)UT N°. 854. ilen. 1885. i Zonen, D A, JE WAAG”, deposito knhem. Zaterdag 24 October. IOTER. LSI, rfecten, EDING. GULDEN. I Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. a jENDIJK. \t, No. i. Okhuijzen. aat. ?TEN. 885. Pensioenfonds voor Werklieden. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. dat ieder zorg berekening te t Buitenland. tve naar keuzo werklieden SCHOOIIÏÏOVENSCHE WRAfl'T. S, W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven- motto „Solide”, urant. richten aan hunne t zij in lossing ik bestegrove tegen concurree- ■elost. hebben hun jetoond Mi- DER KADEN ip Polsbroek. den datumdes JAM- JHT. a f 50 tot f 500, tvraagbaar i f 500 tot f 1000, m opzegging; ven f 1000, met jzegging; joven f 1000, tegen fondsen. t.’s nam. 2 uur, ZUIDERVLIET stekken van het orden aanbesteed, nschg^an goeden m.JMn billijke eén*faar? wordt gevraagd digen aanbevolen ring gehalte aan een uitnemend )t Bestuur, .DEREN Azn., Voorzitter. Sect. m- van koloniën ig «teren minste in ren, koord en bindtouw, garenspiumry, Gouda, :060 KG. loodwit, Wed. Schoonhoven Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 9 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. steem A. B. van fEKELWEGERS SIROOP-, 8ÜI- l- en ALCOHOL- RS voor zware en EN in soorten iz by POLAK, cndaal, GOUDA. de troepen naar het eigen laad te doen terugtrekken. pervl«, dat gereed stond de igremen orir te trekken, heeft halt gemaakt en weigerde zelfs een gezant van Vorst Alexander te ontvangen, omdat het ver moedde, dat het een opdracht tegen Turkije goldt. Turkije, geprezen om zyne vrede lievende houding, is gemachtigd gewapen derhand het tractaat van Berlijn te hand haven. Griekenland gaat voort zich te wapenen en de zwakke regeering ziet zich te laat wellicht buiten machte, de beweging, eenmaal door haar aangewakkerd, te stuiten, waartoe zij van allerzyde wordt aangemaand. Thans wordt tusschen de Mogendheden onderhandeld wat er verder te doen is tot regeling der zaken. Aan de eene zijde staan do drie Keizers, die Vorst Alexander om zijne stoutigheid willen afzetten en in zijne plaats een ander benoemen die, onder een nieuwe grondwet, mede het beheer over Rumelië zal voeren. Aan de andere zijde protesteeren Engeland, Frankrijk on Italië tegen zoodanige oplossing. Zij wenschen Vorst Alexander te handhaven en het fait accompli in Rumelië te regelen, met inacht neming der rechten van Turkije. Zpodra men het hierover onderling eens fal zijn geworden, zal eene conferentie te Weenen of te Constantinopel belegd worden. 't Is te hopen dat het tot zoolang rustig zal blijven. ardig rieden sedert door IEIMER to Mainz Borsthonlg werd rd. Tal van na dien reeks van rergaan; het echte i zich nochtans s toenemend de- inschap en milli- n de goede eigen eend huismiddel, ld, verslljnilng, enten der kinde rlijke kuchhocHt, funstigste gevolg n aanbevelingen gestaafd. cht verkrijgbaar i k fl. 2,— met 1^— met roode nt met witte cap- e nevenstaand fa il dragen, te ed. Wolff Zn.f Gorinchem bij ht bij J. D. den VlasveldLek- arre; Oudewater Itolwijk bij C. G. monar- tibus te onder- zilveren werken te *s Hertogenbosch, dragen hunne toewijding aan de regeering te toonen, door de verschrikten gerust te stellen en de valsche geruchten omtrent Tongking tegen te spreken. De prefecten en ambtenaren plicht gedaan en hunne toewijding get( en daaraan heeft het mcerendeel der Er wordt dikwijls zóó geredeneerd •Wanneer een werkman vastheid wil heb ben dat hy op gevorderden leeftyd zekere inkomsten zal genietendie hem het gemis van arbeidsvermogen geheel of gedeeltelyk zullen vergoeden dan moet hij daarvoor een grooter gedeelte van zijn loon afzonderen, dan zijn toestand gedoogt. Daai hij zulks niet kan, behooren anderen hem behulp zaam te zyn in het betalen der premie de Staat by voorbeeld, of de werkgevers. Het gebeurt wel meer dat men zich op dergelijke, cordate manier van een vraag stuk afmaakt. Doch daarmee is het nog niet opgelost, en evenmin is de weg aan gewezen langs welken de oplossing te vin den is. Laat ons even zienwat er eigenlijk aan de redeneering ontbreekt. Het is wenschelyk dat allendie op ge vorderden leeftijd niet meer of niet zoo goed meer als vroeger, kunnen werken, alsdan geen gebrek behoeven te lyden. Het eenig middelom dat te voorkomen, is pensioen-verzekering. Dus is het raadzaam, dat ieder zorg drage, dat hem een pensioen ten deel zal vallen als eenmaal de tyd zal aanbreken dat zijn arbeid hem niet meer voeden kan. Die •raadzaamheid” schept evenwel geen rechthet al of niet hebben van een pen sioen is een persoonlijke zaak en elk moet voor zich trachten, het genot er van te verkrijgen. Deze taak zal betrekkelijk niet zwaar zijn voor hen, die over ruime in komsten te beschikken hebbendoch in moeielykheid toenemen naarmate de inkom sten bescheidener verhoudingen aannemen, totdat ten slotte de grens der mogelijkheid is bereikt. Recht op pcni>iuen heeft nlemant». Elk biedt de maatschappy aan wat hij heeft, zijn arbeid of een equivalent daarvoor, het gebruik van zyn kapitaal. De omstandig heden bepalen de voorwaardenonder welke die aanbieding wordt aangenomen. De maatschappij is tegenover elk individu ge heel vry, en ieder werkgever is dit ook, tenzij het tegenovergestelde uitdrukkelyk bedongen werd. Kan de arbeider, on welken trap van de sociale ladder ook staande, niet meer werken een ander zal dan den benoodigden arbeid leveren. Heeft hij vóór dien tijd niet op een of andere wyze gezorgd, zijn levensonderhoud onaf hankelijk te maken van de vruchten van zyn werk, des te erger voor hem. Maar recht op voorziening in zijn verdere be hoeften, heeft noch de minister, noch de sjouwerman, noch een van de tusschen- beiden in staande klassen van burgers. Indien slechts zooveel mogelijk zorg ge dragen wordt, dat hetgeen iemand afzon dert voor pensioen verzekeringniet verloren ga, en hem na jarenlange spaarzaamheid toch nog teleurstelling ten deel valt, dan heeft het Staatsgezag genoeg gedaan. Want men behoeft juist geen diepe studie van staathuishoudkunde gemaakt te hebben, om te begrypen dat byzondere personen zich zelf hier niet kunnen helpen. Ieder kan wel sparennamelijkals zyn financiëele krachten het toelaten, en het bespaarde geld rentegevend beleggenzoodat hijop leeftijd gekomeneenig geld omhanden heeft dat hem een zeker aantal jaren voor gebrek kan behoeden; maar - dat is nog geen pensioen, hetwelk hem zal worden uitbe taald tot aan het eind zyner dagenal wordt hy nog ouder dan de Israëlitische menschen vriend Montefiore. Ja, >hy kon voor het bedrag der spaarpenningen een lyfrente koopen, en deze wordt hem, mits de kas waarmede hy in betrekking staat soliede blyft, tot aan zyn dood uitbetaald. Doch deze jaarlijks te ontvangen som zal in elk geval veel kleiner zijnvergeleken met het bedrag van de koopsom der lyf rente, dan de pensioenen die gewoonlyk bij een gelyke totaal waarde van uitbetaalde premiën kunnen worden toegekend. Want de pensioen-kassen worden niet slechts samengesteld door de bydragen van dege nen die er eenmaal genot van zullen heb ben, maar ook door die van hen, die vroeger zullen overlyden, zoodat de pre- miëij- die zy betaald hebben anderen ten goede komen. Dat is een geheel juiste toepassing van het begrip samenwerking. Hulpbehoevend heid op den ouden dag is een ramp; een zeker aantal menschen slaan de handen in een om door onderlinge bijdragen die ramp te lenigen voor degenen wien zy treffen kan. Op die wyze vormen zich pensioen kassen. Het is hetzelfde beginsel dat by de assurantiën tegen brandschade wordt toegepast. Lieden bij wie nooit brand komt helpen de schade betalen, door vuur en water en hulpvaardige menschen veroor zaakt bij hen die wèl met den rooden haan kennis (naken. Zoo ook helpen personen die niet oud zuljen worden aan het levens onderhoud der toekomstige grysaards m hun kring. Vqor sommige klassen van 8.15 uur. ■•1.45 9. directeur. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prfls: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle BoekhandelarenPostdirecteuren en Brievengaarders. Door Z. M. den Koning is be noemd tot raadsheer in den Hqogen Raad der Nederlanden Mr. P. Van Blom, president van de arr.-rechtb. te Heerenveen. By koninklijk besluit is aan L. E. H. Haenen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als controleur bij den waar borg en de belasting op de gouden- en jsch, behou- ksu.; .-2 SU™ togeubosch S. L. M. Popta, thans te Schoon hoven te Schoonhoven J. D. Houtmat thans te Groningen; to Groningen Mr. 1 Van Lier, thans te Alkmaar; te Alkmaar E. G. W. Piper, thans essayeur te Maas tricht; tot essayeur: te Maastricht M.P.S. Popta, thans te Middelburg; te Middelburg L. Pronk thans commies-stempelaarte Amsterdam tot commies-stempelaarte Amsterdam J. H. Balfoortthans te Schoon hoven; te Schoonhoven M. F. 8. Langedijk thans plaatsbekleedend ontvanger van den waarborg te Alkmaar. By Koninklijk besluit is pon- sioen verleend aan den hoer J. F. Lameer, essayeur van den waarborg op de gouden en zilveren werken, f1630. De jaarlyksche belooning van het vacante kantoor der directe belastingen en accijnsen te Montfoort c. a. kan op f1840 gestold worden, terwijl do kosten van beheer op f 230 ’s jaars worden geraamd. Krachtens koninklyk besluit van 20 Mei 1869, no. 30 (Verzameling no. 79) is ge noemd kantoor dus gerangschikt in 4° zevende klasse. Dejaarlijksche belooning, ver bonden aan de vacante betrekking van deurwaarder der directe belastingen voor het district Gouda wordt, na aftrek (Ier kosten wegens drukwerk enz.geraamd op f 1230. Bij de rijkstelegraaf is ver- plaatst met ingang van 1 October 1885 de telegrafist 2e kl. G. P. Scheers, van Sliedrecht naar Amsterdam. Tot directeur der Rijks-land- bouwschool te Wageningon is benoemd de heer L. Broekema, leeraar in de landbouw kunde aan die inrichting. By de verkiezing, op 13 Oc tober 11. in den Doelen te Gorinchem ge houden, is de heer M. De Gier mot 65 stemmen gekozen tot hoofdingeland voor de Overwaard, en de heer B. Post met 23 stemmen tot heemraad van den polder den Banue van Gorinchem eu Kwakernaat. Aan het Departement van Waterstaat enz. te 's Hage werd Woensdag aanbesteed 1°. Het maken -dm voltooiingswerkon bij do schutsluis te Viroen, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Minste inschrijver do heer W. R. DeVries te Rossuin, voor f6675. 2*. Het onderhouden en het uitvoeren van vernieuwingen en herstellingen aan do schutsluis to St. Andries met daartoe be- hoorendo werken, van 1 Jan. 1886 tot uit. I Dec. 1888. Minste inschrijver de heer A. Do (A 14 n,. 1. ..I I. (.‘.M. C t y .i 1 to danken en zal do president Grevy wel- licht zijn mandaat hernieuwd zien. Do niet flieppen der laatste als lid der Kamer herkozen Ministers en hoofdarabtenaren hebben dientengevolge hunne portefeuille of hun mandaat ter be- iloiteert ook de schikking gesteld. De nieuwe Kamor komt 10 November bijeen. Berichten uit Annarn ditmaal geen valsche berichten gewa gen van een nieuwen Christenmoord in het noordelijk Cochin-China, waar men slechts noode den Franschen invloed en Christen- propaganda duldt. Ook Engeland heeft in Britsoh-Indië met nieuwe onlusten te kampen. Reeds langen tijd waren de betrekkingen der Indische regeering met de regeering van hot aan grenzende Birmah naar mon wil tenge volge van Fransche kuiperijen min of meer gespannen. De Koning van Birmah gaf dit reeds meofmalen op vrij onverholen wijze te kennen, totdat eindelijk een geschil ontstond over het eigendomsrecht van stoom- booten, welke door de autoriteiten van Birmah werden in beslag genomen. Daar .do protesten der Indische regeering tegen dit feit niet mochten baten, is thans een ultimatum verzonden on is do Landvoogd voorzien van do meest uitgobreide vol machten om tegen Birmah op te treden. Dit incident zal ongetwijfeld nieuwe stof geven aan de tallooze redevoeringen, waarop de Engelsche partijhoofden, met het oog' op de aanstaande verkiezingen, hunne kie zers dagelijks onthalen. Het is niet wel doenlijk en evenmin wenschelyk van die redevoeringen, waarbij men moer tracht de tegenstanders in een verkeerd daglicht te stellen, dan eigen beginselen te belijden en te verdedigen, een verslag te geven. Het Brunswijksche geschil omtrent de troonsopvolging is thans oindeljjk voorloopig beslist, door de benoeming van Prins Al brecht van Pruisen tot regent. Met betrekking tot het Uuitseh-Spaansche geschil blijkt meer en meer, dat het inroe pen der bemiddeling van den Paus geens zins een bloote vorm is, daar er nog steads een belangrijk verschil tusschen Berlijn en Madrid bestaat. Te Berlijn toch zijn in de jongste nota ernstige bezwaren ingebracht tegen Spanjes vermeende aanspraken op de bekende eilanden. De spoedige afloop der onderhandelingen wordt van beide zijden Groot Heukelom, ziekehjken toestand van Koning Alphonse, die aan de gevolgen eener longaandoening lijdt. De na langdurige onderhandelingen, aan do verschillende regeeringen op het Balkan- Schiereiland, ingodiende collectieve nota der Europeeache gezanten by het Turkache hof, heeft een grooter invloed uitgeoefend op den stand van zaken in het Oosten, dan verwacht werd. Bulgarije heeft zich ..ge haast, op de ernstige vermaning der Mogend heden het, hoofd in den sefioot te leggen en noodmaterialen, door het dijkabestuur Don derdag 15 October in den Doelen te Go rinchem gehouden, geheel onjuist is. Do noodmaterialen der commissie voor gemeene belangen werden alstoen aanbesteed voor f6935; in het vorige jaar golden zij 17 percent meer. Benige belanghebbenden bij de zalmvisschery en don zalmhandel in. Ne derland de heeren Tenhouten en De Raadt, A. Dekkers, A. De Jong Wz., J. C. Kersber gen L. Luyten W.Az., P. B. Luyten J. Van den Akker, P. H. Van Wijnen, Jan Van Brandwijk, G. Broere en A. Boot, allen te Kralingscheveer hebbeïi een adrea aan de Tweede Kamer verzonden dat betreft de overeenkomst tusschen Nederland, Duitsch- land en Zwitserland tot regeling der zalm- visschenj in bet stroomgebied van den Rijn. Adressanten achteh den tyd al zeer slecht gekozen om Nederland wat zyne zalmvis- schenjen aangaat', aan een tractaat te binden. Evenmin als vroegermeenen zy bestaan thans daarvoor gegronde redenen. Zij be spreken verder eenige artikelen der over eenkomst, en brengen verschillende bezwa ren te berde door uitvoerige bewijsgronden gestaafd. Aan het eind beroepen zij zich op eene uitspraak van het College van Toezicht op de Schotsche visschenjen en op eene van het Ned. college voor de zeeviMcheryenen besluiten met de woorden „Worden deze uitspraken ook door Uwe Vergadering als juist erkend, dan kan voor zeker geen Wetsontwerp Uwe goedkeuring wegdragon dat op hypothesen gebouwd is; en mocht het ons gelukt zyn in het voren staande overtuigend te hebben aangetoond, dat de voorgestelde Wet de Nederlandsche Zalmvisschery belemmert en schaadt, en daarenboven, in stede van den zalmstapel te beschermen, dien bedreigt, dan rest ons thans niets dan Uwe Vergadering eerbiedig hel ,fs9ai611^ Kralingsche Veer aan de Tweede Kamer in1 zijn vier groote zalmen gevoegd, als stuk- A. ken van overtuiging, die ter griffie zyn go- I deponeerd. Zij moeten strekken ten bewijze, dat de zalmen, tusschen l September en 15 October gevangen, zijn mager, wit of geel en voor den handel byna zonder, voor de voort teling daarentegen van do hoogste waarde. Denkelijk primo November zal er van Oud-Boierland uit 4 maal daags met de stoombooten van de „Onderneming Arie Smit" gelegenheid bestaan naar Dordrecht te komen. Niet alleen dat deze verbinding op zich zelf reeds een groot gemak zal aan bieden, maar ook wordt alles aangewend om do reis binnen den kortsten tijd te volbrengen. Eene der booten is sedert een drietal weken op de fabriek „de Schelde” te Vlissingen in reparatie, om zulke veranderingen te on dergaan, dat de afstand in een uur afgelegd kan worden. Verder zijn de pryzon zoo geregeld, dat een goed gebruik van deze lyn i kan verwacht worden. De Minister van Justitie heeft 1° verplaatst met 7 Nov.a. s. de Rijks veld wachters 3e kl. (jachtopziener) J. Van der Poel, van Haastrecht naar Chariots D. Riet veld, van Charlois naar Haastrecht; J. Nye- boer van Jaarsveld naar Ryswyk 2° aan gesteld tot Rijksveldwachter 3e kl. (jacht opziener) C. Van ’tHof, gemeente- en on bezoldigd Rijksveldwachter te Boskoop (standplaats Jaarsveld.) Het Openbaar Ministerie by den Hoogen Raad heeft Maandag geconclu deerd tot verwerping van het beroep in cassatie van Timmermans, door het Hof te ’s Bosch veroordeeld wegens moord op de familie Van Oppen te Maastricht. Uitspraak 16 November a. s. De Ambtenaar van het Open baar Ministerie by het Kantongerecht te Schoonhoven ter standplaats Rotterdam verzoekt zoo spoedig mogelyk bekend ge maakt te worden met de verblijfplaats van: Cornelia Constantinus Peet, 52 jaren, gebo ren en wonende te Deventerbehangerep Pieter Dirk Botel 32 jaren, beeldhouwer, in het Kortenbosch aan het Slijkeinde te 's O ra ven hage. Zij moeten als beklaagden gedagvaard worden. Ds. G. Klaarhamer te Montfoort heeft voor het beroep naar Prinsoland be dankt Beroepen by de Chr. Ger. *ge- meente te Leerdam Ds. H. Van der Vegt te Hoerde. Aangenomen het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Lopik door den heer G. Bos te Rozenburg. De ,Martha-Stichting” te Alfen aan den Rijn heeft, van iemand»die onbekend wenscht te blijven, f17.000 voor oen nieuw gebouw ten geschenke ontvangen. Er moet sprake zijn van do. oprichting van een zesden bisschopszetel hier te lande. Men is nameljjk van oordeel, dat het Aartsbisdom Utrecht te uitgebreid is, en dat daaraan oen suffragaan bisdom voor de Noordelyke provinciën behoort te yorden toegevoegd. Als zetel voor een nieuwen biuchop heeft men het oog op Deventer laten vallen. die uit den aard van hun beroep in nauwe betrekking tot elkandér en tot een bepaald aangewezen authoriteit staan, is Jp op richting van zulk een pensioenkas zeer ge makkelijk. De wetenschap heeftdooreen zeer lange reeks van feiten en verschyn- i selen te verzamelennauwkeurig bepaald i hoeveel ieder persoon op een gegeven leef tyd moet bijdragen en verder geregeld moet blijven bijdragen om na een zeker aantal jaren in het doorloopend genot van een overeengekomen geldsom te treden. Nu heeft eenvoudig de Staat die zorg op zich genomen; hy zegt: gij ambtenaars, gij on derwijzers, gij stelt jaarlijks zóóveel be schikbaar, of wèl, gij betaalt in éëns deze som, en daarvoor waarborg ik u, op een bij de Wet vast te stellen leeftijd, het voortdurend behoud van een bepaald ge deelte uwer jaarwedde, nadat gy ontslag zult hebben bekomen uit uw betrekking. Zelfs oefent de Staatdie altyd een beetje meer macht bezit dan een gewoon werk gever, een zachte pressie uit op de lieden, door hen te dwingen aan die pensioen-in- richting deel te nemen. Voor een deel ge schiedt zulks ook daarom, dat de Staat geen bezwaar zou behoeven te maken van tot den betrokken ambtenaar te zeggen: •Komaan, ge zyt nu zestig, vyf-en-zestig jaar oudhet wordt tijd dat gy uw plaats afslaat aan jeugdiger krachten. Indien ge thans eervol ontslag vraagt, zal u dat met genoegen worden verleend, onder dankbe tuiging voor de bewezen diensten.” Dat is de prozaïsche beteekenis van het gezegde des dichters: »Er is een tijd van komen, er is een tyd van gaan.” Wilde men voor de werklieden in den meer beperkten zin des woords een soort gelijke regeling tot stand brengen, er zou den zich grootere bezwaren voordoen. Voor eerst zyn dezen niet zoo vast aan hun plaats gebonden, en dus minder binnen het bezit regeld zoodat het moeielijker gaat een vaste heffing daarop als bazis van berekening te nemen. Nu hebben sommigen wel beweerd, dat het wenschelyk zou zyn, den werkgevers de I zorg voor de pensioneering der arbeiders op te dragen. Die bewering werd ondersteund met motieven die voor beredeneering vat- nisters het behoud van hunne portefeuille baar zyn. Elk werkman vertegenwoordigt a«.nir«„ an »<>i nmaidont Gmw wol. zoowel een individueele als een maatschap pelijke waarde: tot het sci heeft de maatschappij haar diensten moeten bewijzen om hem te doen worden wat hij is. De werkgever nu expl laatste, en daarom is het billijk dat hij iets offert ter vergoeding van deze. De beste vorm nu om dit te doen is, dat elk die werklieden in zyn dienst heefteen even redige bydrage stort in een pensioenfonds voor de arbeidende klasse. Vond die leer algemeen ingang,.we zou den ons met deze oplossing zeer goed kun nen vereenigen. Men geloove echter niet dat daarmede het vraagstuk zelf van karak ter veranderd war*: want een evenredige verlaging van het loon zou van het afzon deren der bijdrage het onvermijdelijk gevolg zyn. Immers, de loonstandaard wordt niet geregeld door het goedvinden van dezen of genen maar wordt bepaald door een aantal factoren, waarvan de mededinging niet.de minst voorname is. Elke verhooging van loonook in den vorm van bijdrage voor het pensioenfonds doet de_pryzen der pro ducten van den arbeid stijgenen brengt dus verandering in économische verhoudin gen een verandering, waarvan de gevol gen altijd onder de aandacht gehouden moe ten worden. Indien nu de gestrenge en onafwijsbare economische wetdie we hierboven tracht ten uiteen te zettenniet verzacht werd door de werking van beginselen van geheel anderen aard, dan zou het met de kans op pensioen verzekering voor werklieden niet heel gunstig staan. Doch de menschenliefde, de broederzjn heeft zich van het vraagstuk meester gemaakt en er een geheel ander licht op doen vallen. Een groot aantal per sonen die zich mogen verheugen in eenige meerdere gegoedheid dan het gros der weik- liedenhebben overwogen op welke wijze de premie van den werkman te eischen, en die door de wetenschap op een onwe- derlegbaar cyfer is vastgesteld kan ver minderd worden. Voor de inrichting eener soliede pensioen kas, die over ’t gansche land haar vertak kingen heeft, zijn administratiekosten noo- dig. Het kapitaal, dat wil hier zeggen de voor eemgen tyd gevormde pensioen-ver- eeniging. nam die kosten op zich. Ook is er behoefte aan een waarborgfonds, om in tyden van ongunstige financiën toch het ge heele bedrag, waarvoor verzekerd is, té kun nen uitbetalgn aan belanghebbenden. 0<»k dit heeft de vereenigmg aan zich gehouden, zoodat de tarieven, volgens welke de werk lieden zich kunnen verzekeren, netto-taiie- ven zyn, ontdaan van alles wal ze zou kun nen verzwaren. Daarentegen is op toevallige baten niet get ekend elke guldendoor den deelnemer betaald, op welken tyd en op welke plaats ook, komt aan zyn later pen sioen ten goede, al Com8 buiten ffe mogelijkheid geb'^^35>m Me beta geregfid bii te houdé/ZW Het overige moeten de werklieden doen hoewel het niet onwaarschijnlijk is dat een toenemend getal werkgevers, die het belang inzien van ordelievende, met zorg voor de toekomst bezielde werklieden in hun dienst te hebbenwel een handje zullen willen tielpen. En als nu inaar bij onze jeugdige arbeiders het besef levendig wordt dat zy door zich eenig oogenblikkelyk genot te willen ontzeggen, hun toekomst en die hunner vakgenooten kunnen waarborgen, dan zal het streven van hen, die zonder Staats-tusschenkomst deze belangrijke sociale hervorming ter hand namen met goeden uitslag worden bekroond. De herstemmingen in Frankrijk hebben de schaal wederom ten gunste der Veree- nigde Republikeinen doen overslaan, zoodat men berekent, dat de nieuwe Kamer 200 behoudende leden tegen 384 Republikeinen van allerlei kleur zal tellen. Die schijn baar plotselinge ommekeer bij de kiezers is in de eerste plaats toe te schrijven aan het samengaan der Republikeinen, die bij de eerste stemming jammerlyk verdeeld waren. Voorts aan de verklaring van den President Grevy, dat hij zioh na afloop van zijn mandaat herkiesbaar stelt voor den presidealen zetel, welke verklaring bljjk- baar ten doel had het samengaan der Re- publikeinsche fracties te bevorderen en den twistappel der presidentskeuze weg te ne men, doch ongetwijfeld mede aan den in vloed der regeering. Had deze by de eerste stemming hare ambtenaren tot strikte on partijdigheid aangemaand, thans meende zij de prefecten te moeten gelasten de chale woelingen b|L Bijde op 19 October te A sterdam door het departement gehouden aanbesteding schryvers voor gan Goudacho Machin. f 1310, en voor U Hondorff Block Braet f 254,19. Van goederhand worden wy onderricht, dat hetgeen in het vorige num mer voorkwam omtrent de aanbesteding der

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1