fl 1886. Nü. 866. ien. [NG irs. •I dag rijfinkl, i P. L Zaterdag 16 Januari. FEN, ton 1.00 het be- ndelaars mhoven. leek Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. irlH l„ in i 'd K, BINNENLAND. üit de „Handelingen.” BUITENLAND. Overzicht. f 500 ii ▼an omdat elke fl,60, OTEN. irket gen, setel eillustr. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. Het spr. Cents, gulden, Ie Boek- OTEN, OU DA. Im”* UN pt euwe DON ite tan 38 taande sriën om jze haar enkele te doen nen. IDEN, A, BOB- ERKN, en zeer ;an ook i ze» on pm Tan gen ge- i Agent n Hoer in- of ap tot LEIN wordt a. i, Heer bacht. SGH00KH0VEH8GH1GOMT. b Dich- f2,50. X. f 0,35. el van ihoveiu^ reglement voor ig van de be- over het Zederik- den spoorweg van D*ze Courant wordt des Zaterd ag-mor gena uitgegeven. Prfla. voor Schoonhoven per drie maanden J 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. ,50 per Driesen, iboven k FHz., itraaten ^amerik Mogendheden, die het over eene afdoende regeling niet eein konden worden, schijnen besloten om elk #ewWïadig ingrijpen in den toestand door goeden raad te beletten. Zóó kwam er een einde aan den Servisch Biilgaarschen oorlog en worden ook op dit oogenblik voorwaarden voor het herstel van den vrede tusschen dis beide Staten ge zocht. Op verlangen val Servië hebben de onderhandelingen te Bucharest plaats. In denzelfden geest richtte, op initiatief van Rusland, Frankrijk, Oostenrijk, Duitscbland en Engeland, vertoogen tot Bulgarije, Servië en Griekenland, om tot eene gedeeltelijke ontwapening over te gaan, waardoor het gevaar voor botsingen voorzeker zeer zou verminderd worden. In hoeverre aan die jor zal worden gegeven, is gebleken, ,doch het is reeds die aanleiting bestaat om te dat Turkije het met Bulgarije zijn geworden over eene regeling i in Oost-Rumdië. Die regeling Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterhjk tot Vrydage-namiddage. Alle binnenlandacbe Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts maal in rekening gebracht. de regeering het onnoodig die betrekking van substituut-griffier te vervullen. Twjjfel of de vacature van rechter zou worden vervuld was daarom mogelljk en misschien ook wel geoorloofd, als men na gaat wat in andere rechtbanken plaats frffd en de werkzaamheden van die colleges ver gelijkt bij die van deze rechtbank. Die twijfel werd echter opgeheventoen de stukken werden opgezonden aan de recht bank tot het opmaken van eene aanbeve ling en nog meer toen die aanbeveling werd gevolgd door eene benoeming. Spreker verklaarde dat ook het parket Jhr. Mr. D. G. Van Teijlingen met leed wezen had zien heengaan, omdat daardoor het rechterlijk college en de gemeente Mid delburg een man had verloren, die algemeen hoog geacht was om zijne kennis, zijn helder hoofd, zijne werkzaamheid en zijne groote humaniteit. Aan den anderen kant nam het pai deel in de vreugde van Mr. Van Teijlingen, wiens wensch vervuld werd van een zetel in het hof te ’s Gravenhage in te nemen. Hierop wendde de officier van justitie zich tot den nieuwbenoemde. Hoewel per soonlijk onbekend bij deze rechtbank, was Mr. Gratama dit niet in de rechtsgeleerde wereld door zjjne vele geschriften en de vonnissen, door hem gewezen en door de juridische pers openbaar gemaakt. Ook namens zijn ambtgenoot van het par ket, den substituut-offioier van justitie wenschte Mr. J. A. Van Hoek hem geluk met zijne benoeming en drukte hij de hoop uit, dat bij zijn werk mocht verrichten tot zijn genoegen tot nut der justitie en der maatschappij. Hierop geschiedde door den griffier voor lezing van de aoten van benoeming en van beëediging. De voorzitter der rechtbank nam ver volgens het woord: ueStwWh - hij zich gedrongen van eene andere taak zich te kwjjten. Geen wettelijk voorschrift legde hem die verplichting op; maar hij zou te kort doen aan den eerbied jegens een uitstekend rechter en aan de dankbaar heid jegens een trouw vriend, wanneer hg niet hulde bracht aan hem, die heen ging en wions plaats thans vervuld zal worden. Nog beter dan de ambtenaar van het O. M. weet de rechtbank, wat zij verloren heeft door het vertrek van Mr. Van Teijlingen. Hij herinnerde eraan hoe deze in 1875 van de oude rechtbank naar het tegenwoordig college overging, en bracht hulde aan diens helder en vlug oordeel, aan zijne onpartijdig heid en eerlijkheid en zijn onvermoeiden ijver. De heer Versluys achtte het van zijne plaats niet onnoodig erop te wijzen, wat wij als stadgenoot in Mr. Van Teijlingen ver loren. Hij uitte ten slotte, namens de recht bank, den wensch, dat het den heer Van Teijlingen in zijn nieuwen werkkring mocht welgaan. Mr. Gratama, wien de eervolle onder scheiding te beurt was gevallen de open gevallen plaats in te nemen, wenschto hij met die eervolle benoeming geluk. Hij gaf hem de verzekering dat de recht bank hem met vertrouwen en welwillend heid tegemoet treedt. De werkkring van den heer Gratama is zeer verschillend van zijn vorigen; maar aan welwillende mede werking zou het hem hier niet ontbreken. De beer Gratama vindt bij de rechtbank een O. M., dat zjjn gewichtig standpunt zoo noodig met gestrengheid, zoo mogelijk met zachtheidmaar steeds met onpartijdigheid weet te handhaven; een balie, niet talrijk, maar die door eerljjkheid, nauwgezetheid en plichtsbetrachting zich steeds heeft doen waardeuren een college van rechters dat er voortdurend naar streeft om, hoe ver schillend van gevoelen zij ook mochten wezen, welwillend en vriendschappelijk samen te werken. In die richting mee te arbeiden beval hij den heer Gratama, aan wiens oordeel ge wichtige beslissingen in burgerlijke en straf zaken zullen worden onderworpen, ten zeerste aan. Spoedig wellicht wacht de rechtbank de moeilijke taak uitvoering te geven aan het nieuwe strafwetboek. „Laat ons dan die taak met ijver vervullen, ten nutte van het algemeen.” Met dezen wensch en met de hoop, dat de heer Gratama nog lang met ijver en lust, in het algemeen belang mocht deelnemen aan den gemeenschappelijken arbeid, besloot de heer Verslujjs zijne toespraak, waarna hij den heer Gratama als wettig geïnstalleerd verklaarde en mededeelde dat deze deel zal uitmaken van de kamer van strafzaken. Met enkele woorden dankte de nieuwe rechter voor de onderscheiding, hem be wezen door hem op de aanbeveling te plaatsen; den Koning voor zijne benoeming, en tevens voor de welwillende woorden, hem door het O. M. namens bet parket, en door den voorzitter namens de recht bank toegesproken. Met jjver en nauwgezetheid verklaard© hij zijne taak te zullen vervullen, maar daarvoor zijn welwillendheid en vriend- f1000, g; i, met I f1000, m, I raten, tJjn I; Van )E-> en ÏOME- KER8, ?EN in ATÜE- CTBBS 1 l vertoogen gehoi nog wel niet f veel, dat er alle gelooven, eens zou der zaken in w zou hierop neerkomen, dat Vorst Alexander voor 5 jaren tot Gouverneur van Rumeliè werd benoemd, dat er tusschen beide lan den nauwe betrekkinges zouden worden daargesteld, zonder daarom tot eene geheele vereeniging te geraken, dat Vorst Alexander voorwaardelijk zyn leger ter beschikking der Porte zal stellen en aan deze de jaarljjksche schatting zal blijven opbrengen. Het is nu de vraag maar, of de Mogend heden zich met deze wijziging van het trak taat van Berlyn zullen kunnen vereenigen. Is dit het geval, dan bestaat er veel kans, ..ver dat ook Griekenland het hoofd in den schoot ver- zal loggen, daar't het anders vermoedelijk met Fransche, om te waarschuwen tegen de Carlis- tische woelingen, die op de Fransoh-Spaan- sche grenzen plaats hebben, Hoawel het niet onmogelijk is, dat er dergeljjke woelingen plaats hebben, is er vermoedelijk toch niet zoo heel veel kwaads van te vreezen, nu Don Carlos den steun van den H. Stoel zoïi missen. Onder goedkeuring van den Paus toch hebben de Spaansche bisschoppen een mani fest aan hunne onderhoorige geestelijken en geloovigen gericht, om zich te onthou den van staatkundige woelingen, die ten doel zouden hebben, de bestaande orde van zaken omver te werpen of te bemoeieljjken. Dit is te meer opmerkelijk en te waardeeren, nu het tegenwoordige Kabinet in vele op zichten vrijzinniger te werk gaat dan zijn voorganger en o. a. laatstelijk vrijheid van vergadering en van drukpers voorschreef. Te Carthagena is door een handjevol insurgenten, aangevoerd door een sergeant, eene poging aangewend om het fort Julian bij verrhssing des nachts te bestormen. De aanslag mislukte echter door tydige hulp van bet stadsgarnizoen. De opstandelingen, 40 in getal, redden zich op een gereed liggende boot. Door Z. M. den Koning is met ingang van 21 Januari 1886 benoemd tot burgemeester van Snelrewaard P. H. Knook, Secretaris dier gemeente. Door Z. M. den Koning zjjn be noemd tot inspecteur van de registratie en domeinen /van de tweede klasse in de divisie van inspectie Groningen, de beer E. Nier- strasz thans in de derde klasse divisie Go- rincllemvan de derde klasse in de divisie van inspectie Gorinchem, de heer A. M. De Kruyff, thans ontvanger der registratie en domeinen te Kampen. DoorZ. M. den Koning is be- noemd tot pnJwl{Br FfïansJlonivanger der zelfde middelen te Vianen. Het Staatsblad n°. 257 bevat een kon. besluit van den 26sten December 1885, tot vaststelling van een de scheepvaart, ter beveiliging weegbare spoorwegbrug kanaal nabij Arkel, in Dordrecht naar Eist. Blijkens de Staatscourant zal op Woensdag 17 Februari a. s. te ’s Gravenhage de uitloting plaats hebben van 83 reeksen (groot f 830.000) der 4 pet. leening van 1878; en tevens de uitloting van 30 reeksen (f300.000) der 4 pet. lee ning van 1884. De Staatscourant van 10/11 Jan. bevat de door den Koning goedge keurde statuten van: Maatschappij tot exploitatie van water leidingen in Nederland, te Amsterdam, met een kapitaal van 5 millioen gulden in aan- deelen van f1000, verdeeld in vier seriën, elk van f 1.250.000, waarvan de eerste thans wordt uitgegeven. Het geheele maatschap pelijk kapitaal zal geplaatst zijn uiterlijk vijf jaren na den aanvang der vennootschap, behoudens verlenging van dien termijn met koninklijke goedkeuring. Door de heeren D. De Leeuw Jr. en P. Langeveld Pzn. worden in deze vennootschap ingebracht en aan haar overgedragen de concessie voor eene waterleiding uit de duinen nabij Wijk aan Zee, naar en in de Zaanlandsche ge meenten en Beverwijkuit de duinen onder Bergen en in Alkmaar; uit de Merwede naar en in Gorinchem, en naar en in Slie- drecht. Bij beschikking van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken dd. 21 Dec., is voor het jaar 1886 benoemd tot adsistent aan de Rijks-universiteit te Utrecht: voor de natuurkunde, W. H. Julius, docto randus in de wis- en natuurkunde. Aan het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid te ’s Gra venhage werd Woensdag o. a. aanbesteed: De uitvoering van baggerwerk tot onder houd van het vaarwater in de Koningshaven te Rotterdam, tusschen de kilometerraaien CXLI en CXLIII, behoorende tot de wer ken van de rivier de Nieuwe Maas. Minste inschrijvers de heeren A. Volker te Gorin chem en P. A. Bos te Sliedrecht, voor 37 ets. per M*. In eene plechtige zitting der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg had Maandagin tegenwoordigheid van eenige belangstellenden, de installatie plaats van den nieuwbenoemden rechter, den heer Mr. S. Gratama Hzu., vroeger Kanton rechter te Schoonhoven. Na opening dier zitting door den presi dent, Jhr. Mr. A. Van Reigersberg Versluijs, voerde allereerst het woord de heer Mr. J. A. Van Hoek, officier van justitie. Deze wees er op boe het de eerste maal was dat door dit college, zooals het thans is samen gesteld na de nieuwe rechterlijke indeeling van 1877, eene installatie plaats had. Toen in 1879 Mr. P. Roetert Tak, destjjds sub- stituut-griffier bij de rechtbank, benoemd werd tot kantonrechter te Kampen, achtte (Slot.) De redevoering, d->or Hen heer Lambrechts gehouden in de vergaderiilg der Tweede Kamer van Maandag ‘21 December, ten gunste van beschermende rechten, inzon derheid op landbouwproducten, kon natuur lijk van Regeeringswege niet onbeantwoord blyven. De weinige woorden, die de Mi nister van Waterstaat aan het onderwerp weidde, droegen zoozeer het doode-punt- kenmerk, ook ten opzichte van dit vraag stuk, dat een verzoek oni nadere inlich tingen wel moest volgen. De Minister zeide namelijk >De geachte spreke^ heeft een uitdruk king gebruikt die ik niet stilzwijgend mag laten voorbijgaan. »De Regeering zou neiging hebben voor protectie. >Ik herinner mij geen discussie waarb'y eenig lid der Regeeriilg zoo iets verklaard zou hebben. En wat mijzelf aangaat, ik heb daarvan niet doen blijkenik ben geen proteclionnist. maar evenmin freetrader. Die benamingen zyn voor mij niets meer dah woorden, en ik heb my te veel en te lang ip het reëele leven bewogen om niejt steeds voor elk practisch vraagstuk een practische oplossing te zoeken.” »Men vraagt mijwat staat er tusschep protectie en treelrade. Daar antwoord ik opvoor de Regeering staat daartusschen bescherming van alle belangen van nijver heid, landbouw en handel, maar niet door hooge inkomende rechten, die kunstmatig de nyverheid zouden doen ontluiken, die zonder die bescherming met in stand zou kunnen blijven. Ik ben geen freetrader in dien zin, dat ik zou wenschen alle voor werpen, welke ook, van inkomende rechten vrij te stellen.” De Minister vertelde alzoo, wat hij niet is geen wonder dat er thans nieuwsgierige lieden werden gevonden, die «ciiutigüen «.c weten wat Z. Exc. dan wèl is. Een der zoodanigen was de afgevaardigde uit Win schoten, de heer Goeman Borgesius. Het gaat niet aan, zoo ongeveer liet die spr. zich uit, te zeggen ik wil aan allen die bescherming verleenen die zal blijken noo dig te zyn, maar geen speciale bescherming voor bepaalde producten. -- gedrongen op grai het zuiden, ook door enkelen uit hel noor den de Regeering is verplicht te doen ver nemen, wat de voorstanders dier rechten van haar te hopen hebbenzij kan niet komend recht het doel niet zal doen berei- volstaan met zich neutraal te verklaren, ken, en men geen vrijheid heeft door kunst- Men beweert dat er een ontwerp tot ver- matige verhooging van prijzen der voedings- hooging van invoerrecht op granen in be- I middelen geld uit de zakken van het alge- werking is; wy moeten weten, wat daar van is. Ik voor my zou dit levendig be treuren. >Dit toch is zeker, dat door een invoerrecht op granen, door verhooging van de broodpryzen in de eerste plaats de la gere klassen zullen getroffen worden. Een meer drukkende belasting is er uit dat oog punt dus moeilyk te bedenken; een druk, die velen de bevolking in het belang der landbouwnijverheid wel zouden willen op leggen, maar een druk, die in het geheel niet meer te verdedigen is, indien het zelfs maar twyfelachtig is of de landbouwnijver heid er wel door gebaat zal worden.” >Er is onlangs ergens geschreven, en ik beaam het ten volle dat vooral onder de tegenwoordige tydsomstandigheden, -4lu zoovele duizenden zonder werk zyn en vooral de lagere klassen onder malaise ge bukt gaan, de indiening van een ontwerp, waardoor de eerste levensmiddelen duurder zouden worden, een misdaad zou zyn. De Regeering mag zich dan ook nog wel tien maal bedenken alvorens aan den raad van den geachten afgevaardigde uit Roermond gehoor te geven.” Dat was ten minste duidelyk gesproken. Toch was op één zyde van het vraag stuk nog geen genoegzaam licht gevallen, en nu het eenmaal op het tapyt was ge bracht, moest, ondanks den weinigen tijd waarover de Kamer nog te beschikken had, ook dat punt opgehelderd worden. Men zou namelijk aldus kunnen rekenen Ge steld dat alles waar is, wat de mannen van den vrijhandel tegen de graanrechten in brengen dat die rechten een druk doen ontstaan, die wel is waar door allen wordt geleden, maar door de mingegoeden verre weg het meest wordt gevoeld omdat elke prysverhooging van de noodzakelijkste le vensbehoeften een belangrijk deel van zijn schrale inkomsten wegneemt. Maar, als niettemin die druk onvermijdelijk is om den landbouw in het leven te kunnen hou den, den landbouw, voornaamsten tak van nyverheid, en welks ondergang de aller- noudlottigste gevolgen voor de algemeene welvaart zou hebben Onder buitengewoon ongunstige omstandigheden moet men zich buitengewone offers getroostenis dat thans niet het gevall Die oilers zouden niets baten, zeggen de vryhandelsmannen, want de vei hooging der prijzen, teweeggebracht door het hetlen van invoerrechten op buitenlandsch graan, zou geen meerdere winsten opleveren voor de pachters, maar alleen voor de grondeigenaars. Turken en Bulgaren te kwaad zou krijgen. De onderhandelingen ten aanzien van Egypte vorderen nog niet veel. Nieuwe wapenfeiten der Engclsch Egyptische troe pen vallen niet te vermelden. Koningin Victoria, die voor 't eerst we- d«r Hindu nan reeks van laren, persoonlijk zittingen vah L. zal dus van geen bevredigenden afloop der Egyptische quaestie kunnen gewagen. Haar persoonlijk optreden bij do opening der Kamers geeft overigens aanleiding tot al lerlei gissingen en opmerkingen. Sommigen willen daarin de bedoeling zien, om het Ka binet Salisbury te steunen, (men weet dat de Koningin altijd min of meer conserva tief gezind was) en de partij van Gladstone I merkt hierbij dan ook vrij vinnig op, dat die eer nooit aan hun premier te beurt viel. Hoogstwaarschijnlijk is de rede echter een voudig deze, dat dit het eerste parlement is, dat onder de nieuwe kieswet bijeenkomt. Natuurlijk is men over het algemeen zeer i verlangend te weten, welke hervormingen en voorstellen zullen worden aangekondigd. een positie meen te nemen, om dat te geven aan land- I bezitters, die gewoonlyk niet in f t verkeeren, die zulk een ondersteuning zoude wettigen. »lk hoop daarom, dat de ontkennende beweging, die de Minister van Financiën de vorige week maakte, toen een lid dezer ver gadering meende op een invoering van graan rechten te mogen zinspelen, moge beves tigd worden en wij voor zulk een schadelyke belasting zullen bewaard blijven. En nu ten slotte nog Jets buiten het debat om. Invoerrechten op eerste behoeften worden alleen \erdedigd door hen, die bescherming, bevoordeeling van de inlandsche productie noodig achten. Maar wie ter wereld zal een lans kunnen breken voor de tariefswijziging, thans door de Regeering voorgedragen, met name voor de verhooging van het invoer recht op petroleum ’t Is waar, versterking van ’s Ryks mid delen is noodig, en de Regeering durft het nog alt'yd onbelaste kapitaal in portefeuille niet aan. Is het daarom gewettigd, drie ton per jaar te willen kloppen uit de zak ken van hen, die niet in de gelegenheid of bij machte zijn, door gas te gebruiken, deze heffing te ontgaan ‘Veel wordt niet gevraagd: bij de halve cent, die nu op een liter petroleum is ge heven, nog een halve cent; wie zal klein geestig genoeg zyn, dat niet over te hebben voor de redding des vaderlands uit zijn financiëele ellende Doch die halve cent vertegenwoordigt voor een werkmansgezin licht een daalder of twee gulden per jaar, en voor de ge goede klasse niet veel meer. Gasverbrui kers vallen er natuurlijk buiten. Een dubbel onrecht alzooeen fout waartoe geen Re geering in Nederland moest kunnen ver vallen. De Minister van Waterstaat heeft ge zegd, noch freetrader noch protectionnist te zyn. Wat zijn collega voor Financiën is, na de indiening van een zóó totaal onmogelijk voorstelzouden we het in de verste \erte niet kunnen zeggen. Elke stem, die zich in de Tweede Kamer vóór dat plan verklaart, zal ons een reden tot verbazing zyn. In de crisis in het Oosten begint toch I langzamerhand eenig licht te komen. De Met het betoogen van deze stelling be lastte zich, in de avondzitting van den- zelfden dag, de afgevaardigde uit Haarlem,* de UtfTchtsche industriëel Duyvis. r'erst herinnerde hij er aan, dat de graanrechten ook hun invloed zouden doen gevoelen op vele njjverheidsondernemingen, wier bestaan zelfs in gevaar zou komen styfselfabrieken, de groote bleekerijen in Twente, weverijen van linnen en katoen, enz. Daarna wees hy op een becijfering in het door ons reeds vermelde artikel van professor Beauson in het Handelsbladwaaruit blijkt dat in Duitschland bij dalende graanprijzen de pachten van domeingronden, die een maatstaf aanbieden voor de pachten in het algemeen, al hooger en hooger zijn ge worden, in evenredigheid met de stijgende graanrechten, omhoog gevoerd op verlangen der grondbezitters: De landgebruikers die geen eigenaars zijn geraakten alzoo in steeds ongunstiger conditie. In Amerika, zoo ging spr. voort, telkens met cyfers zijne bewe ringen toelichtende, is ondanks de groote uitvoeren van granen de toestand van den landbouw niet zoo bij uitstek gunstigde kosten van verbouw zyn van dien aard, dat er voor den landbouwer niet veel over schiet, en ook hij genoodzaakt zal zijn tot andere producten zyn toevlucht te nemen. Daaruit volgt, dat de groote aan voeren naar Europa niet heel lang meer zullen aanhou den, zoodat de maatregel ook weinig doel treffend zou zijn. De prijsverschillen der onderscheiden graansoorten op eenige voorname markten van ons werelddeel werden door den heer Duyvis nagegaan in verband ook met voerkosten, om te bewijzen dat het on juist is te beweren, wat gewoonlyk door de voorstanders der beschermende rechten wordt verteld, dat het de buitenlander is die de inkomende rechten betaalt. Dit zou alleen dan het geval kunnen zyn, als Neder land begrensd werd door Rijken die over- urutiucne Tnt» gr..y sluitend van daar in ons tekort voorzagen. Dat is niet het gevalwat wij noodig heb ben moeten wij van de open rnarkt betrek ken, in concurrentie met alle Rijken die te weinig graan produceeren. Spr. eindigde zijn redevoering aldus: »lk meen als vry zeker te kunnen stel len dat de heffing van inkomende rechten op I <ri-i>npn niet in «tsint. zal ziin om hii nng den landbouw uit den ged ruk ten toestand op te heffen, zoodat ik als mijn stellige meening Peel is als voorzitter van het Lagerhuis herkozen. Het departement ran Koloniën verkeerde dezer dagen een oogenblik in spanning, bij het ontvangen van het bericht, dat het üuff- sche oorlogskorvet „Albatros” op het voor naamste der Samoa-eilanden troepen aan wal gezet had, en de Duitsche vlag ge plant, torwyl de vlag van Samoa werd neergehaald en de Koning dier eilanden de vlucht nam. Spoedig bleek echter dat Duitschland, hetwelk trouwens in 1870 met Engeland en de Vereenigde Staten de on afhankelijkheid dier eilanden waarborgde, geenszins annexatie op het oog had, doah alleen ten doel heeft den Koning, wiens handelingen tegenover de Duitschers redenen tot ontevredenheid gewekt hebben, wat ont zag in te boezemen. De Duitsche gezant te Londen heeft zi<*h gehaast verklaringen in dien geest af te leggen, zoodat de zaak ver moedelijk wel geen gevolgen zal hebben. Bij den Duitschen Rijksdag is door Pruisen een voorstel ‘ngediead tot invoering van een brandewijn-monopolie. Zooals nader gebleken is, heeft Vorst Von Birmarck met de Christus-orde van den Paus een zeer vleiend schrijven ont vangen, waarin dank wordt gezegd voor de gelukkige gedachte, die aan den H. Stoel het oplossen van een gerezen verschil op droeg. Zooals zich laat denken, worden aan dïe dankbetuiging gunstige verwach tingen voor de toekomst vastgeknoopt. Het Fransche Kabinet is gereconstueerd Freycinet treedt op als hoofd van het nieuwe Kabinet, waarin 5 ministers Tan het vorige zitting hebben. Het bleek reeds, trou wens in overeenstemming met de beslis singen dje den crisis ten gevolge hadden, dat alleën verwisselingen van personen, geen wijzigipg van beginselen te wachten is. De gewone zitting der Kamer is reeds geopend met een toespraak van het oudste lid in jaren, Blanc, die de Republiekeinen tot krachtige samenwerking aanspoorde en in de herkiezing van Grévy eene bevestiging zag der Republiek. Floquet werd tot voor zitter der Kamer herkozen, zoodat na de verkiezing der bureaux alles in gereedheid is om de gebruikelijke boodschap van den President der Republiek te ontvangen. Naar hetgeen de Indêpèndance Beige overigens meermalen een guit op het ge bied der journalistiek meldt, zouden de Duitsche, Oostenrijksche en Italiaansche regeeringen vertoogen hebben gericht tot de Er wordt aan- raanrechlen, door velen uit granen niet in staat zal zijn om bij ons 1 1 ged ruk ten toestand op lis mijn stellige meenii durf uitspreken, dat de heffing van een in-

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1