BIER. NK, cj 4ie. leschad©. Ids waardige Zonen, RHUIS LST, Ffecten, Prijzen. P. Weekblad voor Zuid-Holland en Utrecht. I oefening. BRUIN, recht. HOVEN, Uit een Gids-artikel. 3F, •’95. it, No. 4. i Buitenland. •ve naar keuze den into van 2} pCL irolongatiorente l of bij godeel- S. W. N. VAN NOOTEN tb Schoonhoven, Uitgm» Boschper glim VRUCHTBN- der •ven men over Ki d> SCHOOWHOVEflSCHE COÜRANT 'I’. t h x' i p *1 i'1 I ni la vj,r >3 NOOTEX van den de Haven, aal in IDELOOS BN Grondeigenaar, opman. Dienaar, AELST. menging. I! Ie Wrt WI88EL8 Elk dezer cursussen in 12 brieven k 60 cents. CompL f 7,20. oho oefening van Dus Courant wordt des Zaterdag-morgens uitgegeven. Prfls: voor Schoonhoven por drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele r§k f 0,80. Men kan zich abonneeren bjj alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. koopen en ver- tegen een pro- ren de 80 SO'/.i de Ainster- jd reparee- LEN enz. kasten, Secre- eiken- en ge- hilderyen enz. dieuing. E WAAG", Effecten voor: 4’/t.*.jaai^; den prolongatie- sehe beursroor- Toeaigt, AAL, Notaris, van de Eerste leven, tegen in- gevestigd te aar. ir zelfonderricht jbeu, louter door die taal kunnen ïode LANGEN- i! De methode vrat de dego- le uitspraak der ;hode LANOEN- lend, inwijdt in ie vreemde taal Professor Quack heeft in het Juli-nom- mer Van De Gidt een opstel geplaatst over «Sociale Rechtvaardigheid”. Het belangrijkste gedeelte van dat be langrijk artikel beschouwt de oorzaken, waaruit de thans in de lagere volksklasse waarneembare ontevredenheid is ontstaan. Over deze uiteenzetting wenschen we een woord te spreken. Dat er misnoegdheid heerscht, is niet te ontkennen. Laat ons evenwel duidelyk onderscheiden. Wie zich de maatschappij, en inzonderheid onze Nederlandsche maat schappij, voorstelt als een vereeniging van zelfzuchtige menschen, die niets dringendere te doen hebben dan zich te verdedigen tegen de aanvallen van een groep andere lieden, wier streven is de verhoudingen van het bezit om te keeren, vergist zich evenzoo zou een splitsing in wèlvoldanen aan de eene, klagers aan de andere zijde, onjuist mogen heeten. Er bestaatzoo men wil, een sociale quaestie, doch haar nu eens acherp te formuleeren, zoodat ieder weet wat zy beteekent en in welke rich ting men zoeken moet naar een oplos sing, te vergeefs hebben scherpzinnige mannen het beproefd, en het eemge wat te weten komt is, dat de stryd loopt de betrekking tusschen kapitaal en arbeid. Met die wetenschap komen wy niet veel verder. Hoe, zal men ons wellicht toeroe pen, ge ontkent het bestaan van «de sociale quaestie”, het roode spook van de laatste période der negentiende eeuw, welke eeuw, volgens de uitspraak van een beroemd staatsman, bestemd is een om wenteling te aanschouwen, vreeselyker dan die ooit de wereld in beroering bracht? Maar dat is erger dan struisvogelpoli tiek, dat ia dolzinnigheid? Ontkeniiëri doen we niets, doch we schuwen groote woorden, die een kalme gedachtenwisseling over maatschappelijke toestanden onmogeiyk maken. Wy weten zeer goed, dat er zich in het sociaal leven verschijnselen openbaren, die eenig gebrek in de organisatie doen vermoedenwil men nu deze onvolkomenheid langs wys- geerigen weg trachten op te sporen, en, om haar inmiddels goed onder de aan dacht te houden, haar een bepaalden naam geven dien van «sociale quaestie” bij voorbeeldwtf hebben er niets tegen. Alleen vinden wy het jammer, dat men nu de samenleving gaat beschouwen als een patiënt, voor wien een afdoend ge neesmiddel moet worden aangewezen, het geen natuurlyk het gevolg hoeft, dat het niet ontbreekt aan raadgevingen, de een al minder practisch dan de andere. Haasten we ons er by te voegen, dat we professor Quack mei tol die onbevoegde meaicynmeesters willen gerekend hebben. Hy geeft aan het slot van zyn beschou wing, niet het geneesmiddel bij uitne mendheid, den steen der wyzen op soci- 1 gebied, maar eenige practische wenken net belang eener geleidelijke en duur zame verbetering van maatschappelijke toe standen. Over deze wellicht later. Prjjz der Ad verten ti3n; Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzending franco, uiterljjk tot Vrydags-namiddags. Alle binnenlandsche Advertentien waarvan de plaatsing 3 maai wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. ontvangen, en versterking van de waar borgen, dat er party *en getrokken zal worden, zal ja, wglliéK, by velen het besef verlevendigen, dat hun toestand minder aan genaam is dan die der beniiddelden, maar tevens hun aandacht en hun geestkracht richten op de middelen die zy persoonlijk kunnen aanwenden om hun lot te verbe teren. Waarschynlyk ook aal die meerdere beschaving hen er toe brengen, zelf te gaan onderzoeken langs welken weg de maat schappij werd wat zy thans is, en hoe het komt dat zy zich nog niet in het bezit der volmaaktheid mag verheugen. En als zij dan werkelyk uit eigen oogen zien, en zich niet door het gekraai van zekere «spre kers” laten overbluffen, dan zullen zy op merken dat de maatschappij nog ali'yd aan het groeien is en aan het groeien zal bly ven dat doorgaande verbetering haar geheele geschiedenis uitmaakt, maar dat er altijd wat te verbeteren zal zijn ;dat omverwerpen niet juist het doeltreffendste middel is om het hervormingsproces wat te verhaasten, en dat wy allen ons best moeten doen om de maatschappy van haar gebreken te zui veren. En wat die ontevredenheid betreft, voorzeker we zyn allen misnoegdvoldaan is niemand. Doch laat ons het zijn op de rechte wyze; laat ons volk met een geopend oor vooral voor de grieven en een geopend hart inzonderheid voor de klachten van anderen, voor zooverre het maar eenigszins in ons vermogen ligt, de oorzaak daarvan pogen weg te nemen. Inmiddels ga men voort het onderwys te bevorderen, ter wegneming ook van die botte en stompzinnige ontevre denheid, die op een oogenblik maar gelijk heid zou willen decreteeren, en tot stand brengen al ware het ook door het zotte middel van verdeeling. Die soort van mis noegden zyn het vooral geweest, met wier toedoen de omwenteling van 1789 een groot deel van haar doel gemist heeft en in bloed werd gesmoord door een hoop razend ge spuis. De blik, dien de hooggeleerde schryver op de hedendaagsche toestanden werpt, en wat deze hem te aanschouwen geven, zal ons stof geven voor een verdere bespreking. BUITENLAND. Overzicht In Engeland is het pleit ten nadeele van Gladstone beslecht. Tegenover 191 volgers van den greal-oldman, 88 aanhangers van Parnell en 76 unionisten (liberalen, die zich in zake de lersche quaestie van Gladstone hebben afgescheiden), zullen 317 conserva tieven in het nieuwe parlement de meerder heid vormen. Het Kabinet heeft dan ook bereids reeds ontslag aangevraagd en Lord Salisbury maakt zich gereed om de porte feuilles over te nemen. Niet onwaarschjjn- lyk zal deze trachten zich de medewerking van een deel der liberalen te verzekeren, door een of meer mannen dier partij eene portefeuille aan te bieden. Gorschen, de liberaaleen der eersten die zich van Glad stone losmaakte, wordt als zoodanig genoemd. Met waardeering spreekt de Daily tele graph, een conservatief orgaan, ovor de goede bedoelingen van Gladstone en over zijne groote beteekenis als Staatsman. Andere bladen daarentegen juichen in zijn neder laag en spotten met de standvastigheid koppigheid, zooals zij het noemen, waar mede hij aan een eenmaal opgevat denk beeld vasthield. Mag men aan de geruchten geloof slaan, die dezer dagen de ronde doen, dan is de verhouding tusschen Engeland en Rusland tegenwoordig weer eenigszins gespannen. De verklaring ten aanzien van Batum heeft de Engelsche regeeripg aanleiding gegeven tot het zenden van een bijzonderen gevol machtigde naar Rusland, belast met het over brengen eener dringende depêche; of deze alleen Batum betreft, dan wel mede op de grensregeling van Afghanistan betrekking heeft, zooals beweerd wordt, bljjkt niet. De Times van 20 dezer bevat bovendien een bericht uit Peking, dat eene Russische vloot de haven Lazoreff bedreigt, onder voor wendsel, dat de Engelschen port Hamilton willen bezetten. Voorts weet de Standard te berichten, dat tusschen Rusland en Ru- in en IC ijverig wordt onderhandeld over eene doorzending van Russische troepen, die eene bezetting van Bulgarije zouden op het oog hebben. Altemaal oorlogzuchtige berichten, die wellicht alleen dienen moeten om de aan dacht van het gebeurde ten aanzien van Batum af te wenden. Nu Vorst Alexander, dadelijk na daartoe te zijn aangemaand, maatregelen genomen heeft, om aan zijne verplichtingen als schatplichtige aan de Porte te voldoen, zou men meenen dat hot voornaamste voorwendsel voor eene bezet ting van Bulgarije ware weggenomen. Hier door erkent hij toch daadwerkelijk zijne afhankelijkheid. Voortdurend hebben er smaak niet onaangenaam, vergif toe; dat hun gemoed er langzamerhand door ver bitterd en hun karakter ten eenenmale bedorven wordt, zoodat zy, wanneer hun iets in den weg komt, zich eindelijk niet ontzien daden van de jammerlykste lafhar tigheid te plegen, men denke aan het strooien van peper en het van achteren beschieten met revolverkogels, daaraan wordt niet gedacht. Maar kan men in dat geval wel spreken van een ontevredenheid, van een misnoegd heid, gebaseerd op een onbevooroordeelde beschouwing van maatschappelijke toe standen Bchen de kilometernuuen 108 en 109, onder de gemeente Werkendam en Sliedrecht. Minste inschrijvers de hoeren P. Nederlof en D, Smits Rz. te Sliedrecht, voor f 3039. Uitslag van de op Vrjjdag door burgemeester en wethouder! van Rotterdam gehouden openbare aanbeste ding van het maken van strekdammen langs den Linker-Maasoever en het ver richten van baggerwerken in de rivier de Maaa aldaar: 1. Cornelia Boa As., te Dordrecht, voor f 125,800; 2. A. Volker La., te Sliedrecht, voor f139,800; 3. G. A. Van Hattem, idem, voor f113,700. In de Dinsdag gehouden life ting der rechtbank te Rotterdam werd H. De J., oud 51 jaar, arbeider teWaddings- veen, veroordeeld wegens beleediging tot f8 boete. Vervolgens stonden terecht: L. v. T. Ja.oud 33 jaar, arbeider te Zevenhuizen, beklaagd van mishandeling van den veldwachter Doeleman, toen deze hem wegens visscherjjdelict bekeurde. Eisch 1 jaar celstraf. M. H. L. M, oud 27 jaar, loodwilwerker te Schoonhoven, beklaagd v^q een mede logeerende in het kosthuis van de wed. Kloot te Schoonhoven, geslagen en met een pot de chambre verwond te hebben. Eisch 4 maanden gevangenisstraf en f8 boete. Ten opzichte ran de te veld staande/gewassen in den polder Dalem kan het volgende gemeld worden. Wintertarwe is door den overvloedigen re gen in het najaar van 1885 weinig gelaaid; die er is, staat goed. In de laatste dagen heeft sich echter het zoogenaamde zwart vertoond, waardoor het vooruitzicht op een goeden oogst zeer verminderd is. Zomer-tarwe staat goed. Rogge en gerst zyn niet gezaaid; oliezaad slechts H. A.; beschot middel matig. Haver staat niet zoo goed als in 1885, maar belooft middelmatig te sjjn. De vroege aardappelen zijn tamelyk goed, de late nebben door de droogte veel geleden, maar kunnen door den regen van de laatste dagen aog terecht komen. Beetwortelen zijn er veel verbouwd en staan, op enkele uitzonderingen na, uitmun tend. Hooi middelmatig, kwaliteit beter dan in 1885. Gras is er den geheelen zomer in overvloed het vee doet het dan ook goed. Vraag naar kalfvee is er veel, maar de prjjzen blijven dezelfde. De heer 8. Van Aken, leeraar in de gymnastiek aan hei Erasmiaansch gym nasium te Rotterdam, heeft op het turnfeest te Bazel den prijs in het schermen behaald. De commissie uit de Provin ciale Staten van Znid-Holland heeft gun stig geadviseerd op de snbsidie-aanvrage van f 100 voor eene ambaohtsteekenschool te Bodegraven. Men schrijft aan het U. D.: De zorg voor het onderwijs in de dorpen is nog niet overal zoodanigdat ieder openbaar onderwijs kan ontvangendie dat verlangt. Zoo bestaat te Jaarsveld, in de provincie Utrecht, slecht» één© openbar© school. In de behoefte van onderwijs werd verder voor zien door gebruikmaking van de scholen in het naburige Lopik. Jaren lang ging dit goed, doch eindelijk werd de «obool te Lo- pikerkapel overbevolkt en moest eene ont ruiming plaats hebbenhetgeen ton gevolge haddat de kinderen uit vier gezinnen van onderwijs verstoken werden. Lopik stelt nu aan Jaarsveld voor, de school te Lopiker- kapel voor gezamelgke rekening te vergroo- ten. Door de buitensporige eiachen van Jaarsveld is de toestand nu evenwel nog juist dezelfde als in April ’85, en heeft een huisvader zeer tegen zyn zin gebruik moe ten maken van de byzondere school der Christ. Geref. gemeente. Het andere gezin, van den R. K. Godsdienst, kan nu geen onderwijs krjjgeu. Het ware te wenschen, dat aan dien onhoudbaren toestand spoedig een einde kwam. De gemeenteraad van Slie drecht heeft besloten. 1°. met het oog op het steeds verminde rende schoolverzuim de som van f 100 jaar lijks, bestemd tot het aankoopen van prjjzeu voor de trouwst schoolkomende leerlingen, te brengen op f 150 ©n tevens f <108 te be steden voor 1000 getuigschriften, uit te reiken aau hen die, na 6 jaren getrouw de school bezocht te hebbendeze verlaten 2°. Aan het rijkspensioen van den tegen 1 Aug. a.s. eervol ontslagen onderwijzer L. *t Hoen eene jaarlyksohe toelage vau f 150 tee te voegen, onder dankbetuiging voor zyne diensten aan het onderwijs be wezen. Deheeren G. D. Hejj, onder wijzer te Gouda en M. A. A. De Bock, onderwyzer te Rietveld, hebben met gunstig gevolg hot hoofdonderwijzers-oxamon afgo- legd, de eerste te ’s Hage en de laatste te Arnhem. Tot le onderwijzer aan eene Laat ons duidelyk onderscheiden, zeiden we. Als professor Quack in zyn woonplaats, in Amsterdam, krachtige uitingen van on tevredenheid waarneemt, dan zal hij die wel niet alle aan dezelfde oorzaak toe schreven. De sensatie-redevoeringen van eenige onruststokers, wier eerzucht zich gevleid voelt door de toejuiching eener menigte, en die wellicht droomen van een Robespierre- of Marat-rol in de toekomst doch liefst zonder bloedig uiteinde, hebben er zeker wel een heel ruim deel aan. Doch, zal men zeggen, de stem dier volks menners zou geen weerklank vinden by de schare, en zij zouden spoedig alleen staan met hun smaadredenen, indien er niet in het hart dea volks iets leefde, dat er mee in harmonie is; en de menigte zou niet dulden, dat men haar uitmaakt voor een hoop slaven, minder geacht dan het redelooze vee, voor hetwelk zijn mees ter geld moet betalen en dat hy daarom ontziet, terwyl de werkmanenz. Het zal den lezer, die het genoegen gesmaakt heeft zoo’u sociaal-democratischen woord voerder te hooren declameeren, niet moei- elijk vallen den volzin op verschillende wyzen te voltooien. Waar komt dat vandaan Och, wy allen trekken naar het tragi sche. Er i'yo duizenden Nederlanders, wien het niet verdriet Zondag op Zondag te worden uitgemaakt voor onwaardige, diep bedorven, tot eenig goed onbekwame schepselen, terwyl zy toch wezenlyk, ja, met zonder tekortkomingen zijn en weleens, uit onbedachtzaamheid of traagheid eenig verzuim pleegden, maar toch in ’t alge meen als eerlyke, eenvoudigeliefdevolle De vraag ter zyde latende, of er niet ten allen tyde misnoegden zyn geweest, en of in onze dagen de reden van hun bestaan krachtiger is dan voorheen, zuilen we thans aanstippen welke oorzaken prof. Quack voor het verschijnsel aangeeft. «Onze tyd schynt aan de armen den vorm van godsdienst te willen ontnemen, waarin zy opgevoed waren. En dit is te hard. De Ghristelyke godsdienst voldeed geheel en al aan het gevoel van recht, dat in het gemoed der armen huisde. Het lijden op aarde telde men niet, want het uitzicht op de eeuwige heerlijkheid hier namaals ging alles te boven. Men dacht immers aan «Lazarus en den ryken man.” Het leven van den in weelde ba denden ryke was tydelyk hier op aarde; het was niet zoo benijdenswaard, daar hij hiernamaals zou lyden in de vlammen. De priester, die dat woord verklaarde^ arbeidde aan de maatschappelijke bevrediging.” Prof. Quack denkt er natuurlyk geen oogenblik aan, het feit zelf, dat de supra- naturalistische levensbeschouwing terrein verliest, te betreuren hy beoordeelt niet, hy constateert slechts. Maar laat ons aan die omkeerin^; niet te veel gewicht toe kennen, de mindere of meerdere mate van gehechtheid aan dergelyke opvattingen oe fent geringer invloed uit op het leven en de voldoening aan de eischen des levens, dan hier wordt voorgesteld. Niemand heeft ooit in ernst kunnen aannemen, dat de ryke noodwendigerwyze hiernamaals verloren zou zyn, alleen omdat hij rijk was, en in den bloeityd van de bovenzin nelijke levens-waardeermg toen de Katho lieke Kerk met haar poëtische ingevingen en daaraan geëvenaarden praal alles beheerschte, toen was het algemeen bekend dat er mid delen genoeg waren om den ryke, mocht hy misschien na het verscheiden bij La zarus achterstaan, weer in beter conditie te brengen. Bovendien, zou in de sociale om wentelingen van de middeleeuwen en den aanvang der nieuwe geschiedenis, la Jac querie ia Frankryk, de Boerenkryg inDuitsch- land, omwentelingenuitgelokt door de wreedaardige onderdrukkingen, die de arme plattelandbewoners van de landheeren te verduren haddende voorstelling van het compenseerend vermogen van het leven hier namaals, met bij de opstandelingen aan wezig zyn geweest? Wij betwijfelen zulks. De menschen zyn echter wel altijd zoo ge weest, dat zy de genietingen van het onder- maansche op zeer hoogen prys stelden, en elk uur van den dag hun lot voor dat van den eersten den besten «rijke” gaarne ver ruild zouden hebben. «In de tweede plaats” zegt Schr. heeft onze eeuw de loffelijke taak ondernomen van het onderwys overal in alle standen te verspreiden. Verbazingwekkend is de in spanning, die zij zich geeft, om zekere soort van beschaving aan allen, en dus ook aan de armenklassen der maatschappij, uit tedeelen- Vroeger teerden de minbedeelden op over leveringen, of gewoonten; thans beginnen zy van meet-af aan enkele quaesties te on derzoeken. Doch door hun halve bescha ving, die zij door het lezen van geschriften van allerlei allooi ontvangen gevoelen zij een soort v«n gelijkheid met vroeger dus genaamde hoogere klassen.” Dat meer algemeene verbreiding van nut tige kennis aanleiding heeft gegeven, dat de menschen meer zyn gaan denken over hun belangen en hun lot is zeer natuurlijk; of dat nadenken juist by de «misnoegden” het sterkst is toegenomen, zal nog uitge maakt moeten worden. Wy hebben den aanvoerder der socipal-democraten, spre kende over algemeen ^temrecht en de uit sluiting van hen die niet lezen ofschryven kunnen, hooren beweren dat het er al heel weinig op aankwam of iemand al wat let tertjes op het papier kan zetteneen beetje gezond verstand was heel wat meer waard. Het applaus van de toehoorders deed ons vermoeden, dat het getal «ongeletterden die zich een niet geringe dozis van dat verstand toekenden, niet klein was in deze vergadering. Waar is het, dat de halve beschaving, die voor velen het hoogste is wat zij aan het onderwys ontleenen, leidt tot onjuiste gevolgtrekkingen; maar reeds maatregelen van voorzorg noodig gemaakt. Er zal een gezonder kampplaats worden uit gekozenen de jonge soldaten zullen tegen meer verharde manschappen worden varvangen. De cholera in Italië is gelukkig in de laatste dagen aan het afnemen. Van over heidswege wordt ook alles in het werk gestold om de uitbreiding der ziekte to beperken. Dezer dagen zulten de Dnlfsche Rijks- kanselier en de Oostenrljkache president- Minister Kalnocky eene samenkomst te ’'■’jreingen hebben. De Duitsche Keizer fed Maandag, op zijn reis naar Gastein, hnchen aan, waar hij aanhetrjjk versierd ition door den Prins-Regent van Beieren, overige leden van het Koninklijk huis en de Ministers gecomplimenteerd werd. De ontmoeting was zeer hartelijk. De Keizer vertoefde 1| uur aan het Station. De Keizer van Rusland heeft het initia tief genomen tot bezuiniging op het staats budget. Bij besluit zijn de jaargelden van de leden van het Keizerlijk huis met verminderd. De behandeling van do zaak van den Hertog van Aumale heeft in Frankrijk aanleiding gegeten tot een duel tusschen den Minister van Oorlog en het Senaatslid Lareinty. Eerstgenoemde achtte zich be- leedigd, doordien ’t genoemde Senaatslid de handeling ten aanzien van den Hertog eene laagheid noemde. Het duel ving aan met een misschot en eindigde met eene weige ring Van het pistool. Toch meenden partijen dat aan den eisch der eer voldaan was. Gelukkig! Tuuchen Engeland en de Vereen Igde Staten van Amerika is eeu nieuw uitle- verings-tractaat tot stand gekomen, waarbij 4 nieuwe misdaden, als aanleiding tot uit levering gevende, worden aangenomen, nl.: doodslag door onvoorzichtigheid, inbraak, geldverduistering en opzettelijke vernieling van eigendommen, waardoor menschonlevens in gevaar worden gebracht. BINNENLAND. Door Z. M. den Koning is aan W. De Gelderge wezen secretaris der com missie van administratie over de gevangenis voor jeugdige vrouwelijke «;eroordeelden tevens huis van verbeterin^Mi opvoeding voor meisjea te Montfoort&d bstoaioen ver leend van f 122 ’sjaars. f V Door Z. M. den flUw'flg is aan den burgemeester der geniaenten Heken dorp, Lange-Ruige-Weide en Papekop, G. A. Haentjens Dekker, verlof verleend om te Oudewater te wonen. Bjj de verkiezing te Amers foort voor een lid van de Tweede Kamer der Btaten-Generaal zijn 2507 stemmen uit gebracht. Gekozen is Mr. L. W. C. Keu- ohenius met 1255 stemmen. Op Jhr. J. E. Huydecoper van Nigfeveght waren 662 en op Mr. R. J- Graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis 589 stemmen uitgebraoht. Naar aanleiding van het ant woord van Gedeputeerde Staten op d© inter pellatie Murk Leis over belemmeringen van de scheepvaart door bruggen van den Rijnspoorweg is door de Provinciale Staten van Zuid-Holland eenparig besloteneen adres te richten aan de Tweede Kamer, om de aanneming van de verlenging der Rijnspoor- concessie te ontradentenzjj de bedoelde scheepvaartbelangen behartigd worden. Bij den Raad van State, afdee- deeling voor do geschillen van bestuur, zijn Woensdag o. a. ingekomen do navolgende koninklijke besluiten inhoudende beslissing in zake 10Het beroep van J. Vermeulon te Gouda, van eene uitspraak van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland van 5 April 1886in zake de nationale militie. Appellant niet ontvankelijk verklaard. 2°. Het beroep van W. A.Swets, te Har dingsveld, van een besluit van Gedeputeerde Staton van Zuid-Holland, omtrent don legger der wegen en voetpaden in die gemeenten. Met handhaving van het besluit van Gede puteerde Staten is het beroep ongegrond verklaard. 3*. Het beroep van J. C. Wirds te Nieuwpoort, van ©ene uitspraak van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland van 6 April 1886, in zake de nationale militie. Met handhaving der uitspraak van Gede puteerde Staten is het beroep ongegrond verklaard. De aangeboden rokeningvan hot hoogheemraadschap „Kritnpenerwaard”, voor het dienstjaar 1885/ 86, bedraagt in ont vangst f75563,46 en in uitgaaf f 65134,50*, sluitende dus met eene bate van f 10428,95*. Woensdag werd aan het De partement van Waterstaat te 'sGravenhage o. a. aaubeategjlO 1°. Het leggdn vau eeu dwargdam bin nen strekdam N°. 5, in de rivier de Boven- Merwede, ouder de gemeente Vuren en Dalem, Russische handlangers in d© hand gewerkt, ten doel hebben de bestaande orde van zaken omver te werpen. De vele sterfgevallen onder -de Engel- sche bezettingstroepen in .Egypte hebben ebem is benoemd de heer Th. L. Spetter», te Rotterdam. De heer Z. J. Reijer», oandi- daat te Hekendorpheeft het beroep naar Bezooien (classis Heusden) aangenomen. heer G. De Hoog te Gorinohom, voor f 7338. 2°. Het uitvoeren van graaf en bagger work en de aanleg van een gedeelte oever- berm op het bovendeel der Nieuwe Merwede langs den polder de Oostelijke Opslag, tus- Soortgeiyke overdryving bespeuren we by toehoorders van Domela Nieuwenhuis, als er van hun slavenjuk en van hun rang schikking beneden het vee wordt gespro ken. Men dient den lieden een, voor hun lieden omzichtig, doet hen op hun hoede zyn tegen oproerige opwekkingen en inzien dat de weg des gewelds de minst geschikte is om het doel te bereiken. Vermeerde ring van de gelegenheden, om onderwys te

Schoonhovensche Courant | 1886 | | pagina 1