muil hAM J VJ 1 Zaterdag 14 November. 1885. N°. 857. o den dag Zonen, fa aederij Gorinchem Veemarkt ïatheters. KAARTEN, er wit carton d voor r 1.00 nding van het be de Boekhandelaars !N te Schoonhoven. I Weekblad voor Zttid-Holland en Utrecht. ovember, kerka/d IJwel IP an OUDERKERK POLAK, nendaal. GOUDA. IJ 88 EL”, van de w i nchetn, larOUDERKERK ig8 ten 2 uur. lage e Schiedam, ida en omstreken BIER, ide kwaliteit, ge- jken prijs, In de de kleinste plaat- uitmuutend succes HEll, en Dinsdag r a, s. oonhoven" dagen: jrgens ten 4 ure. iddaga ten 2 ure. st door de Stoomb. worden waarge- mfluit is voorzien. ppij van EKERING 'a 1 '1 V Ie Schoonhoven, j i-, W F Sr fflOOWEHffl COÜRAST. S. W. N. 'VAN NOO' Uitgev ren 1 der ven 128.600 160 000 180 000 220.000 252.000 310.000 50Ö.000 800.000 besten Schryflnkt, 'dbriek van P. L. Na de door J. C. en A-, E WAAG”, affecten voor: 4»/. ien prolongatie- ische beursvoor- DIRECTIE. ‘lacons50 Cents, lacons: één gulden, baar by de Boek- VAN NOOTEN. VAN NOOTEN. JUWERIJ E 96, GOUDA, dersHerbergiers e aanbevolen het koopen en ver- tegen een pro- de 30«/a; 30»/., de Amster- Prijs der Advertentiën: Van ,1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. lihjending fraude, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandache Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt des Eaterdag-morgens uitgegeven. Prfls: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan aich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. e 1 worden op NOVEMBER. De Directie. it EDERLANDEN, 9iibo8ch JSCHADE, ROE IDE GOEDEREN, >t, op vaste en zeer en VEE kan ook len tijd van zes en iet aanvragen vah e inlichtingen ge len tot den Agent IJsel, den Heer februike bij blaas- nevens BRILLEN, EKIJKER8, MI- IOMETER8 voor A. B. van l^ecr, ER8, alsmede alle »PT18CHE ARTI- Te beginnen met 15 November zal gedurende i#. .Whtermaander^ in dege- een nacht-politiedienst worden gehouden. Uit Vlissfrigen wordt gemeld: Wederom zijn een 40tal werklieden der Kon. Maatsch. „De Schelde”, wegens gebrek aan werk, ontslagen. Met de aflevering der beide oestérstoombootjes „Mossel” en „Neeltje” is in de machine-fabriek en de ketelmakerij het werk uitgeput. Bij de dezerydagen te ’s Hage gehouden akte-examens lager onderwijs ,is o. a. geslaagd J. W. S. De Jong te Nieuw- Lekkerland. Voot de betrekking van on derwijzer met hoofdakte en aanteekening voor het Fransch te Sliedrècht, jaarwedde f 800, heeft zich geen enkele sollicitant aangeroeid, De heer D/G. Van Beest te Gorinchem is benoemd tot onderwijzer in de moderne talen aan eene byzondere school voor uitgebreid lager onderwijs te Rotterdam. Door mejuffrouw Snouck Van Looseh, voor éenige dagen te Enkhuizen overleden zijn vele legated vermaakt. Daar onder komen voor een legaat van f 40.000 aan de Nederl. Herv. gemeente te Enkhui zen van f 30.000 aan de huiszittende armen der Ned, Herv. gemeente te Leiden, van f20.000 aan de Maatschappij ter beyorde ring van welstand onder de protestanten en een dito aan de Maatschappij van Wel dadigheid te Frederiksoord, f18.000,‘aan het fonds voor gewapenden dienst in Ne derland en een dito aan N.- en Z.-Holl. Reddingmaatsohappy f 16.000 aan het Ned. Zendinggenootschap' en aan de Maatschappij van Weldadigheid te Leiden; verder ver schillende kleinere legaten aan andere in stellingen waaronder f 5000 aan elk Kerk genootschap te Leiden en f 1000 aan elk Kerkgenootschap te Enkhuizen. In ’t geheel werd door de overledene op deze wyze f278.000 vermaakt. Woensdag herdacht Dr. H. G. Hagen den dag, waarop hij vóór 25 jaren zijn predikambt bij de Ned. Herv. gemeente te Leiden aanvaardde. Menigvuldige blijken van waardeering vielen den yverigen Evangeliedienaar ten deel, terwijl hem door eene commissie, na mens zijne geestverwanten, en door zijne talrijke leerlingen, prachtige geschenken werden aangeboden. Ds. K. F. Ternooy A pel, pre dikant bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Amsterdam, herdacht Woens dag ouder talrijke blijken van waardeering en belangstelling, den dag waarop hij nu 25 jaren geleden als predikant aldaar be vestigd werd. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland heeft in zijne vergadering van 4 November 1.1., in plaats van den heer -L. Overman, benoemd tot secretaris der Synode, gekozen tot lid van ’t Provinciaal College van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Her vormde gemeente in Zuid-Holland, den heer W. Zegers, predikant te Gorinchem. Tot secundus secretaris van ’t Prov. kerk bestuur van Z.-Holland werd benoemd de heer Cesar Segers, predikant,te Leiden. Beroepen te Purmerend voor de tweede maal Ds. A. Van de Water te Sassenheim. De candidaat A. Den Hartogh te Leksmond, door wien het beroep naar Geesteren gecombineerd metGelselaar is aan genomen, is door de classis Varsseveld ge ëxamineerd en toegelaten tot de H. Bediening. Ds. E. Van Loo te Sliedrecfit is beroepen tot predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Alblasserdam. Serrano, gevaarljjk ziek is, zoodat men het ergste vreest. De cholera eischt ook altjjd nog eenige offers in Spanje. rgad hield en haar reglement gearresteerd werd. Dien gedenkwaardigen dag wilden hare leden niet onopgemerkt laten voorbijgaan gedachtig aan de vele leerrijke en genoeg lijke uren, door hen en hunrie voorgangers te zamen doorgebracht. Met een feestelijke toespraak van den voorzitterden heer Mer- kensburgemeester van Arkelwerd deze vergadering ingeleid. De geschiedenis der vereeniging gedurende baar 25-jarig bestaan werd in korte maar flinke trekken door den spreker geschetst. Bleek daaruit, dat ook hare lotgevallen afwisselend waren geweestzoo dat zij beurtelings tijden van meerderen en minderen bloei doorleefde’t was vooral door de krachtige medewerking van haar geacht lid, den heer Sneitjes, burgemeester van Giesendam, dat de geheele ondergang, die haar voor weinige jaren dreigde, geluk kig verhoed werd. Genoemden heer werd dan ook rechtmatige hulde gebracht. En ein digde spreker met den wensch, dat de ver eeniging ook eenmaal haar gouden feest zou mogen vieren, met dien wensch vereenigden zich, onder dankzegging aan den spreker, alle aanwezigen. Met een diner, door de zorg van den heer Van Oosterwijk keurig toebereid, werd deze samenkomst besloten. Door de eigenaren van een gedeelte berm langs den weg van Strijen naar ’s Gravendeel is aan de HH. Van der Garden o. s. concessie verleend voor het leggen van spoorstaven tot het in exploi tatie brengen van een stoomtram tusschen deze gemeentenmet deze concessie is men voor deze lijn geheel gereed. Voor de garnizoensbakker y te Breda is o. a. aan besteed 375 Hectoliter' jarige witte tarwe. Minste inschrijver was de heer J. Hooghwinkel te Gorinchem, te gen f7,14 per Hectoliter. By beschikking van Z. E. den Minister van Justitie, d. d. 30 October 1885, is eene aanstelling van onbezoldigd rjjks- veld wachter verleend aan Hendrik Laker veld te Jaarsveld. Werd het door de Nederland- sche schaakliefhebbers dikwerf betreurd, dat in ons land een goedkoop blad gemist wordt, waarin zoowel de minder ervaren schaker als de grootste meester iets van zyn gading BINNENLAND. Door Z. M. den Koning is Mr. A. Blussó, wiens drensttyd als direc teur voor den handel bij het vrij entrepot te Dordrecht met 31 Dec. a. s. eindigt, opnieuw als zoodanig benoemd. DoorZ. M. den Koning is be noemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank te Dordrecht, Mr. H. J. M. Tijasens, advocaat en procureur aldaar. Door Z. M. den Koning is aan den heer D. F. J. Van Wa'lsem, op zyn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van het college van regenten over de cellulaire gevangenis te Gorinchem, onder dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten, en is benoemd tot jid van gemeld college van regenten Mr. H. J. Dijckmeester, advocaat en procureur en wethouder der gemeente Gorinchem. Naar men verneemt ia de re- geering voornemens invoerrechten op de granen en op petroleum voor te stellen. De daartoe strekkende wetsontwerpen moe ten het Departement van Financiën reeds verlaten hebben. - Van den 15en November af is het vervoer der zalm uit Nederland naar België, zonder certificaat van oorsprong, afgegeven door het hoofd der gemeente, tot den löen Februari 1886 verboden. De Staats-Courant van 12 No vember bevat de gewijzigde statuten van de „Goudscho Siroopfabriek” te Gouda. De verpachting van do «altn- zegenvisscherijen op de Lek, de Nieuwe en Oude Maas, de Botlek, de Dordtsche Kil, de killen van het Bergscho Veld, rechts van de Nieuwe Merwede, het Hollandsche diep, het Vuile Gat, het Haringvliet en het Goereesche Gat is, naar men verneemt, on verschillig of het zalmtractaat al dan niet door do Kamers zal zijn behandeld, op 3 Dec. a. s. bepaald. De heer Mr. C. Th. graaf Van Lijnden van Sandenburg, Minister van Staat, lid van de Eerste Kamer der 8taten-Ge- neraal, is Zondag op zijn landgoed „San denburg" te Nederlangbroek op 59-jarigen leeftijd overleden. Vrijdag, 30 October laatstleden, had te Gorinchem in den Doelen een feeste lijke samenkomst plaats van do leden der vereeniging van Burgemeesters en Secreta rissen uit de Alblasserwaard en de Vijf- heerenlanden gevestigd aldaar. Vijf en BUITENLAND. Overzicht Gladstone, Parnell, Salisbury, Hartington, John Bright, Granville, ChuPchill en nog eeq aantal Engelsche Staatslieden van den 2en of 3en rang wedijveren in het houden v van redevoeringen, allen om de kiezers voor de aanstaande verkiezingen in te lichten ofvan de wijs te brengen. lerland’s toestand Vooral is een der hoofdonderwer pen waarover gehandeld wordt, doch geen der partijen die er aan denkt om Parnell’s eischen te dien aanzien in te willigen. Een ander voornaam onderwerp zijn de krijgs bedrijven tegen Birmah, want zoover is bet eindelyk gekomen, nu er geen bevredigend' antwoord is ontvangen op Engelands ulti matum. Wat eindelijk mede belangrijk is, zijn Lord Salisbury’s mededeelingen omtrent het buitenland. De gespannen verhouding met Rusland heeft plaats gemaakt voor harto- lijke samenwerking, een verklaring die, als ze niet voor de verkiezingen wat opgesmukt werd, zeker van groote beteekenis is. Wat de zaken in het Oosten betreft, hoopt de premier dat het gezag van het Turkscbe Rijk ongeschonden zal gehandhaafd worden en dat de regeling, door de conferentie in het leven te roepen, de betrokken volkeren zal kunnen bevredigen. Het ziet er echter vooralsnog niet naar uit, dat Engelands wensch in deze zal bevredigd worden. De confereerende gevolmachtigden deden in de eerste zitting nog niets anders dan bepalen waarover zal geconfereerd worden. Intusschen heeft ServiC, misschien wel om aan het ongeduld zijner sinds weken gereedstaande armée te voldoen, een paar uitstapjes gemaakt op Bulgaarsch grond gebied, doch daar ook een wakkeren te- genstander gevonden. Men begrypt dat dergelyke incidenten den toestand nog ge- v aar lijker en moeielijker maken. Een ander incident ia, dat Vorst Alexander zijn eersten Minister en vertegenwoordiger in Oost-Ru- melië wegens vermoeden van trouweloosheid en poging tot omkooping heeft moeten ont slaan. Voorts blijkt meer en meer dat Bulgarije en Rumelië geen genoegen zouden nemen met een eenvoudig herstel der vorige toestanden, doch gereed zijn desnoods met de wapens in de hand meer te vorderen. En tot inwilliging daarvan schijnt Rusland, dat zelfs zoover ging om Vorst Alexander van de logerlijst, waarop hij een plaats in nam, te schrappen, allerminst bereid. De Czaar zou zelfs liefst Vorst Alexander, we gens zijne trouweloosheid jegens de Éuro- peesche Mogendheden, van den troon willen vervallen verklaren en in dat geval wel bereid zyn Rumelië en Bulgarije door éón hand te doen besturen. Van die vervallen verklaring wil Engeland echter weder niets weten en Koningin Victoria, wiens jongste schoonzoon, Prins Hendrik, een broeder van den Vorst is, dringt er integendeel op aan, dat deze zooveel moge lijk ontzien en hem recht gedaan worde. Het kan dus nog eenige dagen, misschien wel weken duren alvorens weder een noodmiddel gevonden is, om de gemoederen in het oosten weder tijdelijk tot bedaren te brengen. De Porte heeft thans ook een gevol machtigde benoemd tot regeling der Egyp tische aangelegenheden. Het jongste be richt uit het Nijlland zegt dat Osman Digna, wiens dood herhaaldelyk gemeld en beves tigd werd, leeft. De Fransche Kamer heeft Dinsdag j.l. hare zittingen heropend. Blanc, vertegen woordiger van Sevoye, nam het voorzitter schap waar, en spoorde de regeeringsge-. ainden tot samenwerking aan. Tot definitief voorzitter werd herbenoemd Floquet. De regeering heeft wegens niet-herkiezing twee leden verloren, de Ministers van land bouw en koophandel, die vervangen zijn door Gomot en Dautresmo. Het geheele Kabinet bood na de verkiezingen zijne por tefeuilles Grévy aan, die echter oordeelde dat er tot een gezamenlijk aftreden geen aanleiding bestond. De verkiezingen in Pruisen hebben aan de conservatieven, vrij-conservatieven en nationaal-liberalen gezamenlijk 35 stem men bezorgd, waarvan het gevolg zal zijn, dat de beide uiterste partijen niet, zooals vroeger nog al eens het geval was, nu en dan eene meerderheid kunnen vormen, die thans naar de middenpartijen verplaatst is. Prins Hohenlohe heeft zijn ambt van gouverneur in het Rijkstand Elzass-Lotha- ringen aanvaard. Bij zijn intocht te Straats burg werd hij door de burgerlijke en militaire overheid, alsmede door de bevolking fees telijk ontvangen. Bij den Duitschen Bondsraad kwam een voorstel in om de Oost- en de Noordzee door middel van een kanaal, dat zal loopen Van den mond der Elbe langs Rendsborg naar de Kieler-bochtte verbinden. De kosten zijn geraamd op 156 millioen Mark, Waarin Pruisen 50 millioen zou moeten bijdragen. Nauwelijks is admiraal Topete in Spanje ter aarde besteld of men meldt, dat het hoofd der vryzinnige partij aldaar, genaamd ♦GOUDA, 9 Nov. Heden leed onze ge meente een treffend verlies door het over lijden van den commissaris van politie J. A. Van Tricht, die zich, ook in lastige tij den, behoorlijk kweet van zijne taak, welke uit den aard der zaak veel tact en beleid, vereischt. GORINCHEM, 11 Nov. De vereeniging1 „Algemeen Belang” alhier heeft het advies der Liberale Unie omtrent art. 194 der grond wet, na toelichting van den heer Elshout, behoudens de appreciatie van de goede be doelingen van het bestuur der Uniever worpen en den wensch uitgesprokendat artikel onveranderd te handhaven. Het advies der Unie in zake belastingher vorming* werd na de welsprekende toelich ting van Mr. H. J. Dijckmeestermet alge- meene stemmen op één na, aangenomen. •HOORNAAR, 12 Nov. Sedert de vorige week is de prijs der kaas f2 per 50 KG gedaald. Door de opkoopers wordt thans hier én in de omstreken f22 f24, en voor zeer zware kaas tot f26 per 50 KG besteed. LEERDAM, 12 Nov. Ds. H. Van der Vegt, to Hoerde, heeft voor het beroep naar de Christelijk Gereformeerde gemeente alhier bedankt. §NIEUWP00RT, 12 Nor. De verbou wing ea verandering vaa het hou van de hoeren Ballings o. a. alhier is aangeiwmen dpor den heer A. Van der Vliet, ^voort 794. «tfbOitirtSlAoa, 10 Kot. I» de.hedA alhier gehouden vergadering der leden van de IJsclub „Voor>aarts”, werd Jfer den penningmeester rekening en verantwoording gedaan van het afgeloopen jaar, waaruit blijkt dat de vereeniging thans 44 leden te]t. De rekening werd zonder aanmerking goedgekeurd. Vervolgens werd de heer H. Van Es als secretaris en als leden der commissie van toedicht de hoeren T. Kooiman en C. Den Hartog, welke volgens rooster moesten aftreden, herkozen. Daarna werden een paar sierlijke Friesche schaatsen ondpr de aanwezige leden om niet verloot. OUDE WATER, 9 Nov. In de verga dering der' vrijzinnige kipsvereeniging „Va derland en Oranje” alhier werd tot secre taris dier vereeniging, in plaats van de.n heep J. Boer Jz., die als zoodanig bedankt had, benoemd de heer G. 'Coninck Westenberg. Voorts werden behandeld de adviezen in zake het kiesrecht, de belastinghervorming en de onderwijsquaestie, door het Bestuur der „Liberale Unie” ter overweging toege zonden. Betreffende de beide eerstgenoemde adviezen stömde men volkomen in met de conclusiën >an genoemd Bestuur of van diens Commissie, dqch kon men zich vol-' strekt niet met die, betreffende de wyziging van art. 194 der Grondwet, vereenigen, zijnde men van gevoelen, dat, vooral ook ten op zichte van alinea 3 van gemeld artikel, eene verandering als voorgesteld niet anders dan ten nadeele van de bestaande neutrale school kon strekken, zoodat met algemeene .stem men besloten werd, aan hut Béstuur der „Liberale Unie” te kennen te geven, dat men zoodanige wijzigingen, in art. 194, als in het advies voözgesteld, ten zeerste zoude betreuren, en ihen geméld artikel onzer Grondwet onveranderd wenscht en hoopt te behouden. SEEuWlJK, 11 Nov. Door do rjjki- politie is gisteren zekere K. De Jong, die op zijn land, gelegen in de Reeuwijksóhe plassen, bezig was met het vangen vau kieviten door middel van een slagnetop heeterdaad betrapt. Net en vogels zijn in beslag genomen, terwijl tegen den overtreder der wet proces verbaal is opgemaakt. •REEUWIJK, 12 N«v. Ds. Sanders, sedert kort predikant te Sluipwijk, heeft daar eene Zondagsschool opgerichtdie Zondag 8 Nov. met 120 leerlingen is be gonnen. Dit en het feit, dat hij iedere week 7 catechisatiën houdtgetuigen "wel van ijver. SLIKKERVEER, 11 Nov. Hedéh is van de werf van den scheepsbouwmeester M. v. d. Kuijl alhier te water gelaten het ijzeren Rijnschip „Johanna”, groot ongeveer 260 last, gebouwd voor rekening van den heer C. A. Van Rietschoten te Rotterdam. gSTOLWIJK, 10 Nov. De vereeniging „Tot Nut en Genoegen” in ’t Beftrsche, hield Vrijdag 6 November, haar eerste ver gadering. Na opening door den president, waarbij hij wees op den voortdurenden bloei der vereeniging, trad als spreker op de heer D. Krujjt, veearts alhier, die tot lezing ge kozen hadDe oorlog en het roode kruis, van N. W. Scheltema. Met de grootste aandacht werd de spreker gevolgd door de talrijk opgekomen leden. Kr“ de pauze werden bijdragen geleverd mej. E. Beumer, en de hh. D. Kruijt, Stoppelenburg, T. Burger, J, Kelder i J. Slingerland. STOLWIJK, U Nov. 'Het herhalings- onderwijs, dat aan beide scholen alhier ge geven wordt, wordt' gevolgd door 16 leer lingen, waarvan 6 van de Hte en 10 van de 2de openb. school. Het onderwijs is voor bijna allen kosteloos; slechts enkele meergegoeden betalen f 1 per cursus van 5 maanden. VIANEN, 10 Nov. Gister-avond hield ons departement der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zijne eerste buitengewone vergadering gedurende dit seizoen. Ala spreker trad op de heer Dyserinck, kapi tein ter zee. Geen nutslezing, maar meei? een praatje over de marine was het, waarop bij zijn talrijk gehoor onthaalde. Muzie- kale bijdragen en tot slot eene lettervrucht van onzen Cremer, verhoogden het genoegen van den avond. WOERDEN, 11 Nov. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 54 wagens. De prijs der Goudsche le soort was f23 f26, 2e aoort f 18,50 i f22; Derby f a f Edamsche f 30,50 f -r-. Handel niet levendig. •ZEVENHUIZEN12 Nov. Gisteren- namiddagtoen de stoomboot „Eendracht” uit Rotterdam naar hier kómendede sinia zoude binnenloopengeraakte zij in de Rotte op een droge plek', hetgeen een eigenaardig geluid teweeg brachttot schrik der passagiers. Door de stoomkracht werkte de boot zich evenwel daar spoedig overheen. Men vraagt evenwel hoe het mogelijk is, dat de betrokken besturen dit niet laten verbeteren of aldaar een teeken plaatsen vóór dat misschien groote ongelukken plaat» hebben. vindt, in deze leemt» thans voorzien door de verschijning vau eën blad getiteld Morphy-N ederlandsche Schaak-Couran t”, onder redactie yan den in Nederland als een zeer goed schaker bekenden' heer J. Pinedo Azn. te Amsterdam. De abonnementsprijs van dit blad, dat uitgegeven wordt te -Amsterdam; bedraagt f 4 per jaar franco per post. De schakers zullen door dit blad op de hoogte gehouden worden van alles wat in binnen- ön buitenlanden de schaakwereld voorvalt, verder problemen, overzichten van door gro'ote meesters gespeelde partijen en voorts alles wat op de belangstelling van den schaker aanspraak kan maken. In een artikel van Prof. Dr. P. Van Geer in de „Vragen des Tijds” over „De kenmerken dor kiesbevoegdheid naar de jongste voorstellen”, vindt men aan het slot de volgende opgaaf van het vermohdelyk aantal kieners door het geheele Rijk, berekend naar de eischen der verschillende stelsels. Kiesstelsel. Vermoedehjk aantal kiezers over het ge heele Rijk. 1. Tegenwoordige Grondwet. 2. Voorstel-Lohman. 3. Algemeene census van f20. 4. Voorstel Liberale Unie. 5. Ontwerp Grondwet. 6. Voorstel-Farncombe Sanders. 7. Voorstel-Van Houten (över- gangsstelsel.) 8. Beperkt algemeen stemrecht. Onder het laatstgenoemde wordt hier ver staan het stelselwaarbij het kiesrecht wordt verleend aan allen die voor zich en hun gezin in het dagehjksch onderhoud voorzien met uitsluiting van de geheel on wetenden, bedeelden en veroordeelden, In eene dezer dagen door het Gerechtshof te ’s Gravenhage gehouden cor- rectioneele terechtzitting Wérd behandeld, het appql van een vonnis der rechtbank te Rot terdam waarbij de landbouwerszoon J. V uit Reeuwijk werd veroordeeld tot 8 dagen celstraf, ter zake van verzet tegen veld wachters die hem trachtten in arrest te nemen toen hij zich op zekeren avond in beschonken toestand op de openbare straat bevond in welk verzet hij door een paar andere personen was geholpen. Beklaagde die meende dat hij reeds vol doende door den kantonrechter was gestraft I voor zijn dronkenschap gevoelde zich door zijne veroordoeling tot 8 dagen celstraf be zwaard. Advocaat-generaal Jhr. Mr. De Savörnin Lohmah requireorde op grond dat het von nis juist was gewezen, bevestiging van dat vonnis. Mr. J. Van Gigch optrad trachtte aan liedoor andere personen gepleegd niet aan beklaagde kon geweten worden en er c?rr_. van verzet door drie personen in vereeniging bedreven. Hij meende overigens dat het verzetwaaraan bekl. zich had schuldig gemaaktgeen op zich zelf staand feitmaar een gevolg was van den abnormalen toestand waarin hij zich bevond en waarvoor hij z. i. reeds vol doende had geboet. In elk geyal geloofde nlèiter dat de opgelegde straf niet geëven- ledigd was aan het geimputeerde misdrijf. De uitspraak doelen wij later mede. In de beide de vorige week medegedeelde zaken deed de rechtbank te Rotterdam Dinsdag uitspraak. Zij veroor deelde J. L., huisvrouw van I. v. W., te Goudater zake van ^iefstal van verschil lende waschgoederentot twee maanden celstraf. T. d. W., landbouwer en M. L. v. N., volontair bij eerstgenoemdebeiden wonende te Benschop, werden van de hun ten laste gelegde geweldpleging tegen een bedienend beambte in functie vrijgesproken. Daarna stonden terecht A. C. de B. en J. G. de B., beiden wonende te Benschop, beschuldigd van moedwillige verwonding. Beklaagden wilden het doen voorkomen, alsof zij slebhts uit zelfverdediging hadden gehandeld. Zekere F., als getuige d décharge gehoordwas zóó in het voordeel der be klaagden en in strijd met de verklaring der getuigen a chargedat het O. M. zijne in-S hechtenisneming vroeg. Het oordeelde de aanklacht tegen den beklaagde bewezen en vroeg de vefoordeeling van N®. 1 tot zes maanden celstraf, on van N°. 2 tot 45 dagen celstraf. De verdediger der beklaagden Mr. M. Haantjes verzocht de rechtbank alvorens hij zijn pleidooi aanving, te beslissen over het eerste gedeelte van het requisitoir van het O. M. Daaraan werd door de rechtbank voldaan en na eene korte schorsing ver klaarde zij dat haar geene termen waren vooigekomen om de inhechtenisstelling van getuige F. te bevelen. Daarna vroeg Mr. Haantjes de vrijspraak der beklaagden subsidiair het opleggen eener geringe straf. Na re- en dupliek bepaalde de recht bank de uitspraak in deze zaak over acht dagen. In de week van 2—9 dezer is in de gemeente Zevenhuizen eeu persoon door pokken aangetast. franco op fust van eld op heele en gelsluiting. ivengenoemd Bier, soortenzyn op die voor beklaagde te toonen dat de rebel- ueeruuinuueu gcvwugu «u.ur. y» cu I liedoor andere persoi w Iwintigjaren waren er juist heden verloopenuan beklaagde kon gebeten worden sinds die vereeniging haar eerste vergadering j dll8 ,prake kon zijn drie nersonen in vereeniffil

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1