ra, 1885. Ib Hypotheek kleine bedragen, irw MONTUN UT Zonen, Zaterdag 19 pecember. c Hand en Utrecht. Weekblad voor Zuid-I BERICHT. )EN UIJL, Schoonhoven. POLAK, en Byoutier, ondaal, GOUDA. r meer!!! GEN: ïollectio NCE-MEZj LEZING. a, Brieven van Barend. te Schoonhoven, st zal e Directie. FAN NOOTEN. S. W. N. VAN NOC mtgei n Nieuwjaars- >ooten Schoon- Vreeswijk geen lember en Za- d Stoomboot onen dienst op al Stoomboot van 12 uur OTTERDAM V6r- zei de Mi- wordt niet DUEL, boekbinder. rt alle soorten nce-Nez, ken, op advies Dr. OE HAAS, te Rotterdam; n van andere EN. Iver, Nickel en Koopt de nieuwe LONDON, de beste van alle bestaande parfumeriën om het grijze haar binnen enkele dagen te doen verdwijnen. are te laten weg- de stellige over- Lmoet, ware het Wr'flinkweg van t van 1827 het Staatsblad t van den 7den vaststelling van voor quitantiën SCHOONHOVENSMRffi ■nd debiet van naai meer het slecht» dkeunng van de i»je» wegdraagt, dat te Parijs pectaal voor on» cheidt lich daar- dlende wyte van e-Bladen Mean 's en twee Knip te grootte. Prijs arde Modeplaten met 45 Cents. Boekhandelaren hoven en Om- k W. B. VAN n en f 1,50 per r. E. M. Driesen, te Schoonhoven; H. Huinck FHz., J. van Straaten wen te Kamerik Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan sich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. BUITENLAND. Overzicht. Het begint te dagen in het Oosten. Er komt meer toenadering tusschen Rusland en Bulgarije en de verhouding tot de Porte wordt ook steeds beter. De wijze, waarop Oostenrijk zich voor Servië intereseert, heeft niet onwaarschijnlijk de betere verhouding tusschen de beide Alexanders, Keizer en Vorst, wel wat in de hand gewerkt. Alle Mogendheden zijn het thans eens, dat aan herstel van den vorigen toestand in Oost-Rumelië niet te denken valt en ofschoon voor den vorm een onderzoek naar de wenschen der bevolking dient vooraf te gaan, is men algemeen het denkbeeld toegedaan, dat Vorst Alexander als Gou verneur van Oost-Rumelië behoort op te treden. Deze zal zich dan eerst, ook al om dat de vormen het eischen, met zijn be schermer, Keizer Alexander, moeten gaan verzoenen. De Sultan van Turkije heeft een bijzonder gevolmachtigde naar Pirot ge zonden, om den Bulgaarschen Vorst ter zijde te staan bij de vredesonderhandelingen. Intusschen vorderen deze ganseb niet. Servië eischt niet minder dau ontruiming van grond gebied en afstand van een strook Bulgaarsch grondgebied bij Widdin. Koning Milan heeft naar ’t schijnt als overwonnene niet minder aanmatiging, dan hij had als overwinnaar. De groote Mogendheden zyn thans over eengekomen om tusschen beide te komen en hebben hare militaire attachés bij het gezantschap te Weenen afgevaardigd, om zich als een commissie van scheidsrechters op te werpen. Servië heeft dadelijk toe gestaan, doch Bulgarije, dat het meest te verliezen heeft, talmt daarmede en wenscht eenige voórwaarden te bedingen. Dit houdt nu den gang vau zaken nog ietwat tegen, doch het is haast niet te betwijfelen of binnen enkele dagen zal een grondslag voor het sluiten van den vrede gevonden zijn. Voor do arme soldaten zou dit niet het minst wenschelijk zijn, want zij lijden ge brek en heel veel langer zou die gewapende rust niet kunnen voortduren. In Griekenland is het bij wapening, de monstraties en dreigen gebleven. En de nieuwe Minister heeft bij de indiening zijner begrooting duidelijk genoeg laten bemerken, dat men ook moeiehjk' verder kan gaan. Het afgetreden Kabinet liet een aanzienlijk tekort na en op de nieuwe begrooting ko men weer 55 millioen Drachmen te kort, die niet door ieeningen te dekken zijn, om dat er geen geld te krygen is. Het is maar gelukkig ook, want Griekenland zou op dit oogenblik in den zoo verwarden toe stand veel kwaad kunnen brouwen. De opstandelingen in Egypte beginnen het hoofd weer op te steken. Engeland moest weer versterking zenden om het leger Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Adverteptiën, waarvan de plgatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. ber zal Stoom- n dienst doen, borg iu plaats ll/s uur van o. 'rijk gewonen waarop delet- mnder band, zijn tegen vergoeding men bij C. KOK, (ambacht. GË iranten zijn nog i.ROTT. COUR., <D.DAGBL. v. G, DAGBL. T. UB., HUIS VB., hiervan nog wen- vorden vriendelijk •I a. b. op te ge- WAAG”, eposito f 50 tot f 500, raagbaar f 50Ö tot f 1000, i opzegging; sn f 1000, met segging; en boven f1000, iche fondsen. dering aangehouden. De gevallen beslissing in zake kiesrecht, komt hierop neer: Wij ziging van art. 76 der Grondwet is noodig. Algemeen stemrecht behoort thans niet te worden ingevoerd. Het is wenschelijk nu over te gaan tot eene onbekrompen uitbrei ding der kiesbevoegdheidook in den werk mansstand. Voor de toekomst moet de ruim ste uitbreiding geleidelijk en op grondslag der geschiktheid, mogelijk worden gemaakt. De Grondwet behoort de hoofdbepalingen omtrent do kiesbevoegdheid te bevatten. Het is wenschelijkde grens der kiesbe voegdheid door positieve eischen aan te geven. Aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur te Gravenhage, werd Maandag aanbesteed 1°. het onderhoud van het Zederikkanaal met bijbehoorende werken en het Rijks- stoomgemaal aan den Arkelschen Dam, pro vincie Zuid-Holland, gedurende het jaar 1886. Minste inschrijver de heer G. Do Hoog te Gorinchem, voor f21.880. 2°. bet driejarig onderhoud van de Mal- legatsluis, do draaibrug bij het Rabat en bijbehoorende werken te Gouda, Provincie Zuid-Holland, behoorende tot de werken van den Waterweg van Amsterdam naar Rot terdam. Minste inschrjjver de heer P. A. Burghout te Gouda, voor f3740. 3°. het vijfjarig onderhoud der haven werken van Middelharnis, ingaande 1 Janu ari 1886 en eindigende den 31. December 1890. Minste inschrijver de heer G. Ros kam Jzn. te Sliedrecht, voor f 10.460. Aan het departement van Wa terstaat, Handel en Nijverheid te ’s Gra- venhage werd Woensdag o. a. aanbesteed het maken van een gebouw voor sluis- personeel en een magazijn te Vianen, Pro vincie Zuid-Hollandbehoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. Minste inschrijver de heer W. Van Leeuwen te Helleveetsluis, voor f19.965; bet doorsnijden van de Piekenwaard aan den linkeroever van de rivier de Maas, tus- achen de kilonieterraaion 226 en 230, onder de gemeenten Alem, Prov.Noord-Brabant, en Driel, Prov. Gelderland (Raming f260.000). Minste inschrijver de heer L. Kalis Kzn. te Sliedrecht, voor f 198.680 het uit voeren van voorzieningen aan de oevers der Nieuwe Merwede, tusschen de kiiometerraaien 105 en Ill, onder de ge meenten Werkendam en Sliedrecht. Minste inschrijver de heer W. Volker te Sliedrecht, voor f 12.620; de uitvoering van baggerwerk, tot on derhoud van de bodemsdiepte in de Berg, haven voor rijksvaartuigen te Hoek van Holland, behoorende tot het onderhoud en herstel der werken aan den Hoek van Hol land. Minste inschrijvers de hoeren A. Volker te Sliedrecht en P. A. Bos te Go rinchem, voor .38 cent per kub. Meter. Ten behoeve der garnizoens- bakkerij te Breda is aanbesteed de levering van 300 HL. jarige roode tarwe, waarvoor 6 inschrijvingsbiljetten waren ingekomen. Minste inschrijver was de heer M. De Gier te Gorinchem, voor f7,18 per HL. Aan het hoofdbestuur derHoll. Maatschappij van landbouw ia van wege den Minister van financiën het volgende schrijven gericht De Minister, gelet op een adres van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw, om daarbij aangevoerde re denen verzoekende, dat de Minister maat regelen neme om den termijn, vastgesteld in de artikelen 19 en 20 der wet van den 25 April 1879 (Stbl. 89), tot herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen bij nadere wet te verlengen. Gelezen den brief van den voorzitter en van den secretaris der hoofdcommissie van die herziening aan dat hoofdbestuur van den 10. December 1885, N°. 887/3156, in af schrift overgelegd bij hunne missive van dien dag, N°. 888/3158. Geeft voormeld bestuur, bij afschrift dezer, te kennen, dat aan zijmverioek geen gevolg kan worden gegeven. Aan het U. D. wordt medege deeld dat de retourbiljetten in binnenlands- verkeer op alle spoorwegenwelke genomen worden Donderdag 24 December a. s.geldig zullen zijn tot en met Maandag 28 d. a. y, Door het Gerechtshof te ’s-Gravonhage is G. v. d. B., gewezen di recteur der Kralingsche Zwem- en Bad inrichting, ter zake van vergvyp tegen do zeden, veroordeeld tot 2 jaren correctionoelo gevangenisstraf en f 25 boete. Zijn in vrijheidstelling werd echter bevolen. Dinsdag had zich voor do arrondissements-rechtbank te Rotterdam te verantwoorden ter zake van hot onbe voogd uitoefenen der geneeskunde zekere F. P., 64 jaar oud, koopman, wonende te Gouda. Daar hot te Gouda van algemeone bekendheid was dat beklaagde genooskun- digo hulp verleende, begaf zich get. J. De K., Mie eenige bobbeltjes op ’t hoofd had, waar aan zij veel pijn had, tot beklaagde, om hora daarover te raadplegen. Na eou nauw keurig onderzoek gaf bekl. te kennen dat der^choon. hovensche Courant worden uitge geven op Donderdag 24 December a. s. De exemplaren per post zullen dien dag verzonden worden des namid dags te 4 uren, terwijl de versprei ding binnen Schoonhoven des avonds ongeveer 6 uren zal plaats hebben. H.H. Correspondenten en Inzen ders van advertentiën worden beleefd verzocht zorg te dragen, dat alle brieven en stukken, voor dat nom- mer bestemd, in ons bezit zijn op genoemden dag, uiterlijk des voor- middags te 10 uren. Tevens berichten wij aan de ge- abonneerden op onze Courant, dat hun op Vrijdag 1 Januari lm geschenke zal worden aangeboden een hoogst practische Almanak voor het jaar 1880. Deze Almanak, in handig zakfor maat, is 128 bladzijden groot en bevat tal van opgaven, die iedereen dage lijks kunnen te pas komen. Om over den rijken inhoud te kunnen oordeelen, doen wij hier de inhouds opgave volgen: Verjaardagen der Leden van het Vorstelijk huis. Zonnetafel. Jaartellingen. Tijdreke ning. Verduisteringen. De vier getjjden des jaars. Quatertempers. Algemeene Christe lijke Feestdagen. R. K. Feest- en Heilige dagen. Israëlitische Feestdagen. Kalender met Memorandum. Brievenposterg. Rijks telegraaf. Tarief van het zegel. Neder- landsche Maten, Gewichten en Munten. Waarde van Vreemde Muntspeciën in Nederland Aan wijzing van den tijd in verschillende plaatsen van Europa. De Staten van Europa gerang schikt naar hunne grootte. De hoogste bergen van Europa, geographisch gerangschikt. Aan wijzing van den tijd der geboorte van Regeerende Vorsten van Europa. Het Koninklijk Huis dor Nederlanden. Ridderorden. Kabinet des Ko- nings. Ministeriëele Departementen. Staten- Generaal (Eerste en Tweede Kamer). Raad van State. Algemeene Rekenkamer. Ver tegenwoordigers yan vreemde Mogendheden in Nederland. Vertegenwoordigers van Nederland bij vreemde Mogendheden. Bestuur der Pro vinciën. RechtswezenHooge Raad der Neder landen. Gerechtshoven. Arrondissemejits-Recht- banken. Kantongerechten. Weekmarkten. Tarief voor reizigers op Spoorwegen in Nederland: Staatsspoorwegen. Hollandsche Spoorweg. Ne- derlandsche Rhijnspoorweg. Centraal Spoorweg. Belgische Centraal Spoorweg. Vlaamsche Spoor wegen. Internationale Spoorweg. Noord-Bra- bantsoh Duitsche Spoorweg. Spoorwegstations en Halten met Telegraafkantoren en Ryks- Telegraaf kantoren. De toezending geschiedt aan alle geabonneerden op de Schoonhoven- sche Courant buiten de stad franco, onder rechtstreeksch adresen tevens aan hen, die zioh met 1 Januari op ons blad abonneeren. Zij, die tegen dat tijdstip hun abon nement onverhoopt hebben opgezegd, kunnen geene aanspraak op den Al manak doen gelden. S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers der Schoonhovensche Courant. gaat er kromme sprongen mee maken, en dat kan niet lijden. Verbeeld je, Barend, er komen reizende detachementen •Wat; net als ketellappers, om hier en daar wat tè sóTdëerén?” •Zoo ongeveer. Althans, het zijn ser geants, en een officier, geloof ik, van de infanterie, die hier en daar een poos moe ten rondgaan om te kijken of er wel goed geëxerceerd wordt, en den officieren van de schutterij een lesje te geven in de in structie.” Ik vlogk nooit, mijnheer de Redacteur I Ja, en‘dan zyn er nog schutters te weinig, o, veel te weinig. Men heeft de bevolking in sfad en land maar stilletjes laten aan groeien, zonder te bedenken dat het cyfer van de schuttery er mee in overeenstem ming moet zyn, terwijl toch de wet, die bijna zestig jaar oud, dus eerwaardig ge noeg is, stellig die verhouding voorschryft. Nu is het waar, dat in al die zestig jaar slechts éénmaal de schutterycijfers zijn ver- hoogd, namelijk in 1868. Dat was na den grooten PruisischOostenrijkschen oorlog de hooge oomes dachten, nadat Keizer Frans Jozef op zijn japon had gehad Wacht, nu is het misschien onze beurt, maar we zullen ons zóó gemakkelijk niet gewonnen geven. Gauw wat schutters meerl En of de vyand het in de gaten gekregen heeft, de aanval heeft niet plaats gehad. Dat was de eerste, en ook de laatste keer. Sedert laat men de dingen over aan de schuttersraden en commandanten, en in de kleinere gemeenten aan burgemeesters en secretarissen, die wel zorgen zullen dat er een voldoend aantal namen staan op de lijsten, onder het hoofd Rustende Schuttery. Nu opeens, men zou haast weer aan oorlogsgevaar moeten denken, nister: Haiti de wet van 1827 nageleefd Dat kan zoo geen minuut langer Zou zy denken, dat de Volksvertegen woordiging, welker leden toch ook weleens naar ’t schutteren hebben staan kijken, dat zoo maar goedsmoeds geslikt zou hebben Och, mijnheer,in myn vorigen brief heb ik u over die fraaie voorschriften bij Ko- ninklyk Besluit reeds gesproken, en het is nu gebleken dat de meeste menschen er juist zoo over denken als gij en ik. De Tweede Kamer heeft verleden week eenvoudig verklaa blik de uitbreidii oprichting van i. raadzaam acht. In plaats van haar als ’tl kwijnen en uitteren, nw tuiging dat zy toch do teel eervol Ier; “dat m'öir nam uiu haar taak onthief, door de Wet op te heffen. Ik weet wel, aan zulk een maatregel moet herziening van de Grondwet voorafgaan, daar deze uitdrukkelijk zegt In de gemeenten worden schutterijen op gericht. Zy dienen in tyd van gevaar en oorlog tot verdediging des vaderlands en ten allen tyde tot behoud der inwendige rust.” Maar goed, waarom werden dan niet alle krachten ingespannenom zoo spoedig rnogelyk de Grondwet iie veran deringen te doen ondergaan, die het alge meen belang verplichtend stelt en over welke de partijen het eens kunnen worden Waarom worden er telkens, zoowel door de Regeering als door de Afgevaardigden, struikelblokken op het pad geworpen.” Een voorname reden, waarom men tegen het Koninklijk Besluit tot uitbreiding van de getalsterkte der schutterij was gekant, ligt in den geldelijken druk, dien de maat regel den ingezetenen der gemeenten zou opleggen. Het is wezenlyk niet kwaad, dat daar nu en dan eens aan gedacht wordt: de heeren van de landsverdediging zyn gewoonlyk nogal gul in ’t eischen. Maakt men dan bedenkingen, of trekt men zelfs een scheef gezicht, dan heet hetDe toe nemende behoeften der verdediging zijn het gevolg van ingrijpende veranderingen in de aanvalsmiddelen van andere mogend heden. Daar is niets tegen in te brengen, denk ik. Misschien ook is dit de logische oplossing van het defensievraagstukdoor telkens meer millioenen te besteden voor militaire doeleinden, wordt ons land ten laatste zóó arm, dat niemand het meer zal willen hebben, en dan in onze zelfstan digheid verzekerd, althaps in naam. Toch is het ook waar, dat »een leege zak moeie- lijk overeind kan staan.” Van al deze dingen^jHRVhêt Beste terwijl de regeering hopen. Zoolang ik nog gezond en sterk wil weten. Zij zal ben, blijf ik schutteren, om den loop der dingen gade te slaan, en om het recht te behouden, mijn militaire beschouwingen te onderteekenen met den historisch gewor den naain BAREND DE SCHUTTER. XIX. ’tls gedaan, mynheer de Redacteur I ’t is glad uit, finis Polonia. Polen is naar de maan. Met een weemoedigen blik kyk ik naar de dubbele strepen op de uniformjas, en beschouw myzelf zoowat als den laatste der Mohicanen. Ge weet het, ik heb met het schutteren nooit gedweept, en kon nooit gelooven dat een »krygsmacht”, op zulk een wonderlijke manier samengesteld, eenigszins van dienst kan zyn bij de verdediging des lands. Toch heb ik, ik zeg het niet om het na mijn dood op mijn grafzerk gebeiteld te hebben, mij zoo trouw mogelijk gekweten van de plichten, mij als schutter opgelegd. Dat is eenvoudig een quaestie van orde; als de wet en de gestelde machten bevelen, dan heeft men slechts te gehoorzamen en kan het geredeneer achterwege blyven. Met mijn jongen patroon is het bijna evenzoo. ’tls waar, was hij geen officier, dan zou hy toch in de sgelederen” moeten dienen; maar och, met een klein beetje handigheid kan men dat wel onlloopen. Dat hij een benoeming als officier heeft aangenomen, bewyst eenvoudig dat hij niet vry is van een beetje ijdelheid. De uniform staat hem keurig, en sedert ik hem wat gedrild heb De laatst voorgestelde veranderingen wa ren hem evenmin naar den zin als my. Toen hy dat Koninklyk Besluit had gele zen, over uitbreiding van de schutterij en oprichting van een dienstdoende” hier en daar, was ik juist by hem op ’t kantoor. Jongen, Barend,” zei bij,»dat loopt be paald mis met het wapen. De Regeering van den Nijl aan te vullen. Het plan be staat om in de richting naar Dongolo op te trekken, zonder echter die plaats op nieuw te bezetten. Na de zoo jammerlyk mislukte laatste proef zou wel geene regeering zich daaraan wagen. Reeds ongeveer 40 mil- lioen gulden is daaraan, zonder eenige vrucht, ten koste gelegd. Als uitslag der jongste verkiezingen in Engeland, verwierventde liberalen tenslotte 82 zetels meer dan de conservatieven, ter wijl de Ieren er 86 innemen. Deze zullen dus den doorslag geven en het kan dus niet verwonderen, dat conservatieven on liberalen zich beijveren om een basis te vinden, waarop zij zich do medewerking van Parnell en de zjjöen zouden kunnen verzekeren. Men beweert dat Gladstone ge neigd zou zijn tot zekere hoogte de wen- schon der Ieren in te willigen, terwijl Lord Salisbury, de tegenwoordige premier, hun plaalselyk zelfbestuur zou willen aanbieden. De gematigde liberale partij, met Sir Charles Dilke aan ’t hoofd, verklaarde echter onder do tegenwoordige omstandigheden een samengaan met de conservatieven, mits onder zekere voorwaarden, wel aannemelijk te achten, in welke verklaring wellicht opge sloten ligt, dat hij en de zijnen in geen geval bereid zou zijn met Gladstone tot de daarstelling van een min of racer zelfstandig bestuur in Ierland mede te werken. De Koning Theebau van Birmah is thans als gevangen te Madras aangekomen. Men is in Frankrijk nog maar altijd bezig aan het ongeldig verklaren van verkiezingen en aan het hespreken der maatregelen, die het gevolg der verkiezingen waren. De Republikeinen wreken zich dan wel over de nederlaag, die het gevolg was van hun eigen verdeeldheid. Bovendien zal straks misschien al te spoedig blijken, dat de erva ring hen niet veel wyzer maakte. Ten aan zien der bezetting van Tonkin en Madagascar heerscht het grootste verschil van gevoelen, van geen terugtrekken bij die gelegenheid de quaestie van vertrouwen stellen. Heden voor acht dagen had de plechtige begrafenis van Koning Alfonso in Spanjc’s hoofdstad plaats, onder toevloed van eene groote menigte, zonder dat de orde verstoord werd. De Aarts-bisschop van Valladolid hield de lijkrede. Een der voornaamste Zwftsersche handeU- dagbladen geeft het denkbeeld aan de hand van een bondgenootschap tusschen de klei nere Staten, teneinde hot hoofd te kunnen bieden aan de mededinging op handelsge bied van Duitsche zijde, die door bescher mende rechten in de hand wordt gewerkt. Krachtens een zeer onlangs tot stand gekomen wet hehben Victoria, Queensland, Zuid-Australië, West-Australië en Tasmanië zich aaneengesloten tot een Bond, waartoe Nieuw-Zuid-Wallis en Nieuw-Zeeland ver moedelijk spoedig mede zullen toetreden. BINNENLAND. Door Z. M. den Koning is be noemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Montfoort c. a., C. W. Van der Meulen, thans ontvanger derzelfde mid delen te Ruinerwold o. a. DoorZ. M. den Koning is aan L. E. II. Haenen, controleur van den waar borg en belasting der gouden en zilveren werken pensioen verleend tot een bedrag van f1467. Door Z. M. den Koning is o. a. benoemd tot plaatsvervangend lid van den Geneeskundigen Raad voor Gelderland en Utrecht Dr. J. C. Van Eeten te Utrecht; voor Zuid-Holland G. W. Bootapotheker te Gorinchem. No. 229. van bevat een Koninklijk besluit December, houdende nadeje den vorm van het plakzegel en handelspapier. Voor het zegelen van quitantiën en han delspapier wordt met 1 Januari 1886 een nieuw model van plakzegel ingevoerd. Dit zegel is fian rechthoekigen vorm en heeft eene lengf|o van 29 millimeter by een breedte van 22 imillimeter. De kleur is .paarsch voor het ze\gel van vijf cent en rood voor de zegels van hoo- gere bedragen. Het draagt aan het hoofd ’s rijks wapen, vastgehouden dpor twee gekroonde leeuwen, boven een lint met de spreuk „Je Main- tiendrai”, alles op een gebloemden achter grond. Een ongekleurd rechthoekig vak onder het lint behelst de aanwijzing van den prijs, die aan den voet van het zegel nog eens vermeld staat. Daartussehen komen, op acht regels, veertien malen voor de woorden: „Nederlandsch plakzegel”. De piakzegels volgons hot bestaand model kunnen, voor zoover de voorhanden voor raad strekt, worden uitgegeven on gebruikt. De „Liberale Unie” heeft zich Zaterdag-middag en wol met 48 tegen 22 stemmen voor onveranderd behoud van art. 194 der Grondwet verklaard. Het belasting-vraagstuk word wegens het vergevorderd uur tot eeqe volgende vergu- verklaard, dat zij op dit oogen- ling van bestaande en de nieuwe schutterijen niet - Over de gevolgen van deze beslissing nog een woordje, als ik mag. Had men de schutterij stilletjes laton voortsukkelen, er zouden misschien nog enkele menschen ge vonden zyn, die zich verbeelden dat zij iets beteekent. Het is wel een beetje wreed, denzulken hun vaderlandslievende illusiën te ontnemen. En dat nu heeft de Regee ring gedaan. Zij kon- vooruit berekenen, dat de Afgevaardigden niet vóór die drukte zijn zouden het geld is duur, de zin voor exerceeren gaat er af bij de vroegere lief hebbers voor de officieren heeft men geen ontzag meer, zoodat dezen nu en dan eens door een bandeloozen schutterstroep sma delijk worden bejegend ja, het is voorge komen dat de schutterij door den nood gedrongenrustend werd, omdat geen mensch als officier wilde optreden. Zou men voor, zulk een ziekelijken boel nog geld durven besteden, boven de tot dusver ver plichte uitgaven? Dat was niet aan te nemen. Maar nu de Regeering, dit wetende, toch haar voorstellen handhaafde, en als zij dat verkiest, kan zij ze ten uitvoer leggen ook, want liet betreft hier de letter van een wettelyk voorschrift, kan men nu ook niet zeggen dat zy juist gedaan heeft wat zy doen moest, om aan het gansche volk te doen zien hoe laag de schutterij staat aangeschreven, zoowel by specialiteiten als bij hen die er niemendal van weten, en mag het nu wel verwondering baren, als in de laatste schutterlyke borst het laatste vonkje van sympathie voor de schut terij uitdooft? Het is niet goed in stil staande wateren te rommelen er komen licht uitwasemingen die men liefst misloopt. De Regeering heeft geroerd, en »Het kost bijzonder veel moeite om te begrypen, welk nut zulke vertooningen van schutterijen op de meeste plaatsen hebben,” zei de heer Van Delden. •De schutterij is een wapenmacht ge worden, die niet meer voldoet aan de eischen die in het belang der landsverde diging gesteld moeten worden.” (De heer Reuther.) »Ik heb nooit veel opgehad met de schut- terijwet, maar in de laatste jaren vind ik die wet eerder gevaarlyk, dan eenig nut verschaffend.” (De heer Van Wassenaar, die nog gelooft aan de mogelijkheid van verbetering.) Zietdaar een paar van de opborrelingen, door het ontijdig roeren teweeggebracht. De Regeering zal er, hopen we, uit ver nemen, dat de geestdrift gering is. ’t Is inaar jammer, dat men den moed schynt te missenaan het bestaan der schuttery een fatsoenlyk eind te maken.

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1