angers tallessen IF'W I N°. 872. 1886. Zaterdag 27 Februari. isselaars tg loon. Adres Zonen, A, IE WAAG", deposito TER Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. LG, BONS, DE LANGE te «den op de 1ste te Staats-Loterij aart a. s. meer! II ERIN. jacht. i BUITENLAND. BINNENLAND. 8WH0VKHICOWBT t I AN NOOTEN. runderen Lexmond ary te Schoon* O. DEN HOED, e Lekkerkerk, n «Is ERENby Boe- rgelijke gelegen- Koopt de nieuwe LONDON de beste van alle bestaande parfumeriën om het gryze hahr binnen enkele dagen te doen verdwynen. 1 DER Dese Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. ngs-examen wen* eten zich bij den n vóór den laten en f 1,60 per E. M. Driesen, Schoonhoven; I. Huinck FHz., 1. van Straaten 'en te Kamerik ats voor gedoemd adspirantei, ken- >e Directeur, ERHUIJS JEz. 86. i f 50 tot f 500 vraagbaar f 500 tot f 1000, >n opzegging; ren f 1000, met •zegging; jen boven f1000, sche fondsen. 4 iriften, waaronder, ere school werk- een getuigschrift school ouders of voog- tnens zijn hem of vijs te bestemmen, onnaalleaaenop van 14 jaar, en klasse dien van bedenken idicht loed schenken, last zoo ligt, loet gelden, oor zyn brood, iw velden, imt ook de nood. geven, i aan geen, oms bedreven, leen. gen, I of rangen, ekwoord bij. rissoher visschen, r waterplas, Evangelisten oren was. ontslagen hadelyk is. »eid schragen, ;ewis, gaan vers too ten, n hem ter hand i uw slooten, lit uw land. t mag wezen, sbruik maakt, loog geprezen uwen zaak. lRISZOON, stolwijk. schade en schande van-de ondernemers uit. Deze reeks van gebeurtenissen deed de Britsche Regeering besluiten, aan Ue wet gevende zelfstandigheid van Ierland een eind te maken. Het Parlement te Dublin be stond geheel uit Protestantengeen Katho liek mocht daarin zitting hebben, hoewel, zooals hierboven is medegedeeld, de Katho lieken in 1793 wel stemrecht hadden be komen. Het was natuurlijk niet moeielijk iemand te vinden, die in het lersch Parle ment het voorstel tot de vereeniging zou doen; minder gemakkelyk, om de verwer ping te voorkomen, in 1799. Doch met één bijlslag valt geen zware boomde Re- geering had nog andere middelen tot haar dienst. In die kiesdistricten, waar de re- geeringsgezinde candidate» nagenoeg de meeiderheid hadden, werden op ruime schaal gelduitdeelingen gehouden, en na de verkiezingen van 1800 was er voor de ®Union act”, die de betrekking tusschen Groot-Bi ittannië en Ierland regelt, een meer derheid aanwezig. Ware nu slechts uitvoering gegeven aan de denkbeelden van den Minister Pitt, den voornaamsten bewerker der parlementaire fusie, de gevolgen van het gepleegde kwaad zouden minder ernstig zyn geweest. Pitt had een wetsontwerp tot geheele ge lijkstelling der katholieken beloofd, maar Koning George III verzette zich daartegen en het plan bleef steken. Nieuwe verbon den vormden zich, waarvan de zCathoiic Association” het voornaamste werd en een belangryken invloed uitoefende. Haar leider was de vermaarde O’Connell, aan wiens verstandig optreden zijn volk eindelijk de émancipatiebill van 1829 te danken had. De gewoonte van verzet was den Ieren evenwel zoo eigen geworden, dat zij opnieuw eischen stelden, en van nu af was opheffing van de »Union act” het hoofdpunt van hun staatkundig program. O'Connell richtte het »Intrekkingsgonootschap” op; de pepeer jpg. antwoordde ruet een dwangwet. In *35 had er een verzoening plaats, doch de optreding van een conservatief Ministerie deed de agitatie yiederorn aanwakkerendie den leider zelfs in den kerker bracht. Bange jaren voor Ierland waren ’45 en ’46; een schrikkelijke hongersnood teisterde het land, en vele duizenden zochten in Amerika een toevlucht. De millioenen schats, door het Engelsche volk bijeenge bracht, konden de ellende slechts een weinig lenigen. Onder den indruk van de beweging van ’48 vormden zich de party van het Jonge Ierland, die tot gewapend verzet aanspoorde, wat nieuwe maatregelen van repressie uit lokte. Een werkzaam aandeel in de on lusten had het genootschap der Femans, welke naam ontleend is aan den titel van oude opperhoofden, en dat zich de volle dige onafhankelijkheid van Ierland ten doel stelde. Van nu af begonnen ook de En gelsche staatslieden in te zien, dat er andere middelen dan dwangmaatregelen aangewend moesten worden om de wederzijdsche ver houdingen te regelenen vooral na het onderdrukken van de Fenian-beweging van 1868 was het streven der liberale Kabi netten gericht op het invoeren van her vormingen. In 1869 en 1870 werd de op perheerschappij der Staatskerk afgeschaft; het volgend jaar zag mildere bepalingen omtrent de rechten der pachters invoeren. Elf jaar later onder het tweede Ministerie* Gladstone, werd door het Parlement een nifeuw Land-act aangenomen, die de be langen der pachters nog beter behartigt. Ook deze voldoet nog niet aan de wen schee der Ieren; een weltelijke regeling, die den terugkeer van den grondeigendom in handen der tegenwoordige pachters en arbeiders gemakkelyk maakt, is het voor naamste vraagstuk, waarmede de Regeering zich zal hebben bezig te houden. Tevens zal het een punt van ernstige overweging moeten uitmaken, in hodverre het mogelyk is, zonder de eenheid des Britschen Ryks te schaden, aan leiland zekere staatkun dige onafhankelijkheid terug te geven. Gemakkelijk is de taak niet, die Gladstone op zich nam; maar het feit, dat de Ieren leeds veel gevorderd zyn op den weg der erkenning hunner rechten, en dat zij dien vooruitgang aan de liberalen zijn verschul digd, maakt het welslagen van de thans in voorbereiding zijnde plannen waarschijn lijk. Veel zul in deze afhangen van de om standigheid, of de invloed der leiders gioot genoeg zal zijn om hun volgelingen af te houden van daden van geweld, zooals de laatste jaren maar al te veel te aanschou wen gaven. De Ieren zyn een macht ge worden die niet gering is te schatten; de sterke emigratie naar Amerika heeft hun de gelegenheid geopend, uit de Nieuwe Wereld hulp te ontvangen, en ook jn En geland zelf wonen een massa Ieren, wier optreden bij de stembus gewicht in de schaal legt. Voor Gladstone zou het een roemvol be sluit van een wèlbesteed leven zijn, indien hy een toestand mocht kunnen scheppen, die voor het eiland een tydperk van rust, van voorspoed, van vreedzame ontwikke ling opent lung, die er al dadelijk den draak mede stak, deelt nu mede, dat het betrof de aan bieding panreen de? nieuwste Duitache re-, petregeweren aan de Fransche regeering. Deze echter bedankte beleefdelijk en gaf zelfs den Duitschen gezant van het aanbod kennis. De Rjjksdag behandelt op dit oogenblik het voorstel der regeering, om de socialistenwet op nieuw met vijf jaren te verlengen. Intusschen nam hij bet jaarlijks wederkeerend besluit, om aan de Rijksdag- leden reis- en verblijfkosten te vergoeden, welk besluit even geregeld door den Bonds raad wordt te niet gedaan. diend. Volgens de bepalingen der drankwet mocht in die localiteit sterke drank alleen ver kocht worden in gesloten flesschen, kannen of kruiken. De twee b<<zoekbr«,:4ie dm jes jenever hadden verzocht, na eerst melk te hebben gedronken, waren rijksveldwach- ters in burgerkleeding, die vermoeden had den dat de houder der localiteit zich aan overtreding der drankwet schuldig maakte. De vergunning wordt thans volgens de be palingen der drankwet ingetrokken. In de Woensdag.gebonden vergadering der stoomboot'maatsch. Bos koop—Waddingsveen—Gouda bleek uit het verslagdat door het bestuur werd uitge bracht, dat er in 1885 eene winst behaald was van f 1223,29. Met de boot zyn ver voerd 34 600 passagiers. In plaats van den heer Hoogendijk, die bedankt had, werd tot commissaris gekozen de heer F. Th. Lafeher te Gouda; de af tredende commissarissen A. Koster Mzn., J. Maarschalk en J. A. Van de Werve werden, evenals de directeurde heer Carsjens, herkozen. In sommige bladen wordt ge meld dat het bestaan van het gedeelte UtrechtVreeswijk der I Jsel-stoom tram - maatschappij vermoedeljjk spoedig een einde zal nemen; thans blijken die befichten echter ongegrond te zijn. Die lijn zal niet opgebroken worden. Integendeel moet den tramretzigers aldaar een nog gemakkelijker vervoer wachten. De zegenzalmvisscher g De Mer- wede, welke eenige dagen wegens de slechte vangst hare werkzaamheden heeft gestaakt, waardoor een aantal visschers zonder werk waren, heeft thans hare werkzaamheden we der 'hervat. De zalmvangst is in de laatste üfcjen iets gunstiger. Uit het jaarverslag van „Het Nieuws v. d. bleekdat het getal exemplaren in 18Öu tot 37.600 klom. Be- somd, werd f601.867 of fï-W in het vorig jaar. De Gemeenteraad van Leer dam heeft in tegenstelling van zoo veel andere gemeenten, waar door verlaging naar het minimum gestreefd wordtde jaar wedden der onderwyzers vastgesteld van f 500 tot een maximum van f 800. Ds. Wanrooi, predikant bij de Hervormde gemeente te Nieuwland, is be roepen te Spijkenisse. Ds. Tin holt, redacteur van „De Banier”, is plotseling te Amsterdam overle den. Ds. Tinholt was lid van de Synode, en deed dkareenige dagen geledenhet be kende voorstel tot benoeming eener com missie, die een „modus vivendi” zal ontwer pen voor de Ned. Herv. Kerk. Hij was sedert 1867 predikant te Koudum. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Woerden is het bekende schryven van Dr. Hoedemaker voor kennis geving aangenomen. Er is echter van daar een brief van ad- haesie gericht aan de geschorste kerkeraads- leden te Amsterdam, voorzien van, naar men zegt, 9 handteekeningen. Door de kerkeraden van Vuren en Dalem zijn de brieven van Amsterdam, Sneek en Voorthuizen ter zijde gelegd, met den wensch dat het tegenwoordige kerk verband met de Synode aan het hoofd ge handhaafd blyve. De kerkeraad der Ned. Herv gemeente te Nieuwland (cl. Gouda) heeft de circulaires van Dr. Hoedemaker en die van de broeders uit Sneek zonder nadere overweging ter zjjde gelegd. •BERG-AMBACHT, 23 Feb. Vafl wege de Ijsclub: „Voorwaarts”, werden heden namiddag hardrijderijen gehouden, voor min gegoeden, 'waarbij als prijzen en premiën ham en brood werd uitgereikt. Aan de hardrijderij voor volwassen mannen namen 29 personen deel. Ie prijs, P. Van der Wal; 2e prijs, A. du Hen; le premie, A. Ligt hart; 2e premie, P. Romeijn Pz. Al de afgeredenen kregen 1 tarwebrood. Aan de hardrijderij voor jongens beneden 16 jaar namen 16 deel. Hierbij waren prijs en premie in geld. Ie prijs, A. Van der Bas JPz.; 2e prijs, Joh. Van der Bas JPz. le premie H. Verveer; 2e premie W. Blan ken. Daarenboven werden nog volksspelen om prijzen gehouden. Hardloopen voor jon gens, beneden 12 jaar, op het land. Prys- winners D. Bezemer en P. Boom, 18 deel nemers. Idem, boven de 20 jaren, met 30 deelnemers prijawinner P. Romeijn Pz. Idem voor meer bejaarde mannen, met 6 deel nemers, prijs winners C. ^Van Buren en G. Stout. Hardkruipen, met 30 deelnemers. Pryswinner H. Stubbe. •AMEIDE 24 Febr. Heden werd alhier het toelatingsexamen voor de Rijksnormaal lessen gehouden. Er hadden zich 5 oandi- daten (waaronder eene vrouwel. en waarvan 4 uit Ameide en 1 uit Vianen) aangemold, die allen toegelaten zyn. •TIEN HO VEN, 24 Febr. Op de aange plakte kiezerslijsten dezer gemeente komen Slot; Ierland» geschiedenis van de laatste hon derd jaren is een doorloopend verhaal van al wat een volk ongelukkig maakt. Het verzet tegen de Engelsche dwingelandij om hulde zich sedert 1770 meest met den ge vaarlijken‘sluier der geheime genootschap pen in geen land ter wereld kwamen deze ooit menigvuldiger voor dan daar. De Katholieken in het zuiden des lands staken het eerst de hoofden bijeen en vorm den de beruchte broederschap der Wit kielen het varen grootendeels uit hun bedrijf veijaagde pachters en boerenarbei ders, die des nachts onverhoeds optraden, om zich op bloedige wijze te wieken op een hard vochtig grondbezit ter of een onrecht vaardig ambtenaar; zelfs spaarden zij den geestelyke hunner eigen kerk niet, als zy dezen verdacht hielden met hun onder drukkers te heulen. By zonsopgang toefde nooit een hunner nreer op het tooneel der wraakoefening. In het Noorden vormde zich een gelijk soortige vereeniging: de Eikenhouten Harten. onder de protestantsche landbe woners; hier was de zeer drukkende be lasting in arbeid bij den aanleg van wegen gevorderd aanleiding tot den tegenstand. Het onderling wantrouwen, het ontbreken van rechtszekerheid en de gelegenheid tot Voldoening aan alle booze hartstochten, die de ontwikkeling van geheime genootschap pen steeds vergezellen, maakten ook hiel den toestand eer erger dan beter. Groote politieke gebeuitenissen in het buitenland oefenden een sterken invloed uit. De Amerikaansche Vrijheidsoorlog deed het lersche volk, en ditmaal zonder onderscheid van kerkgenootschap, naar de wapens giij- pen. Engeland duchtte een landing van de Franschen, en moest de medewerking dei* leien Vragen om dien tegen te houden overal snelden vrywilligers te wapen, en het gouvernement was genoodzaakt, met intrekking van de »Poynings-act”, aan het Parlement te Dublin meer zelfstandigheid te verleenen. Tegelijk werden nu ook de bepalingen verzacht, die den overgang tot de R. K. kerk tot een strafbaar feit stelden; aan de uitoefening van den openbaren eeredienst en het oprichten van scholen werden sedert dien tijd minder belemmeringen in den weg gelegd. Daarmee was evenwel nog geen rechtsgelijkheid verkregen; de bevoegd heid tot hel bekleeden van ambten werd den Katholieken by voortduring onthoudenen, terwyl zij geheel en al belast bleven met de zorg voor het bekostigen hunner eigen kerkelyke aangelegenheden, moesten zij ook nog tienden opbrengen als bydragen in de bezoldiging van de predikanten dei Staats- kerk. Tegen die laatste belasting en haar bestemming verzette men zich met toene mende kiacht. Dat de Fransche Revolutie een forschen weerklank zou vinden in Ierland, was te voorzien: Katholieken en Piotestanten ver gaten voor een wyle hun onderlinge ver deeldheid, en ontwierpen grootsche plannen, tot welker uitvoering vrijwilligers by groote troepen zich aanmeldden. Men wilde niets minder dan een lersche republiek in het leven roepen, waarin geen sprake meer zou zyn van geloofsverschil, even alsof ooit het schoone eiland van het Westen het Pa radijs der verdraagzaamheid zou kunnen worden. Ditmaal was het geen geheim verbondhetwelk de revolutionairen byeen hield; gelyk in onze dagen de National League openlyk en krachtig te voorschijn treedt, was het toen het vei bond der Uni ted Irishmen”, dat de vaan van het verzet omhoog hield. De Regeei ing poogde eerst door toegeven aan sommige eischen den naderenden storm te bezweren, en liet zou voor het Ier land der 19e eeuw een zegen zijn geweest, indien de dry vers der beweging eenigszins binnen de perken der gematigdheid waren gebleven. Doch de concession ten aanzien van den godsdienst, van den handel, van het kiesrecht voor het Parlement werden, en niet ten onrechte, onvoldoende geacht; in plaats van den weg der onderhaudeling verder te bewandelen, sloten de hooiden zich bij Frankryk aan, en noodzaakten alzoo de Engelschen lot tegenweer. Met geweld werd de opstand onderdiukt, de Veree niging werd opgeheveh verklaard, alle waar borgen voor persoonlijke viijheid weiden buiten werking gesteld. De verschijning van een Fransche vloot, die zonder iets te hebben gedaan weer vertrok, gaf toen den opstandelingen moed; in liet geheim werd een nieuw verbond samengesteld, dat krach tiger dan ooit werkte, over bet gansche land zyn vertakkingen had, en in Mei 1797, juist toen de Regeering. door venaders ver wittigd, up de aanvoerders de hand wilde doen leggen, den burgerkrijg deed uitbarsten. Het veizet was van korten duur, de Ieren moesten zwichten voor de overmacht, en weer werd het ongelukkige Erin het tooneel van bloedige vervolgingen. Een paar zwakke pogingen van Fransche zijde aangewend om hulp te bieden, liepen tot Prjjs der Advertentiën: Van 1 tot B regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Insending francoy uiterlijk tot Vrydags-naroiddags. Alle binnenlandsche AdvertenMin, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slacht» 3 maal in rekening gebracht. Directeur der 5N te Berg-Am- ne kennis, dat op ichting en aan de RBEREIDENDE kunnen geplaatst S. W. N. VAN NOOTEN, te Schoonhoven, Uitgeven. r* OverdfttóV n Terwyl Griekenland sich steeds blijft aangorden tot den strijd en door geheime onderhandelingen met Serrië tracht gemeene zaak te maken, is KoningMilan, dank zij den steeds sterkeren drang der Mogendheden, ein delijk besloten den hem aangeboden vrede aan te nemen. Zijne gevolmachtigden te Bucharest hebben zich bereid verklaart een vredesverdrag te onderteekenen, waarbij de aangelegenheden omtrent het sluiten van een handelsverdrag enz. aan latere beslis singen wordt overgelaten, doch het herstel van den vrede als een uitgemaakte zaak wordt beschouwd. Wordt dit besluit nu spoedig door eene ontwapening gevolgd, dan mag men verwachten, dat de reeds zoo langen tijd heerschende «panning op het Balkan-Schiereiland wat tot bedaren komt. Turkije heeft zich ditmaal niet te verwij ten daartoe niet al het mogehjke te hebben bijgedragen. Op Iluslands vordering ver klaarde het zich bereid de gewraakte ar tikelen, de Turksch—Bulgnarsche overeen komst betreffende, waarbij Vorst Alexander zich verbindt Turkije in een mogelyken oorlog bij te staan, te laten vallen, zoodat thans het hoofdbezwaar tegen die regeling vervallen is en niets meer aan de vereeni ging van Bulgarije en O.-Rumelië in den weg staat dan Griekenland. Doch ook deze tegenstand heeft niet veel te betee- kenen, zoolang de groote Mogendheden voet bij stuk blijven houden, om geen aanval van Turkije aan de zeösyde te dulden. Een cordon van Engelsche, Duitsche, Fransche, Italiaansche en Russische schepen bewaakt de Grieksche vloot, die in hare bewegingen zich wel tot spelevaren zal moeten bepalen. De opgewondenheid is echter tot zulk een toppunt geklommea, dat er naar het schijnt een of ander zal moeten gebeuren om -.‘fee gowanaghtar beogen- Volgens sommige" beWWwö'^ou Koning j George willen afstand doen van de regee ring ten behoeve van zijn zoon Constantijn, die zich dan naar den wil der Mogendheden zou kunnen schikken. Hyt bericht, dat van Engelsclien oorsprong is, is misschien wel eene raadgeving, in verband met de zeer stellige verklaring van Gladstone, dat de regeering het concert Europeen in deze niet zal verbreken. Ook in de Egyptische aangelegenheden aanvaardt do nieuwe re- geering hetgeen door hare voorgangster verricht werd de zending van 8ir Drum mond Wolff. Ten aanzien van Ierland is het Kabinet nog steeds aan het overwegen. Tegen het einde van Maart of het begin van April kunnen voorstellen worden verwacht, die strekken zullen niet tot het bedwingen van den geest van opstand, maar ter voorziening in den ongezonden toestand, die daaraan ten grondslag ligt. Een ieder die daarvoor raad weet, is door Gladstone uitgenoodigd zijne meening mede te deelen, en zoo komen van allerlei zijden adviezen toestroomen, o. a. van een der lersche Bisschoppen. De nieuwe onderkoning van Ierland, Lord Aberdeen, heeft zijne intrede te Dublin ge daan. Hij werd hartehjk ontvangen. Doch ook Lord Randolph Churchill, Gladstone’s felle tegenstander en bestrijder, is er met gejuich ontvangen. Diens mandaat strekt om de nog te beramen maatregelen ai vast verdacht te maken! De sociaal democraten hebben Zondag in Hydepark op nieuw eene volksvergadering gehouden, waaraan echter, toen enkele be sluiten waren genomen, door de politie een einde werd gemaak^. Bij het uiteengaan wilde men in de Parliamenlstreet, waar de Ministeries zijn, doordringen en begon men weer eenige glasruiten “in te gooien, doch de politie maakte hieraan spoedig een einde en nam eenige belhamels gevangen. Ook tegen de hoofden der beweging is eene strafrechtelijke vervolging begonnen. Een onderzoek naar den toestand der politie in de hoofdstad, ingesteld door eene commissie in de Kamer, heeft echter ook een en ander aan het licht gebracht, wat niet in den haak is. De Parijsche werkeloozen zijn voorne mens het voorbeeld hunner Londensche lot- genooten te volgen. Ook zy zijn voorne mens eene betooging van gelyken aard te volgen, indien de politie het hun niet belet. Prins Jerome Napoleon, een van de pre tendenten, zoo niet naar den Franschen troon, dan toch naar het Presidentschap, heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waar in hij protesteert tegen het in de Kamer ingediende wetsvoorstel, om aan alle pre tendenten het verfblyf in Frankryk te ont zeggen. Hij verklaart de Republiek uit een plebesciet geboren te erkennen, doch met do verkiezing van den President, die zyn mandaat alleen aan een dergelyke uiting van den Volkswil kan ontleenen. Nu, 't zal zoo’n vaart niet loopennoch de com missie, in wier handen het voorstel is ge steld, noch de Kamer is voornemens het tot wet te verheffen. Hot Duitsch-Fransche spionnen-conflict nisstraf, omdat hij had toegelaten, dat in is gaandeweg al tot heel wat bescheidener e-—iu-u afmetingen teruggebracht. De Vossische Zei- t Door Z. M. den Koning is be noemd tot burgemeester der gemeente Vu ren, F. F. baron d’ Aulnis de Bourouille. Door de arrondissements- rechtbank te Utrecht is, ter vervulling eener rechtersplaats in dat college, opgemaakt de navolgende alphahetische lijst van aanbe veling: Mr. C. Krahbe, kantonrechter te Alfen; Mr. F. A. Van Leeuwen en Mr. G. Wttewaal, beiden rechter in de arron- dissements-rechtbank te Alkmaar. Bij kon. besluit van 3 Fobr. jl. is het kon. besluit van 23 Fobr. 1882 tot uitvoering van de wet nopens de inrich ting van den postpakkettendienst in dien zin aangevuld, dat: 1. in het verkeer met de landen, die wederkeerig zullen blijken daartoe bereid te zijn, kunnen verzonden worden pakketten: a. tot een gewicht van vijf kilogram; b. met eene aangegeven waarde, het be drag van f500 niet te boven gaande, c. met een te verrekenen bedrag va» niet meer dan f150; 2. de afzender van een pakket, tegen een vooruit te betalen port van 10 cent, daarvan een bericht van ontvang kan bekomen de .scha^elnosstelliflig wegens verloren geraakte of beschadigde pakketten a. wordt verhoogd tot een maximum van f 12,50, in het verkeer met die lan den, die pakketten *lot een gewicht van vijf kilogram toelaten; b. bij aangifte van waarde het bedrag der aangegeven waarde niet kan te boven gaan. Dit besluit treedt in werking den 1. April 1886. Bevorderd tol doctorinde rechtswetenschap aan de rijks-universiteit te Leiden, de heer A. G. Prins Visser, ge boren te Sliedrecht, met academisch proef schrift getiteld„Buitensporigheden, mis handelingen en grove beleedigingen, als grond van scheiding van tafel en bed.” Men schrijft uit Vreeswijk: Naar men verneemt, zal eerstdaags een adres in deze gemeente in omloop gebracht worden, ten einde aan de bevoegde over heid vernietiging te verzoeken van een raads-' besluit tot stichting van een post-' en tele graafkantoor. Adressanten gronden hun verzoek op de feiten, dat de postery alhier nimmer aanleiding tot klachten heeft ge geven, dat het telegraafkantoor te Vianen, op 10 minuten ufstands van Vreeswijk ge legen, behoorlyk aan de behoefte dezer ge meente voldoet, en dat, daar de werkzaam heden aan do nieuwe schutsluis alhier groo tendeels zyn afgeloopen, er geen de minste behoefte aan bestaat, omdat in deze gemeente geen fabrieken of handelsondernemingen bestasn. Zij meenen daarom dat de kosten aan zulk een kantoor besteed, geheel on- noodig zijn. In de Zaterdag gehouden oor- rectioneele terechtzitting van het Gerechts hof te ’s Gravenhage werd het vonnis der rechtbank te Dordrecht, in zake den schip persknecht M. R. te Sliedrecht, ver nietigd, terwyl het Hof, op nieuw recht doende, den bek), wegens verbreking van afsluiting veroordeelde tot 1 maand celstraf en 3 boeten van f25. De afgelegde bui ten gerechte! ij ke bekentenis in verband be schouwd met de verklaringen der getuigen, werd voor het bewys voldoende geacht. In de Dinsdag gehouden te rechtzitting der arrondissements rechtbank te Rotterdam werd M. v. G.bouwman, wonende te Gouderak, schuldig verklaard aan het in aanraking brengen van runde ren, afkomstig uit den afgesloten kring, met runderen niet uit den kring af komstig, en veroordeeld tot eene geldboete van f3, subs, een dag gevangenisstraf. Zy verklaarde tevens verbeurd de gedeponeerde waarde dier twee runderen. Van dezelfde over treding, begaan met twee andere runderen, sprak de rechtbank hem vrij, en gelastte dat de waarde dier t wie runderen hem zou worden teruggegeven. Door het kanton ge recht te Gouda werd Woensdag de houder van eene locali teit op de Westhaven aldaar, waarin hij krachten» vergunning sterken drank in het klein mocht verkoopun, doch die gemeen schap bad binnenshuis met eene localiteit waarin hij eene melkneering uitoefende, ver oordeeld tot boete of subsidiaire gevange- eerstgemelde localiteit door zijne vrouw aan TOor 25 kiezers voor deu gemeenteraad on twee bezoeker» glaasjes jenever waren toege- I 18 voor de 2e Kamer en de Prov. Staten.

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1