tf. 861. 1885. Zaterdag 12 lecember. kriek ers IING Ionen, T ux. Weekblad voor Zuid-Hélland en Utrecht. fc Zn. I ril! ran I BUITENLAND. Overzicht. VERZEKEREN. BINNENLAND. S. W. N. VAN N00T1 te Schoonhoven, Uitgeven. voor [•in rijzen. a inboedel hoog zyn ge- ■kf0,95. i f 0,75. Ier van eerst- 40-tal 1TEN. 30 i Amster- atfl,-. 30 cents tot 2,25 raohtige ilden. •)f 1>— b) f 0,85. J INDEN, ch, B, BOE- DEKEN, te en zeer kan ook in zes en igen van ngen ge in Agent en Heer 50 per riesen, doven FHi., raaten imerik >0. 0,50. if0,90. n voor- tW.N. worden SMOnOfflffl COURANT. 0,90. 1,25. 0. ',60. 0, 50,60, AAG'\ i voor: ’s jaars; olongatie- leursvoor- rf0,75. f 0,75. 0. >t uwe ION, te van staande riën om se haar enkele e doen en.| en ver een pro- ikend, dat zijn in di- RSPEEL- i van af hopende ereerd te Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. even. met min- jving nder- n 24 van en ‘S wor men, eken ^AN Het blijft in Spanje, dank zij de ver standige keus door de Koningin-weduwe van een krachtige regeering, en de maat regelen van voorzorg door dezen genomen, rustig. De Carlisten doen niets van zich hooren, dan door het aanplakken eener ma nifestatie, die door de overheid verwijderd werd en door geene nieuwe gevolgd werd. De Cortes zullen eerstdaags bijeenkomen; voor dien tijd wacht men nog eene min of meer uitgebreide amnestie van staatkundige misdadigers. Dit te doen zijn de Ministers aan hunne vrijzinnige beginselen verplicht, hoewel het op dit oogenblik wellicht minder raadzaam is. De lente van J886 zal be slissen of de Koningin als regentes voor een Prinsje of Prinsesje optreedt. In Frankrijk is men nog altijd bezig aan het houden van nabetrachtingen over de verkiezingen. Die op Corsica, waar een Bonapartistisch afgevaardigde verkozen is, werd ongeldig, die in het departement der Zeealpen geldig verklaard. Over de zaken in Tonking wordt in de pers nog steeds druk gehandeld. Een groote partij zou dat win gewest willen ontruimd zien, anderen daar entegen, met de regeering aan ’t hoofd, wil len van eene ontruiming na zooveel moeite, strijd en kosten niets weten. De Engeleche generaal Prendergast heeft op last der Koningin (Keizerin van Indië) alhier. ♦STREEFKERK, 2 Dec. Tot notabelen der Hervormde gemeente alhier zijn her kozen de heeren A. Schep en J. Klejjn. Tot lid van het burgerlijk armbestuur is herbenoemd de heer H. Voorspuij Gz. Door het polderbestuur alhier zijn uitgeloot 5 aandeelen in de geldleening ten laste van dezen polder en wel de nos. 5, 25, 42, 59 en 66. J.l. Maandag-mi Idag, omstreeks 4 uren, werd de zandschipper H. d. B. al hier, door een sleepbootje in de rivier de Lek onder deze gemeente, aangevaren, met hot gevolg, dat de zandaak zonk, doch de schipper, een man op jarén, door de op varenden van die boot is gered geworden. Door eenige ingezetenen dezer ge meente is aan de schattingscommissie voor de herziening der ongebouwde eigendom men een adres gerichthoudende bezwaar tegen 16 in dezen polder als typen geschatte perceelen, die, volgens hunne zienswijze, in verhouding van andere te hoog waren geschat. WOERDEN, 9 Deo. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 29 wagens. De prijs der Goudsche le soort was f 19 h 24,50. IJSELSTEIN, 8 Dec. De directie der IJselstoomtramweg-maatschappjj te ’s-Gra- venhage, voor wie op 31 December 1885 de termijn verstrijkt, die haar gegeven is om de stoomtramverbihding tusschen IJ sei st ein en Utrecht in gereedheid te brengen, heeft zich tot den gemeenteraad van IJsel- stein gewend met het verzoek, dat haar, zoo mogelijk zonder intrekking van concessie, de vrije beschikking over de door haar ge deponeerde waarborgsom van f2000 worde teruggegeven. ezag in Birma ming Theeban overgebracht. Na de bezetting van de hoofdstad Mandelay, alles in toepassing, omdat, in geval van een «ongeluk”, de schade toch wordt ver- 1. Wie draagt haaf dan^MaróiWW 3 geassureerdenzij die wèl de voor zichtigheid betrachtenwant hoe meer ge vaar, des te hooger de premie. Zou het daarom niet noodig zijngeen uitkeering te doen plaats hebben als blijkt dat geen van de voorgeschreven maatregelen van voor zorg zyn toegepast? Doch één maatschappij kan in het heer- schende stelsel geen wijziging brengenin dien zij dergelijke bepalingen invoerdede belanghebbenden zouden voor een groot deel zoo weinig hun belangen begrijpendat zij zich liever tot een andere maatschappij wendden die de toetreding minder moeilijk maakte. Ik meen dan ook, dat het beter zou zjjnindien deze zaak wettelijk werd geregeldzoodat de verzekering tegen brand schade onder toezicht van de overheid werd geplaatst. Daar komt nog iets bjj. De agenten van sommige maatschappijen zijn verbazend slor dig in bun taxatiën. Men kan zijn huis best aangeven vijftig procent boven de werkelijke waardezonder voor afwijzing te duchten te hebben. Ook zijn de gevallen niet zeld zaam dat iemand bij onderscheiden kassen verzekerd iszoodatwanneer een flinke brand bij hem gewoed heeft, zijn fmancieële toestand er door verbetert. Dat ik dit hoogst onzedelijk vindzal wel niet uit drukkelijk gezegd behoeven te worden. Is verzekering bij verschillende maatschappijen vooral bij kostbare bezittingen aan te be velen het gezamenlijk bedrag mag de wer kelijke waarde van het verzekerde niet over treffen de jaarhjksche contributie mag even min een speculatie op het ongeluk als een telkens aanwezige verleiding tot misdaad of een kwijtbrief voor roekeloosheid zijn. De assurantie is een voortreffelijke instelling, en onverantwoordelijk is heter geen ge bruik van te maken des te noodzakelijker acht ik hetna te denken over de moge lijkheid, middelen toe te passen ter voor koming van misbruiken. By een wettelijke regeling zou ook het verband tusschen assurantie en brandweer niet uit het oog verloren moeten worden. Niet alle gemeenten zijn even ijverig in het aankoopen en onderhouden van de beste bluschrniddelen en niet overal is de regeling van de «levende stiijdkrachten” tegen brand gevaar even voortreffelijk. Doch of een be stuur in dit opzicht nalatig is of nietde ingezetenen betalen toch bij dezelfde maat schappij dezelfde assurantie-premie. Dat vind ik niet billijk. Het is wellicht moeie- lyk de maatschappijen te verplichteneen deel van de kosten der brandweer, die toch het meest in haar belang is georganiseerd aan de gemeentekas uit te keeren en dan zouden we tot de conclusie moeten komen, dat brandwaarborg een onderwerp van gemeentezorg behoort te zijn. In groote gemeenten is dit stelsel bepaald toe te passenzelfs met behoud van de thans op dit punt heerschende vrijheid. Werd het voorbeeld ergens gegeven’t zou ongetwijfeld navolging vinden. Indien eenig gemeentebestuur voor rekening der openbare kas een verzekering in het leven riepdan zou menigeen toetreden wegens de meerdere veiligheid en zelfs acht ik het niet onwaar schijnlijk dat sommigen die thans hun toe vlucht genomen hebben tot buitenlandsche vereenigingenop welke men in geval van protest weinig verhaal heeftaan de «open bare assurantie” de voorkeur geven. Wie weet of dan niet eenmaal deze laatste regel werd, zoodat de kosten van de brandweer uit de opbrengst der premiën kon bestreden worden. Logisch en billijk ware dit zeker. door de commissie bepaalde belastbare op brengst van het meerendeel der als type gekozen eigendommen. Bijna algemeen was men dan ook voornemens zjjne bezwaren kenbaar te maken. •BERG-AMBACHT, 8 Deo. In plaats van' den aftredenden heer T. Boelhouwer is de heer A. Verhoef tot lid van het bur gerlijk armbestuur benoemd. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. gemeente alhier is herkozen de heer P. J. Smits en, in plaats van den heer A. Schou ten, welke zijn ontslag genomen had, is gekozen de heer P. Van Wijngaarden Az. De drie aftredende notabelen, de heeren Jacobus Verduijn, P. Verduijn Az. en K. Van den Oever, zijn allen herkozen. ♦HAASTRECHT9 Dec. Ds. G. J. Paré hield jl. Zondag alhier zjjne afscheids rede, naar aanleiding van Marcus 8 15 „Zie toe.” Door de notabelen der Hervormde kerk alhier is herkozen tot kerkvoogd de heer C. Den Baars. •HOORNAAR, 10 Dec. Sedert de vorige week is de prijs der kaas f 0,50 per 50 KG gedaald. Door de opkoopers wordt thans hier en in de omstreken f21,50 ii f23,50 en voor zeer zware kaas tot f24,50 per 50 KG besteed. KINDERDIJK, 10 Deo. De heer Exter van den Brink alhier is benoemd tot on derwijzer te Bergen op Zuom. ♦LEKSMOND, 8 Dec. De heer W. N. J. Van Slijpe hoopt don 18. Deo. o. k. zijn zilveren feest als burgemeester dezer ge meente te vieren. Het zal den jubilaris dien dag zeker niet aan bewijzen van achting en genegenheid ontbreken. •NIEUWPOORT10 Dec. Heden werd alhier als kerkvoogd herkozen de heer J. S. Voormolen, terwijl in de vacatnre, ontstaan door het bedanken van den heer G. J. 5,”**““'’-4 -L-™ J. U. Ij. p. Groot. 8LIEDRECHT 8 Dec. In de Zaterdag avond alhier gehouden gemeenteraadsverga dering was het eerst aan de orde het ant woord van het hoogheemraadschap de Al- blasserwaardbetreffende het onderhoud van den dijk in deze gemeente. Daaruit bleek, dat volgens het gevoelen van de Alblasser- waard de toestand niet zoo slecht is als door het gemeentebestuur wordt voorgesteld. Na eenige discussie werdt besloten eerst een rechtskundig advies in te winnen al vorens verdere stappen te doen. Met eene kleine wijziging werden de ver ordeningen op de nieuwe begraafplaats met algemeone stemmen goedgekeurd en werd aan B. en W. machtiging verleend tot het aanbesteden van de bij de begraafplaats te stichten woning, welke ook zal moeten dienst doen als ziekenhuis, wanneer zulks onverhoopt bij eene epidemie noodig zou blijken. gSTOLWIJK, 8 Dec. In de 3e vergade ring van de vereeniging „Tot Nut en Genoe gen”, in ’t Beiersche, trad de heer J. Kelder hoofd dor 2e openbare school alhier, als spreker opmet een verhaal van Justus van Maurik Jr., getiteld „Rheumatismus arti- culorum acutus”. Met onverdeelde aandacht werd deze onderhoudende en tevens leerzame lezing aangehoord. Bijdragen leverden mej. E. Benmer en de heeren H. BlonkT. Burger Gz., W. Hon- koopJ. Kelder en J. Slingerlandallen ÏJ^grfpetijl i> hel dikwijl hfc de lut' goed- zoo gauw den boel in brand krijgen. Als mede myn kachel wat begint te verflauwen, moet ik gewoonlijk bovenmenschelyke pogingen aanwenden om er ’t leven in te houden; al wat maar eenigszins brandbaar kan heeten, gaat er in, en meestal te vergeefs zoodat het eind van de geschiedenis in den regel een beroep is op de hulp der dienst bode. En wat betreft een poging om haar, als zy eenmaal den geest heeft, gegeven, ik bedoel nog altyd de kachel op mijn werk kamer, in het leven terug te roepen, in myn eerzuchtigste oogenblikken heb ik daaraan nog niet durven denken. En toch schynt het zoo’n kunst niet te zyn, het doen ontvlammen van brandbare voorwerpen. Hoe vaak lezen we het niet in de couranten, iemand heeft zich nau welijks uit zijn woning verwijderd of patsch I daar slaan de vlammen het raam uit. Hoogst waarschijnlijk is er dan een petroleum-kook- toestel gesprongener zyn menschen die met deze zeer nuttige voorwerpen nooit eenig «spul” hebben, een beetje schoon houden, en ze niet vullen terwyl ze bran den of nog heet zyn, is, als men bij den aankoop een beetje op soliditeit heeft gelet, yoldoende om er altijd mee overweg te kunnen, maar, zooals men weet, zit een ongeluk in een klein hoekje. Byzonder klein, als huis en inboedel hoog zyn ge assureerd. Desgelijks hebben de menschen het ook dikwijls te kwaad met hun lampen. Blazen zy ze uit, dan slaat de vlam er in en het ding springt. Staande lampen vallen om, hangende storten naar omlaag. Het «helsche vocht” ontvlamt, stroomt langs de tafel, over den vloer, de menschen vallen flauw of zetten het op een schreeuwen, en straks kan de spuit aanrukken, als ten minste het gebouw dan nog niet tegen den grond ligt. ’k Ben weleens verontwaardigd geweest, dat men de petroleum in de courant een «helsch vocht” dorst noemen. Als men in de stad woont en het niet zoo heel zuinig behoeft te overleggen, dan kan men gas branden, en zich plaatsen voor de keus tusschen verstikking, als in een gesloten kamer een kraan open heeft gestaan, of een ontploffing, wanneer men slim genoeg is om naar een door het reukorgaan ver raden lek met een licht te gaan zoeken. Maar ten platten lande, en bij de kleine burgery in de steden, is de petroleum een wezenlijke weldaadvergelyk maar eens bij vroeger, toen men des avonds moest zitten bij een walmend slonsje of een flikkerende vetkaars; toen men voor veel geld weinig en slecht licht had en van verveling vroeg naar bed kroop. In vroeger tijden waren de menschen, geloof ik, voorzichtiger. Als een ernstige, waarschuwende stem, klonk des nachtwakers lied: «Bewaar je vuur en kaarsje wel I” En niemand, die deze vermaning niet ter harte nam. Zorgvuldig werd ’s avonds het stuk glimmende turf «ingerekend”, om den vol genden morgen vuur te hebben; en als de trouwe huismoeder maar even twyfelde of het wel met behoedzaamheid was geschied, dan zou ze liever haar legerstede hebben verlaten om nog eens te gaan zien of alles wel in orde was, dan dat ze ’t zou wagen een af wachtende houding aan te nemen. De thans gebruikelijke methode is veel een voudiger. Wat houtspaanders en krullen, een lucifer, een golfje petroleum, waarbij soms de vlam in de kan slaat en de meid in brand vliegten in een oogwenk heeft men vuur. Zou het waar zyn, wat somtijds is be weerd, dat naarmate de assurantie-maat- schappijen haar werkkring hebben uitge breid het aantal branden belangryk is toe genomen Een bewys voor die meening is niet te leverenomdat het ónmogelijk is te bepalen wat wèl zou geschied zijn als een of andere omstandigheid zich niet had voorgedaan. Maar als we ons herinneren hoe menig maal vermoedens van moedwil worden om- sluierd met het veelzeggende: «Uorzaak als gewoonlykonbekend”, dan mogen we aan het uitzicht op vergoeding van schade en nog iets meer dan dat, het ka rakter van een lokaas tot kwaaddoen niet geheel en al ontzeggen. Minstens even erg is het, dat de assurantie de waakzaamheid heeft doen verminderen, waardoor jaarlijks een niet onbelangrijk maatschappelijk kapi taal verloren gaat. Toch begrijpt ieder, dat het onzinnig zou zyn, hiervan de assurantie zelve een grieve te maken. Alleen zou het misschien over weging verdienendat aan de uitkeering der vei zekerde sommen of aan het sluiten der verzekering eenige gemakkelyk te ver vullen voorwaarden verbonden waren. Herinneren we ons slechtsin dezen na zomer, de ontelbare gevallen van brand door hooibroei. De middelen, om deze te voorkomen, zyn bekend genoegdroog bin nenhalen het steken van draineei buizen door de massa, het laagsgewijze aanbrengen van zout. Doch men brengt niets van dat Door Z. M. den Koning is be noemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Aederlanden Mr. A. J. Giant van der Mijll, thans secretaris-generaal bij het De partement van Justitie. Door Z. M. den Koning is Mr. G. Van Tienhovenmet ingang van 1 Januari a. s.benoemd tot burgemeester der gemeente Amsterdam. Door Z. M den Koning is C. B. Wisboom benoemd tot burgemeester der gemeenten Hoog-BloklandHoornaar en Noordeloos. Door Z. M. den Koning is, met ingang van 16 Dec. 1885, benoemd tot directeur van het Rijkstelegraaf kantoor te Brielle, G. M. De Bloeme, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Leerdam. Door Z. M. den Koning is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari e. k. aan Mr. H. J. K. Dijkmeester eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van school opziener in het arrondissement Dordrecht. Aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur te ’s-Gravenhage werd Maandag o. a. aanbesteed Het driejarig onderhoud van de Gouwe- sluis en verder daarbij behoorende werken te Alfen, provincie Zuid-Hollandbehoo rende tot de werken van den waterweg van Amsterdam naar Rotterdam. Minste in- schrijver was 'de heer Ph. Verbrugge, te Waddingsveen, voor f1076. Aan den Minister van financiën is het volgende adres' gericht door het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Op algemeen en dringend verlangen uit gesproken door de afdeelingen der Maat schappij, waarvan de belangen aan ons zijn toevertrouwd, wenden wij ons tot Uwe Excel lentie mot het verzoek, dat de termijn, ge steld bij de wet tot herziening van de be lastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen, art. 19 en 20, op 30 dagen voor het ter visie liggen en voor het in dienen van bezwaren, zoo het eenigszins mo- golijk is, op wettelijke wijze worde verlengd. De redenen, die daartoe hebben geleid, zijn de volgende: 1°. Dat de eigenaars, hetzij zij zelven hun goed bewonen, hetzij zij elders woon achtig zijn, door onbekendheid met de be palingen der wet en met de ligging van het perceel, dat tot type is genomen, dik wijls niet in de gelegenheid zullen zijn zich te overtuigen of de schatting volgens bil lijkheid is gedaan. 2°. Dat dit bezwaar wordt vergroot, doordat niet eene hofstede in haar geheel is geschat, maar slechts een enkel perceel daaruit is genomen, om als type te dienen. 3°. Dat de termijn vallende in den winter, de booordeeling der gronden daardoor zou kunnen worden bemoeieljjkt. 4°. Dat de omstandigheid, dat nog niet in alle provinciën de typen ter visie zijn gelegd, ook voor uitstel pleit. 5°. Dat het wens<-hehjk is, dat voor ge noemde wet van 1879, waarvan de uit voering met zooveel zorg plaats heeft, doch waartoe zoo langen tijd wordt gevorderd, da termijn voor het indienen der bezwaren- ook worde verlengd en op 100 in plaats van op 30 dagen worde gesteld. ’t Welk doende, enz. De 's-Graven haagsche Tuin- bouwvereeniging heeft haar programma vast gesteld voor de elfde voorjaars-tentoonstel- ling in 1886 te houden van planten, hol en knolgewassen, bouqetten, tuin- en kamer- sieraden, tuinbouwgereedschappen enz. Die tentoonstelling zal wederom plaats hebben in het Gebouw voor kunsten en weten schappen te ’s-Hage, van 9 tot en met 12 April 1886. Er zullen wederom gouden, verguld zilveren zilveren en kleine zilveren medailles worden uitgeloofd. Na afloop der tentoonstelling zal op Dinsdag, 13 April, eene verloting van aangekochte voorwerpen gehouden worden. Bij het Zaterdag te ’s-Graven hage gehouden acte-examen voor de En- gelsche taal is de heer J. Stolk te Oudewater geslaagd voor de acte A. Hot Gerechtshof te Arnhem heeft de zaak Bulkley verwezen naar de Rechtbank te Arnhem, en tevens de invrij heidstelling van mevr. Bulkley gelast, die hedenmiddag uit Zutfen naar Arnhem is vertrokken. Kloppers blijft nog in hech tenis te Zutfen. De ontslagen vader uit het Claercampster Weeshuis te Franeker zal den 12. Deo. a. s. terechtstaan voor de rechtbank te Leeuwarden wegens het zich feitelijk vergrijpen tegen de zeden, met in de jaren 1884 en 1885 zijn werker van te maken om de ongebondenheid of onzede lijkheid van 6 jonge meisjes beneden de 21 jaren op te wekken, te bevorderen of daarin behulpzaam te zijn. De rechtbank in raadkamer achtte niet voldoende bewezen, dat hij die handelingen gepleegd heeft met gewelddadigheid, zoodat zij hem niet naar den crimineelen, maar naar den correctioneelen rechter verwezen en hem uit zjjne preventieve hechtenis ontsla gen heeft. Do welbekende volksdichter C. Meyer, vroeger kastelein op den „Duno”, is deze week te Amsterdam in het Bi nnen- gasthuis overleden. De firma Kok&Zonen, te Delft, heeft ten behoeve der algemeene armen bij den burgemeester van Delft ter beschikking gesteld eene hoeveelheid van 750 hectoliter steenkolen. GOUDA, 9 Dec. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier, werden uitgebracht 620 geldige stemmen. Daarvan vereenigden op zich de heer J. Post van der Burg 315 stemmen en de heer J. S. Kampo 305 stemmen, zoodat genoemde gekozen is. A MEI DE, 7 Deo. Vrijdag had alhier eene bijeenkomst plaats van een ZZ grondeigenaren uit deze gemeente en het aangrenzende Tienhoventen einde met elkander van gedachten te wisselen over de ter lezing liggende schalen van schatting en de opgaven der als typen geschatte eigendommen, bedoeld in art. 19 der wet van 25 April 1879. (Staatsblad N°.89.) Het bleek dat verreweg de moesten der aanwezigen zich bezwaard achten met de het burgerlijk en milii in handen genomen. I hebben de bergroovers er deerlijk huisge houden, gemoord en geplunderd. Zelfs het Koninklijk paleis bleef niet onaangetast en met moeite redden de Engelschen, die op zulk een onverhoedseten inval niet voor bereid waren, de kroorjuweelen. De door den generaal uitgevaardigde pro clamatie, waarbij aan alle getrouwe gou verneurs en ambtenarei in Birma bescher ming wordt toegezegd, maakte allerwege een voortreffelijken indpuk. Dat pleit niet voor het deugdelijk en ha*' ^Vaardig beheer van Koning Theeban, naar het schijnt. De conservatieven n Engeland zijn er leelijk aan toe. Met dken dag worden de kansen voor de liberalen beter. Deze tellen nu reeds 321 leden, tegen248 conservatieven. Nog altijd moeten de aanhangers van Parnell, thans 71 in getal, aan de eene of andere zjjde den doorslag gev»n en om de gunst van dezen wordt dan o»k van beide zijden alles in ’t werk gesteld. In de laatste dagen staat de kans voor aansluiting bij de liberalen weder wat gun stiger en daarvan ontleende wellicht het gerucht zijn oorsprong, dat Lord Salis bury zou aftreden, ’t Heeft zich echter niet bevestigd, dat de premier den moed reeds zoover liet zakken. Men verzekert integendeel, dat hij nog -altijd hoopt de gematigd liberalen voor zijne staatkunde te kunnen winnen en aldus eene voldoende meerderheid te krijgen, zonder al te zeer van den gunst der Ieren afhankelijk te zijn. Intusschen heeft de eeligszins onbesliste uitslag der verkiezingen jn Engeland ook daarbuiten invloed uitgeoefend. Zoowel voor Rusland, Turkije als Egijpte is het lang niet onverschillig of de Toreys of de liberalen aan ’t roer zijn. Van do •om&woailo t» Oanwtontinftpel hoort men dan ook niets meer. Alle overleg schijnt afgebroken en Turkije en Bulgarije handelen nu samen. De zending van de Porte naar Rumelië, om het Status quo te herstellen, is geheel mislukt; deRumeliërs verwezen de gevolmachtigden naar de Bul- gaarsche regeering. Een hunner vertrok toen naar Sofia, de andere keerde naar Con- stantinopel terug. Als een gunstig teekon mag het beschouwd worden, dat Vorst Alexander met zijn Vazal, den Sultan, op goeden voet schijnt te willen blijven. Hij gaf on middellyk toe, toen deze hem er op merkzaam op maakte, dat het vaststellen der vredesvoorwaarden met Servië niet zonder zijne goedkeuring mocht plaats heb ben en hjj vernieuwde bjj die gelegenheid zijne verklaringen van trouw en gehoor zaamheid. Met die vredesvoorwaarden vlot het nochtans niet bijzonder. De overwon nene, die tevens eerste aanvaller was, wil van vrede wel hooren, mits hem geene .voorwaarden gesteld worden, en hij schijnt in die weigering ondersteund te worden door Oostenrijk. Misschien dat nu door den invloed van Turkije de overwinnaar iets afdoet van zijne eischen en de over wonnene wat toegeeft, zoodat ten slotte de zaken toch nog terecht komen. De Minister van Financiën in de Ver- eenigde Staten van Amerika heeft eene dankbare taak. In zijne millioenenspeech, bij de opening van het Congres, kon hjj op een overschot van circa 25 millioen dollars over het loopende jaar wijzen, zoodat aan verlagen van sommige invoerrechten kon worden gedacht. De Deensche regeering heeft de uitvoe ring van verschillendo openbare werken verhaast, ten einde in de behoefte aan ar beid, die zich ook daar doet gevoelen, te voorzien. De gemeenten kunnen, om even eens in dien geest werkzaam te zjjn, van regeeringswego een voorschot ontvangen. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrjjdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht.

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1