lo N°. 884. Zaterdag 22 Mei. INDEN. OUDA. ,1886, Zonen, ICf-NEZ nde geleverd op I I I t - - meer!!! i EN: rsel. EUR. OEI. Weekblad voor Zuid-Hölland en Utrecht. v V A, POLAK, ticiön ’’ïl ,11 terug het muoh upgomisiuru linn niuziüK ineenio turner, neeit v< geheolo gemeente geleid. Op enkele I Moerdijk bedankt. '1 I I jetten lingen, ij behoorende on f 1,60 per E. M. Driesen, Schoonhoven Huinck FHz., van Straaten m te Kamerik EN to Deventer, f Schilfers, dun of Baard worm, I deze onaange- men door den 4 W. N. VAN i verkrijgbaar: i weg van Hoog- taf, een ivatsei ie het gevonden bezorgen in den 8 te Gorlnchem ter Courant te Koopt de nieuwe LONDON ie beate van die bestaande jarfumeriën om het grijze haar binnen enkele lagen te doen ?erdwjjnen. aal met conversie een aan lijn verkrijgbaar lige, Frederika- Franco zending 2,25 aan blauwe rembours, iet bevalt, dan ontvangen. en halfjaar vol vat men kleurt, stellingen moet dd hebben NA »f. schoonste en ia het veel llandsch Kaas- BOR, Utrecht. ar, tevens baard, bruin of zwart, in soo natuurlyk ’HE IÊKE verleent aan ren voorwerpen glans. Ver nis te Schoon- te Gouda bij Berckel. Zevenaar. e post- en zal don laten geleden droeg gen leeftijd een Ide mij aan, oena aat te nemen; con, en na aan- lonigo maanden a het 43 (area lovea wekelyka tgaan met het (DEN en GE- ethode. .0. DEN HOED meer OjlO. Groote letters naar ulterlijk tot Vrijdags-namiddags. waarvan de plaatsing 3 maal maal in rekening gebracht. s. w. n. Van nooten n schoonhoven, Uitgeven. sGHotiHomscHE u-,, f .A 4 i! C.Z.Gel. Hoeren Jtracht, Dr. DE .H. Oog heel kun- als elders. Mon- I, Zilver, Nikkel, BUITENLAND. Overzicht. De vraag of Spanje in de naasto toe komst door een Koning of oene Koningin zal bestuurd worden is doze week beslist. De Koningin-weduwe is van oen zoon be vallen, die den Paus tot poter zal hebben en de namen Ferdinand Alphonsus zal voe ren. De vreugde over de blijde gebeurtenis is onder de Koningsgezinden algemeenvoor de Carlisten was sij eene teleurstelling, want, zooala een gerucht zegt, waren zy voor nemens om, indien aan een Prinsesje het lioht ware gegeven, nog weer een» eene WAAG”, iposito f 60 tot f 600, 'aagbaar 500 tot f 1000, oplegging n f 1000, mot ’ggiog; n boven f1000, Deze Courant wordt des Zaterdag-morgene uitgegeven. Prfls: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per poet door het tthmte rflk 0^0. Men kan zich abonneeren bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. HKELEN voor gebruik8U8- N, BOUGIES, tevens alle OP- idaal. GOUDA. punten hield men halt en werden de feMte- lingen door ,hartelijké toespraken van VW- Bohillende autoriteiten en het gezang der leerlingen van beide scholen verwelkomd. De geestdrift was algemeen, en uitte zich op velerlei wijzen doorvlag en wimpel door bloem en bladdoor het feestgewaad als anderszins. Verscheidene prachtige eere-' bogen bewezen mede, dat de toegebrachte hulde wèlgemeend was. •HAASTRECHT19 Mei. Het kohier van do belasting op de honden bedraagt voor dit dienstjaar 189 gulden. De rekening van den polder Hoonaard bedraagt over 1885 aan ontvangsten f 104,80} en aan uitgaven f87,19, derhalve een batig saldo van f 17,61}. Het bedrag van het personenvervoer tusschen Haastrecht en Gouda met den IJseltram is gewijzigd. Eén kaart 2e klasse kost nu 15 centen en één le klasse 25 centen, al rijdt men ook slechts een gedeelte van den afstand mede. De sectie-kaartjes tus schen dio plaatsen zijn nu vervallen doch die tusschen Haastrecht en Oudewater zijn blijven bestaan. KAPELLE ayd IJ8BL 20 Mei. De heer B. Van JJporen alhier is benoemd tot on derwijzer te Terbregge, gemeente Hilligers- berg. •LEKSMOND, 17 Mei. Vrjjdag had alhier eene verkiezing plaats, die eene groote verandering teweeg heeft gebracht in het bestuur van den polder Leksmond. Aan de beurt van aftreding was in de allereerste plaats de heer Teunis Van Dieren Senior, die gedurende ruim 67 ja- ren in het polderbestuur van Leksmond zitting heeft gehad en die nu dringend-/ verzocht had om niet meer voor de betrek king van polderschout in aanmerking te komen. grysaarcT preoi2ee?de~ïoV"Eeden^no^ iet stembureau, en ieder ziet den wakkeren schout, die meer dan een halve eeuw de 'belangen van den polder heeft waargeno men, met groot leedwezen zijn post neder- leggen, omdat hij ieders achting zoozeer waardig is en nog met jeugdigen y ver alles in ’t werk bleef stellen wat maar eenigs- zm» naar z|jn oordeel de belangen van den polder kon bevorderen. Met byna algemeene stemmen is de jongste zoon van den aftredenden schout in zijne plaats gekozen, met den wenschdat de heer Jacobus Van Dieren een waardig opvolger van een waardigen vader weien zal. Er zijn voorts 4 gecommitteerden geko zen, allen met schier algemeene stemmen. Hetbenóemd de heer Tys Swets Jr. Ge kozen de heer Govert Den Hartógh, ter ver vanging van den heer P. Wink, die om zijuen 86-jarigen leeftijd bedankt had, de heer Teunis Van Dieren Gz., in do plaats van den heor H. Basta, overleden,' en de heer Cornelia Huisman Pz., in de plaats van don heer H. Klein, overleden. LINHCHOTEN, 18 Mei. In de heden gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap Snelrewaard, Zuid-Linsohoten Behagen en den Engh is de rekening over 1885 vastgesteld in ont vangst op f 6468,47, in uitgaaf op f6230,21*, aanwyzende alzoo een batig saldo van f238,25*. Uitgeloot werden verder de aandeelen N°. 12 en 44 in’ de geldloening van het waterschap. Voor de verkiezing van 2 heemraden wegens periodieke aftreding van da heeren Jao. Kasborgen en D. Verwey, werden in gevolge reglement 2 stemmingen gehouden waaraan door 11 ingelanden werd deelge nomen rechthebbende op het üitbrengen van 222 stemmen, De aftredenden werdén beiden met alge- meeno stemmen herkozen. Bij de stem ming voor de vacature-Kasbergen was een biljetgeldig voor 34 stemmen, in blanco. Op de benoeming of herkiezing van den heer D. Verweij is toepasselijk al. 4 van art..4 van het reglement, en zal do daar bedoeldo goedkeuring worden aangevrangd. OUDEWATER, 17 Mei. Gepasseerden Vrijdag-avond, ruim 9 ure, vervoegde zich een zeer net gekleed heer in het hótel «Paulina” alhier en verzocht om nachtver blijf, terwjjl hij een diner enz. bestelde. Hij was mot den laatston trein vm Gouda ge komen, om den volgenden dag zijne reis naar Harmeien te vervolgen. Don volgondon ochtend werd hjj op zijn verlangen gewekt, en gaf hjj den eigenaar van het logement te kennen, dat het zijne gewoonte was, vóór zyn ontbjjt eene kleine wandeling te doen. De jonkman hoeft toen het hótel verlaten, en de logementhouder wacht nog steeds den gast terug. De po litie is don stuwen oplichter nog niet op hot spdor. STREEFKERK, 20 Mei. Ds. A. Wiled Versprille, predikant bij do Hervormde ge meente alhierheeft het beroep naar Heexe aangenomen. WIJNGAARDEN. 19 Moi. Dr. H. Gk Klejjn, predikant bij do Horvormdo ge meente alhier, hoeft voor het beroep naar verontwaardigd z(jn, indien men het wagen durfde hen van dagdieverij te beschuldigen. Wy loopen niet hoog met algemeenen dienstplicht, althans niet in den zin waarin deze door de militaire staten van Europa wordt toegepast. Doch iets militairs, zekere tucht in de opvoeding van ons volk, zou, indien het zonder nadeel kon geschieden, wel aan te bevelen zyn. IntusSchen zij dit punt in overweging gegeven aan allen, die met de vorming van het opkomend geslacht iets te maken hebben; dat zij door woord en daad, het meest door eigen voorbeeld, begrippen van orde en nauwgezetheid zoeken aan te kweeken, die van ontzaglijken in vloed kunnen zijn op de toekomst der maat schappij. Een andere «kleinigheid”, die insgelijks tot het terrein der volksopvoeding is terug te brengen, bestaat in stipte eerbiediging van het eigendom van anderen. Wellicht zal men deze aanbeveling geheel overbodig vinden; we zyn toch geen natie van bandieten en struikroovers, en het is niet aan te nemen dat de gevallen van die- very bij ons menigvuldiger voorkomen dan elders Dat is ook de bedoeling niet. We hebben het oog op het moedwillig of door onna denkendheid schade toebrengen aan anderen, zondef dat men er persoonlijk eenig voor deel door behaalt. Klachten over de vernielzucht der straat jeugd komen vaak genoeg voor, om er eens opzettelijk over te spreken. Er is som tijds wel eenige overdrijving by. Er zyn lieden, die van kinderen weinig of niets kun nen velen, en een onschuldige grap uitmaken voor een hemeltergend wanbedrijf. Wij belmoren tot degenen, die het jonge volkje in zijn vroolyk spel het minst zouden willen beperkende ernst dee levens zal spoedig genoeg zijn sluier komen werpen op de aan geboren luchtharligheid. En toch wenschen we de kinderen zou vroeg mogenjk te ge wennen, by alles wat zy doen rekening te houden met de belangen van anderendat is een uitnemend beginsel, waaruit het ce ment der maatschappij wordt gevormd. Hoe dikwijls komt het niet voor, dat spelende kinderen schade aanrichten aan woningen en tuinen, door het bekrassen van pas geverfde deuren, het uitrukken van planten, het stukwerpen van ruiten, schade die den eigenaar op geldelijke offers te staan komtwaar niemand iets aan heelt. Het schijnbaar zoo onschadelijk belletje- t rekken, dat tot de geliefkoosde vermake lijkheden van de jeugd behoort, kan soms zeer bedenkelijke gevolgen hebbenwe her inneren ons een geval van een zieke, die daardoor opschrikte uit een lang gewenschte rust. De bespreking van deze dingen mag in geen enkel huisgezin achterwege blyven dat is een moraal van het dagelijksch leven, waarbij geen kennis van ingewikkelde wys- geerige stelsels noodig is. En nu we toch over baldadigheden spreken, moeten wij er nog by voegen, dat de maat schappij te zeer geneigd is, die dingen met verschooning te behandelen. Als er inder daad met opzet, met een niet te miskennen oordeel des onderscheids kwaad wordt ge daan, dan moet het publiek niet, gelyk veeltyds geschiedt, party kiezen tegen den benadeelde, als deze maatrêgelen neemt om de straf op het misdryf te doen volgen. Aan voorbeelden, dat zulks werkelijk meermalen plaats heeft, is geen gebrek. De politie stuit, bij haar optreden in deze, dikwyls op verzet; de lui die daaraan mededoen, bedenken niet dat mogelyk zy morger ftén de beurt liggen om door een moedwillige hand benadeeld te worden. Als wij deze dingen ter sprake brengen, zal niemand kunnen beweren dat wy er op uit zyn een maatschappy van zoetsappige braveriken te kweeken; de vrees daarvoor heeft vooralsnog geen grond. Maar zoowel in het gevoel van plicht als van betame lijkheid is men over het algemeen nog niet zoo sterk, dat een kleine aansporing tot nadenken en waakzaamheid overbodig mag heelen; ondanks d«a vooruitgang in zede lijkheid en beschaving, is er op den akker der volksopvoeding nog wel wat onkruid te wieden. En als men dan de opmerking maakt, dat het de taak der school is, dien akker te bearbeiden, dat het kwaad er geen wortel schiet; dan zullen we dat niet tegenspreken. Alleen voegen we er by dat gij, huisvaders en huismoeders, in de eerste plaats in deze een roeping te vervullen hebt. - N««r vtra.amt, iet einde dezer maand met do dor Nederlandsoho Staatsschuld vang worden gemaakt. Door het Provinciaal bestuur van Zuid-Holland is «anbesteed het bezin ken en bsstorten van den oover van den kleinen Paralleldamgelegen ton oosten ▼an hot Voornsohe Kanaal aan het Haring vliet en behoorende tot de zeewerken in de provincie Zuid-Holland. Minste inschrijver de heer O. Roskam Jz. to Sliedrocht voor f9260. Hot nieuwgebouwde telegraafkantoor te Vreeswijk fc- Jali a. s. worden geopend. De nieuwbenoemde majoor Van Kesterpn zal het bevel krijgen over het 5e bat. 4e reg. inf. te Gouda. Hot getal adspiranten voor eene plaats als cadet ann de Kon. Milit. Acad. te Breda bedraagt dit jaar 232. Van dit getal zal schriftelyk examen wórden afgelegdto Broda door 90to Amsterdam door 80; te Nijmegen door 47 en te Meppel door 15. Het aantal opengestelde plaatsen bedraagt 64. Te Borgen op Zoom is aan den nieuw bonoomden majoor N. H. A. Camp, zoowel door burgerij als door het garnizoen, eene schitterende ovatie ge bracht mot do muziekkorpsen dor vereeni- ging «Eendracht maakt Macht” en de stafmusiek. Het dividend der Gorinchem- sche Bank over 1885 is bepaald op 7 pet., of f 175 per aandeel, betaalbaar 1 Juli e. k. De bevolking des Ryks is in 1885 toegenomen met 29.620 mannen en 28.120 vrouwente zemen 57.740. De be volking bedroeg op 1 Jan. -jl. 4.336.012. wouilf zat gehouden worden te Gouda op Zaterdag 29 Mei a. s. Op do agenda ko men o. m. de volgende punten voorDe methode-Chevé, in to leiden door den hoer 8. Posthumus te Gouda. Het taalonderwijs op de plattelandsschool, in te leiden door J. Verboon te Krimpen a/d IJsel. Bij do Dinsdag te ’s-Gra.ven- hago gehouden akte-examens lager onder wijs is o. a. geslaagd A. Kruis, uit Ouderkerk a/d IJsel. Dr. C. II. Van Rhijn, predikant bij de Hervormde gemeente te Gouda staat op het tweetal voor Hoogleeraar in do God- geieerdheid aan de UniversiteitteGroningen. •GOUDA, 18 Mei. Bij den aanvang der heden gehouden vergadering van den gemeenteraad sprak de voorzitter, Mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, eenige harte- lijko woorden tot het oudste raadslid, den heer Fortuyn Droogleever, dio na eene ernstige en langdurige ongesteldheid voor het eerst do vergadering weder bij woonde. Spr. hoopte, dat genoemd lid nog langen tijd met zijn helder hoofd en een hart, dat zoo warm klopt voor de gemeente Gouda, do belangen der gemeente zou blijven behartigen!. Door luide toejuiching betuigde de ver gadering hare instemming met dio woor den, waarop de heer Fortuyn Dröogleever een woord van diepgevoelden dank sprak voor do zoo ruimschoots ondervonden be langstelling on niet het minst voor de har- telijko woorden van den voorzitter. Hoe wel het op zijn hoogen leeftijd uit den aard der zaak niet lang moer zou zjjn, zou spr. zoo lang het hem mogelyk was do belangen dor gemeente blijven behartigen. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat hot goreohtshof te ’s-Hago bij arrest van 10 Mei 11. het vonnis van do arrondis- sements-rcohtbank in zake de Gasthuis kerk had bevestigd. In deze zitting werd besloten, overeen komstig een advies van B. en W., afwij zend te beschikken op een adres van den heer A. G. W. Gleben, te ’s-Hage, be treffende de concessie voor d<m aanlog eener stoomtram-verbinding tusschen Gouda en Schoonhoven. Tot onderwijzeres aan do le burger school voor meisjes werd bonoomd Mej. J. Groot, te Opmeer. •AMEIDE, 20 Mei. llodon ia het tele- phoonkantoor alhier geopend. Het is open op werkdagen voorm. van 9—11nam. van 1—3 en van 7—8 uren; op Zon- en feest dagen van 12 uren naraidd. Op hot ver keer van dit kantoor met allo overige tele graafkantoren in Nederland is het gewone tarief van toepassing. Aan de ingezetenen, dio wonen in de kom dezor gemeente, worden do telegrammen kosteloos bezorgd. •DALEM, 19 Mei.Op recht feestelijke wyze had hier Vrijdag 14 dezer do plech tige intocht plaats van don heer baron d’Aulnis de Bourouill, burgemeester dezor gemeente. Mot syne echtgenoete van de huwelijksreis teruggekeerd werden do ju bilarissen met oene eerewnoht van 70 net gekleede ruiters on do npodigo staatsie- rijtuigen alles opgcluisterd inot muziek door do Een paar kleinigheden, van maat schappelijk belang. Het veelvuldig praten en schryven 1 over de dusgenaamde sociale quaestie die noch het thans levendnoch het vol gend geslacht tot een oplossing zal brengen, om de eenvoudige reden dat men zich wel zal moeten bepalen tot ge deeltelijke en trapsgewijze verbetering, maar nimmer een duurzame, onveran- derl'yk vast te stellen verhouding der maatschappelijke klassen in het leven zal roepen, doet ons meer dan gewenscht is het oog sluiten voor de kleine dingen die toch voor het genoegelijk en vrucht baar samenwerken geenszins van belang ontbloot zyn. Een veelgeprezen, ook veelgelezen zeker niet genoeg ter harte genomen boek van Mrs. Harriet BeecherStowe spreekt van >kleine vossen” in het huwelijksleven. Ook in het leven der maatschappy ont breekt het niet aan zulke roofdiertjes wier aanwezigheid het eerst ontdekt wordt uit de schade die zy aanrichten, en op welke ongevraagde gasten het de moeite wel waard is jacht te maken. Is er, om één van die vossen maar dadelyk bij den staart te grijpen, is er wel iemand, die nooit gehoord heeft van een professoraal kwartiertje? Misschien dagteekent die uitdrukking nog uit een lang verleden, toen de man nen van het Hooger Onderwys het mis schien met den aanvang hunner colléges zoo nauw niet namen, zonder dat wy gerechtigd zouden zyn de zegswijze door een eenzijdige toepassing op een beperkten kring van toepassing te verklaren. Dat zou ook met de dagelijks waarneembare feiten in stryd zjjn. Men heeft thans, naar het schijnt, de gewoonte aangenomen, eenigszins den draak te steken met «man nen van de klok”; hen beschouwende als een soort van voorwereldlijke wezens, be krompen van opvatting, niet meer pas sende in de lyst van hun tyd, overblijf selen uit den pruikentijd. Niets is ge- makkelyker dan het bewys te leveren, dat men ruimer denkbeelden heeft, en het kleingeestig begrip van >den juisten tijd” is ontgroeid. Het gevolg van dit breeder inzicht laat zich gemakkelyk raden. Voor velen is de klokslag, die den aanvang eener bezigheid heet aan te kondigen, het sein tot het maken van toebereidselen, in sommige gevallen van het roeken naar een voor wendsel om zich aan de vervulling eener lastige verplichting te onttrekken. Het is wel verwonderlijk in een eeuw gelijk deze, nu spoorbanen en stoomvaartlijnen precies van het tegengestelde een zoo algemeen zichtbaar voorbeeld geven; men zou ver wachten kunnen, dat de nauwgezetheid, die déér de grondslag van het verkeer uitmaakt, dat op de minuut af klaar zyn, bij verwaarloozing waarvan men ons zonder pardon laat staan om op een vol gende gelegenheid te wachten, haar stempel drukte op alle andere verhoudingen, omdat nergens sterker dan daar de waarde van een gering tydsbestek wordt in acht ge nomen. Doch het schyijt wel, of we maar op een bepaalde dozis van die nood wendige eigenschap kunnen bogenen daar nu de spoortjjd of de komst van de boot dat beetje geheel in beslag neemt, schiet er voor de overige aangelegenheden des le vens slechts een luttele hoeveelheid over. Toch zouden we het, voor elke verga dering, een voortreffelyken toestand noe men, als met het slaan van het tot den aan vang bepaalde uur, de Voorzitter den hamer opnam en de geykte woorden uit sprak »lk open de bijeenkomst, en ver zoek uwe aandacht voor het lezen van de aanteekeningen der vorige." Ieder weet hoe ver het daar van af is. Er zijn leden, die zich op het uitgeschreven uur eerst ▼an huis begeven; en andere, die gaarne anders zouden willen, schikken zich wel in de slechte gewoonte van het te laat beginnen, bij ervaring wetende, dat hun nauwgezetheid hun op niets beters dan tydverlies zou te staan komen. Verkeerde hebbelijkheden schynen wel een épide- misch karakter te bezitten; met de meeste gemakkelijkheid planten zij zich over op degenen, die er maar een weinig voorbe- schiktheid voor vertoonen. Het zou waarlijk niet veel moeite kos ten, althans dit vosje uit zijn hol te dry- yen, en te maken dat het er nooit weer inkwam. Het besluit daartoe behoefde slechts van een klein getal belanghebbenden uit te gaan, en «enigen tijd streng ge handhaafd te worden; ieder zou zich er wèl bij bevinden. Desgelyks gaat het ook met den aan vang der werkzaaiulteden. Slechts weinig menschen gevoelen zich zoozeer slaven \an bun plicht, en daarin toch bestaat de ware vryheid,-—dat zjj zich juist op hel aangewezen oogenblik aan hun bezigheden begeven, en die niet verlaten vóór de werktijd verstreken is. De schade door dit gemis van orde teweeggebracht, is niet gering; niel Lemin zouden dezolfde personen erg Prjjs der AdvertenMii: Van 1 tot 5 regels 0,50. tedere regel 1 plaatsruimte. Inzending 'franco, w Alle binnenlandsche Ad ver tsntién ing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts nam echter do noodige maatregelen van ▼oorzorg. Bijzondere aandacht wordt door haar ook gowyd aan de financiën des lands. Men wil in den eou wigdurenden nopd der schat kist voorzien door don verkoop der uitge- strekto StaatsbosBohen en door eena leaning, die ditmaal ten name van Cuba m! worden genomon. Of zij daarmede zoovsel succes zal hebben als Frankrijk, dat zjj»o jongste leening 21 maal voltooiend zag, is te be twijfelen, zelfs al paste ook zy kot kunst middeltje toe,'dat men in Frankrijk bezigde, door de raadgeving van overheidswege, dat men, om een aandeel in de looning te ver- krijgon, goed zon doon voor dritmaal het gewenschto bedrag in te schrijve» I Do werkstaking te Decazevilleduurt nog altijd voort en zelfs moet de spaining tus- Bchou workgovors en de werkloden, die langzamerhand broodsgebrék beginnen te krygen, in de laatste dagen zeer zijn toe genomen. Alle pogingen om in deze be middelend op te treden mislukten tot heden. Vrees voor werkstakingen, heeft de Dult- sche regeering er toe doon beakliten het recht van vergadering tijdelijk te Seperken, in dien zin, dat voor vergaderingen, waarin openbare aangolegenhodon zullen tesproken worden, 48 uren vooraf aan do politie, is kennis te geven, üe regeering verdedigt den maatregel in eeno nota, die aan den Rijksdag gericht is, door het beloog, dat bij de bestaande beweging om looasvorhoo- ging, door do sociaal democraten allos in 't werk wordt gesteld om onrust en op roer to veroorzaken, wat do regsering in hot belang der openbare orde en veiligheid zooveel mogelyk wil trachten te verijdelen. In Italië zjjn Ministers en Afgevaardigden druk in do weor, om do kiezers van raad te dionen voor de aanstaande “Ü-Udnr gewtewtfKe f stukken worden echter niet behandeld. In de stad Grevina smeedde men eon wa pen tegen dé rogoering uit het verbod om het St. Michaelsfeest te vieren. Do viering daarvan was nl, verboden, om don ongunstigon gezondheidstoestand in den omtrok dor stad en do dreigende cholera- epidomie. Do roldaton moesten tusschen beide komen om do oproermakers tot rust te brengen. Do beraadslagingen over de Home Rule Bill zijn in Engeland in vollen gang. Voor- en tegenstanders doch deze laatste vooral voeren uren lang over die hoogst gewichtige voorstellen het woord; en nog zal volgens den premier, Gladstone, de geheele volgende week met do be handeling dezer zaak gemoeid zjjn. Meer en meer wint hot denkbeeld veld, dat bij verwerping tot ontbinding van het Parlement zal worden besloten, ten einde aldus do kie zers zelf uitspraak te laten doen in dezen. In den staat dor zaken in het Oosten is nog niets veranderd. De groote Mo gendheden, Rusland en Frankryk uitge zonderd, blokkeeren nog altijd «vriendschap pelijk” (gelijk de Engelsche regeering het aanduidde) de Grlcksche kusten, terwijl Engelsche schepen do Grieksche afgevaar digden van do eilanden naar Athene over brengen, om dóór in de Kamers over de vraag: oorlog of vrode, te beslissen. Met spanning wordt die bosllaaing te gemoet gezien. Er is eene samenzwering ontdekt tegen den Vorst van Bulgarije en diens eersten Minister. Die samenzwering zal vermoe delijk wel weer aan Russischen invloed 'worden toegeachreven. BINNENLAND Door Z. M. den Koning is J. J. Van Tienhoveu van den Bogaard be noemd tot burgemeester van Werkendam. Door Z. M. den Koning is be noemd tot ontvanger der directe belas tingen en accynsen te Montfoort o. a. J. M. Du Cellieé—Muller, thans te Waar denburg. Door Z. M. den Koning is aan O. Van den Dool, deurwaarder der directe belastingen te Schoonhovenpensioen ver leend van f113 ’sjaars. Z. M. de Koning zal op 14 Juli de zitting dor''Kamers persoonlijk, op plechtige wyze oponen. In de «Staatscourant is Vrjjdag-avond het koninklijk besluit van 11 Mei, betreffende de ontbinding der Tweed© Kamer, «wegens misstelling” her plaatst. De verkiezingen voor de nieuwe Kamer zijn thans gesteld op Dinsdag 15, eu de herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 29 Juni a. Voor den datum der eerste samenkomst van do Kamer is echter do 14o Juli behouden. T- Voor de aanstaande verkie zing van twee leden voor de Tweede Kamer, in het hoofdkiesdistrict Gorinohom, worden van liberale zjjde aanbevolen de hoeren C. Van Andelburgemeester vart Gorin- ohem en D. E. H. Boxman grondeige naar te Utrecht.

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1