II 1 kering 1886. N°. 873. Zaterdag 6 Maart. bouwers. •i jfbehoeften :ikelen. ENEN-, 'ENHODT, Zonen, 'kboeken, e' I I I II Lzoon i pij van BES Az. ijs te koop CHEER Jr. Alledaagschheden. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. r meer!!! BUITENLAND. BINNENLAND. K 1 1 de VAN HOOTEN. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgeven. in als en Paarden E of KALVER- I 13 voor eene prompte dragenzal het ïwe gewaardeerde mde, heeft hij de ig te zijn, Ow. Dienaar, 8CHUIFKOZIJ- SN-en BUITEN MUREN, GOOT- ANTEL epz., bij i en H. Boer, ekende heeft de nis te gevendat zal openen een 103. 3ERLANDEN, tihosch ICHADE, ROE- )E GOEDEREN, op vaste en zeer n VEE kan ook i tijd van zee en aanvragen van inlichtingen ge il tot den Agent IJsel, den Hoer ^E^VAAGf", Effecten voor: h 4 °/0 ’s jaars; den prolongatie- nsche beursvoor- T ilgenootschap, voorhanden en banden; sterk met en zonder tefeuille en voor prijzen, bij den Koopt de nieuwe LONDON de beste van alle bestaande parfumeriën pra het grijze haar binnen enkele dagen te doen verdwijnen. 38598 58108 3884^ 4733 dezer eeuw Deze Coonnt wordt des Zaterdag-morgen» uitgegeven. Pr|js: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. >ven de 30 °/0 ider 30»/,; liven de Amster- Twee tegenstrijdige verschijnselen, die -u voordoen, trekken de n en f 1,50 per ‘r. E. M. Driesen, te Schoonhoven; H. Huinck FHz., J. van Straaten iwen te Kamerik G. VERMOND, Belooft soliede Prijs der Advertentifin: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdags-namiddags. Alle binnenlandsche Ad verten tien waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 1 maal in rekening gebracht. SGHOONHOyfflSCHE COURANT. JKE HOEST uclihoest iwe Hoest, an het gevaar en sedert vele jaren g goed bevonden HIOMG, icht verkrijgbaar van fl. 2. die flacons van fl. van roede en 65 Cent die van ilen voorzien zijn, ikmerk te ed. Wolff Zn.; F; Gorinchem bij ht bij J. D. den VlasveldLek- tarre; Oudewater Stolwijk bij C. G. ij Joh. v. d. Dool. Overzicht De gezichtseinder in het Oosten begint al meer en meer op te klaren. Hoewel mokkende en tegenstrevende, heeft Servië tooh eindeljjk moeten toegeven aan den drang der Mogendheden, om den toestand van spanning, die het eigenaardige gevolg ia van een wapenstilstand, niet langer te laten voortduren. De vrede is geteekend, zjj ’took dat Kouing Milan weigert Vorst vangenis voor jeugdige vrpuwelijke veroor deelden, tevens huis van verbetering en op voeding voor meisjes te Montfoort, onder j voor de in die betrekkingen oewuzen uiensten, en benoemd tot lid en secretaris van gemelde commissie van admi nistratie, G. A. De Gelder, candidaat-notaris te Montfoort. Z. M. heeft aan J. SimonszJr., op verzoek, eervol ontslag verleend als lid en vice-president van de commissie van ad ministratie over de gevangenis voor jeug dige vrouwelyke veroordeelden, tevens huis van verbetering en opvoeding voor meisjes te Montfoort, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en benoemd tot lid van gemelde commissie, W. J. Van Erpers Rooijaards, burgemeester der gemeente Montfoort; zijnde voorts het vice-presidium van meergenoemde commissie opgedragen aan L. A. Van den Berg, lid der commissie. Aan den bij het le regiment vesting-artillerie nieuw benoemden kapitein H. Thesing wordt het bevel opgedragen over de 5e compagnie van dat regiment te Utrecht. De opzichter van fortificatiën der le klasse Kleian, wordt op 1 Mei a. s. verplaatst van Brielle naar Dordrecht. Tot Deurwaarder bij het kan tongerecht te Gouda is benoemd de heer B. H. Van de WerveJr. aldaar. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de Unireniteit te Leiden de heer M. F. Boonzajer M.F zn., geboren te Gorinchem met aoad. proefschr., get.: „Levering van onroerende zaken naar Nederlandsch recht.” Door den Minister van Water staat is, bij beschikking van 24 Februari jl., aan de heeren A. K. Van der Garden c. s. concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van eene stoomtram op alle rijka- wegen in de Hoeksche Waard, (eiland Beier land) welke in hun plan van aanvrage be grepen zijn. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben den 15den Februari eene. afwijzende beslissing genomen op een ver zoek van W. A. Swets, te Hardingsveld, om het Molenpad te plaatsen op den legger der wegen en voetpaden dier gemeente. Door den Raad der gemeente Heusden is aan den heer Seret, met een begeleidend schrijven, als aandenken een fraaie gouden gedenkpenning aangeboden, welke aan de eene zijde met het stadswapen prijkt en op welks keerzijde de woorden zijn ingegriftDe gemeente Heusden aan den volksvertegenwoordiger, den heer H. Seret, naar aanleiding van de aanneming van diens amendementBrug Maasmond op 22 De- cember 1885. De 8 taats-Courant N#. 51 bevat de Statuten der Naamlooze Vennootschap „De Sliedrechtsche Broodbakkerij” te Slie- drecht, kapitaal f 10.000. Dinsdag is te Amsterdam, ten bureele der garnizoensbakkerij in de Oranje- Nassau-kazerne, o. a. aan besteed de leve ring van 600 Hectoliter jarige witte of Zeeuwsche tarwe minste inschrijver de heer M. De cGier te Gorinchem voor f 7,09. In het jaar 1885 zyn aan gemeentewaag te Gorinchem gewogen Varkens 4287 st., wegende 400213 Kilo. s tegerlijkertyd voordoen, Aan den eenen kant is het verwonder- lijk, hoe vast de menschen zich klemmen aan hun persoonlijke begrippen, meenir.gen en opvattingen. Zy, en zij alleen, nie mand anders, weten hoe het is en hoe gedaan moet wordenhun weg is de eenige, die rechtstreeks naar het doel leidt. Men heeft voor die eigenschap een mooien naam gevonden: zij heet individualisme. Maar tracht nu datzelfde eens toe te passen op maatschappelijke toestanden, die verbetering behoeven, gelijk zich steeds zullen voordoen zoolang er een maatschappij bestaat dienaar volmaking streeft en alzoo nog levenskracht bezit: wat ontwaart men dan? Dan zyn het juist niet de indivi duen, die zich de dingen aantrekken over welke terecht geklaagd wordt, en nooit hooren wij zeggen: Juist, dat is geheel en al verkeerd, en ieder van ons heeft bij zichzelf, in eigen boezem, de middelen tot herstel en hervorming op te sporen en aan te wenden. Hier dus ziet men de Heden hun eigen pad bewandelen, in de vaste overtuiging dat elke daarvan afwykende richting naar een afgrond of een moeras voert; samenwerking afwijzen, omdat anderen geen volledige instemming uitspreken met hetgeen zy voor onomstoo- telyke waarheid houden; weigeren, door gemeenschappelijke krachtsinspanning het goede te verkrygen, omdat zij van oordeel zyn dat, bij het volgen van hun inzichten, het betere of zelfs het beste zeer gemak- kelijk bereikbaar is. Ginds ziet men de schuld van al het gebrekkige en slechte niet voor eigen rekening nemen, doch wijten aan de omstandigheid, dat de massa, de gemeenschap niet deugt, en dat slechts een af brokings en - opruimings-proces op breede schaal verbetering kan aanbrengen, Over het individualisme in den maat- schappelijken herstellingsarbeid is we) het een en ander te zeggen. Wy voor ons zijn niet voornemens dat onderwerp in zyn geheelen om vang te behandelenwel zullen we trachten er een paar gezichtspunten op te openen, onder uitnoodiging tot ver der nadenken. Eigenlyk zijn het 'slechts overbekende dingen die we te vertellen hebbenmet een weinigje gemis van welwillendheid zou men ze als gemeenplaatsen en afgezaagd heden kunnen bestempelen. Wie zal om maar iets te noemen, een greintje oorspronkelijkheid ontdekken in de bewering, dat niets ter wereld meer kracht uitoefent, dan het voorbeeld, door een reeks van goede han delingen gegeven? En ofschoon het ons ten eenenmale ontbreekt aan het talent, om dezen overouden kost zóó te kruiden dat men hem dragelijk, misschien sma- kelijk vindt, toch moeten wy dien op nieuw voordienen. «Alleen Jan moest met Jan beginnen I” zegt De Génestet, sprekende van iemand die uitvaart tegen de heiden-bekeering op grooten afstand, op grond dat er nog zulk een groot aantal voor bekeenng in aan merking komende lui om ons heen leven, het welk de dichter hem gereedelyk ge wonnen geeft. Wy gelooven, dat voor me nige maatschappelyke verbetering het aan gehaalde woo'd een uiterst geschikt motto zou zyn; wil men het korter, en met ver mijding van alle soort van eigennamen die er misschien een beperkend karakter aan zouden geven, men neme het gevleugeld woord van Modderman: «Herzie u zelf!” Men heeft den staatsman toegejuicht, die dat zeide, en men leest met telkens we- derkeerend genoegen De Génestet’s gedichtje van Jan Rapen toch, beide citaten ge ven niets anders dan een verwyzing naar de macht van het voorbeeld. Er heerscht een algemeene klacht, dat het besef van den plicht de wereld uit raakt. Zekere gemakkelijkheid maakt zich van de harten, hoofden en handen meester de man, die aan eenig voorschrift wordt onderworpen, begint met dat le onderwer pen aan het onderzoek van zyn criliek, en komt dan tot de slotsom, dat het niet noodig is dat alles zoo piecies, met angst vallige zorg, in den letterlijken zin op te vatten. Zelfs drukt hy zich nog de kroon der scherpzinnigheid op het hoofd, of prijst zyn eigen breede inzichten, nu hij tot de ontdekking is gekomen dat er een massa kleingeestigheden schuilen in den lastbrief, hem verstrekt. Van den opperman, die meent dat het dwaasheid is een kwar tier te staan roeren in een bak met kalk, tot den Minister naar wiens oordeel een zaak, aan zijn beslissing onderworpen, wel eenig uitstel kan lyden, aanschouwen we een massa menschen by wie afdingen op hun verplichtingen het toppunt van levens wijsheid schynt te zyn. Alleen als straks de mét kwalyk toebeieide kalk opgetrok ken muur ineenzakt, of het niet inlyds af doen eener zaak een onherstelbaar onrecht heeft doen plaats grijpen, ja, dan komt misschien de gedachte weleens boven, dat een weinig meer nauwgezetheid niet kwaad zou geweest zyn. De man, wiens stelling in de maatschappij het meest is gevestigd, is een slaaf van zijn plicht, doch een slaaf, die zijn ketenén lief heeft en ze voor niets ter wereld zou willen afleggen. En gelooft niet ieder, dat de so ciale toestand in het algemeen een heel andere zou zijn, indien allen dat gevoelden en in practyk brachten Welnu, dan is de weg tot verbetering ook juist afgebakend. Doe gij uw plicht, met stipte nauwkeurigheid, zonder er het geringste op af te dingen. Dat zal aan stekelijk werken op uw gansche omgeving, op allen die, hetzij van u afhangen, hetzij in eenige betrekking tot u staan, ja, ook op hen die het recht hebben u bevelen te geven en persoonlyk zult gij meer gedaan hebben aan de hervorming der maatschappij, dan wanneer gij in een prachtige brochure had aangetoond dat zij in- en uitwendig totaal verrot of vermolmd is. Hetzelfde is op een onnoemelijk aantal dingen van toepassing. La Fontaine zegt aan het slot van een zyner fabelen, dat de Schepper ons allen op dezelfde wijze den bedelzak laat dragen, namelijk met de ach terste helft, die op onzen rug hangt, be stemd voor de gebreken van ons zelven, met de voorste voor die van anderen, zoodat wy dezen steeds onder de oogen hebben. Met hetgeen men is overeengekomen de maatschappelijke krankheden te noemen gaat het evenzoo. Wy dragen ze in den voor sten zak, en oefenen ons zelfs in de kunst, ze steeds beter te zien. Maar van het aan deel, dat elk van ons er persoonlijk in heeft, krygen we nooit iets te aanschouwen; we denken er niet aan, den zak eens om te hangen. Erkend hebben we reeds, en by meer dan ééne gelegenheid deden we het uit komen, dat er verhoudingen zyn die her vorming behoeven, en waarover het noodig is dut alle menschen van goeden wil tot een vast besluit geraken, om een begin van uitvoering te geven aan hetgeen een wezen lijke behoefte van dezen tijd mag heeten. Het verdient warme toejuiching, dat het Hoofdbestuur der liberale Unie de sociale vragen van den dag tot een onderwerp van ernstig onderzoek maakt: reeds voor lang is het onze stellige meening geweest, dat de vrijzinnige partij in Nederland zich niet langer suf moet zitten kijken op de thans niet op te lossen vragen van kerk en school, doch met vaste schreden de baan der maat schappelijke verbetering moet betreden zonder dat is haar ondergang slechts een quaestie van weinige jaren. Doch terwijl die plant, in vruchtbare aarde gelegd, ontkiemt en wortel schiet, bij een latere gelegenheid hopen wij daar over wat uitvoeriger te spreken, moeten allen, onverschillig of zij op dit oogenblik geroepen zijn aan deze oplossing mede te werken, elk voor zich het hunne doen. Het aandeel, dat ieders persoonlijke tekort komingen draagt in den algemeenen ziekte toestand van de maatschappij is groot, en moet tot geringer verhoudingen worden teruggebracht. Dat moet gij doen, en moe ten wij doen, elk voor zich: dat is een persoonlijke arbeid bij welken we ons niet kunnen doen vervangen. Gij klaagt, dat in weerwil van de slecht heid der tyden, de zucht naar onbeduidende vermaken toeneemt I Volkomen waar dus, blyf wat meer thuis bij vrouw en kinderen, om de eerste haar zware taak te verlichten door uw byzyn, voor de laatsten een op voeder te zijn in de ware beteekenis van het woord. Het is u gebleken, dat er zelfs in den on- bemiddelden burgerstand erg geofferd wordt op het altaar van den opschik? Best, wy zullen het niet tegenspreken. Acht u zelf dan te goed om voor aap of pauw te spelen kleed u met gepasten eenvoud, al zijn mis schien uw nabestaanden u een strik of wat vóóruit. Het bedroeft u, dat in den handel de eerlykheid, in de nyverheid de volharding zyn verdwenen. Ja, dat is inderdaad zeer te betreuren. Doch er is maar één middel tegen dat kwaad, wees zelf zoo eerlyk als goud en volhardend als wagenschot. En els we nu, met ons zeer velen, in dit en soortgelijke gevallen de met beschei denheid gegeven wenken opvolgen, in af wachting dat ook van buiten at het sociaal gebouw eenige belangrijke herstellingen zal krygen, wel, dan laten we onzen kinderen een maatschappij na, van welke het een lust is, lid te zyn. Dat is, dunkt ons, wel eenige inspanning waard. Door Z. M. den Koning is met ingang van 1 April a. s., bij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, benoemd tot reseti e-officier van ge zondheid der le klasse de heer J. Van Ijzeren, eervol ontslagen officier van ge zondheid 2e klasse van de zeemacht, arts te Werkendam. Door Z. M. den Koning is, met 15 Maart, benoemd tot kantonrochter-plaats- vervanger in bet kanton Ridderkerk O. A. Molenaar, burgemeester van IJselmonde. Z. M. heeft aan W. De Gelder, op verzoek, met ingang van 1 April, eervol ontslag verleend als lid en secretaris van de Commissie van administratie over de ge- Kalveren 346 Kaas Hennep Diverse In den aanvang was de R. K. gemeente te Gouda met be trekking tot de plaats waar hare gods dienstoefeningen gehouden moesten wor den, van zeer slechte conditie: een zolder, bijna zonder dak, boven de woning van den pastoor, werd daartoe gebezigd. Op herhaald aandringen van vele zijden zou door de Regeering in 1817 deze toestand verbeterd worden; in dat jaar werd bij K. B. aan de R. K. gemeente te Gouda de zoogenaamde Gasthuiskerk, vroeger bij de Waalsche gemeente ia gebruik, tot het houden harer godsdienstoefeningen afge staan. De stad Gouda was met dat K. B. verre van ingenomen, zelfs in die mate, dat er een tweede K. B. noodig wasalvorens men er toe overging de sleutels der kerk aan de Roomsch-Katholieken uit te leveren. Doch ook nu nog meende Gouda’s bestuur die uitlevering slechts onder ernstig protest te moeten doen plaats hebben: de sleutels werden 3 Maart 1818 in tegenwoordigheid van een notaris overhandigd, die tevens bij authentieke akte constateerde, dat de over- gifte slechts onder protest geschiedde. De R. K. gemeente bleef zich na dien tijd ongestoord van de Gasthuiskerk bedienen. Doch ia 1880 besloot het kerkbestuur eene nieuwe kerk te bouwen en de oude van de hand t*-doen. Alvorens echter tot een publieken verkoop over te gaan, werd aan het gemeentebestuur van Gouda kennisge geven van bet voornemen daartoe, met me- dedeeling, dat indien de stad de kerk voor zich wenschte te verkrijgen, aan haar de voorkeur boven andere koopers zoude ge- koopen en ver- IT, tegen een pro- Alexander van Bulgarije de vriendschaps hand te reiken. Voorafging nog een pro test tegen de verbreking ^an het evenwicht, voeding voor ,dopr M jMl Bul- dankbetuiging garye gesloten. Dit traotaat, waarin, dank bewezen diene zij de bemiddeling van Italië, thans de be paling omtrent wederkeerige militaire hulp geschrapt is, schijnt thans door alle Mo gendheden, Rusland niet uitgezonderd, voor- loopig te zijn goedgekeurd, behoudens na dere bekrachtiging en regeling van eenige punten van ondergeschikt belang. Griekenland staat intusschen nog altijd gewapend, bewaakt door de Mogendheden, vergeefs uitziende naar een die zich aan zijne zijde mocht scharen. Wel is Frankrijk niet zoo onmenschelijk als de andere Euro- peesche heeren, doch het blijft bij een hoofdknikje. Van dien gewapenden vrede, die tal van handen aan den arbeid onttrekt, blijven de gevolgen niet uit. Er heerscht een groote armoede, die reeds in het bui tenland de hand doet uitsteken om een aalmoes. Wel draagt de regeering, die van dat alles de schuld is, eene groote verant woordelijkheid I De troonsafstand van Koning George bleek slechts een canard te zijn. Sir Drummond Wolffs zending in Egypte is thans door Gladstone in het Engelsch Lagerhuis bepaald als goed erkend. Het nieuwe Kabinet wenscht in deze in het voetspoor van zijn voorganger te gaan, al kon het ook nog niets omtrent den uitslag van die zending mededeelen. Overigens bepaalden de beraadslagingen in het parlement, enkele mededeelingen der regeering uitgesloten, zich hoofdzakelijk tot de plaats gehad hebbende ongeregeldheden te Londen en elders. Het verhoor der hoofd- aanleggers is in vollen gang, der Pall mall gazelle trad als w charge op. Hij verklaarde dat di der bijeenkomst op Trafalgar strekt niet tot oproer haddei De politie bleek niets voorzien hebben. Haar hoofd was, toen het er op aan kwam maatregelen te nemen, niet te vinden en de woeste volkshoop had dus vrij spel. Het voorbeeld te Londen gegeven vindt nog steeds elders navolging. Te Manchester, Smetwich en East Dulwich kwamen op nieuw ongeregeldheden voor, die echter in de ge boorte onderdrukt werden. In Ierland kwam dezer dagen ook weder een moordaanslag voor, doch het is zeker een teeken des tijds dat die daad van wege de Land-league in het openbaar werd af gekeurd en dat Michell Davitt, een der heftigste volksleiders, insgelijks tot kalmte en bezadigdheid aanspoort, in afwachting van hetgeen Parnell voor Ierland zal kun nen verwerven. Het vredestractaat tusschen China en Frankrijk heeft Engelands wangunst opge wekt. Dit verlangt in gelijke voorrechten te deelen als die welke aan Frankrjjk zijn toegestaan. Als dit maar geen quaestie wordt. Ook het vredestractaat met Madagascar is door de Kamers van Afgevaardigden met 459 tegen 29 stemmen goedgekeurd, zoodat het jaar 1886 aanvankelijk als een jaar des vredes bij uitnemendheid kan worden ge noemd. De grijze Keizer Wilhelm van Duitech- land is wederom gevallen en kan wegens de daaruit gevolgde kneuzing zijne dage- lijksche beweging niet nemen. Het kerkehjk ontwerp is op dit oogenblik bij eene commissie van 21 leden in onder zoek. In het Pruisische Hoerenhuis had voor eenige dagen geleden een belangrijk debat over de Poolsche quaestie plaats. Het belangrijkste was voorzeker de verkla ring van den Bisschop van Fulda, eerst onlangs tot lid van het Huis benoemd, dat hij zich in deze, geheet'anders dan velen zijner geestverwanten, geheel aan de zijde der regeering schaarde en de bescherming der Üuitsche belangen in de oosteiijke pro vinciën goedkeurde. Rusland heeft den 13den der vorige maand de nieuwe grens aan de zijde van Afghanistan ingenomen door een feestelijken intocht te Pendesh, terwijl de Afghanen een vroeger door Rusland bezette strook lands betrokken. In Zweden is voor ’t eerst eene som van 100.000 Kronen beschikbaar gesteld als schadevergoeding voor onschuldig veroor deelden. geven worden. Het gemeentebestuur ant woordde op deze kennisgeving dat zjj van oordeel was, dat de Gasthuiskerk aan de gemeente Gouda in eigendom toebehoorde, en dat dus het R. K. kerkbestuur het recht miste om die kerk te verkoopen. Nadat het kerkbestuur hierop in eene na dere missive zijne rechten nader had uit eengezet, doch op deze missive geen ant woord had ontvangen, werd het kerkge bouw in het najaar van 1882 in publieke veiling gebracht en door het kerkbestuur toegewezen aan zekere wed. K., die er eene bierbrouwerij in vestigde. De gemeente Gouda stelde nu voor de rechtbank te Rotterdam tegen deze nieuwe verkrijgster eene revindicatie in, terwjjl het R. K. kerkbestuur door deze gedaagde in vrijwaring werd geroepen. De rechtbank wees de vordering toe. Over het hooger beroep van dit vonnis werden heden voor het Hof te ’s Hage de pleidooien gevoerd. Voor de appellante (de koopster en het kerkbestuur) voerde Mr. A. M. Van Stipriaan Lucius het woord, voor de geïnt. trad Mr. G. M. Van der Linden op. Door den eersten pleiter werden de vol gende gronden aangevoerd: 1°. dat de stad Gouda niet ontvankelijk was in haren eisch, omdat de acte tot opvordering van den eigendom was verjaard; 2°. dat het eigen domsrecht der stad zelve niet bewezen was, daar de kerk behoorde tot een complex van gebouwen, welke vroeger het eigendom wa ren van eene liefdadigheidsstichting, terwijl de stad slechts toezicht uitoefendeen 3°. dat het R. K. kerkbestuur door een voortdu rend openbaar, ondubbelzinnig, ongestoord bezit (e goeder trouw gedurende meer dan 30 jarenden eigendom van het kerkgebouw had verkregen. Voor do geïnt. werd in de allereerste plaats het eigendomsrecht der stad Gouda nader aangetoond, en verder beweerd dat er van verjaring van het vorderingsrecht der stad geen sprake kon zyn, daar de ter mijn dezer verjaring eerst begint te loopen van het oogenblik van laesie van het recht, gelijk dit ook iu het vonnis a quo was aan genomen, en er van dat oogenblik af zeer zeker de door de wet gevorderde tijd nog niet verloopen was. En eindelijk dat het kerkbestuur zich niet op eene verjaring kon beroepen, waar het eerste vereischte daar voor, het bezit, ontbrak. De R. K. gemeente had het kerkgebouw slechts in gebruik ge kregen, en dat nog wel ingevolge den druk, uitgeoefend door het Koninklijk besluit.' er was dus in gebruikgeving uit noodzaak, en deze kon geen grondslag uitmaken voor de verjaring. Het notarieel protest had dan ook ten doel gehad te beletten dat de Ka tholieke gemeénte uit die ingebruikgeving eenige rechten zoude putten. Ten slotte betwistte pleiter nog het recht der Roomsch Katholieke parochie (als zoodanig was de 2e appellant in vry waring opgeroepen en in hooger beroep opgetreden) om in reohten op te treden. De parochie is geen per- Boonf maar een territoir; en in 1818 hadden de Roomscben te Gouda als gemeente geen o rechtspersoonlijkheid; de kerk was aan hen allen te zamen in gebruik gegeven, niet aan één zede lijk lichaam. De uitspraak in deze belangrijke zaak vermelden wij later. G. Hoogëndoorn is in hooger beroep gekomen van bet vonnis der recht bank te ’s-Hage, waarby hij veroordeeld is tot 3 maanden celstraf en boete, wegens het schrijven van een beleedigend artikel. Dinsdag stond voor de arron- dissemeot-rechtbank te Rotterdam terecht A. v. T., huisvrouw J. 8., tapster, wonende te Haastrecht. Zij had nl. op den 29sten December jl. in hare woning aan den on- bezoldigden rijks veld wachter L. Rietveld op diens verzoek een glaasje jenever voor 5 cent verkochtzonder de vereischte ver gunning te bezitten. Tegen beklaagde, die ter terechtzitting niet was verschenen eischte het O. M. eene boete van f25 of 5 dagen gevangenisstraf. Tot predikant by de Christe lijk Gereformeerde gemeente te Bolnes (classis Rotterdam) is beroepen Ds. J. A. Goedbloet te Zierikzee. ♦GORINCHEM, 4 Maart. Vandegeld- leening, ten behoeve van het hoogheemraad schap „de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zou we” in 1876 aangegaan, zijn sedert den 1. dezer weder 13 aandeelen, ieder groot f 1000, aflosbaar gesteld, zoodat de schuld, primitief groot f 165 000, na de herhaalde aflossingen, thans nog f 17.000 bedraagt. Van de leening in 1883 groot f 58.000, mede ten behoeve van het hoogheemraadschap gesloten, zijn thans de laatste vier aandeelen van f 1000 aflosbaar gesteld, waarmede de schuld geheel geamortiseerd is. Door wijlen Mej. W. C. Van Hoey, on langs alhier overleden, zyn aan het diaconie- armhuis der Hervormde gemeente alhier en aan de diacooie-ermea te Arkel, waar zij des zomers haar verblyf hield, ieder eene som van f 1000 gelegateerd, vry van successierechten. De mazelen-epidemie is hier sedert de laatste vier weken zoodanig toegeno men, dat bjjna geen huis, waarin kinderen De redacteur getuige a dé- le leiders r square vol hadden aangehitst. De politie bleek niets voorzien hebben. ras, fcueu uei or up kw te nemen, niet te vinden j;s -1

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1