i BANK, fK, B 247, Doupons, het ineasseeren TOUT vrijdag 25 December. 1885. 5R ELST, in Effecten, T. S T. tagen Zonen, uda, LLK CHINE, van jtige n nu *den. DIJK, «eren Schepen I--- vrije onderzoek-+■ werkt het niettemin voortonzichtbaar als de zuurdeesem in het meel verborge.' doet de maatschappij van aanzieh veran?jren. r Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. ote toekomst HOOGENDIJK ille prijzen, ito. rstraat, No. 4. >cten. abrikaat. SOORTEN. BERICHT. Van Vrede en Welbehagen. BINNENLAND. Lekkerkerk. Ui u- i 'EN te Schoonhoven. LLE atierente en conditie der en, in eens of bij gedeel- f N00RDEL008, Grond- i S. W.-N. VAN NOPTEN tb Schoonhoven, Uitgevers. ten met ie-l an i be- dat door I pCt. egen een rente van 3 pCt. and en het Buitenland, zen. en teruggave naar keuze EN wederom voorhanden* tegen inzending van een ISTERDAM. IRD RECHT. ast „DE WAAG", Iden op Effecten voor: f 1000 4 ®/B ’s jaars; ren tot den prolongatie- msterdamsche beuravoor- L Tz., Koopman. Coopman. ERPEN 1885, voor: en GEMBERKOEK', IS, F0NTE1NK0EK, LAS. enz. 1T-INDIËN. GHOONHOffiNSCHE COÏÏRAIT. geneeskundigen aanbevolen mover gering gehalte aan t kinderen een uitnemend een dj is rerkt gereed, SCHOUWEN van 1900 tot 2600 dbouwers. issen van Toezigt, ROOSENDAAL, Notaris. Directeur der Eerste Ned. j het leven, tegen inva- ngelukkengevestigd te Deze Courant wordt des Zaterdag-morgess uitgegeven. Prfl.: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Tengevolge van den Nieuwjaardag 1 het volgende nummer der Schoon**, hovensche Courant worden uitge geven op Zaterdag 2 Januari a. s. De exemplaren per post zullen dien dag verzonden worden des namid dags te 4 uren, terwijl de-versprei ding binnen Schoonhoven des avonds ongeveer 6 uren zal plaats hebben. H.H. Correspondenten en Inzen ders van ad verten tien worden beleefd verzocht hunne brieven en stukken, zoo mogelijk, vóór Vrijdag 1 Januari in te zenden. laatste met 45 tegen 19 stemmen. Daarna nam de behandeling van de be- grooting van Waterstaat een aanvang. De heer Lambrechts wees op den toestand van landbouw en nijverheid, vooral in Lim* burg, en drong aan op het heffen van be schermende rechten. De heer Brantsen op de verwaarloozing van de belangen van ingelanden bij het oprichteu van nieuwe waterschappen. De Minister noemde zoowel bescherming als vrijhandel groote woorden, en 'meende dat de omstandigheden in deze de richting moeten bepalen. De heer Borgesius, met die verklaring niet bevredigd, bestreed met klem het denkbeeld van graanrechten. Kvondzitting van Maandag. Debat werd gevoerd over het vraagstuk der bescher mende rechten, totdat de voorzitter de spre kers tot beperking aanspoordedaarna over de posten voor rivierverbetering. De be- grootingsposton daarvoor uitgetrokken on dergingen geen verandering. Zitting van Dinsdag. De conclussiën over de concessie-aanvraag voor de haven van IJmuiden An de spoorwog-exploitatie Zwol le—Almeloo uitgesteld tot na het recès. Een amendement van den heer Seretom een memorie-post uit te trekken voor den bouw van een brug over de Maas bij Heus den werd aangenomen. in ons vaderland voor goed haar woonstede scheen gevestigd te hebben? En wanneer wy bet oog afwenden van het bedroevend schouwspel* dat de Kerk banbiedj, om troost te virfdèn bij de Ont dekking, dat althans in de Maatschappij het Christelijk beginsel een levenskracht is ge worden, ook dan treden we verschrikt terug. Een strijd op leven en dood kon digt zich aan in de verte; in heftige taal worden zonder omwegen opstand en revo lutie gepredikt als de eenige middelen om de massa te brengen tot een staat van welvaart. Volksmenners slingeren de scheld namen van «dieven” en «moordenaars” naar de hoofden van allen die, hetzij met meer stoffelijk bezit zijn begiftigd, hetzij met ge zag in den Staat zijn bekleed. Een ver blinde menigte juicht die wilde kreten toe, en neemt tegenover de handhavers der orde een dreigende houding aan.Wie kan in zulk een stemming nog luisteren naar de klokketonen, die het geboortefeest van het Vrederyk inluiden? Voorts, in de verhoudingen der natiën, die men zoo gaarne zou willen beschouwen als eendrachtig naar vooruitgang strevende leden van het broedergezin der volken I Nog staan er in een deel van Europa twee, nog kort geleden zuchtende onder hetzelfde dwangjuk, naast de pas gesloten kuilen waarin de lijken der oorlogsofiers zijn ne- dergeworpen. Nog blijven alle natiën, kleine 1 herinnering zoowel als groote, haar aan vals- en verwe- u ringsmiddelen versterken, en ten dienste van dat eenig doel haar welvaart vernie tigen; nog zien we jaarlijks de millioenen, waarmede milde bronnen van welvaart en volksgeluk geopend konden worden, neiler- storten in den afgrond van het militairisme, nog zien we den vrede alleen gehand haafd door de vrees, dat een onverwachte samenvoeging van twee of meer dier reus achtige strijdmiddelen een verpletterende overmacht in het leven zou roepen. En dat alles, nadat bijna negentienmaal honderd jaar zijn verloopen sedert de geest des Christendoms zijn invloed begon aan te wenden? Inderdaad, zijn vorderingen zijn dan wel klein I Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot b regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterbjk tot Vrjjdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Toch, ondanks dat allesblijft de Kerst psalm hel program onzes levens. Zelfs, hoe geduchter de machten zijn, die zich verzet ten tegen de vestiging van het rijk des vredeswaarnaar de ziel dorstende is, des te krachtiger wordt ook onze overtuiging dat het komen zal. Nog nooit ontwaarde het oog de schemering van het ochtend krieken of er volgde een dag op. Te midden van de ons omringende duis ternis ontbreekt het toch waarlijk niet aan lichtpuntenen het zoo diep miskende Christelijk beginsel is niet zonder werking gebleven in de maatschappij. Miskend door kerkelijke dryvers die er de kern, de liefde uithaalden en er een versteenden vormen dienst voor in de plaats steldenmiskend door de machtigendie het een lastige be lemmering vonden voor hun vrye beschik king over de zwakken; miskend zelfs door groote denkers, die er slechts den spotvorm van hadden leeren kennen en dezen strijdig achtten met de onafwijsbare eischen van het In de Fransche Kamers is de beraad slaging aangevangen over do door de re geer in g verlangde credieten ten behoeve van Tonkin en Madagascar. Het voorstel der commissie, die in deze zaak rapport had uit te brengen, luidt ongunstig voor de regeering, in dien zin, dat daarbij tot gedeeltelijke en geleidelijke ontruiming wordt geadviseerd, terwijl de regeering hare geldaanvraag zeer stellig handhaaft en zelfs de quaestie van vertrouwen er aan verbond. Het is dus niet zoo ónmogelijk, dat het jaar 1885 voor Frankrjjk nog met een Kabinets crisis eindigt. In het Oosten bleef de toestand nog on veranderd. De gemengde militaire com missie, die omtrent de voorwaarden,van een wapenstilstand tusschen Servië en Bulgarije advies zal uitbrengen, is aan den arbeid. Nog altijd gelooft men aan de mogelijkheid dat de zaak aldus zal geschikt worden, dat Bulgarije en'Rumelië vereenigd worden en aan Servië eene kleine vergoeding in grond gebied zal gegeven worden. Bij de door den Paus aangegeven en door beide partijen aangenomen regeling omtrent de Carolinen-eilanden, wordt het recht van Spanje op die eilanden erkend, doch aan üuitschland de Maarschalk- en Gilbert-ei- landen en voorts nog eenige eilandjes aan den uitersten grens der Carolinen-arcbipel gelaten. Bij gelegenheid van de ondertee- kening der akte gaf de Kardinaal Staats secretaris Jacobini een luisterrijk feest. Christus geboren! Eerste morgenkrieken van den nieuwen dag, die over de gansche menschheid zou lichten, zoowel over hen, die Zijn naam hebben aanvaard als het zin nebeeld hunner hoogste idealen, als over de onderscheiden menschengroepenwier godsdienstige opvattingen zich om een ander middenpunt bewegen. Of is het een illusie geweest? Zou het «Eere zij God, vrede op aarde I” dat ons uit de nachtelijke stilte van Efrata's velden tegenklinkt, slechts een opwelling zijn van een dichterlijk gestemd gemoed, niet de voorspiegeling eener bereikbare werkelijkheid? Wie bij het zich telken jare herhalend vredelied de schouders optrekken, hebben wanneer zij rekenschap moeten geven van hun ongeloof of hun twijfel, een gemakke- lyke taak. De zicht- en tastbare feiten der geschiedenis stellen hen in ’t gelijk, en een blik op de hedendaagsche maatschappij weerspreekt hun sombere voorstelling niet. Het moest voor onze dagenvoor het jaar 1885 bewaard blijven, dat in Neder lands hoofdstad tot een gemeenschappe lijke godsdienstige sluiting des jaars elk kerkgebouw geweigerd wordt aan diegenen der Protestantsche broederen, wier opvat ting aangaande zekere leerstellige begrippen niet overeenkomt met die der meerderheid. En dat zou dan de vrede zyn, die door de komst van den grooten Menschenzoon is voorbereid? Dat is alzoo het welbehagen, de onderlinge liefde, naar welke het on sterfelijk Kerstlied het verlangen doet rijzen in het hart van allen die het goede willen, al bewandelen zij om het te bereiken niet dezelfde paden En is het zoover gekomen met de vjyheid der gedachte, die eenmaal Zeker, klein zijn zij, wanneer we blijven staan bij hetgeen men ziet. Maar niet te vergeefs is het woord tot ons gekomen hetwelk hen zalig spreekt die gelooven zullen, ook wanneer zij niet zien. Dat we ons teleurgesteld gevoelen, zoo zelfs dat menigeen zich afwendt van een Christelijke wereldbeschouwing die zoo weinig van haar beloften schijnt te houden, moge niet geheel onverklaarbaar zijn, het getuigt geenszins van de kracht der over tuiging dat het goede onuitroeibaar is, en trots alle tegenwerking van égoïsme en heerschzucht, zyn werk zal voortzetten en voleinden. Want het is volstrekt niet waar, dat we niet vooruitgaan op den weg naar vrede en geluk alleenhet pad slingert door menige ongebaande woestijn. Als de wildernis ons van alle kanten schijnt te omgevenwat nu en dan het geval is, dan meent onze kort zichtigheid dat we niet verder kunnen dat we op een dwaalspoor zijn, en niets beters te doen hebban dan terug te keeren en de vergissing te erkennen. Wanneer het ruw geweld op den voorgrond dringten den spot drijft met alle voorstellingen van broederzin en menschenmindan zijn wij kleingeloovigen zoo licht geneigd moedeloos neder te zygen met de zuchtdat hetgeen wij hielden voor het morgenlichtslechts zinsbegoocheling was; dat het recht van den sterkste en den stoutmoedigste boven alles gaatdat de wereld nooit iets anders wor den kan dan een uitgestrekt worstelperk waar de strijd om het voortbestaan ortder zijn onmeedoogendste vormen aan zal hou den tot het einde der dagen. En de gedachte dringt zich bij ons op, of het misschien niet waar kan zijndat toewij ding en zelfopoffering niets meer zijn dan ziekelijke fantaisiebeeldenen dat het on- practische dwazen zijndie al wat voor hen waarde bezit ten offer brengen aan de verwezenlijking van hun ideaal. met het koopen en ver- ECTEN, tegen een pro- Tevens berichten wij aan de ge- abonneerden op onze Courant, dat hun op Vrijdag 1 Januari ten geschenke zal worden aangeboden een hoogst practische Almanak voor het jaar 4880. Deze Almanak, in handig zakfor maat, is 428 bladzijden groot en bevat tal van opgaven, die iedereen dage lijks kunnen te pas komen. Om over den ryken mhoüd te kunnen oordeelen, doen wij hier de inhouds opgave volgen: Verjaardagen der Leden van het Vorsteljjk huis. Zonnetafel. Jaartellingen. Tijdreke ning. Verduisteringen. De vier getijden des jaars. Quatertempers. Algemeene Christe lijke Feestdagen. R. K. Feest- en Heilige dagen. Israëlitische Feestdagen. Kalender xqet Memorandum. Brievenposterjj. Rijks telegraaf. Tarief van het zegel. Neder- landsohe Maten, Gewichten en Munten.Waarde van Vreemde Muntspeciën in Nederland Aan- wjjzing van den tjjd in verschillende plaatsen van Europa. De Staten van Europa gerang schikt naa? hunne grootte. De hoogste bergen van Europa, geographisch gerangschikt. Aan wijzing van den tijd der geboorte van Regeorende Vorsten van Europa. Het Koninklijk Huis der Nederlanden. Ridderorden. Kabinet des Ro llings. Ministeriëele Departementen. Staten- Generaal (Eerste en Tweede Kamer). Raad van State. Algemeeno Rekenkamer. Ver tegenwoordigers van vreemde Mogendheden in Nederland. Vertegenwoordigers van Nederland bij vreemde Mogendheden. Bestuur der Pro vinciën. Rechtswezen; Hooge Raad der Neder landen, Gerechtshoven. Arrondissements-Recht- banken. Kantongerechten. Weekmarkten. Tarief voor reizigers op Spoorwegen in Nederland Staatsspoorwegen. Hollandsche Spoorweg. Ne- derlandsche Rhynspoorweg. Centraal Spoorweg. Belgische Centraal Spoorweg. Vlaamsche Spoor wegen. Internationale Spoorweg. Noord-Bra- bantsoh Duitsche Spoorweg. Spoorwegstations en Halten met Telegraafkantoren en Rjjks- Telegraaf kantoren. De toezending geschiedt aan alle geabonneerden op de Schoonhoven- sche Courant buiten de stad franco, onder rechtstreeksch adresen tevens aan hen, die zioh met 1 Januari op ons blad abonneeren. Zij, die tegen dat tijdstip hun abon nement onverhoopt hebben opgezegd kunnen geene aanspraak op den Al manak doen gelden. S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers der Schoonhovensche Courant. STATBN-GBNEBAAL. Van de voornaamste beslissingen, door de Tweede Kamer genomen bij de voortgezette behandeling der Btaatsbegrooting, kunnen wij slechts een vluchtig overzicht geven. Avondzitting van Donderdag 17 Dec. Ver- d" *“s"'°p jaar, aangenomen met 48 tegen 13 stemmen. Verhooging en uitbreiding van het recht van overgang. Aangenomen met 51 tegen 12 stemmen. Idem van het zegelrecht op effecten. Aan genomen met algemeene stemmen op 3 na. Bij de verdere discussie over Hoofd stuk VII B (Financiën) nam de Kamer een amendement aan, waardoor niet zal worden overgegaan tot den voorgenomeiï bouw van een woning voor den betaalmeester in Den Haag. Vrijdag 18 Dcc. Na eenige scherpe aan merkingen van de heeren Van Kerkwijk en Borgesius over de wijze waarop de Min. uitvoering geeft aan de loterij wet, werd Hoofdstuk VII B met algemeene stemmen a.an genomen. Aan de orde was de Oorlógsbegrooting. Een amendement van den heer Kielstra om de betrekking van Inspecteur van het mili tair onderwijs te doen vervallen, Werd aan genomen met 31 tegen 19 stemmen. Zaterdag 19 Dcc. Aangenomen een serie van amendementen, ten einde geen bezol digingen uit te trekken voor officieren, instructeurs voor de schutterijen. Na de pauze richtte de heer Schaepman tot den Min. v. Binnenlandsche Zaken een interpellatie over de herbenoeming van den burgemeester van Andel, met wien de wet houders, en de raad dier gemeente weigeren samen te werken. De Min. deed uitkomen dat hij slechts de wet heeft toegepast, ih afwachting eoner nadete beslissing na het inwinnen van voldoende inlichtingen. Maandag, 21 Dec. Aangenomen, met 56 tegen 6 stemmen,' een amendement van de commissie van Rapporteurs, om-desomvan f 40.000, uitgetrokken 'voor uitbreiding van de stallen te Amersfoort, te doen vervallen. De Vestingbegroöting, en daarna Hoofd stuk VIII in zijn geheel, worden aange nomen; de eerste 'met 47 tegen 14, de Een motie van den heer Rutgers, den wenscb uitsprekende tot zoo krachtig mo gelijke voortzetting van de werken aan het Merwede-kanaal, werd aangenomen met 69 tegen 2 stemmen,' nadat de Minister haar had aanvaard als een aansporing, gericht tot alle daarbij betrokken besturen. Doo.r Z. M. den Koning zijn benoemd tot burgemeester van Oudewater, R. W. Haentjens Dekker, secretaris dièr gemeente; van Alblasserdam en van Oud- Alblas, Mr. J. Van Lakerveld Bisdom, se cretaris dier gemeentenvan Ammerstol, P. J. Smits, secretaris dier gemeente; van Giesen-Nieuwkerk en van Schelluinen, J. D. Van Slype, secretaris dier gemeenten; 4 van Groot-Ammers, van Langerak en. van Nieuwpoort, J. A. V*n der Stok, secre taris dier gemeenten. Door Z. M. den Koning is be noemd tot notaris binnen het arrondisse ment Rotterdam, ter standplaats Rotterdam, A. Spruijt Gzn., candidaat-notaris aldaar. Z. M. de Koning heeft den heer G. J. Steens Zijnen te Gouda verlof verleend tot het aannemen en dragen van het onderscheidingsteeken van Commandeur der orde van Karel III van Spanje. Bij Koninklijk besluit is a.ls blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevreden heid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij Koninklijk be sluit van' 22 Sept. 1885, toegekend aan C. Oudenaarde te Molenaarsgraaf, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit den Graafstroom, op 9 November 1885. De van het le bij het 4de regi ment infanterie overgeplaatste kapitein J. Van der Meer wordt geplaatst te Gouda en inge deeld bij het 5e bataljon. heden Redwrendo «S» M C">’i"eiMl Be- ren 13 stemmen, «tuur aanbesteed: Het uitvoeren vanbag- gerwerken in den gekanaliseerden Holland- schen IJsel, in de provinciën Utrecht en Zuid-Holland, (Begrooting f2300). Minste inschrijver de heer P. Van Woerden, te IJselstein, voor f 1800. Aan het lokaal van het pro vinciaal bestuur ie ’s Gravenhage werd Maan dag aanbesteed: het onderhoud van het jaagpad langs den Rijn, van Leiden tot de Utrechtsche grens bij Harmelen, ingaande den len Januari en eindigende den 31en. December 1886. Minste inschrijver de heer Ph. Verbrugge, te Waddingsveen, voor f 10.647. De maten en gewiohteq, zijn in het jaar 1886 onderworpen aan den herijk 'bedoeld in art. 15, letter a, der wet van 7 April 1869. De herijk heeft plaats binnen het tijdvak, dat aanvangt op 1 Jan. en eindigt op 1 Oct. van dat jaar. Aan Gedeputeerde Staten der provinciën wordt opgedragen het tijdstip te bepalen waarop die herijk voor elke gemeente, ge durende het bovengenoemde tijdvak, zal plaats hebben. Het daartoe strekkende Kon. besluit ia opgenomen in de Staats-courantN°. 300. Tot algemeen secretaris van het Nederlandsch Volksbond tegen drank misbruik is benoemd de heer Mr. W. F. G. Snijder van Wissekerke, die met 1 Jan. -zijne functie hoopt te aanvaarden. De commissie ter wering het zoogenaamd Nleuwjaar-wenschen te Woerden heeft op nieuw zich tot de inge zetenen gewendten einde op meer doel- - matige wijze in de behoeften der nodddruf- tigen te voorzien. Uit het acht-en-taohtigste verslag van het Toevluchtsoord voor Wee- zen te Neerbosohloopendfo van 1" Juli tot 30 September 1885 blijktdat gedu rende dat tydperk aan giften enz. is ont vangen eene som van f28.397,25sen voor druk- en bindwerk een gezamenlijk bedrag van f 16.881,79. -T- Voor de arro-ndissements- rechtbank te Utrecht stond Maqndag terecht H. R.wonende te Woerden, beklaagd van diefstal van jenever, ten nadeele van A. J. Th. H., aldaar gepleegd. Eisch één jaar celstraf. Dinsdag verschenen voor hei-, gerechtshof te ’a Gravenhage als appellanten de vee-koopman Ph. B. v. B. en zijn zoon A. v. B.wonende te IJselmonde, door de rechtbank te Dordrecht ieder veroordeeld in een boete van f51, wegens het tezamen en in vereeniging toebrengen van slagen aan zekeren W. Zij ontkend.cn echter zich aan mishandeling te hebben schuldig ge maakt, en hun verdediger Mr. C. J. Franyois trachtte aan te toenen dat het wettig be wijs van schuld niet was geleverd. Hij ge loofde overigens dat de feiten, al waren zij bewezen, niet onder het bereik der strafwet vielen en concludeerde ten slotte tot ontslag van -echtsvervolging of vrijspraak zijner cliënten. Adv.-Gen. Mr. Bijleveld, dié het wettig bewijs voldoende geleverd oordeelde, eischte de bevestiging van het voqnis. Geopende garenhou der met ingesloten’klos garen, van 200 yards voor den onderdraad (op kleine schaal). ndsen boven de 30 °/0; onder 3O°/o; ?ONS boven de Amster- eering. Zjjn üiet liondefdén en duizenden in de weerom het lot der minbedeelden te ver zachten niet door middel van een trotsche- lijk daarheen geworpen aalmoesmaar door instellingen in het leven te roepen waar mede de armoede wordt bestreden? Loopt er niet door onze geheele samenleving een gulden draad van onderlinge welwillend heid van hulpbetoonvan aaneensluiting en samenwerking die zelfs bestand is tegen de felle rukken van het weerbarstigst mee- ningverschil Gelijk op het slagveld het Roode Kruis zijn veldteeken plant, rijst ook te midden van het gewoel der sociale harts tochten de vaan der philanthropic, en het is zeker geen bewijs var. de volslagen onmacht van den geest des Christendoms dat zoo menig menschenleven’t welk in den kamp om het bestaan dreigt onder te gaan met tedere zorg wordt behoed voor verder wegzinken. By toeneming wordt het streven merk baar, om offers te brengen aan het alge meen welzijn. Nooit was er een tijd, waarin dieper de waarheid werd gevoeld, dat we niet leven voor ons zelven alkenmaar ook voor anderen. Het Kerstfeest is ons een immer welkome g aan die verplichting. Midden i^in het barre jaargetijde kómt het ons op- s wekken tot de blymoedige stemmingdie de grondtoon vormt van het lied, aan vrede en welbehagen gewijd. En al is dan de lente nog veraf, wij we ten dat zy nadert. Valt Kerstmis samen met het tydperk van den winter-jonnestilstand w’y weten dat die stilstand slechts schijn baar is; evenmin houdt de beweging op in de zichtbare schepping als in de zedelyke wereld. Vooruit, immer vooruit naar het land van liefde en vrede-: ot onte^oogetu- het zullen aanschouwenwe weten het met, zoo min als het ons bekend is of we de eerste geuren der lente zullen inademen. Maar uit de verte ruh$ onze blik er heen, we staren het tegemwt, gelijk Mozes het oog richtte naar het Beloofde Landin de stellige zekerheid, dat het bereikt zou wor- den. Moed gehouden 1 De Kerstfakkel lichte ons voor, dien omhoog geheven: de duisternis moet wyken. BUITENLAND. Overzicht. Het gewichtigste nieuws uit Engeland, betreft Gladstone’s planhen ten aanzien van Ierland. Reeds eenigen tijd liep het ge rucht, dat genoemde Staatsman bij nadere overweging liefst denken we niet aan een partij-manoeuvre in verband met den uitslag dor verkiezingen bereid gevon den was voor Ierland eene min of meer beperkte zelfrogeering voor te stellen. Dit gerucht werd langzamerhand zekerheid, totdat eindelijk do Pall Mall Gazette de plannen van Gladstone in de volgende pun ten meende te kunnen formuleeren 1°. de instelling van een lersch parle ment te Dublin en een lersch Ministerie; 2°. het recht van veto door de Kroon, doch alleen op voorstol van het lersche Ministerie; 3°. medewerking aan de algemeene wet geving des lands dóór vertegenwoordiging van Ierland in het Engekche parlement; 4°. eene geheel op zich zelve staande lersche politie, een eu ander onder waar borg van Parnell, dat de boel niet in'het honderd zal loopen Dit laatste wordt echter Algemeen ge vreesd en de geestverwanten en vroegere ambtgenooten van den ex-premier hebben zich dan ook gehaast te verklaren, dat zij in dat opzicht niet met hunnen vroegeren ambtgenoot mede zouden kunnen gaan. In hoeverre nu deze verklaring voorbarig zou zijn of in hoeverre zij Gladstone terug heeft gebracht van zijne plannen, dat is zeker, dat hij die onthullingen of geruchten als onjuist heeft gesignaleerd. Hij doet die tegenspraak vergezeld gaan van de verkla ring, dat hij den conservatieven de taak niet uit do handen wenscht te nemen en bereid is hen te steunen, indien zij een vryzinnig, bevredigend voorstel ten opzichte van Ierland indienen. Die voorwaardelijke i steun wordt hun ook van verschillende andere zijden toegezegd, zoodat waarlijk Lord Salisbury zich nog niet gereed behoeft te maken om zijn zetel in te ruimen. Omtrent de inrichting der nieuwe Kamer deelt men nog mede, dat het aantal verte genwoordigers vau den arbeidenden stand i belangrjjk is toogenomen, terwijl ook de i branders en brouwers goed vertegenwoor- digd zijn. Niet minder dan 298 njeuwe leden nomen voor Engeland en Scliotland, 57 voor Ierland zitting; de liberalen tellen 333, de conservatieven 249 en de lersche I nationalen 86 stemmen. In Birmah kwamen moeielijkheden op dagen. Rooverbondon en oproerlingen, on der aanvoering van een Buhda-priester, i geven de Engelsche bezettingstroepen han- den vol werk en veroorloven zich zelfs uitstapjes op Britsch gebied.

Schoonhovensche Courant | 1885 | | pagina 1