ier IKT RKT M N°. 852. 1885. Zaterdag 10 October. markt RKT IKT. SN. Eerste Blad. ven, Zonen, 'g- Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. d. a. v., iHOPSCHE ir 1885 shte E. Ictober De Liberale Unie en het Kiesrecht. fflOOBOmSH COÜRAKT kan ik gunstig or 18 CL •or f 14,— 3,—, voor RATINÉ, ïN; verder Ie U ZONDER. October Weth., L. S. Wet, Gedepu- wj|]en W1j don ECTIE. ohoonhoven. waarvan hij in de gemeente 36 jaren als predikant werk- oornoemd, UN. 885. voornoemd i op ng, dat de S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, UitgenBL HOUDERS jE j vermaarde den Heer aan tot het Deze Courant bestaat uit twee Bladen. en in Naar- spier- CL n hooger. Z3 looraar hield daarna eene in nende rede naar aanleiding der in wy onze jaren door als eene i zal de KEiV des Ie Ooster- naar (lags ten naar aar terug CUOON- op het denbaar m 70 CL, an f 8, :t Stoom- •en plaats boot CU- in plaats TERDAM Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel moer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, ui ter lijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wMdt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. AAG”, tot f 500, aar; tot f 1000, 'gging 1000, met g; 1000, tegen Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Pr|js: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franpo per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. feest zijner leven, tj uitgesproken rede zich geen 1 hadden Het plan tot oprichten van de liberale Unie, ae wijze harer samenstelling en haar eerste verschijning voor het publiek zijn zeer verschillend beoordeeld. Hoe zou dat ook anders kunnen in een land als het onze, waar ieder de vrijheid meent te heb ben voor het streven van anderen de minst mogeiyke waardeering aan den dag te leggen? Daar waren ijveraars, die zich voor on- middellijke aansluiting verklaarden, zonder op de samenstelling van een program te wachten, meenende, dat de loop der omstandigheden daarvoor de noodige bouw stoffen zou aanbrengen. Anderen, ik spreek nu hier uitsluitend van de vrijzin nigen: het oordeel van de tegenpartij, of schoon een kostelijke bijdrage tot zelfken nis, behoeft ons op dit oogenblik niet bezig te houden, meenden het katje eerst uit den boom te moeten zien de quaestie van al of niet aansluiten zou dan later worden beslist. Hoe het met de Liberale Unie zou ge gaan zynindien allen zoo overdreven voor zichtig waren geweest, is ons niet heel duidelijk. Intusschenzij is er, na een moeiehjke wordingsperiode te hebben doorgeworsteld, bij welke gelegenheid zij al dadelijk bewijs van levensvatbaarheid heeft gegeven, an ders ware zij in den strijd by haar wieg bezweken. Nu en dan komen nog enkele afwachters haar bijvallen. De tyd is daar dat we haar daden moeten zien, opdat men ook eerlang haar invloed gewaar worde by de stembus. Haar eerste belangrijke daad is c eind der vorige week den volke opi geworden haar Bestuur gaf gevolg aan het planin de Algemeene Vergadering van 6 Juli jl. medegedeeld, om een advies te ver krijgen omtrent drie der gewichtigste vrat stukken van den dag. Dat betreffende uitoefening van het kiesrecht is 1 benden en de pers toegezonden. Het Comité, dat de zaak heeft behan- I deld en het advies samengestelde, bestond uit vier Bestuursleden en vier Afgevaar digden van verschillende kiesvereenigingen. Wel is het jammer, dat de heeren niet tot volkomen eenstemmigheid geraakten, zoodat we eigenlijk twee adviezen hebben. Dat verschil hindert evenwel niet, als men de zaak maar loijaal behandelt; de ver schillende kiesvereenigingen die zich by de Unie aanslotenzullen natuurlijk over het advies delibereeren en stemmen. En wan neer straks de minderheid zich zonder morren of opspelen nederlegt by het ge voelen der meerderheidzoodat één van de beide na te noemen meeningen kan gelden als hel gevoelen van de Liberale Unie, dan is er ongetwijfeld veel gewonnen. Ziehier het punt van overeenkomst Het geheele Comité wenscht de toeken ning van het kiesrecht te doen afhangen van de huurwaarde der woning, als in het ontwerp tot herziening der Grondwet. Maar en ziehier het verschileenige leden van het comité verlangen geen an deren maatstaf dan deze, terwijl sommige daarnevens het bekwaamheids-stelsel toe gepast willen zien. Bij ons overzicht van de gronden, waarop het advies rust, zullen we mede trachten aan te toonen, om welke reden wy ons vóór de tweede zienswyze verklaren. Kiesrecht, zegt het Comité, is geen in dividueel recht; wel heeft ieder belang bij goede wetgeving en deugdelyk Staatsbeleid, maar dit belang eischt alleen een goede samenstelling der volksvertegenwoordiging, niet dut ieder persoonlijk aan de ver kiezing deelneemt. Op dien grond wordt toekenning van algemeen stemrecht bestre den waarvan de voorstanders zich wel be roepen op een onvervreemdbaar recht van den burger, zonder zich over de gevolgen voor het welzyn van den Staat te bekom- merén. En dat die gevolgen zegenrijk zijn, zoowel voor de politieke ontwikkeling als voor de maatschappelijke welvaart in die landen waar het is ingevoerd, de erva ring bewijst het geenszins. Niet zeker onbewysbaar individueel recht, maar het Staatsbelang moet bepalen wie kiezer zijn zalwie niet. Dat belang eischt de bevoegdheid toe te kennen aan allen die geschiktheid bezitten haar te onthouden aan allen die de geschiktheid missen. Geschiktheid omvat de drie navolgende eigenschappengenoegzame ontwikkeling om beteekenis en strekking der verkiezin gen te begrijpen; voldoende burgerzin, be langstelling in de publieke zaakom kies bevoegdheid op den waren prijs te stelleq en daarvan geen misbruik te maken in het eigen belang van den kiezer; genoegzame zelfstandigheid om naar eigen inzicht zijn f 497.000. Minste inschrijver de heer G. A. Van Hat tem, te Sliedreoht, voor f 386,800. Om zooveel mogeltjk by ledigen der beerputten kwaden reuk of een gedeelte daarvan in waarvan de jaarhjksche 1 voor t" o1. bereikt, dat nergens lager dan f50 ol hooger dan f‘200 door de V.L:, 2_.’„ teerde Staten gehoord, wordt bepaald.” Na een uitvoerige uiteenzetting van de redenen, die het Comité er toe geleid hebben niet het belastbaar inkomen, maar de huur waarde der woning als grondslag van het kiesrecht aan te nemen, wordt medege deeld in welk opzicht en waarom het uit gangspunt ter bepaling van de cijfers tus schen welke de nieuwe census zich beweegt niet hetzelfde is als dat hetwelk door de Regeering is vastgesteld. Het Comité wil de plaatselyke gesteldheid in aanmerking ge nomen zien, zoodanig dat het maatschappelijk peil van het kiezerspersoneel in de ver schillende gemeenten gemiddeld zooveel mo- gelyk gelijk zij. Het Regeeringsontwerp wil onderzocht hebben, hoeveel kiezers de bevolking telt van die gemeenten, waar op dit oogenblik de census het laagst is, om in dezelfde verhouding het aantal kiezers in al de overige gemeenten aan te wijzen. De bepaling van het minimum der huur waarde die kiesbevoegdheid verleent, wordt daardoor herleid tot een eenvoudig reken kundig vraagstuk. Met de gronden, waarop het Comité de door haar voorgestelde regeling beter acht dan die van het ontwerp, kunnen wy ons volkomen vereenigen. Duidelijkheidshalve willen we dat gedeelte van haar advies letterlijk weergeven. »Het behoeft geen betoog, dat er geen grond bestaat voor de onderstelling, dat een gelijk getal geschikte kiezers gevonden wordt op een duizendtal boerenarbeiders, als op een duizendtal gezeten burgers; en al vindt men nergens uitsluitend de eenen of de anderen, toch is het boven allen twijfel verheven, dat hier het eene, ginds het andere bestanddeel der bevolking verre overwegend is. Heeft het Regeeringsont werp alzoo de onmiskenbare verdienste, een eenvoudig en scherpzinnig middel aan de hand te geven, om alle onzekerheid en willekeur bij het bepalen der plaateelyke gesteldheid buiten te sluiten, toch moet een nader onderzoek tot verwerping leiden en de voorkeur gegeven worden aan de rechtstreeksche waaideering van alle om standigheden, welke op het gemiddeld be drag der huurwaarde in de verschillende gemeenten des lands invloed uitoefenen. Langs dien weg alleen is het inogelijk, door vaststelling van een ongelyk en plaatselyk verschillend minimum, eene zoo nauwkeurig mogelyk gelijke mate van geschiktheid te waarborgen.'1 BINNENLAND. Door Z. M. is benoemd tot rech ter in do arrond.-rechtbank te Amsterdam Mr. A. J. Roijaards, thans rechter-plaats- verv. in de arrond.-rechtbank on advocaat te Utrecht. De kapitein Jhr. W. C. 8noec k van het 3e regiment vesting-artillerie te Gorinchem, is overgeplaatst bij het 2o regi ment veld-artillorie te ’s'Gravonhage. De heer J. J. Van Hinsborgh, uit Ilarmelemis door do afgevaardigden der besturen van Helmond on omliggende gemeenten tot voearts benoemd. Do bezol diging zul door do belanghebbende gemeenten worden gedragen. A au het gebouw van hot Pro- vinciaal Bestuur te 's Hage werd Maandag aanbesteed: het makon van den onderbouw voor do brug over do Oude Maas, benevens do aardobaan en andoro bybehoorondo wer ken ton dienste dor verbinding van do Hoekscha Waard on hot eiland IJseltnonde. Voedering van het Rundvee, i beWCTktul?; ViiCk" iMWmarH >iol> door zijne ontwikkeling; hot lichaam van plant en dior wordt gevormd uit cellen. Ofschoon do verbruikte voedingsstoffen wor den afgescheiden, noemt toch de omvang van dior en plant toe, totdat het bewerk tuigde voorwerp het hoogste punt zijner ontwikkeling bereikt heeft; dan blijft hot gewoonlijk oen tijdlang in eenen moer ge- lijkmafigen stand, maar neemt daarna zicht baar af en sterft met het ophouden der levensverrichtingen. De toenemendo ont wikkeling en hot bereiken van de hoogst- mogelijke massa stof, verkrijgt het lichaam niet uit zich zelf, neen, alle scheikundige bestanddeelen van het lichaam moet het van buiten door zijne voedingsmiddelen ont vangen. En die voedingsmiddelen moeten toereikend on passend zijn om eene zooveel mogelijk volkomens ontwikkeling te ver krijgen. Die toereikende en in hoedanig heid passende voeding nu is do grondslag van allo uitkomsten dor veeteelt. De zui vere chemische elementen kunnen noch aan planten noch aan dieren tot voedsel dienen. 1 Wel kunnen de planten tweeledig verbon den stoffen, zooals koolzuur, ammoniak, water en ook zekere zouten opnemen, maar hot dier is daartoe niet iu staat, waarom dan ook die stoffen oerst in de planten moeten verwerkt worden tot dierlijk voedsel. Er heeft in do plant oon verandering plaats door eigenaardige verbindingen, welke den naam dragen van nadere bestanddeelen dor planten en waartoe behooreneiwit, zot- meel, suiker, kleefstof enz. Uit die bestand- deolen der planton bouwt het dior zijn li chaam op, door ze om te zotten on wat niot verwerkt kan worden wordt wodor in do vaste uitwerpselen uitgeworpen; hot wel verwerkte wordt wodor in de urine on door j de werkzaamheid dor longen on der huid uit hot lichaam vorwjjAerd. Doao uitgo- worpen on vorwyderde stoffen ontbinden en veranderen wodor in water, koolzuur, am moniak onz., in één woord, veranderen weer in dezelfde anorganische stoffen, welke aan de planten tot voedsel dienon. Zoo heeft er oen wondervolle cirkelloop der stoffen plaats: wat oon dool uitmaakto van don grond, wordt oon dool eonor plant on daarna in oon j anderen vorm weer oen deol van hot dierlijk lichaam om vervolgens woor tot don grond to- terujt rug te koeren on opnieuw donzolfden wog I to nemen. Hieruit kunnen wij besluiten, VHIj0ll i dat het noodzakelijk is alle bestanddeelen 1 aan den grond terug te goven, die wij hom stoffen hebben outnomon, rond in donzelfden vrucht- .juden. Letten wij op de waaruit hot diorjijk lichaam dun zien wy dat allo deelon j gevormd uit cellen, omkleedsel en oon inhoud vermogen bezitten om zich to vermenigvuldigen. Uit ganscho lichaam gevormd liging, en de verschillend gevormde on veranderde cellen voroonigen zich tot verschillende groepen, welke mon met den naam woefsols aanduidt on waar van do voornaamste zynhot kraakboon- en boender weefsel, het bindweefsel, hot spier weefsel, het zenuwweefsel en hot weefsel dor slijmvliezen. Hot geraamte wordt uit het kraakbeen- on boondot weefsel gevormd. Het beonderweofsol bestaat vooral uit phosphor- zuro on koolzure kalk en is goon volkomen dicht woofsel, maar hooft overal grootore of kleinere ruimten, welko de mergkanalon vor men, die te zamon een volledig pijpenstelsel uitmakon on hunne oontraalpunton in do grootore morgruimten vindon. Hot bind weefsel vindt men byna overal door hot lichaam verspreid, onder andoren in oon lossen vorm tusschen do uitwendige huid en do daaronder liggende deelon, en in vasten vorm in de pezen dor spieren. Het spierweefsel maakt datgene uit, wat wij vleesch noemen on zijn spieren, welko het vormogen hebben zich uit te strekken en samen te trekken on, daar zij door middel der pezen aan do beendoron bevostigd zyn, brengen zij dezo in beweging. Wanneer de spieren in rust zijn zelfs, dan nog be vinden zij zich in zekere spanning, en hoe meer dit hot geval is, dos te moer heeft het dior do uitdrukking van kracht, frischheid on levendigheid. Door do spieren loopen do zenuwdraden en de bloedvaten do eerste bewerken do opwekking van de spier, de laatste zorgen voor do voeding. Is de voe dingsstof in de bloedvaten ruim voorhanden, dan noomt men hot vleesch sappig het tegenovergestelde geval droog, mate or in het bindweefsel, dat do bundels scheidt, eene grootore of kleinere hoeveelheid vet gevormd isspreekt mon van meer of minder doorwassen vleesch. Een rijke on krachtige vooding geeft sap rijk, doorwassen vleesch. Het zenuwweefsel hoeft zyu hoofdzetel in de horsonen on in hot ruggemerg on van daaruit gaan draden door het geheele lichaam. Alleen door het zenuwstelsel is elke waarneming door middel van oog, oor enz., dus door middel van do - --lui- aa! UIL. het o- weg te nemen, hehben Burgemeester en Wet houders van Kralingen eon voorstel bij don Raad aanhangig gemaakt tot het aansebaf- fon van oen pneumatisch toestel. In hot laatst dezer maand wordt oon dagolijkscho stoombootdienst ge opend tusschen Oud-Beierland en Dordrecht, met Heinenoord, Hoerjansdam en Puttershook als tusschonstations. Tor gelegenheid van haar vijfjarig bestaan zal door do letterlievende vereeniging Cremer”, gevestigd te Slik kerveer, oone concours voor voordrachten worden uitgeschreven. Dientongovolge heeft zij aan achttien veroenigingen eene uitnoodiging gezonden, om aan dozen wedstrijd deel te nemen. De prijzen bestaan uit2 zilveren, 2 ver guld zilveren on 2 bronzen medailles. Het concours zal plaats hebben op 22 October e. k. te Ridderkerk. Enkele veroenigingen hebben roods toe zegging gedaan, dat zy aan den wedstrijd zullen deelnemen. Do geneeskundige inspecteur voor Zuid-Holland heeft hot roodvonk te Leidon epidemisch heerschend verklaard. Uit 's-Gravenhage wordt ai de N. R. C. gem ld Eene talryke schare was Zondag-ochtend in do Willemskerk bijeengekomen, om ge tuige te zijn van do herdenking door Dr. C. E. Van Koetsveld van zijne 55-jarigo her derlijke loopbaan bij het Ned. Ilerv. Kerk genootschap, te dior stede zaam was. Bij zijn optreden in doze plechtige ure gaf do waardige voorganger te kennen, dat, meer uan uoor nem wei was gewenscul, xuu in als buiten de gemeente, de aandacht op dozen horinnoringsdag was gevestigd, en dat mon van hem thans geen eigenlijk gezegde feestrede kon verwachten, daar in het vijf jarig tijdsverloop sedert hij het halve eeuw- revangeliebediening mocht bo- by welke gelegenheid hij zijne toon - *3 in druk had gegeven, bijzondere meldenswaardige feiten voorgedaan. In 't kort sprak de talentvollo redenaar dan ook over den door hom verrichten ar beid in deze gemeente, welko hem zoo lief was. Hij dankte in een vurig gebed don Almachtige voor de bowoldadiging, welke hem was geschonken, en smeekte, dat het hem nog moge gegeven zyn, te kunnen werken zoolang het dag was, en dat hij te midden van zyn arbeid mocht worden weg genomen. Do gryze drukwekken Psalm 90 vers 9 te vinden woorden brengen gedachte. Het waren dezo eenvoudige woorden van Mozes, die hem als 't meest op dezen dag toepasselijk waren voorgekomen, en die hij hoopte, dat door al zyne hoorders, wie en wat zij ook zijn mogen, met ernst zouden worden ter harte genomen. Met toepasselijke gezangen word spreker’s gevoolvolle toespraak afgewisseld. Na de godsdienstoefening ontving de nog met jeugdige kracht bezielde leeraar talryke en innige blijken van waardeering en be langstelling. Men leest in de Wekker van 7 Oct. 11. hot navolgende: Sprekende Letterbeolden. Op de laatste vergadering van do afd. Delft word door oon der loden de methode „Van Wulfen” besproken, toegolicht en gecriti- aoerd. In die voordracht word getracht dezo vier vragen te beantwoorden1. Heeft men het recht in iedere letter een beeld te zien? 2. Hoe hoeft Van Wulfen het beginsel associatie door similariteit te o ge past 3. Is oen betere toepassing mogelyk on 4. Is de invoering van die methode ge- wenscht Ten opzichte van de deijie vraag was eon der loden in de gelegenheid oen penne- vrucht te verklaren van den heer L. Akker- huysJEz. te Schoonhoven. Genoemde hoer heeft zich gedurende een twintigtal jaren beijverd een methode van „Sprekende Let ter beelden” samen te stellen, die, wat be perking betreft, zoor stellig de aanbeveling verdient boven de „Sprekendo Lotterbuelden” van Van Wulfen. Bovendien zijn allo boeiden „sprekender”. Zijn or dan goon aanmerkingen co maken op hoeren Akkcr- huya methode? Op welk monschonwork kunuen die uitblijven? Toch zal do hoor Akkerhuy», zoo hij tot do uitgave mocht bosluiten, volon zijner collega’s en hot onder- wys verplichten. Mogen dozo regelen daartoe iets bijdragen! Do hoor J. J Corbyn, gewezen hoofd der school te Nóordeloos, is benoemd tot onderwyzer 4e kl., aan do openbare burgerschool, lo soort, aan de Schelnkado. oog dat het welzijn van het dier afhanke lijk is van de kracht en de gezondheid van liet zenuwstelsel, zoodat elke invloed ver meden moét worden, wélke het zenuwstelsel kan verzwakken. Het sl ym vlies weefsel ein delijk bedekt allo inwendige ruimten van hot lichaam; het bestaat nit vliezige lagen waarin talrijke klieren gelegen zijn on waar door vele bloedvaten loopen. Het slijmvlies is van het hoogste belang, omdat het de stoffen bereidt, welko de spijzen omzetten en ook omdat het het geschikt gemaakte voedingsvocht inzuigt, terwijl het tevens de afscheiding dor in het lichaam verwerkte of liever verbruikte stoffen veroorzaakt. Met deze korte beschouwing van de voornaamste weefsels kunnen wij volstaan om de groote beteekenis van de vormbestanddeolen van het dierlijk lichaam voor de voeding aan te wijzen. Nu moeten wij nog een blik slaan op do chemische bestanddeelen van hot lichaam. Do cellen en weefsels, welko wij beschouwd hebben, bestaan hoofdzakelyk uit stikstof houdende bestanddeelen. Verder ko men in do cellen, in hot bloed onz. vet en andere stoffen voor, waarin goon stikstof gevonden wordt en daarom stikstofvnje be standdeelen genoemd worden. Verbrandt mon de dierlijke weefsels, dan blijft er al tijd asch over, waaruit blijkt dat die weef sels ook anorganische stoffen bevatten. On der do stikstof houdende bestanddeelen zyn de eiwitstoffen de gewichtigste. Zij bestaan uit 16 pet. stikstof, 7 pet. waterstof, 54 pet, koolstof, 22 pet. zuurstof en 1 pet. zwavel. Die stoffen zijn gowoonlijk bekend als eiwit, vezelstof en kaasstof. Het bloed, hot dier lijk oi, do spier- en zenuwstof bestaan er hoofdzakolijk uit. Hot gewichtigste stik stof vrije bestanddeel is hot vet, dat in 't bloed, in do molk, in do zenuwstof, in hot beendorweefsel, ja overal in het lichaam in grootore of kleinere hoeveelheden voorkomt. Onder de huid, tusschon do spieren, om de nieren, aan de ingewanden enz. is het vet aanzienlijk opgohoopt. Vet kdn voorname lijk uit talk bestaan of olieachtig van aard zyn. Bij het rund bestaat het vet voorna- m el ijk uit talk, maar alle vetten zijn rijk aan koolstof, ongeveer 75 pet., on zyn daarom zoor geschikt tot onderhouding dor ademhaling on tot het voortbrengon van warmte. Is de vooding van hot dior on toereikend, dan worden workolijk do vetton tot dat dool gobruikt en het dier gaat ach- Zoo zal men bij dieren, welko don jrdood stierven, bijna geen vot moor vinden. Van groote boteekonis is het vot voor do celvorming on daarom is er altijd eono zekoro hoeveelheid van noodig. Wat do anorganische bestanddeelen van het dier lijk lichaam betreft, zooals phosphor, zwa vel, kalk, magnesia enz., ook deze komen in meerdere of mindero hoeveelheid in hot lichaam voor. Zoo komt in hot bloed by- voorbeeld keukenzout voor, dat onmisbaar is voor do gewone gesteldheid van hot bloed en voor het regelmatig verloop der voeding on ademhaling. In do spier- en zenuw weefsels komt hoofdzakelyk phosphorzuur voor en het vormt met do kalk en de mag nesia ook het hoofdbestanddeel van de boen deren. Vooral als hot dier jong is moot tot vorming van het beonderstelsol het voedsel rijk zyn aan phosphorzure zouten. Eindelijk rest nog een belangryk bestanddeel van het dierlijk lichaam, namelijk het water, dat moer dan de helft van gewicht van hot dior uitmaakt en in allo weefsols on vaten ge vonden wordt. Het is hot oplossingsmiddel yoor do voedingsstoffen en dringt door allo cel wanden hoen en is oorzaak van de op neming der voedingsvloeistof uit het darm kanaal, maakt do stofuitwissoling in do ver schillende organen mogelyk on laat do af voering van allo verbruikte bestanddeelen too. Zoo merkt men dat do behoefte aan water voor hot dierlijk lichaam aanzienlyk is. Hebben wij dus gezien waaruit do bo- standdeolen van hot lichaam opgebouwd zijn, dan weet mon dat diezelfde bestand deelen ook in het voedsel moeten vóórkomen. (Wordt vervolgd*) Goudriaan, Oct. ’85. A. KAR8. hoiq De aanwezigheid dezer eigenschappen is niet rechtstreeks op te sporenmaar moet afgeleid worden naar uitwendige kentee- kenen. Deze aan té'Vvyzên ft de talk der Grondwet Langs dezen gedachtengang komt het Comité tot het aangeven van wat het als maatstaf wenscht. En nu zou men zeggen dat het logisch is, eerst te bepalen, dat, waar het vermoeden van het bestaan der ver- eischte eigenshappen den hoogsten graad van waarschijnlijkheid bereikt, ja, zelfs tot zekerheid opklimt, daar in de eerste plaats en onafhankelyk van eenig ander uiterlijk kenteeken, kiesbevoegdheid moei worden verleend. Burgerzin en zelfstandigheid zullen toch wel het meest worden aange troffen bij hen, wier verstand genoegzaam is ontwikkeld om het gewicht der ver kiezing te beseffen; is die verstandelijke ontwikkeling zonder nader bewijs vast te stellen, dan mag, rneenen we, het kiesrecht niet worden onthouden. Op dien grond adviseeren eenige leden van het comité, onzes inziens met volle recht, (wy zouden zelfs wenschen dat het in de Grondwet voorop werd geplaatst, in stede van op den tweeden rang met bovendien:) iKiesbe- voegdheid wordt bovendien verleend aan allen, die aan de algemeene vereischten voldoen,” (d. w. z. meerderjarige, mannelyke inge zetenen, Nederlanders,) »en die bezitten eene zekere mate van bekwaamheid, blij kende uit het bezit van eenigen graad, titel of diploma, het bekleeden van eenig ambt of eenige betrekking, of de uitoefe ning van eenig beroep, een en ander te regelen bij de Wet.” De overige leden van het comité zyn dezen weg niet opgegaan. Wat wij zouden wenschen toegepast te zien alleen bij degenen, wier verstandelijke ontwikkeling nicl aangeduid wordt door de zeer vertrouwbare uiterlijke kenteekenen, hierboven genoemd, en bij wie dus andere gegevens hel vermoeden van geschiktheid moeten uitmaken, wordt door het geheele comité in overeenstem ming met het herzienings-ontwerp van den Minister Heemskerk, voorop geplaatst, en I door een deel der leden als eenige maat- I staf aanvaard. In wettelijken vorm uitge- enenne de »L)e leden van de Tweede Kamer belangheb- W0l'den rechtstreeks gekozen door de meer- K J derjarige mannelijke ingezetenen, Nedér- landers, die krachtens eenig hun toekomend i (persoonlijk of zakelijk) recht eene woning i gebruik hebben, ahuurwaarde een elke gemeente vast te stellen minimum i grond ton I in plantaardige s» willen wij den gro baren toestand hoi bestanddeelen, is opgebouwd, van het lichaam zijn welke uit oen bestaan en het te wijzigen en één cel wordt het door vermenigvuldi to Gravonhage. nabij de haven van Baroudrocht. Raming lovonavonchynaolen. Hot valt dus in het

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1