheid. De belasting dus, die men onder den naam van invoerrecht op buitenlandsch graan zou willen ingevoerd zienzou te zwaarder drukken in omge keerde evenredigheid van het draagver mogen. Rechtvaardigheid protesteert tegen zulk een Staathuishoudkunde. Welke middelen ook aanbevolen mogen worden, om den landbouw te sterken in de worsteling tegen de ongunstige tijdsomstan digheden, in geen geval kunnen graan rechten daarvoor in aanmerking komen. Bij al de onaangenaamheden die doorgaans het gezelschap uitmaken van xslechte tijden”, verheugen we ons in één groot voorrecht, dat het brood goedkoop is, en andere levens middelen naar rato. Ware zulks niet het gevalde ellende zou groot zijn by de wer kende klasse, die door het heeischend ge brek aan werk haar loonen ziet inkrimpen. Van harte hopen wedat er geen duurte mag komen voor en aleer de tegenwoor dige rmalaise” heeft plaats gemaakt voor beter toestanden. zijne gen gezanten - De ren zal geopend. Vrijdag-avond is te ’s-Graven- hage op ruim 59-jarigen leeftijd overleden de heer Mr. Johannes Pols, raadsheer in den Uoogen Raad der Nederlanden. Bij het in de afgeloopen week gehouden notarieel examen zijn o. a. ge slaagd, voor het 3e gedeelte, de hoeren: E. O Lallernan te Moordrecht, G. J. Nijhuis te IJsolstein on II. W. Prillevitz te Lek- korkerk. In de zitting der Arr. Recht bank te Rotterdam van Dinsdag-morgen stond terechtE. J. v. D., oud 36 j., tim merman te Gouda, beklaagd van op 30 Juni 11. zekeren P. Snel met een zaag op het hoofd geslagen te hebben. Eisch 8 dagen gev. eenz. Over 8 dagen uitspraak. De gerechtelijke instructie in zake de aanvaring van de stoomhooten Zee meeuw on Oude Maas II op 19 Januari jl., waarbij laatstgenoemde boot zonk en acht menschen het leven verlorenis thans af geloopen. De behandeling van do zaak voor de rechtbank te Rotterdam is bepaald op 1 October a. s. In verband met dat bericht meldt men naderdat de gezagvoerder der „Zeemeeuw” moet terecht staan en dat 30 getuigen in deze zaak zijn gedagvaard. Mr. E. E. Van Raalte, advocaat te Rotterdam, zal beklaagde als verdediger terzijde staan. In No. 26 van het te Rotter dam verschijnend blaadje der Vereeniging tot verbetering van armenzorg leest men: Gebrek aan werk. •Verleden jaar hebben wij gemeend ons te moeten onthouden van buitengewone maatregelen om de armoede in onze stad te lenigen. Toen deed ons een nauwkeurig onderzoek den toestand met minder angst valligheid beoordeelen dan bij anderen het geval was. Wij verhieven zelfs onze stem tegen buitengewone maatregelen. Wij acht ten die verkeerd, waar ze ontijdig waren. Wij ontkenden niet, dat in menig opzicht de toestand onbevredigend was, dat de toe komst weinig goeds beloofde; maar meer dan flauwe sporen van buitengewoon ge brek zagen wij niet. Overdreven meewarigheid geldt licht als zwakheid; de menigte ontvangt spoedig den indruk dat hare wenschen slechts behoeven te worden uitgesproken om bevrediging te vinden. Thans zien wij den toestand minder gun stig in dan vroeger. Het zal ons niet ver wonderen, indien de armoede dezen winter aan menige deur klopt, die gewoonlijk voor haar gesloten blijft. De levendigheid in het bouwvak dat in het laatste tiental jaren aan zooveel handen werk verschafte, is ontegenzeggelijk aan het tanen. Reeds hebben wij op de onna tuurlijke ontwikkeling*van dit vak gewezen; deze moest zichzelve straffen, eene reactie kon niet lang op zich laten wachten. De scheepsbouw geeft geen teokonen van her stel. Do handelsboweging, die den vorigen winter veel stof gaf tot tevredenheid, is niet zoo veelzjjdig als wij zouden wenschendo bedrijvigheid van dat tijdperk zal nu wel 'f'

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1