N°. 882. 1886. Zaterdag 8 Mei. Zonen, IPÉDE, ft -t f Weekblad voor Zuid-H0lland en Utrecht. A, sboden: Staten-Verkiezingen. mi 00f lew de 87/« IN NOOTEN. 4 4 4 jreg. ide weekmarkt as, 144 wagen», egende 34.600 f 19,-4 21,— et. 6. 1,15, Zeeuwsche per Hect. Schil f17 419, 4 5 4 8CH00HH0VM8CHE COM i I i' 1 - Oi 081 b»1«!,ÏT-rl >0.'i rd I ':>-n ft, 'I 5’-«» S. W. N. VAN NOOTEN’TH Sohoonhovem, Uitgever»- I ."L ling franco, idvertentiën _Jen sléchts per half kilo. Btarwe f 7,50 4 ,90, witte dito f 5,70 4 5,80. Pnjien: zware dfvaarzen f 100 !00, vaarkoeien n f 100 4 120, pinken f 30 i nuchtere HTEN. pC. 30 April. 2} 73} 88| 101} 101{ 101} 6«H 67 67r>r 67| 47 1011 881 100} 101 90} 97 97,’, WAAG”, posito f 50 tot f 500, aagbaar 500 tot f 1000, oplegging o f 1000, met 'ggi»g; n boven f1000, 3 870. 3 Ti TEN. Boter: le qual. per half kilo; m 1Z 4 854. 860. 864. 100. esen, allen ',t om voor i de beste en in den 7ARVE. Gedichten, 'eklamatie. 'oor W. J. L. F. J. i en Ernst, •meerderde Aangevoerd n graskalveren, 24 schapen of 8 biggen, ct., 2de qual. Kalveren: 1ste 0,90; Schapen keurige boek, )t, ingenaaid in 1,60; gebonden op snede f 2,40. VAN NOOTEN bevragen bij cerk. Deze Courant wordt des Zaterdag-morgen» uitgegeven. Pry»: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door hot geheele ryk 0,80. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaardera. Trof onze letterkunde nog ,81e»hta kortgeleden een groot, varljea door schrijfster mevrouw Boaboom-Toussaint thans werd haar andermaal een gevoelige slag toegebracht. Coenraad Busken Huet, onze groote criticusis Zaterdag te Parijs overleden. Hjj werd den 28sten December 1826 in ’s Hage geboren, bezocht het gym nasium en werd in 184< student te Leiden waar hij zich op de letteren en godgeleerd heid toelegde. Na «0° candidaatsexamen vertoefde hij eenigen tijd to Lausanne en Genève om zich voor den Waalachen kan selstijl te vormen. In 1851 werd hij voor* ganger der Waalsohe gemeente te Haarlem maar nam elf jaren, later zyn ontslagomdat hij voor ’t meerendeel zijner gemeente te modern was. In 1865 werd hij redacteur van de Haarlemsclje Courant en in die dagen was er geen beter courapt in Neder land. In 1868 verschenen zijne Litterarische Phantasieën, die door menigeen als onbillijk werden gebrandmerktdpor zeer velen echter terecht bewonderd wedden. Zyn roman Lidewyde deed een storm van verontwaar diging opgaanterwyl zijn bundel Novellen tot ’t beste behoort, wat wij op dat gebied bezitten. j Naar men verneemt, a«l de stoomvaartlijn StavorenEnkhuizeB met 1 Juli a. s. in exploitatie komen. Door den Minister tan Water staat enz. is bepaald, dat het nieuwe stati onsgebouw te Geldermalsem den In Aug. zal worden in gebruik gesteld. De stoombootrêederij Maas en IJsel te Rotterdam keert over het afgeloopen boekjaar geen dividend uit. Hef uitvoerend comité van de bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam heeft den termijn van inzending verlengd tot 20 Mei. - T> B i»»Upour»n V o. n de wotion tol naturaliaatia vost Jokemt’ Heinrich Schroder, koopman te Ouderkerk aan den IJsel, Gerhard Johann Heinrich Höveler vel VVrocklage, koopman te Ou derkerk aan den IJsel. Aan de diaconie der Hervorm de gemeente te Gouderak is door wijlen den heer F. Van Langen, overleden te Gouda, gelegateerd de som van f1000. Bij de Woensdag te ’sGraven- hage gehouden acte-examens Lager Onder wijs zijn o. a, geslaagd de heeren P. Slik kerveer en I. Sloof van Bolnes, A. Den Hoed van Ridderkerk en M. Borland van Capelle a/d IJsel. Do heer P. L* Struiok te Gouda heeft bedankt ’- -■»'!« benoeming tot on derwijzer aan eeor- m. K. school te Rotterdam. BINNENLAND. Door Z. M. den Koning i» be noemd tot Kantonrechter te Amsterdam (Ie kanton) Mr. C. Krabbe, thans Kanton rechter te Alfen. In het 2e district van de Krimpenerwaard is op Woensdag 28 April gekozen tot hoofdingeland plaatsvervanger de heer W. Verdoold, té Berkenwoudein plaats van wylen den heer D. De Jong aldaar. In het 3e district zijn herkozen tot hoofd ingelanden de heeren P C. Jongebreur, te Ouderkerk a/d IJsel en L. Kooij, te Krimpen a'd IJsel; tot hoofdingelanden-plaatsvervan gers de heeren A. Breed veldte Lekkerkerk en N. Hoogendijkte Krimpen a/d IJsel. Door de vereenigde vergade ring van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe is op den 28. dezer do begroeting voor het dienstjaar 1886/87 vast gesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 99464,34}. De omslag is bepaald op f 3,75 per bunder. Op de voordracht voor hoogheemraad ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van den 86-jarigen heer Ha- géndijk te Nieuw-Lekkerland, zyn geplaatst de hoofdingelanden J. Kloek, te Peursum, J. Vethte Papendrecht en A. Smit Jz., te Nieuw-Lekkerland. Tot leden van het bestuur, hoogheemraden van de Vijf Waterschappen onder IJselstein, zijn herkozen de aftredende tërsuii.'frfa P' a~‘l De afloop van de op 30 April, jl. te Berg-Ambacht gehouden jaarb.jkschei aanbesteding der onderhoudswerken aan de| dijken van de Krimpenerwaard is als volgt:l Berg-Ambacht. le perceelH. De Jong Pz., Ammerstol, f1050; la pero., II. De Man, Berg-Ambaehtf 1900; lb perc., J. Scholten Ammerstol, f2750; 2e perc^, J. De Jong, Ammerstol, f340; 2a pero:, C. Zaanen Hz., Ammerstolf2490; 2b perc!, P. Zaanen Hz., Ammerstol, f1200. Lekkerkerk. le perc., J. ScholtenAm merstol f 2002e perc., H. De Jong Pi., Ammerstolf 450. Krimpen a d Lek en IJsel. Herm. De Jong, Ammerstolf 3940. Ouderkerk a/d IJsel. le pero., H. De M^n, Berg-Ambacht, f200; 2e perc., G. Boer, Ammerstol, f580; 3e percJ. De Jong èr., Ammerstolf 1000. Gouderak en Haastrecht. H. De Man Berg-Ambacht, f2300. Totaal f 18400. Grintlevering werd aangenomenle perc., C. De Jong, Ammerstol, f390 2e perc.L C. MuddeLekkerkerk, f 5203e perc., J. Spek snijder, Ouderkerk a/d IJsel, f 40ö4e perc,, J. Goudriaan Gouderak f 845 5e perc., H. Den BreejenHardingsveldf715, 6e p., dezelfde, f715; 7e perc., dezelfde, fpOO; 8e perc., J. Goudriaan Gouderak f 385 9e perc., A. De Boom Lekkerkerkf 300 10e perc., J. Breed veldNieuw-Lekkerland f330. Te zamen f5155. Aan het Departement va.n Wa terstaat werd Woensdag o a. aanbesteed: Het maken van 12 kribben tot verbete ring van den Gelderschen IJsel en het Veeserrak, boven Wyhe, tusschen de kilo- meterraaien 83 en 86. Minste inschryver de heer Kraayeveld te Sliedrecht, voor f9583; de uitvoering van herstellingen en ver nieuwingen aan de. Rijks rivierwerken op de Boven-, Beneden- en Nieuwe Merwede, behoorende tot de werken der Merwede en Killen, met het onderhoud dier werken van 1 Juli 1886 tot en met 30 Juni 1887, in vier perceelen. Minste inschrijvers voor perceel 1, de heer T. Swets Tz. te Ameide,. voor f23.840; voor perceel 2, de heer T. De Grootte Giesendam, voor f 14.878; voor perceel 3, de heer W. Volker te Sliedrecht, voor f27.978; voor perceel 4, dezelfde, voor f21.720; het onderhoud en herstel dor werken aan den Hoek van Holland, van 1 Mei 1886 tot en met 30 April 1887. Minste inschrijver de heer C. v. d. Plas te Hardingsveld, voor f 147.800; de uitvoering van eenige werken tot uit breiding en gedeeltelijke verlenging van de buitenhaven te Vlissingen. Eenige in schrijver, de heer Ph. Verbrugge to Wad- dingsveen, voor f50.880. Bij de Maandag te Rozendaal gehouden aanbesteding van de vernieuwin gen en herstellingen der sluizen van Mark en D in tel, was laagste inschryver do heer C. De Groot te Sliedrecht, voor f 6666, aan wieu het werk is gegund. Bij eene te Utrecht gehouden aanbesteding vau 200 Hectoliter tarwe voor de garnizoens-bakkerjj aldaar was de heer J. Hooghwinkelte Goriuchetn de minste inschrijver voor f7,50 de Hectoliter. heden, het zyn tevens de kiescollegiën voor de Eerste Kamer. Ieder weet dat, maar er worflt dik wijls niet aan gedacht. De vraag is hier niet, of we deze dub bele bestemming toejuichen; we zouden het wellicht beter vinden, dat de provinciale verkiezingen geheel afgescheiden konden blyven van de politiekhetgeen thans niet mogelijk is. De anti-liberalen hebben sinds eenige jaren hun best gedaan, om hun partijge- nooten tot verhoogde krachtsinspanning ook by de gewestelyke verkiezingen aan te sporen. Het doel is natuurlyk, ook de Eerste Kamer »om" te krygen. In de Tweede Kamer is hetzelfde doel een poos gelukt, zoodat er thans geen meer derheid is, en de parlementaire arbeid stil staat. Alvorens nu daar den strijd te ver volgen moet men zich ook verzekeren, dat de vruchten eener eventuëele overwinning niet verloren zullen gaart. Tot dusver is'de Eerste Kamer een bolwerk tegen clericale verrassingen die sterkte moet thans ge nomen worden. Gemakkelijk is die arbeid zeker niet, want deze vesting heeft geduchte voor werken. In verreweg de meeste Provinciale Staten is de meerderheid liberaal, dus zyn bij de tegenwoordige samenstelling geen anti liberale keuzen voor de Eerste Kamer te wachten. Hoe dat zoo komen kan Och, toeri de geestelijke heeren minder bepaald hun zorgen wydden aan de verkiezingen vbor de Pro vinciale Staten, omdat zij aan die voor het Ryk en voor de gemeenten vooreerst genoeg meenden te hebben, zagen de kiezers niet op politieke kleur, maar letten eenvoudig op bekwaamheid, op toewyding aan de open bare belangen. Aan kerkelijke richting werd veel minder gedacht. Natuurlyk moet dit nu anders worden. De aanvoerder is druk bezig zijn troopon «4* J»»* «mi«4 •utoilutNiiro hoofdkwartier heeft het «voorwaarts” ge klonken, tegen de liberalistische” wallen. Alsof er nooit een punt van oordeelheid had bestaan, vindt men de tegenstanders der vrijzinnige staatkundige beginselen recht broederlijk en liefeljjk nevens elkander. Wageningsch Weekblad heeft verschrik- kel’yk opgespeeld tegen Standaard, zoodat iemand, die de kaart des lands niet kent, zou zeggen: «Nu, als die twee ooit weer samen zullen gaan, dan moet er wel een wonder geschieden!” Er is geen wonder geschied, en toch is de overeenstemming aandoenljjk. Alles wordt bedekt met den mantel der liefde, zelfs het groote feit dat eerstgenoemd orgaan zoo woedend maakte, de Amsterdamsche kerkbestorming, is liefde vol vergeven. Ziet de liberalen dachten in troebel water te zullen visschen, mis! wy blyven, hoe bont ge het ook maken moogt, vrienden. Nog meer. De Standaard heeft geadviseerd, dat in alle kiesdistricten alle partyen, met uitzondering van de libe ralen natuurlykzich moeten verstaan, om terstond met een gemeenschappelijken can- didaat te voorschijn te komen. Het Wage- ningsch Weekblad wees er op, dat die hou ding in lijnrechten stryd is met art. ‘21 van >Ons program” dat stellig voorschrijft bij eerste stemming met eigen candidaten op te treden, en bij herstemming naar omstandigheden te handelen. Doch bij nader inzièn, nu de Standaard dat artikel ibuiten werking” heeft gesteld, en geen lid van het centraal Comité, noch eenige anti-revolutio- naire kiesvereeniging bedenking daartegen gemaakt heeft, vindt de Eerwaarde Heer Bui tendijk, ondanks zijn vroeger razen, het toch maar beter, zóó te doen. Waarvoor anders is een »Program” dan ook gémaakt, als het niet is, om het naar verkiezing op te dringen of buiten werking te stellen? Ook bij de aanstaande algemeene verkiezingen zal dit laatste waarschijnlijk gebeuren, zegt i het Wag. Weekbl. «Slechts de eerste stap kost moeite. Zoo zou, ondanks de bisbilles op kerkelyk gebied, de wensch der libe- ralen, om in troebel water te visschen en ons belangrijk nadeel toe te brengen, ver- l ydeld worden. Zulks wenschen wij van ganscher harte.” De politiek bederft het karakter, heeft Bismarck gezegd. Er schynt iets van aan te zyn. Het Weekblad, dat zijn eigen maatstaf van eerlykheid ook anderen durft aanleggen, zal natuurlyk geen geloof hechten aan onze verzekering, dat de liberalen niet aan vis schen denken, noch in het water dat men daar ginds troebel heeft gemaakt, noch in helder. Het eenige wat zij doen kunnen, om de anti-revolutionaire veroveringen tegen te houden, is krachtig, kloek, in groeten getale, op te komen, ook bü de stem bus van aanstaanden Dinsdag. Al geldt het ditmaal slechts de ver kiezing van leden der Provinciale Staten, elk liberaal die wegblijft, ver beurt voor immer het recht, zich te be klagen, indien eenmaal de golven der anti revolutionaire staatkunde ons over het hoofd slaan. Dat zy, die dit willen voorkomen, by toeneming steun zullen vinden bij de gematigden in den lande, wien de revolu- onderhandelingen weldra tot een goed einde hebben de werkstakingen eene groote uitbreiding aangenomen. Op sommige plaatsen is zij schier algemeen en geeft vaak tot bloedige botsingen met de ^politie aanleiding. Vooral onder de werk lieden van spoor- en tramwegen heerschen groote opwinding en ontevredenheid. 3 4 4 5 Nov. 5 lug. 5 Juli. 5 Oct 5 3 5 5 000. 5 000. 5 5 5 5 Ml 4} 93,*, /69. 4 87/, .4} 92 82 54} 53 13/, 12} 68} 92 122 4} 109} 5 98/, 4} 99} 10} 91 60} 119} 98} 94}| 99} 991 99} 64,*, 113 108} 103} 100} 95 99 102} 110} 136 137 130} 44 8} iks. lal. f204 22,— tollandsche f 22 rtijen. 1,—, wei- dito tionaire handelingen dar oogen openeu voor de -landsvrede floor huh dl,-r -- en politiek gebied wordt bedreigd, die verwachting mag voor de besliste liberalen vooral geen voorwendsel zyn om den strijd aan anderen over te laten. Lauwheid zou thans een vergryp weien, tegen het vader land gepleegd. BUITENLAND. Ovenleht. Als dit overwicht inder de oogen der lezers komt, zal vermdodelijk eene gewich tige beslissing in Prufeen zijn gevallen. De kerkelijk staatkundige voordracht is, na door het Hoerenhuis te zijn goedgekeurd, bij de Kamer van afgevaardigden in be handeling Het ontwen heeft, zooals vroeger is medegedeeld, de strekking Wederzijds ver schillende concessiën tot stand te brengen en is dus als ’t war» te beschouwen als een voorlooper van e«ne geheele terzijde stelling der zoogenaamde Meiwetten. Ge wichtig mag die beslisung heeten, omdat zij het gevolg is van eene betere we zouden haast zeggen hartelijke verstand houding tusschen dén H. 8. en den Keizer. Het non possumus aan de eene zijde, dat tot al te strenge gelijk thans vry algemeen erkend wordt maatregelen aan de andere zijde aanleiding gaf, is losgelaten en in de plaats daarvoor getreden een overleg, dat zonder twijfel zal leiden tot het einde van een strijd, die al te lang verbittering zaaide tusschen zönen van hetzelfde vader land en de eenheid d«s Rjjks in gevaar bracht. Nog vóór de beraadslaging over het be doelde ontwerp in de Kamor een aanvang nam, deelde de Minister van Eeredienst aan den Voorzitter der Kamer een brief van ’s Pausen secretaris, kardinaal Jacobini, mede, waarin verklaard wordt dat de H. V., door de regeering Verlangde kennisgeving van de bezetting der vacante pastoorsplaatsen te doen en verwacht dat het tot standko- men van den definitieven godsdienstvrede daardoor het gevolg zijn zal. Prins v. Bis marck heeft, bij de verdediging der voor dracht op dat feit bijzonderen nadruk ge legd en in verzoenenden geest tot eenstem mig aannemen van het ontwerp geadviseerd. Centrum en vrijzinnigen verklaarden zich hiertoe bereid, de vrij-conservatieven waren eenigszins huiverig en vroegen nadere om- schryving der verder te verwachten con cessiën. Men mag dus aannemen, dat eene groote meerderheid tot dien gewichtigen stap naar algeheele verzoening zal töedewerken. Koning Lodewijk van Beierenbekend om zyn eenzelvige levenswijs en groote uit gaven spilzucht op het gebied der kunst, is thans zoover gekomen dat hy om zich staande te houden een accoord met zijne schuldeischers moet trachten te treffen. Hy heeft daartoe de hulp der vertegenwoordi ging ingeroepen en wenscht een deel der schuldenlastdie hem drukt, op de schou ders te leggen zijner opvolgersdoor voor eenige jaren, de civiele lijst der kroon met een zeker bedrag te verminderen. Do ker kelijke partij wil aan het toestaan van dien wensch enkele voorwaarden voor zich ver binden. De Engelsche premier heeft in een brief aan zijne kiezers zijn standpunt tegenover Ierland nader verdedigd en uiteengezet. De Pall mall gazette meent uit dien brief de gevolgtrekking te mogen makendat Glad stone zich desnoods tevreden zou willen stellen met een lersch parlement zonder ineerzelfs al zou hij daartoe ook aan Schotland zoodanige zelfstandigheid moeten beloven. Intusschen wordt overal in den lande met hartstocht voer en tegen den maatregel geredeneerd. De koningin opende deze week in persoon de Koloniale tentoonstellingdie op dit oogenblik te Londen gehouden wordt. Zy sprak den op dit oogenblik zeker veel boteekononden wensch uit, dat die wed- stryd de banden tusschen de verschillende deelen des Rijks nauwer mocht toehalen. Den 22. dezer zal het huwelyk tusschen den Kroonprins van Portugal en de Prinses Marie, Amelie van Orleans, dochter van den Graaf van Parys, voltrokken worden. Er worden groote toebereidselen voor eene fees telijke viering dier gebeurtenis gemaakt. De vorige week werd to Lissabon een ge- denkteeken voor Portugals onafhankelijk heid door den Koning in persoon onthuld. Men is daar dus aan het leesten. In het Oosten is men nog steeds in af wachting van de dingen die komen zullen. Reeds is do dag verstreken, waarop moest voldaan zijn geworden aan den eisch der groote Mogendheden, dat Griekenland zich zou ontwapenen, en nog draalt dezo. De verklaring dor rogeering, dat zij bereid is tot ontwapening over te gaan, mits binnen niet al te korten termijn, welke verklaring aan Prankrijks gezant word afgelegd, wordt niet voldoende geacht, doch er schynt on derhandeld te worden over een middenweg, die den terugtocht voor Griekenland wat ge- makkelyker maakt. Er bestaat kan», dat die 6 5 5. R. 5 5: :3 100. 5 5 5 5 5 and. 5 6 3 3 3 Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regel» 0,50. .Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzenfain uiterlijk tot Vrljdags-namiddags. Alle binneUlundsche Adv waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, Würdi t maal in rekening gebracht. der kiezereplichten, valt het is geen fon kelnieuwe waarheid, maar toch een waar heid die we hier uitspreken, over het algemeen njet te roemen; en wanneer de genen, die onder de leus van >uitbreiding der kiesbevoegdheid”, of ook wel van «algemeen stemrecht” er op aandringen toegelaten te worden tot de omheimde ruimte binnen welke de kiezers zich zoo vroolük beween, de bron vgn hun verlan gen nebben moeten vinden in de opge wektheid. met welke hun meer «bevoor rechte medeburgers ter stembus gaan, dan zijn zy wel met een klein beetje in genomen. In sommige gevallen, bij algemeene of by gemeenteraadsverkiezingen, schikt het vry welkiesdistricten, waar niet meer dan 20 of 25 percent van de uitverkorenen zyn weggebleven, als er over een lid van de Tweede Kamer moest gestemd worden, a behooren minder tot de zeldzaamheden, sedert sommige onzer medeburgers, wier eigenlyke roeping het is vöor de gods dienstige en zedelyke belangen der kudde te zorgen, maar die bovendien nog werk kracht en yver genoeg bezitten om haar het terrein der staatkunde te doen bewei den, zich met ’s lands zaken zyn gaan bemoeien. Desgelijks trekken ook de gemeenteraads verkiezingen nu en dan wat belangstelling, vooral wanneer er familie- en andere be trekkingen in het spel komen, of de school het middenpunt van den stryd wordt. Dan ziet men werkelijk op den dag der veikiezingen zekere levendigheid op straat en by het Raadhuis, die den vreemdeling de vraag zou ontlokken«Is hier wat bytonders te doen?” Maar het allerminst om van de Kamers van «n. ken, welker leden vaak gekozen worden door tien procent van de stemgerechtigden, verheugen zich de Staten-verkiezmgen in der kiezers sympathie. Niet zelden ge beurt het, dat men er in sommige ge meenten ter nauwernood iels van bemerkt, en bedroevend klein is vaak het getal stemmen, op den verkozen candidaat uit gebracht. Wanneer men de instelling der Provin ciale Staten uit een historisch oogpunt be ziet, is er voor die koele opvatting van den kiesplicht misschien eenige reden aan te voeren. In de dagen van de Republiek der Geuniëerde Gewesten waren deze lichamen de eigenlyke souvereinen des lands op hun samenstelling kon de burgerij geen invloed uitoefenen, opengevallen plaatsen werden door personen uit eigen kring aangevuld. Ware toen den ingezetenenonder den een of anderen vorm, eenig aandeel toe gekend in de bqpoeming der Hoogedelmo- genden, dan zou, evenals zulks in Engeland het geval was, de ingenomenheid met dat verkiezingswerk dieper in onze volkszeden zyn dooi gedrongenhet zou zich gehand haafd hebben, misschien nog wel sterker geworden zyn, onder de nieuwe staatkun dige verhoudingen van het constitutioneel Koningschap. De omwenteling van 1795, en dat is zeker wel een van baar beste vruchten, heeft de staatseenheid vastgesteld, het pro vincialisme doen verdwynen, al zyn van het laatste nog duidelyke sporen op te merken. De souvereinen van vroeger wer den bloot administratieve lichamen, wier taak het werd zorg te wyden aan verkeers wegen de onderlinge harmonie tusschen de gemeenten zoowel als tusschen de wa terschappen te bewaren, en waar zulks noodig en gewenscht was, als schakel te dienen in de betrekkingen tusschen het centraal en het gemeentelijk gezag. Hierdoor is het b^iypelyk, ofschoon in geen enkel opzicht te verschounen, dat vele kiezers aan de gewestelyke keuzen niet dat gewicht hechten, hetwelk zy verdienen. Politiek komt er zoo oordeelt men alge- meeij, niet by in het spelof een lid der Provinciale Staten anü-revolutionair katholiek of libeiaal is, het doet er weinig toe, als hy maar is een bekwaam man, in staat om een zelfstandig oordeel uit te spreken over de onderwerpen die aan zyn oordeel zullen worden voorgelegd, en een yverig man, gezind om de gewestelyke be langen naar vermogen te bevorderen. En als dan, by de periodieke veikiezingen, be slist moest worden over de hernieuwing van eenige mandaten, dan zei men gewoonlyk: «Och, mijnbeer A. of B. zal wel herkozen worden, wat zou er legen zijn? en ook zonder mij zal dat wel gebeuren. Moest, na oveilyden of bedanken van een lid, een opvolger worden gezocht, dan was de animo iets sterker, maar toch ook niet heel eig sterk. Zoo is bet geweest, zoo is het nog. Met een kleine uitzondering evenwel. Op deze willen we de aandacht vestigen. De Provinciale Sitaten zijn niet slechts besturende en admimstreerende lichamen ten aanzidn van de gewestelyke aangelegen- GOUDA, 4 Mei. De heer H. Neder- horat alhier is voor een bedrag van f 115.800 de minste inschrijver bij de op j.l. Zaterdag in het Café „Krasnapolaky” gehouden aan besteding voor het maken van een prise- d’eau, ketelhuis enz. ten dienste der Delft- schè Waterleiding. aORINCHEli 3 Méi. Door de ver- eeniging „Algemeen belang van Gorinchem” zijn de altredende leden, de heeren W. C. M. Begram en M. F. Boonzajer, met over groot» meerderheid van stemmen tot can didaten gesteld voor de Provinciale Staten. Van anti-revolutionaire zijde wordt de heer A. Blanker», Hd van den Raad dezer gemeente, aanbevolen. •AMEIDE, 5 Mei. De heer P. W. Muilwijk alhier heeft de benoeming tot kerkvoogd der Herv. gemeente niet aan genomen en bovendien bedankt als notabel. BENSCHOP, 5 Mei. Tot predikant b0 de Hervormde gemeente alhier is beroepen Dr. A. 8. E. Talma te Nichtevecht. •BERG-AMBACHT, 5 Mei. Door den gemeenteraad is, voor zoover deze gemeente aangaat, aan den heer A, S. W. Gieben te ’s Gravenhage, de voorloopige concessie ver leend tot aanleg van een stoomtramweg Gouda—Stol wyk—Berg-Ambacht—-Schoon hoven. GIE8EN-NIEUWKERK, 30 April. Door de anti-revolutionairekiesvereeniging zijn tot candidaten voor de Provinciale Staten voor het kiesdistrict Sliedrecht gesteld de heeren L. W. C. Keuchenius te ’s-Gravenhage en A. Kleijn te Noordeloos. KRIMPEN a/d LEK, 1 Mei. By de plaats gehad hebbende verkiezing van leden voor het polderbestuur zijn gekozen, als schout van den polder Krimpen a/d Lek, L. Van der Weiden, en als lid, in plaats van Alb. De Jong Czde heer J. A. Van Krimpen. POLSBROEK, 6 Mei. Ds. J. Hoogen- raad alhier heeft een beroep ontvangen naar Heukelum. REEUWIJK, 5 Mei. Ds. JI. J. Hul- schor, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Soesterberg. WOERDEN, 5 Mei. Op de heden ge houden kaasmarkt waren aangevoerd 85 wagens. Prys der Goudsche Le soort f 19 212e soort f 16 418Edammer f23. Handel vrij vlug.

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1