ilchrc. N°. 859. 1885. Zaterdag 28 November. STUREN. mumenten i den dag nstbode Zonen, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. LET, Gouda s 1885. INING. BUITENLAND. 1/1 E ID. SOOS, gestaan. )EKEN r meer!!! age Lezer. 6Dpn- DA, ?n, )e- BINNENLAND. -r— terstond LGD: openings- wordt th« boerenlanden P. J. Dingemansieder met 28 TAN NOOTEN. 4SOM to Alta: 11N G i volkomen veilig en van 88 nor- te GOUDA ver- 8. W. N. VAN oven zijn voor feest voorhanden: geb. f 4,10. Overzicht. bjj J. SCHILT MARMER billijke prjjzen. testen Schryflnkt, kriek van P. L. ieene geheel ERIE8, PHOTO- APHIE-8TAND- rtikelen, welke op gezonden worden. om len, eene Koopt de nieuwe LONDON, de beste van alle bestaande parfumeHën om het igrjjze haar binnen enkele dagen te? doen verdwijnen. coopen en ver- tegen een pro- 1 -A., E WAAG", Iffecten roor: <7, Ion prolongatie- sche beursvoor- acons50 Cents, icons: één gulden, aar bij de Boek- VAN NOOTEN. S. W. >1. VAN HOOTEN te Schoonhoven, Htgeven. - maar naast andf rgste doet vreezen, rijke hoeveelheid chillende partijen - sohgnlflkhejd en de 80 Ier 30 7,; ven de Acuter- >r wil zingen, spTjjk zijn ;een dingen, een’gen schijn kunnen geven, st verstoord; k hart gedreven, ichepsel voort; trouw betalen, »gd en vriend; [jns naasten halen, verdient; a steeds achten, nne wensch; betrachten >r den mensch; ■uim bedoelen jeugd; d bevelen, nsvreugd waad te vreezen; et let, sanger wezen, ezet. 20, 5, 18. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk/ 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrjjdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. n en f 1,50 per r. E. M. Driesen, te Schoonhoven; H. Huinck FH«., J. van Straaten wen te Kamerik 1887 en 1888 van den provincialen grin weg van de Meern naar Oudewater. Aa nemer J. Bouman te IJ sei stein, voor f3700. Behalve Mr. E. Fokker heeft ook Mr. W. H. De Beaufort zijne benoe ming tot hoofdbestuurder van ’t Nut niet aangenomen. De volgende tweetallen zijn nu voor deze vacatures opgemaaktMr. C. H. B. Boot te Breda en Mr. H. H. G. A. Coenegracht te Maastricht; Mr. K. M. G. De Meyier te Arnhem en prof. W. Koster te Utrecht. Van den laten Januari e. k. af zullen de retourbiljetten op den Nederland- schon Rijnspoorweg voor alle afstanden van 40 kilometer en meer 4 dagen geldig zijn, terwijl voor afstanden van minder dan 40 kilometer die biljetten slechts twee dagen geldig zijn. Deze laatste zullen evenwel wanneer zij des Zaterdags genomen worden, geldig zijn tot den daarop volgenden Maandag. „L’Etoile Beige” verneemt, dat de hoeren Otlot en Wilmart voornemens zijn den Staat der Nederlanden in ^rechten aan te spreken om terugbetaling van het waar borgkapitaal (f 400,000) van de niet uit gevoerde spoorwegconcessie Rotterdam- Munster. In de deze week gehouden correctioneele terechtzitting van het ge- word o. a. be ll., scheepmaker Gelgk i geluisterd, maren w ropeesche politiek in een openings- of slui- tingsrede samenvatto, zoo wordt thans bij zondere aandacht geschonken, indien Ehropa’s oudste Vorst, Keizer Wilhelm, de politiek van Europa de revue laat passeeren. Hoewel de rede, waarmede hij heden voor een week de Dulteche Rijksdag opende, echt Duitsch aanvangt, met de noodzakelijkheid te be- toogen eener vorhooging van de uitgaven voor leger en vloot, maakte zij toch over het algemeen een weldadigen indruk. Een krachtig leger wordt nu eenmaal, door hen die het weten kunnen, den besten waarborg genoemd tegen verstoring van den vrede, zoodat de vriendschappelijke betrekkingen met alle Mogendheden, waarvan de troonrede gewaagt, met die vermeerderde legeruitga- ven, aldus beschouwd, wel te rijmen zijn. Eene beslechting van het verschil met Spanje is, dank zij ’s Pausen bemiddeling, aan staande on werkelijk is nader bericht, dat de onderteekening der overeenkomst te dier zaken binnen enkele dagen kan worden ver wacht. Voorts worden verschillende werken des vredes aangekondigd, waaronder eene uit breiding der wet tot verzekering van werk lieden tegen ongelukken en den aanleg van een verbindingskanaal tusschen de Noord en Oostzee eene eerste plaats bekleeden. Verhooging herziening van sommige belastingen is het natuurlijk gevolg van een en ander. Wekte het aanvankelijk be vreemding, dat geen vernieuwing der soci alistenwet was aangekondigd, spoedig is die bevreemding weggenomendaar een der eerste ontwerpen, bij den Rijksdag ingediend, was een wet tot verlenging voor één jaar van den kleinen staat van beleg voor Berlijn, Hamburg on enkele andere plaatsen, waar de sociaal-democraten zich het meest weeren. Eindelijk wordt oono vredelievende oplos sing van do geschillen op het Balkan-Schier- eiland als waarschijnlijk voorgesteld en, in verband hiermede, geen verstoring van den vrede in Europa gevreesd. De loop die de zaken gedurende de laatste week aldaar nam, heeft die hoop op eene gewenschte oplossing wel eenigszins ge wettigd. Van aanvaller is Servië verdediger ge- worden, en op alle punten verdreven en I teruggeslagen, staat Koning Milan met zijn leger nu weder op eigen bodem, waar Vorst Alexander van Bulgarije gereed staat hem aan te tasten, zoodat de rollen juist om gekeerd zijn. Deze heeft intusschen, hetzij dan zwichtende voor den wil der Mogend heden, die de noodzakelijkheid uitspraken van een herstel der vroegere toestanden, wat Rumelië betreft, hetzij omdat hij de handen vol had tegenover Servië, zijn hoofd in den schoot gelegd, Rumelië ontruimd en zijne ondergeschiktheid aan den Sultan erkend. Turkije zal nu, in plaats van den afge- zetten Procureur, een tijdelijk commissaris gouverneur voor Rumelië benoemen, terwijl door eene gemengde commissie onderzoek zal worden gedaan naar de grieven der bevolking. In de laatste dagen schijnen echter weder kleine moeieljjk heden gerezen te zijn tusschen Engeland en de drie keizers, zoodat de onderhandelingen niet vlotten gelijk wenschelijk is en in verband waar mede Vorst Alexander uitstel verzoekt voor de tenuitvoerlegging der voorloo- pige besluiten van de conferentie. Deze zet hare bijeenkomsten nog altijd voort, terwijl enkele regeeringen bezig zijn om tusschen de beide oorlogvoerende partijen herstel van den vrede te bewerken en Griekenland, dat steeds voortgaat zich ten strijde toe te rusten, tot kalmte aan te sporen. Ook in Montenegro begint het te gisten. Uit Frankrijk bericht men, dat de moeie- lijkheden met China, over de afbakening der grenzen in Tonkin, zijn uit den weg geruimd en dat op Madagascar onderhan- deliugen zijn aangeknoopt, die een gunstigen afloop doen verwachten. In verband hier mede zijn de aanvragen van nieuwe cre- dieten beperkt. Do verkiezingen in Tarn-et Garonne zijn wegens inmenging der geeste lijkheid vernietigd. Omtrent den uitslag der verkiezingen in Engeland valt nog niets bepaald mede te deelen. Hier en daar werd door de ver schillende partijen een zetel op elkaar be machtigd. Zoo moest de Minister Churchill te Birmingham voor John Brigt wijken, terwijl te Londen de Minister van Oorlog een liberalen zetel innam. De Ieren zijn, dank het manifest van het verbond der lersche nationalen, dat door Parnell wordt gesteund, duchtig togen do liberalen in de weer, zoodat doze ook dion steun missen. De oorlog tegen Birmah loopt ten einde. De Engelschen makon zich gereed tegen de hoofdstad Mandalay op te trekken. De Koning zal dan moeten wijken of toegeven. Nadat de berichten omtrent don gezond heidstoestand van Koning Alfonso van Spanje in de laatste dagen allerongunstigst geluid hadden, kwam plotseling den 25en dezer bericht van zijn overlijden. Zijne ziekte, rechtshof te ’s-Gravenhage handeld de zaak van J. L_, te Nieuw-Lekkerland, door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 1 maand cel straf, ter zake van mishandeling van den nachtwaker J. B. te Krimpen a/d Lek, in in den avond van 7 Mei j.l. De verdediger, Mr. Van Emden, was van oordeel dat, ook wanneet mocht worden aangenomen dat bekl. het feit had gepleegd, hetgeen hij met het oog op de tegenstrijdige verklaringen van getuigen meende te moeten betwijfelen, de opgelegde straf te zwaar was en eene mindere straf moest worden opgelegd. De Adv.-gen. Mr. Bijleveld eischte de be vestiging van het vonnis, als zijnde het s. i. juist gewezen. Bij de deze week gehouden akte-examens middelbaar onderwijs is o. a. toegelaten voor gymnastiek de heer A. C. Sonneveldt te Sliedrecht. Het schoolverzuim te Bles- kensgraaf en Hofwegen bedroeg de vorige maand slechts ruim 3 pet., waarvan het grootste gedeelte wegens ziekte. In die gemeente wordt de gelegenheid opengosteld voor kosteloos herhalingsonderwijs gedu rende de vier wintermaanden. Hiervan wordt gebruik gemaakt door 17 leerlingen, waarbij 2 meisjes. Tot predikant bjj de Christe lijk Gereformeerde gemeente te Bolnes is beroepen D». L. Loman te Zuilichem c. a. Ds. E. Van ’tLoo te Sliedrecht heeft voor het beroep naar de Christelijk Gereformeerde gemeente te Alblasserdam bedankt. GOUDA, 25 Nov. Tot lid van de Kamer van koophandel en fabrieken alhier is ver kozen de heer H. Braat, met 25 van de 35 stemmen. GOUDA, 26Nov. De uitslag der verkie zing van een lid van den gemeenteraad is als volgtIngekomen waren 443 stemmen van onwaarde 8 st., zoodat de volstrekte meerderheid was 218 st., waarvan de heeren J. S. Kampo 210 en J. Post van der Burg 208 st. op zich veroenigde. De overige stemmen waren op verschillende heeren uit gebracht. Herstemming dus tusschen de heeren J. S. Kampo en J. Post van der Burg. De leden van de Zwarte Bendehet Flesschentrekkeragild of onder welken naam men het beruchte clubje oplichters ook noemeblijven nog steeds met jjver werk zaam. Ook in deze gemeente zjjn nl. brief kaarten ontvangen, o. a. bjj een koek- en banketbakker, van den beruchten H. Schoe- macherthans wonende „Nieuwe Vogelen zang 41” te Rotterdam, waarin prijsopgaaf gevraagd werd van de voorhanden artikelen. Een ieder zij derhalve gewaarschuwd GORINCHEM, 25 Nov. Tot predikant bij de Hersteld Evangelisch Luthersche ge meente alhier is beroepen Ds. D. Snijder, predikant bij de Evangelisch Luthersche ge meente te Bodegraven. De vergadering der afdeeling Vjjf- heerenlandende Alblasserwaard en het Land van Arkel beneden de Zouwe van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Donderdag te 10} uren in de Doelen alhier gehoudenwerd bijgewoond door den heer Van Akenvoorzitter der commissie van dit schattingsdistrict voor de herziening van de belastbare opbrengst dor ongebouwde eigendommendie de noodige opheldering gaf omtrent het te behandelen onderwerp, namelijk: „de bespreking der typen voor de grondbelasting?’ Bij de Dinsdag plaats gehad hebbende verkiezing van twee leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, waren ingeleverd 34 roode en evenveel witte bil jetten. Gekozen zijn do heeren A. F. Van Benome en p 1 »v:~—- -.a stemmen. SGHOOKHOVENSGÏÏE WUIFT suiker in de stengels. Hoeft men wortels lang bewaarddan is ook het suikergehalte minder geworden. Bemesting, èn grond, èn soort, èn grootte van plant oefenen ook op het suikergehalte een grooten invloed. Zoo zullen suikerbeetwortels bij sterke be mesting weinig suiker bevattenmaar de hoeveelheid stof zal grooter worden. Meer suiker wordt ook gevonden in do deelen, welke in den grond, dan in die, welke er boven groeien. Daarom teelt men dezulke, die meer in den grond groeien. Suiker in de voedingsstoffen maakt het voedsel sma kelijk en aangenaam en het is zeer werk zaam bij de ademhaling en gaat ook zeer gemakkelijk in het bloed over. De pectin- of planten geleistoffon bevatten veel zuur stof zwellen in water tot eene doorzichtige gelei op en zijn gemakkelijk en snel ver teerbaar. In beetwortelen komen zij voor en dus ook in de pulpe. De vetten en oliën zijn een zeer belangrijk bestanddeel der voedingsstoffenomdat zij zooveel brand stof bevatten en daardoor een langduriger ademhalingsmiddel zijn dan de koolhydraten. Zij zijn voorat werkzaam bij de vetvorming en behooren zoodoende tot de werkzaamste beatanddeelen der voederstoffen. Nog zijn deze stoffen van belang voor de opbouwing der cellen en voor de vertering der anders moeieljjk te verteren proteïnstoffen. In alle deelen der planten komen de vette oliën voormaar in sommige planten zooals in beetwortelenaardappelen groenvoeder en stroo in zeer geringe mate. In lijnzaad en koolzaad komt wel 50 pet. voor, vandaar dat de oliekoekenzooals wij vroeger reeds opmerkten, tot het gewichtigste en goed koopste krachtvoeder behooren. Hiermee hebben wij de voornaamste beatanddeelen der plant, voor de voeding van het dier noodzakelijkbehandeld en resten nog de anorganische beatanddeelenwaarmee wij in een volgend artikel zullen beginnen. Goudriaau, Nov. 1885. A, KARS. proteïnstoffen uit eene olie, welke naar alle waar- dp proteïnjitoffen innig verméngd is. Dö overblijfselen van de ge perste oliezaden bevatten nog het grootste gedeelte der preteïnstoffen en ook nog een beetje olie, al naardat de zaden meer of minder sterk geperst zijn, en ze hebben dus als voeder veel waarde. Onder de koe ken komen voord de lijnkoeken bovenaan te staan, omdat d«ze den scherpen geur mis sen, welke men wel bij raapkoeken bespeurt en die veroorzaskt wordt door scherpe, vluchtige olie, waarvan het vee echter af- keerig is. De petlgewassen zijn van zeer groote waarde on haar rijk gehalte aan kaasstof, waardoorzij tot de rijkste voedings middelen behooren en onder hen bekleedt de Lupine een eeiste plaats. In aardappe len komt ook eiwit voor, maar nog meer zetmeel. Wordes de aardappelen in de jenever-stokerijen verwerktdan is het het zetmeel dat daar dienst doet en de eiwitstoffen blijven in de afvalproducten, de zoogenaamde spoeling, achter, die dan ook daarom niet zonder beteekenis is voor de boeren, die in despoelingdistricten wonen. De meat der dieren met spoeling gevoe derd is ook van groote waarde. Hebben wij nu de eiwitstoffen beschouwd en bevon den van groote waarde te zijn, zoo zijn zij toch alleen voor de dierlijke voeding niet voldoende. Het dier moet ook stikstofvrije voederbestanddeelen hebben en deze worden ook in hot voedsel aangetroffen. Zij dienen ter onderhouding van de ademhaling, want zij bestaan voor een deel uit koolstof, die zich met de zuurstof der ingeademde lucht verbindt en ah koolzuur wordt uitgeademd. Onthoudt men een dier dus stikstofvrije stoffendan zal hetin weerwil dat het rjjkelijk met eiwitstoffen gevoederd wordt vermageren en stervenomdat dan de adem haling geschiedt ten koste van de weefsel- banden. De stikstofvrye stoffen zjjn voor namelijk de houtvezelhet zetmeelde suiker, de gom, hef plantenslijm enz. Allo bestaan uit koolstof, zuurstof en waterstof en men noemt ze met één naam koolhydra ten. Niet alle hebben evenveel waarde en ook is nog niet genoeg licht verspreid over hare bijzondere werking. De houtvezel bestaat uit de stof der cellendie dikker worden naarmate hun ouderdom toeneemt. De cellen vormen te zamen vaten die dui delijk bij sommige planten als zij dwars worden doorgesnedente zien zijn. Die cellen kunnen in sommige gevallen zeer verdikt worden en dan ook veranderingen ondergaan. Zoo heeft er in de opper huid vooral van oud gras een verdikking plaats gehad voornamelijk door kiezelzuur bewerkstelligd waardoor dit gras dan ook minder verteerbaar is. Sommige cellen zooals bij de boomengaan tot hout over en andere weer tot kurkhetgeen wij bij den kurkeik kunnen waarnemen, maar ook bij de schil der aardappelen. Men ziet hier uit dat het afhangt van den toestand waarin de cellen voorkomen of de houtvezel meer of minder verteerbaar is. Het zetmeel is een wit poederin zuiveren toestand al thans en dat in de planten in verschillendó vormen voorkomt en ook in verschillende hoeveelheden. Zoo heeft men b. v. aardap pelen met 9 pet. zetmeelmaar er zijn er ook die wel 27 pet. bevatten. De hoeveel heid zetmeel in zaden en knollen is niet standvastig maar hangt af van weetbe mesting grond en ook van de plant zelf daar do eene verscheidenheid meer, do an dere minder zetmeelstoffen bevat. Dat de bemesting vooral invloed hierop uitoefent zien wij bij graan dat bij sterke bemes ting vooral als de mest veel stikstof bevat minder zetmeel bevat en meer proteïnstoffen zulk graan noemt men glazig. Verbouwt men aardappelep op vochtigen, zwaren grond, die sterk bemest is, dan zjjn de aardappels van minder zetmeel voorzien en daardoor gladzoo als men zegt. Het zetmeel is van groot gewicht voor de ademhaling en daarom is het van belangdat het in voldoende hoeveelheid in het voeder voorkomt. In sommige gevallen treedt de celstof in de plaats van het zetmeel en dit kan omdat deze twee stoffen niet van elkander ver schillen dan alleen in vorm. Vooral bij de herkauwers treedt in veel gevallen de celstof in de plaats van het zetmeel. De celstof ontstaat uit het zetmeelhetwelk uit celstof en granulose of zetmeelstof be staat. Nu worden zetmeel en celstof beide aan do inwerking van het speeksel bloot gesteld en men heeft bevondendat de celstof, dus ook de houtvezel, niet zoo gemakkelijk oplost in het speeksel als het zetmeel, ja in veel gevallen zelfs onver teerbaar is. Suiker wordt ook in de meeste plantondeelen aangetroffen, maar vooral in de jongere en in de eene plantensoort meer dan in do andere. In beetwortels en keewor- wortols komt eene groote hoeveelheid suiker voorook in do halmen van korenmaïs enz. zoolang er nog geen zaad vorming plaats heeft. Hier zien wij dus, dat die stoffen zich ook naar bet zaad verplaatsen en daarom een reden te meer om gras jong te maaien en dus vroegtijdig te hooien; want hoe ouder de planten wordendes te minder tering, was dan ook eene ongeneeslijke. Ofschoon die slag het er£ - - t wat het woelen der verschillende vroeger met spanning werd toe- betreft,, ging tot nog toe: alles rustig id 1, indien Frankrijks Keizer de Eu- zijn werk. De Koningin nam als regentes -* voor de 5-jarige Prinses van Asturie, Marie de las Mercedes, die als Koningin is uitge roepen, de teugels van het bewind in handen, terwjjl het Kabinet Canovas zijn ontslag nam en bereids door een liberaal Kabinet is opgevolgd, met Sagasta als premier en Martinez Campos al» Minister van Buiten- landsche zaken. In Duitschland vooral maakt men zich over die onverwachte gebeurtenis zeer bezorgd. De voeding van het Rundvee. Vervolg. Wij zeiden aan het slot van ons vorige artikel, dat al de beatanddeelen van het dierlijk lichaam ook in de planten moeten voorkomen. Dat is dan ook zoo, en wel zoo sterk is de overeenkomst in de eerste beginselen van het organisme bij de planten en dieren, dat niet alleen de oorsprong bij beiden een cel is, maar dat ook de stof, waarvan die cellen gemaakt zijn, eene merk waardige overeenkomst heeft. De eiwit stoffen zijn de grondslagen van alle planten- deelen. Zij vormen het grootste gedeelte van het protoplasma of de vormmassa, welke zich als een troebele, geelachtigwitte, dik vloeibare, korrelige zelfstandigheid voor doet. Uit deze stof ontstaat een cel. Die cel gaat door deeling voort zich te verme nigvuldigen en de plant vormt zich lang zamerhand. In het protoplasma, dat elke cel vult, komen dezelfde stoffen voor als bij de dieren en men merkt er op: planten- eiwit, dat in water oplosbaar is en bij ver warming stolt; plantenkaasstof, dat ook in water oplost, maar stolt niet door verwar ming evenmin als de dierlijke kaasstof. Vooral in de zaden der peulgewassen komt veel kaasstof voor, waaruit men in Japan vroeger werkelijk eene soort kaas bereidde. Vorder komt in het protaplasma kleefstof voor enz. Al deze stoffen nu zijn de uitsluitende bron voor de vorming van het dierlijk lichaam on men noemt ze bloedvormers, vleeschvormers of, zooals Liebig het wil, plastische voedingsmiddelen. Nu komen deze stoffen in betrokkolijk geringe hoe veelheid voor in do plantenhet dier daaren tegen heeft groote hoeveelheden er van noodig. Het is dus noodzakelijk, dat men wete door chemische onderzoekingen het gehalte der voedingsstoffen, en omdat ieder landbouwer niet telkens die onderzoekingen kan bewerkstelligenheeft men van de voedergewassen vaste uitkomsten in tabellen te boek gestold. Dit alles te bespreken ligt buiten ons doel. Wel is het van be lang, dat de landman met zulke tabellen in de hand tot de overtuiging komt, dat het gehalte van oen plant in verschillende tijdperken van haren groei niet hetzelfde is. Hoe jonger, hoe beter gemest en op rijken grond geteeld, hoe hooger ook het gehalte aan voedende stoffenof proteïnstoffen, zooals men ze noemt. Vandaar de groote voeder- waarde van jong gras, jonge klaver, jonge maïs enz. Vandaar ook, dat hooi, gewonnen van jong gras, grooter voederwaarde heeft dan hooi van uitgebroeid gras. Ook laat het zich gemakkelijk verklaren, dat beetwortelen op goede, bemeste gronden meer voederwaarde, maar minder suikergehalte zullen hebben. Uit dit alles kan men dus de leering trekken, dat de waarde der voederstoffen wel degelijk afhangt van grond, mestkracht, stand en ontwikkeling, en dat naarmate de voeder gewassen in voederwaarde stijgen, ook de meststoffen krachtiger zullen zijn, zoodat de meerdere moeite en kosten niet te vergeefs zijn aangewend bij het bearbeiden der gron den. Nu is er nog iets, waarop wij wijzen moeten. Heeft zich de plant geheel ont wikkeld, dan heeft ook in het zaad de op- hooping der voedingsstoffen plaats, zoodat dit van grooto beteekenis is voor de voeding. De zaden der oliegewassen worden geperst of geslagen en de overblijfselen, de koeken, dienen tot veevoeder. Graan wordt gemalen, maar de zemelen wendt men bij de voeding der dieren aan. Ofschoon nu veel gemist wordt, toch hebben koeken en zemelen hooge voederwaarde. De runderen behoeven niet, zooals de paarden, een geconcentreerd voeder en het zou dus niet voordeelig zijn gebro ken koren of oliezaden te voederen. Boven dien moeten uit den aard der zaak deze voedingsstoffen groote waarde bezitten, als men slechts weet, dat de stikstof houdende verbindingen zóó in de zaden zijn gerang schikt, dat de grootste hoeveelheid er van voornamelijk in de cellen gevonden wordt, die onmiddelljjk onder de zaadschil liggen. Begrijpelijk zal het nu wel zijn, dat bij het malen van koren in het meel minder eiwitstoffen voorkomen dan in de zemels, die uit de zaadschil met de innig daarmee verbonden kleefstoflaag bestaat en die kleef- stoflaag is het, wier cellen uit eiwit bestaan. Op dezelfde wijze is het overblijfsel van garst bij het bierbrouwen van groote waarde te beschouwen als vooderstof. Bij de olie gewassen bestaat het zaad niet uit eiwit, Door Z. M. den Koning is Dr.H. Snellen, hoogleeraar te Utrecht, benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Door Z. M. den Koning is, met ingang van 1 December, benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Gorinchem, Mr. A. C. Visser, advocaat en procureur te Gorinchem. Door Z. M. den Koning is be noemd tot kadegraaf van den polder Kers- bergsche en Achthovensche Uiterwaarden provincie Zuid-Hollandde heer G. S. A. Stuartte Vianen. Door Z. M. den Koning is aan M. Boogaerdt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Kapitein bij het 5e ba- taillon rustende schutterij in Zuid-Holland en zijn bij genoemd bataillon benoemd tot kapitein J. C. Kersbergen, thans 2e luitenant en tot 2e luitenant F. J. Mijnlieff, thans sergeant. Het Staatsblad n°. 192 bevat een Koninklijk besluit van den 12den No vember 1885, tot vaststelling van het be drag der uit te geven muntbiljetten van f10 en van f50. Er zullen worden uitgegeven één millioen muntbiljetten van tien gulden, vertegen woordigende een kapitaal van tien millioen galden en eenhonderd duizend muntbiljetten van vijftig gulden, vertegenwoordigende een kapitaal van vijf millioen gulden. De heer Oldenhuis Gratama is in zooverre hersteld, dat de zitting der Tweede Kamer van Woensdag weder door hem werd bijgewoond. De kapitein J. Hissink van het 4e regiment infanterie te Gouda wordt wegens ziekte non-actief. Aan het Departement van Waterstaat te ’s Hage werd Woensdag aanbesteed: 1°. de verdediging van den rechteroever van den Botlek bij de Noordgeul, door middel van grondkribben en bijbehoorend baggerwerk, een en ander in het belang der verbetering van de Nieuwe Maas beneden de oostpunt van Rozenburg. Minste in schrijvers waren de heeren A. Volker Lz. en P. A. Bos, te Sliedrecht en Gorinchem voor f31000. 2°. Het onderhoud van de schutsluizen en bijbehoorende werken te Nigteveoht, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amster dam met de Merwede. Minste inschrijver was de hoer R. Barneveld, te Vreeswijk, voor f 2499. En 3°. het onderhoud van het verruimde gedeelte van den Vaartschen Rjjn onderdo gemeenten Jutphaas en Vreeswjjk, prov. Utrecht, gedurende het jaar 1886, behoo rende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Minste inschrijver was de hoer D. Barneveld te Vreeswijk, voor f2895. —Zaterdag werd aan het gebouw voor het provinciaal bestuur te Utrecht o. a. aan besteed hét onderhoud gedurende 1886,

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1