h, N". 880. Zaterdag 24 April. iNlfATTO KIPPEN ioeken, tandensterk t en zonder lille en voor senbij den IER, italbrillen Zonen, 1886. f skleursel I i neer!!! tiet nootschap, handen EER Jr. baar I N, per vierk. Meter, ind h 18 Cts. len baat ijnlandschen -HONIG, BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht 4r Wat te doen? u UTRECHT. Citgevan. leen echt NOOTEN. telijke groeten, urgemeester. tinj C. Dw. Dienaar, E»OLAK, an GOUDA, il. et Sneeuwwitte in het HULP- fd IJoeel. Koopt Ie nieuwe O IV D O IV beste ran a bestaande rfumeriën om t grijze haar men enkele jen te doen dwijnen. n VLEESCH, landelaars Schoonhoven. ITEN- en gemaakte bii m, In de Nee. Prjjs der Advertentifin: Van 1 tot 5 regels 0,60. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrfjdags-namiddaga. Alle binneniandache Adverteatiin waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 9 maal in rekening gebracht. TIKELEN. Te ten huize van IEER, Heeren- ure, zullende eind Logement »and fabriek- flesBchen van i 65 Cents, te Wolff A Zn.; Gorinchem bij bij J. D. den lasveld; Lek- ■e; Ondewater Iwjjk bij C. G. Joh. v. d. Dool. leren). door een chro- ■dende, heb ik Druiven-Borst- eene bepaalde van nog meer >ve mij dus te Tijd geeft raad. Met die gedachte nam het Engclsche Kabinet vermoedelijk afscheid van het Parlement, dat de Paaschdagen in eigen kring gaat doorbrengen en eerst 9 Mei wederkeert. Nog vóór het uitééngaan van het Parlement heeft Gladstone het tweede deel zijner plannen ten aanzien van Ierland uiteengezet door de indiening van een ont werp tot aankoop van grond. Het doel f 1,50 per M. Driesen, ihoonhoven uinek FHz., an Straaten te Kamerik De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben besloten: 1°. Op het adres van Johannes Ver meulen, loteling der lichting dezes jaars uit do gemeente Gouda, daarbij bezwaren inbrengende tegen de uitspraak van den militieraad in het 3de district dezer pro vincie, waarby hy tot don dienst is aan gewezen, terwijl hij vermeent, dat hij daar van had behooren te worden vrijgesteld, met haudhaving van het bestreden besluit Doze Courant wordt des Zaterdag-mor gons uitgegeven. Prjjs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele r|jk 0,80. Men kan zich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. k., en in het sdag der maand, de BRILLEN voorschrift van voor Gouda en bezoeken met A, E WAAG”, eposito f 50 tot f 500 raagbaar; f 500 tot f 1000, "Pegging; m f 1000, met ju boven f1000, n. No| arbeiu deling De ui a. 8. Dinsdag. Door de rechtbank te Utrecht is uitspraak gedaan in de zaak van J. v. R., naaister, geboren en wonende te Vianen, thans te Utrecht in hechtenis, beklaagd van twee wanbedrijven van bedriegelijke oplich- '?ig, ten nadeeie van de logementhouders Th. W. en O. M. N., te Utrecht ge pleegd. De rechtbank, niet bewezen ach tende hetgeen beklaagde bij dagvaarding was ten Jaste gelegd, sprak haar vrij, met veroordeeling van den Staat in de kosten. Het bjjzonder telegraafkantoor te Vreeswijk is, wegens ziekte van den ambtenaar aldaar, tijdelijk gesloten. Door den gemeenteraad van Alblasserdam is in eene besloten vergadering bepaald, dat op de 2de openbare school niet in de bestaande vacature van een onderwij zer zal worden voorzien, zoodat voortaan van de zes lokalen, slechts 4 in gebruik zullen zjjn. Aan de pl. schoolcommissie, die tot niet-aanstelling geadviseerd heeft, is opge dragen de zaken zoo te regelen, dat de kinderen, die nu in 4 lokalen niet geplaatst kunnen worden, op eene der andere scholen onder dak komen. De breivrouw op de 1ste o. 1. s. heeft eervol ontslag gekregendie der 2de o. 1. s. zal nu op beide scholen onderwijs geven, zoodat de kinderen, in plaats van 8 uur, slechts 4 uur per week onderwys in nut tige handwerken zullen verkrijgen. Ook is eene nieuwe instructie voor het onderwjjzend personeel vastgesteld. Bij het Woensdag te ’s Hage gehouden acte-examen lager onderwijs wer den acht mannelijke candidaten geëxami neerd toegelaten werden de heeren A. M. Stam te Nieuw-Lekkerland en H. Van der Zant te Hagestein. Bedankt voor het beroep naar de Christelijk Gereformeerde gemeente te Bolnes door Ds. G. A. Gezelle Meerburg te Sappemeer. GORINCHEM, 16 April. In het verslag der Kamer van koophandel en fabrieken alhier over 1885, komen ook eenige mede- deelingen voor, betreffende den handel en de industrie te Leerdam en Asperen. Omtrent de glasindustrie wordt gemeld, dat de vraag naar flesschen van zwart en groen glas en aanverwante artikelen niet zooveel redenen tot tevredenheid gaf als in het vorige jaar. De toen bestaande groote omzet in die ar tikelen werd door eene nooit gekende dood- sche periode vervangen; van de bestaande vier glashutten werkten er op het einde des jaars slechts twee. Door verdeeling van het werk werden de arbeiders in demoge lijkheid gesteld in deze streken to blijven wonen, in de hoop op meer bedrijvigheid in dezen tak van nijverheid. De vraag naar aan te wenden middelen veel verschil van gevoelen. De vraag ia ntet, M «te iegeii. woordige militaire en civiele gouverneur, de onlangs tot generaal bevorderde Dein- meni, van de hem opgelegde omstandig heden geen goed gebruik heeft gemaakt; daarover is slechts één roep. De voorge schreven stelling heeft hij zoo goed mo- gelyk versterkt; hij bezet haar zoo veel als de geringe strijdkrachten over welke hij beschikken kan, veroorloven. Maar velen zijn van oordeel, dat de geconcen treerde bezetting tot geenerlei doel zal lei den. En de onvermydeljjke gevolgtrekking is dan dat een nieuwe expeditie het werk zal moeten zyn van de naaste toekomst. Wat het doel dezer onderneming aangaat men begint in te zien dat de handhaving van de in 1874 door Van Swieten afgekon- digde annexatie niet aan te raden is. Ons koloniaal bezit wordt inderdaad drukkend door zyn uitgebreidheid; we kunnen daar niet op behoorlijke wijze doen wat des bezit ters is, tewyl de militaire krachten, die ons ten dienste moeten staan om de orde overal te doen bewarenhet vermogen van een kleine natie te boven gaan. Het is heel ge- makkelijk, met een gloeiende speech wat te toosten over het erf, door den vaderen geestkracht verworven, en dat we voor onze nakomelingen moeten trachten te vermeer deren als een kapitaal, aan ons beheer toe vertrouwd, maar de toestand kon wel eens van dien aard worden, dat gezegde nako melingen aanspraak maakten op het voor recht van boedelbeschrijving. Ware het mogelyk in Groot-Atjeh het Sultanaat te herstellen, en met het nieuwe hoofd van den staat een overeenkomst te sluiten die tot den vrede leidde, dan zouden we ons wellicht van Noord-Sumatra kunnen terugtrekken. Wisten de lui dan goed, dat zij noch te land, noch ter zee zich onge paste vrijheden mochten veroorloven op straffe van tuchtiging, dan zou misschien de vrees voor de gevolgen hen binnen de palen der gematigdheid doen blijven. De eilanden Nassi en Bras moeten we behouden door hun ligging zyn dat zeer goede sta tions, die veel dienst aan de scheepvaart kunnen bewyzen en geschikt zyn als ver zamelplaatsen, indien later een offensief op- treden opnieuw noodig mocht zyn. Maar vóór alles, vóór zelfs overwogen kan worden, welke de verhouding in de toekomst moet zijn, behooren de Atjehers, die tegenwoordig van niets schijnen te I droomen dan van het verval der Holland- ache macht, tot het besef der werkelijkheid teruggebracht te worden. Een zoo koortsachtige haast, als bij het organiseeren van de tweede expeditie, die van generaal Van Swieten, gemaakt werd, achten wy op dit oogenblik minder noodig. Toen nam men alles wat zich voor den dienst aanmeldde, tegen hoog handgeld, rijp en groen en van ’t laatste het meest. Pas waren de aangeworven kolonialen ge kleed, of ze moesten weg. Reeds destijds is van onderscheiden kanten aangetoond hoe noodig het was, voor het Indische leger een reserve hier te lande te hebben, die. behoorlijk gedisciplineerd en geoefend, kon worden uitgezonden zoodra de telegraaf den wensch daartoe van Buitenzorg naar Het Plein zou hebben overgebracht. Als we ons wel herinneren is niet lang daarna door den toenmaligen Minister van Koloniën, den heer Fransen Van de Putte, het plan van zulk een Indische brigade samenge steld, maar de politieke omstandigheden hebben de verwezen ly king van dit denk beeld verhinderd. Wy gelooven dat in deze richting niet alleen de oplossing van het Atjeh-vraagstuk, maar bovendien een duurzame en dringend noodige versterking en verbetering van liet Indische leger ge vonden kan worden. De bevoegdheid, die de regeering ia het 183ste artikel der nieuwe Grondwet den wetgever wil verleenen, om dienstplich tigen te land naar Indië te zenden, kun in geen geval aanvaard worden, Wy achten zulks een verzwaring van den militairen druk, die voor de Indische defensie geen vruchten kan opleverenmet jongelieden die tegen hun wil en tegen dien hunner ouders worden bestemd voor de vervulling dezer eervolle, doch moeilijke taak, zal men weinig kunnen uitrichten, buiten alle ver houding tot het offer dat geëischt wordt. Wel kan de vrijwillige overgang door ge paste middelen worden uitgelokt en be vorderd: dan zal misschien menig flink jongman zich gedrongen gevoelen, zich be schikbaar te stellen. Maar alle denkbeeld van dwang zy daarbij uitgesloten. gelegde. Uit zjjno geheele houding tefto- Om wm. Op de vraag vah een der raads- hoeren, of bij geen berouw had over zjjno daad, antwoordde hij: „ja, berouw, omdat ik met mijne daad niets verder ben gekomen.” liet O. M., waargenomen door den ad v. -gen. Mr. Jolles, wees er op, dat men hier met een bijzonder geval had te doen. De be schuldigde is geen gewone brandbrief- schrijver uit den lageren stand, maar een man, die eenmaal in zeer goeden doen ver keerde, een man, die volgens de verklaring van zijn zwager, eenmaal de ziel, de dry- vende kracht van Woerden’s burgery was. Met inachtneming van verzachtende om standigheden, werd een jaar celstraf geëischt. De verdediger, Mr. O. F. Vreede, gaf het Hof eene schets van den levensloop vsn don beschuldigde, en had gelegenheid daarbij op velerlei verzachtende omstan digheden te wijzen. Daarenboven achtte pleiter ook niet bewezen, dat de beschul digde het ernstig opzet had gehad, het huis zijns broeders in brand te steken. Op dien grond moest z. i. eene vrijspraak volgen. L. 9., wonende te Willege- Langorak, die do vorige week voor de recht bank te Rotterdam terecht stond, wegens het vernielen van glasruiten in de woning van v. d. H. te Schoonhoven, werd Dinsdag te dier zake veroordeeld tot 15 dagen cel straf en f25 boete, subsidiair twee dagen celstraf. Daarna stond terecht A. G.arbeider te Waddingsveen, wegens, zonder eenige ver gunning te bezitten op den 23. Februari jl. aan een persoon een glaasje jenever te heb ben verkocht. Tegen dezen beklaagde eiochte bet Openbaar Ministerie f5 boete, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. Voorts werd f 15 boete, subsidiair 5 dagen gevangenisstraf geëischt tegen A. J.tim merman en winkelier, wonende te Haastrecht, welke persoon op den 6den Maart jl. in zijn winkel had toegelaten, dat door zijne dochter aan zekeren W. B. een glaasje jenever was verkocht. Ofschoon beklaagde het feit ont kende, was dit niettemin rechtens bewezen. ”og stonden terecht D. B. on Th. B., jiders te Lopikbeklaagd van mishan- ig. Eisch 5 dagen celstraf voor ieder, jitspraak in deze zaken is bepaald op it ontwerp is om de MUvfféra tegen van den militieraad iu het 3de district dezer mdeTgf’rrmirt te beschermen en gene bet daanngMMia beroep w gelegenheid te stellen op niet al te klaren ongegrond. rende voorwaarden eigenaar te worden 2°. Op het adres van H. Van Bokkem te Gouda, daarbij bezwaren inbrengende tegen do uitspraak van den militieraad in het 3de district dezer provincie, waarby zijn zoon Willem Van Bokkem der lichting dezes jaars uit do gemelde gemeente tot den dienst is aangewezen, terwijl hij ver meent, dat deze had behooren te worden vrijgesteld als eenige wettige zoon; en mitsdien verzoekende hem die vrijstelling alsnog te verleenen met handhaving van het bestreden besluit van den militieraad in het 3de district dezer provincie, het daar tegen gesteld beroep te verklaren ongegrond. 3°. Op het verzoekschrift van C. Mudde te Lekkerkerk, daarbij ten behoeve van zijn zoon Ernst Mudde, loteling der lichting dezes jaars uit de genoemde gemeente, bezwaren in brengende tegen de uitspraak van den mi litieraad. waarbij diens medeloteling Gerrit Do Jongop grond van broederdienst van den dienst is vrijgesteld, terwjjl adressant vermeent, dat deze tot den dienst had be hooren te zijn aangewezen, met vernieti ging van do uitspraak van den militieraad, waarbij de loteling Gerrit De Jong uit de gemeente Lekkerkerk (lotingsnummer 10) van den dienst is vrygesteld wegens broe- derdienst, dezen alsnog tot den dienst aan te wijzen. Te rekenen van 1 Mei e. k. wordt de 1ste luit.-kwartiermeester J. A. Neuwieller, van het 1ste reg. veld-artillerie te Utrecht, overgeplaatst bij het 8ste reg. infanterie en gedetacheerd bij het koloniaal werfdepöt. Ter tijdelijke vervanging van den heer W. Brandsma Joh.zn., wien, we gens zijn zending als waterbouwkundig in genieur voor het gouvernement der Ver- eenigde Staten van Columbia, voor één jaar verlof ia verleend, is benoemd tot waarne mend hoofdopzichter van den polder Prins Alexander, de heer W. E. Cramer, civiel- ingenieur te Rotterdam, werkzaam bij den ingenieur Halbertsma aldaar. Tot deurwaarder bij het Kan tongerecht te ’s Gravenhage, in plaats van wijlen den heer Koldeweh, is benoemd de heer A. J. B. Gutterswyk, 1ste klerk ter, griffie en waarnemend griffier. Hij stond no. 1 op de voordrachtno. 2 was de heer Ch. Van Lier Dz., praktizjjn te ’s Hage, en no. 3 de heer C. B. Vau Baaren, deur waarder te Schoonhoven. Naar wij vernemen, bedroeg het aantal sollicitanten ruim zestig. Op 8 Maart jl. is de telegra fist 2de klasse G. P. Scheers, van Vianen naar Amsterdam verplaatst. De senaat van de ryks-univer- siteit te Utrecht heeft in zijne vergadering van Donderdag 15 April 11. besloten, naar aanleiding der viering van het tweehonderd- vijftigjarig bestaan der hoogeschool, aan verschillende heeren het doctoraat „honoris causa” toe te kennen, o. a. aan Ds. W. Francken te Rotterdam het doctoraat in de godgeleerdheid. Woensdag werd aan het Ministerie van Waterstaat aanbesteed: 1°. Het maken van werken tot verdedi ging van den rechteroever der Dordtsche Kil, tusschen de kilometerraaien 123 en 125, Minste inschrijver de heer C. Roskam Jzn. to Sliedrecht, voor f3870. 2°. Het voortzetten der verdedigings werken van den rechteroever der doorgra ving van den Hoek van Holland, voor de verbeteringen vau den Waterweg langs Rotterdam naar Zee. Minste inschrijver de heer C. Van der Plas te Hardingsveld voor f14.490. Voor de internationale hard draverij, handicap met verschillende af standen (grootste afstand ongeveer 4000 meter) ingespannen voor 2 of 4 wielige ry- tuigen, die op 26 April te Breda zal plaats hebben, zijn ingeschrevenGrauwbieij, Con cordia, Volapuk-, Hercules II, Sultan, De- sirée, Rataplan, Roza II, Maarten van Rossum, Nolly, Telephoon en Concordia II. Op de door de vereeniging „Avicultura” te Arnhem gehouden tentoon stelling zyn o. a. voor verschillende inzen dingen bekroond de heeren J. De Bruijn te Gouderak, H. Coert te Molenaarsgraaf, J. Streefland te Streefkerk, C. Verhoog te Berg-Ambacht en G. M. S. Kros te Kin derdijk. Voor het Hof te Amsterdam stond Dinsdag terecht J. H. De H., oud 48 jaar, geboren te Woerden, wonende te Loenen. De beschuldigde dus werd door hem medegedeeld had vroeger veel geld gehadlangzamerhand waren zijne zaken achteruitgegaan gedeeltelijk dewijl hij te hoog geleefd had en eindelijk be vond hij zich in geldverlegenheid, zoozeer dat het levensonderhoud hem eindelijk ging ontbreken. Hij wendde zich tot zyn broeder om hulp, en toen deze haar weigerde schreef hij hem een brief van dezen inhoud „Broer Jan. Ten einde raad steek ik uw boel in brand, of help mij aan f25. Hein.” SCHOOMOfflSffl COURANT S. W. N. VAN NOOTF.N Schoonhoven, van dit ontw< do gCUtlf ta l.„- bezwarende voorwaarden eigenaar te worden van het gepachte. Daartoe zullen in den loop van 1887 1890 50 millioen pond ster ling aan schuldbrieven worden uitgegeven, terwijl de opbrengst vsn pachten en in komsten jaarlijks, na aftrek der rente ad 6242.000 pd. sterling, ten bate van Ierland zullen worden aangewend. Ook dit voorstel vindt echter weinig sympathie, zoodat in derdaad de kans op het tot stand komen van overeenstemming zeer gering is. Tus- sohen Chamberlain en Gladstone meent men wel is waar in do laatste dagen wat meer toenadering te bespeuren, doch daarentegen wordt de kloof tusschen den Premier en zijn vroogeren ambtgenoot Hartington al grootor en grooter. Bij gelegenheid eenor „meeting”, dezer dagen in het opera-gebouw te Londen belegd, kon men Hartington en Salisbury van ’t zelfd spreekgestoelte tegen Gladstone hooren uitvaren, wat zeker een niet alledaagsch verschijnsel is. Wie echter wel ingenomon is met Glad stone’s plannen, ten aanzien van Ierland, is Paus Leo. Het orgaan van Z. H. zegt niet te twijfelen aan het welslagen dier plannen, die een nieuw bewijs opleveren voor de waarheid van hot spreekwoord, dat recht en gerechtigheid ten slotte moeten zegen vieren. Nu de Koning het ministerie in Italië handhaafdezullen de Kamers ontbonden worden. Men verwacht dat de verkiezingen voor de nieuwe Kamers in de tweede helft van Mei zullen plaats hebben. De cholera heeft zich weder te Brindisi ver toond, alwaar zij vermoedelyk uit Itidië is aangebracht. Hoewel de ziekte voor 't oogen blik niet zeer kwaadaardig schynt te zijn, werden uitgebreide maatregelen genomen om haar te lokaliseeren. De FranacUa JuuaaraJ»ouden zich, ju aLu. wachting van de meer belangrijke begroo- tingsdebatten bezig met de werkstakingen te Decageville waar men druk in onderhan- deling is over de hervatting van den arbeid, het standje bij de sluiting van regeerings- wege der kapel te Chateauvillain en de be strijding van voorstellen tot toelating van niet-republikeinsche afgevaardigden, die het in den laatstee tijd in de Kamer hard te verantwoorden hebben. Ingediend is een voorstel om 200.000 francs toe te staan voor de stichting van Pasteur, tot genezing van hondsdolheid. Ook de zaken in het Ooefen kwamen naar aanleiding eener interpellatie even ter sprake. De premier Freyoinet erkends de noodzake lijkheid van bemiddeling, ten einde een (irieksch—Turksche oorlog te voorkomen. Frankrijk hoewel steeds in vredelievenden geest werkzaam kon daartoe het initiatief niet nemendit /noest uitgaan van de Mo gendheden. Volgens de toongevende Engelsche bladen moeten de Mogendheden werkelijk van plan zijn een einde te maken aan dien toestand van gewapenden vrede in het Oosten die de rust voortdurend bedreigt en de ledige schat kist steeds meer bezwaart. Er schijnt te worden onderhandeld over het stellen van een ultimatum aan Griekenlandmet be dreiging dat indien binnen zekeren tijd niet ontwapend wordt, de Grieksche hoven zullen geblokkeerd en de gezanten teruggeroepen wordeu. De Grieken schijnen de Mogend heden echter voor te willen zijnalthans de troepen worden aan de grenzen gecon centreerd en men verwacht eiken dag het begin dor vijandelijkheden. De Minister van Oorlog vertrok naar het leger. Nu de Zweedache Kamers het jaargeld voor de koninklijke Prinsen geweigerd heb ben wil de Koning een voorstel indienen tot schrapping der bepalingen van de Grond wet waarbij het den Prinsen verboden wordt burgerlijke betrekkingen te beklee- den en een huwelijk te sluiten zonder toe stemming der Kamers. In Spanje is ben maar al te goed gelukte moordaanslag gepleegd op den Bisschop van Madrid die op Palmzondag verraderlijk door een ontslagen priester met revolverschoten werd begroet. De koning van Beleren, die zooaln men weet rijk in schulden iswordt bedreigd met processen voor enkele zijner grootste schuldeiachersdie 11 millioen Mark vau hem te vorderen hebben. Dientengevolge loopt weder het gerucht dat de koningdie wegens zijn zonderling en eenzelvig leven weinig in tel isernstig aan aftreden zou denken. (Vervolg en slot van het hoofdartikel in N*. 878 deser Courant.) De opmerking ia somtyds gemaakt, dat het ons, Nederlanders, weinig past een volk dat dapper en volhardend, met ware doodsverachting slryd voert voor zyn on afhankelijkheid, te willen onderwerpen. Zouden wy zelf, indien een vreemde over- heerscher ons zyn juk trachtte op te leg gen, niet met gelyke hardnekkigheid ons verzetten, en mogen wy, hetgeen ons tot een glorie zou aangerekend worden, den Atjehers tot een verwijt maken? Do redeneering klinkt niet kwaad; jam mer dat zij kant nog wal raakt. Die At- jehsche snatie”, zy moge dan byzonder getrouw zyn in de waarneming van de uiterlijkheden van den Mohammedaanschen godsdienst, is het gemeenste troepje volk dat men zich kan voorstellen. Niemand is wreeder, verraderlyker, valscher, oneer- lyker dan zy, en om de maat vol te meten, worden de ergerlykste ontuchtig heden er op groote schaal bedreven. De fierheid van den Atjeher is weinig anders dan een vorm van brutaliteit; en als wij een gevoel van bewondering voor zyn dap perheid niet kunnen ontveinzen, laat ons dan niet vergeten dat deze voor een deel voortspruit uit de, eiken Mohammedaan ingesenapen dweepzucht en zyn geloof aan het noodlot, voor het overige aan vrees voor de Hoptden, die niet zelden hun vol gelingen met klewangslagen in het ge vecht moesten dryven. Die Hoofden ziet men zelden vooraan gaan in den stryd alleen hebben zy er persoonlyk en geldelijk belang by, eer. verzet vol te houden dat hen in staat stelt, hun onderhoorigen zon der eenige beperking te onderdrukken. Het is grappig, hoe onze autoriteiten zich telkens door die zelfde Hoofden om den tuin laten leiden. Vandaag komt zoo’n heerschap naar Kotta-Radja om zijn onderwerping by den generaal te onder- teekenenmorgen neemt hy zyn kans waar om wat wapens binnen te smokkelen of te stelen of is hy weer in ’t geheim aan ’t samenspannen. Zulk een eed vau onderwerping kost niet veel; en toen we dezer dagen lazen dat ook de biave radja van Tenom, de held van de Nisero-ge- schiedenis, naar het hoofdkwartier wil ko men om zyn onderwerping te betuigen, liet dat bericht ons zeer koel. Alleen zyn we benieuwd te weten, of generaal Dem- meni dat voor goede munt zal aannemen. Een bijzonder zoetsappige beschouwing over de Atjehers was ook genei aal Van Swieten eigen. Vóór den beraamden aan val op den kraton, op het eind van 1873, zond hij den jongen Sultan een brief met vredesvoorslagenbi enger was een oud man, Javaansch Hoofd, die er heen ging vergezeld van drie volgelingen, ongewa pend en voorzien van een witte vlag, van welk vredesteeken de Sultan zeer goed de waarde kende. Niet alleen nam de Sultan van dat schryven geen notitie, maar hij liet den brenger, in tegenwoordigheid van verscheidene Hoofden, op een uiterst wreedaardige manier dooden. En wat schreef een week later Van Swieten aan den Sultan? Ik ben beschaamd, dat Uwe Hoog heid met mijnen zendeling en met myne brie ven zoo onheusch heeft gehandeld.’’I Dergelyke kleine onheuichheden zyn de allernatuurlykste uitvloeisels van het zeer beminnelyk Atjehsche volkskarakter. Nu zal men wellicht opmerken, dat wy ons niet geroepen behoeven te achten, om die lui van hun onhebbelijkheden zullen we maar zeggen, te genezen. Volkomen waar, en *t is zeer te betreuren, dat we ons ooit in het Atjehsche wespennet be- gevq*Mbben. Maar die betuiging van lecdiroen is, wat ons betreft, geheel vrij van ^mpathie met het volk, dat, sedert de dwd van den Sultan, den laatsten schyn van een centraal gezag heeft doen ver dwijnen, niets meer is dan een toevallige vereeniging van rooverbenden, die voor de strooptochten welke zij zich veroorloven, met Krachtige hand, op zyn Van der Heij- d«ns, gekastijd moeten worden. Sedert Van Swieten de annexatie van Groot-Atjeh heeft geproclameerd, vestigden zich in de residentie Oostkust van Sumatra verschillende ondernemers, die zich voor namelijk bezighouden met de tabakscul tuur. Jammer dat het zoo moeielyk is daar geschikte werkkrachten te krygen men moet zich behelpen met Chineezen, die veel praats hebben als zij met een grooten hoop een oproertje kunnen maken, doch hard schreeuwend op den loop gaan als er maar een hand vol Atjehers met vij andeljjke bedoelingen aankomt. Nu is in den laatsten tyd in die, aan de Atjehsche onderhoorigheden grenzende deelen van genoemde residentie, by herhaling ge stroopt, alweer een gevolg van onze concentratiepoliüek, die den boosdoeners overal de vrye hand laat. Reden te meer om eeniggewicht te hech ten aan de vraag, of het zoo blijven kan? By de deskundigen heerscht omtrent de üe DemyohM, ofschoon op verre na niet zoo

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1