N’. 889. Zaterdag 26 Juni. 1886. INK, o 4ie. ioesohado. Ménage, jen laken bekleed N te Voorschoten, Zonen, INK. 1ST, Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. al, No. 4. 1 :n ffecten, De derde Fransche Republiek. iOFF. a., LEZING. BUITENLAND. Overzicht. BINNENLAND. 811 1.4- L, Boekbinderij. ei Buitenland. gave naar keuze lieert WISSELS minderii rente van 2} pCt. prolongatierente an f 500, Gouden Dnmes- oog op haar toe- i 2 cursussen, elk rrioh t d. vorkrjjgbnar in SCHOOMOVBNSCHE COUIIANT. S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven, Uitgewn. pagina’s. De prijs rato Inteekenaren ng 1885/86, met I. T. Sanders te benoemd tot onderwijzer Belmonte, barrière. Proangor. pte. ir Parijs. willen de Franschen het eeuw- elds waardige aar. i-, Uitgevers. aats hebben. ELS en E. BOU- natkroniek. E WAAG", Jffeoten voor: i’l. Ion prolongatie- sohe beursvoor- 9RDELOOS EN Grondeigenaar. Koopman. GENDOORN te rijn te bekomen 1Nniet goed evens ook goed i Kind. D. DE ssohepoetstor. J. H. MEINERS, JOZEF NEU- et Bosch van G. L. KIERS, ms of bij godeel- koopen en vor- togen een pro- ren de 90 °/e Ier w 3Ö ven de Amster- q dergelijk aanbod nnen worden van 150 vel, maar en inhoud betreft Om echter aan Verloting, aan de jote prjjzondaar- ite werken, maar len. Inderdaad geeft de derde Fransche re publiek zorgwekkende ziekteverschijnselen te aanschouwenen de jongste voorvallen, de beweging ter vei banning van de zoo genaamde pretendenten, bieden ons op nieuw gelegenheid, een oog op haar toe- i Toezigt, DAAL, Notaris, ir van do Eersto t leven, tegen in- en, gevestigd te Dete Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Pjijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele tijk 0,80. Men kan rich abonneeren by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders^ ion, schrjjvon ÏGEN8CHEIDT e 1 k compleet in isoh-NoorsohHol- URANTEN zijn als: N. Rott. Ct., ige, N. v. tl. Dag, Zij, die hiervan makenworden )ór 1 Juli op to Meqleo werd eervol ontslag verleend als commissaris; fn zijn plaats werd fèrkozen Mr. M. J. Rikoff, die zich de benoeming liet welgevallen. Bij den dezer dageh op de Wjjder Aa gehouden zeilwedstrijd is door Blondine van den heer J. v. d. Giessen te Krimpen a/d IJsel de prijs behaald in den wedstrijd voor Scherpe vaartuigen, lengte tot zeven Meter. In den wedstrijd voor Platboomsvaartui- gen lang op waterlijn 5.75—7.25 Meter behaalde Piet Hein van den héér G. W. Lans te Krimpen a/d IJsel den prijs, zijnde een olijfhouten doos met di vérse spelen. Idem lang 4.75—5.75 Meter. Prijs een trictracdoos, dam- en schaakbord, Drie Ge broeders van de heeren Gebrs. Vis te Kapelle a/d IJsel. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam hield Zaterdag-middag eeno plechtige openbare zitting tot installatie van Mr. J. P. Van Outeren als substituut- griffier. Nadat do benoemde door den grif fier was binnengeleid, werd hij door den voorzitter, Mr. Vaillant, geïnstalleerd met eeno toespraak, waarin deze de verdiensten van den vorigen substituut-griffier, Mr. Vi- ruly Verbrugge, herdacht en verklaarde, dat de rechtbank ongaarne zulk een be kwaam, yverig en welwillend ambtenaar had zien vertrekken. Den nieuwbenoemde riep Z.E.A. het welkom toe en sprak de verwachting uit, dat deze zich, in ieder op zicht de betrekking zoude waardig toonen, op het gewicht waarvan hem'werd gewezen. Mr. Van Outeren, het woord nemende, ver klaarde zijn nieuw ambt vooral te hebben begeerd, omdat de arbeid bij eeno zoo drukke rechtbank als deee, hem meer gelegenheid bood dan zijne vroegere betrekking van amb tenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechtenom zich van de verschil lende takken der rechtspraak op de hoogte té stellen. H(J gaf de verzekeringzijn ambt met allen jjver te zullen waarnemen, waarin hij op den steun en de voorlichting van den griffier en van zijne ambtgenooten vermeende te mogen rekenen, en beval zich in ieders welwillendheid aan, ook aan de balie, met wier leden hij uit den aard der zaak in zijne vroegere betrekking slechts weinig in aanraking kwam. Nadat Mr. Drie beek den geïnstalleerde ook namens de balie had geluk gowenscht en welkom geheeten, sloot do voorzitter deze zitting; —In de Zaterdag gehouden correctioneels zitting van het gerechtshof te ’s Gravenhage stond in appèl terecht A. M. te Langerak, die door de recht bank te Dordrecht tot 15 dagen celstraf was veroordeeld, omdat hij in den avond van 13 Februari jl. den veldwachter van Nieuwpoort, P. v.d. 8., tweemalen met een steen had geworpen en hem beide keeren getroffen. De beklaagde hield tegenover de per tinente verklaring van den veldwachter vol, dat hij van niets wist cm aan de zaak geheel onschuldig was. Advocaat-Generaal Jhr. Mr. De Savor- nin Lohman geloofde, dat het overtuigend bewijs in deto niet was geleverd en requi- reerde, daar zijns inziens het vonnis niet juist was gewezen, de vernietiging er van en de vrijspraak van den beklaagde. Qok de verdediger Mr. Bax, die zich dankbaar betoonde voor het genomen re quisitoir en van oordeel was, dat be klaagde zijn alibi met juistheid had aan getoond, zag met vertrouwen de Vrijspraak van beklaagde tegemoet Bij het eind-exameu van het gymnasium te Gorinehem zijn de 2 candi- daten die zich aangemeld haddenbeiden geslaagdnl.: B. M. Van Gellekum en P. O. Van der Chijs. Eerstgenoemde voor Afd. A (rechten) en laatstgenoemde voor Afd. B. (geneeskunde). De hoer Gorinehem is l aan cone Christelijke school te Rotterdam. Bedankt voor het beroep naar do Evangelisch Lutherscho gemeente to Bo- degravo door Ds. C. A. Eveleijn te Leiden. Z. D. H. Mgr. J. A. Pa red is, bis- schop der R. K. kerk te Roermondis Vry- dag-avond te half zes overleden. Geboren in 1795 te BreeBelgisch Limburg, werd hij iu 1821 tot priester gewijd, geconsa creerd den 30sten Juni 1841 en tot bisschop van Roermond benoemd don 4en Maart 1853. Van do bisschoppen, die na de invoering der bisschoppelijke hiërarchie hier to lande werden benoemdwas hij do laatstoverge- blevone. De overledene bekleedde voorts de waar digheden van huisprelaat van den Paus assistent-bisschop bij don pauselijken troon en Romeinsch graaf. Hij was kommandeur der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Mgr. Boermans, door den Paus ton vorigen jare benoemd tot bisschop van Thermopylis en coadjutor van Mgr. Paredi?, met recht van opvolging, is thans bisschop van Roermond geworden. De heer M. Monasch, geboren te Gouda, staat op het drietal voor opper rabbijn van Friesland. Prijs der Advortentiën: Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterlijk tot Vrijdugs-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts l maal in rekening gebracht. ipen zifth misschien herinnert is in 18*74 een poging, aangewend- om een taaie tus- schen Chambond en Orleans tpt stand te brengen, in dien zin, dat de eerste den laatste als Zijn erfgenaam zou aannemen; dat plan stuitte af op het onverzettelijk ultra-montanisme van Hendrik V.” Sedert is de toestand geheel veranderd. Chambord is dood, en er is geen hoofd meer om hetwelk zijn aanhangers zich kunnen scharen. De Bonapartisten, een maal zoo krachtig door hun verregaande stoutmoedigheid, kenmerk van de avontu* rièrtpolitiék die in Napoleon UI en zyn be dorven omgeving haar uitdrukking vond, Zijn sterk achteruitgegaan sedert een zotte inval van des Keizers zoon dozen een roemloozen dood deed vinden onder de assegaai-steken der Kaffer»; want noch de breedsprakige, corpulente en weinig popu laire prins Jéróme Bonaparte, noch zijn onbfl^ duidende zoon Victor vinden een voldoena getal aanhangers achter zichom den repul blikeinen slapelooze nachten te berokkenen! Dus is de graaf van Parys de éénigo' man in Frankryk, die als ernstig cands»'. daat voor den Troon zou kunnen gelden. Maar dat juist maakt hem gevaarlijker dan hij vroeger ooit geweest is; de ver mindering der concurrentie versterkt zijn positie. In het buitenland weet men dit; en de omstandigheid, dat leden van regee- rende vorstenhuizen er een eer in stellen, zich met de familie Orleans door het hu welijk te verbinden, duidt genoegzaam aandat er aan de toekomst dezer dynasr tie niet wordt gewanhoopt. Daar komt bij, dat de Prinsen van Orleans over het algemeen zjjn verstandige, bezadigde men schee, die hun vaderland lief hebbenwel niet zóó hartstochtelyk, dat zy in een ge vaarlijk oogenblik hun bezittingen en hun leven ten offer zouden brengen, maar toch wel zóóveel, dat zy, des verlangd, den Slaat mei bekrit/ zutn/en trachten te besturen. Voeg daarbij dat zij zoo spaar zaam zjjn, als maar mogelijk is zonder schriel te moeten heetenpersoonlijk veel fortuin hebben en dat byzonder goed weten te administreeren geen in het oog loopende hartstochten koesteren, en voor zooverre zij huisvaders zijn, voorbeelden geven van die rustige deugden, waarmede sommige Franschen weieens den spot drjjven, maar die toch door de groote meerderheid der natie terecht hoog worden gewaardeerd. De graaf van Parys, (kleinzoon van Ko- ning Louis Philippe,) is een man van bijna 47 jaar, dus in de kracht des levens, en bezit niet alleen een aanzienlijk vermogen, maar onderscheidt zich voornamelijk dooreen groote mate van verstandelijke ontwikkeling. De eerste Fransche republiek zou geen oogenblik geaarzeld hebben, een zoo ge vaarlijk man het hoofd voor de voeten te doen leggen. Zoo ver is de beschaving toch gevorderd, dat men daar niet meer aan denkt; doch niet ver genoeg, om te doen inzien dat de republiek door haar eigen voortreffelijkheid, door de diensten welke zij den burgers bewyst, door al wat haar gunstig onderscheidt van het monar chaal bestuur gelijk het zich in Frank ryk heeft vertoondt een blyvende plaats moet veroveren in de harten des volks, en dat men voorts de pretendenten ge rust als gewone menschen kan behandelen. Verrichten ze eenige staatsgevaarlijke daad, die bij de wet verboden is, welnu, dan zyn er immers middelen om hen daarvoor te straffen? Bovendien, als men vreest voor samenzweringen,gelijk het in de officieële taal heet, zal dan het gevaar daarvoor niet veel grooter zijn wanneer de prinsen zich buitenslands en dus uit het oog der Fransche autoriteiten bevinden? De prinsenverbanningswet is één der grove fouten, waaraan de republiek zich schuldig maakt en die haar val zuilen ver haasten, omdat zij vele nadenkende lieden dwingt, naar de vastheid van het een hoofdig bewind terug te verlangen. *t Is heel wel mogelyk dat de menschen, dje elkander met oogverblindende snelheid in het bestuur van Frankryk opvolgen, wel- meenende en eerlijke lieden zyn, nietbaat- zuchtiger dan anderen, en alleen nu en dan wat ai te veel door eerzucht geprik keld. Maar dat geeft hun nog geen repu tatie van wijsheid, en dat doet hen niet opgewassen zijn tegen de toenemende driestheid der onbeschaafde menigte uit de achterbuurten van de groote steden, die er nogmaals van droomt de heer schappij in handen te nemen, en dan in weinige dagen de vruchten van mét moeite verkregen staatkundige hervormin gen zal vernietigen, gelyk het grauw van Parijs al het goede heeft verwoest dat de helden der eerste revolutie met opof fering van hun leven tot stand brachten. Voeg daarbij de toenemende onverschil ligheid van zoogenaamd ontwikkelden, die zich tot in de kleinste bijzonderheden openbaart. Een Paryzenaar zet op het biljet van de volkstelling, als antwoord op de tot hem gerichte vragen: »Ik vind u vandaag erg nieuwsgierig.” Die »gees- lige” man is een type; er zijn er veel van die soort, te veel om niet te doen zijner geldmiddelen, de kostbare vloot af te schaffen en daariródr snelvarende kratsen in de plaats te stellen, ’t Is echter de vraag of de Cortes dit niet in strpd zullen achten met de eer des lands. Een voorstel om Cuba een zelfstandig bestuur te schenken werd met bijna alge- meene stemmen verworpen. Japan is weder een eindje verder geko men op den weg der Westersoho bescha ving. In een nieuwe grondwet wordt aan den Senaat althans een schijn van invloed gegeven op 's land» bestuur. Naast dien Senaat zal eeno Kamer van Volksvertegen woordigers gekozen worden doch eerst in 1890. verlangen naar verstedring v^n dien dege- lijken staateburgerlijkvn zin, die de on misbare levensvoorwaarde is van eiken regeeringsvorm. Do verkiezingen on nog eens de verkie zingen is schering en inslag van ’t geen men in - en buiten Engeland hoort. De oude Gladstone heeft zich mot jeugdigen moed en jongelingskracht aangegord tot de» strijd en zijne propagftndarois door het land, van Londen naar Edlmburg, was een ware triomftocht vaak. Ook zij die hot niet met hem eens zijn, onder het volk namelijk, waardeeren in hem die vaste overtuiging, die bezieling, die toewijding voor een zaak, die hij niet alleen goed, ma»r dringend noo- dig acht. Déórom ook wa» het een wijze daad van den grijzen staatiman, dat hij bij de verkiezingen alleen hot beginsel, niet de wijze waarop dit belichaamd zal worden, wil zien uitgemaakt. Hij maakte de zaak los van het ingediende wetsontwerp en vraagt dus alleen, dat het volk uitepraak zal doen over de vraag of het zwaard, dan wel het gezond verstand het middel tal zijn om den vrede en de orde in Ierland te herstellen. Doch ook zijne tegenstanders, Salisbury, Chamberlain, Churchill e. u. blijven niet in gebreke de kiezers voor to lichten, natuur lijk door hen te ontraden Gladstone's staats- kunde goed te keuren, doch over ’t alge meen onthoudt men zich, zooals het bij eene ernstige quaestie betaamt, doch niettemin ook buiten Engeland al te dikwijls uit het oog wordt verloren, onwaar on onwaardig te zyn. Alleen de beruchte Churchill maakt daarop eeno uitzondering. De wijze waarop hij Gladstone aanvalt vindt algemeen in de pers afkeuring. Hij stelt de a. s. verkie zingen gelijk met het plebósciet van het tweede Keizerrijk en Gladstone als de dwin geland, die zijn wil IFltAWryi'ên, tea köste van *8 lands welzijn. Het parlement houdt intusschen groote schoonmaak, door afdoening van tal van wetsontwerpen van ondergeschikt belang. Bijeen daarvan, betreffende de „koston”der verkiezingen, iets waarvan wij hier in Ne derland nog niet zoo openlijk durven spre ken, belangrijk dus vooral om zijne actua liteit, werd een artikel geschrapt, waarbij die kosten, tot dusver ten laste dor belang hebbende candidaten of partijen komende, voortaan op het budget dor gemeenten zouden gebracht worden. Koningin Victoria trad dezer dagen haar vijftigste regeeringsjaar in, eon voorrecht dat niet veel gekroonde hoofden smaken; zij heeft dus kans ih dit opzicht Hendrik III en Eduard III, die elk ööjaron regeerden, voorbij - en George III, die 60 jaren lang den Koningstaf voerde, ter zijde te streven. Mot 141 tegen 107 stemmen keurde ook de Fransche Senaat, onder toejuiching der Linkerzijde, het wetsontwerp tot uitzetting der Prinsen-pretendonton goed on de regee- ring haastte zich de wet af te kondigeif. De graaf van Parijs c. s. kan dus zijns koffer» gaan pakken. Hjj evenmin als de overige pretendenten zullen echter een gastvry dak behoeven te zoeken. Koningin Victoria bood een harer kasteelen den graaf van Parijs aanPrins Victor Bonaparte zal naar Brussel, Joróme naar Genève vertrekken. Toch gingen in don Sonaat ernstige stemmen op tegen den maatregel, die, ge lijk een der leden niet geheel ten onrechte betoogde, moeielijk te vereenigen is met de vrijheid, gevaarlijk voor de goede ver standhouding met het buitenland en niet overeen te brengen met de bevoegdheden der rechtehjko macht. Ook de commissie van rapporteurs was er tegen. Het stoffelijk overschot van Koning Lo- dewjjk van Beieren werd Zaterdag j.l. in den Koninklijken grafkelder bijgezet. De Duitsche en Oostenrijkscho Kroonprinsen volgden den Prinö-Regentonmiddelhjk achter den met acht paarden bespannen lijkwagen. Geheel München was in rouw. Aan eene commissie uit den Rijksraad zyn door de Ministers de noodige inlichtingen verstrekt, die dienen konden om den regeeringsmaat- regel de instelling van een regentschap te rechtvaardigen. Al wat daartegen kon pleiten, de verklaring van den vroegeren lijfarts des Koninga en de proclamatie bleek dan ook eenvoudig verzonnen of onder gestoken te zijn. Verschillende bewijzen worden aangehaald, waaruit blijkt hoe treu rig bet in de laatste jaren, maar vooral in den laatsten tijd gesteld was met de geest vermogens des Konings en hoe hjj meer malen trachtte door zelfmoord een einde aan zijn leven te maken. Zoo wordt o. a. verhaald, dat hij mot een agent van het huis Rothschild te Parijs zou onder handeld hebben over eeno leening, waar van een der voorwaarden was, dut Beieren bij eenen mogehjken Fransch-Duitschen oorlog onzijdig zou blyren en dat zelfs over den verkoop van Beieren zou onderhandeld zijn. Natuurlijk zal er in deze, gelijk gewoonlijk ’t geval is, ook wel overdreven worden. Met Koning Otto moot het ook treuriger dan ooit gesteld zyn; hij i» totaal krankzinnig. Spauje moot or aan deuken, tot horstel In 188» feest vieren van hun groote omwenteling, die aan de wereldgeschiedenis een stoot in voorwaartsche richting gaf. Daartoe zal een internationale tentoonstelling, met den aankleve van deze,- een der meest bekende feiten uit den tyd dep omwente ling in de herinnering terugbrengen, de inneming namelijk van de Bastille. We zouden kunnen vragen, of er eenige betrekking van overeenkomst bestaat tus- schen die daad van verzet en een we- reldexpositiemaar misschien doet dit minder ter zake, en weet een behendig feestredenaar daar wel een mouw aan te passen. Van meer belang is de vraag, of de Fransche regeering by de overige mo gendheden van Europa zooveel sympathie voor de revolutie van ’89 meent te kun nen onderstellen, dat dezen niet zullen aarzelen, een feest ter harer herdenking op te luisteren met de producten van haar kunst, van haar nyverheid,ja zelfs van haar gouvernementeele administratie Doch dat is een zaak, die de diplomatie aangaat, »de list van ’t Kabinet” gelijk Da Costa haar noemt. Zij is slim genoeg, om het denkbeeld van sympathie voor de revolutie van de deelneming aan de ten toonstelling netjes af te scheiden. Van meer beteekenis is de overweging, of het wel geraden is, nu, in 1886, plan nen te maken ter verheerlyking van de republiek over drie jaren, evenals het steeds als een overmoedige daad wordt beschouwd, wanneer een negentigjarige grysaard vérstrekkende plannen beraamt Voor de toekomst. Het is waar, reeds in 1870, toen onder den indruk der nederlaag by Sédan en de gevangenneming des Keizers de derde Fransche republiek was geproclameerd, vond men in het buitenland een groot aantal personen, die haar volstrekt geen levensvatbaarheid toekenden; en de daarop volgende gebeurtenissen, het beleg van Parys en de opstand der Commune, strekten weinig om de verwachtingen gunstiger voor den nieuwen staatsvorm te stemmen. Men herinnerde zich, hoe de eerste repu bliek binnen een klein getal jaren in net door haar aangerichte bloedbad als ’t ware verstikt was, en een gemakkelijke prooi werd i» de handen van een gelukkig en behendig soldaat; hoe de tweede repu bliek, die van 1848, een bespottelyk kort bestaan had gehad, en in allerlei onzin nige regeeringskunsten de wereld had trachten te leeren, hoe een staat niet be stuurd moet worden. Toch heeft de derde republiek het nu byna zestien jaar volgehoudener zyn dus een groot éantal volwassen menschen in Frankryk, die van een anderenflregeerings- vorm geen persoonlyke heugenis meer hebben, en dié byv. het Keizerrijk alleen van hooren zeggen kennen. Dat zou eenigs- ïins aan vastheid van bestaan kunnen doen denken. En inderdaad, voor wie de bijzonder heden van Frankryks geschiedenis in die laatste période met eenige opmerkzaam heid gadeslaat, is het een wonder, dat de republiek ér nog is; wel een bewijs, dat de politieke vrijheid aan een volk meer kracht verleent dan ooit vermoed werd. Toch houden we onüè vergelijking van zoo even staandewe meenen tenzij onver wachte gebeurtenissen plaats grijpen die we niet hebben zien aankomen, dat Frankrijk aan het eind van zijn republikeinsche staats instellingen is, of althans opnieuw gevaar loopt, weldra de voor- en nadeelen van den eenhoofdigen regeeringsvorm te moe ten gaan bestudeëren. Een gebeurtenis, gel(jk we hier bedoelen, zou moeten z(jn het optreden van een ge niaal man, van zooveel invloed op den g-eest zijner medeburgers, dat hjj als voor ganger Van de meerderheid den weg kon banen tót duurzame en practische hervor- piingeiieen man, groot van ziel en vooral bnbaatzuóhtig van karaktervoor wien het heil Van Frankrijk eenig levensdoel was. Een Washington met het talent van Mirabeau. Door Z. M. don Koning i» be noemd tot rechter in do arrondissements rechtbank te Dordrecht Mr. F. G. Kool, thans substituut-griffier bij de arrondisse- ments-rechtbank te Aimeloo. Door de rechtbank te ’sHage zyn voor de betrekking van Kantonrechter te Alfen aanbevolen de heeren Mrs. C. A. Can J. M. Van Ilamacl en E. Van Popta, griffiers bij de kantongerechten te Schagen, Haarlemmermeer en Gorinehem. De heer Jhr. Mr. K. A. Godin de Beanfort heeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer voor het district Gouda aangenomen. De heer Mr. U. H. Huber heeft dit tot,heden nog niet gedaan. Uit eene zeer vertrouwbare bron verneemt het U. D., dat de heer De Geer van Jutfaas de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet zal aannemen om plaat» te maken voor den heer Keuchenius, vroeger afgevaardigde voor het district Gorinehem. Door God. Staten van Zuid- HoUand i» bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zuilen worden gqopend op Maandag den 26sten Juli aanstaande. Tot penningmeester van den poldor Giesen-Oudeboronkork is benoemd de heer Dirk De Jong, aldaar. Door het gemeonte-bestuur van Woerden is tot 1 Juli et. s. de in schrijving opengestold op f 40.000, van de geldleening groot f71.000 ad 4 pCt., in aandeelen van f 500, aan de meestbie denden. Aan makelaars en commission- nairs wordt J pCt. provisie toogekend over het toegewezen bedrag. Woensdag werd aan het di- rectiegebouw der marine te Amsterdam in het openbaar o. a. aanbesteedde lovering van 52CF0 kilogram Italiaanschen hennep. Minste inschrijfster daarvoor was do Goud- sche Machinale Garenspinnerij te Gouda, tegen f 49,74 per 100 KG. Met ingang van 22 dezer is te Meerkerk eon rijkstelegraaf kantoor met ver eenvoudigde inrichting voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zjju geregeld als volgt; op werkdagen van 9 tot 12 uren roor- en van 2 tot 3 en van 6 tot 8 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uren voormiddag». Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland, is het uniform tarief van 15 cent per telegram, vermeerderd met 1 cent per woord, van toe passing. Er wordt eon postkantoor ge vestigd te Vreeswijk. Het tjjdstip, waarop dit kantoor in werking zal komen, door den Minister van Waterstaat enz. nader be paald worden. - Het hoofdbestuur der Holland- sche Maatschappij van Landbouw heeft den heer E. v. d. Ojjp öarendregt te Barondreoht benoemd, om met de heeren O. J. Van der Oudermeulen te Wassenaar en Th. J. Waller te Anna Paulowna, in de verschillende dis tricten en onderdeeJen yan Noord- en Zuid- Holland een vergelijkend onderzoek in te stellen naar de typenschatting voor de her ziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen en ook om ua te gaanof de aangenomen huurwaarde in overeenstemming is met andere provinciën. Bij de te Wins urn gehouden jaarlijksche harddraverij is de le prijs, 50Ü gl., gewonnen door den bruinen ruin Prins, van den P. Smit, te Slikkerveer, bereden door P. Van Santen. In de jaarlijksche algemeens vergadering van aandeelhouders in do Stoomtramwog-maatschappij „Gouda”, do zer dagen onder het voortzitterschap van den president-commisaaris, den heer Mr. 8. Katz te Amsterdam, gehouden, zijn de balans en winst- en verliesrekening goed gekeurd. De belangrijke hervormingen in het inwendig beheer en de aangebrachte bezuinigingen doen do toekomst mot de boste verwachtingen toegomoot zion. Do chef van dienst, tijdelijk belast met de directie, do heer J. E. 8. Langeler, aan wiens yver on eerlijkheid do voorzitter hulde bracht, werd benoemd tot directeur. Don hoor P. M. Moerkorcken van dor de be> genaami stand te slaan. Het is mogelyk, dat haar van den kant des graven van Parys eenig gevaar dreigt. Vroeger, toen het getal der pretendenten grooter was, bestond er minder aanleiding tot beduchtheidde graaf van Chambord vertegenwoordigde een heel ander beginsel dan de aanhangers van het Bonapartisme ooit zouden aanvaarden, terw'yl ook van den graaf Van Parys, het hoofd der familie- Orleans, geen instemming met het mid deleeuwse!) standpunt van den laatste der Bourbons kon worden verwacht. Gelyk

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1