AG. Zaterdag 9 Januari. N°. 865. Jonen, 1886. appij f en, 4. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. en, riiii— nullen uimd. - 1/ I 1 Don- N tot id. 'ER. ERP. I hheid BUITENLAND. Uit de „Handelingen?' BINNENLAND. id 267. en, dat UWEN n 3 pCt. itie der gedeel- Grond- and. keuze S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeren. ken dank Bemiddel. ;ebruikte ngdurige IDRIK8. >nig 416, isseeren Notaris, te Ned. a inva- tigd te AAG", i voor: J**n| olongatie- leunvoor- ITH. gbaar in fl. 1 en uien van «and fa- i geal wat t 50-jarig ippij met Betaling F 4 Zn.; chem bij D. den d; Lek- idewater bij C. G. d. Dool. en ver- i een pro- hij zich iiening. bekende onig Mainz. fijmegen. Deie Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. 30 7,; sov.i ,rs 3 Amsler/ fflOOHOfflffl GOÏÏRABT. c Do Kabinetscrisis, wa'armede in frankrijk het jaar 1886 aanving, is nog niet opgelost. Freijcinet is door den President met de vor ming van een nieuw Kabinet belast, doch weifelt, omdat hij vreest geen voldoende medewerking te zullen vinden onder de zoo jammerlijk verdeelde Republikeinscbe party. De president Grevy heeft zich de goed- koope weelde veroorlooft, bij gelegenheid zijner herkiezing voor zeven jaren, de Kerst- vacantie der schooljeugd met twee dagen te verlengen. De pers, die menigmaal de overdreven zuinigheid van het Staatshoofd hekelde, maakt zich over die eigenaardige uiting van waardeering bsiten gemeen vroolij k. De Fransche nota komt na de jongste gebeurtenissen op het Balkan-gebied tot haar recht. Men beweert dat zij, in strijd met het pas genomen besluit der te Con- stantinopel vergaderde gezanten, thans den grondslag uitmaakt van nieuwe onderhande- liugen over het herstel der orde aldaar. In de nota wordt voorgesteld aan de wenschen van Bulgaren en Rumeliërs tot zekere hoogte te gemoet te komen. En werkelijk schijnt hiervoor, ook zonder pressie van bui ten, wel eenige kans te bestaan, ’t Is toch een zoer gunstig teeken, dat Turkije er in toegestemd heeft met Vorst Alexander te onderhandelen en daartoe bereids een ge machtigde naar Sofia zond. Engeland wendt intussohen pogingen aan om Vorst Alexander te bewegen af te zien van zijn eisch eener oorlogsvergoeding, een eisch dien Servië zoo stellig mogelyk afwijst. Tussoheii Rusland en Bulgarije wordt eene betere verstandhouding voorbereid. Vorst Alexander schreef zijn naamgenoot, den Czar, een verzoenenden brief en ver zocht den terugkeer der Russische officieren, die volgens zyn eigen verklaring zulk een guytigen jqv|oQdj uitoefenden op zijne ^e- gennrichting. Terwjjl aan deze zijde de hemel dus op klaart, komen aan de andere zyde weder zwarteonweerswolaen opzetten. Griekenland, dat in langen tijd niets van zich deed hoo- ren, dan door de hier en daar aangekon- digde promieleening, die wel niet veel lief hebbers vinden zal, heeft zich thans wederom tot de Mogendheden gewend met een nota, waarin het in de bres springt voor de arme staan “net ‘2d 4 dagen stamgenooten, die tengevolge der vereeniging van Bulgarije en Rumelië onder een vreemden scepter zouden komen, en eischt daarvoor schadevergoeding door herstel der grenslijn, die door het congres van Berlijn werd voor geschreven. De bewoners van het eiland Óreta, oordeelende dat het in troebel water goed visschen is, dreigen met een opstand, indien hun wensch om vrijverklaringen in lijving bij Griekenland niet wordt toege- staan. Zal het waarschuwend woord der Mogendheden, die zoozeer haar prestige ver loren door het gekibbel en de zonderlinge beslissingen te Constantinopel genomen, in- I vloed genoeg hebben om dat dreigend ge vaar te bezweren? Het mag ernstig be twijfeld worden. Uit Egypte worden almede Turksche troepen gerequireerd tot onderwerping van Soudan. Mouktbar-Pacha, de Turksche afgezant, berichtte zijne regeering, dat zonder die hulp vrede en rust niet zijn te herstellen. De Engelschen zijn, na bezetting van Kosheh, verder zuidwaarts gerukt, terwijl de opstandelingen over Katbar de wijk naar Dongola namen. Het is echter in Soudan meer gebeurd, dat eene overwinning door de En gelachen bij verder voortrukken door een volslagen nederlaag gevolgd werd. Uit Birmah komen .vrij ongunstige be richten. De Engelsche bezetting heeft han den vol werk om de vrijbuiters, aangevoerd en aangespoord door ontevredenen over de jongste staatkundige wijzigingen, op een afstand te houden en van het daarstellen van een geregeld bestuur kan onder die omstandigheden geen sprake zijn. Terwijl de Engelsche pers schijnt uitge praat te zijn over de te verwachten her vormingsvoorstellen voor Ierland, kwam de nieuwbenoemde Burgemeester van Dublin, Sullivan, geestverwant van Parnell, bij ge legenheid eener ovatie, hem gebracht, met de verzekering of de voorspelling voor den dag, dat 1886 Ierland zijne „eigen verte genwoordiging” zal brengen. Engeland en Duitschland zijn naijverig op elkaar in het zoeken naar middelen om zich het leeuwenaandeel te verzekeren in de voordeelen, die het gevolg zullen zijn van China's openstelling voor de Europeesche macht. Groote Duitsche financieële- on handels- lichamen hebben vertegenwoordigers daar heen gezonden, om betrekkingen aan te knoopen en geld aan te bieden. Keizer Wilhelm vierde stil, doch met veel plechtigheid en gedragen door de hartelijke liefde van zijn volk, zijn 25-jarig jubileum i als Koning van Pruisen. Vorst Von Bismarck ontving van den Paus de Chriatusorde met diamanten; de hoogste j - o onderscheiding. Wel een teeken des tijds. ten deel vallen. Van verschillende zij Tusschen Duitschland en Portugal dreigt ontving de geachte jubilaris kostbaro schenken, terwijl de gelukwenschen uit zijne vroegere standplaatsen hem tevens ten be wijze strekten hoe déér nog zyn vorig dienst werk wordt gewaardeerd. Zondag-avond heeft in de avond-godsdienstoefening te ’s-Hage Ds. J. Herman de Ridder aan zijne gemeenteleden zijn onherroepelijk besluit medegedeeld, om in den loop van 1886, na meer dan 45- jarigen dienst, zijne ambtsbediening neder te leggen. GOUDA, 5 Jan. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad was aan de orde het vroeger medegedeelde voorstel van B. en W. om, alvorens een besluit te nemen in de aanhangige gasqueeatie, een tweetal deskundigen uit te noodigen, den Raad voor te lichten ten aanzien van de wijze en kosten van inrichting en exploi tatie eener gasfabriek en van devermoede- lijke baten. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Vervolgens was aan de orde een voor stel van B. en W. tot amotie van boomen in het plantsoen langs de Kattensingel- gracht, in verband met de plannen tot aanleg van een nieuw plantsoen. Bij den raad waren nl. 2 plannen ingekomen, een van den be kenden bloem- en boomkweeker H. W. Otto alhier, die tot de indiening daarvan door B. en W. was uitgenoodigd, en een van het raadslid Van der Garden, die van oor deel was, dat het eerste weinig zou voldoen, daar de eigenaardige eischen van een klein plantsoen daarbij geheel over het hoofd waren gezien. Nadat eenige besprekingen waren gehouden, en nadat genoemde heer Otto in eene besloten vergadering de ver langd wor lende inlichtingen had gegeven, werd het voorstel van Burg, en Weth. aan genomen en dus aan het plan van den heer Otto de voorkeur gegeven, nl. met 13 tegen 3 stemmen, die der heeren Prince, Kist en Van der Garden. Door wijlert den heer F. A. Lange alhier, is aan de diaconie der Her-** vormde Gemeente te Numansdorp, gezegd de Buitensluis, een legaat vermaakt, groot I f 1000 vrij van successierechten. •BERG-AMBACHT, 6 Jan. Door het overlijden van den heer J. Ant. Van der Straaten is eene vacature in het college van zetters ontstaan. ♦BERKENWOUDÉ, 6 Jan. Door de Ijsclub alhier is met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van de Ijsclub te Stolwijk, om hen, die bij hardrijderijen af spraak maken prijs of pïemie te deelen, niet meer te laten mededingen. De heer O. Both is herbenoemd to lid van het Burg. Armbestuur. BOSKOOP, 8 Jan. Den 13. Jan. a. s., zal het 25 jaar geleden zijn, dat de hr. A. Jentihk Mz., predikant alhier, de Evangelie bediening aanvaardde. ♦DALEM, 6 Jan. Gedurende 1885 wer den aan het hulpkantoor der posterijen al hier 80 inlagen gestort in de Rijks-post- spaarhank, tot een gezamenlijk bedrag van f 1144,25, en 6 terugbetalingen ten bedrage van f 633,01. ♦GOUDRIAAN, 6 Jan. Notabelen der Herv. Gem. alhier hebben tot kerkvoogd gekozen de heer G. Terlouw. Twee nieuwe gevallen van typhus in het zelfde gezin hebben zich voorgedaan. De eerste lijder is bijna hersteld. HARDINGSVELD, 4 Jan. De heer J. A. Busé mocht Zaterdag 11. den dag herdenken waarop hij voor 25 jaren de* betrekking van hoofd aan eene der scholen alhier aanvaardde. Te 11 uren waren de eommissie en ver dere belangstellenden in het schoollokaal vergaderd om den jubilaris een stoffelijk blijk van waardeering en hoogachting van» Hardingsvelds ingezetenen te overhandigen. Nadat de leerlingen der hoogste Hasse hem bet welkom hadden toegezongen, nam de eerevoorzitter, burgemeester Van Hoogen- huijze, het woord, en wees op de groote betee- kenis van dezen dag. Busé had 25 jaren zijne taak vervuld op eene voorbeeldige wijze. Spreker hoopte dat de heer Busé nog vele jaren werkzaam mocht blijven aan de school, waaraan hij geplaatst is. Alsnu nam namens de plaatselijke school- commisie de heer H. T. Swets het woord. Hij bood den jubilaris de werken van een onzer meest gevierde schrijvers in prachtbanden aan, en deed uitkomen hoezeer ook de school commissie den arbeid van Busé waardeerde. Zichtbaar diep geroerd dankte de ju bilaris vooral deze blyken van waardeering, hem geschonken. Hij gaf de verzekering, dat hij zou blijven voortgaan en steeds alles geven wat hij geven kon. In den loop van den dag werden den jubilaris, namens de onderwijzers dor nor maalschool te Sliedrecht, alsook door de onderwijzers van het arrondissement, prach tige geschenken aangeboden, als bewijzen, hoezeer hij ook door zijne ambtsbroeders, wordt gewaardeerd en geacht. WOERDEN, 4 Jan. De heer J. B. Crom- jongh vierde den len dezer zijn vijfentwintig jarig jubilé als hoofd der openbare school voor kosteloos onderwijs alhier. Hef zeer’ beknopt "en - zaak niet minder onvolledig overzicht, door middel waarvan we iedere week onze lezers op de hoogte trachten te houden van den gang van den wetgevenden arbeid, ontheft ons niet van de verplichting, de aandacht nu en dan te vestigen op bepaalde onder werpen, in de Kamers besproken, en daar omtrent meer in bijzonderheden te treden. Vooral een tijdperk van rust, als waarin we ons thans bevinden, ié er bij uitne mendheid geschikt vopr. Heel toevallig en onverwacht was het wel, dat in de Tweede-Kamer-vergadering van den 21. December het vraagstuk van den vrijen handel de algemeene beraadsla gingen kwam openen over de begrooting voor het Departement van Waterstaat en nog wat. De heer Lambrechts, afgevaar digde uit Roermond, trad onbewimpeld op als voorstander van beschermende rechten, en bracht alzoo het vraagstuk, wel niet aan de orde, maar toch in discussie. sNiet alleen uit het zuiden, maar ook uit het noorden en andere streken van ons land zijn adressen ingekomen van be langhebbende en bevoegde ingezetenen, die ons mededeelen, dat door de drukkende tijdsomstandigheden het thans voor de land bouwers byna onmogelijk is hun bedrijf naar behooren uit te oefenen, aangezien de prijzen der gianen sedert geruimen tijd büitengewoon laag zijn; dat in de naburige Rijken eene belasting op den invoer der granen is aangenomen en ons land daar door in nog ongunstiger positie geraakt, daar nu de aanvoer der granen uit Amerika ten onzent waarschijnlijk nog zal toenemqn. Zij verklaren ons tevens dat, huns erach- tens, geen beter middel is om in den ge- drukten toestand verbetering te brengen dan eene wet in het leven te roepeu hou dende invoerrechten op landbouwproducten, op de granen." •Men schermt steeds met het schoon klinkend woord van vrijhandel Wie onzer koestert geene liefde voor de vrijheid Maar wanneer wij toch zien, dat door die vrijheid onze industrie, onze landbouw worden bena deeld en als het ware met een wissen onder gang bedreigd, moeten wij dan nog zoo hard nekkig aan dat beginsel vasthouden? Het is toch zonneklaar bewezen, dat het vrij- handelstelsel, nu de omliggende Rijken daar aan verzaakt en het prolectie-stelsel m \pege gebracht hebben, ten onzent niet meer is vol te houden.” sNederland zou men kunnen vergelijken met een huisvader die zich door zijne vrijgevigheid onderscheidt en door die vrijgevigheid zijn gezin te gronde richt. Zoo iemand moge door zekere lieden ge prezen en aangebeden worden, verstandige en onpartijdige menschen nochtans zullen hem te recht voor een slecht huisvader houden. Wanneer ik aldus spreek, dan steun ik mede op' het gezag van een wereldbekenden Staatsman, op het gezag van den Duitschen Rykskanselier, die, het gevaar voorziende dat ten zijnent handel, nijverheid en landbouw, en derhalve de huishouding van den Staat bedreigde, ver meend heeft met het trotsche doch ver ouderde dogma van den vrijhandel te moeter. breken, en met geaarzeld heeft de meer bescheiden en meer practische leer dan het protectionisme voor zijn vaderland in toepas sing te brengen.” •Argumenten ter rechtvaardiging van het vryhandelstelsel worden dan ook thans, als niet steek houdend, om zoo te zeggen niet meer aangevoerd.” »Als de ondervinding mocht leeren, dat de bewuste maatregel niet aan de verwachting beantwoordt, dan zal er toch nog een voordeel, een niet te versmaden voordeel verkregen zyn, namelyk dat de schatkist gestyft wordt en bijgevolg de eene of andere meer drukkende belas ting kan vermeden of afgeschaft worden.” Van de rede des heeren Lambrechts ter aanpryzing van een invoerrecht op de granen hebben we die gedeelten opgenomen, waar het voornamelijk op aankomt, die waarin de geachte afgevaardigde zijn geheele be wijsvoering heeft nedergelegd. Maar dan moeten we toch zeggen, dat er van eigen lijke argumenten niet veel sprake is, dat het geheel ons vry sobertjes toeschynt. *t Is zoo, *t was op den ‘2len December, bij ’t begin van de week waarin de nade ring van de Kerstvacantie de heeren tot kortheid aanmaande, en terwijl men dien dag reeds een avondzitling in ’t verschiet had; er kon duö over deze zaak niet veel gezegd worden, en, toen dien avond andere sprekers hun denkbeelden over het onder werp ten beste gaven verzocht de Voor zitter den stryd tusschen vrijhandel en be schermende reefden te laten rusten totdat de Kamer meer tyd zal hebben. Maar toch, in die weinige volzinnen had in elk geval de spreker, die opkwam voor de belangen van den landbouw, iets kunnen zeggen tol staving van zyn gevoelen, met om te be weren maar om te bewijzen dat de voor standers van protectie het by ’t rechte eind hebben. een conflict over de afbakening der grenzen aan Afrika’s westkust. Door Z. M. den Koning is Dr. F. H. G. Van Itersonreserve-officier van gezondheid 2e klasse van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, met ingang van 1 Jan. j.l., eervol ontslag verleend uit zijne tegenwoordige betrek king tot de landmacht. Naar menverneemt wordt eene herziening der wet op de personeele belasting o. a. op de volgende hoofdbegin selen voorbereid: De belastbaarheid zou eerst aanvangen bij eene huurwaarde van f 100, in plaats van de belastbare opbrengst van f 67, thans aangenomen. De deuren en vensters zouden als grond slag van belasting vervallen. Daarentegen zou voor het mobilair een hooger tarief van belasting voorgesteld worden en zouden de klassen van dienst- en werkboden of paarden, thans onbelastbaar of lager be lastbaar, in de belasting begrepen worden. Hoofddoel is, den druk voor de minder ruim gegoeden zooveel mogelijk te verlichten. De begrooting der gemeente Vuren over J 886 bedraagt in ontvangst en uitgaaf de som van f 12.269,04}. Te ’sGravenhage werd Maan dag door Burg, en Weth. aanbesteed: het ouderhuuden en vernieuwen van de straat-, grind-, schelp- en puinwegen. Minste in schrijver de heer II. Jongenburger te Wad- dingsveen, voor f22.880. -— Met de eerstvolgende Staats loterij zullen de loten volgens een nieuw model worden uitgegeven. Eik lot is een couponbladbevattende twintig 20ste ge deelten. De classicale loten zullen voor iedere ^lasno eene verschillende» Hear krijgen, ter onderscheiding van de doorgefourneerde briefjes. In eene Maandag te Amster dam gehouden en zeer druk bezochte ver gadering van afgevaardigden door gemeen ten, provinciën, waterschappen enz. tot het oprichten eener vereeniging tot onderzoek naar de mogelijkheid van droogmaking der Zuiderzee, is bij acclamatie tot de oprich ting daarvan besloten. Eene commissie tot het opstellen der statuten werd benoemd. In eene volgende vergadering zullen deze statuten ter goedkeuring worden gebracht en zal een vast bestuur worden benoemd. Het proces der stoomboot- reederij „Oude Maas” tegen het Rijk, be treffende de bekende aanvaring tusschen de „Oude Maas" en de „Zeemeeuw”, komt op 30 Januari voor de rechtbank te Rotterdam in behandeling. Voor de „Oude Maas" treedt op Mr. J. Knottenbelt, voor het Rijk Mr. E. E. Van Raalte. Naar de „Leeuw. Courant" verneemt, is bij den Ned. Schaatsrijdersbond officieel bericht ontvangen, dat Axel Paulsen heeft verklaardaan den internationalen schaatswedstrijd te Hamburg te zullen deel nemen, mits hem de kosten der reis enz. worden teruggegeven, indien de wedstrijd niet doorgaat. Met deze voorwaarde is ge noegen genomen. Het nieuwe centraal-spoor- wegstation te Amsterdam zal door 25 (vijf- en-twintig) booglampen van elk 2000 kaar sen eleetrisch verlicht worden. Deze inrich ting is, in concurrentie met buitenlandsche fabrieken, opgedragen aan de firma Willem Smit Co. van Slikkerveer. Ten bewijze dat de telegra- phischo Nieuwjaarskaarten dadelijk burger recht hebben verkregen, dient dat op 1 Januari telegraphisch werden verzonden en ontvangen te Amsterdam ongeveer 5000, te Rotterdam, de overgenomene gerekend naar dubbele behandeling, 5057 en te ’sGra venhage 1872 Nieuwjaarskaarten. Wel had den de ambtenaren en bestellers de handen vol, doch de wenschen kwamen alle op Nieuwjaardag in ’t bezit der geadresseerden. De bevolking van Amsterdam vermeerderde in 1885 van 366 660 tot 372.777 zielen. Geboren werden 13.708, ovejEjden 8709. Er vestigden zich 20.298 en er vertrokken van daar 19,183 personen. Er werden 2.732 huwelijken gesloten. In de afgeloopen week zijn er te Kralingen op nieuw 30 gevallen van ma zelen voorgekomen waaronder 3 met doo- delijken afloop. Ds. H. L. Vinke, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam, herdacht Maandag zijne 40-jarige evangelie bediening, waarvan hij drie jaren te Noor- deloos, anderhalf jaar te Delftshaven, zes jaren te Leeuwarden en sedert 31 Augustus 1856 in zyoe tegenwoordige standplaats in functie is geweest. Talrijk waren de ge bruikelijke bewijzen van belangstelling, maar ook talrijk waren de bijzondere blyken van achting en genegenheid, die hem op dezen voor hem zoo gedenkwaardigen dag mochten ten deel vallen. Van verschillende zijden Li.» :_uni J a -- -3 g®" De redenaar begaat reeds dadelyk de fout, dat hij de adressanten, die zich tot de Tweede Kamer wenddtjji^o'h. vqepng uit dèn Öarff fféf ’van graanrechten te'vragen, in één adem i:-belanghebbenden en bevoegden noemt. Als spr. bedoelt, dat die menschen bevoegd zijn om een request bij de Tweede Kamer in te zenden, dan hebben wy er natuurlijk vrede mede; niemand zal het in de ge dachten nemen, die competentie te be twisten. Maar wordt er mede gewezen op hun geschiktheid om énonomische vraag stukken te beoordeelen, dan gelooven we niet zonder voorbehoud .met de gunstige opinie van den heer Lambrechts mede te mogen gaan. Het gros onzer landlieden, deze toch zullen wel bedoeld zyn met dat woord belanghebbenden, ofschoon wy het allen en in niet geringer mate zijn is zeer geneigd een redeneering als de vol gende volkomen juist te noemenDe aan- 1 voeren uit Amerika zyn oorzaak dat we ons graan goedkoop van de hand moeten zetten. Als de Regeering op elk mud dat binnenkomt zóóveel invoerrecht stelt, dan kunfien wij ons inlandsch graan met een gelyk bedrag verhoogen. Bij gevolg zullen onze winsten grooter zyn, en zullen we over slechte tijden minder te klagen hebben. Maar juist dat bij gevolg, daar zit de knoop, en noch de heer Lambrechts, noch de massa zijner bevoegden, gaat met zijn gedachten een stap verder. Een ander be voegde, de heer M. Mees, heeft onlangs in een artikel van »de Economist" met cijfers aangetoond, dat slechts een betrekkelijk klein deel van het bedrag, waarmede' ten gevolge van het heffen van graanrechten de prijzen hier te lande verhoogd zouden worden, door de landbouwers in ontvangst zou genomen worden, terwyl daar tegen over zou staan een vermeerdering van uit- .gaven voor de allereerste levensbehoeften, die het zwaarst zou drukken op de min- gegoeden. De slotsom van schryver? be rekening was dat een belasting van 30 gulden per last graan ongeveer zou uit komen op 2} gulden per hoofd en per jaar. Een werk mans huishouden van 6 personen zou betalen ruim f!3 ’s jaars, voor hen gelijkstaande met 7 d 8 weken huishuur. Bij een huishouden uit den gegoeden stand, 1 (|at het niet minder brood at, j «at evenwel onwaarschijnlijk is en dus de verhouding nog ongunstiger maakt, zou die belasting gelijk st u I huishuur, Een progressieve belasting dus, gelijk schr. zegt, in omgekeerde verhouding tot de draagkracht. Mr. A. Beaujon, bui tengewoon hoogleeraar in de statistiek aan de Amsterdamsche academie, heeft onlangs in »Het Handelsblad" eenige beschouwingen geleverd over graanrechten in Duitschland in verband met den Staut van het inkomen der natie, en eindigde zijn artikel met deze woorden: »Er is iets ontstemrnends in, dat men in deze omstandigheden" (n. I. nu allen, maar de armen het meest lijden, onder de algemeene afneming van het in komen der natie) smet een onschuldig ge zicht op maatregelen komt aandringen die de onmiskenbare strekking hebben om van het gesmaldeeld nationaal inkomen een grooter deel dan tot dusver, te geven aan de landbouwers, die het, bij de eerste pacht- vernieuwing, aan de grondeigenaars zullen hebben af te dragen. Voor allen te zamen is er minder dan voorheen. Nu wil men ont nemen aan den arme, om te geven aan den rijke. Het brood belasten ten bate van de landheeren. Er is inderdaad iets erger lijks in.” Nu is het niet geheel onwaarschynlyk, dat de heer Lambrechts het November nummer van de Economist niet onder de oogen heeft gehad, gelijk hy in 't algemeen zich niet te veel in staathuishoudkundige studiën zal verdiepen. Anders zou hij niet komen vertellen dat er geen argumenten ten gunste van het vryhandelstelsel meer worden aangevoerd. Waarlijk, wat de heer Lambrechts leest, is niet het eenige wat geschreven wordt. En zelfs zijn inroepen van het gezag der Duitschen Rijkskanseliers, aan wiens genialiteit als Slaalsman we alle recht willen doen wedervaren, doch aan wiens voeten we ons voorshands niet wen schen neder te zetten om de grondbegin selen der Staathuishoudkunde te leeren, de heer Lambrechts schynt geen orgaan te bezitten om die onderscheiding te snap pen, kan ons niet tot zyn» zienswijze overhalen. De brave Limburger boer zou, als hij een gulden voor een mud tarwe meer kon maken, zoo blij zyn dat hij niets anders zag dan dien gulden, en de goede man zou blyven lachen, ais straks zijn landheer dienzelfden gulden opstrykt. Want dat en niets anders, is het einddoel van het protectionisme. De grondbezitter wat, de iiscus wat, en zoo zyn beide geholpen. Die paar centen op een broodje meer zal de armen zich wel getroosten ter wille van de goede zaak. De beschouwingen van den afgevaar digde uit Roermond hebben echter tegen spraak uitgelokt. Daarover in een volgend artikel.

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1