Zaterdag 30 Januari. 1886. N°. 868. an den dag is besten Schryfinkt, fabriek van P. L. n Zonen, [’TER Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. J it ii- 1 BONS, de verkochte doeken .LG, In de Comedie. ilage! D A, BINNENLAND. benov, de heeren Röell, op Jan. 1885 bedroeg dat te goed de som benoemd tot gemeente-arts linderheid stelt voor aan- venrente f 13,7*2’en aan inleggelden f52,30*. ingezetene dezer gemeente 74. en S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgerm. 5 4 sti] na. Ook het alhier ING DER 1 DE LANDE te s bijzondere omstan- 1 de volgende, zynde SGÏÏOOIfHOYEKSCHE 60ÜRANT. iF- I 4 4 3 1870. 3 1 IC H TEN. o. Boter; le ct. per half ts. per kilo. Op de weekmarkt Kaas, 98 wagons, wegende 22,220 he f 22,— 24,50, 0 wagens Derby- 2e soort f >rgs le soort f 30 Handel matig. ’VAN NOOTEN. i te Lekkerkerk, aan als .DERENbij Boe der gelijke gelegen- 4 •0,1854. •0,1860. 1864. fis. 100. ct. per half kilo. Ristarwe f 7,50 k i 6,75, witte dito ge f 5,85 A 5,90. m. Prijzen: zware kalfvaarzen f 120 k 230, vaarkoeien ossen f 80 a 110, 100, pinken f 40 A 40, nuchtere lagelijksch bestuur de heeren Röell, Deze Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. 70} 84, 103} 103} 100} 66r’. 65» 66} 66/. *4 A 1011 86» 100(»r 100/, 98} 95} 95} 92/, 85} 891 781 51} 50} 13» 18} 64 83 ct. per half kilo, er stuk. Jan. Aangevoerd; - en graskal veren, 213 schapen of 26 biggen. 76 ct,, 2de qual. Kalveren: 1ste f 0,90; Schapen op 1 Januari 1886 de som van f494,78; 110 97} 99} 14} 10/. 89 58» 116} 97} 94} 97* 97}} 97} 62 j 111} 107 102} 101} 94 97} 101} 111(V 135} 133 128} 481 ’II Vele jaren geleden werd, als naar jaar- Ijjkschc gewqpn}p, in den, Stads-schouw- burg te Amsterdam «Gysbrecht van Aem- stel opgevoerd. De acteur, die de «Rei van Klarissen”, in het derde bedrijf moest voordragen, was een groote dikke man, met een zwaar stemgeluid, welke laatste eigenschap vooral toen door de kunstenaars en kunstkenners op hoogen prijs werd ge steld, inzonderheid wanneer men er zekere trilling in wist te brengen, die tot de hoogste eischen eener goede déclamatie werd gerekend. Nu is, naar beweerd wordt, de intonatie van dat gedeelte niet gemakkelijk, en elk acteur heeft zyn byzondere manier om die woorden aan te pakken. Onze man ook. Voor deze gelegenheid had hy zijn kloeke gestalte gehuld in een wijden mantel, een almaviva, niet ongelyk wat den vorm be treft aan dien van Aballino den grrrrooten bandiet, behalve dat de laatstbedoelde ge- wooniyk geel was met roode strepen; met de armen in deze soort van draperie over de borat geslagen stond hij daar, geheel op den achtergrond; deed toen, met de regelmaat van een exerceerend infanterist, vier stappen voorwaarts marschbleef weer staan als een paal, strekte plechtig den linkerarm uit, en riep, neen brulde: »O Kerstnacht!” Hierop ging de hand naar ’s mans hoofd, met eene driftige beweging, en achter in de zaal klonk de klap dien hij zich tegen ’t voorhoofd gaf. Drie seconden pauze, in onbewegelyken stand. En toen vlogen de beide armen onder den mantel van daan, omhoog, terwyl het als een kreet van ver twijfeling in ’t ronde daverde: «Schooner dan de dagpnl” Bij de woorden»Hoe kan Herodes ’t Jicht verdragen rilde het gansche pu bliek, alsof ieder bezoeker van den schouw burg, op straffe van verlies zyner burger schapsrechten, verplicht was een antwoord te geven op deze in vragenden vorm uit gegalmde woorden. Ja, er werd destijds heel wat raars vertoond op de planken. De comedietaal bestond uit klanken die men nergens elders hoorde, de helden schenen met ieder ruzie te willen maken, de grande coquette lispte als een zieke spreeuw, de mere noble redeneferde altyd als een bewaarscliool- matres, met opgetrokken wenkbrauwen. De valsche rol zag er steeds zoo door en door gemeen uit, dat het onbegrijpelijk was hoe iemand ooit zoo uilachtig kon wezen een grein vertrouwen in hem te stellen, en ahyd waren de slachtoffers van het ver raad de hemel weet dat er niet zuinig werd omgesprongen met verraderlyke stre ken I zoo bedroefd onnoozel, dat zij er wel moesten inloopen. En toch, als ik mij de tranen herinner, in die dagen geschreid by het aanschouwen van de arme schipbreukelingen van de Medusa met hun half kilo krijt op het gezicht, de verrukking, die mijn jongens- borst vervulde wanneer Aballino (die als zoodanig altijd grijnsde net als men vroeger zei dat de Booze deed tegen den dageraad, terwyl hy, zyn almaviva van geel met rood en zyn vuile pruik afwerpende, als Flodoardo het suikerzoetste stemmetje opzette dat ooit in de oortjes der schoone Hozamunda van Corfu lieve woordjes had doen klinken,) wanneer Aballino, zeg ik, één voor één al die edellui uit zijn spelonk te voorschijn liet komen, die hij toch ge- makkelyk, zonder dat er een haan naar kraaide, had kunnen vermoorden, de spanning, waarin ik al de verrichtingen gadesloeg van den diep verongelykten Ben Leil, den zoon van den Nacht, een sto ring der gemoedsrust, die my niet verliet voordat ik het plechtig voornemen had op gevat eerst een toonqglspel in vyfbedryven te schryven, ’k ben in het zevende too- neel van het eerste bedrijf big ven stekenen vervolgens met myn maniscript gewapend vader, moeder en ul het overige te verlaten om mij te werpen aan den boezem van de kunst, och ja, dan zucht ik weleens: «Waar zijn ze gebleven, die heerlijke come- diestukken van voorheen!” Draken, anders niets, zegt een critisch gestemd lezer dezer mymering. Best, laat het zoo geweest zyn. Toch wou ik om een hef ding, dat we er nu en dan eens een van te genieten kregen. Wat drommel, ik wed, als in de hoofd of residentiestad werd aangekondigd dat er een Chineesch tooneelspel vertoond zou worden, dat er dan honderden lui naar gingen kyken. Toch weten we allen vooruit, dat zoo’n ding het onzinnigste is wat men zich kan voorstellen. Niet lang geleden werd in Amsterdam een uitvoering ge geven van een van Brederó’s stukken, nog veel ouder dan Aballino, en, naar men mij verzekerde, veel minder genietbaar, en zelf is de Antigone van Sophocles, die toch zeker 22 ot 23 eeuwen oud is, ver toond door jongelieden van ’t gymnasium. Uit een historisch oogpunt zouden we alzoo een herinnering aan onze draken-période best kunnen verdedigen. Prijs der AdvertentieVan 1 tot 5 regels 0/50. Iedere régel meer 0,10. Oroote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrjjdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën waarvan de plaatsing 8 maal wordt opgegeven, worden slechts t maal in rekening gebracht. flacons50 Cents, flacons: één gulden, igbaar bij de Boek- VAN NOOTEN. 1 C 11 T E N. pC. 22 Jan. - 4 878 .4 5 4ei-Nov. 5 Bb.-Aug. 5 an.-Juli. 5 ipr.-Oct. 5 3 5 5 i f1000. 5 i f1000. 5 5 5 5 00 p. st. 4; 867/69. 4 75. 4} 80. .4 4 4 j gereg. 9 qual. kilo; f 2,25, Zeeuwsche 1,25 per Heet. nnep. Schil f 21,— -, Bint f equal, f 19 a25,—, irdhollandsche f 26 partijen. k 1,40, wei- dito JBB Tielerwaard en van het d» van den, polder Rhenoy, De Geei, -T De Bteaufort, heeft uitgebracht. De minderheid stelt voor aan neming voor kennisgevingde meerderheid, aandringende op wettelijke regeling als eenig afdoend middel om aan de bezwaren tegemoet te komen, betreurt het, dat geen termen zgn gevonden, om het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland tot goed keuring van eenige wijzigingen in de keur op de dijken van het Hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zou we, ter vernietiging voor te dragen. Het plan der 321e Nederland- sche Staatsloterij de eerste overeenkom stig de nieuwe wettelijke bepalingen is thans vastgesteld. Deze loterij bestaat uit 21.000 loten en 10.500 prijzen en 2 pre- miön. De eerste helft van 't geheel aantal loten wordt voor alle klassen, de tweede helft van klasse tot klasse uitgegeven. In de vier eerste klassen worden 1600 nummers en even zooveel prijzen getrokken, en in de vijfde klasse 4100 prijzen, de twee pre- miën en 10.600 nieten. De collecte wordt geopend den 3den Maart 1886. De trek king der le klasse heeft plaats op 29, 30, 31 Maart en 1 April, en de trekking der vier volgende klassen telkens veertien dagen de eene na de andere, terwijl de laatste 100 nummers op Zaterdag 19 Juni 1886 zullen getrokken worden. Door de stoombootreedery „Oude Maas” zal binnen kort eene derde stoomboot in de vaart gebracht worden, en eene nieuwe lijn geopend worden tus- schen Zuidland, Nieuw-Beierland en Rot terdam. Door de spoorweg-maatsohap- pij Leiden—Woerden wordt- ais voorloopig dividend f3,50 per aandeel van f240 uit gekeerd. - - Woeöddag vierde Dr. G. A. N. Allebé te Amsterdam zijn 50-jarig jubilé als .doctor in de medicijnen. De algemeen in ons land geachte en vermaarde man ont ving, niet slechts uit den kring zijner tal rijke vereerders en vrienden te Amsterdam maar ook van elders, de sprekendste be wijzen van waardeering en genegenheid. Bastiaan Muis, oud 84 jaren, en Bastiaantje de Mik, oud 85 jaren, ho pen op 31 Januari 1886 te Giesen-Nieuw- kerk hun 60-jarig huwelijk te viereb. Zij bezitten ruim 70 kinderen, klein- en ach terkleinkinderen, die echter met hun allen niet in staat schijnen hen te onderhouden. Althans de oudjes wordenna een zeer werkzaam levenuit de diaconie-fondsen ondersteund. De Haagsche Gemeenteraad heeft met 22 tegen 13 stemmjn besloten de kermis nog dit jaar voor het laatst te handhaven, van Maandag tot den daarop- volgenden tweeden Dinsdag, behalve den Zondag. Voor de loting der lichting 1886 van de Nationale Militie zijn de gemeen ten Bleiswijk en Moercapelle samengevoegd. De arrondissements-rechtbank te Arnhem heeft in de zaak-Bulkley o. s. allen schuldig verklaard aan het ten laste gelegde, omdat er een begin van uitvoe ring gegeven was aan het plan tot ont voering van kinderen, en veroordeelde me vrouw Bulkley tot 18 maanden, Kloppers tot 1 jaar, mej Schlingemann tot 45 dagen celstraf. Dinsdag werd in de zitting der arrondissements-rechtbank te Rotter dam de 13-jarige D. T., wonende te Gouda, van de haar ten laste gelegde bedriegeljjke oplichting vrjjgesproken, omdat de recht bank oordeelde, dat zij zonder oordeel des onderscbeids had gehandeld. De rechtbank gelastte echter hare plaatsing in een verbe terhui» tot 18 Augustus 1890. In eene vergadering van be- langhebbenden bij het bakkersvak, Woens dag te Amsterdam gehouden, werd besloten, de voorgenomen internationale tentoonstel ling in Augustus 1886 in het Paleis voor Volksvlijt te houden, nu in het waarborg fonds voor f 12.000 is geteekend. Tot administreerend kerk- voogd is te Dalem herbenoemd de heer Gerrit De Gier. *AMEIDE, 26 Jan. Heden werd in deze gemeente eene collecte gehouden ter voor ziening in den nood der armen. Die inza meling gaat uit van de Diaconie, op haar verzoek bijgestaan door het burgerlijk arm bestuur. Aan diakenen werd f80, en aan de armmeesters f410 ter hand gesteld, terwijl te Tienhoven -voor hetzelfde doel ongeveer f55 werd bijeengebracht. •BERG-AMBACHT, 27 Jan. bestuur der IJclub „Voorwaarts” heeft zijne adhaesie betuigd aan het door de Ijsclub te Stolwjjk genomen besluit, om misbruiken bij het verrijden van prijzen, (door verdeeling van prijzen als anderszins) tegen te gaan. GOUDERAK, 26 Jan. De Schoolspaar- bank had.te goed bij de Dept. Spaarbank de Vrijdag gehouden raadsvergadering is benoemd tot gemeente-arts de heerG. Vanicr, i. Door eeA geaéht ingezetene dezer gemeente is Vrijdag eene uitdeeling van levensmiddelen aan behoef- tigen gehouden. §OUDERKERK a/dIJ8EL, 28 Jan. Naar men verneemt, zal in deze gemeente ook eene gymnastiek-vereeniging worden opge- ricbt. Wel een bewijs dat onder de jon gelui een opgewekte geest heerscht. Voor de Nat. Militie zijn dit jaar in geschreven 31 personen. Aan de loting, die op Maandag 22 Februari a. s. zal plaats hebben, moeten 23 lotelingen deelnemen. Aan vergunningsrecht werd het vorige jaar ontvangen f 212,50. Op dit tijdstip zijn er nog 9 inrichtingen waar sterkedrank in het klein mag worden verkocht. PAPENDREQHT, 27 Jan. Heden werd aan de werf van den scheepsbouwmeester P. Van den Andel de kiel gelegd vooreen jjzeren talkschip, genaamd „De Hoop geleid’ mij”, voor rekening van schipper H. De Weerd, te Werkendam. SLIEDREQHT, 25 Jan. In de Vrijdag ge houden vergadering van den gemeenteraad werd de verordening op de begrafenis en de begrafeuisrechten eenigszins gewijzigd aangenomen. Tot onderwjjzer in school wijk B werd benoemd de heer J. M. Boeren tot lid van het burgerljjk armbestuur de heer O. Visser Bz.; tot lid van de plaatselijke schoolcommissie de heer D. O. Röell. §8TOLWIJK, 27 Jan. In de vergade ring van Vrijdag, 22 Januari, van de ver- eenigiog „Tot Nut en Genoegen”, in ’t Beiersche, trad de heer T. Burger Gz. al hier als spreker op. Zijne leerzame en boeiende lezing, getiteld: „Mijne Nieuw- jaarswenschen”, werd met groote belang stelling aangehoord. Na de pauze droegen de spreker en de heeren J. Kelder en J. Slingerland alhier éenige by dragen voor. -U -* ♦STHEEFKEliK, 27 Jan. De buiten- gewone collecte tot het doen van broodbe- deeling, door de Armbesturen langs de hui zen der ingezetenen gehouden, heeft f451,80 opgebracht. Deze geldehjke opbrengst geeft, evenals in 1880, blijk, d.at de inwoners de zer gemeente niet achterblijven, als het de belangen hunner medeburgers geldt. VLIST, 27 Jan. Vier jongelingen zullen Maandag 22 Februari aan de loting voor de nationale militie te Gouda deelnemen. WADDING8VEEN, 26 Jan. Gedurende het jaar 1885 werden aan bet hulpkantoor alhier verzonden; 16052 gefrankeerde brieven, 82 onge frankeerde brieven, 9186 briefkaarten, 7053 gedrukte stukken, 1527 dienstbrieven, 67 monsters, 5 expresse brieven, 467 aangetee- kende brieven, 886 postwissels, 191 kwi- tantiën en 772 postpakketten. Ontvangen: 24531 gefrankeerde brieven, 176 ongefrankeerde brieven, 14560 brief kaarten, 55832 gedrukte stukken, 3702 dienstbrieven, 186 monsters, 6 expresse brieven, 234 aangeteekende brieven, 1045 postwissels uitbetaald, 687 kwitantiën 1547 postpakketten. •WILLIGE LANGERAK25 Jan. Aan mejuffrouw J. C. Van der Slugs te Schoon hoven, die voor eenigen tijd met gunstig gevolg examen als onderwijzeres heeft af gelegd, is door Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente toegestaan als zoodanig werkzaam te zijn in de openbare school alhier, ten einde zich verder te oefenen in het practisch gedeelte van haar vak. Dit geeft tevens eene gewenschte hulp aan het hoofd der school, die alleen staat voor 60 i 70 leerlingen. WOERDEN, 27Jan. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 10 wagens. Prys der Goudsche le soort f21 23» 2e soort f 17 A 20. Handel redelijk. •ZEVENHUIZEN, 27Jan. De zangver- eeniging Apollo” alhier gaf Vrijdag-avond eene uitvoering ten voordeele der armen. Onder leiding van den directeurden heer A. van den Bos, onderwijzer te Moerkapelle, werden verschillende stukken flink uitge voerd. Het publiek was goed opgekomen, ook uit naburige gemeenten. Door den heer Stoop van Goudswaard, burgemeesterrwerd dan ook ten slotte op hartelijke en aanmoe digende wijze dank gezegd aan den directeur v. d. Bos en allenwelke tot de kunst en het goede hadden medegewerkt. Men bere kent eene opbrengst van ruim honderd gul den bruto. Zaterdag-ochtend Omstreeks 7 uur ont stond brand bij den landbomver G. Van Vliet aan de Groene weg alhieii Een schuur ge vuld met landbouwwerktuigen en een paard werden een prooi der vlammen. Door spoe dige hulp werden de belendende bergen en woning behouden. Zatordag-avond geraakte een slede be spannen met twee paarden en waarin drie vrienden gezeten waren, op hol in de kom van het dorp; alle krachten, door hen in gespannen om de paarden te houdenbleken te vergeefs en door de slingeringen werd elk op zjjn beurt er uit geworpen. De paarden zijn tot hun bekenden stal doorge hold en aldaar tot staan gebracht. 4 '6. 877 876 4} 5 4} 6 5 •0 Z. R. 5 •blig. 3 iiideel. i.st.100. 5 5 5 5 f 1000. 5 ir.-aand. 5 6 )0. .3 3 3 .DE WAAG”, k deposito: an f 50 tot f 500 opvraagbaar; an f 500 tot f 1000, gen opzegging; »oven f 1000, met opzegging; ragen boven f 1000, ssische fondsen. Maar de zaak is, dat we ons geneeretóz Het heet, dat onze smaak is verfijnd, óns schoonheidsgevoel veredeld. Ik zal hefevol- strekt niet betwisten. En daaróm, zoodra er maar eventjes Jets uit den hoek komt, dat sporen van drakenbloed vertoont, dan komt de heele beschaafde bent, gij en ik doen ook meedaartegen op. Ter nauwer- nood durft nog een rederijkerskamer haar gewone leden met dezer dames te vergas ten op Lazaro de Veehoeder, of misdaad en wraak,” ge weet dubbele titels waren toen in de mode; zeker was dat baibaarsch tegenover heden, nu de tooneelstukken heeten Marie, of Blonde Els, of Zwarte Griet! en ik heb een uitdrukking van ver bazing gehoord dat de Koning en de Koningin zyn gaan kijken naar «Paljas”, die tot dezelfde soort van tooneelliteratuur behoort. Zeker, alles gaat thans op de planken heel wat natuurlijk. Zóó natuurlijk, dat de heeren en dames met zekeren nadruk jij en jou tegen elkaar zeggen, wat toch eigenlijk in de beschaafde wereld de regel niet is. De loop der stukken heeft niets dniak-achtigs meer. In het eerste bedryt zitten de lui elkaar wat te vertellen, niet om zichzelf, maar om het publiek een beetje op de hoogte te brengen in welke verhou ding de hoofdpersonen staan; dan komen er een npassa verwikkelingen, vergissingen, misverstanden, scheeve beOordeelingen, al hetwelk zoo'n warnest gaat vormen, dat we ons er suf op zitten denken zonder er uit te kunnen raken. Maar dat behoeft ook niet. Het stuk is eigenlyk maar een soort van kapstok, om er, als ’t een bly- spel is, een dozyn of wat aardige «zetten” aan op te hangen, of, wanneer we met een «tooneelstuk” te doen hebben, zekere op vattingen van maatschappelijke toestan den,liefst uit de kringen waar men met huwelijkstrouw op eenigszins gespannen voet staat, uit te pakken. En wat vooitsdie opeenstapeling van vergissingen {umgaat, als één van de hoofdfiguren misschien een enkel woord sprak dat hy zonder eenige schade kon zeggen, dan ware alles opge- helderd. Maar hij zegt het niet, want dan kwamen de bedryven niet vol, en zou er in ’t vijfde geen «ontknooping” kunnen volgen, die per sldt van rekening, omdat toch de draad verloren is geraakt by al dat lachen om die allerdolste geestigheden, niemand eenig belang inboezemt. Met de draken liep het heel anders. Men kon den schelm gerust zijn slechte streken laten uithalen, want men wist vooruit dat hij op ’t laatst zyn portie wel krijgen zou en men huilde wel als ’t den braven zoo bit ter tegenliep, maar tioostte zich toch bij de gedachte, dat alles best terecht zou komen. Was dat een enkele maal het geval niet, zooals bij >De dood van Rolla of de Span jaarden in Peru,” nu ja, daar was ’t ook een treurspel voor. In ernst, we leven thans met betrek king tot de tooneelspeelkunst in een merk- waardigen tyd. Er zij» groote kunstenaars, getuigen o. a. ook de onafgebroken feest vieringen ter eere van 25 30 35 jarige kunstbeoefening, en er is een belangstel lend publiek, wat ook Wijkt uit de mild heid, waarmede kransen en bouqnetten en nog meer substantiéele bevt'yzen van waar deering op elk jubileum Voor den dag komen. Er is in de derde plaats zekere eerbied voor het oude, zich openbarende in de degelijke wyze waarop Shakespeare en Molière op nieuw ten tooneel worden gevoerd. De ge legenheid is daarom gunstiger dan ooit, om nu en dan, al ware het slechts ter wille van de curiositeit, eens een paar stukken uit de oude doos te voorschijn te halen, en die met de thans ten dienste staande middelen voor het voetlicht te brengenniet enkel als het woord «Volksvoorstelling” op het affiche prykt, maar ook voor het beschaafde publiek. Want inderdaad, we worden wel een beetje overvoerd met variatiën op het théma van verboden minnaryen. De inenschen mochten eens gaan denken dat deze regel zyn, en het vryen in eer en deugd van een bekrompen opvatting getuigt. Ge wilt misschien uw opgroeiend kroost wel eens medenemen naar de comédie? ’t Zou raadzaam zijn, dan eerst te infonneeren wat er komt, als ’t ten minste geen bekend stuk ia, of anders te wachten tot de glorieuse wedergeboorte van Aballino, met de fameuse toespraak aan 't doodshoofd, dat van al diegalmende declama ties geen zier begrijpt, en de zich telkens herhalende «toevalligheid”, dat bij ’t eed zweren de pluim op de muts van een der sa menzweerders door de kaars in brand vliegt. Och, dat was een goede tijd van on schuldig kunstgenot! Naar men verneemt, zal door dé rogeering worden voorgosteldhot tijd stip van inwerkingtreding der nieuwe natio- ialo strafwetgeving te bepalen op 1 Sep tember a. s. De commissie, in wier handen zijn gesteld de inlichtingen op de adressen van dijkgraaf en heemraden van het wa terschap van de Linge-uitwatering, van het gecombineerd college van het polderdistrict veu rwuvu i i ou auu inieggeiuen i In Maart 1885 werd ingebracht f53,05’en terugbetaald f 18,29, in Juni 1885 werd in gébracht f 54,18 en terugbetaald f 54,49in Sept. 1885 werd ingebracht f 48,66* en te rugbetaald f 51,50 in Deo. 1885 werd ingé bracht f 41,89 en terugbetaald f 21,20’, zoo- dat in den loop.van 1885 in 't geheel werd ingebracht f 197,79 en terugbetaald f 145,48», zijnde alzoo meer ingelegd dan terugbetaald de som van f52,30’. 37 inlegger» hadden op 1 Jan. 1886 te goed f 490,78 en 44 inleg gers hadden op 1 Jan. 1885 tegoed f 426,09, zoodat bet saldo der inleggers vermeerderde met f 64,69, waarvan aan bijgeschreven rente f 12,38’ en aan inleggelden f52,30*. Op 1 Jan. 1885 overtrof ’t credit der Scboolspaarbank baar debet met f 2,66in dat jaar werd een rente gemaakt van f 13,72* en aan rente uitbetaald en bijgeschreven f 12,38*, zoodat op 1 Jan. 1885 ’t voor- deelig saldo geklommen was tot f 4. In 1885 werden 15 inleggers geheel af betaald en kwamen 8 nieuwe ^inleggers bij, waar door hun aantal daalde van 48 tot 37. ♦GROOT-AMMER8, 28 Jan. Hoewol de afwisselende winter weinig gelegenheid tot ijsvermaak gegeven heeft, was toch door de zorg van de ijsclub alhier het voorste gedeelte van den boezem 11. Zater dag tot eene geschikte ijsbaan ingericht, wparvan Zondag-namiddag een druk ge bruik gemaakt werd. Verscheidene per sonen, zonder werk, zagen zich door deze bemoeiingen der ijsclub in de gelegenheid gesteld nog eenig daggeld te verdienen. •HAASTRECHT, 27 Jan. De zeven ype- boomen op het kerkplein der Hervormde Kerk hebben j.l. Dinsdag bij publieke ver- kooping 202 gulden opgebracbt. Aan de loting op 22 Februari a. zullen 12 jongelieden uit deze gemeente deelnemen. •HOORNAAR, 28 Jan. Het kaasmaken is thans hier en in de omstreken zoo goed ais geëindigd. In den loop dezer week zijn nog enkele stallen kaas tegen f21 k f22,50 per 50 KG. opgekocht. In de raadsvergadering van gisteren is de heer C. B. Wisboom, burgemeester dezer gemeentetot ambtenaar van den bur gerlijken stand benoemd. Bijna algemeen wordt de melk thans ook hier k 6 centen den liter geleverd aan een opkooper, die ze dagelijks voor melkinrich tingen te Dordrecht en Rotterdam in tonnen op een ladderwagen aan de huizen komt afhalen. KRALINGEN, 27 Jan, Gisteren-avond had in het waterschapshuis alhier ander maal de aanbesteding plaats van bet on derhoud der wegen, alooten en kanten, voor een tijdvak van 5 jaren voor rekening van den polder Kralingen. Ook nu bleek er niemand te zijn, die zioh met dat onder houd wilde belasten. De aangeboden som liep nu tot f80 per jaar, een bedrag, dat voor de uit te voeren werken nog nooit zoo hoog is geweest. Een der aanwezige bazen wilde wel dit werk hebben, doch voor niet minder dan f 90 per jaar. Ver moedelijk zal nu dit werk in eigen beheer worden genomen. KRIMPEN a/d LEK, 27 Jan. Onze pre dikant Ds. T. J. Ringelingheeft een be roep ontvangen naar Wans wérd en Jislum. §KRIMPEN a/d IJSEL (Stormpolder), 25 Jan. Donderdag is op de werf van den heer C. Van der Giessen de kiel gelegd voor een ijzeren Rynschip, groot 500 last, voor rekening van den heer M. Schreck te Hassmersheim (Baden). •LEKKERKERK, 28 Jan. Door de hen- nepkoopera wordt voor de gelling besteed f 17,50 k f 18,00 en voor de schil f 15,00 A f 16,00 per 50 kilogram. Als eene bijzonderheid kan worden ge meld dat in het laatst der vorige week de landbouwer J. Kaptein JGz. alhier in het bezit is gekomen van 16 jonge kuikens welke door ééne hen zijn uitgebroed. MONTFOORT, 25 Jan. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering kwam aan de orde het voorstel van het raadslid Van Vuuren, om aan het polderbestuur Mast wijk c. a. eene subsidiegroot f 100 te geienter verbetering van den weg tusschen deze plaats en Hartnelenover welk voorstel de stemmen in eene vroegere vergadering staakten. Met 3 tegen 2 stemmen werd het verworpen, en nu bracht de voorzitter in omvraag; 1°. of men al of niet wilde subsidieeren2’. het voorstel om f50 by te dragen. Beide punten trouwens reeds in de vorige vergadering, het eerste aangenomen, het andere afgestomdhadden nu eenzelfde onthaal. Achtereenvolgens werden nog ge weigerd subsidiën, groot f75 en f90. Een voorstelom de bijdrage bij opbod te be palen werd niet in behandeling genomen. De voorzitter verklaarde, niet meer te we ten, hoe nu te handelen, tot eindelijk een der leden op de idóo kwamde zaak nog maar eens uit to stollen. NIEUWERKERKa/dIJSEL, 25 Jan. In

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1