r plein LA. N°. 858: 1885. Zaterdag en PULPE deekende voor een kwaliteit geleverd, i te Berg-Ambacht, oor mij aan. i op Veeren i Zonen, O A, JE WAAG”, deposito n f 50 tot f 500, jvraagbaar; XEESCH. ÜTagentje sS1 21 November. TF W j Weekblad voor en Utrecht. I r meer!!! P. soos, ifgeataan. HOMP Ju. ïesch, van zware Koeien, S VLIET, Stolwljkeraluis. OP: K.OOP: EIJER, ver te Ameide. Zuid-Holland LAPMIDDELEN. VAN NOOTEN. geteekende bericht, leden verkrijgbaar doch te ing is volkomen veilig gen van 88 nor ia te GOUDA ver- f on- zich zoo zijn het een of kt voor twee per- D. VOGELEN- IJssel. >n en f 1,50 per Er. E. M. Driesen, te Schoonhoven; H. Huinck FHz., J. van Straaten wen te Kamerik Deze Courant wordt dee Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. i f 500 tot f 1000, pn opzegging; ven f 1000, met pzegging; gen boven f1000, lische fondsen. Rundvleeech, bij crijgbaar a 30 cents Würtembergsche ninklijk Pruisische eutisohe zaken, de che Geheimraad te Saksisch Medioinal- ^ezondheidsraad te oor de heoren Dr. t Professor te Bonn, aar der scheikunde INBAUM, Groot- essor te Karlsruhe, digd scheikundige ken te Berlijn en autoriteiten in de sze sedert 19 jaren ZICKENHEIMER Ie vloeibare Honig, aangenaamste en 1 bij hoest, heesch- en borstkwalen, tal van aanbeve- vordt dit gestaafd, echt verkrjjgbaar >n k fl. 2. met fl. 1. met roode 15 Cent met witte welke nevenstaand npel dragen te fed. Wolff Zn.; ff; Gorinchem bij cht bij J. D. den Vlasveld; Lek- Itarre; Oudewater Stolwijk bij O. G. gebruikt SPORTKARREN, ter, Gteseudam. Prijs der Advertentiên: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts t maal in rekening gebracht. Koopt de nieuwe LONDON, de beste van alle bestaande parfumeriën om het grjjze haar binnen enkele dagen te doen s verdwijnen. BINNENLAND. Door Z. M. den Koning is be noemd bij het wapen der infanterie tot ka pitein b[j den staf van het wapen de le lui tenant A. D. Petter, van dien staf, werkzaam bij de koninklijke militaire academie. SCHOONHOVEKSGHE COUÏIAKT. S. W. N. VAN NOOTïN te Schoonhoven, ïïitgevei En al mocht hij niets' inosg.-xcn dan smaad en bespotting, gelvA***^ blijken van waardeer ing ontbreken kftysiet, ■+- hy trooste zich met de gedacFite-- Ondank is ’s werelds loon; hij aanvaarde de leus: Doe wat ge moet, er kome van wat wil. en’ dat het nog veel meer zou gedaan heb ben, waren er niet ter kwader ure... den schooltijd wenschen we voor heden, laten rusten. En als er bij voortdurh.0 wordt geijverd, om de bewuste kinderen als het ware naar school te dijjven, opdat ze toch maar beter gewapend zullen zijn in den maatschappelyken strijd waarin ieder zjjn deel krjjgt, den nobelen stryd om het bestaan, die waarde en karakter geeft aan het lévenals alle denkbare middelen wor den aangewend, om die kinderen maar zoo lang mogelijk in de school te doen blijven, opdat niet weldra al het geleerde uit ge brek aan vasthoudingsvermogen, voor de wetenschappelijke juistheid van dezen term gelieve men ons niet ter verantwoording te roepen, maar we weten geen anderen I binnen een jaar of wat vervliege; als men dat alles nu wil rekenen onder de lapmid delen, nu ja, dan is de apotheek waar die remedies worden bereid toch tainelyk wel voorzien, al ontbreekt er de steen der wijzen en het levens-elixir, hetwelk de sociaal-democraten er op nahouden en on getwijfeld zullen toepassen ook, als hun tijd gekomen is. De invloed, dien de groot-industrie op den toestand der arbeidende klasse uitoe fent, is niet in alle opzichten heilzaam. Toegegeven, hoewel we er dadelyk bjj- voegen dat in jaren van industriëelen bloei, gelijk wij er toch ook wel hebben beleefd en die, hopen weook wel zullen terug- keeien dewyl de zon niet altyd achter de wolken kan weggescholen blijven,ineen aantal fabrieken flinke werkloonen verdiend werden door menschen die vóór haar op richting een kommervol bestaan leidden. Nu zijn er enkele eigenaars van fabrieken waar de zaken goed gaan, die hun werk volk op de een of andere manier doen doelen in de behaalde winsten, hetzy door het verstrekken van premiegelden die be legd worden om de geldelijke positie des werk mans- duuiwwm te *ei betere», r- hetzij door de invoering van zeker participatie- stelsel, dat volgens vastgestelde regelen de loonen doet stijgen in verhouding tot de winsten. We meenden, dat langs dien weg veel goeds tot stand kon komen; inzon derheid, dat daardoor de belangstelling van de werklieden in den gang van zaken zeer zou verhoogd worden, hetgeen zoowel den patroon als den arbeideis voordeel zou kunnen verschaffen, al erkennen we ook dat bij kwijnende markten, die de produc ten der nijverheid onverkoopbaar maken, al deze stelsels ons leelijk in den steek laten Zoo’n lapmiddeltje is, dunkt ons, ook niet te verwerpen, al keeren sommige lui, die zelf niets doen dan wat schreeuwen, het den rug toe. De kapitalisten, dat weet men, zyn schob bejakken, en juist zij maken het meeste werk van de toepassing der verschillende soorten van lapmiddelen. Een bewijs alzoo, dat het allemaal huichelarij is. Nu is het ook waar, dat er kapitaalbezitters zijn die zich met deze dingen niet inlaten en zich aan die geveinsde genezing der maatschappij niet schuldig maken. Zoo is er onlangs te Breda zoo’n schavuit van een kapitalist gestorven, die een be langrijk gedeelte van zijn nalatenschap be stemd heeft voor de oprichting van een ambachtsschool, die een model-stichting zal worden. Een sociaal-democraat die nogal bij de hand is zal hierbij opmerken, dat de man na zyn dood zijn geld toch niet kan gebruiken, zoodat er eigenlijk niet zoo heel veel verdienste in steekt. Wij brengen daartegen in, dat hij het bij zyn leven had kunnen opmaken zonder dat iemand hem dat kwalijk kon nemen, en dat hij, door het schrijven van zijn recept voor zyn lap middeltje, metterdaad getoond heeft dat er in zyn hart iets geheel anders huisde dan haat jegens en afkeer van de arbeidende klasse. Desgelijks hebben wy gehoord van ven nootschappen, die bij den gedrukten staat van zaken haar aandeelhouders slechts een broodmager dividendje konden uitkceren, en toch al het mogelijke deden om de ar beiders aan het werk te houden en hun loon onverminderd te laten. Als er op die manier gekwakzalverd wordt, kan men er, dunkt ons, vrede mee hebben. En dan ons bestek dwingt tot zelf beperking, dus moeten we het verder hierbij laten ofschoon het onderwerp nog bij lange na niet is uitgeput, heeft men in den laatsten tyd weer zoo’n nietsbeduidende remedie pogen toe te passen. Het heet pensioenfonds voor werklieden. Merkt op, hoe de oprichters en medewerkers aan dat fonds elke gelegenheid te baat nemen om het aan te prijzen, in weerwil dat er voor hen geen cent aan te verdienen valt. Wat meer is, het waarborgkapitaal wordt door de bezittende klasse als vrywillige gift bij eengebracht, opdat de tarieven zoo laag mogelyk kunnen gesteld worden, terwyl ook alle kosten van administratie en be heer van de bydragen der deelnemers af gescheiden blyven. Dat elk, wien het gegeven is op deze en andere wyze iets te doen tot verbete ring van bet lot zyner min bedeelde mede- menschen, voortga op den ingeslagen weg. Door Z. M. den Koning is, met ingang van 1 December e. k., aan Mr. A. A. Kfiller, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Noordeloos, Hoornaar en Hoogblokland. Bij de verkiezing te Sneek voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn 3727 stemmen uitge bracht. Gekozen isde heer B. H. Heldt met 2006 stemmen. De heer A. Baron Schimmelpenninck van der Oye verkreeg 1670 stemmen. Op Maandag 23 Nov. zal door Provinciale Staten van Utrecht een open bare zitting worden gehouden, waarin de dag zal worden bepaald voor de verkiezing van een lid der Eerste Kamer, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van graaf Van Lynden van Sandenburg. Omtrent het besluit in zake het gebed, in besloten zitting genomen, wordt mede gedeeld dat het vroegere formulier, in 1850 gewijzigd, weder is hersteld. De heer Van der Sleyden heeft op het betrokken wets-voorstel een amende ment voorgedragen, om de rijksbijdrage ten behoeve van een stoomtramweg van Bres- kens naar de Belgische grenzen, in de rich ting van Maldeghem, met een zijtak naar Sluis, in plaats van haar te bepalen op 4 ton, te beperken tot de helft der kosten, die, voor eerste aanschaffing van rollend ma terieel daaronder begrepen, hoogstens tot een bedrag van f200.000. De strekking van dit amendement is, den aanleg van den bedoelden stoomtramweg mogelijk te maken, door toekenning van een voldoend sudsidie en tevens de ver plichting op te heffen, die het comité op zich heeft genomen, tot uitkeering van de rijksbjjdrage aan de hecren Otlet en Wilmart. De Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid heeft bepaald, dat voor den aanstaanden winter de inspecteur van den waterstaat H. 8. J. Rose, of by zijne afwezigheid dttfcM te (iorinchewi ver vangende hoofd-iM^Brer van ’s Rijks wa terstaat, is aangeweten om zooveel mogelijk na overleg met de besturen der betrokken landstreken te beslissen omtrent de maat regelen, welke bij overstrooming van de Betuwe in het belang van de achter den Diefdijk en den Noorder Lingedijk gelegen strook noodig mochten zijn. In de Dinsdag gehouden zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland is o. a. ingekomen een adres van den Raad der gemeente Bodegrave houdende verzoek om eene tegemoetkoming van de provincie van f 100 in de kosten voor de oprichting eener school voor bouwkundig teekenen welk adres aan Gedeputeerde Staten werd ver zonden om in eene volgende vergadering rapport uit te brengen. In de vergadering van hoofd ingelanden, gehouden te Alblasserdam op Woensdag 11 Nov. jl., ter verkiezing van een heemraad voor de Nederwaard, ter ver vulling der vacature die den 31. Dec. a. s. ontstaat door het aan de beurt van aftre ding zijn van de heer K. Baan te Oud- Alblas, is deze met algemeene stemmen als zoodanig herkozen. De kapitein.-intendant W. N. Roldanus is door den Minister van Oorlog bestemd om te worden toegevoegd aan den intendant in de 2e militaire afdeeling te Utrecht. De heer Oldenhuis Gratama, lid der Tweede Kamer, is ernstig ongesteld zoodat hij vermoedelijk geruimen tijd de zittingen niet zal kunnen by wonen. Bij bet eindigen van de ge dwongen staking der zegenzal mvisscherijen, op 16 dezer, hebben de zalmvisscheryen nabij Ammerstoldie nabij Jaarsveld en de meeste visschenjen op de Oude Maas, Nieuwe Maas en Merwede hare vangst hervat. Vrijdag had te Rotterdam de eerste paardenmarkt plaats. Ongeveer 250 stuks, meest werkpaarden en jonge paarden, werden aangevoerd. Wegens het houden van andere markten in Gelderland waren er wei nig vreemde kooplieden aanwezig. Het bleek overigensdat er alhier veel belangstelling voor de markt was, ofschoon er weinig ver kocht is. Eene markt in het voorjaar of in den zomer zou meer paardengeschikt voor het buitenland, opleveren. Mocht zich een comité willen constitu- eeren ter bevordering der belangen van de paardenmarkt, dan zouden misschien latere markten beter slagen daar Rotterdam ais middelpunt niet ongunstig gelegen is. De orde werd door de politie uitstekend gehandhaafd doch voor geregelden handel waren andere maatregelen noodig. De beste paarden uit Overmaas, den Zuid- plaspolder en uit de omstreken van Berkel enz. waren niet aanwezig, doch komen in het voorjaar of des zomers zeker. Het bestuur van het Neder 1. Schaatsenrydersbond heeft, overeenkomstig het op de algemeene vergadering genomen besluit, naar Hamburg geschreven, om te verzoeken den afstand van de Internationale Hardrijderij, die het vorig jaar 3700 meter bedroeg, tot op 1600 meter te verminderen, en heeft daarop antwoord ontvangen, dat te Hamburg eene vergadering belegd, waarop eenstemmig en met ingenomenheid is besloten het Ned. Schaatsenrijdersbond tegemoet te komen, en de Internationale Hardrijderij om den Cbampionschip op den gewensebten afstand te bepalen. Daaren tegen is uitgeloofd eene medaille met een kunstvol geteekend getuigschrift. Onze hardrijders, zegt de „Ned. Sport.”, zullen die tegemoetkoming zeker wel naar waarde weten te schatten, door zich be hoorlijk voor dien wedstrijd te oefenen en zoodoende door een schitterende overwin ning de eer van Nederland op te houden. Het nieuwe station te Gelder- malsen had den eersten dezer gereed moeten zijn; door verschillende omstandigheden is echter de bouw vertraagd. Naar men ver neemt hebben de aannemers tot 1 Mei 1886 uitstel verkregen. Gedurende de maand October werden over de lijn LeidenWoerden ver voerd 13320 reizigers, met eene opbrengst van f6.780,86; bagage 13 tonnen, opbrengst f 84,12bestel-, ijl- en vrachtgoederen 3060 tonnen, opbrengst f2329,74; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f354,41; totale ontvangst f9549,13totale ontvangst van af 1 Mei f 64,186,92}. Het metselwerk aan de nieuwe schutsluis te Vreeswyk is sedert 24 October II. geheel voltooid. Sedert de vorige week is het geheele sluisgebouw voor het laatst droog gezet tot het afmaken en onderzoeken der deuren. Nog een twee weken zal de sluis droog staan en dan voor goed onder water gaan. In de Zaterdag gehouden oor- rectioneele terechtzitting van het gerechtshof te ’s-Gravenhage werd o. a. uitspraak ge daan in de jl. Zaterdag behandelde appel- zaak van J. V., uit Reeuwyk, door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 8 dagen celstraf, wegens verzet tegen veld wachters. Het vonnia-van voornoemd® recht bank werd door het Hof bevestigd. In de Dinsdag gehouden zit ting der arrondissements-rechtbank te Rot terdam werden A. C. de B.koopman en J. G. de B.boerenknecht, beiden wonende te Benschop, ter zake van moedwillige ver wonding veroordeeld, de eerste tot eene maand celstraf en de tweede tot 15 dagen celstraf en eene geldboete van f8, subsidiair een dag celstraf. Ten platten lande in Zuid-Hol land bezitten de meeste burgerlijke armbe sturen landerijenvoornamelijk hooi- en graslanddie jaarlijks publiek verpacht wor den on welker opbrengst de voornaamste bron iswaaruit de armlastigen bedeeld worden. In den afgeloopen zomer hebben deze ver pachtingen in de Alblasser- en Krimpener- waarden in den regel weinig opgebracht. In sommige gemeenten bedroeg het nadee- lig verschil zelfs verscheidene honderden guldens. Om nu den armbesturen het toch mogelijk te maken in den nood hunner armen te voor zien, hebben de gemeenteraden aan genoemde armbesturen subsidiën uit de gemeentekas moeten toestaan. Door de gemeenteraden van Ameide en Tienhoven is het besluit ge nomen, om het herhalingsonderwijs op de gemeenschappelijke openbare school dier gemeenten gratis te doen geven. Als een heugelijk bewijs dat deze vrijgevigheid wordt op prijs gesteld, kan worden medegedeeld, dat reeds door 50 leerlingen van dat onder wijs wordt gebruik gemaakt. Ds. G. Klaarhamer te Montfoort is beroepen te Ridderkerk. Ds.L. Slotemaker te Kediehem is beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te ’s Gravemoer. Ds.C. J. I. Engelbrecht te Wad- dingsveen is beroepen tot predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente te Ouder kerk a/d Amstel. GOUDA, 17 Nov. De kiesvereeniging „Gemeentebelang” heeft tot candidaat ge steld, voor de verkiezing van lid van den gemeenteraad op 24 dezer, den heer J. Post van der Burg. GORINCHEM, 17 Nov. Maandag is de nieuwgebouwde stoomboot „Jeannette III” in dienst gesteld en is daarmede de eerste dienst van Meerkerk begonnen. Het verkeer van hier op Vianen wordt door deze stoom boot merkelijk verbeterd, daar het vaartuig ook tot vervoer van vee ia ingericht. GORINCHEM, 18 Nov. Zaterdag 11. werd deze gemeente bezocht door Z. Exc. den Minister van Justitieden heer Mr. W. M. baron du Tour van Bellinchave. Het doel van zijn bezoek was de inspectie van het huis van arrest alhierhetwelk binnen kort zal worden ingericht tot gevangenis voor vrouwelijke veroordeelden, die zware of lie ver gezegd, langdurige straffen moeten on dergaan. Maandag had bij het laden van een der stoombooten van Fop Smit Co. een stuurman het ongeluk door een paard zoo- BUITENLAND. Overzicht. Als het in het Oosten aan het gisten is, kan men zich op allerlei verrassingen voor bereiden Terwijl de gevolmachtigden der groote Mogendheden te Constantinopel rus tig overleggen, wat er te doen zij om het Bulgaarsch—Rumeelsche vraagstuk op te lossen en vertrouwen stellen in de beloften van Griekenland en Servië om daarop niet vooruit te loopen, klinkt op eenmaal uit Servië het „voorwaarts” en trekken de troe pen van Koning Milan, zonder op veel te genstand te stuiten, een goed eind weegs het Bulgaarsch grondgebied binnen. Of schoon men Oostenrijk verdenkt van dit zaakje wel iets te weten, had die verande ring van tooneel voor de overige staten, zelfs voor Bulgarije, zoo onverwachts plaats, dat de Serviërs by na zonder slag of stoot den weg naar de hoofdstad Sofia zouden hebben vrij gemaakt. De stelling bij den Drago- manpas werd met goed gevolg geforceerd; tusschen Konla en Widdin werden de Bul garen nogmaals tot wijken gebracht, totdat zij bij Slivnitza stand hielden en van ver dedigers aanvallers werden. De Serviërs jesten het nu op hun beurt misgelden en werden een eind weegs teruggeworpen. Vorst Alexander, die eerst buiten de Porte om Rumelië wilde annexeeren, keerde spoe dig het blaadje om, nu bij door zyn Chris- telyken buurman wordt aangevallen. Hij vroeg den Sultan om raad, daar hij, als Vasal van de Porte, geen recht heeft zelfstandig te handelen Zeer verstandig antwoordde de Sultan nu op zijn beurt, dat raadgeving moest worden voorafgegaan door onderwer ping aan zijn ge*<g; onttölflling van Rumelië. In denzelraon geest werd aan Servië, op zijne oorlogsverklaring aan Bul garije, geantwoord, dat Turkije den aanval als niet aau haar gericht beschouwde. En de confereerende Mogendheden? Zij duiden het Servië, wiens Koning zich waar lijk wel Koning bij de gratie der Mogend heden mag heeten, zeer ten kwade, dat het zoo geheel onverwacht de verwikkelingen in het Oosten komt vermeerderen en het gevaar doet ontstaan, dat ook Grieken land zijn aandeel in den bnit zal komen opeischen. En dat nog wel op een oogen- blik, dat er alle kans bestond op eene met zooveel moeite verkregen overeenstemming tusschen de verschillende regeeringen. Die overeenstemming, welke in de eerstvol gende bijeenkomst dor gevolmachtigden in eene verklaring zou belichaamd worden, bestaat hierin, dat aan Bulgarije de eisch zal gesteld worden Rumelië te ontruimen en dat die eisch door elk der Mogendhe den zal worden ondersteund. Het door Engelands gevolmachtigde voor- gestelde onderzoek naar de wenschen der Rumeliërs, laat dan altijd nog de gelegenheid open om aan de teleurgestelde verwachtingen aldaar eenigszins te gemoet te komen. Ook tusschen Engeland en Birniah is het bereids tot een treffen gekomen. Minla, een grensplaats in Birmah, is stormender hand door de Engelschen genomen, die mede een boot en eenige andere vaartuigen op de Birmanen bemeesterden. De verklaringen van den Engelschen pre mier, dat de spanning met Rusland had plaats gemaakt voor een vriendschappelijk samen werken tusschen beide Mogendheden, viel samen met het stellen van den eersten grenspaal tot af bakening-van het betwiste ge bied in Afghanistan, waarby dus geen scheids rechterlijke uitspraak noodig is geweest. Een dergelijke uitspraak van den Paus, in zake het DuUsch-Spaansche geschil om trent de Carolinen, kan eerstdaags verwacht worden. Z. H. moet Spanje’s historische rechten op die eilanden erkennen, doch voor Duitschland eene „bevoorrechte stelling” aldaar verlangen. Floquet is als president der Fransch® Kamer definitief herkozen. Spuiter, boe zemvriend van wijlen Gambetta, werd als tweede ondervoorzitter vervangen door Blanc, de oudste der Republikeinen. Alle overige plaatsen in het bureel der Kamer werden door gelijkgezinden ingenomen. Inde gebrui kelijke regeer ings ver klaring”, door den President Minister Brissen voorgelezen, wordt op bezuiniging aangedrongen, belastingver- hooging in het vooruitzicht gesteld, ont ruiming van Tonkin en Madagascar voor- joopig als niet geraden voorgesteld, de schei ding van Kerk en Staat naar de toekomst verwezen en de na elke verkiezing gebrui kelijke zuivering van het ambtenaarsperso- neeï als noodzakelijk voorgesteld. IL (SM-) Ah wij spreken van de wenschelijkheid, genezing aan te brengen voor de kleine en groote kwalen der maatschappij, dan sta hier op den voorgrond, dat allen daartoe behooren mede te werken, en het alzoo geen taak mag genoemd worden die aan een bepaalde klasse van personen is opge dragen. Elk doe dan in zijn kring wat hij kan. Zeker socialistisch woordvoerder gaf langs den werklieden den raad, zich slordig mogelyk te kleeden, grof te tegen werkgevers en tegen de lieden bij wie zjj gezonden werden om het eer. of ander te verrichten, opdat langs dien weg afkeer van ïbezitters” jegens de minbe deelden zou geboren worden en een we- derzydsche haat de losbarsting der revolutie zou verhaasten. Dergelijke liefelyke wenken zyn voor uitbreiding vatbaar. Men zou bijvoorbeeld den arbeider in overweging kunnen geven, zich nooit te wasschen, zyn woorden flink te doorspekken met vloeken, nooit op den bepaalden tyd te komen, enz. Of het een en ander tot de «lapmiddelen” mag gerekend worden, zullen we onbeoor deeld laten. Gelukkig worden er ook andere aange wend, die evenwel niel de goedkeuring van heeren socialisten wegdragen. Werkverschaffing in den tijd, dat door overvloed van werkkrachten gebrek aan toongevende bezigheden ontstaat, wyzen zij onvoorwaardelyk van de hand. Het is, zeggen zy, alleen vrees voor volksopstand die tot het aanwenden van dat hulpmiddel dryft. We zjjn genoegzaam bekend met mannen, op wier initiatief zulke pogingen zyn beproefd, om de bewering eenvoudig belachelijk te mogen noemen. Er is be hoefte, en men wil geven, met milde hand, opgewekt door het besef dat we plichten fe vervullen hébben jegens onze naasten. Doch tevens wil men den hulpbehoevende, die buiten zijn toedoen in kommervolle om standigheden verkeert, op kiesche wyze het vernederend gevoel besparen dat hij een gave ontvangt, men tracht aan de toe gereikte hulp zoo lang en zoo vast mogelijk het denkbeeld van arbeidsloon te verbinden. Dat hierdoor een uiterst rnoeielijk vraag stuk wordt gesteld, is duidelijk, en dat het niet overal op de gelukkigste wyze werd opgelost, zal niet betoogd behoeven te worden. Doch merkt op, welk een voor uitgang! In vroegere tyden werd er ook gegeven; wie ontving, moest zich dan al den smaad getroosten die aar. het begrip aalmoei kan gehecht worden. Zelfs maakten de aanzienlyken er een soort van demon stratie van: de beweldadigden moesten in het openbaar op een bepaald uur ergens verschijnen, waar hun verlof werd verleend de hand uit te strekken. Onze negentiende eeuw is het weggelegd, door een meer hu mane opvatting van de onderlinge verhou ding der menschen, eerbied aan den dag te leggen voor het eergevoel der behoef- tigen, hen niet te plaatsen voor de gru welijke keus tusschen opoffering van het besef van menschenwaarde en voldoening aan stoffelijke nooden. Het komt ons voor dat we, afgescheiden van het oordeel aan gaande de meerdere of mindere voortref felijkheid der hulpverschaffing op zichzelf en van de toepassing op bijzondere geval len,een maatschappij waarin dxt element van broederlijke gezindheid post vat en dieper voorwaarts dringt, niet reddeloos verloren kunnen noemen; dat wy gerust kunnen verwachten, dat haar eigen her stellingsvermogen, ook zonder ruwe schok ken of gewaagde proefnemingen, haar zal vertossen van veel kwaad. Daar zyn nog meer lapmiddelen. Of de socialisten veel waarde hechten aan onderwys, blijkt niet. Het zou anders wel in de richting van hun redeneering liggen, wanneer we te avond of morgen van een hunner hoordenLaat uw kin deren vooral niets leerendes te gemakke- lyker zal het zjjn, hen later door allerlei wraakkreten op te ruien, hen als een redelooze massa, volkomen blind voor de gevolgen, aan te hitsen tegen hetgeen men de maatschappelijke orde gelieft te noemen. Wat ons betreft, wy meenen het als een der grootste zegeningen van den tegen- woordigen tyd te mogen aanmerken, dat overal in ons vaderland het kind der rninge- goeden een school vindt, waar hij onderricht kan ontvangen in hetgeen hjj behoort te weten om met zelfbewustheid en oordeel des onderscheids straks aan het maatschap pelijk leven deel te nemen. Daar zijn in Nederland een massa menschen, die over >de liberalen” niet bjjster goed te Spreken zjjn, en hen van allerlei leelijke dingen be schuldigen; het liberalisme heeft dan ook een rug, breed genoeg om er alles op te schrjjven wat men wil. Maar dat zal men toch moeten ei kennen, wanneer het een maal, zij het spade I den weg is opgegaan van alle Staatspartijen sedert het beleg van Troje, dat het voor het onderwijs der onvermogende» alles heeft verricht wat het met inspanning van alle krachten kon doen, gan dedi mot

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1