W. 1886. Zaterdag 12 Juni. Eerste Blad. r 887. as. JRG, MM;: Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. U8S, ft DIJK, •kerk a/d IJsel. oden: ;rd UWEN, JNI e. k. C. Van Andel, Burgemeester van Gorinchem, en Mr. H. Ph. De Kanter, Lid der Staten van Zuid Holland, te Brielle; Mr. G. M. Van der Linden en Mr. J. B. Van Osenbruggen. Mr. A. J. Roest, Mr. J. Fortujjn Droogleever, Advocaat te Gouda, WF’ Dit Kommer be- ataatuitXarr Bladtin. Effecten jonhovan, •en ZEGELEN s de nieuwo IJK, vau f 75. van f 30. van f 15. BIJ DE STEMBUS. BINNENLAND. BUITENLAND. Overzicht. MI .11 T.l can 'endeel F- zom der commissie) Komt op dan! Dat niemand, onder welk voorwendsel, of om welke reden ook, ach- 38£iV IF.l'A district Gouda met galleen de overwin- I, gesWdfen voor de i in- den Boek- AN NOOTEN S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, UitgeW u - b j 4® 1 'u -J<-o 2500 kilo’.) WOMOfflW COURANT loq ,u(U jt waterschap Zevenhoven is en 8. Juny ure, aan den DE vRANK- te verpachten van de Ka- Jamweg, in ïi'ceelen. A., WAA&', .eten voq^( ïjwi; prolongatie- ie beursvoor in het district Gorinchem voor die van de heeren en in het district Dordrecht voor die van de heeren: i terblyvel 'Z\j in het verdubbelden Ijver, dl< liing kan doen hopèr verkiezing van de heeren: Officier van Justitie te Botterdam; en Oud-lid der Provinciale Staten, ipen en ter- égon oen pro- a de Amsler- Het Tweede Blad wordt per post veraonden morgen (Zaterdag) middag te 4 uren, in Schoonhoven des avonds te 6 uren. ADVERTENTIËN voor dat Tweede Blad worden nog aange nomen uiterlijk tot 12 uren. Kermis een o gehouden van hebben gewon- n. EEN een »-l f vóór den J5. itvry aan den •y-Vereeniging, te Stolwijk, rddraverij vóór flTQPPELEN- Pmo Oourant wordt des Zaterdag-morgeni uitgegeven. Pr|jB: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. Men kan sich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaardere. Prgs der Advertentifia: Van 1 tot 5 regels f 0,60. Iedere regel meer/ 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Intending franco, uiterlyk tot Vrjjdags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentien, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 3 maal in rekening gebracht. Vóór alles moeten we ons duidelyk re kenschap geven van het vraagstuk, dat den kiezers ter oplossing is gegeven. Onwaar is het, dat thans in de onder- wysquaestie het swaartepunt van den ver- k,DSeXweri?g v«rti«l alle recht van bestaan, als we haar beschouwen in het licht der jongste geschiedenis. Ware het den anti-liberalén ernst geweest met hun verlangen, om in deze een redelijk en bil lijk ve^rgelyk te treffen, zy zou de vredes voorslagen, zoowel van den kant der Re geering als door een belangrijk deel der vryzinnige partij gedaan, aanvaard hebben. Wat door hun vertegenwoordigers in de Grondwets-commissie in een afzonderlijke nota werd gevraagd als een geschikt bevre- digingsmiddel, namelijk opheffing van die beperkingen in de Grondwet, waardoor de toekomstige wetgever in de regeling van het onderwijs belemmerd zou zijn, zij hebben het slechts voor het grijpen gehad maar op eenmaal achtten zij ook dit on- aannemelyk. Artikel 194 moest nu worden gewyzigd in hun geest; de Tweede Kamer, op den breederen basis van een verruimd kiesstelsel gebouwd, moest reeds bij voor baat gebonden zyn aan voorschriften, die een vrije beslissing door de vertegenwoor digers des volks onmogelyk zouden maken. Aan dien eisch kon de liberale partij het zegel hafer goedkeuring niet hechten. Hoe zeer ook tot den vrede geneigd, dien te koopen tot den prys van algeheele on derwerping, dat mocht niet. De rechterzijde wist dat ook wel. Maar de wezenlijke waarheid is, dat zy, als partij, we spreken niet van de per soonlijke opvattingen van enkele harer le den de Grondwetsherziening en de wet- telyke hervormingen, die van de herziening onzer constitutie het uitvloeisel zouden zyp, niet wil. En daarom moest deze afnankelyk worden gemaakt van zoodanige voorwaarden, dat de weigering in het oog van baar volgelingen een schyn van recht verkreeg, Doch wie genoegzaam nadenkt, bespeurt weldra dat er hier een belangrijk verschil ia tusschen schijn en wezen. De rechterzijde is er alles behalve gerust opdat een ver ruimd kiesrecht haar politiek zal doen ze gevieren; zy, die zich bij zooveel gelegen heden heeft beroepen op »het volk achter de kiezers,” en dat veilig doen kon omdat niemand met eenige zekerheid, kan bepalen welke richting daai4, we zeggen niet bij de onwetende en door anderen opgezweepte massamaar bij de tot kiezen bevoegden, de heerschende zou zynzij wacht er zich wel voor, nu de weg was geopend om in dit opzicht lot kennis der waarheid te ge raken, dien in te slaan. De schoolquaestie diende als voorwendselen men schroomde niet, haar te hlyven gebruiken als een middelom de agitatie in den lande gaande te houden. In weerwil dat haar aanvoer ders zelf verklaarden, dat de sèhoolstryd het vaderland ten verderve voertwezen zij alle billyke vredesvoorstellen af, en stelden dus moedwillig de toekomst van ons volk aan de grootste gevaren bloot. Het is iets ongehoords in de gechiedenis van eenigen constitutioneelen staat, dat een deel der volksvertegenwoordiging weigert, aan den wetgevenden arbeid deel te nemen. Dat is geen protest tegen werkelijke of ver meende grieven, dat is revolutie. De vraag, die thans den kiezers wordt gesteld is deze Keurt ge die houding goed? Men kan de meemng zyn toegedaan, dat het billyk zou zyn aan de wenschen van de voorstanders van het bijzonder onder wijs te gemoet re komenen niettemin van oordeel zyn, dat de houding door de rech terzijde aangenomenmet te verantwoor den is. De candidaten geproclameerd door de cen trale liberale kiesvereemging in het hoofd kiesdistrict Gouda, alsmede door de kies- vereeniging Krimpener waard", de heeren Mr. A. J. Roest, officier van justitie te Rot terdam en Mr. J. Eortuyn Droogleever, ad vocaat te Gouda, hebben beiden in het schryven, waarmede zy de aanvaarding der caitdidatuur berichtten, duidelyk te kennen gegeven dat zij eventueele pogingen tot ver- zoemug ju de hand zouden werken. Er is B|j de DIfisdag in het gemeen- landshuis van Schieland te Rotterdam ge houden aanbesteding dar werken ten behoeve van Schieland waren voor het le perceel 8 inschrfjvingsbiljetten ingekomen, waarvan de laagste inschrijver was de heer W. Schoen te Afblasserdam voor de som van f 1688. Voor perceel 2, dat in 3 neroeelen werd aanbesteed, waren 12 ins< ingekomen; voor perceel inschryver de heer F. M kerk, voor f2486; voor perceel 2 de heer M. v. Erkel. voor de som van f 673, en voor perceel 3 de heer Looie, te Kapelïe a/d IJsel, voor f279. Voor het 3e perceel waren 6 inschrijvers de laagste was de heer P. v. Linschoten, te Kralin^en, voor f3064. Voor perceel 4 waren 7 inschrijversde laagste was,de hoer W. Neder hof, voor f1599. Voor perceel 5 waren 2 inschrijvers; de laagste was de héér W. Hoogendyk“te Gonda, voor f1688. Voor perceel 6 waren 3 inschrijversde laagste was de heer J. v. Kempen, te Ou- wenchie, voor f669. En voor perceel 7 waren ar 4 inschry vers de laagste was de heer O. ▼- d. Kooi, te Moordrechtvoor f995. De gezamenlyke som voor de pit ie voeren werken bedraagt dus f 13.136. Mr. O. W. Opioomer genoot den négenden Juni het voorrecht den dag te herdenken, waarop hy vóór veertig jaren als hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht optrad. Ieder voorzeker stemt van harte in met den wensch, dat de waardige man nog langen tijd met onverzwakte kracht naar lichaam en geest werkzaam blyve voor de wetenschap. Blykens de door den alge- meenen secretaris overgelegde lijst en be scheiden, is door 116 departementen der Maatschappij tot nut van ’t algemeen, te zamen uitbrengende 417 stemmen, aan de verkiezing deelgenomen met den navolgen den uitslag: In de vacature—Böhringer werden op den heer A. G. Wertheim te Amsterdam uitgebracht 381 en op den heer Mr. A. J. Rojjaards te Amsterdam 36 stem men in de vacature—Boot werden op den heer Mr. B. Mees te Rotterdam uitgebraebt 359 en op den heer Mr. A. Bloembergen Ezn. te Leeuwarden 58 stemmen. Dientengevolge zijn tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren A. C. Wertheim en Mr. B. Mees. Het verslag van het 88ste Ne- derlandsch Landhuishoudkundig Congres dat in ’t vorige jaar te Gouda gehouden werd, ia thans verschenen. Dat verslag verschijnt op een gunstig tydstip, nu in de volgende week te Leeuwarden het 39e congres ver gaderen sal. De zorg, waarmede het is bewerk^ en het hooge belang van onder scheiden question, zoo van landhuishoud kundigen als van algemeen economischen aard, die op dat congres behandeld werden, zullen het overigens eene bljjvende plaats verzekeren in menige bibliotheek. Uithoofdeaioh in de gemeen ten Streefkerk, Vianen en Gorinchem ge vallen van hondsdolheid hebben voorgedaan, is by bevelschrift van den heer Commfs-f sari» des Konings in deze provincie van 10 Juni 11. bevolen, dat van af dien dag gedu rende vier maanden in alle gemeenten van de Alblaaserwaard oh de Vjjf boerenlanden allo honden, die zich buiten woningen of particuliere vaartuigen bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn, van een muil korf, volgens het door deu Minister van BinnanL Zaken vastgesteld model. Voor het gerechtshof te ’«Gra- venhage stond Maandag terechtH. T. H., uit Berg* Ambacht, die zich bezwaard ge voelde met eene voroordeeling tot 45 dagen celstraf en f8 boete, hem door de Rotter- datnsche rechtbank opgelegd, wegens het toebrengen van slagen aan zjjne 22-jarige dochter uit zjjn eerste huwelijk, hetgeen door hem werd ontkend. Adv.-gen. Mr. Bgleveld requireerde be vestiging van het vonnis. De rechtbank tq Rotterdam nam Zaterdag kennis van het hooger beroep, ingeAteld door K. V., bouwman, wonende te Willige- Langeraktegen een vonnis, gewezen door den kantonrechter te Schoon hoven dan 14den April j|., waarby hij we gens het bejagen van eens anders jachtveld zonder schriïtelyke vergunningna vroegere voroordeeling te dier zakeveroordeeld was tot drie dagen gevangenisstraf en f 15 boete, subs, vyf dagen gevangenisstraf. Het Open baar Ministerie concludeerde tot bevestiging van het aangevallen vynnis. Mr. M. Tels als verdediger optredende, vroeg vryspraak van zyn cliënt. Na re- en dupliek gelastte de rechtbank dat, alvorens uitspraak te doen, alsnog ah getuigen zouden worden gehoord do eigenaar en de huurder van het land waarop appellant, volgens zyno ver klaring, zou hebben gejaagd; dit verhoor werd bepaald op Donderaag 10 Juni. ♦—De handel in hooi is te Dalem iu de laatste dagen soor levendig. De prijaen varieeren tusschen f 12 on f 13 do 1000 halve kilogr. zakelijk, ook vaa hen, die zich schijnbaar met de Republiek verzoend hebben, zooals Prina Jerome Bonaparte. Dam komt daar tegen op in een manifest, dst, in de Figaro medegedeeld, aan de Kamer gericht is en waarin hij deze verwyt, dat de gevaren welke de Republiek, welke hy zegt van harte te zyn toegedaan, bedreigen, moeten worden gezocht in de fouten der constitutie, die door royalisten is samengesteld. Hij zegt voorts in het verbannings-decreet het voorspel te zien van schrikbewind en bur geroorlog, waardoor Frankrijk zich zoo me nigmaal zijn eigen graf gedolven heeft. Een voorstel van Bssly, tot gelijktydigo verbeurdverklaring der Prinselyke goederen, dat tevens urgent is verklaard, zal tegelijk mot het verbanningsvoorstel in behande ling komen. In Decazeville, waar de werkstaking nog steeds voortduurt, begint mon met dynamiet te werken. In den nacht vatt Woensdag op Donderdag der vorige week kwamen niet minder dan 3 dynamietaanslagen voor en den volgenden nacht twee. In het Ooefen licht het. Griekenland heeft- bewezen dat het ernst is met de ont wapening, zoodat Turkijé zelf de ophef fing dor blokkade beeft voorgesteld. De Mogendheden hebben dan ook niet gedraald aan het verzoek te voldoen, zoodat nu ook <lrde gezanten wol weer spoedig te Atheao zullen wederkomen. De verkiezingen in Bulgarije en Ooet- Huinellë hebben der regeering, dus ook Vorst Alexander, cone flinke meerderheid bezorgd, niettegenstaande de intrigues, die er van Huseische zyde, naar men beweert, sijn op touw gezet. Ook in Italic heeft de regeering by de jongste verkiezingen eene flinke meerder heid verworven. De President der Vereenigde Staten van Amerika is de vorige week in het huwelyk getreden met Miss Folson, in het soo- genaamde Witte Hpia te Washington, in allen eenvoud en ^ftsder feesten voltrok ken. Slechts 25 personen, onder welke do Ministers, woonden de plechtigheid bij. De Keizer van China koos zich een vrouw en twee byvrouwen uit de elite des lands. Met den Koning van Beieren ziet het er allertreurigst uit. Zyne eenzelvige en zonderlinge, verkwistende levenswijze heeft niet alleen zijne kas, maar ook zyn geest zoodanig uitgeput, dat volgens de deskun digen, die den Koning hebben onderzocht, zyne opneming in een gesticht voor krank zinnigen noodzakeiyk is. Dientengevolge is het regentschsp in het Beiersche ryk sfgekondigd, dat reeds door prins Luit- pold, oom des Konings, is aanvaard. De Landdag is tegen 15 Juni a. s. bij eengeroepen. Door Z. M. den Koning is be noemd tot substitnut-griffier bij de arrondis- sement8-rechtbankrte Rotterdam, Mr. J. P. Van Onteren, thans ambtenaar van het Open baar Ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam, voor de kan tons Rotterdam no. 1 en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam. Door Z. M. den Koning is be noemd tot ontvanger der directe belasting en accynsen te Vianen c. a., A. Volk maan, ontvanger derzelfde middelen te Stavoren c. a. Men deelt aan de „N. R. Ct.” mede, dat bij deu Raad van State aanhangig is een voorstel tot verhooging van hét tarief der binnenlandsche telegrammen. Het sou nameljjk worden bepaald op 8 cent per 2 woorden, met een grondtaxis van lü cent en een minimum van 25 cent. Voor dag- bladtelegrammdn zou hetzelfdo tarief gelden, doch boven 40 woorden sou slechts dén cent per woord worden berekend. De kiesvereeniging .Vrijheid en Recht" voor Alfen en omstreken heeft tot candidaten vóór de aanstaande verkie zingen geproclameerd de heeren J. H. Donner en O. Baron van Wassenaar van Catwyck voor Leiden en da heeren Mr. U. H. Huber en Jhr. K. A. Godin de Beaufort voor Gouda. Aan al de kiezers voor de Tweedo Kamer der Staten Generaal in hei district Gorinchem is oeno uitnoodiging go- richt. door het bestuur van .Algemeen be lang” te Gorinchemtot by woning eenor bespreking der aanstaande verkiezing voor do Tweedo Kamer, door den heer J. M. Elshoutsecretaris der gemelde kiesvéreeni- giugop Zaterdag den 12 Juni a. sdes avonds te 7 uren in het koffiehuis van den beer Romein te Meerkerk. Ongetwyfeld zal door vele kiezers aan die uitnoodiging wor den gevolg gegeven. Aan het Ministerie van Wa terstaat, Handel eu Ny verheid te 's Graven- hage werd Woensdag aanbesteed: het ver- richteu van baggerwerk langs den rechter oever van het Scheur, beneden Maassluis, ter voortzetting der opruiming van do Hoorn- plaat, voor de verbetering van den water weg langs Rotterdam naar zee. Minste in schrijver de heer A. L. Van Wyngaarden IJz., te Sliodrocht, voor f64,980. Het groote nieuws van de week is de verwerping van do Home Rule wet in En geland Nadat de voorstanders der Wet, door uitstel op uitstel te vragen en te be werken, alles in het werk hadden gesteld om het beginsel der Wet althans te redden, terwijl Gladstone zelf door concessie op con cessie te doen en zyn eisch to beperken tot de aanneming der voordracht in tweede le zing en de verdere behandeling uit te stellen tot eene volgende zitting, werd eindelyk Maandag nacht over het wetsontwerp beslist in dien zin, dat het met 341 tegen 311 stemmen verworpen werd. Mot de schier ongeëvenaarde welsprekendheid, die aan de wereldberoemde speech van 1866, bij de tweede lezing der reform bill, herinnerde, verdedigde de premier nogmaals den veelbe sproken en door de pers schier algemeen veroordeelden maatregel, waarbij hem meer malen stormachtige toejuichingen ten deel vielen, dje voor- en tegenstanders in een toe stand van opwinding brachten, welke zich op echt Engelsche wijze uitte, toen de flag eenmaal gevallen was. In de Kamer ging men elkaar schier te lyf. De leiders hadden het te kwaad zoo met hunne vrienden als met hunne tegenstanders en toen Gladstone te 2 uren 's nachts eindelyk het parlements gebouw verliet, wachtte hem nog eene on afzienbare menigte met hunne ovaties, die het gesis smoorden. Ook elders had men een deel van de nachtrust opgeofferd, om zoo spoedig mogelijk met den uitslag be kend te zijn. In Ulster werden de vlaggen uitgestoken en vreugdevuren ontstoken, terwyl do kerk klokken klepten en eene groote menigte met muziek on vlaggen de straten doortrok. En de pers? Ze doet met de inwoners van Ulster mede, ze juicht in de verwer ping. Alleen maken Daily News en de Pall Mall Gazelle onder de groote bladen eene uitzondering. Zij vestigen, en o. i. terecht, er de aandacht op, dat de meerder heid, die zich tegen de lersche hervormings plannen verklaarde, betrekkelijk gering is en zien daarin eene belofte voor de toekomst. Voor welke toekomst? Door de gevallen beslissing stond het Kabinet natuurlijk voor de vraag plaatsen inruimen voor de tegen partij of standhouden. In laatstbedoelden zin ia beslist. Glastone stelde H. M. de ontbinding van het parlement voor en wil dus het oordeel der kiezers inroepen, dat, n^ar het achyut, niet volkomen zuiver door de pers wordt wedergegeven. Vermoe delijk zal de Koningin wel dienovereen komstig besluiten, daar ook Hartington te kennen gaf, dat hy, tot de regeering ge roepen, ontbinding zou voorstellen, zoodat ook in dat geval de beslissing der natie zou worden ingeroepen. Intusschen valt uit Ierland weer een agrarische moord te vermelden. Een oud man, in wien de man nen van do Land league een verrader meen den te zien, werd ’s nachts uit zijne woning gelicht en wreedaardig vermoord. Te Belfast leverden protestautsche en katholieke werklieden een gevecht en te Ulster werden geheime wapenoefeningen ontdekt. Het regeeringsvoorstel, om, naar aanlei ding van de luisterrijke en vorstelijke re ceptie ten huize van den graaf van Parys, wiens dochter dezer dagen aan den Kroon prins van Lissabon werd uitgehuwd, de hoofden der familiön, die over Frankrijk geregeerd hebben, het verder vorblyf in Frankrijk te ontzeggen, heeft in den boe zem der commissie, in wier handen het voorstel gesteld werd tegen den zinder regeering on der pretendenten, een grooteren omvang genomen. De commissie acht na- molijk verbanning vau alle Prinsen nood- dus geen enkele reden om te zeggen, dat hun verkiezing een vreedzame beëindiging der schoolquaestie J- Met vee! meer grom worden bewezen.;/ Want wat is het geval De Grondwetsherziening zalniet door gaan, indien de liberalen by deze verkie zingen geen besliste meerderheid verkrijgen. De treurige toestand van machteloosheid op het gebied van wetgeving, waarin we zoo lang reeds verkeerdentot groot nadeel van de hoogste belangen des vaderlandszal dan voor onbepaalden tyd worden bestendigd. Maar daarmede is ook elk onderzoek af gesloten van de mogelijkheidom door wijziging van de schoolwetgeving de wen schen der clericale partijen te bevredigen, zonder vermindering van de waarborgen dat het opkomend geslacht voldoend onderwys zal ontvangen. Want wat er ook moge gebeurenhet oogenblik dat de cleri- calen zich van het geheele raderwerk van den Staat zullen hebben meester gemaakt en alles naar hun welgevallen kunnen om- zetten, is nog «eer ver verwijderd. Wèl kunnen zij noodige hervormingen lang te genhouden wel kunnen zy belettendat eenige verbetering gebracht wordt in den staatkundigen en maatschappelljken toestand vati Nederland, maar verder reikt hun vermogen niet, ook by de schitterendste overwinning. Zullen zy overwinnen? Zal de meerderheid der kiezers de werk staking der rechterzyde bekrachtigen Zal die meerderheid, zulks doende, den vooruitgang in boeien slaan Zal zy den nu reeds aan den drempel van het staatsgebouw verschijnenden gods diensthaat die overal uitbarst waar staats gezag en kerkelyke heerschappij dooreeu- gemengd worden, vryen toegang verleenen Wy kunnen het niet gelooven. Ondanks alles wat ons volk verdeeld houdt, leeft toch nog het bewustzijn, dat in een staat als de onze, waar alle geloofsbegrippen met gelyk recht van belydenis in gelyke mate door het openbaar gezag worden er kend en beschermd, de verdraagzaamheid grondslag van het staatsbeleid moet blyven. Bovendien is met toenemende kracht de overtuiging geworteld in het hart der natie, dat een ruimere toepassing der constitu- tioneele beginselen een dringende eisch des tyds is geworden. Een belangrijke uitbrei ding van het kiesrecht, met toekenning van dat recht aan alle staatsburgers van wie verwacht kan worden dat zij zelfstandig aan het vaderlandsch welz'dn hun mede werking zullen verleenen, is de eerste en noodzakelykste schrede om tot hervorming van onze wetgeving te komen. Zyn dan de kiezers in het district Gouda, dat eenmaal een man als Mr. Patyn at- vaardigde, zoo krachteloos geworden, dat zij, bij kloeke en eendrachtige samenwer king niet andermaal de vooruitstrevende richting kunnen doen zegevieren Maar dat is immers niet aan te nemen! En in de naburige disticten Gorinchem en Dordrecht, waar wij, Redactie van deSchoon- hovensche Courant, zooveel gewaardeerde» steun vinden is ook daar niet het getal zeer groot van mannen, die de clericale werk staking het hoofd durven bieden? Komt op, gij allen die het vaderland lief- hebt, en met smart aanschouwt hoe het byna in elk opdicht afdaalt van de hoogte, die het voorheen innam te midden van de natiën van Europa, komt op, en strydt schouder aan schouder voor uw beginsels. Protesteert met het stembiljet in de hand tegen den onwil der tegenstanders. Dat niet één van u zijn steun onthouje aan de mannen, die zich bereid verklaard hebben uw banier te dragen op den dag der beslis sing. Zij zyn het ten volle waardig, een zetel in 's lands vergaderzaal in te nemen hun kennis, hun karakter schenken den volkomensten waarborg, dat zij een hun opgedragen mandaat op verdienstelijke, wyze zullen ten uitvoer leggen. Laat u niet weerhouden door de gedachte aan een mogelijke nederlaag. Onze vaderen hebben dat ook nooit gedaan: toont, dat gy hun waardige nakomelingen zyt. Zy vroegen niet: >Hoe sterk is de vjjand", maar: >Waar is de vyand?" En die vraag moet ook bij den onbloedigen stembusstrijd uw yver opwekken. Het ligt niet op onzen weg, de bjjzon- dere veidiensten te doen uitkomen van eiken der zes candidaten in de drie dis tricten waar het mannen geldt van zoo algemeene bekendheid, mag een aanbeveling hunner candidatuur overbodig heeten. De besturen der kies .ereenigingen hebben daar enboven met den meesten ijver licht ver spreid zoowel over de politieke beteekenis dezer verkiezing als over de personen der liberale candidaten, zoodat er wel niemand gevonden zal worden die aarzelen zal den stryd voor het vryzinnig beginsel te voeren met den naam der eenparig geproclameerde candidaten als Wapenkreet.

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1