ERS JT s, Ionen, Zaterdag 6 Februari. 1886. Nu. 869. ii dag WfG :n R iREU, BUIT :n. )IJK. er!!! AK, ran Boer, oven. W?- Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. NKgp. UITGA AN. BINNENLAND. RIJZEN: te Schoonhoven, oerkerk, stig tafereel GOUDA. IOTÏN. S. W. N. VAN NI Uit 'chrijfinkt, P. anbevolen halte aan itnemend AAG", i voor: joon; olongatie- jeursvoór- 50 Cents. én gulden. de Boek- T00TEN. >pt leuwe DON «te van estaande eriën om jze haar enkele te doen |nen. f 1,20, ILEN, hg »ren, goed es, franco Blad. by Boe- gelegen- en ver- i een pro- DELEN, haafde en metingen so 3 tot ene partij iIBBEN, schooling, n 1 tot 4 1,50 per Driesen, nhoven sk FHs., jtraaten tamerik SCHOONHOVEKSCHE COURAÏÏT. Met Duitechland is eene overeenkomst getroffen tot juiste afbakening der weder- ft in gen in West-Afrika en de ie zuiuzoe, o. a. neemt uuiibcuimiiu uaaroij de verplichting op zich niets te ondernemen, dat Frankrijk in het bezetten der eilanden „Onderden Wind” en der nieuwe Hebriden zou kunnen belemmeren. Gelijk te verwachten was, heeft de Bonds raad geweigerd het besluit van den Rijks dag waarbij de handelingen der Pruisische regeering ten aanpien der uitzetting van Poolsche onderdanen wordt afgekeurdin behandeling te nemen. In den Landdag waar die zaak evenzeer ter sprake kwam, is eene motie van Averbode tot goedkeuring der regeeringshandelingen in bedoeld op zicht, zij ’t ook met kleine meerderheid, aan genomen. De Polen weten dus wat zij te wachten hebben. De Npaansclic Cortes zullen vernieuwd worden. Eerstdaags zullen de nieuwe ver kiezingen daartoe worden uitgeschreven. Den Italiaansciien Minister van Financiën was het dezer dagen gegeven een zeer gun stig tafereel op te hangen van de financiën des lands. De begroeting voor 1886/87 wijst eene vermeerdering van inkomsten aan van ongeveer 45 millioen lire en eene verminde ring van uitgaven met 9 millioen. En die cijfers moeten niet geflatteerd zijn integen deel gelooft de Ministerdat de inkomsten in 1888 nog aanzienlijk hooger zijn zal zoodatzelfs voor den aanleg van nieuwe spoorwegen geen rentebewijzen meer zullen behoeven te worden uitgegeven. Wat zal die Minister onderzijn collega’s in en buiten Europa benijders hebben 30*/.; 30 7.5 Amster- *GOÜDA, 2 Febr. In de heden gehou den raadsvergadering kwamen twee voor stellen in, om verbetering te brengen ia den zeer droevigen toestand der schietbaan. B. en W. deelden den raad mede, dat de majoor-commandant van het garnizoen, met het oog op de groote onveiligheid der schietbaan, de schiet-oefeningen voorloopig gestaakt heeft, en daar nu eene gelegen heid daarvoor een bepaald vereischte is, wil Gouda haar garnizoen althans behouden, zoo stelden zij voor de noodigo gelden toe te staan om daaraan de noodige verbete ringen te brengen. Met algemeene stem men werd dit voorstel aangenomen. Het tweede voorstel is van omvangrijker Deze Courant wordt des Zatordag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. si .^r:ee dagen na de plechtige opening der tegen- woordige zitting van het Engeische Parle ment reeds tot aftreden genoopt. De me- dedeeling in de troonrede, dat de staat van zaken in Ierland ee» krachtig optreden der Regeering vereischt, en dat deze verwacht daartoe van de Kaners de noodige vol machten te zullen ontvangen, gepaard met de verklaring, dat gem maatregel zou kun nen worden goedgekeurd, die aan de een heid van den Staat zou in den weg staan, had de lersche leden met wrevel vervuld en een deel der liberale partij, die het met haren leider Gladstone eens was, eenigszins wantrouwend gesiemd. De beraadslaging over het antwoord op de troonrede, gaf dan ook zeer spoedig ge legenheid kleur te bekennen en eene motie, door liberalen en Ieren met groote meer derheid aangenomen, waarin leedwezen werd betuigd, dat de Regeering niet meer deed voor de kleine pachten, deed het Kabinet Salisbury besluiten af te treden. En zóó kwam Gladstone, na een rusttijd van slechts enkele maanden, weder aan het roer van Staat. Met het vinden van ambtgenooten ging het niet zoo heel vlot, daar juist de predomineerende quaestie, de lersche, de liberalen verdeelt. Vele zijner partijge- nooten, waaronder Granville, gaan niet met den leider mede, wat de regeling van za ken in Ierland betreft en de Koningin zelve zal zeker ook de constitutioneele plicht, die haar gebood Gladstone te ontbieden, met leedwezen vervuld hebben. Werkelyk moet de nieuwe premier voornemens zijn Ierland een eigen Wetgevend Lichaam toe te staan, waarin echter alleen zuiver lersche aangelegenheden zullen behandeld worden en zonder dat de eenheid des Rijks en de naktea dor kroon -hierdoor schade «uilen leidenzal de vereeniging dier zóó tegen strijdige belangen mogelijk zijn, zelfs voor een Staatsman als Gladstone. De tijd zal het leeren, hoewel de raadselachtige ver klaring van den nieuwen premier, op zijn doorreis te Portsmouth, „dat zijne toekomst vermoedelijk niet van langen duur zal zijn,” wel wat somber stemt. Voor Griekenland is het zoo onverwacht optreden van Gladstone een ware uitkomst geweest. Slagvaardig, werd de regeering door do groote Mogendheden de eisch ge steld zich terug te trekken, en toen Grie kenland daartoe alles behalve bereid bleek, een gecombineerde vloot uitgezonden om den eisch kracht bij te zetten. Gelukkig dat in den val van het Kabinet Salisbury een voorwendsel kon gevonden wordenniet om de wapens neer te leggen, dat gaat moeielijk na zulk eén ooriogsgeschitter, maar om voorloopig een afwachtende hou ding aan te nemen en de vloot te kunnen terugroepen. De tijd en het gebrek aan geld zullen nu Griekenland wel weer tot kalmte doen komen, terwijl de Mogend heden wellicht zullen kunnen goedvinden Koning George, zij ’t ook meer in schijn dan in wezen, eene kleine voldoening te geven voor, ’t geen aan Vorst Alexander van Bulgarije werd toegestaan. Want de vereeniging van dit land met Rumelië wacht nog slechts op de goedkeuring der Mogend heden om een voldongen feit te worden. Wat dienaangaande tusschen den Vorst en den Sultan is overeengekomen, komt op het volgende neer: De Vorst wordtvoorloopig voor vijf jaar tot Gouverneur van Oost- Rumelië benoemd en is schatplichtig aan de Porte; die benoeming wordt naar goed vinden van den Sultan telkens vernieuwd, zonder dat de Mogendheden daarin gemoeid worden. De grondwet wordt herzien naar de wenschen der bevolking en Bulgarije staat Turkije te zijde in een mogelijken oorlog. Eenige dorpen aan de grenzen, met eene uitsluitend Mahomedaansche be volking, blijven onder Turksch bestuur; om trent den stand der vredesonderhandelingen met Servië verneemt men in den laatsten tijd niets; men vreest dat de Turksch- Bulgaarsohe overeenkomst met Servië minder toegeeflijk zal stemmen. Het voorstel van den afgevaardigde Roche fort, om de verleende amnestie aan staat kundige misdadigers ook uit te strekken tot hen, die wegens vergrijpen tegen het ge- tneene recht veroordeeld werden, aan welk voorstel de Fransche Kamer, naar ’t schijnt in een onbewaakt oogenblik, den voorrang verleende, heeft gelukkig echter weinig kans om te worden aangenomen. De com missie, met het onderzoek belast, heeft zoo veel uitzonderingen voorgesteld, dat er van hel voorstel niets of althans zeer weinig o verblijften de voorsteller is te radicaal om het aldus besnoeid te handhaven. Do regeering heeft het verdrag met Madagascar aan de Kamer medegedeeld. Het eiland zal, in zijne betrekking tot het buitenland, onder Frankrijke toezicht staan, en in oen mogelijken oorlog door Frankrijk worden bijgestaan. Fransche troepen zullen te Anatarivo verblijf houden en ook Ta- matave blijft bezet, totdat de Koningin de oorlogsschatting van 10 millioen zal ge kweten hebben, ’tb heel matig in wwnkamer. De gewone, dagelijksche bezigheden zijn afge- loopen, het uur van verpoozing is daar. Moeder heeft het verbazend druk[(gehad, als altijd. Er behoort wat toe, om drie kleine woelwaters, waarvan de jongste nog pas een half uur geleden kraaiend van zelf voldoening en rechtmatigen trots, de eerste proeven van bedrevenheid in de loopkunst aflegde, vreedzaam onder de wol te krijgen. Twee oudere kinderen hebben later taptoe zü haalden reeds hun schrijfboeken voor den dag om de schooltaak af te werken. Het hoofd des gezins heeft zich nooit het hoofd warm gemaakt met de «overladings- quaestie”; iiij vindt het zeer wenschelyk, dat de jongelui nog een paar uren gelegen heid hebben om zelfstandig zich te oefenen, en gelooft dat net spreekwoord: «Ledig heid is des duivels oorkussen,” ook op de jeugd van toepassing is. Recht gezellig zitten nu ouders en kin deren by elkaar, vader verdiept in zyn cou rant, moeder in haar dichtwerk de kousen van nummer vier namelijk, welke veelbe lovende huwelyksspruit een specialiteit is in het maken van luchtgaatjes, en het opkomend geslacht maakt sommen en the ma’s. De kachel snort, de theeketel raast, het tikken van de klok geeft de maat aan voor deze muziek. Vader blikt in het rond, en de omgeving maakt zulk een gezelligen indruk, dat hy welbehagelijk zegt «Geloof je wel, dat ik nu met geen stok ken de deur uit te krijgen zou zijn?” >’t Is waar,” antwoordt moeder tot wie de vragende opmerking gericht is,»je hebt aanleg om een echte huishen te worden.” Wie gevoel heelt voor de genoegens der huiselijke gezelligheid weet goed, dat geen beschrijving, hoe levendig ook, de werke- lykheid ten volle weergeeft; wie ze niet door eigen ervaring heeft leeren kennen en waardeeren, kan er ook door de beste schil dering geen voorstelling van krijgen. En we gelooven dat h|et geheim van onzer va deren degelijkheid voor een belangrijk deel te zoeken is in hun gehechtheid aan het gezinsleven. Toch is ook hier, gelijk in alles, een maat. «Est modus in rebus,” zeiden reeds de Ouden. Misschien zal men het wat zot vinden, dat wy een pleidooi voor het uitgaan willen houden. Gebruik liever al uw overreding- vermogen, zoo hooien wij ons toeroepen, om de toenemende zucht tot uithuizigheid te helpen bestrijden Is zij niet een der kwalen van onzen tyd, een verderf voor de welvaart der huisgezinnen, een kanker die knaagt aan de gemoedsrust, een vyan’din van de opvoeding der jeugd, een verleidster die tot allerlei misdaden voert? Is net dan niet waar, dat de oplossing van hetgeen men het sociaal vraagstuk noemt, zeer wordt be- moeielykt door de behoefte aan uitspan ningen, dikwyls uitspattingen, die in alle maatschappelijke kririgen een bedenkelijke uitbreiding krijgt? Van dat alles zyn we ten diepste over tuigd, en meermalen hebben we aan den stryd tegen uithuizigheid een passend aan deel genomen. Maar we hebben nu inzonderheid het oog op het beste deel onzer landgenooten, op heu voor wie het uitgaan inderdaad een offer is, en in wier mond het «Ik bleef veel liever thuis” volstrekt geen zinledig praatje is. Tot dezulken zeggen weGaat nu en dan eens uit 1 1 De mensch is een huisdier, en de Ne- derlandsehe mensch is het bij uitnemend heid, hebben we eens gelezen. Daarnaast mogen we de stelling plaatsenDe menseb is een gezellig dier, en uit den omgang met zyns gelyken, uit een gemeenschappe lijk gesmaakt genot, put hij nieuwe veer kracht. Bestaat er geen gevaar dat hij, die zich zelden of nooit beweegt buiten het enge kringetje van zyn gezin of buiten het nauw begrensde pad van zijn beroepsplichten, ten laatste erg eenzydig wordt? We hebben er behoefte aan, onze persoonlyke meerlin gen en opvattingen nu én dan in wryving te brengen met die van' anderenen hoe veel diensten nu een boek of een courant daarby kan bewijzen, het levende woord, de gedachtenwisselit.g met vrienden die met ons op nagenoeg gelyken trap van ver- staudelyke ontwikkeling staan, kan somtijds onzen gezichtskring meer verruimen dan het betoog ’t welk daar gedrukt voor ons ligt. We behoeven er slechts terloops op te wijzen, dat er algemeene belangen zyn, aan welker bespreking we ons met mogen ont trekken. Het moge waar zijn, dat er in dezen tijd wel wat veel wordt «vergaderd”; er ontstaan bonden en vereenigingen bij de vleet, met hoofdbesturen, en afdelingsbe sturen, en grooten omhaal, die in één punt op elkander gelyken, namelijk dat er meer wordt gepraat dan gehandeldook hier moet men het «est modus in rebus” niet uit het oog verliezen. Het best is, dat we een keus doen, overeenkomstig onze neigingen en positie; aan alles deelnemen is onnoodig Prjjs der Advertentiën: V«n 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandscbe Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. De paard dn arts 2de klasse J. J. Westbroek is van het 2e reg. huzaren bij het 2de reg. veld-art. te’s-Hage overgeplaatst. De wegens de vereeniging van Delftshaven met Rotterdam^ervol ontslagen burgemeester van eerstgenoemde gemeente, Jhr. T. Van Gitters, die bij de laatst ge houden verkiezing tot lid van den raad der nieuwe gemeente Rotterdam werd gekozen is thans door genoemden raad tot wethou der benoemd. Aan het Departement van Wa terstaat te ’sGravenhage werd Woensdag aanbesteedhet maken van een oevervoor- ziening en het leveren en plaatsen van meer palen langs het verruimde gedeelte van den Vaartschen Rijntusschen het huis „De Liesbosch” en het huis „De Wiers”, onder de gemeente Jutfaas en Vreeswijk, behoorende tot de werken‘voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amster dam met de Merwede. Minste inschrijver was de heer J. Van Straaten te Jutfaas, voor f2457. Ten behoeve der garnizoens- bakkerij te Maastricht is heden aanbesteed de levering van 300 HL. witte en 100 HL. roode tarwe. Minste inschrjjver was de heer M. de Gier, te Gorkum, voor f6.86 en f7.04 per hectoliter. De viering van den aanstaan den verjaardag van Z. M. den Koning zal te ’s-Hage in den avond van 19 Febr. van stadswege besloten worden met een groot vuurwerk in de Maliebaan. Met ingang van 1 Februari is miss Santen Winter door Z. M. den Koning benoemd tot gouvernante van H. K. H. Prinses Wilhelmina der Nederlanden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks-universiteit te Leiden de heer H. Pinkhof, laatst waar nemend arts te Haastrecht, na verdediging van een acad. proefschrift, get.„Over de werking van eenige hartgiften.” Het Nederl. landbouw-comité heeft zich tot de Nederl. spoorwegmaatschap pijen gewendom vermindering van de vrachtprijzen voor landbouwersdie geza menlijk eene reis maken tot vermeerdering van vakkennis. De staatsspoorwegmij. be schikte reeds gunstig op dit verzoek. Voor de wedstrijden en prijs- kamp door handwerkslieden te 's-Hage, in April e. k. te houden, hebben zich reeds meer dan 200 inzenders aangemeld. De termijn van aanmelding is door de com missie verlengd tot 15 Februari, ten einde niemand te behoeven teleur te stollen. Alleen degelijk handwerk wordt verlangd. In eene te Utrecht gehouden vergadering van belangstellenden is be sloten tot oprichting eener Nederl. Ver eeniging van pluimvee-liefhebbors, genaamd „Nederlandsche Avicultuur”. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren Coert, Duiveuó de Wit, Onderwater, De Bas, Van Onteren, Do Braconier van Nes en Ephraim. Besloten werd in de maand April in de lokalen van den Planten- en vogel tuin eene internationale tentoonstelling van pluimge dierten enz. te houden, terwjjl tevens een reglement werd vastgesteld. Dinsdag stonden voor de Ar- rondissements-Rechtbank te Rotterdam te recht J. B.van beroep schoenmaker, en diens moeder E. v. d. N., winkelierster, kNDEN, E, ROE- 1DEREN, te en zeer kan ook an zes en agen van ingen ge- 3ii Agent len Hoer beide wonende te Benschop, beschuldigd van overtreding der drankwet. In den avond van den 25en November jl. kwamen ten huize van de 2e bek!., bij wie de le bekl. inwoont, verscheidene personen, die den laatsten bekl. hun schuld voor gedane werkzaamheden kwamen voldoen en een borrel als fooi ontvingen. Een dezer per sonen was zekere G. v. K., dio, na getrae- teerd te zyn, ook op zijne beurt wilde trac- teeren en verzocht, nog twee borrels te willen inschenken, hetgeen door den 2en beklaagde daarop werd gedaan en waarvoor hij eenige betaling ontving. Dit was door een voor by gaand veldwachter gezien en ge hoord, die dan ook het hu:s binnentrad en op de overtreding wees, daar de bewoners geene vergunning tot verkoop van sterken drank bezaten. Beklaagden bekenden het hun ten laste gelegde. Het O. M. requi re er de de schuldigverklaring van den len beklaagde aan het verkoopon van sterken drank in het klein zonder vergunning, en van de 2e beklaagde aan het toelaten daar van in hare woning, eveneens zonder ver gunning, en ieders veroordeeling tot eene geldboete van f 15, snbs. drie dagen ge vangenisstraf. Nog stond terecht H. R.vissoher, wo nende te Lekkerkerk. wegens gewelddadig heid tegen bedienende beambten in functie.. Hij bevond zich met andere bezoekers in den avond van 5 Dec. in de herberg van v. E. te Lekkerkerk, toen de gemeente veldwachters Zwaagstra en Van der Vos de bezoekers aanmaanden de herberg te verlaten, daar het sluitingsuur was aange broken. Daaraan wilden sommigen niet goedschiks voldoen, en H. R. zou toen Zwaagstra moedwillig tegen de boenen hebben geschopt en Van der Vos een klap in het aangezicht hebben toegebracht. Beklaagde ontkende, zich hieraan te heb ben schuldig gemaakt. Vier ten zijnen verzoeke gehoorde getuigen konden het ge tuigenis der beide politie-beambten echter niet ontzenuwen; zij verklaarden wel het een en ander niet te hebben gezien, maar het kon desniettemin toch plaats hebben gehad. Het O. M. achtte dan ook het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewe zen, en eischte veroordeeling van bekl, tot eene maand celstraf. Mr. Melchers, als ver dediger optredende, was van oordeel dat, mocht het wettig bewijs al geleverd zijn, het overtuigend bewijs bij den rechter niet zou zijn gevestigd, en zag vrijspraak te gemoet In beide zaken a. s. Dinsdag uitspraak. Door de rechtbank te Utrecht is J. d. H. wonende te Loenen, thans in hechtenis, ter zake van schriftehyke be dreiging met brandstichting by niet-vervul- ling eener voorwaarde, te Woerden gepleegd, naar den procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam verwezen. Bij beschikking van den Mi nister van Justitie is met ingang van 10 Februari a. s. de rijksveldwachter 3de klasse A. J. ’t Gilde van Kinderdyk naar Vlia- singen verplaatst. Van betrouwbare zijde deelt men in het N. v. d. D. mede, dat door eenige aanzienlyke leden der Nederd. her vormde gemeenten te Amsterdam en in Den Haag stappen worden gedaan tot oprichting van een christelijk dagblad tegenover „De Standaard". De Staats-oourant bevat de statuten der vereeniging van de Heilige Elizabeth te Gouda. De tydelyke benoeming van den heer G. B. Lalleman Jr. tot leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de H. B. 8. te Arnhem, is verlengd tot 31 Deo. 1886. Aan het eind-examen van de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden werd deelgenomen door zeven leerlingen. Onder die leerlingen, welke een diploma of akte verwierven, behoort mej. Trijntje Verboom van Haastrecht. - In een buitengewone verga dering van de Alg. Synode der Ned. Her vormde kerk, op 9 dezer te ’s Hage te houden, zal het kerkelijk conflict te Am sterdam behandeld worden. Ds. P. H. Wiersma, predikant te Harmelen, is beroepen te Lemmer, Ees- terga en Follega. De heer Z. J. Beyers, oandidaat te Hekendorp, heeft voor het beroep nuar Brakel bedankt. en versnippert onze krachtenmaar hebben we eenmaal besloten, aan eenige zaak de hand te slaan,-dan rij-het ook met fris- schen moed, opdat men wete v at men aan ons heeft. En natuurlyk, dan zal er wel- eens een avondje moeten worden pyijsge- t geven om met bondgenooten te raadplegen. Maar dat is nog het eigenlijk uitgaan s niet, waarbij óf kunstgenot óf gezelligheid het eenig doel is. Aan het eerste hebben wij zeer stellig J nu en dan behoefte. Te veel genot in het algemeen verstompt, en wy gelooven niet j dat de trouwe schouwburg- en concertbe- zoekers, die men in de groote steden in massa aantreft, juist door waardeering van het schoone uitmunten. Omgekeerd, als j men een bestaande behoefte stelselmatig onbevredigd laat, dan zal men haar op het laatst niet meer gevoelen, doch daarmede brengen we schade toe aan het gemoeds- leven. In kleine gemeenten kost het dik- wijls veel inspanning, de ingezetenen eenig dramatisch of muzikaal genot te bezorgen meestal moeten de uitvoerenden in eigen kring gezocht worden, en heeft de man die j de leiding op zich neemt een zware taak te vervullen. Welnu, dan heeft by ook aanspraak op aller steun, en al verlaat j gij ook met eenig leedwezen uw huiskamer, waar gij het zoo prettig kunt inrichten als gij, binnen de grens uwer middelen, zelf verkiest, het offer moet alweer gebracht j worden. Want alles wat dienen kan om het hart mper ontvankelyk te maken voor j den indruk van het schoone, is van hooge 5 waarde voor het leven. Als van een gemeente gezegd wordtj «Het is er zeer rustig, de menschen gaan nooit uit,” dan kunnen wij er zeker van zyn dat er een duffe geest heerscht. Dan zijn de lui ook kleinzielig en bekrompen geworden, en vindt het égoïsme, hetwelk zich nooit om het geluk van anderen be- __j kommert, er een weligen bodem. Wat het uitgaan «louter om de gezellig- held” betreft, ook daarvan mag men zich niet voortdurend onthouden. De gulle toon der vriendschap klinkt aan genaam in ’t menschelyk oor wie zijn hui- gelijke feestdagen niet gaarne ziet verleven digd door het byzijn van bevriende familiön, verliest de vatbaarheid voor gezellig ver keer en geeft meer en meer toe aan de nei- ging om alle wereldsche zaken op het «eigen ik” samen te vatten. Niet slechts de vatbaarheid gaat op die wijze verloren, ook het vermogen om ge- zellig te zijn. Het is een voorrecht, als iemand zich gemakkelïjk in den kring van zijn medemenschen kan bewegen, een aan- genaam gesprek voeren, vaardig antwoorden op een schertsend woord, levendig verhalen en bovenal met aandacht luisteren. Men verwijt onzen landaard, dat we de kunst van «praten" kouten zeggen de Vlamin- gen, causer de Franschen, niet genoeg- i zaam beoefenen, en daar is wel iets van aan. Wel kunnen we over een bepaald onderwerp spreken, sömtyds preeken en in sommige gevallen doorslaanmaar dat echte pralen, wij weten er geen beter woord voor, want babbelen, leuteren of wawelen mag het natuurlijk nooit worden, waar mede de tijd zoo aangenaam voorbij vliegt en dat zoo uiterst geschikt is om een ding van alle kanten te leeren bekijken, het praten dat de vleugels der vriendschap los maakt, dat de harten tot elkander brengt, dat menigmaal het smeulend twistvuur uit- bluscht en een der beste middelen is tot onderlinge waardeering, die kunst moest meer beoefend worden. Men zal de tegenwerping maken, dat in gezelschappen veel kwaad wordt gesproken. Helaas! alweer moeten we dit toegeven. En ge zoudt daarom het verkeer vlieden? Er zijn menschen, die dit stelsel van ont houding aanwenden. Of zij daarmee de zaak verbeteren? Juist het tegendeel, meenen we. Gy, die niet van lasterpraatjes houdt, bedenk toch dat men u in de gezelschappen het meest noodig heeft. Gy zijt het best in staat om deze onhebbelyke gewoonte uit te bannen, door uw voorbeeld, als het moet door een in scherts uitgesproken, in ernst bedoeld woord van waarschuwing. Het gaat met de gezelschappen precies als met de kermisals de weldenkende lieden zich er aan onttrekken, hebben de niet- weldenkende vry spel, en kunnen zij in het eerste geval kwaadspreken, in het laatste doordraaien zooveel hun goeddunkt. Om het maatschappelijk en individueel leven naar waarde te schatten en met juistheid te leeren kennen, moeten we het in verschillende vormen waarnemen. Dat is ónmogelijk, wanneer we ons al te zeer opsluiten in de woonkamer. Wel is daar de geschiktste plaats om de ontvangen in drukken te verwerken, maar om nieuwe op te doen behooren we nu en dan uit te gaan. ’t Verschilt echter veel, hoe we het doen en daarom meenden we gerust over dit onderwerp een woordje in het midden te mogen brengen.

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1